Te weinig accomodatie in Nieuwvliet T uinbouwexpositie staat voor de deur ,,D' ZEEUWSE MUSEUMSTICHTING IS THANS WENSELIJK Powers krijgt tien jaar PLEIDOOI VOOR NIEUWE EXPORTKREDIETFACILITEITEN EREBRORS VOOR 80-JARIGE H. MGTEGAAL TE VLISSINGEN ZATERDAG 20 AUGUSTUS 1960 PROV IN CI ALE ZEEUWSE COURANT Nieuwvliet heeft een prach tig strand. Het is breder dan menig ander in Zee land en wat misschien het be langrijkste is, het is er bij zonder rustig. Maar Nieuwvliet heeft voor de strandganger toch ook en kele grote bezwaren. Bezwa ren waarmee alle vakantie gangers worden geconfron teerd: op het strand vindt men geen toiletten, er zijn te weinig kleedhokjes te huur en badcabines zoals bijvoor beeld in Groede vindt men er ook niet. En dan nóg een be zwaar, dat vooral de automo bilisten dagelijks een doorn in het oog is: de weg achter de duinen. Een slechtere weg kan men zich nauwelijks voorstellen. Alle badgasten van Nieuwvliet kennen deze moeilijkheden, hebben deze klachten. En het was dan ook niet verwonderlijk, dat de fami lie Schippers een week in Zee land hier ook direct op wees. „Vooral voor de dames is het ont breken van toiletten en badcabi nes op het strand erg bezwaarlijk" meent mevrouw Schippers. Voor haar drie zoontjes, die als het goed weer is de hele dag door het zand rollen, mag de zaak dan wat minder ernstig zijn, de klacht wordt er niet minder gegrond door. Een kleine advertentie in een groot weekblad bracht de "familie Schippers naar Zeeland. Naar Nieuwvliet, waar het voor hen zo heerlijk rustig is. „We zijn eerst twee weken in de bossen geweest", vertelt de heer Schippers, leraar bij het Nijverheidsonderwijs te Amsterdam. „Maar daar werden de jongens zo vuil", voegt me vrouw er aan toe. Dat vuil raken ze op het Nieuwvlietse strand in ieder geval wel weer kwijt! De familie is per auto gekomen en dus kwam er nog een ander be zwaar dan dat van de toiletten en kleedcabines voor de. dag: de slechte weg achter de duinen!" Per auto bijzonder moeilijk te doen en zelfs te voet was het niet eenvoudig", aldus de familie Schippers. eze klachten zijn volkomen gegrond", is het antwoord van de burgemeester van Groede-Nieuwvliet, de heer J. C. Everaers. „Maar wij hebben plan nen", laat hij er op volgen. In derdaad, er zal in Nieuwvliet wel het een en ander gebeuren. To renflats de aannemer die de eerste lien-verdiepingenflat zal bouwen heeft inmiddels vergun ning aangevraagd voor de bouw van nog drie van deze complexen een motel, een restaurant... Er komt beslist meer accommodatie. Maar het is voorlopig een kwestie van afwachten. Wat de plannen van Rijkswater staat met het duingebied zijn, is echter nog niet bekend. Mogelijk wordt een gedeelte van het duinge bied opgespoten, zodat een defini tieve accommodatie nog niet kan worden aangebracht. „Een defini tieve accommodatie te Nieuwvliet wordt door ons in ieder geval over wogen", aldus burgemeester Eve raars. „We hebben aandacht voor deze gegronde klachten, maar het is uiterst moeilijk om nu reeds iets te doen. Eerst zullen de plannen van Rijks waterstaat bekend moeten zijn. De burgemeester hoopt echter wel, dat er volgen seizoen reeds veel Gasten van Zeeland uiten hun wensen IV verbeterd zal zijn. Het ligt in de bedoeling badcabines aan de duin voet (landzijde) op te trekken. Later wellicht ook aan de zeezijde. En dan de weg! „Een blijvende ergernis" aldus de burgemees ter. Niemand voelt zich be- heersplichtig, want de weg werd tijdens de bezetting door de Duit sers aangelegd. Volgens de burge meester is de weg duurder dan elke andere, vanwege het mate riaal dat er op kapot gereden wordt. „Het is dringend nodig, dat deze weg tegen volgend sei zoen verbeterd is!" Wellicht zul len. er in september reeds bespre kingen plaatshebben tussen