Dambreuk in Spanje eiste 21 mensenlevens RYNBENDE'S NIEUW ROOD VOOR GELUIDJAGERS ZIT IN DE MENS EEN KAKAFONIE SOESANTO HUURDE MENSEN OM GASTEN AF TE ZEGGEN PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 19 AUGUSTUS I960 Getroffen gebied bedekt met modder De gouverneur van de Spaanse provincie Santander heeft doen meedelen dat door een breuk van de stuwdam bij Torrelave- ga minstens 21 personen om het leven zijn gekomen. Men ver moedt echter dat onder de dik ke laag modder, die door de breuk van de dam woensdag avond uit het stuwmeer stroom de, nog meer doden zullen wor den aangetroffen. Een hoeveel heid van naar schatting 50.000 kubieke meters modder en zand bedekt thans het gebied waar het water met grote kracht pas seerde, een aantal woningen van mijnwerkers wegsleurend of vernield achterlatend. De dam. eigendom van de Belgische ..Compagnie Royale Asturienne de Mines", brak woensdagavond om kwart voor negen. De ingenieur Ju lio Lubena, die aan de dam werkte, verklaarde omstreeks die tijd een reeks knallen te hebben gehoord. De dam moet bezweken zijn onder de overmatige druk die in het stuw meer ontstond als gevolg van enkele aardverschuivingen. Het stuwmeer diende om de zink- en ijzermijnen van de Belgische maatschappij te voorzien van spoelwater. Zes gebouwen De lawine van modder en brokken betonpuin verwoestte zes gebouwen die op 150 meter van de dam ston den. waaronder een ziekenhuis en een lijkenhuisje. Verscheidene woonhui zen bezweken. Onder de doden bevinden zich een 30-jarlge verpleegster, die in het zie kenhuis van de maatschappij was, een weduwe met haar vier kinderen en een voorman uit de mijn, die zich mot zijn anderhalf jaar oude doch tertje in veiligheid trachtte te stellen maar zo zwaar werd gewond dat hij later overleed. De Vloedgolf van water en modder is riaar schatting tien meter hoog ge weest. Een handjevol mensen, bijna allen werkzaam bij de mijnfnaat- schappij, heeft de ramp overleefd. Telefoon- en elektriciteitsleidingen Wegen uit Kongo naar Katanga versperd Wegen en spoorwegen die naar Katanga leiden zijn gisteren vernield ol met mijnen geblok keerd om te verhinderen dat de Kongolese premier Loemoemba zijn dreigement dat hij troepen naar Katanga zal zenden, ten uitvoer brengt. Zwaarbewapende Katangese troepen zijn op wacht geplaatst. De voor naamste spoorbrug over de Loebi- lash. die de lijn van Loeloeaburg in de provincie Kasai met de lijn naar Ellzabethstad verbindt, is van mijnen voorzien. De spoorbrug zal worden opgeblazen zodra Kongolese troepen proberen Katanga binnen te dringen, aldus een hoge officier van het Ka tangese leger. Loemoemba heeft het dreigement geuit zijn eigen troepen te sturen indien de Ver. Natiés geen neutrale waarnemers zenden om de resoluties van de Veiligheidsraad ten uitvoer te brengen. Hij beweerde dat zijn leger Katanga in een week tijds zou kunnen veroveren. Eenheden van het Katangese leger, die een spoed opleiding hadden gekregen, werden gisteren naar de grenzen met Kongo gezonden. De omvang van het leger van Katanga is niet bekend. Onge veer twee weken geleden bestond het uit ongeveer 500 man en 100 Euro pese officieren. Sindsdien zijn overal jn de provincie mannen aangeworven. (In Brussel is vandaag vernomen dat 20 Belgische politiemannen naar Eli. zabethstad zijn vertrokken als „tech nisch assistent"). werden vernield. Men meent te weten dat nog tenminste tien mensen onder het puin bedolven liggen. Ruim dui zend helpers militairen, politie en vrijwilligers