Vele Amerikanen beginnen hun Europa-reis in Terneuzen GRANDIOOS VUURWERK SLOT VAN ZIERIKZEE'S FEEST DOROTHY OLSEN UIT JERSEY CITY BEZOCHT WALCHEREN 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 19 AUGUSTUS I960 MET AUTO EN AL Overslagbedrijf Ovet weet ze te verwerken Nog' lang niet elke Ameri kaan weet Terneuzen te lig gen. Toch ziet het er naar uit dat er binnen enkele jaren heel wat bewoners van de Nieuwe wereld zullen zijn die deze kleine Zeeuwse stad feil loos op de kaart kunnen aan wijzen, of tegen elkaar, aan de andere kant van de oceaan zullen zeggen: „Reisde je ook over Terneuzen?" En daar weet dan het overslagbedrijf Ovet N.V. te Terneuzen meer van. Ze verwerken heel wat passagiers voor de Verenigde Staten. Dezer dagen logeerde in een Ter- neuzens hotel professor dr. Wil liam A. Muller, theologisch hoog leraar aan een Amerikaanse uni versiteit. Na een goedgeslaagde vakantietrip door Nederland, De nemarken en Duitsland belandde hij. in Terneuzen. En niet toeval lig! De prof. had bij een Duitse rederij te Lubeck passage geboekt. ,.U kunt op woensdag 17 augustus te Terneuzen embarkeren op het Duitse vrachtschip „Hindrieh Ol- dendorff", dat de volgende dag vertrekt naar de Noord-Ameri kaanse havenstad Norfolk", zo zeiden de boekingsagenten in Lu beck. „Meldt U maar bij het ..Overslagbedrijf Ovet N.V." te Terneuzen, die zorgen wel dat al les voor U geregeld wordt". „M'n nieuwe volkswagen...", begon de professor. „Ook dat wordt gere geld. Onze Terneuzense agent zorgt er voor dat ook uw wagen aan boord van het schip wordt ge laden", verzekerde het personeel van de Duitse rederij. Donderdag morgen vroeg is de professor uit Terneuzen vertrokken. Verrassing „•Ja, we komen de laatste tijd we! eens voor verrassingen te staaii met dat passagiersvervoer van en naar Noord Amerika", zeiden de gebroeders L. A. en J. A. Neve, respectievelijk administrateur en boekhouder bij het „Overslagbe drijf Terneuzen Ovet N.V.". „Maar tot nu toe hebben we alle moeilijkheden nog kunnen oplos sen, terwijl rederijen en passa giers blijkbaar tevreden zijn over onze bemiddeling als zodanig. Eigenlijk zijn- wij alleen maar overslagbedrijf en tot voor kort hebben we ons uitsluitend bezig gehouden met het overslaan van kolen uit boten met lading be stemd voor de cokesfabriek te Sluiskil. Sedert enige tijd heeft Ovet ech ter ook het agentschap van een aantal rederijen en dat impliceert dat nu de belangen behartigd moe ten worden van rederij, schip, la ding maar ook van passagiers. En dat laatste is iets nieuws. In juni kwam het eerste tele foontje uit Duitsland met de mededeling dat de „Senator Possehl" onderweg was met 13 passagiers, die in Terneuzen zouden debarkeren. „Of Ovet zo goed wilde zijn om deze pas sagiers verder te helpen". Nu heeft dit overslagbedrijf wel eens meer voor moeilijke kar weitjes gestaan maar dat was toch wei iets anders. Toch klopte de organisatie als een bus, al moest één en ander worden geïmproviseerd. Alle formaliteiten via douane, Koninklijke Mare chaussee waren na korte tijd ach ter de rug en enkele uren ria aan komst van het schip konden de passagiers voor Noord Duitsland en Scandinavië worden wegge werkt. Internationaal Een groot aantal der reizigers be staat uit tot Amerikaan genatu raliseerde Duitsers, die met va kantie naar Europa komen. Ver der Italianen, Scandinaviërs maar ook veel Amerikaanse studenten. Kort geleden debarkcerden te Ter neuzen enkele vrouwen, wier echt genoten gestationeerd zijn op de Amerikaanse Middellandse Zee- vloot en die elkaar in Europa ont moetten om een kort verlof geza menlijk door te brengen. Zij ne men een enkele reis Noord-Ame- rika-Terneuzen en staan binnen 10 a 12 dagen in Europa. Voor 180 a 190 dollar! Voor