Motie van vertrouwen in Belgische regering werd goedgekeurd U-2 kon strook van 160 km. fotograferen KLANKBORD SOCIALISTEN EISTEN AFTREDEN EN NIEUWE VERKIEZINGEN IR. MARIS OPENDE GOOISE WEG MET KNALEFFECT VRIJDAG 19 AUGUSTUS 196.0 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 Eyskens„Wij hebben ons vergist" Na een verward debat heeft de Belgische Kamer van Volksvertegenwoor digers donderdagavond na een tweedaagse bespreking van de gebeurte nissen in Kongo het beleid Aan de regering-Eyskens niet 115 tegen 82 stemmen en 6 onthoudingen goedgekeurd. De leden van «Ie socialistische oppositie stemden legen. De verwarring ontstond toen een motie van de twee regeringspartijen do C.V.P. en de liberalen in stemming werd gebracht, waarin geen oordeel werd gegeven over het regeringsbeleid jegens Kongo en slechts het; vertrouwen in liet kabinet werd uitgesproken voor het indienen van pen nationaal herstelprogramma om de gevolgen op te vangen, die de ge beurtenissen in Kongo zullen hebben voor het Belgische economische le- vcn. Do socialistische fractie diende naast de eigen motie van afkeuring een amendement in op deze motie, waariu uitdrukkelijk de Kongo-poli- tiek van de regering werd goedgekeurd. Het doel hiervan was de liberalen, onder wie geen eensgezindheid heerst over het door de regering gevoerde. Kongebcleid, te dwingen tot een uitspraak. Het door de socialisten ingediende amendement leidde tot een rumoe- rig en verward debat, waaraan een einde werd gemaakt door minister president Eyskens. De Belgische re geringsleider nam het socialistische amendement over en hij kreeg met j uitzondering van een vijftal libera- i len cn roomskathoiieken de steun van de regeringspartijen. Het zesde lid, dat zich van stemming onthield, was de socialist Pierson, dié het amendement had ingediend. Zijn hou ding motiverend zeide hij „enerzijds de Kongo-politiek van de regering niet te willen goedkeuren en ander zijds zijn eigen verbetering van een tekst niet te willen afstemmen". Nieuw contact nodig De stemming over de motie van vertrouwen, waarin premier Eyskens voorts wordt gemachtigd het „kabi net aan nieuwe doelstellingen aan te passen", werd voorafgegaan door een onafgebroken debat van negen uur, waarin de socialistische opposi te felle kritiek op de regering oe fende. De voorzitter van de Belgi sche socialistische partij, Collard, piste het onmiddelijke aftreden van het kabinet en nieuwe verkiezingen. Hij betoogde, dat een nieuw contact met de Kongolese regering noodza kelijk was en dat het huidige Belgi sche kabinet dit contact niet tot stand zal kunnen brengen. Het ver trouwen, dat de regering-Eyskens kreeg, noemde hij „het resultaat van een parlementair spel". Het land heeft het vertrouwen in de regering verloren", voegde hij hier aan toe. Dc socialistische woordvoerder ver weet minister De Schrijver gebrek aan inzicht en voorzichtigheid. „Het zou echter immoreel zijn indien hij en minister Scheyven zouden heen gaan en de overige leden van het ka binet, die hun beleid hebben bekrach tigd, zouden blijven". De gedachte van nieuwe verkie zingen in België werd afgewezen door de voorzitter van de C.V.P., Th. Lefèvre. „Evenmin als de so cialisten vrezen wij verkiezingen" betoogde hij. De fractieleider van de grootste regeringspartij voeg de hier echter aan toe de tijd voor verkiezingen niet opportuun te achten, gezien de grote vraag stukken die thans om een on middellijke oplossing vragen. Verzuim I» zijn rede verklaarde minister president Eyskens .,in het licht van de niet te voorziene gebeurtenissen in Kongo gerust te kunnen toege ven, dat wij ons hebben vergist". Hij bestreed de socialistische mening, dat het