In Amerika staan taalleraren als „disc-jockey" voor de klas AMERIKAANSE KAPITEIN DEED PARACHUTESPRONG VAN 31 KM Vrije val van 4 min. 38 sec. BEWONERS WOONWAGENKAMP „BOMBARDEERDEN" HOTEL WOENSDAG 17 AUGUSTUS 1960 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT INRICHTING PER KLAS BIJNA f 60.000 Privé-les door inschakeling van elektronische apparaten (Van onze correspondent in New York) Er is thans één school in New York en vóór de lente van 1961 zullen er 38 zijn waar Johnny Snodgrass geen „schwere Wörter" meer kan spieken bij Duitse les. Opgeslo ten in een akoestisch hokje, uitgerust met koptelefoon, mi crofoon en bandopname apparaat, zal hij het gehele lesuur privé Duitse les of een andere taalles krijgen alles via de elektronische apparatuur. Dat wil echter helemaal niet zeggen dat Snodgrass junior vrij zal zijn van 's meesters „Johnny, das ist ja der Gipfelpunkt". In tegendeel, de apparatuur maakt 't mogelijk voor de leraar om zich met iedere leerling individueel in verbinding te stel len via de koptelefoon. Een taalles in een New Yorkse school door middel van een elek tronische installatie, die het mo gelijk maakt om vier talen tege lijk aan vier groepen van leer lingen of vier leerlingen tegelijk te doceren. De leraar kan zich via de koptelefoons met iedere groep of leerling individueel in verbin ding stellen. Dit moderne snufje van de elek tronische techniek bij het onder wijs werd reeds enige jaren toe gepast bij het Amerikaanse ho ger onderwijs. Momenteel is men in de Staat New York bezig om in 38 middelbare en lagere scholen speciaal voor taalles uitgeruste lo kalen in te richten (a 15.000 per lokaal) met elektronische appara tuur, zo heeft Sarah Lorge, presi dente van de Afdeling voor Vreemde Talen van liet New Yorkse Board of Education on langs verklaard. Geen isolationisme Met de leerplicht tot de 18-jarige leeftijd, die in deze staat geldt, zal deze door de federale regering gesteunde poging om de Ameri kaanse jeugd meer appreciatie voor andermans talen bij te bren gen zeker een gunstige invloed hebben. Anders dan in Nederland is in de Verenigde Staten het leren van een vreemde taal aan de scho len nog steeds facultatief. Maar Sarah Lorge zei: „Wij zijn de tijd van onderwijs-isolationisme zoals Sinclair Lewis het in zijn beroem de boek „Babbit" beschreef, voor bij." „Sinds de laatste wereld oorlog" zo vervolgde zij, „heeft men meer en meer begrepen dat het spreken van een vreemde taal bij reizen, zaken, op sociaal en ook op politiek gebied een steeds be langrijker rol begint te spelen. Het probleem is echter dat er maar al te dikwijls geen vreemde talen op scholen onderwezen wor den, en daarvoor niet genoeg leer krachten zijn." In 1958 werd zelfs een federale wet uitgevaardigd, waaronder be langrijke sommen door de rege ring werden bijgedragen voor ver betering van academisch onder wijs op drieërlei gebied: wiskunde, exacte wetenschappen en talen. Wat de vreemde talen betreft, werd gedoeld op de gebruikma king van apparaten en niet op het aantrekken van meer leer krachten". vier band-opnemers en met iede re leerling of groep apart contact kan opnemen via de koptelefoon. De Ieraar is van oen met een krijt je wuivende figuur tot een soort „disc-jockey" geworden knop jes, lichtjes, schakelaars, metcr- tjes, roterende bandjes en de mi crofoon. „In het begin zijn de leerlingen en natuurlijk ook de leraren wat nerveus als zij al- die apparatuur zien, maar dat gaat gauw genoeg voorbij. De leraren kunnen wij in een paar uur wegwijs maken op het instrumentenbord. Na een paar dagen gaat alles op rolle tjes in de klas", zo verklaarde zij. Minder uitspraakfouten Mevrouw Lorge zei: „Een van de vele