lien die in Duitsland passage boeken en zich in Terneuzen moe ien inschepen, levert liet vinden van die inschepingsplaats nog wel eens moeilijkheden op. Het is be slist nog niet zo dat iedere Euro peaan Terneuzen weet te liggen. „Maar tot nu toe hebben ze het allemaal kunnen vinden en op tijd", zeggen de gebroeders Neve. De verlofgangers uit Amerika blijken wel eens minder begrip te hebben voor de afstanden. Zo was er laatst een echtpaar dat in Terneuzen arriveerde, een week voordat de boot naar Amerika vertrok. En dat wel graag iets meer van Holland 'wilde zien. Dus belden ze ken nissen op in de buurt van Bonn met het verzoek om hen even van Terneuzen naar Amster dam te brengen En zo kan het ook gebeuren dat een passagier zijn auto wil me- nemen naar de „Nieuwe Wereld". Zoals de professor deze week en nog een passagier. Dat had het overslagbedrijf tot nu toe nog niet meegemaakt. Maar ook dat werd opgelost. Het overladen der auto's op de ruim 10.000 ton grote kolenboot was met een speciaal daartoe ge bezigd laadapparaat. binnen het half uur voor elkaar. Toename Bij Ovet meent men dat dit pas sagiersvervoer vanuit Terneuzen naar Noord Amerika en terug nog sterk zal toenemen. Er is nog al- tijd een groot aantal passagiers dat de voorkeur geeft aan een vrachtschip met goede passagiers- accommodatie boven de lijnboten. En bovendien is deze manier van reizen goedkoper. En Terneuzen vaart er ook wel bij. Vooral nu het gemiddelde aantal passagiers dat per boot aankomt en vertrekt tweemaal per week, reeds 12 tot 14 bedraagt! Bloemententoonstelling in veiling Kapelle Tijdens de in de hervormde school te Biezelinge gehouden algemene vergadering van de vereniging „FIo- ralia", welke onder voorzitterschap stond van de heer J. M. Huiszoon, is besloten om de jaarlijkse bloemen tentoonstelling te houden op 2 en 3 september in een emballageloods van de veiling. In samenwerking met de fa. S. ,P. Groenleer, die op 3"sep tember ter gelegenheid van het veer tig-jarig bestaan, een puzzelrit en een ballonwedstrijd voor kinderen zal organiseren, zal deze tentoon stelling attractief worden opgezet. Onder meer zal op de zaterdagavond het mandolinegezelschap „Excelsior" uit Kruiningen onder leiding van de heer B. Leijs de prijsuitreiking mu zikaal opluisteren. Men verwacht ook dit jaar weer een grote deelna me aan .de tentoonstelling. Naast de inzending van de scholieren van de drie plaatselijke lagere scholen met als inzet een wisselbeker voor de beste inzending per school, zal er ook weer een groep particulieren aan een dahlia-wedstrijd deelnemen. Ook zijn er van particuliere zijde weer talrijke inzendingen toegezegd voor de categoriën kamerplanten, snij bloemen, bloemenmanden en bloe- menschalen. Verder zullen er ook weer enkele attracties aan de ten toonstelling verbonden worden. (Slot van pag. 1) consumptie kon aanbieden. Schipper Ben W. Schot van de Z.Z. 8 had hiertoe de kor overboord gezet. De andere schepen hadden zich op dat moment rond de Z.Z. 8 verza meld en lieten, terwijl de beide bur gemeesters en de andere autoriteiten een heildronk op de mosselvisserij uitbrachten, een opgewekt concert uit de „scheepsclaxons" horen. In wigformatic voer de vloot ver der tot bij C'olijnsplaat. Daar werd de steven gewend en ging het terug naar Zierikzee, waar reeds korte tijd later in de Oude Haven een race op waterfietsen voor de jeugd begon. Bizarre kostuums Dat was 's middags, toen de jonge vissers van Zierikzee voor veel hila riteit zorgden met een demonstratie boegsprieuopen. Verkleed in de meest bizarrekostuums balanceer den zij boven het water van de Oude Haven op een ronde met zeep inge smeerde mast. De verkleedpartij vond een geslaagd einde in een al- even voortreffelijk