PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Indonesië verbreekt diplomatieke betrekkingen met Nederland Powers verklaart zich schuldig aan spionage Havenafsluiting Stavenisse slot van dijksverbeteringen op Tholen BILT DEN HAAG: TELEURSTELLEND EN ZINLOOS VERWACHT. 203e jaargang - no. 193 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 18 aug. '60 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per inm.' Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (ma*. 8 regels» 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven oureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr, 68-60 tel.23554 lijnen (b.b.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 4254 tb.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Temeuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee. red. tel, 2425. adm. tel. 2094. Nederland „toenemend stijfhoofdig" genoemd De minister van buitenlandse zaken van Indonesië heeft gister morgen de tijdelijk zaakgelastigde van Nederland te Djakarta medegedeeld, dat de Indonesische regering besloten had met in gang van dezelfde dag de diplomatieke betrekkingen met Neder land te verbreken. Van deze verbreking der betrekkingen heeft president Soekarno in een rede ter gelegenheid van de Indonesi sche onafhankelijkheidsdag te Djakarta mededeling gedaan. Zijn duizenden toehoorders op het terrein van het Vrijheidspa leis juichten luid. Aan de Nederlandse diplomatieke vertegenwoordiging zijn naar van officiële zijde te Den Haag wordt vernomen, alle faciliteiten toegezegd tot ordelijke afwikkeling van zaken. De chef van de directie kabinet en protocol van het ministerie van buitenlandse zaken heeft daarna de Indonesische tijdelijk zaakgelastigde ont boden om hem mededeling te doen van de gevolgen hiervan voor de Indonesische missie" hier te lande en hem overeenkomstige fa ciliteiten aan te bieden. Inmiddels zijn stappen genomen om te geraken tot een waarneming van de Nederlandse belangen in Indonesië. üe Nederlandse regering acht de Indonesische stap even tfeleurstellend als zinloos. Zij ziet niet in welk belang hiermede kan worden gediend. De ver- botering van de betrekkingen tussen beide landen, waartoe Nederland steeds de deur lieeft opengehouden, is hierdoor van de kant van Indonesië welhaast onmogelijk gemaakt, aldus een officiële mededeling van het mi nisterie van buitenlandse zaken. Twee Indonesische partijen ontbonden Soekarno heeft in zijn rede ook be kend gemaakt, dat woensdag bij de creet de mohammedaanse partij Mnsjoeml en de socialistische partij ontbonden zijn. Deze maatregel was genomen omdat het bestaan van de ze twee partijen de veiligheid van de staat in gevaar bracht. De leiders van de twee partijen, resp. Mohammed N'atstr en dr. Soemïtro, zijn er door de regering van beschuldigd, dat zij sinds 1958 de opstand op Sumatra hebben ondersteund. Volgens zekere waarnemers zal de verdwijning van do twee partijen zeker, de communis tische partij Versterken, zoals deze Deurwaarder In Djakarta hadden al geruchten de ronde gedaan, dat de president een verbreking van de betrekkingen met Nederland zou aankondigen, maar in de van tevoren verstrekte tekst van de rede van twee en een half uur was over deze kwestie niets gezegd. In zijn rede. waarin hij de verbre king der diplomatieke betrekkin gen tussen Indonesië en Nederland bekend maakte, noemde president Soekarno de Nederlandse houding ..toenemend stijfhoofdig" en Ne derland een land van opeisers van kleine schulden, welke reeds lang Indonesië De diplomatieke betrekkingen tus sen Nederland en Indonesië zijn sinds gisteren verbroken. De aankondiging van die verbreking ver wekte op een bijeenkomst in het voormalige Batavia een stormachtig applaus, in Nederland zal dat nieuws Dij de meeste dagbladlezers en radio luisteraars niet veel meer dan een wat vermoeide glimlach hebben uit gelokt. Met zou in Nederland om die verbre king zelfs luidkeels kunnen lachen, want zij is potsierlijk en zinloos, maar direct daarna moet men dan toch weer een heel ernstig gezicht zetten, omdat president Soekarno van Indonesië een heel gevaarlijk man is. In dezelfde rede, waarin bij de ver breking van de relaties met Neder_ land aankondigde, deelde hij mede, dat door zijn