PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Troepen van Ver. Naties graven zich in op vliegveld van Leopoldstad Powers: Mijn land slechte dienst bewezen Ontdekker 14 in baan; Koerier explodeerde Zomeravondfeesten Zierikzee met grandioos vuurwerk besloten BILT NA MISHANDELING CANADEZEN DOOR KONGOLESE MILITAIREN Erg ingewikkeld HET WEER IN EUROPA 203e jaargang - no. 194 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Dlreotie: F. van do Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. HoofdredacteurW. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, f 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 19 aug. 1960 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per mm. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven oureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: VUsslngen Walstr. S8-60 tel.2355 4 lijnen (b.b.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3341; Goes, Grote Markt 2, tel. 4254 (b.g.g. adv. 2234): Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9. tel. 20: Terneuzen. Brouwerijstraat 2: Zierikzee, red. tel. 2425. adm. tel. 2094. Desnoods schieten op Kongolese soldaten De militairen van de Verenigde Naties, die liet vliegveld van Leopoldstad bewaken, hebben opdracht gekregen te schieten als dit nodig mocht zijn. De militairen, hoofdzakelijk Ghanezen en Soedanezen, groeven donderdag loopgraven en maakten prikkel draadversperringen om de gebouwen en hangars van het vlieg veld. Bij de ingang werd een bord geplaatst met de waarschu wing, dat niemand, behalve personeel van de Ver. Naties, wa pens of munitie naar het vliegveld mag brengen. Op de vraag wat zijn manschappen zouden doen als Kongolese soldaten zou den trachten zich met geweld toegang tot het vliegveld te ver schaffen, zei een V.N.-officïer donderdagmiddag, dat zij zouden schieten. Eerder op de dag hadden" Kongolese militairen, die naar Belgi sche „spionnen" zochten, een Canadese kapitein van de Ver. Na ties op het vliegveld van Leopoldstad ernstig mishandeld en zijn manschappen gedwongen op de grond te gaan liggen waarna de Kongolezen hem te lijf gingen met de vuisten, met hun laarzen en met de kolven van hun geweren. Drie Canadezen zijn in een ziekenhuis opgenomen. De kapitein en vijf van zijn mannen za ten in een vliegtuig, dat op het punt stond naar Loeloeaburg te vertrekken toen Kongolese soldaten hun bevalen uit het vlieg tuig te komen. De Kongolese militairen hebben donderdag nog vijf andere Canadezen ruw aangepakt. Dat incident duurde een kwartier. De Canadezen werden tenslotte door Ghanese militai ren ontzet. Volgens eèn functionaris van de V.X. hebben alle Belgische militairen het vliegveld verlaten. Twee dagen geleden was er nog een groep van veertig Belgische parachutisten die zich bezig hield met liet Belgische militaire verkeer krachtens een overeenkomst met de Verenigde Naties. Volgens een V.N.-functionaris zijn alle burgervliegtuigen met bestem ming Leopoldstad naar Brazza ville gedirigeerd. Dr. Bunche, die bij afwezigheid van secretaris.ge- ncraal Hammerskjöld. de leidmg Twee prijzen De bakkers en banketbakkers van Nedevland gaan sedert een maand gebukt onder de druk van een grote „economische" ver ontwaardiging. Oorzaak van die ver ontwaardiging is de prijs; welke de bakkers moeten betalen voor het zo smakelijke vlot-smerende produkt de boter. Het produktschap voor zuivel heeft ruim een maana geleden de consu mentenprijs voor de pakjes-boter aanmerkelijk verlaagd om daardoor het boterverbruik in de Nederland se huisgezinnen te stimuleren. Die prijsverlaging werd betaald via een subsidie uit overheidsfondsen. Niet verlaagd echter werd de prijs voor boter in vaatjes en dat is de boter, waarmee de bakkers plegen te werken. Het produktschap voor zuivel wens te van de bakkers 3,70 per kg te ontvangen voor de vatboter, terwijl de consument voor de pakjes-boter nog slechts 2,90 behoefde te betalen. Het gevolg is geweest, dat alle bak kers ontstemd geraakten en dat de bakkersorganisaties bij het produkt schap en bij de minister van land bouw protesten indienden. Zij lieten het overigens niet bij pro testen, want