waterballet. Zelfs Neptunus ontkwam niet aan een, ove rigens geheel in de plannen opgeno-, men, nat pak... Keesje Schot won het waterfietsen en Walter Kouijzer was de meest eminente figuur in het zich onder grote belangstelling voltrekkende waterballet. Iets van het Zierikzee van zo'n veer tig jaar terug kwam vervolgens tot leven op de schilderachtige zeven tiende eeuwse vismarkt, waar „poor ters" en toeristen a ratson van een kwartje konden genieten van een verrukkelijk maal gekookte mosse len. Aan lange tafels at men er de schelpdieren, onder de oude bomen waar vier decennia geleden nog het hart van de Zierikzeese vishandel klopte. De hele middag heerste er in Zie rikzee een gezellige drukte en toen voor het afsteken van het vuurwerk de zomeravondfeesten deze avond met amusement van dc Balsano's en pittige muziek van „Kunst en Eer" op het Havenplein begonnen, wa ren tweeduizend bezoekers de con trole gepasseerd... Een topdag voor Zierikzee. dat zijn bezoekers aan het slot van de dag vergastte op een grandioos vuur werk, afgestoken tegen een histo risch decor, dat omrankt dooi' vuur pijlen en kleurige guirlandes het sprookje in steen en licht werkelijk heid maakte. Burgemeester mr. F. T. H. Dijclc- i meester van Zierikzee kreeg donder dagmorgen- aan boord van de Z.Z. I S de „eerste mossel" van het nieuwe seizoen aangeboden door de heer L. J. C. Schot, de voorzitter van de af- deling Zierikzee van „Zeeland pre- I senteert". Met zijn collega, burgemeester C. H. van de Linde uit Bruinisse, had mr. Dijckmeester de kór aan boord getrokken. (Foto P.Z.C.). Districtsinspecteur brandweerwezen benoemd De heer Kortes te Breda is benoemd tot districtsinspecteur van het brand weerwezen in de provincies Zeeland en Brabant. Tot nu toe bekleedde hij de functie van adjunct-inspec teur. Hij is de opvolger van de in januari j.l. overleden districls-inspec- teur H. M. A. van Schendel. Examens Te Scheveningen slaagde voor het examen eerste monteur de heer J. Vermue te Kwadendamme. Trekpaardententoonstelling ditmaal 13 en 14 september Jaarlijkse manifestatie in 's-Herfogenbosch De jaarlijkse nationale trekpaarden- tentoonstelling, die traditiegetrouw in 's-Hertogenbosch wordt gehouden, is ditmaal bepaald op dinsdag 13 en woensdag 14 september. Naast het uitgebreide keuringspro gramma en verschillende bijzondere attracties, zal de koninklijke vereni ging „Het Nederlandsche Trekpaard" deze dagen een tentoonstelling en de monstratie van moderne paardewerk- tuigen organiseren. Hieraan wordt onder meer medewerking verleend door de Algemene Technische Com missie van het Landbouwschap, de Federatie „Het Landbouwwerktuig", het Rijksconsulentschap voor land bouwwerktuigen en het Instituut voor Landbouwtechniek en Rationa lisatie te Wageningen. Onder de talrijke inzendingen van handel en industrie zal ook de Bond van Agrarische Loonbedrijven aan wezig- zijn. Deze stand waarmede voor het éérst wordt geëxposeerd zal voorlichting geven omtrent de mogelijkheden en de grote waarde van loonwerk voor een economische bedrijfsvoering. Trucks stagneerden verkeer naar België en Zeeland Donderdagmiddag zijn op de Ant werpsestraatweg bij Bergen op Zoom twee ongelukken gebeurd, waarbij veel materiële schade werd aange richt en het verkeer naar België en Zeeland werd ontwricht, doch waar geen persoonlijke ongelukken bij plaatsvonden. Van de richting Zeeland kwam een grote truck met aanhangwagen van de firma Leys uit Middelburg, be stuurd door Chr. J. uit Middelburg gereden. Ter hoogte van de weg naai de Lange Teen moest de bestuurder afremmen voor een tegenligger. Dë wagen ging echter slippen en duikel de in de langs de weg lopende sloot. De aanhangwagen bleef nog op de weg staan. J. was met een lading erwten vanuit Zeeland op weg naar Zaandam. De truck werd vrij ernstig beschadigd, doch de drie inzittenden kwamen er met de schrik van af. Een paar honderd meter verder ge beurde eveneens een ongeluk met een truck met oplegger van de firma Nous uit Breda, bestuurd door G. P. uit Breda. Deze was van Zeeland ko men rijden met emballage voor een conservenfabriek te Breda. Ter hoog te van de Brombeer brak de vooras van de truck .