leger niet minder dan 11.000 Indonesiërs waren gedood, om dat zij tegen hem in verzet waren gekomen. Ook sprak hij het dood vonnis uit over twee politieke par tijen. Deze Soekarno heeft al eerder, alle Nederlandse ondernemingen in Indo-. nestS geroofd en hij heeft tiendui zenden Nederlanders uit Indonesië verdreven. Thans is hij bezig met het verdrijven van Chinezen uit In donesië. Zo'n man is lieel gevaarlijk. Niet omdat hij de diplomatieke be trekkingen met Nederland ver breekt, want die betrekkingen wa ren allang „bevroren", maar wel wanneer hij de Niemv-Guineakwestie tezamen met de rassenhaat gebruikt als een soort hersenspoeling voor het scheppen van politieke samenwerking in zijn land. Er zal onvermijdelijk een ogenblik komen, waarop bij zijn volgelingen zozeer heeft opgezweept en hen zó intens met rassenhaat en Nederlan- derhaat heeft doordrenkt, dat dwa ze avonturen eenvoudig niet kunnen uitblijven, omdat hij anders zichzelf als een praatjesmaker zou etaleren. Die dwaze avonturen kunnen heel wel de. vorm van infiltraties op Niemv- Guinea aannemen, waarbij doden val- (Zie slot pag3 kol. 1) waren vervallen. Het vliegkamp schip Karei Doorman was hierbij „de deurwaarder". Onder deze omstandigheden was het niet mo gelijk. met de Nederlanders diolo- matieke betrekkingen te onder- I houden. „Het is de nationale kracht, die beslissend is", aldus Soekarno. „Ver sterking eenheid Soekarno zei, dat Indonesië thans in de kwestie West-Nieuw_Guïnea „an dere middelen te baat zal nemen dan onderhandelingen of verzoeken". De Indonesische toehoorders begroetten deze mededeling met een stormachti ge bijval. Deze verbreking aldus Soekarno verder zal ..een vei-sterking van de nationale eenheid" tengevolge heb ben en een confrontatie zijn tussen het Indonesische volk en liet Neder landse kolonialisme en imperialisme. Hij bracht in herinnering, dat in het verleden de politiek van „vriendschap pelijke overreding" ten aanzien van Nederland op een mislukking is uit gelopen, evenals de jarenlange voort gezette pogingen om de openbare me ning in de wereld te overtuigen van de rechtvaardigheid van de Indonesi sche zaak. „Thans zullen wij niet meer moeten vragen, dat ons recht zal worden gedaan, maar ervoor moe ten zorgen gereed te zijn, daarvoor te vechten". Agrarische hervorming Het staatshoofd deelde mee voor nemens te zijn, agrarische her vormingen totstand te brengen, hetgeen zou neerkomen op af schaffing van alle buitenlandse rechten en „koloniale" concessies op grond en op uitbreiding van het grondbezit voor de inheemse be- (Zie slot pag. 3 kol. 4) De echtgenote en de ouders van de U-2 piloot Poioers, gefotografeerd op de tribune in het gerechtsgebouw te Moskou, waar woensdag het pro ces tegen Powers is begonnen. A.N.P.-telefoto) Monsterproces in Moskou Maaralleen schakelaars bediend Francis Gary Powers heeft op de eerste dag van zijn strafpro ces in Moskou bekend schuldig te zijn aan de hem tenlaste ge legde spionage, en verklaard spijt te hebben over wat hij ge daan heeft. „Ik wilde niet gaan", zei de vlieger die terechtstond op zijn 31ste verjaardag. Een collegium van de hoogste krijgs raad, drie leden sterk, luisterde naar hem, naar Roman Roeden- ko, de aanklager en naar Po wers' toegevoegde verdediger, Milhail Grinew. Meer dan 1500 De piloot Francis Poioers in de ver- dachtenbanlc. Naast hein ren Russi sche militair. mensen, onder wie 140 buiten landse correspondenten uit bij na dertig landen was in de Zui lenhal bijeen. Powers verklaarde dat hij niet had kunnen weigeren de hem gegeven order voor een spionagevlucht boven Rusland op te volgen. „Als ik had gewei gerd zouden mijn kameraden mij een lafaard hebben gevon den en bovendien zou dit een slechte afloop zijn geweest van mijn contract met de Central Intelligence Agency", verklaar de de vlieger. Wat bleek, maar overigens gezond, stond Powers voor zijn rechters. Hon- derd en acht dagen lang: heeft hij Powers doet niet aan hersenspoeling denken Öp zijn persconferentie van woens dag heeft president Eisenhower ge zegd dat de piloot Powers, die thans in Moskou terechtstaat op beschul diging van spionage, niet de indruk maakt, een hersenspoeling te hebben ondergaan. Hij heeft echter niet het recht ge kregen