zijn onder leiding van de minister van openbare werken, Jorge Vigon, met het opruimings- werk begonnen. Het water uit de gescheurde dam heeft modder uitgespreid over een ge bied van enkele vierkante kilometers en is oj) natuurlijke wijze afgevoerd m de rivier Besaya, waarin een vloedgolf ontstond. (Advertentie) assistee. Chinezen haalden „verkeerde wereldbol" van Joego-Slavisch schip De eerste officier van een Zuidslavische koop vaardijschip, Ivo Turi- na, is onlangs in een zee van moeilijkheden beland, omdat hij in Rangoen een wereldbol had gëkoelit. Een van die wereldbollen, die men wel op school ge bruikt. Turina ging passagie ren, toen zijn schip Rangoen had bereikt en de wereldbol vond hij in een warenhuis. Hij nam het ding mee naar zijn schip, zette het op de tafel in zijn kajuit en keek er niet meer naar om. Op het voet stuk stond vermeld: ..Made in England". Twee maanden later arriveerde Turina's schip, de „Ulianik", in communistisch China. Zes man van de haven politie van Toetsin ver schenen aan boord om de gewone formalitei ten te vervullen. Alles was in orde. totdat zij de wereldbol in de ka juit van de eerste offi cier zagen staan. Toen was Leiden in last. Zij vroegen onmiddellijk, waarom China er op stond vei'meld als „Re publiek China" in plaats van „Volksrepu bliek China" en zij werden heel boos, toen bleek, dat Formosa niet aangegeven was in de zelfde kleuren als Chi na. Zij wezen er tevens op dat Formosa „Tai wan" heette en dat „Formosa" de nationa- listisch-Chinese naam was. Maar de eenvoudige po litiemannen zagen wel in, dat dit probleem ver buiten hun bevoegdheid ging. Daarom gaven zij de kapitein bevel het beledigende voorwerp achter slot en grendel te zetten, totdat zij met een hogere politie.offi- cier waren teruggeko men. De volgende ochtend verscheen er een hele delegatie, vergezeld van een tolk. De kani- tein en de eerste offi cier werden verzocht in de eetzaal van het schip te verschijnen en daar de wereldbol op tafel te zetten. Het on derhoud duurde een volle twee uur. Eerst in het Chinees, daarna in het Engels. Tenslotte besloot de po litie de „politiek-ge- vaarlijke" wereldbol te confiskeren en pas daarna kreeg de Zuid slavische oemanning verlof aan land te gaan. Maar niemand had er toen meer zin in om van de Chinese gastvrijheid te gaan genieten, want men had wel eens verhalen gehoord over Zuidslavi sche zeelieden, die in moeilijkheden waren gekomen en nog steeds in de een of andere rood-Chinese gevange. nis zouden zuchten. De bemanning van de „Uljanïk" bleef dus kalm aan boord, ter wijl de hermandad van de Chinese volksrepu bliek trots over de loopplank marcheerde met het gevaarlijke trofee stevig in handen. Syrische minister neemt ontslag uit VAR-kabinet De vijfde Syrische minister in liet centrale kabinet, van de Verenigde Arabische Republiek, minister van .gezondheid Besjir Elazameh, heeft vandaag zijn ontslag genomen. De reeds eerder teruggetreden Syri sche ministers werden nog niet ver vangen. Van de: veertien overgeble ven ministers in het VAR-kabinet is er thans nog maar één afkomstig uit het Syrische deel van de republiek. Elazameh heeft geen reden voor zijn ontslag gegeven. Franse „grijze eminentie" George Boris overleden Georges Boris, de „grijze eminentie" achter iedere linkse regering in Frankrijk sedert die van Leon Blum, is dinsdagavond op 72-jarige leeftijd te Parijs na een langdurige ziekte overleden. Boris, een specialist in monetaire en economische kwesties, was hoofd van Blums