Walcherse ringlijders in strijdperk op tweede folkloristische dag Zeeuwse Almanak STREEKBRANDWEER BEPLEIT VOOR DEEL ZUID-BEVELAND .win LUIDKLOKm VOOR BELFORT K0RTGEENSE SCHILDER MAAS 46 JAAR DIRIGENT Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG L9 AUGUSTUS 1960 DEPUTATIE UIT DAMME OP BEZOEK Bekers De strijd in de grote finale gaat om acht bekers, waaronder die van kóningin Juliana, die de Westkapel- se rijder Lein Minderhoud in het af gelopen jaar op zijn naam wist te zetten. De beker van prinses Wilhel- mina is in het bezit van Piet Rooze uit Sint Laurens, maar of beide ringlijders ditmaal weer beslag zul len leggen op deze trofeeën, blijft nog een vraag, want de strijd zal hard zijn. Om de beker, die Indertijd door wij- Ruiterstoet trekt tevoren door straten van Middelburg Donderdag 25 augustus beleeft Middelburg zijn tweede folklo ristische dag van liet jaar.,Het eerste folkloristische schouwspel, dat op 21 juli op het Molenwater werd geboden, stond in het teken van de ringrïjderij in sjezen. Maar ditmaal zijn het enkel in boerenkostuum gestoken ringrijdérs te paard, die in actie komen. Honderd en zeven van de beste Walcherse ringrijdérs hebben zich voor deze grote kamp opgegeven, die in vier banen zal worden verreden. En evenals in voorgaande jaren zullen de ringrijdérs, voorafgegaan door drie tamboers van de muziek vereniging E.M.M. uit Serooskerke tegen het middaguur in een lange stoet door de stad trékken. 's Ochtends om acht uur wordt met het ringrijden in vier banen gestart: 1 baan tegenover de Industrie- en Huishoudschool en drie op het Mo lenwater aan de kant van de Schouw burg. Als speciale gasten zal deze dag een deputatie uit de Belgische gemeente Damme. onder wie het gemeentebe stuur, de wedstrijden bijwonen. Damme viert dit jaar het 700-jarig bestaan, waarbij men overweegt om ter gelegenheid hiervan 'een deputatie ringrijdérs uit te nodigen om in Damme de feestelijkheden te komen opluisteren. Om negen uur 's ochtends zullen de ringrijdérs hun kamp even staken om een jury. bestaande uit de dames mevr. De Widt.Lugten, de echtgeno te van Middelburgs burgemeester. Dén Boer-Roelfsema, Sandberg- tot Essenburg Hiebendaal, Blaauw de Wilde en Dronkers-Glerum, in de gelegenheid te stellen de paarden op hun versiering te beoordelen. Stoet Hierna zal do kamp weer worden voortgezet tot tegen het middaguur. Om eén uur trekken de 107 ring rijdérs vervolgens in een lange stoet door de stad. Hierbij zullen de dorps- en verenigingsvlaggen uit de verschillende Walcherse gemeenten, waaruit de rijders komen in de stoet wórden meegevoerd. De route voor deze tocht is als volgt: Molenwater, Herengracht, Seisbrug, Kromme Weele, Beddewijk- straat, Langeviele, Pottenmarkt, Markt, Nieuwe Burg, Onder de To ren, Lange Delft, Markt, Graven straat, Zusterstraat, Plein 1940, Pottenmarkt, Markt, Lange en Kor te Noordstraat en Molenwater, waar na weer met het ringsteken zal wor den begonnen. In de voorronden krijgen de rijders 22 beurten te verrijden, waaruit de dertig beste ringstekers worden ge selecteerd. Deze komen in de grote finale, waar hen tien beurten staan te wachten. De 77 overige rijders komen in de kleine finale, waarin eveneens tien beurten zullen worden ven-eden. In totaal dus 32 beurten. En evenals bij voorgaande wedstrijden wordt voor elke gestoken ring vijf cent voor het comité Sport Steunt Zonne veld beschikbaar