beleid van de regering was geremd door onderlinge verdeeld heid in het kabinet. Evenals minis ter De Schrijver zei de Belgische premier dat de diepe oorzaken van de mislukking van de onafhanke- lijkheidspolitiek jegens Kongo moet worden gezocht in het verzuim om in het verleden de nodige Kongolese elite voor te bereiden op de nieuwe taak. ONAFHANKELIJKHEIDSDAGEN. De bewoners van Liberia hebben elke keer als een Afrikaanse staat onaf hankelijk wordt, een vrije dag. Om alle verloren uren in te halen, werkt men op de dagen dat men wel werkt, één uur extra. HARDE ECHO. Dr. Lee Dubridge van het Californisch technologisch instituut heeft woensdag via, de sa tellietballon „Echo" een telefoonge sprek van» negen minuten met New York en New Jersey gevoerd. Het gesprek kwam zo duidelijk door, dat men op gegeven moment dr. Lee ver zocht wat zachter te spreken. TROTSE WINNAARS. Er waren in Italië woensdag geen mensen te vin den, trotser dan Giacomo Pagliettini en Antonio Mina. Giacomo is voor de elfde maal uitge roepen tot snorrenkonïng van Italië. De jury heeft al 11 jaar lang geen snor kunnen vinden die de 15 centi meter lange zwarte knevel van Gia como naar de kroon kan steken. In Savigliano zijn Antonio en zijn vrouw Anna Iina Mina met de eerste prijs gaan strijken in een wedstrijd voor het ongeli'jkste echtpaar. De 29 jaar oude Antonio weegt 50 kilogram, zijn 23-jarige vrouw 100 kilo. De tweede prijs ging naar een echt paar, waarvan de man even zwaar woog als Antonio. Zijn vrouw werd echter te licht bevonden; zij woog] namelijk 4 pond minder dap de win- na res. I Nederlandse moed Premier Eyskens ging voorts in op de noodzaak van een herstel programma als gevolg van de economische en financiële verlie zen, die België door de Kongolese gebeurtenissen zal lijden. „Een tiental dagen geleden hoorde ik in een Nederlandse radiouitzending, dat er weer 700 repatriërende waren aangekomen. Eerst dacht ik, dat het vluchtelingen uit Kon go waren. Maar het bleken repa- triërenden uit Indonesië te zijn, die worden geëvacueerd ondanks het feit dat zij tot de spijtoptan ten behoren. Zij voegen zich bij de honderdduizenden Nederlan ders, die sinds 1945 naar het va derland zijn teruggekeerd. Men ziet het, Nederland heeft moei lijker vraagstukken moeten op lossen, dan waarvoor wij ons zien geplaatst. Ik zou willen wensen, dat wij een deel van de moed hadden, die ons buurland heeft op gebracht in tijden van tegen spoed". Bij deze verklaring van de minister-president klonk uit de banken van de regeringspartijen een luid applaus op. Minder gemeenten Premier Eyskens kondigde aan, dat het half september in te dienen her stelprogramma hervormingen zal inhouden voor alle openbare instel lingen om tot bezuinigingen te ko men. Voor de tweede keer in zijn re de haalde hij Nederland als voor beeld aan toen hij sprak over de noodzaak van de sanering der ge meentelijke financiën in België. Hij deelde mee, dat in België meer dan 2600 autonome gemeenten zijn tegen slechts 900 in Nederland en wees daarbij op de mogelijke bezuinigin gen door inkrimping van het ge- meentepersoneel. Hij legde voorts de nadruk op de noodzaak van een sluitende begroting. De uitgaven voor de defensie ter sprake brengend zei hij, doelend op de Xavo-verplichtïngen, dat België zich hieraan niet zal kunnen onttrek ken. Hij kondigde voorts fiscale hervormingen aan, voortzetting Aan de sanering van de Belgische kolen- industrie en bevordering Aan nieu we industrieën en openbare werken als produktieve investeringen, ge paard gaande, niet een actie tot op voering van de uitvoer. Het beleid Aan de Belgische rege ring zal ATijdag ter sprake komen in de senaat, die eA'eneens