persoonlijke secretariaat in 1938 en minister van nationale economie van 191-4 tot 1945. Hij bekleedde verscheidene functies tijdens het bewind van de premiers Mendès-France en Mollet. In de Tweede Wereldoorlog bezette hij be langrijke posten bij de beweging der Vrije Fransen en later in do voorlopi ge Franse regering in Algiers. Hij was van 19241927 hoofdredacteur van het dagblad „Quotidien" en schreef verscheidene boeken. De Nederlandse kampioen achtervol ging, Henk Nijdam, ligt op het ogen blik in de Spinozakliniek, waar hij een operatie a an zijn linkervoet heeft ondergaanZijn toestand is echter van dien aard, dat hij zeer waar schijnlijk maandag al naar Rome kan, om deel te nemen aan de spelen. Alleen het gezicht van zijn Oympi- sche blazer die Arie van Vliet, hem gisteren bracht is voor Nij dam al een aanleiding om opgewekt te zijn. Sergeant bij La Courtine door bliksem gedood Donderdagnacht om tien minuten voor één is de 20-jarige dienstplichtig sergeant P. A. Snoep, afkomstig uit Loosdrecht en behorende tot het 17ste infanteriebataljon, tijdens een onweer door de bliksem getroffen en kort daarop overleden. Hij deed dienst als wachtcomman dant op het vliegveld van Ussel-Tlia- lamy, nabij La Courtine. Frans marinevliegtuig ontploft: 20 doden Een viermotorige Lancaster van de Franse luchtbasis Agadir is in de af gelopen nacht in de omgeving van Casablanca in de lucht ontploft, waardoor de twintig inzittenden allen leden van de Franse marine om het leven kwamen. Het toestel wilde, nadat er brand was uitgebroken in één der motoren, een landing maken op het vliegveld van Casablanca, toen de explosie 2ich voordeed. Het vliegtuig was woensdagochtend van het Parijse vliegveld Le Bourget opgestegen voor een vlucht naar Agadir. Het maakte eep. tussenlan ding te Istres. bij Marseille. Duitse politie arresteerde Nederlandse „geldlener" De Nederlandse automobilist, die. zo als onlangs gemeld, de Duitse auto banen afschuimde en onder een of ander voorwendsel geld van landge noten „leende", maar het nooit te ruggaf, is in Worms door de Duitse politie gearresteerd. Het is de 31-jarige Rotterdamse ver tegenwoordiger A. L. de R. Enige tijd geleden was bij de Rotterdamse po litie een dertigtal klachten teeen zijn praktijken binnengekomen. Hij ope reerde toen met een in Nooru-Bra- bant gehuurde auto, die hij later door een ergens gestolen wagen zou heb ben vervangen. Bronzen vrouwefiguur van Picasso in Londen gestolen Uit het O' Hana museum in Londen is een bronzen v romvefiguur van Picasso met een geschatte waarde van zesduizend gulden gestolen. Het beeld werd vorige week donder dag vermist, maar eerst gisteren met verspreiding van een fotografische afbeelding en bijzonderheden door de museumdirectie bekend gemaakt. Het brons, deel uitmakend van een set van 24, dateert uit dc jaren 1945- '46. Het werd vermist toen men de set wilde inoakken voor versche ping naar Genua, waar hij zou wor den tentoongesteld. Europese prijs voor prins Bernhard Aan prins Bernhard is de Europese prijs „F.V.S." van de raadgevende vergadering van de Raad van Euro pa voor het jaar 1960 toegekend, als erkenning voor zijn verdiensten voor de eenmaking van Europa, met na me voor de culturele samenwerking van Europa, Een Hamburgse familie met de ini tialen F.V.S. heeft deze prijs, te^ waarde van 10.000 mark, in 1955 gesticht. Hij zal op 28 september te Straats burg aan prins Bernhard worden overhandigd. Japanse toestemming voor bezoek „Karei Doorman" Het Japanse ministerie van buiten landse zaken heeft er donderdag zijn goedkeuring aan gehecht dat het Nederlandse vliegkampschip „Karei Doorman" de haven van Jokobama binnenloopt voor een bezoek van 8 tot 12 september. De Indonesische regering had zich langs diplomatieke weg tegen dit be zoek verzet. Op de Amerikaanse raketbasis Cape Canaveral monteert een technicus onderdelen in een' nieuwe satelliet de .