voordelen die dit soort onderwijsgeven met zich mee brengt, is dat de kinderen van elkaar geen fouten overnemen en dat zij weten dat de mede leerlingen niet de verbeterin gen horen, die de leraar maakt als hij zelf tenminste de taal spreekt en het stimu leert natuurlijk de individuele prestatie. Een ander voordeel is eigenlijk zuiver economisch. In een gewoon klaslokaal krijgt bij een taalles ieder kind misschien maar één of twee minuien de kans om de taal te spreken en moet het voor de rest luisteren naar de fouten, die de andere kinderen maken. Met deze nieuwe methode heeft ieder kind gedurende de gehele les de gelegenheid de taal te spreken of té luisteren hoe de taal zuiver uitgesproken wordt". „T echnische" deskundigheid De momenteel in de daarvoor uit gezochte scholen geïnstalleerde apparatuur maakt het leraar en onderwijzer mogelijk een taal te onderwijzen, die hij zelf niet spreekt, zolang hij maar beschikt over wat Sara» Lorge „technische taalkennis" noemde. Zij voegde hieraan toe. dat. kennis van de taal uiteraard een veel groter nuttig effect zou liehbcn. „maar het is mogelijk en met het grote gebrek aan leerkrachten is het een stap vooruit". Aan het systeem zijn vele voorde len verbonden. De apparatuur maakt het leraar of onderwijzer namelijk mogelijk om tenminste vier talen tegelijk, of vier klassen of vier leerlingen tegelijk te do ceren, doordat hij beschikt over Het circus Strassburger heeft maan- i dag in Scheveningen een liefdadig heidsvoorstelling gegeven, waarvan I een der hoogtepunten ongetwijfeld j het optreden van de charmante Ted- dy Scholten was. Teddy wist de har- i ten van het publiek te stelen door een magnifiek nummer vrije dressuur I met het paard ,Hazan" te presente- i ren. Dagen lang is zij 's morgens vroeg naar het circus getogen om te oefenen. Teddy ■vertelde, dat ze erg i veel van paarden houdt, maar toch altijd wel een beetje bang voor de dieren is geweest. De toeschouwers die maandag de voorstelling hebben bijgewoond, zullen dit laatste wel niet geloven. Pamfletten overstromen de Queen Elizabeth Functionarissen van de Britse natio nale zeeliedenvereniging hebben er alles op gezet om de 1260 koppen tellende bemanning van de uit de Verenigde Staten thuisgekomen „Queen Elizabeth" van de Cunard- iijn af te houden van deelneming aan de wilde staking van zeelieden die al zes dagen duurt. Men beschouwt het al dan niet meedoen van deze beman ning als de beslissende factor in de staking, die uitgebroken is als protest tegen dfe ondertekening van een over eenkomst over lonen en arbeidstij den door de nationale vereniging De stakers willen een werkweek van slechts 44 uur op zee en vier pond per maand meer. De nieuwe overeen komst houdt volgens hen een werk week van 52 uur in en slechts twee pond en tien shilling loonsverhoging. De bemanning van de „Queen Eliza beth" is overstroomd met pamfletten waarin de bepalingen van de nieuwe overeenkomst worden toegelicht en tegen deelneming aan de staking wordt gewaarschuwd. De „Queen Elizabeth" moet donder dag weer naar New York vertrekken. Reeds 15.000 schepen te Rotterdam binnengelopen Tien dagen eerder dan verleden jaar en toen werd al een record gebro ken heeft de Rotterdamse Haven haar 15000e binnenkomende vschip kunnen noteren, namelijk het Zweed se s.s. „Brage" van de rederij S.V.E. A. te Stockholm. Drie records gebroken De Amerikaanse luchtmachtkapitein Joseph Kittinger heeft dinsdag een nieuw record gevestigd met een parachutesprong van ruim 31 km uit een ballon boven de woestijn van Nieuw- Mexico. Het is nog niet precies bekend van welke hoogte Kittin ger gesprongen is. Volgens een woordvoerder van de luchtmacht ligt deze echter tussen