gesteld. lën de heer Jac. Frank is beschik baar gesteld, is reeds 21 maal gere den, maar nog nooit in eigendom ver worven. Thans er twee geduchte kanshebbers: L. P. Brasser, en M. Koole, die beiden de beker reeds tweemaal mee naar huis konden riemen, maar de beker moet driemaal gewonnen worden wil hij in eigen dom worden verkregen. Verder zijn ér een beker van P.Z.C., de Algeme ne Zeeuwse, een plaquette van de fa. Jobse en een beker van Caltex Pe troleum Mij. En alle winnaars van deze bekers uit het afgelopen jaar geven donderdag weer acte de pre sence. In de kleine finale zal de strijd gaan om 2 bekers. Tiidens het rijden van de finale zullen de uitslagen via een om- roep-installatie niet alleen in het Nederlands, maar ten behoeve van de toeristen ook in het En- els, Frans en Duits worden be- Om acht uur 's avonds worden ten slotte in de bovenzaal van de Schouw burg de prijzen uitgereikt. IN RAAD 'S-HEER-ARENDSKERKE In Lewedorp wordt met woningbouw begonnen In de raad van 's-IIccr-Arendsker- ke heeft de Jieer C. Verdonk (k.v.p.) woensdagavond de suggestie gedaan voor een deel van Zuid-Beveland 'n streekbrandweer op té richten. Dit raadslid achtte de tijd hiervoor rijp en hij dacht in dit verband aan een centrale dienst. „Verschillende ge meenten moeten hu duur materiaal aanschaffen en bovendien zorgen voor de opleiding van vakkundig personeel", zo verdedigde hij zijn suggestie. Burgemeester D. UI. Ver met meende, dat zo'n streekbrand weer heel wat voeten in de aarde heeft. Vooral de plaatselijke rivali teit zal voor enige voetangels en klemmen zorgen. Niettemin wil de heer Vermet het in een burgemees- tersvergadéring wel eens ter spra ke brengen'. Deze opmerkingen werden gemaakt tijdens' een ^discussie over het voor stel om de uurlonen van het brand weerpersoneel tijdens het optreden bij branden te verhogen tot twee gulden. Dit dokte breedvoerige be sprekingen uit over verschillende as pecten van de brandweer in 's-Heer- Arendskerke. Algemeen konden de leden met het nieuwe uurloon instemmen, doch te vens werd de yraag gesteld of de beloning van de commandanten niet verhoogd diende te worden. De heer Lïndenbergh (v.v.d.) bracht het bjiiswatcrvoorzieuing te 's-Heer-Hendrikskimleren ter sprake. Spreker deed de sugges tie om het slaan van pompen te overwegen, doch B. en W. wilden vasthouden aan de aanleg van 'n brandput. Weliswaar is de aan koop van een perceel grond van de Hervormde Kerk niet doorge gaan, maar het college blijft uit zien naar epn mogelijkheid op korte termijn een brandput aan te leggen. VAN TOT AFSCHEID De wekelijkse repetitie van de mu- „Vooruit" in Waarde gavonö een bijzonder ziekvèreniging „Vooruit" in Waarde dróeg woensdagavond een karakter. Wellicht een beetje een droevig karakter, want de avond stond in het teken van het afscheid. En afscheid van dirigent en onderdi recteur. De dirigent, de heer P. Krijnsen, heeft 50 jaar lang de mu ziekvereniging zijn beste krachten ACHTERGROND Het dochtertje in dat Middelburgse gezin is nu een goed jaar oud en haar aandeel in de conversatie van de familiekring is uiteraard gering. Het blijft nog bij enig, alleen voor mama begrijpelijk gebrabbel en be perkt zich verder tot een zwijgend aanhoren van de wartaal, die zij klaarblijkelijk onderkent in de woor denreeksen, die de ouderen produce ren. Uit al die klanken heeft zij in tussen echter één begrip gedistilleerd