een verdediger van zijn ei gen keuze aan te wijzen zoals de in ternationale gewoonte wil. Door te beweren dat met Powers oolc de Verenigde Staten in staat van be schuldiging: zijn gesteld, maakt de Sowjet-Unie slechts een propaganda- Jtibaar om de waarheid te verdraai en, aldus de president. vertoefd achter het „ijzeren gordijn" dat de Russische justitie rondom hem opgetrokken had. Powers scheen zichzelf goed meester te zijn. Hij sprak rustig en beheerst, en klaagde slechts eenmaal over de felle lichten die op hem gericht waren door de cameraploegen van de Russische te levisie. Zijn vader, zijn moeder en zijn vrouw behoorden tot de toeschou wers. Zij zaten in een soort loge. „Nu ik iets weet over de gevolgen van mijn vlucht en ik weet er lang niet alles van spijt het me dat ik er ook maar iets mee van doen heb jjehad". Voor tweeduizend toeschouwers had Roedenko de verdachte over zijn vlucht met de U-2 laten vertellen. Tweemaal eerder was Powers van een basis in Turkije opgestegen voor hij op 1 mei zijn tocht naar Bodoe (Noorwegen) maakte. De vorige vluchten hadden hem langs, doch geen enkele keer over de grenzen van de Sowjet-Unie gevoerd. Wat had hij op die vorige vluchten gefotografeerd? Dat wist Powers niet. „Ik heb alleen maar de scha. keiaars bediend aan de hand van (Zie slot pag. 3 kol2) Engeland neemt belangen van Nederland waar (Van onze Haagse redactie) Den Haag Nederland heeft de Britse regering bereid gevonden de Nederlandse belangen in Indonesië te vertegenwoordigen, nu de Indonesi sche regering heeft besloten de di plomatieke betrekkingen met Neder land te verbreken, zo vernamen wij woensdagmorgen in goedingelichte Haagse kringen. Op grond van voor afgaand overleg mag voor zeker wor den aangenomen, dat, de Britse rege ring bereid is om deze taak op zich te nemen. Alleen reeds deze prompte reactie op het besluit de Indonesische rege ring om de diplomatieke betrekkin gen met Nederland te verbreken duidt erop, dat de beslissing van Soe karno voor de Nederlandse regering- niet als verrassing is gekomen. Bij herhaling zijn uit Indonesië informa ties gekomen, die op een ontwikke ling m deze richting duidden en--zij waren van dien aard, dat de Neder, landse regering zich op deze even tualiteiten heeft voorbereid. In Den Haag werd gisteren ver wacht, dat nog in de loop van de zelfde dag het officiële verzoek aan het Verenigd Koninkrijk zou worden gedaan, om de Nederland se belangen in Indonesië te willen vertegenwoordigen. Voor de onge veer 4000 Nederlanders die naar schatting nog in Indonesië wonen, betekent dit in zeker opzicht een verbetering van hun contacten, omdat zij zich nu weer zullen kun nen wenden tot consulaire verte genwoordigers in het ressort waar zij woonachtig zijn. Sedert Neder land werd gedwongen zijn com missariaten in de archipel eind 1958 te sluiten waren de Neder landers buiten het gebied van Dja karta vrijwel geheel verstoken van directe contacten met Neder landse vertegenwoordigers. De republiek Kongo liet voormalige Franse Kongo heeft dinsdag gevraagd lid, te mogen worden van de V. N. Het verzoek aan secretaris-generaal Ham- marsfejöld van de V. N. werd gedaan door president Fulbert Yoeloe. Zoals bekend is de republiek Kongo maandag onafhan kelijk geworden. WEINIG SPEKTACULAIR WERK Gearresteerde Belgische officieren vrijgelaten Drie Belgische officieren, die woens dagmorgen in het klooster van de zusters van het Heilig Hart te Leo- poldstad zijn aangehouden, zijn in de loop van de middag in vrijheid ge. steld. Twee officieren maakten deel uit van de Force Publique van Lissa- la, in de Evenaarsprovincie, en waren op doorreis in Leopoldstacl om naar België te repatriëren. Zij waren tij dens het oponthoud in Leopoldstad naar het klooster gegaan, waar een vluchtelingencentrum is ingericht. De derde officier van de Force Pu blique, die op het ogenblik als werk tuigkundige werkzaam is bij de ge nerale staf van kolonel Moboetoc. was naar het vluchtelingenkamp ge gaan om zijn twee vrienden even te bezoeken. Het drietal werd in het vluchtelingencentrum door de Kongo lese politie aangehouden, omdat de politie hun aanwezigheid daar ver dacht vond. Nadat de twee repatri ërende officieren echter hun vlieg biljetten naar Eelgië