ze schakelden over op de goedkopere pakjesboter. Nu staat dan in de bakkerijen van Nederland een deel van het bakkers- personeel een aantal uren per dag boter uit pakjes te wikkelen, de wik kels zorgvuldig af te schrappen en daarna de boter in vaatjes te klet sen. ntusscn steeg de ontstemming van de bakkers tot verontwaardiging, want ze hadden met hun protesten geen succes. Het produktschap voor zuivel hand haafde rustig de twee boterprijzen en nadat de minister van landbouw een maand lang had nagedacht, zei ook de minister neen tot de bakkers. Hij motiveerde zijn oordeel niet, om dat hij vermoedelijk een debat wilde vermijden. Hij zou in dat debat erg zwak gestaan hebben, want die twee boterprijzen zijn een „economische" dwaasheid. Eerstens moeten de bakT kers thans geld verspillen om de verpakte boter van de wikkels te ontdoen en in de tweede plaats... wordl er met overheidsgeld onder scheid gemaakt tussen tweeërlei soort onderdanen van de Nederland se staat: de pakjes-boter-kopers en de vatboter-kopers. Dat onderscheid-maken is een heel lelijk ding in een democratische staat, waarin elke onderdaan voor de'overheid en voor haar belastinggeld gelijk moet zijn!! Er zal dus zo vlug mogelijk een einde moeten komen aan dat meten met twee maten. De organisaties van bakkers en ban ketbakkers hebben deze week nog een laatste poging gewaagd om „er gens in Nederland" gehoor te vin den voor hun billijke protesten. Zij hebben zich gewend tot de „Vaste commissie voor de industrie uit de Tweede Kamer." Toegevende, dat het hier niet om een geweldig groot economisch be lang gaat, moet toch de verwachting uitgesproken worden, dat dc „Vas te Commissie" deze zaak grondig zal onderzoeken en dat zij middelen zal weten te vinden om zowel de minis ter als het Produktschap Zuivel tot een juister inzicht te brengen. I' heeft van het V.N.-personeel in Kongo, heeft donderdag vergeefse pogingen gedaan, premier Loe- moemba te spreken te krijgen. Bunche niet welkom Op liet vliegveld van Leopoldstad waait weer de vlag van de V.N. op de verkeerstoren. Deze was verdwenen nadat Zweedse troepen vorige week naar Katanga waren vertrokken. Donderdagmiddag bevonden 1200 man Ghanese en Soedanese troepen zich op en rondom het vliegveld van Leopoldstad. Een woordvoerder der V.N. zei, dat een bataljon Marok kaanse versterkingen uit het noorden van Kongo naar Leopoldstad terug geroepen was in verband met de inci denten op liet vliegveld. V.N.-werk bedreigd Hanimarskjöld heeft de leden van de Veiligheidsraad gewaarschuwd dat als de toestand in Kongo niet verbe tert, de verdere activiteit van de V.N.-strijdmacht daar „onmogelijk" zou kunnen worden. Naar uit ge woonlijk betrouwbare bronnen is ver nomen, was deze waarschuwing ver vat in een nota aan de leden van de Veiligheidsraad, nadat de secretaris generaal een volledig verslag had ontvangen van de incidenten van don derdagochtend op het vliegveld van Leopoldstad. De secretaris-generaal zou de toestand „uitermate ernstig" vinden. Uitstel gevraagd Naar van doorgaans betrouwbare zij de in New York is vernomen hebben de negen Afrikaanse landen die zijn aangesloten bij de Verenigde Naties verzocht de bijeenkomst van de Vei ligheidsraad over Kongo tot op z'n vroegst zaterdag en mogelijk maan. dag uit te stellen. De delegatieleiders hebben donderdagochtend vroeg de kwestie Kongo gedurende twee en een half uur met secretaris-generaal Hammarskjöld besproken. De gedele geerden zouden voor de bijeenkomst van de raad uitgebreid overleg willen plegen met de Kongolese afgevaar digden, die binnen 48 uur in New York werden verwacht. Canadees protest naar Kongo John Diefenbaker, de Canadese pre- mier, heeft donderdag verklaard, j dat een zeer krachtig protest aan de Kongolese regering gezonden zal worden naar aanleiding van „de ab soluut onverantwoorde en niet te rechtvaardigen aanval op Canadese militairen" van donderdagochtend in j Leopoldstad. Premier Diefenbaker zegt voorts, dat de Canadese regering het absoluut ongerechtvaardigde gedrag van de betrokken Kongolese soldaten ern stig opvat. Het Canadese persbureau zegt te menen, dat de Canadese regering 't vraagstuk bestudeert hoe de Cana- dose troepen door de Kongolezen dui delijk kunnen worden herkend. De donderdag aangevallen Canadezen zouden voor Belgen aangezien zijn. In welingelichte V.N.