en wel de van tijd tot tijd enigszins dreigend uitgesproken vraag: ,Moet je naar bed?!" Ee)l vraag, die herhaaldelijk bij wij ze ran dreigement wordt gesteld, want dochterlief is een tikkeltje een ongezeggelijke tante. Alleen het bed- dreigement wil haar nogal eens tot rede brengen. Het effect van het zinnetje was ook opgevallen bij de zesjarige zoon des huizes en sindsdien riep hij te pas en te onpas ,Moet je naar bed?" en prompt was hij van het zusterlijk ge zeur verlost. Zijn moeder wilde de achtergrond van dit optreden wel eens peilen en vroeg waarom hij z'n zusje voortdu rend met dat zinnetje bedreigde. En thousiast riep zoonlief: ,Jlet is zö'n mooi toverwoord gegeven, van die 50 jaar niet min der dan 4*1 als dirigent. Wegens zijn hoge leeftijd moest hij het werk neer leggen. Hij dankte bestuur en leden voor de goede samenwerking. Voor zitter H. M. Dek dankte de scheiden de dirigent allerhartelijkst voor de vele diensten als dirigent gedurende zo vele jaren. Ook de heer B. G. Krijnsen heeft een halve eeuw lang op de bres voor „Vooruit" gestaan, zij het dan de laatste jaren niet meer als werkend lid, maar als onderdirec teur. Toch kwam het nog wel eens voor dat hij in geval van nood in sprong voor een afwezig muzikant. Beiden ontvingen van de vereniging een blijvend aandenken voor liun vele verdiensten. Op het muziekfeest van aanstaande zaterdag zal de heer P. Krijnsen voor de laatste maal de muziekvereniging „Vooruit" dirige ren. KANAALPROGRAMMA We blijven nog even in de mu zikale sfeer, want niet onvermeld 'mag blijven, dat het dameskoor „Crescendo" uit Westdorpe bin nenkort via de radio voor alle Zeeuwen te beluisteren zal zijn. Dat zal dan gebeuren in een pro gramma, dat geheel aan de ka naalzone is gewijd. De uitzending zal volgens de plannen op zater dag 3 september aanstaande om kwart over twee door de VARA worden verzorgd. VERBETERING In Westdorpe zal men niet alleen verheugd zijn over dp eer, die het plaatselijke dameskoor „Crescendo" te beurt is gevallen. Er is meer re den tot tevredenheid, want er is een begin gemaakt met do verbete ring van de weg langs de Zwarte- hoek. Op het bestaande, en zoals men in Westdorpe weet, niet meer al te béste wegdek, wordt een laag asfalt aangebracht. Nog een belangrijke verbetering zal bet nieuwe trottoir zijn, dat langs de woningen in de „Batterij" wordt aangelegd. Dc heer Jac. de Schipper (a.r.) in formeerde of de brandweer van 's-Heer-Hendrikskinderen wel eens oefende. Deze spreker was daar niet helemaal gerust op. Tenslotte deed de heer Zonneveld de suggestie om de brandkranen te markeren met witte tegels. Het voorstel werd ten slotte aanvaard. Zonder hoofdelijke stemming kon de raad akkoord gaan met de aanvaar ding van een aanbieding van de n.v. Bank voor Nederlandsche Gemeen ten voor het sluiten van een geldle ning ten behoeve van het bouwrijp maken van gronden in 's-Heer- Arendskerke (dorp) en 's-Heer-Hen drikskinderen, groot f 89.000. Het vaststellingsbesluit voor het uitbrei dingsplan Nieuwdorp werd verdaagd aangezien de technische voorberei ding van het uiteindelijk ontwerp niet tijdig gereed kan zijn. Burgemeester D. M. Vermet werd met algemene stemmen aangewezen als vertegenwoordiger van de ge meente in het bestuur van de cen trale. werkplaats „De Bevelahdeii", Badmeester Met 6 tegen 4 stemmen werd de heer P. Nieuwdorp te 's-Heer-Hendriks kinderen benoemd tot