het zo merreces heeft onderbroken om de regerïngspolitïelc te bespreken. Zijn familie naar Kroesjtsjew (Slot van pag. 1 Amur kon maken. Powers verzocht het hof een vertaler de Engelse aanwij zingen op het instrument te vertalen. „Dit is om Auren mee aan te maken in vochtig hout of andere substanties die niet gemakkelijk vlam vatten", las de tolk. De zelfmoordpin. ook wel injectie naald genoemd, kwam eveneens ter sprake. Bij proefnemingen was ge bleken dat een muis en een hond kort na aanraking met de vergif-dragende punt overleden. Interesse voor bases Wat Avas het belangrijkste doel van Powers' vlucht boven de SoAvjet- Unie? „Ik moest de op de kaart uit gezette route volgen en de appara tuur inschakelen. Het spreekt van zelf dat dit een middel was om in lichtingen te Aerzamelen. De voorzit ter Aan de krijgsraad vroeg PoAvers of zijn superieur belangstelling had getoond Aoor Russische raketbases. „Hij noemde een plaats waar hij ver moedde dat er een lanceerplaats Avas". Later voegde de vlieger hier aan toe. „Naar mijn mening hebben niet alleen militairen, maar alle men sen belangstellingen A*oor Russische raketten Degenen die hem in zijn vliegpak hebben geholpen moeten daarin de dingen hebben aangebracht zoals de brief waarin Russen gevraagd werd hem eventueel te helpen, waarbij een beloning in het vooruitzicht werd ge steld. Powers zei niet akkoord te kunnen gaan met de stelling van een der ge- De drie rechters in het proces Po wers, die de beslissing hebben over leven of dood: v.l.n.r.: luitenant-ge neraal V. V. Borisdglébsky, voorzit ter van het college, generaal-majoor der artillerie D. Z. Vorobyev en de generaal-majoor der luchtmacht A. I. Zakharov. tuigen deskundigen dat zijn vliegtuig- geen herkenningstekenen droeg. „Uit ervaring- zei hij, ..weet ik dat er her kenningstekens op waren aange bracht De president; U hebt het recht om het niet eens te zijn met de des kundige: de deskundigen hebben het toestel echter grondig geïn- specteard en zijn tot de conclusie gekomen, dat het toestel nooit kentekenen heeft gehad. Powers: Ik ben geen deskundige. Ik Avil slechts zeggen dat ik ervan overtuigd ben dat het vliegtuig, vóór de bewuste vlucht, kenteke nen heeft gehad. Van valscherm bevrijd De rechtbank hoorde donderdag ook dc getuige Asabin die zei een vlieg tuig te hebben gehoord en een stof- Avolk in de omgeving \'an zijn dorp en een man aan een valscherm te hebben gezien. Hij Avas naar de plaats gegaan Avaar de parachute was terechtgekomen om hulp te bieden. Powers is de man die met het val scherm bij zijn dorp neerkwam, zei hij. De getuige Tsjeremisin zei sa men met anderen Powers te hebben bevrijd van zijn valschermuitrusting en hem een revolver te hebben afge nomen. Samen met Asabin had hij Powers per auto naar de politie in het dorp gebracht. Powers dankte deze getuigen voor wat zij voor hem deden. (Zij hadden hem, na hem van zijn parachute te hebben bevrijd, water tc drinken ge geven). De aanwezigen in de rechtszaal lachten toen Powers in antwoord op de vraag van Roedenko of hij niet wist of er toestemming van de Russen was verkregen voor zijn vlucht, antwoordde: „Ik denk van niet want dan zou ik hier niet staan". Bijzondere camera Een der getuïgen-dcsltundigen A'ertel- de dat Powers' U-2 was uitgerust met een speciaal soort camera, die een strook grond van ruim 160 km kon fotograferen. Dc voorraad films aan boord van dc U-2 was toereikend Woensdag is een groei) Kongolese set naar hun vliegtuig. Een andere studenten uit Brussel naaf Leopold- groep eau circa vijftig Kongolese stad teruggekeerd. Foto: enige leden j studenten is om politieke redenen in van dr- groep begeven zich hier op Brussel