-kringen ver luidt dat de bijeenkomst van de Vei ligheidsraad over Kongo zaterdag om 15.30 uur (Ned. tijd) zal begin nen. Belgische troepen met volledige be- van Elizabethstad nadat zij hun pakking stappen aan boord van een taak hebben overgedragen aan transportvliegtuig op het vliegveld Zweedse V.N.-troepen. De vorige week arriveerden in m Elisabethville ook twee Japan- p se journalisten, die vier dagen lang tegen iedereen zuchtten, dat ze de situatie „most com- E7 plicated", heel er^ ingewikkeld vonden. Ze wachtten op fond- f§ sen van hun hoofdkantoor, tot- H dat zij een telegram ontvingen met de mededeling, dat liet H geld per abuis naar Parijs was overgemaakt. Verheugd vertrokken de beide Japanners H met het eerste toestel naar de Franse hoofdstad om hun ee cheques te incasseren. Men heeft hen in Katanga niet te- ruggézicn. iri[ll!llllll]<llll!ll!lllllllllll!llll!ll!lllllllllllll!ll[ll!llll!!!ll]ll[lllllll!ni[lllH AMERIKAANSE RUIMTE-ACTIVITEIT Amerikanen heden weer op zoek naar neuskegel De Amerikaanse luchtmacht heeft donderdag van de lucht basis Vaiidenberg, in Califor- nie, de „Ontdekker XIV" gelan ceerd, in een nieuwe poging om Verdediger hoopt - gezien berouw - op clementie Do Amerikaanse vlieger Francis Ga ry Powers heeft, op de tweede dag van zijn proces in dc zuilenzaal van liet; gebouw der vakbonden te Moskou onder grote publieke belangstelling, verklaard dat hij als bestuurder van de op 1 mei neergeschoten U-3 niet anders was dan een ondergeschikte, die de bevelen van meerderen opvolg de. Dat heeft Powers enkele malen herhaald, onder meer toen de voor zitter van de krijgsraad hem vroeg waarom hij met zijn missie boven de Sowjct-Unie akkoord was gegaan. „Ik had de order gekregen", zei Po wers. Had hij zich gerealiseerd dat de topconferentie van 15 mei als ge volg van zijn vlucht kon mislukken? Powers zei dat hij zich van die datum niet bewust was. „Kwam het bij U op dat uw vlucht zou kunnen leiden tot een militair conflict?" Powers antwoordde: „Daaraan hadden de mensen moeten denken die mij uit zonden. In antwoord op een volgende vraag zei hij van oordeel te zijn, zijn land met deze vlucht een heel slechte dienst te hebben bewezen. In een verslag over de rechtszit ting verklaarde het officiële Rus sische persbureau „Tass" dat Po wers' Verdediger de ouders cn de vrouw van de piloot verteld heeft dat hij op clementie hoopt, gezien het: berouw dat Powers getoond heeft over zijn daad. Geen moordwerktuigen Powers verdedigde niet alleen zijn stelling dat hij geen persoonlijke ver antwoordelijkheid draagt voor de ge wraakte vlucht die bij Sverdlowsk eindigde in het vuur van een Russi sche raketbatterij maar liet ook niets achterwege wat kou bewijzen dat bij niet als moordenaar aan zijn parachute omlaag gekomen was. Het pistool dat hij bezat was bestemd om eventueel in afgelegen gebied op wild te schieten. Men kan er geen mens mee doden, „en ongelukkiger wijs weet niemand behalve ikzelf dat ik'nooit een mens zou kunnen doden bovendien", aldus de vlieger. „Het pistool dat ik bij mij droeg was uit sluitend voor de jacht". Roman Roedenko, de aanklager, kwam tussenbeide. „Gelooft U niet dat het op 23.000 meter hoogte moei lijk is op wild te jagen?" „Jazeker, maar het pistool was dan ook alleen baéiUnul voor de jacht in het geval dat ik een noodlanding moest maken" antwoordde Powers. En dan het instrument waarmee hij (Zie slot pag. 3 kot. 2) Onder grote hilariteit, hebben jonge Zierikzeese vissers donderdagmiddag boven het water van de Oude Haven geballanceerd op een met zeep inge smeerde mast, een nummer boeg sprietlopen, dat geheel volgens het program „ontaardde" in een sug gestieJ waterballet. De gekostumeerde boegsprietloperij leverde onder meer de verschijning van deze bakker op, waarboven het water van de Oude Haven zich wél dra sou sluiten (Foto P.Z.C.). FANTASTISCH SCHOUWSPEL Mosselfeesten brachten reeds in middag duizenden naar oude