én verloor P. de macht over het stuur. De truck schoot naar rechts het rijwielpad op, waar ge lukkig niemand reed en boorde zich in de dijkwand. De truck kantelde daarna, waarbij de lading kratten met lege flessen over de weg werd verspreid. Ook hier kwamen de inzittenden er met de schrik van af. Vlissinger bij Bergen op Zoom aangereden Donderdagmorgen had een aanrij- j ding plaats op de hoek Antwerpse straatweg-Parallelweg bij Bergen op Zoom. J. P. wonende te Breda reed als bestuurder van een personenau to over de Parallelweg in de rich ting naar de Antwerpsestraatweg. Vlak voor de kruising bracht hij zijn wagen tot stilstand om voorrang te verlenen aan het verkeer van rechts op de Antwerpsestraatweg. Toen hij zijn wagen optrok en op de Ant werpsestraatweg kwam, verleende hij geen voorrang aan de auto, die van rechts kwam e^i bestuurd werd door S. d. V. uit Vhssingen. P. reed met de voorzijde van zijn wagen te gen de voorzijde van de auto van de V. Beide wagens werden beschadigd. Tegen P. werd proces-verbaal opge maakt. Mary Kok zwom over het Kanaal Meer dan 100 deelnemers aan 2-km-zwemwedstrijd Aan de twee-kilometer-zwemwed- strijd te Goes, die aanstaande zater dagmiddag in het kanaal van. Goes naar bet Sas wordt gehouden, zullen niet minder dan 115 zwemmers en zwemsters deelnemen. Deze jaar lijks terugkerende wedstrijd wordt georganiseerd door de zwem- en bad- club ,.'t Sas", in samenwerking met de zwem- en poloclub „De Ganze". „SNOEPREISJE" NAAR HOLLAND Kantonrechter over Ondragelijke lucht boven Bergen op Zooms pakhuis Een ondragelijke lucht en voor de gezondheid schadelijke lucht, die 115 ton lucernemeel in een pakhuis aan de Haven te Bergen op Zoom verspreidde, is donderdagmorgen voor de kantonrechter aldaar lange tijd onderwerp van gesprek geweest. Handelaar A. J. G. uit Sint-Maar tensdijk was gedagvaard, omdat hij zonder vergunning van de gemeente de partij meel had opgeslagen. De behandeling van deze zaak resul teerde in een boete van f 25,of 5 dagen hechtenis, die de officier van justitie eiste en, waartoe de kan tonrechter conform vonniste. Verdachte verscheen niet ter zitting, maar als zijn verdediger trad op mr. J. A. Banning uit Roosendaal. Er was bij het opslaan van het lu- J cernemeel geen rekening gehouden met de boven het pakhuis vertoe vende bewoners. Vanaf de eerste dag hadden deze last gehad van een zwa re lucht, die liet gehele huis door- trok. Zij hadden zich in verbinding gesteld met de groendrogerij, waar men vertelde, dat de stank slechts een paar dagen zou duren. Last van hoofdpijnen en keelaandoeningen i waren echter gevolgd en de gemeen- I telijke gezondheidsdienst had inmid- I dels ter plaatse een onderzoek inge- i j steld. De officier van justitie eiste. dot verdachte op korte termijn de I pakhuizen zou ontruimen. Amerikaans meisje bekeek Middelburgse markt Een bliksembezoek van epn dag heeft dc 16-jarige Amerikaanse Dorothy Claire Olsen uit Jersey City, die onder andere vergezeld werd door haar vader, moeder, twee broertjes en burgemeester ir. L. A. H. Peters van Bergen op Zoom, donderdag aan Walcheren gebracht. Dorothy won in een grote opstelwedstrijd, die was uitgeschreven ter gelegenheid van het 300-jarig bestaan van Jersey City, een „snoepreisje" naar Hol land, waar zij dc gast is van het gemeentebestuur