concierge- badmeester-gemeentewerkman al daar. Bij dc eerste stemming kreeg ieder der aanbevolen kandidaten 5 stemmen, doch bij een tweede vrije stemming wist de heer Nieuwdorp 6 stemmen op zich te verenigen. Bij liet begin van de vergadering deelde burgemeester Vermet me de, dat de gunning van 6 wo ningwetwoningen inmiddels door Bejaarde Middelburger aan brandwonden bezweken De 86-jarige heer L. G. Gillissen uit dc Sint-Jansgang te Middelburg, die dinsdagmiddag met ernstige brand wonden aan het bovenlichaam in het Gasthuis moest worden opgenomen, js kort na aankomst in het zieken huis overleden. Terwijl de bejaarde man G. dins dagmiddag in de voorkamer van zijn woning in de Sint-Jansgang num mer 24 lag te rusten had zijn 63-ja- rige zoon een gevuld petroleumstel op de kachel in de achterkamer ge plaatst. Dtx bejaarde heer moet la ter echter zijn opgestaan om het stel aan te steken, want toen zijn zoon, die in het schuurtje achter de woning werkte, een hgrde plof hoor de en in de woning ging kijken, trof hij zijn vader met brandende kleren aan. De zoon wist de vlammen te do ven. Met zware brandwonden moest de bejaarde man echter in het zie kenhuis worden opgenomen, waar hij kort na aankomst overleed. Australische ambassadeur opent dorpshuis Rilland Woensdag 7 september zal de am bassadeur van Australië, sir Edeoin McCarthy in tegenwoordigheid van het gemeentebestuur van Rilland- Bath en diverse genodigden het nieu we dorpshuis to Rilland-Bath offi cieel openen. Deze officiële opening, die een fees telijk karakter zal dragen, ge schiedt door de Australische ambas sadeur, omdat het nieuwe dorpshuis hoofdzakelijk gebouwd werd met be hulp van buitenlandse adoptiegel- den. Belgisch motorschip liep aan de grond Woensdagmiddag liep een Belgisch motorschip van de binnenvaart op de Ballastplaat in Bath in de Wes- terschclde ter hoogte van de Bel gische grens, aan de grond. De motorsleepboot „Schelde" uit Terneuzen. die ter assistentie uit voer. keerde onverrichterzake terug. De Belgische schipper wilde zijn vaartuig bij hoog water op eigen kracht vlot krijgen, wat hem later op de dag inderdaad gelukte. hot ministerie van volkshuisves ting is goedgekeurd. Met de bouw' van 4 woningen te Lewedorp zal onmiddellijk een aanvang worden gemaakt. Do weekhuur zal rond de f 13,liggen. De heer Lindenbergh (v.v.d.) infor meerde nog naar de mogelijke ver wezenlijking van het bouwplan voor het complex Lewedorp (badhuis- brandweergarage-werkplaatsDe voorzitter antwoordde dat indien de sanering van de gemeentel'inanciën een feit is, tevens de beslissing over het bouwplan is gevallen. De heer Lindenbergh deed de sug gestie, nu de animo voor.het bou wen van badhuizen algemeen min der wordt tengevolge van de inrich ting van douches in woningen, het plan voor het complex Lewedorp zo danig te wijzigen dat het badhuis komt te vervallen. Het voor dit doel uitgetrokken bedrag zag spreker gaarne uitgekeerd als subsidie voor de inrichting van douchecellen in particuliere woningen. Burgemees ter en wethouders zullen zich hier over beraden. (Advertentie) VERGRIJSDE MUSICUS NEEMT AFSCHEID Samen viool gespeeld met Eduard Flipse Na meer dan 46 jaren ver schillende Noordbevelandse muziekkorpsen te hebben ge leid, gaat de rustend schil der-dirigent J. C. Maas uit Kortgene de dirigeerstok neerleggen. Eind oktober zal de in de muziek vergrijsde beer Maas voor bet