gebleven en zal België ook de nationale luchthaven van Brus- niet verlaten. VIERBAANS AUTOSNELWEG Vier viaducten op 3 km lange weg De directeur-generaal Aan rijkswa terstaat, ir. A. G. Maris heeft 'gister ochtend te Amsterdam in de stro mende regen op ietwat spectaculaire en bovenal luidruchtige AA-ijze de Gooïse Avcg geopend. De Gooïse weg is een A ierbaans autosnelweg, die de rechtstreekse Aerbinding vormt Aan het verkeerscircuit voor het Am- stelstatïon (mr. Treubpleïn) niet de Hartveldsewog te Dïemen en die daar aansluit op de Muiderslraat- Aveg. Ir. Maris drukte op een knop waar door tientallen, ter weerszijden \ran de Aveg opgehangen A'oetzoekers met luide knallen tot ontploffing kwamen en tot slot een pot met rood ben gaals vuur ontbrandde. Daarna maakten de autoriteiten en genodig den een rit over de weg. Rijwielpad De nieuwe drie. km lange in- en uit valsweg van en naar het Gooi is een Aoorrangsweg, liggend binnen de be bouwde kom, waarop echter de maximumsnelheid 70 km bedraagt. De twee 7',4 m brede geasfalteerde rijbanen zijn gescheiden door een 4 '4 in brede tussenberm en aan de buitenzijde van elke rijbaan is een ui brede vluchtstrook. Om een goed zichtbaar contrast met dc rij banen te krijgen is deze vlucht- i strook met gekleurd steenslag afge- i dekt. 6 Tussen het Mr. Treubplcin en de Kruislaan is aan beide kanten een 3.60 m breed rijwielpad. Ten zuiden van de Kruislaan Avorden beide pa den verenigd tot een 5.30 breed rij- Avielpad voor beide lichtingen. In de nieuwe weg zijn vier viaducten, een voor voetgangers en fietsers, één uitsluitend A'oor voetgangers en de twee andere over kruisende wegen. Alleen de kruising bij cle Duiven- drechtsebrug ligt op gelijk niveau met de Gooïse weg. De totale kosten van de wegen hebben rond SU mil joen gulden bedragen, waarin het rijk voor ongeveer 60 c;n heeft bijgedra gen. Op 2 mei werd de noordelijke rijbaan al in gebruik gesteld. Het Wereldgebeuren Eén stem Op het nippertje heeft Kim Do- joen niet de overwinning he- I haald in de strijd om het Zuid- i koreaanse premierschap. Honderd- I elf afgevaardigden in het Lagerhuis [stemden voor hem. honderdtwaalf I waren tegen. De „nieuwe vleugel" i in de Zuidkoreaanse Democratische partij, ook wel de progressieve vleu- gel genoemd, behaalde een overwin- hing op de. conservatieve „groen der ouden", waartoe de nieuwe president, Joen Bo-Soen behoort. Gisteren werd bekendgemaakt, dat Joen Bo-Soen eieren gekozen heeft voor zijn geld. Dut wil in dit ge. val zeggen, dat hij de 59-jarige lei der van de „nieuwe vleugel'' dr. I John M. Tsjang (volgens de door hemzelf ook aanvaarde Engelse spel- ling: Chang), heeft gekozen voor de post van eerste minister, om een breuk van de Democratische gelede ren te ontgaan. Fel zijn de conservatieve en de progressieve Democraten in do Aveken na de roerige verkiezin gen van 29 juli tegen elkaar van leer getrokken. En niet alleen trok ken zij „van leer"; er zouden ook portemonnees ..getrokken" zijn in de ze strijd, want aan omkQperijcn zou het niet hebben ontbroken. En ook de boze tóngen speelden een belangrij ke rol. Persoonlijke intriges cn laster deden opgeld in zulk een sterke ma te, dat een splijting van de partij naar het scheen onvermijdelijk was. Misschien heeft de éne stem die Kim Do-Joen miste, nu ervoor gezorgd dat de eenheid officieel bewaard gc- i bleven is. Officieel, en „in naam"... De hele gang van zaken rond de aanwijzing I van een eerste minister bewijst ïm- i mers, hoezeer de Democraten, die een j meerderheid van meer dan twee derr de behaalden in de verkiezingen die I volgden op de afzetting van Syngman j Rhee. verdeeld zijn. Waarschijnlijk j zal zelfs bij