de provincie, de gemeente en het wa terschap „Het Vrije van Sluis". De kosten van verbetering zouden dan gezamenlijk gedragen kunnen worden. „We hebben al plannen gehad om binnen de beheerslijn van Rijks waterstaat in het duingebied te bouwen", vertelde burgemeester Everaars. Maar vanwege de onze kerheid was het beter om af te wachten. In ieder geval, er zal in Nieuw vliet wel het een en ander gebeu ren. Als de familie Schippers vol gend jaar weer naar Nieuwvliet komt, is er hopenlijk geen enkele reden tot klagen meer. Want wat de rest aangaat is het in Nieuw vliet volgens de "Amsterdamse fa milie voortreffelijk vakantie hou den! (Slot van pag. 1 nissen is volgens hem gebleken wat de Amerikaanse regering met de uit dagende vlucht van de U-2 heeft ge wild: mislukking van de topconfe rentie, een nieuwe periode van koude oorlog, vergroting van de internatio nale spanning, en het doen stranden van ontwapenïngsbesprekingen van de grote mogendheden. Volgens Roe- denko is bewezen dat Powers' spiona- gecarrière in 1956 begon met de on dertekening van het geheime contract met de geheime dienst. „Van dat ogenblik was Powers een spionagepi. loot die klaar stond elke misdaad in het belang van Amerikaanse militai ren die in dienst staan van het mono poliekapitaal, te plegen". Powers' echtgenote en zijn zuster, mevrouw Hileman, begonnen te hui len en bedekten haar gezicht met haar handen toen zij ltoedenko's eis van vijftien jaar gevangenisstraf hoorden. Secondaire rol pleidooi onder meer dat als degenen die werkelijk verantwoordelijk waren voor het zenden van Powers met de U-2, zouden terechtstaan, Powers maar een secondaire rol in het proces zoii spelen en stellig kon rekenen op een milde uitspraak. „Ik weet niet of Powers de gehele waarheid heeft ge zegd, maar er is geen twijfel aan, dat wat hij verteld heeft, waar is". Hij betoogde dat Powers door het onthul len van staatsgeheimen in conflict is gekomen met zijn werkgevers, dat hij opzettelijk onjuist was ingelicht over de risico's van een vlucht boven de Sowjet-Unie en dat hij het bevel van kolonel Shelton, het toestel tc vernie tigen en zelfmoord te plegen in het geval van een noodlanding of gevan genneming niet had opgevolgd. Op 't eind vroeg hij de rechtbank, mild heid te betrachten. Commentaren President Eisenhower heeft vrijdag in een verklaring gezegd, de Russische propaganda-activiteit met betrekking tot het U-2 incident te betreuren en ook de „strengheid" van het vonnis tegen de Amerikaanse piloot. Senator John Kennedy, de democra tische kandidaat voor het Amen- Schadeloosstelling wegens nazi-vervolging In de staatscourant van gisteren is een publikatie van het ministerie van buitenlandse zaken opgenomen waar aan het volgende wordt ontleend: Het ministerie van buitenlandse za ken verzoekt Nederlanders, die hun woonplaats of duurzaam verblijf heb ben gehad binnen de Duitse grenzen van 31 december 1937 en tussen 30 januari 1933 en 31 december 1952 naar Nederland zijn verhuisd, dan wel hun nabestaanden, zich aan te melden bij genoemde ministerie. Bu reau Midden.Europa, Plein 23 te 's Gravenhage, voor zover: 1. Deze Nederlanders om redenen van ras, geloof, politieke overtui ging of wereldbeschouwing als zo danig door Nationaal.Socialisti- sche vervolgingsmaatregelen zijn getroffen („vervolgden"); 2. Deze Nederlanders of hun nabe: staanden vóór 1 april 1958 bij de daarvoor aangewezen Duitse scha devergoedingsautoriteiten een ver zoek tot schadeloosstelling inge volge het „Bundesentschadigungs- gesetz" hebben ingediend. 