laatst de repetities van „Wilhelmina" uit Colijnsplaat en „Excel sior" uit Kats leiden. „Ik acht de tijd gekomen er thans de finitief een punt achter tè zetten", vertelde ons de sym pathieke Kortgeense dirigent, die zijn hart beeft verpand aan de muziek. De heer Maas, die in 1888 in Kort gene werd geboren, heeft nimmer muziekonderwijs genoten. Door zelfstudie en urenlang oefenen heeft hij zich theoretisch cn prak tisch bekwaamd. En het moet ge zegd worden: met veel succes. Als negenjarige speelde hij enthou siast en met onmiskenbaar talent op de viool. Tien jaar oud was hij, toen hij in „dienst" trad van de muziekvereniging „E.M.M." te Kortgene. De heer Maas was op die leeftijd al een verdienstelijk trommelaar. Maar ook op bugel en piston wist hij zijn partij benoor- lijk mee te blazen. De muzikale kwaliteiten van. de heer Maas ble ken niet onopgemerkt. Toen E.M. M. in 1914 een dirigent nodig had, werd hij als zodanig benoemd. Tot '29 hanteerde de Kortgeense schil der met wisselend succes de diri geerstok bij het plaatselijk mu ziekgezelschap. In dat jaar kwam het tot een meningsverschil tussen bestuur en dirigent met als gevolg, dat de heer Maas zijn ontslag nam. Inmiddels was hij echter ook be noemd tot dirigent van de harmo nie „Wilhelmina" te Colijnsplaat. Dat was in 1924. Twaalf jaar la ter werd hij ook dirigent van „Ex celsior" te Kats. Sedert 1934 is de heer Maas tevens voorzitter van „Wilhelmina". Deze laatste func tie en de functie van dirigent van de beide muziekgezelschappen zal hij thans neerleggen. Tegen die tijd zullen de muzikanten uit Co lijnsplaat en Kats hun dirigent nog wel een klinkend afscheid be. reide»! Ook zang Niet alleen de muziek, maar ook de zang heeft het hart gestolen van de grijzende heer Maas. Hij is namelijk ook dirigent van het Ne derlands hervormd kerkkoor te Kortgene. Deze functie wil hij voorlopig nog aanhouden. Het valt hem nu eenmaal moeilijk volledig met de muziek en zang te bre ken De Kortgeense dirigent heeft gro te bewondering voor zijn collega Eduard Flipse, die geboortig is van Noord-Beveland. „Als jongen heb ik samen met Flipse nog eens een duo op de viool gespeeld ver telde hij niet zonder trots. Vele jaren heeft de schilder-dirL gent van Kortgene eenmaal per week gedirigeerd in Colijnsplaat en Kats. Eerst maakte hij de reis per fiets, later per motor en se dert enkele jaren in een knus drie- wielig autootje. „Het is een mooie tijd geweest", wist bij zich te her inneren. „Ik heb altijd met veel plezier gedirigeerd. De omgang met dé muzikanten was. zeer vriendschappelijk en de repetities waren bepaald gezellig", voegde hij eraan toe. Het spijt de heer Maas wel de dirigeerstok te moé ten neerleggen. Hij is echter van mening, dat hij na 36 jaar dirige ren zijn tijd heeft gehad. Bijzonder plezieriger is het voor de schilder-dirigent, dat de beide onder zijn hoede staande korpsen in de Zeeuwse muziekwereld goed staan aangeschreven." „Wilhelmi na" komt bij concoursen uit in de op één na hoogste afdeling: de ere-afdeling en het kleine korps van Kats in de eerste afdeling. Dat was héél wat minder, toen de heer Maas vele jaren geleden de muzikale vorming en leiding van deze muzikanten op zich nam. De heer Maas is voorts vice-voor- zitter van de Bond van Harmonie en Fanfarekorpsen in Zeeland, van welke bond hij ook enkele jaren voorzitter is geweest. Buiten het eiland Noord-Beveland