een vervulling van het I presidentschap door een conservatief I en van het premierschap door een progressief heer deze verdeeldheid I in het parlement blijven bestaan. Me- nigeen ziet bij dit verdeeldhcids-onge- I luk voor de Democratische partij een geluk voor de democratie en dus indirect ook A-oor die partij): de hui dige meerderheid zou minder spoe dig dan Syngman Rhc-e's Liberale Par tij in het verleden verleid worden tot willekeur. voor 4000 opnamen over een afstand vim 3500 km. Uit het" onderzoek \-an de negatieven is gebleken, aldus Istomin, dat de opnamen gemaakt zijn van een hoogte van 20 tót 21 km. De foto's bestreken een gebied tussen de Russische grens met Afghanistan en het gebied van Swerdlowsk. zei hij De deskundige zei dat de ontAvikkeldè foto's dichtbevolkte streken, indus triële en militaire doelen, vliegvelden en opslagplaatsen tonen. De deskun digen zijn tot de conclusie gekomen dat het fotografische materiaal aan boord van de U-2 gebruikt is voor verkenningsdoelcinden. Een commissie, die speciaal belast was met het onderzoek van de radio apparatuur aan boord van de'U-2, heeft antennes gevonden, die vier verschillende golflengten konden op pikken. De ontvangers konden ver schillende soorten fadarsignalen, on der meer van Russische luehtdoelge- schutstellingen. oppikkken. Powers' familie Avas ook donderdag I weer in ae rechtszaal met uilzonde ring van zijn moeder. Familie naar Kroesjtsjew Amerikaanse advocaten hebben gis- teren in Moskou gezegd dat de ner- visiteit, die de vlieger toonde „nor maal" was en geen angst verraadde. De advocaten zeiden niet te kunnen zeggen of Powers een hersenspoeling heeft ondergaan, „maar als dit zo is dan is het bijzonder goed gedaan". Mcatouw Barbara Powers zeide „te vreden" te zijn over het optreden van haar man. Vader Powers voegde hier aan toe „het zijn helemaal de manie ren van mijn zoon. Ik herkende zijn manier van spreken bij elk woord". De Amerikaanse advocaten meenden dat het proces ten hoogste drie dagen zou duren. Zij achtten het niet uitge sloten dat premier Kroesjtsjew even tueel de familie Powers zal ontvan gen. Peter Poole terechtgesteld De 28-jarige Brit Peter Poole, die ter dood was veroordeeld wegens moord op een Afrikaan se huisbediende, is donderdag avond te Nairobi opgehangen. Verscheidene verzoeken om gra tie, onder meer gericht aan ko ningin Elisabeth, waren vruch teloos. Poole is de eerste blanke in Kenia die door een uit blanken bestaande jury wegens moord op een Afrikaan ter dood werd veroordeeld. Poole. een werktuigkundige, werd in december jl. ter dood veroordeeld. Hij zou \*ol- gens zijn eigen verklaring de bedien de uit zelfverdediging hebben dood geschoten. Poole was getrouwd en had twee kinderen. De ambassadeur van Turkije in Bei roet. Gawdat Balgmar. lieeft iii Zwitser land politiek asiel gevraagd, aldus be licht het Egyptische persagentschap voor het Midden-Oosten. Balgmar was naar Ankara teruggeroepen in verband met een onderzoek naar een samenzwering tegen het nieuwe regime. Ontdekker 14 in baan Koerier explodeerde (Slot van pag. 1 elektronische instrumenten waar mee proeven zullen worden geno men voor toekomstig gebruik in bc\A-akingssatellieten voor militai re doeleinden. Ook zitten er in strumenten in voor radar- en opti sche waarneming, die deel uitma ken van het programma der Ame rikaanse marine voor navigatie met behulp van satellieten. Als alles goed gaat, zal de neuskegel vandaag door de satelliet Avorden af gestoten. Men zal dan trachten de ke gel op de terugweg naar de aarde in de buurt van Hawaii op te vangen. De vorige week is het voor de eerste maal gelukt een soortgelijke neuske gel, die door de „Ontdekker XIII" in de lucht was gebracht, in de Stille Oceaan te bergen. V erbindingsnet Wat de Koerier betreft: na de ont ploffing kwamen do brokstukken in de Stille Oceaan terecht. De deskun digen konden nog geen verklaring voor de oorzaak van de ontploffing geven. De vierentwintig meter lange raket, die werd gebruikt om cle „Koerier" in een baan rond de aarde Ie brengen, hield na de lancering naar het scheen goed koers, tot hij plotseling uiteenbarsle, een vurige rookkolom in de lucht achterlatend. De „Koerier" was uitgerust met omstreeks 136 kg aan zend- en ontvangapparatuur en met 19.200 zonnecellen voor de omzetting; van zonnewarmte in elektriciteit voor de vcrbïndingsapparatuur. De ontploffing betekende de misluk king Aan de eerste stap van een on derzoek op lange termijn naar de mo gelijkheid Aan het gebruikmaken van satellieten voor een verbïndingsnet voor de Amerikaanse strijdmachten over de gehele wereld. Door voor de eerste maal bij een sa telliet gebruik te maken van ultra- hoge frequenties Avas de „Koerier" bedoeld om het probleem van door mensen veroorzaakte storingen en atmosferische storingen te ovenvin- Van die willekeur ls Tsjang inder tijd 't slachtoffer geworden. Zijn vorige ambtsperiode als premier, die in 1951 begon, eindigde reeds in '52 toen hij in diepgaande conflicten ver wikkeld was met Syngman Rhee. die niet toeliet dat een meer democrati sche gang van zaken in het land zou worden bevorderd. Andere tegem'allers kreeg hij te in casseren in 1955. toen zijn partijge noot Sjinicky. die kandidaat was gesteld voor het presidentschap, tien dagen voor de verkiezingen onder on opgehelderde omstandigheden stiei t' en toen hijzelf uit lijfsbehoud onder dook na bij die verkiezingen het vicc- presidentschap te hebben behaald; Syngman Rhee liet daarop doorsche meren, dat hij hem zou accepteren, maar zorgde ervoor dat dit vïcc-prcsi- dentschap een wassen neus werd. Wellicht krijgt Tsjang. die de landbouwschool in Soewon en de Engelse school te Seoel heeft bezocht en aan het Manhaltan College te New York City in de Ver enigde Staten rechten studeerde, nu de kans om werkelijk iets democra tisch van het premierschap te maken. Intussen Avordt door zijn tegenstan ders het gerucht verbreid, dat hij lie den die onder Syngman Rhee's regime rijk geworden zijn. voor ge- A-angenisstraffen zou hebben behoed in ruil voor hun financiële steun tij dens de verkiezingscampagne. Deze geruchten zal hij het doeltref fendst kunnen tegengaan, door als premier erop toe te zien dat niemand een eA-entueel verdiende gevangenis straf slinks ontgaat. Verder wach ten de nieuwe Zuidkoreaanse rege ring grote taken, vooral op econo misch en sociaal gebied: het aantal AA-erklozen bedraagt, zoals eerder vermeld, niet minder dan 1 miljoen, terwijl de gehele bevolking twintig miljoen zielen telt. Aan bereidheid tot steunverlening van westelijke en vooral van Amerikaanse kant zal het een tegering-Tsjang niet ontbreken. Sedert zijn Averkzaamheïd als am bassadeur te Washington 11949- - 1950) geniet deze vroegere leider van de „Vereniging van Katholieke Jon ge Mannen in Seoel" namelijk op het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken een zeer groot vertrou wen. JOHN M. TSJANG „streven naar democratie Douglas Maehray, hoofdredacteur van de ..Daily Herald", orgaan van de Brit se Labourpartij. heeft zijn ontslag geno men. De reden hiervan is niet bekend. Kr doen echter reeds enige maanden ge ruchten de ronde dat pogingen in het werk worden gesteld om het blad losser te maken van de politieke lijn der Lft- boorpartij om eon vrijere ontwikkel!r.g mogelijk maken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 5