^foerier". Deze satelliet heeft een lading van 300 Engelseponden aan elektronische apparatuur aan boord, welke gevoed wordt door zonnecel len. Op de achtergrond staat een „Koerier'' compléét klaar voor ge bruik. De dood op de weg De 54-jarige mevrouw Nussbaum uit Amsterdam en de 23-jarige D. Lub uit Israël, een logé van me vrouw Nussbaum, zijn gisteravond omgekomen bij een verkeersongeval op rijksweg 1, ter hoogte van de kruitfabriek te Muiden. Mevrouw Nussbaum zat naast de heer Lub in de auto en was op weg naar Amsterdam. Door niet opge helderde oorzaak ging de wagen, die door de heer Lub bestuurd werd, aan het slingeren, vlak nadat een ande re wagen was ingehaald. De slinge rende wagen schapte even langs een aanhangwagen, achter een personen wagen, die uit Amsterdam kwam. Deze raakte ook aan het slingeren, hetgeen nog verergerd werd door hard remmen van de bestuurder. De wagen sloeg enkele malen over de kop, maar de bestuurder kwam met de schrik vrij. De wagen van de heer Lub raakte vervolgens een personen wagen, die uit de richting Amster dam kwam, bestuurd door de heer J. Post. Bij deze botsing werden bei de auto's geheel vernield. Mevrouw Nussbauw-Weireb werd op slag ge dood. De heer Lub overleed op weg naar het ziekenhuis. De heer Post werd levensgevaarlijk gewond over gebracht naar het O.L.V.-gasthuis in Amsterdam. Het verkeer op dit punt liep volkomen in de war. In de omgeving van Arnhem nabij de Kemperbergerweg is een ongeveer 25-jarige automobilist tegen een boom gereden. Waarschijnlijk is de man, waarvan dc identiteit nog niet vast staat, onwel geworden, Door de botsing werd de motor geheel naar achteren gedrukt en raakte de be stuurder beklemd. De dood moet vrijwel onmiddellijk zijn ingetreden. Woensdagmiddag om ongeveer half vier, had ter hoogte van het benzine station. nabij Goor, een ernstig ver keersongeval plaats. Een personen auto, bestuurd door de heer C. M. J. Z. uit Utrecht en waarin tevens was gezeten een neef van de bestuurder, reed achterop een zandauto. De personenauto werd hierbij aan de voorzijde geheel in elkaar gedrukt. De beide inzittenden, die bij de bot sing ernstig werden gewond, werden in het Koningin Julianaziekenhuis te Hengelo opgenomen. De bestuurder van de verongelukte wagen bleek on der meer een shock cn een verbrijzel de elleboog te hebben opgelopen. De neef van dc bestuurder overleed aan zijn verwondingen. TAL VAN MOGELIJKHEDEN Internationale wedstrijd in ons land Van 28 oktober tot en met 1 novem ber wordt in Amsterdam een inter nationale wedstrijd voor de best© amateur geluidsopname gehouden. Voor deze wedstrijd, die internatio naal bekend staat als C.I.M.E.S. (Concours International Du Meilleur Enregistrement Souore, na negen maal in het buitenland nu voor het eerst in ons land), worden uit min stens 25 landen inzondingen door de internationale jury beoordeeld. Dit jaar is de organisatie in handen van'de in 1956 opgerichte en ruim 600 leden tellende Nederlandse Ver eniging van Geluidsjagers. Het ini tiatief tot het houden van een inter nationale geluidswedstrijd werd in 1951 genomen door de Zwitser