komt de heer Maas weinig niet „de mu ziek" in aanraking of het moet eens zijn op concoursen van de bond. „Wat dat betreft zitten we hier erg geïsoleerd", vertelde hij. Niettemin heeft zijn naam in de Zeeuwse mnziekwe eld en zeker oy NoordJBeveland een goede In sept. voorstel deelname in n.v. Haringvlietbrug Antwoord Ged. Staten op vragen statenlid Vermeulen In antwoord op een drietal vragen van het statenlid A. II. Vermeulen uit Dreischor met betrekking tot deelname van de provincie Zeeland aan de n.v. Brugverbinding Haring vliet delen Ged. Staten thans mee, dat het college er naar streeft een voorstel tot het verlenen van mede werking in een buitengewone zit ting der Staten op 1 september a.s. I aanhangig te maken. Zoals bekend had de heer Vermeu len Ged. Staten gevraagd of het col lege bereid was bij Provinciale Sta ten een voorstel in te dienen tot fi nanciële medewerking aan de n.v. Brugverbinding Haringvliet tot een bedrag van f 170.000. Reeds op 3 mei had de n.v. zich schriftelijk tot Ged. Staten gewend met het verzoek de staten te willen voorstellen om tot dit bedrag deel te nemen in het maatschappelijk ka pitaal van de n.v. Dit kapitaal is vastgesteld op een miljoen gulden; Zuid-Holland was verzocht tot een bedrag van f 230.000 in het kapi- taal deel te nemen, waartoe provin- i ciale staten van Zuid-Hollana reeds lebben besloten. [n antwoord op de vragen van de leer Vermeulen delen Ged. Staten nee, dat men de n.v. bericht heeft, lat het college bereid is over deel name in het maatschappelijk kapi- Van de zo lang verwachte luidklolc- ken voor het Belfort van Sluis zijn er dinsdag tivee aangekomen. Woens dag is men begonnen met het opta kelen van dé bronzen klokken die binnen afzienbare tijd hun stern door de stede van Sluis zullen laten klin ken. Geen wonder dat er voor het optakelen van de zo welkome klok ken wel enige belangstelling be-1 stond. Voor Zeeuws nieuws zie ook de pagina's. 4-cn 5 WWWvWWWMWMvJ taal oen voorstel bij provinciale sta ten in te dienen, doch dat zij eerst overleg wensten met het provinciaal bestuur van Zuid-Holland. Voorts hadden Ged. Staten van Zeeland in lichtingen gevraagd en om het ont werp statuten bij de n.v. verzocht. Hierdoor waren Ged. Staten niet in staat in de vergadering van 29 juli j.l. een voorstel i tot deelneming bij provinciale staten in te dienen. Thans streeft het college er ernstig naar om dienaangaande een voorstel aan hangig te maken in de buitengewo ne zitting van provinciale staten op 1 september a.s., aldus het antwoord. Belgische kustvaarder op Nolleplaat vastgelopen Op de Nolleplaat bij Vlissingen Is donderdagmorgen rond drie uur de Belgische gustvaarder „Argo" aan de grond gelopen. Het vaartuig, dat 499 registerton meet en eigendom is van de rederij „Na/ibel" te Antwer pen, was van deze haven op weg naar zee. Tegen acht uur 's de „Ar go" op eigen kracht v'"' komen. VANDAAG. Middelburg City: The geisha Boy, 20 uur. a.!.; Electro: Tarzan en zijn vij anden. 19 en 21.15 uur, 14 jaar; Mi niatuur Walcheren, Molenwater, ge opend van 9—22 uur; Abdij: klank en lichtspel, rondgangen om 19.45, 20.45 en 21.45 uur. Muziektent MolenwaterConcert Middelburgs Muziekkorps. 20 uur. Vlissingen Alhambra: Hopla Conny, 20 uur. a.lLuxor: Flitsende degens, 20 uur, 14 Jaar. Goes Grand: Hercules en de koningin van Lydië, 20 uur, 14 jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 2