van Bergen op Zoom. Dorothy won deze reis met een opstel van 1555 woorden, waarin zij aantoonde,, dat Jersey City vroeger Bergen heette, hetgeen op enige verwantschap met Ber gen op Zoom zou duiden. De stacl Jersey City werd in 1660 door Hollandse kolonisten ge sticht on de oude naam is hier nog altijd bekend. Zo heeft men in dc stad nog een „Bergen Square". Aan de grote opstelwedstrijd namen zo'n tweeduizend middelbare scho lieren deel, van wie Dorothy met de eerste prijs ging strijken. Zaterdagochtend arriveerde zij met haar familie op Schiphol, waar zij oficieel werd verwelkomd. Hierna ging de reis naar Bergen op Zoom, waar ter ere van haar een receptie volgde. De volgende 1 dagen werden bezoeken gebracht aan de Deltawerken, aan Rotter dam en werden tochten in de om geving van Bergen op Zoom ge maakt. En gisteren waren Dorothy en haar gezelschap een dag de gast van de Provinciale V.V.V. in Middel burg, 's Ochtends ging men ge zellig markten, waarna 's mid dags een bezoek werd gebracht aan de Abdijgebouwen en aan het stadhuis. Hierna vermeldde het Vandaag vertrekt Dorothy met haar familie naar Parijs en staat er ook nog een bezoek aan Londen op liet programma. Zondag a.s. vertrekt zij weer per vliegtuig - van Schiphol naar Amerika. De 20-jarige Hilversumse zwem ster Mary Kok is er donderdag in geslaagd het Kanaal over te zwemmen van Cap Griz Nez (Frankrijk) naar Engeland in de.snelle tijd van 12 uur 25 min. In de vroege ochtend van don derdag om kwart voor vijf ging zij te water. Dadelijk na haar aankomst in Engeland keerde zij terug naar Calais. Olympische vlam in Italië Een juichkreet steeg op uit 35.001) kelen, toen de Amerigo Verpucci" donderdagavond, met aan boord de olympische vlam, komende vanuit Griekenland, de haven van Syracuse binnenvoer. De menigte kwam tot groot enthousiasme, toen de fakkel aan de eerste estafetteloper werd overgedragen. Het olympische vuur op Italiaanse bodem om in een esta fette' óver een afstand van 1532,8 km van Syracuse naar Rome te wor den gedragen. Vijftienhonderd lopers, meest studenten, zullen aan de „ex peditie" medewerken. Real Madrid verslaat Deense selectieploeg Real Madrid, de Spaanse topploeg' en houder van de Europa cup, heefv. te Kopenhagen een overwinning met 43 (rust 42) behaald op een Deense selectieploeg'. Di Stefano scoorde drie doelpunten en Puskas schroef het vierde Madrileense doel punt op zijn naam. Wim Esajas eerder naar Rome: vlaggedrager De Surinaamse atleet Wim Esajas zal niet. zoals in de- bedoeling lag. tegelijk met de Nederlandse atletiek- ploeg, op 27 augustus a.s. naar Ro me vertrekken, doch enige dagen eer der. Dit werd op Schiphol meege deeld door de assistent chef dc mis sion van de Nederlandse Olympische ploeg, mr. J. P. H. E. van Lier. De maatregel is genomen, omdat do Surrinaamse basketballploeg, die op het ogenblik nog deelneemt aan de voorronde voor het Olympische toer nooi in.Bologna, zich niet heeft kun nen kwalificeren-voor de eindstrijd in Rome. Esajas zal de enige Surinaam se deelnemer zijn aan de Olympische Spelen, zodat hij op 25 augustus, bij de openingsceremonie, als vlaggedra ger voor Suriname zal moeten fun geren. Op de trappen van het Middelburgs stadhuis poseerde het. Amerikaanse gezelschap tijdens het bezoek aan Walcheren. De winnares van de op stelwedstrijd, de td-jarige Dorothy Claire Olsen, (rechts/, was niet al leen naar Holland gekomen, maar werd vergezeld door haar vader, moeder en twee broertjes. Het gezel schap, dat te gast is bij het gemeen tebestuur van Bergen op Zoom, werd bij het bezoek aan Walcheren verge zeld door burgemeester ir. L. A.'II. Peters van Bergen op Zoom (links op de foto). (Foto P.Z.C.j.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 6