3. Hun verzoek, als bedoeld onder 2, geheel of ten dele is afgewezen met de mededeling, dat een Ne derlander, die vanuit Duitsland naar Nederland is verhuisd, niet kan worden beschouwd als een „emigrant" in de zin van para graaf 4, lid 1, onder lc van het „Bundesentschadigungsgesetz", dan wel dit verzoek nog in be- handeling is bij een Duitse scha devergoedingsautoriteit of een Duitse gerechtelijke beroepsin stantie. Mede bedoeld zijn bier vrouwen van oorspronkelijk niet-Nederlandse na tionaliteit, die door huwelijksvoltrek king in Dutisland de Nederlandse na tionaliteit: hebben verworven en na hun huwelijk, doch gedurende de pe riode 30 januari 198331 december 1952, naar Nederland zijn verhuisd. OP 17, 18 EN 19 SEPTEMBER kaanse presidentschap, noemde het vonnis buitengewoon streng; de De mocratische senator William Ful- bright, voorzitter van de senaatscom missie voor de buitenlandse betrek kingen. gaf daarentegen als zijn op vatting te kennen, dat de uitspraak in een geval als het onderhavige, spionage, vrij zacht was en „niet- on. gewoon streng". CENTRAAL ORGAAN VOOR ECONOMISCHE BETREKKINGEN Vrees voor afneming afzet mogelijkheden Iet Centraal Orgaan voor de Econo mische betrekkingen met het buiten land meent, dat de behoefte aan eni ge nieuwe faciliteiten op het gebied der kredietverlening en der investe ringen hier te lande bijzonder urgent is. Er is zich, naar het Centraal Orgaan in zijn kwartaalverslag me- dodeelt een ontwikkeling aan het vol trekken welke, indien deze voortgaat en Nederland daarin niet tijdig wordt ingeschakeld, ernstige gevolgen zal kunnen meebrengen voor de afzetmo gelijkheden van Nederlandse produk- ten in een fii'oot aantal, nicest over zeese, landen. andere industriële landen er toe over om door het nemen van bepaalde maatregelen hun nationale bedrijfsle ven in staat te stellen leveranties te doen aan afnemers in landen, waar men slechts bereid of in staat is om betaling in uitzicht te stellen op lan- ken de regeringen in die industriële landen bereid hun bedrijfsleven door het geven van garanties behulpzaam te zijn bij het doen van buitenlandse investeringen. Het streven is er hierbij veelal op gericht, dat bepaalde posities op de buitenlandse exportmarkten stevig in handen komen van het bedrijfsleven uit de landen, die met vooruitziende blik hun bedrijfsleven met de bedoel de faciliteiten ruggesteun verlenen. Zulks in de wetenschap dat het voor de eigen toekomstige economische ontwikkeling van het grootste belang is, dat tijdig door leveranties of in vesteringen nauwe banden worden gelegd niet liet bedrijfsleven in die lauden, welke nog een langdurige pe riode van industriële ontwikkeling voor zich hebben. Hier vindt een ontwikkeling plaats waaraan men volgens het Centraal Orgaan niet voorbij kan gaan. Het gaat immers om niet minder dan het open houden voor de toekomst van voldoende afzetmogelijkheden voor onze produkten ook daar waar ge" termijn. Meer en meer ook blij- deze ons dreigen te worden ontnomen, Dit jaar op gemeentelijk sportterrein te Schoondijke DE WEST-ZEEU1VS-VLAMLN- "GEN kunnen binnenkort weer met eigen ogen zien hoe hun streek op liet gebied van de ooft- en tuinbouw reilt en zeilt. Op 17, 18 en 19 september wordt namelijk in Schoondijke de driejaarlijkse tuinbouwten toonstelling gehouden, een expo sitie die in de loop der jaren tot een traditie is uitgegroeid. Voor de plaats waar ze wordt gehou den, betekent de tentoonstelling- drie min of meer feestelijke dagen. De organisatrice van dit „fruit, festijn" is de Maatschappij tot Be vordering van Ooft- en Tuinbouw in W.