hadden laten zien, werden alle drie in de loop van de middag in vrijheid gesteld. Meisje verdronken in sloot te Rotterdam Gistermorgen is in een sloot achter de ouderlijke woning aan de 's-Gra- venweg in Rotterdam de bijna twee jarige Maria Christine Swinkels ver dronken. Het meisje werd vermist, waarop de vader in de sloot is gaan dreggen. Na enige tijd vond hij het meisje, dat bleek te zijn verdronken. Dichten van smalle havengeul is „klusje" voor vier draglines ALS VOORJAAR 1961 (le haven van Stavenisse door een dijk in het havenkanaal zal worden afgesloten, zal dat geen spek- taculair schouwspel opleveren. Het havenkanaal is zo smal, dat een viertal grote draglines in één tij de sluiting kunnen ver richten. Bij het Waterschap Tholen staat het „krijgsplan" reeds zorgvuldig op papier. Twee draglines op de ene oever, twee op de andere. Op elke oever zeshonderd kubieke meter speciale, zeer zware klei. Eén dragline in de achterhoede als reserve. Bij de eb van dood tij laten de draglines de eerste klei in de toe gangsweg naar de dan grotendeels leeggestroomde haven vallen. De rest is een kwestie van tempo. Bij alle weemoed, die er in Stavenisse om de afsluiting van de haven is, dus geen water bouwkundige heroïek ter compensatie Toch Is het moment van de af sluiting voor het Waterschap niet zonder betekenis. De bescheiden „operatie Stavenisse" betekent het sluitstuk van de verbetering van de zwakke plaatsen in de zee weringen van het eiland Tlio- len. Toen men na de ramp en de aankondiging van het Deltaplan de balans opmaakte, waren dat er heel wat Uitgezonderd de afsluiting van de Pluimpot zijn de verbeteringen alle zonder veel ophef tot stand gebracht. De rode strepen op de kaarten van het Waterschap, die zwakke plaatsen aangaven zoals die in de dijk van de Suzannapolder en Deurloo bij Tho len, konden één voor één worden w.eg'gcstuft. Laatste vlek De laatste rode vlek: de twee kilo meter lange te zwakke dijk rond haven en havenkanaal van Sta venisse met een aansluitend dijk- gedeelte van de Margarethapolder. Vijftig meter dijk is er nodig om ha venkanaal en haven af te sluiten. Vijftig meter dijk, die de zeewerin gen van Stavenissepolder en Marga rethapolder zal verbinden. Omdat de; dijk van de Margarethapolder ten opzichte van die van de Stavenisse polder iets vooruitgeschoven ligt en de afsluiting in liét verlengde van laatstgenoemde dijk komt te liggen, blijft het havenkanaal over een leng te van 125 meter bestaan. Maar de onwetende, die na „slui tingstijd" de geul binnenvaart zal verbaasd moeten constateren dat een dijk met een hoogte van 5.50 meter -f N.A.P. een robuuste ver sperring is (Zie flot pag. 2 kol. S) HET WEER IN EUROPA Volgens de weerrapporten van gister avond 7 uur Den Helder, zwaar bewolkt, 19 gr. Ypenburg, lialf bewolkt. 19 gr. Vlissingen, zwaar bewolkt, 19 gr. Eelde. regenbui, 20 gr. De Bilt, zwaar bewolkt, 20 g:. Twente, geheel bewolkt. 19 gr. Eindhoven, zwaar bewolkt, 20 gr. Zuid-Limburg, geheel bewolkt, 20 gr. Stockholm, half bewolkt, 19 gr. Oslo, zwaar bewolkt. IS gr. Kopenhagen, regenbui. 20 gr. Aberdeen, zwaar bewolkt, 14 gr. Londen, zwaar bewolkt, 21 gr. Amsterdam, zwaar bewolkt, 19 gr. Brussel, regen, 20 gr. Luxemburg, regen, 20 gr. Bordeaux, onweer. 27 gr. Grenoble, zwaar bewolkt. 2."> gr. Nice, onbewolkt, 23 gr. Berlijn, zwaar bewolkt, 2! gr. Frankfurt, regen, 22 gr. München, zwaar bewolkt, 23 gr. Zurich, zwaar bewolkt. 22 gr. Genève, zwaar bewolkt, 2t gr. Locarno, zwaar bewolkt, 22 gr. Wenen, zwaar bewolkt, 24 gr. Belgrado, onbewolkt. 27 gr. Athene, onbewolkt, 34 gr. Rome, licht bewolkt. 32 gr. Madrid, licht bewolkt, 29 gr. Lissabon, half bewolkt, 25 gr. VEEL BEWOLKING Veel bewolking en voornamelijk In het zuiden en midden van het larnl enige regen. Zwakke tot matige wind tussen oost en zuidoost. Onge veer dezelfde temperaturen als gis teren. STRAN DY E lï WACHTIN G (Van onze weerkundige medewerken Vandaag veel bewolking met moge lijk een weinig regen en een zwakke oostelijke wind. Temperatuur over dag 18 tot 19 graden. Zeewater 18 graden. Vooruitzichten: onbestendig met later opklaringen. ZON EN MAAN 19 augustus Zon op 5.30 onder 19.56 Maan op 2.36 onder 18.12

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1