de 31.350 en 31.500 meter. Kittinger opende zijn parachute op een hoogte van 6.350 meter na een vrije val van vier minuten en 38 seconden. Hij was na 13 minu ten en 8 seconden weer op de grond. Men schat dat hij tijdens zijn vrije val met een snelheid van circa 725 km per uur naar beneden is gekomen. Kittinger heeft drie records gebroken. Hij bereikte een hoogte van zeker 31.350 meter. Het vorige hoogte re cord voor een bemande bal Ion vlucht bedroeg 31.250 meter. Hij brak het record voor ballon vluchten met open gondel en maakte bovendien de lang ste vrije \nl. Kittingers rechterhand was gezwol len. Tijdgns de stijgtocht van de bal lon was de luchtdruk in zijn rechter handschoen weggevallen, waardoor de hand blootstond aan de luchtdruk zoals een menselijk lichaam die zon der speciale voorzieningen op grote hoogte niet kan doorstaan. „Ik heb er geen melding van gemaakt, omdat ik bang was dat de tocht dan zou worden afgelast", zei Kittinger. „De ruimte boven me was volkomen leeg en levenloos cn zag er gevaarlijk uit", vertelde de kampioen-parachu- tespringer, die van de grens tussen dampkring en wereldruimte omlaag gesprongen is. Enschede bereikte het inwonertal van 125.000 Enschede beeft vanmorgen zijn hon derd vijfentwintig duizendste inwoner ingeschreven. Het is Gea van Hoorn, een dochter van de naaimachinemon teur Van Hoorn, die dit getal vol maakte. De vader kreeg voor zijn dochter van burgemeester W. Thomassen een Tsjeciioslowakije zal de republiek Kon- j spaarbankboekje, waarop een bedrag go goederen ter warde van twee miljoen van 125,was ingelegd. Enschede kronen ter beschikking stellen, aldus lieeft 1 neemt thans de tiende plaats in de de Tjsechoslowaakse minister van bin- grote Nederlandse gemeenten in. uenlandse zaken Rudolf Barak meege- Arnhem venvacht ook dat binnenkort deeld. j het inwonertal op 125.000 zal komen. UITBARSTING IN VENLO'S CONFLICT Zestiental ruiten werd vernield tVan onze correspondent) Tot dusver onbekend gebleven daders waarschijnlijk bewoners van liet na bij gelegen woonwagenkamp, hebben maandagavond omstreeks 11 uur het aan de Ivaldenkerkerweg te Venlo ge- legeu hotel „De Kraal" met stenen gebombardeerd. Een zestien ruiten van beneden- en bovenvertrekken van liet hotel werden vernield en de in het cafélokaal staande juke-box werd beschadigd. De woonwagenbewoners die reeds geruime tijd met de hotel houder, de heer P. J. van Oosterom op gespannen voet leefden, hebben waarschijnlijk uit wraak gehandeld. Ruim anderhalf jaar geleden heeft de heer Van Oosterom hét hotel overge nomen van de heer W. van der Wey- Audio-visueel lesgeven maalct Ir rijtjes cn het schoolbord niet. an tiek. Labor aloriumonderzoekin gen wijzen op versneld leren run een taal plaat bovenj. In wat: men in Amerika de m eest er-slaafnoemt, heeft iede re leerling naast de microfoon, en koptelefoon ook nog een eigen band-opnemerdie hij zelf kan be dienen, maar die het onmogelijk voor hem maakt om de opgeno men les uit te vegen. Hij kan de uitspraak repeteren, totdat dit foutloos gebeurt; hij legt de eigen uitspraak vast en vergelijkt die met de tekst, door naar beide te luisteren (plaat onder). den. De nieuwe exploitant gaf een ge heel eigen sfeer aan de bekende uit spanning „De Kraal" welke tevens het home is van de eredivisieclub V.V.V. welker terreinen naast het ho tel zijn gelegen. Hij gaf aan de bewo ners van het woonwagenkamp, die voordien regelmatig het café bezoch ten, te kennen dat hij op hun bezoek geen prijs stelde. Voor de bewoners van liet vaste woonwagenkamp leidde dit tot een soort wrok te meer waar hotel „De Kraal" het enige cafébe drijf is dat in de nabijheid van het woonwagenkamp is gelegen. Er