-Zeeuws-Vlaanderen. Zij is dat reeds vanaf haar oprichting, nu 82 jaar geleden, door de heer Vorstermah van Oye, een school hoofd te Aardenburg. Het doel van deze streekvereniging is de beroepstuinbouw in West- Zeeuwsch-Vlaanderen meer ingang te doen vinden en de amateurkwekerij op hoger peil te brengen, Behalve door cursussen in deze sector en voorlichting, tracht dc maatschappij dit stroven ook te realiseren door on. der meer de uitgifte van plantjes aan de schooljeugd en sinds enkele ja ren ook aan de bejaardensociëtei ten. Niet alleen leden Het zijn dan ook niet alleen do pro dukten van do leden, die do tentoon stellingstent op het gemeentelijk sportterrein Tan Schoondijke zullen vullen. Allerminst! Ook de beste plantjes van de bejaarden en de kin deren kunnen er worden bewonderd. Dc schooljeugd stuurt verder „fruit en bloementekeningen" in en West- Zceuws-Vlaamse huisvrouwen zorgen voor een collectie kamerplanten. Om dat bloemen en bijen vaak bij elkaar in dc buurt zijn, is ook de bijenteelt van de partij met onder meer een waarnomingskast. Verder is plaats ingeruimd voor dc vogelbescherming, de voorlichtingsdienst en de planten- ziektekundigedienst, tuinarchitectuur tuingereedschappen en tuinbouwmate rialen. De jury, die de inzendingen moet be oordelen, zal waarschijnlijk bestaan uit vier beroepskwekers van buiten de streek. Succes Hoewel de maatschappij haar bloeitijd heeft gehad en de onder en stellig zullen worden ontnomen wanneer wij de aan de gang zijnde ontwikkeling te licht stellen. Er is iets aan de gang dat buiten ons om voortgang vindt en waai-aan wij ons op straffe van ernstige schade op tc lopen, dienen aan te passen. Niet de tijdelijke conjuncturele situatie, doch :Ie noodzaak tot tijdige aanpassing aan hetgeen bezig is blijvend te ver anderen. dient dan ook, naar het Centraal Orgaan meent beslissend te zijn. Hei Centraal Orgaan spreekt daarom de wens uit dat met de vraagstukken waarom het hier gaat, ook hier te lande spoedig ernst wordt gemaakt, opdat de achterstand waarmede ons bedrijfsleven op dit gebied te kampen heeft, zo spoedig mogelijk wordt op geheven. linge activiteit van de gemeenten aan het tanen is de plaatselijke jaarlijkse tentoonstellingen zijn bijvoorbeeld zo goed als „uitge bloeid" is de driejaarlijkse „overkoepelende" expositie in het verleden steeds een succes ge weest. Er bestond steeds een-grote belang stelling voor. Zo bezocht in '31 prin ses Juliana de tentoonstelling, terwijl ook Zeelands commissaris der konin gin. jkr. mr. A. F. C. de Casembroot vaak van zijn belangstelling blijk gaf. Het doorgaan en daarmee het succes van dit West-Zeeuws- Vlaamse fruitfestijn hangt in de eer ste plaats af van het weer. Vorig jaar bijvoorbeeld kon het wegens de slechte tuinbouwresultaten geen door gang vinden, zodat het naar dit jaar werd verschoven. (Slot van pag. 1 Zeeland aanwezige plaatselijke mu sea en oudheidskamers zou kunnen optreden. In het centrum Wat de huisvesting van het mu seum aangaat was men van me ning, dat gestreefd zou moeten worden naar uiteindelijke onder brenging van de verzamelingen in .de thans nog door rijksdiensten bezette gedeelten van het Abdij complex. Hierdoor zou het mu seum verzekerd zijn van een gro tere publieke belangstelling dan bij huisvesting in het gebouw in de Wagenaarstraat. Hierbij ba seert men zich op de grote aan trekkingskracht van het Abdij complex op het publiek en de gun stige ligging in het centrum van de gemeente. De vestiging van een museum daarin zou bovendien de aantrekkelijkheid slechts kun nen verhogen en aan het complex een meer zinvolle bestemming ge ven dan thans het geval is. Over aantal jaren In dit opzicht moet intussen reke ning worden gehouden met de reali teit. Te verwachten is, dat de Ka nunnikenhuizen pas over een aantal jaren wanneer de plannen voor de bouw van een nieuw rijksarchief zullen zijn gerealiseerd vrijko men. Alvorens zij dan eventueel be schikbaar zouden komen voor on derbrenging van de natuurhistori sche verzameling van het Zeeuwsch Genootschap, zullen zij echter gron dig moeten worden gerestaureerd. Wat de mogelijkheid van ontrui ming van andere