Rene Monnat. De Cimes, die aanvanke lijk werd georganiseerd door de ra dio-omroeporganisaties van Frank rijk. Zwitserland en België, is door de oprichting van nationale vereni gingen van geluidsjagers in meer dan 40 landen een internationale mani festatie geworden. Het is een wed strijd voor bandrecorder-amateurs, die onafhankelijk van de professio nele radio-omroep, met eigen micro foon en recorder geluidsopnamen maken. Elk land mag in totaal vijf opnamen plus één in de categorie voor scholen inzenden. Het gaat hier bij om het maken van klankbeelden, hoorspelen, imitaties, documentaires, reportages, muziekopnamen, geluids- snapshorts, trucopnamen, stereofonl- sche opnamen enzovoort. Er is bo vendien een speciale categorie voor scholen. Hierin dingen leerlingen mee van middelbare en lagere scho len. Heup: Krakende deur I)e Internationale jury is samenge steld uit programmaleiders van Eu ropese radio-organisaties, journalis ten en deskundigen van de nationale vereniging. Elk land mag een delegatie van vier juryleden afvaardigen. Vrijwel alle geselecteerde Inzendingen voor de Cimes worden door de omroeporga nisaties in Frankrijk, Zwitserland, België, Duitsland, Engealnd, Italië, Oostenrijk cn Nederland geheel of gedeeltelijk uitgezonden, zodat ook de radioluisteraars van de prestaties der geluidsjagers kennis kunnen ne men. Nederlandse bandrecorder-amateurs hebben voor het eerst in 1955 aan de Cimes deelgenomen en sedertdien twee maal de Grand Prix gewonnen. Op een persconferentie in Am sterdam liet de heer A. E. van Heese, bestuurslid van de Neder landse vereniging, enige amateur geluidsopnamen horen van vorige wedstrijden, zoals een inzending van de Amerikaan Kenneth Mil ler. Met een contactmicrofoon en een 200 watt versterker laat de Amerikaan horen hoe de inwendi ge organen van het menselijk li chaam acoustisch reageren. Uit het geluid van hevig krakende deuren dat uit de versterker da verde zou niemand een in bewe ging zijnd heupgewricht kunnen onderkennen, het gebrul van leeu wen dat uit de luidspreker klonk bleek het gerommel in een maag te zijn toebehorend aan iemand die honger had, in werking zijnde spijsverteringsorganen produce ren het lawaai van een leeglopen de gootsteen en een zich door de slokdarm voortbewegende slok water wordt identiek aan het ge luid van een w.c. die doorgetrok ken wordt. V.N.-Ontwapenings- commissie aanvaardt resolutie De uit 82 leden bestaande ontwape ningscommissie der Verenigde Naties heeft donderdag na een debat van drie dagen eenstemmig een resolutie aanvaard waarin zij zich met het oog op het dringend karakter van het probleem uitspreekt voor „zo spoedig mogelijke voortzetting van de inter nationale onderhandelingen om te ko men tot een opbouwende oplossing van de kwestie van algemene en vol ledige ontwapening onder tloeltreffen- ledige ontwapening onder doeltref fend internationaal toezicht". In de resolutie ingediend door In dia, de Verenigde Arabische Repu bliek, Zweden, Joego-Slavië, Mexico en Ecuador en geamendeerd door Ca nada wordt voorts uiting gegeven aan de wens dat de algemene verga dering op haar zitting die op 20 sep. tember begint, een ernstig onderzoek aan de ontwapeningskwestie wijdt en dat de commissie instand blijft en bij een wordt geroepen wanneer dit noodzakelijk wordt geacht. GEHEIME ARCHIEVEN WORDEN ONTZIEN Indonesisch besluit wellicht op korte termijn genomen (Van onze Haagse redactie.) Dc indruk, dat de mededoling van .Soeknrno, dat Indonesië de tliplo- mutickc