de den zich echter geen noemenswaar dige moeilijkheden voor. In het afgelopen weekend echter kwam de wraak die men tegen de hotelhouder ging koesteren tot uitbarsting. De bewoners van het kamp dromden zaterdag en zon dagavond reeds samen rond het hotel, waarbij ze de hotelhouder bedreigden. Telkens wanneer poli- tieassistentie verscheen waren zij echter verdwenen. Totdat gister avond de stenen van alle kanten naar binnenvlogen, waarbij de rui len van het hotel werden vernield en de juke.box door stenen werd beschadigd. Een negental hotelgasten, dal er voor nachtverblijf had ingeschreven, vond het veiliger om na deze uit barsting elders een onderkomen te zoeken. De schade door de bekoge ling aangericht hedraagt volgens de hotelhouder 1500 tot 2000 gulden. Eerst dinsdagmiddag heeft de gedu peerde hotelhouder aangifte van deze vernieling gedaan. Do recherche stelt nu een uitgebreid onderzoek in en tracht de daders op te sporen. Luns en Segni waren het eens Blijkens een dinsdagavond door liet Italiaanse ministerie van buitenland se zaken uitgegeven communiqué is bij de besprekingen in Venetië tussen de Nederlandse en Italiaanse minis ters van buitenlandse zaken over de internationale politieke situatie, en in het bijzonder over Europese vraag stukken, in grote mate overeenstem ming in de wederzijdse standpunten tot uiting gekomen. De besprekingen tussen de ministers Luns en Segni werden „gekenmerkt door openhartige en oprechte samen werking", aldus het communiqué verder. De ministers bevestigden nogmaals het belang dat de beide regeringen hechten aan de versterking van de Navo als een essentieel orgaan voor het coördineren van de militaire en politieke verdediging van de vrije wereld. De beide ministers van buitenland se zaken legden vervolgens de na druk op de noodzaak van ont wikkeling van de Europese ge meenschappelijke markt op basis van de verdragen van Rome, en verklaarden overtuigd te zijn, dat het noodzakelijk is al het moge lijke te doen om de economische samenhang van Europa te bewa ren. De beide ministers waren het er over eens. dat het vraagstuk van een Europese politieke organisa tie verder zal moeten worden be studeerd en dat zij voor dit doel contact zullen onderhouden. De besprekingen, die twee uren heb ben geduurd, zijn van Nederlandse zijde mede bijgewoond door de se cretaris-generaal van het ministerie van buitenlandse zaken, mr. S. J. ba ron van Tuyll van Serooskerken, en de Nederlandse ambassadeur te Ro me, mr. W. F. L. Graaf van Bv- Iandt. Minister Luns, die maandagavond uit Oostenrijk, waar hij met vakan tie verbleef, naar Venetië was ge komen, is voornemens nog enkele da gen met vakantie in Venetië te blij ven. Hartjesdag in Amsterdam: 50 a 60 brandmeldingen De hoofdstedelijke brandweer, die vergeefs had gerekend op de mede werking van enige fikse regenbuien, is vanavond evenals andere jaren, druk in de weer geweest als gevolg van de hartjesdagviering door de Amsterdamse jeugd. Tot omstreeks tien uur waren er 50 A. 60 meldingen binnengekomen van straatbranden, voornamelijk in de staatsliedenbuurt, de Oosterpark, buurt, de Czaar Peterstraat en de Lc- fel- en Lepelkruisstraat, n de dapperbuurt hadden de buurt verenigingen en wijkcentra met het organiseren van een 75 km wieler ronde voor de nodige afleiding ge zorgd. Een vuurwerk dat in hét Fle- vopark zou worden afgestoken, kon door het regenachtige weer overdag, helaas niet doorgaan. De vele kleine en grotere „fikkies" die in de avonduren werden aange stoken en waarvoor angstige buurt bewoners de hulp van politie en brandweer hadden ingeroepen, kon den snel en afdoende worden geblust.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 7