delen van het Ab dijcomplex betreft delen Ged. Sta ten mee, dat de minister van volks gezondheid en bouwnijverheid on der wie de rijksgebouwendienst res sorteert het college vooralsnog geen enkel perspectief kon bieden. Voor wat de huisvesting betreft zal men derhalve voor de eerstkomende jaren aangewezen blijven op het ge bouw in de Wagenaarstraat, aldus Ged. Staten. Deltamuseum Overigens rezen er bij B. en W. van Middelburg met betrekking tot een gemeentelijke subsidie in dit project nog enkele vragen. Deze hielden verband met 't hoofdstedelijk muse- umvraagstuk, waarvan dit project slechts een der facetten vormt. Zo als bekend is in Middelburg ook het door een particuliere vereniging ge ëxploiteerde Kunstmuseum geves tigd. waarvoor het treffen van voor zieningen in enigerlei vorm gewenst is. Voorts bestaan er plannen voor de oprichting van een Deltamuseum waarvoor het voormalig militair hospitaal met bijbehOïfend terrein, eigendom van de gemeente, voorlo pig is gereserveerd. Indien het Del tamuseum inderdaad gerealiseerd kan worden, zal dit voor de gemeen te ook de nodige financiële conse quenties inhouden. Dit was mede aanleiding voor een nader gesprek tussen het gemeente bestuur en enkele leden van Ged. Staten, waarbij de mogelijkheid is overwogen om één stichting te for meren tot beheer en instandhouding Grote waardering voor zijn vele werkzaamheden Het vierkante witte bord met de half ovale letters „Dienstbe toon". dat naast huisnummer 13 in de Hobeinstraat te Vlis- singen hangt zal binnenkort, verdwenen zijn. Het is niet langer van toepassing op de vertegenwoordiger van de Eerste Vlissingse Begraf enis- onderneming, die er achter woont. Vrijdag werd Hen drik Nagtegaal 80 jaar en nu vindt hij het welletjes. De 80ste verjaardag is overigens geen jubileum. Toch was er aan leiding voor een bijzonder blijk van waardering voor het vele werk wat de heer Nagtegaal in zijn verschillende functies heeft gedaan. Hel blijk van waardering ontving de heer Nagtegaal uit handen van burgemeester mr. B. Kolff die hem de eremedaille in brons, ver bonden aan de Orde van Oranje Nassau op de horst speldde. Ver volgens haalde burgemeester Kolff een serie herinneringen op uit het leven van de heer Nagtegaal. „Dat U deze onderscheiding nog ver schillende jaren in een goede ge zondheid mag dragen", zo besloot de burgemeester. Negenentwintig jaar heeft de krasse Ylisslnger genoemde onderneming trouw terzijde gestaan, en vele van zowel een oudheidkundig-kunst historisch- en een natuurhistorisch- museum, als van het Deltamuseum. Voorop stond ook hierbij de ge dachte in ieder geval te komen tot een zo spoedig mogelijke aan stelling van een museumdeskun- dige, die zicli, naast het beheer van de bestaande 'verzamelingen ook zou kunnen wijden aan het onderzoek naar mogelijkhe den van verdere ontplooiing van het museumwezen, met inbegrip van het Deltamuseum. De eventuele formering van zo'n stichting bleek bij nader inzien ech ter toch wel zeer bezwaarlijk, om dat de structuur van het Deltamu seum zodanig van die van een oud heidkundig-, kunsthistorisch en zelfs van een natuurhistorisch museum verschilt, dat aan de directie daar van geheel andere eisen moeten wor den gesteld. Bovendien is het Deltamuseum steeds gedacht als een instituut op inter-provinciaal niveau, waarbij ook de provincies Zuid-Holland en Noord-Brabant zijn betrokken. Basis verzameling Wel kwam het Ged. Staten mogelijk voor één stichting te formeren voor de instandhouding en het beheer, zowel van een oudheidkundig-kunst historisch museum, als van een na tuurhistorisch museum. Immers is voor beide musea een basisverza meling voorhanden in de verzamelin gen van het Zeeuwsch Genootschap, alsmede een gebouw voor het opstel len van de