net rekkingen met Nederland verbrak ook voor vele Indonesiërs als een volledige verrassing is ge komen, schijnt te worden bevestigd door dc verlegenheid waarin de Indo nesische zaakgelastigde in Den Haag, Raden Soesanto Djojosoegito door liet besluit van zijn regering is gebracht. Niet minder dan 50U gasten had Soesanto voor zijn grote onalhankelijkheidsreceptie op het landgoed Wisma Duta in Wassenaar uitgenodigd. Hij zag zich woensdag genoodzaakt om in allerijl mensen te huren om al de uitgenodigden op te bellen om hun te vertellen, dat liet feest geen doorgang kon vinden. Toch kwamen er nog heel wat men sen. die niet meer konden worden gewaarschuwd. Ook zijn gesprek met de regeringscommissaris voor Indo nesische aangelegenheden, mr. Blom, waarvoor hij was ontboden, liet op buitenlandse zaken de sterke indruk achter dat Soesanto geheel verrast was. Ook het langdurig gesprek, dat hij kort voor 't. vertrek der Nederland se zaakgelastigde in Djakarta, dr. J. Vixseboxse met deze over de mogelijk heden voor dc toekomst had gevoerd, heeft in niets geduid op een ver wachting van deze nieuwe demon stratieve zet van Soeliarno. Geen agreement Ook het feit, dut Indonesië nog geen stappen heeft doen ondernemen om het agreement van de Nederlandse regering te vragen voor de waarne ming van zijn belangen hier door de diplomatieke vertegenwoordiger van ccn ander land, kan er op wijzen dat de beslissing In Djakarta vrij spon taan op het laatste ogenblik is ge nomen. Nederland, dat met de moge lijkheid al geruime tijd rekening moest houden, gezien de veelvuldige eisen van de geïnspireerde Indonesi sche actie-comités heeft intussen agreement doen vragen van Djakar ta voor do behartiging van zijn be langen door de Britse amhassadeur in Djakarta, sir Leslie Fry. Dit agreement is intussen door Djakarta nog niet verleend. Met onmiddellijke ingang hccfl de Indonesische diplomatieke vertegen woordiger woensdag alle diplomatie ke rechten verloren. Dat houdt on der meer in dat <le diplomatieke pa poorten van Soesanto en zijn mede werkers onmiddellijk hun geldigheid hebben verloren en moeten worden ingeleverd en dat zij niet meer met CD-nummers op hun wagens mogen rijden. Het wettelijk recht op immu niteit, op bescherming van lijf, op onaantastbaarheid van de archieven van de Indonesische diplomatieke vertegenwoordiging, op ex-territoria- liteit van de Indonesische gebouwen in Den Haag en op vrijwaring van onderzoek van bagage is daarmee vervallen. Het ministerie van buitenlandse za ken in Den Haag heeft echter aan de heer Soesanto medegedeeld, dat hij voor dezelfde periode als de Indone sische regering in Djakarta dat doet tegenover de Nederlandse vertegen woordigers aldaar, kan rekenen op handhaving van deze zekerheden bij wijze van hoffelijkheid to* het ogen blik waarop de staf van Indonesiërs Nederland zal moeten verlaten. Dat zal zijn op hetzelfde ogenblik als waarop de Nederlandse staf uit Dja karta moet verdwijnen. Volgens be richten uit Djakarta zal dat zijn te gen eind augustus. De mogelijkheid is aanwezig dat de Britse ambassade een deel van het administratief personeel van de Ne derlandse ambassade overneemt, om dat dat diensten zou kunner bewij zen bij het waarnemen van de be langen van Nederlanders in Indone sië en ook van do spijtoptanten Ook de Indonesische ambassade in Den Haag wil naar het schijnt admini stratief personeel aan de ambassa de, die haar zaken gaat waarnemer overdoen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 8