veste Met een fantastisch, voor de oude stadspoorten afgestoken vuurwerk heeft Zierikzee donderdag zijn zomeravondfeesten be sloten. Een fascinerend, bijna onwerkelijk schouwspel, een sprookje in steen en licht, dat voor de Zuid- en Noordhaven poort, twee van de fraaiste monumenten van de oude veste, tot leven kwamEen uniek schouwspel, in een unieke omgeving, die de laatste jaren ee nvermaarde klank heeft gekregen als toeris tencentrum. Dat bleek niet alleen donderdagavond, toen een dui zendkoppige menigte het bij gunstiger weer afgestoken vuur werk gadesloeg. Het bleek ook in de morgenuren toen honderden toeristen bij de nieuwe haven een gestaag neergutsende regen trotseerden om een gratis plaatsje te veroveren op één der schepen van de Zierikzeese vissersvloot, die gepavoiseerd de Oosterschelde opstevende om het mosselseizoen te openen. De Zierikzeese vereniging „Ilelpt i elkander" had in nauw overleg met de stichting „Zierikzee ont- vangt vreemdelingen", die de zo-1 meravondfeesten organiseert, haar vlaggetjesdag georganiseerd op de dag die aan het laatste zomer- avondfeest voorafging. Het werd, ondanks de regen ln de morgenuren, een enorm succes. Het wisselende weerbeeld zorgde voor een treffende symboliek, want of schoon de Zierikzeese mosselvissers aan de start van het nieuwe seizoen dus het nodige relief gaven, bete kenden de vorderingen aan het Delta plan voor hen zoveel als het samen pakken van donkere wolken „Eerste mossel De mosselvissers vergaten die wat sombere, toekomst graag toen twee burgemeesters, mr. F. Th. Dijck- meester van Zierikzee en C. H. "van de Linde van Bruinisse. donderdag morgen aan boord van de Z.Z. 8 met vereende krachten een kor binnen haalden, en daarmee de eerste mos selen van dit seizoen aan de opper vlakte brachten. Ter hoogte van het aau de Schouwse kust gelegen Flauwcrs was het. dat de heer L. J. C. Schot uit Zierikzee burgemeester Dijckmeester de sym bolische „eerste mossel" ter directe (Zie slot pag. 4 kol. 1) een neuskegel 11a een baan ont de aarde te bergen. De satelliet is in zijn baan om de beide po len gekomen. Een poging, om van de basis een verbindingssatelliet in het luchtruim te brengen, mislukte echter. Deze kunstmaan, die de naam droeg van „Koerier", zou telkens bij het passeren van een station, dat hem op zijn baan zou volgen, 340.000 woorden in vijf minuten kunnen ontvangen en uitzenden. De „Koerier" is tweeënhalve minuut na de lan cering ontploft. De neuskegel van de succesvol ge lanceerde „Ontdekker XIV" bevat (Zie slot pag. 3 kol5) Volgens de weer rapporten var i gister- avond 7 uur Den Helder, regenbul. 18 gr. Ypenburg, onbewolkt. 19 gr. Vlissingen, onbewolkt. 20 gr. Eelde, zwaar bewolkt. I7.gr. De Bilt, zwaar bewolkt, 18 gr. Twente, zwaar bewolkt. 16 gr. Eindhoven, licht bewolkt. 18 gr. Zuid-Limburg, zwaar bewolkt, 16 gr. Helsinki, onbewolkt, 21 gr. Stockholm, licht bewolkt. 20 gr. Oslo, onbewolkt. 18 gr. Kopenhagen, regen. 21 gr. Aberdeen, zwaar bewolkt. 14 gr. Londen, regenbui. 19 gr. Amsterdam, zwaar bewolkt. 18 gr. Brussel, half bewolkt. 18 gr. Luxembufg, zwaar bewolkt. 21 gr. Parijs, regenbui. 21 gr. Bordeaux, zwaar bewolkt. 23 gr. Grenoble, onweer. 24 gr. Nice, zwaar bewolkt. 24 gr. Münehen. zwaar bewolkt. 24 gr. Ziirieh, onweer. 21 gr. Locarno, regen. 20 gr. Wenen, zwaar bewolkt. 27 gr. Innsbruck, half bewolkt. 26 gr. Belgrado, onbewolkt, 32 gr. Athene, onbewolkt. 34 gr. Rome, half bewolkt. 33 gr. Ajaccio, zwaar bewolkt, 27 gr. Madrid, half bewolkt. 25 gr. Lissabon, half bewolkt. 24 gr. VERWACHT. ENKELE BUIEN Wisselend bewolkt met enkele bui en. Sommige met onweer. Zwakke tot matige wind, in hoofdzaak uit westelijke richtingen. Weinig veran dering in temperatuur. STRANDVERWACHTING iVan onze weerkundige medewerker Vandaag enkele zonnige perioden, vanmiddag plaatselijk een bui. Zwak ke westelijke wind, temperatuur 19 tot 20 graden, zeewater 17,5 graad. Vooruitzichten; achter zwakke bui enstoring iets stabieler strandweer, met weinig wind en opklaringen. ZON EX I4LVAX 20 augustus Zon op 5.31 onder 19.54 Maan op 3.32 onder 18.47

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1