verzamelingen. Resumerend stellen Ged. Staten dat gelet op de opgestelde begroting van f 42.000 voor dit project waarvan volgens het college het eindcijfer veiligheidshalve op f 45.000 kan wor den gesteld van de provincie en de gemeente Middelburg een jaar lijkse bijdrage van f 15.000 benodigd is. Daar het jaar 1960 reeds voor een belangrijk deel verstreken is zal het „volle pond" in feite pas in 1961 en de volgende jaren nodig zijn, aldus Ged. Staten. Naar aanleiding hiervan heeft het college bij Provinciale Staten thans het volgende aanhangig gemaakt: ovër te gaan tot het in leven roepen van 'n „Zeeuwse museumstichting": voor de vorming van het kapitaal 'n bedrag van f 100 beschikbaar te stel len; Ged. Staten te machtigen zono dig nog kleine, uit redactioneel oog punt nodig geoordeelde wijzigingen in de opgestelde statuten aan te brengen; aan de stichting in het jaar 1960 'n startsubsidie van f 1000 te verlenen en ingaande in het jaar 1961 tot wederopzegging aan dc stichting in het jaarlijkse exploita tietekort een subsidie tot een derde deel van dat tekort met een maxi mum van f 15.000 te verlenen. Dr. ir. J. F. van Riemsdijk hoogleraar te Wageningen Op voordracht van de minister van landbouw en visserij is bij K.B. be noemd tot hoogleraar in vaste dienst in de bijzondere landhuishoudkunde aan de landbouwhogeschool te Wage ningen dr. ir. J. van Riemsdijk. Deze leerstoel omvat de bedrijfseco nomische grondslagen van de be drijfsorganisatie en de bedrijfsvoe ring, waarbij onder meer de vólgende vraagstukken aan de orde zijn; de kostprijsberekening; de financiering en de balans-waardering. Voorts zal de leerstoel voor de bijzondere land huishoudkunde de landbouwstructuur behelzen. Jacobus Frederik van Riemsdijk werd 7 juli 1913 te Opijnen geboren. In 1948 trad hij in dienst van het Landbouw-Economisch Insti tuut waarvan hij adjunct-directeur werd, tevens hoofd van de afdeling bedrijfseconomisch onderzoek In 1950 maakte hij een studie van het bedrijfseconomisch onderzoek in de V.S. en Noord Amerika. Zijn benoe ming tot hoofd van het algemeen eco nomisch onderzoek tevens tot plaats vervangend directeur van het L.E.I. volgde in 1954. Op 24 juli 1960 pro moveerde ir. Van Riemsdijk aan de Landbouwhogeschool met lof op het proefschrift „Economische aspecten van het bedrijfsgrootte als onderdeel van het structuurprobleem in de landbouw". stadgenoten hebben van zijn dien sten in de loop van deze tijd ge bruik gemaakt. De punt, die hij achter deze betrekking zet, bete kent tevens het definitieve einde van de veelzijdige werkkringen waarin de hoogbejaarde Nagte gaal zich daarnaast nog bewoog. Na 36 jaar als ketelmaker bij „Dc Schelde" te hebben gewerkt kreeg hij in de crisistijd ontslag, maar Nagtegaal ging niet bij de pakken neerzitten. Hij bood zichzelf aan voor alle mogelijke betrekkïnkjcs. En met succes! Zo luidde hij iede re zondagmorgen de kerkklok van de St.-Jacobstoren. Nagtegaal was lange tijd een goede bekende van een wijk P.Z.C.-abonnees, bij wie hij dagelijks op hetzelfde uur de krant in de bus liet glijden. De heer A. den Hollander sprak de jarige, namens de collega's lijkdie- naren van de plaatselijke vereni ging in hartelijke en waarderende woorden toe. Nagtegaal, die naar de letter van het verenigingsreglement tien jaar ..te lang" de functie van drager heeft uitgeoefend stopt ermee. Een man, wiens trouwe diensten - „Nimmer deden wij tevergeefs een beroep op U" zeker nog lang in de vriendenkring levendig gehou den zullen worden. Het bord met „Dienstbetoon" naast de deur gaat er af. Maar er komt pas een schroevedraaier aan te pas nu men vrijdag de tachtigja rige Nagtegaal eerst een welver diende hulde heeft bezorgd. (Foto P.Z.C.)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 13