Leden van communistisch blok toch op zitting ontwapeningscommissie „Papoeanisering" van bestuur op Nieuw-Guinea is in volle gang KLANKBORD BONDEN KRITISEREN STAKERS EN WERKSPOORDIRECTIE WOENSDAG 17 AUGUSTUS 1960 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT S Plannen voor boycot mislukt Amerika stelt voor: stop produktie splijtbaar materiaal voor wapens In (lo bijeenkomst van de uit 82 leden bestaande ontwapeningscommissie der Verenigde Naties, welke dinsdagmiddag in New York is begonnen, hebben do Verenigde Staten twee nieuwe voorstellen ingediend. Een daar van behelst stopzetting van de produktie van splijtbaar materiaal voor be wapeningsdoeleinden. Tot aller verrassing nemen ook de algevaardigden van de landen van het oostelijk blok, met inbegrip van die van de Sowjet-Unie, die zich tot dus ver uitdrukkelijk tegen bijeenroeping van de ontwapeningscommissie had den uitgesproken, aan de conferentie deel. De Russische afgevaardigde heeft zich, na die der Verenigde Staten, als tweede spreker op de sprekers lijst doen inschrijven. Naar uit klingen der Verenigde Na ties werd vernomen, waren pogingen van de Sowjet-Unie om behalve de landen van liet oostelijk blolc ook an dere delegaties te bewegen niet aan de bijeenkomst van de commissie deel te nemen, mislukt. Als gevolg hier van heeft Moskou op het laatste mo ment besloten alsnog aan de bespre kingen deel te nemen. Minder dreiging Do Verenigde Staten zijn bereid voor vreedzame doeleinden 30.000 kg U- Ideaal (Slot van pag1) Nederland lerares aan een modevak school was, werkte drie jaar achter een naaimachine in een japonnenfa- briek. Nu heeft ze eindelijk een eigen modeatelier en Margaret vindt dat prachtigEen jonge Franse inge nieur was nog niet verder dan post zegels-plakken op verzendstukken en oen al aardig bekende kunstschil der stond nog aan de lopende band- in een fabriek. Die voorbeelden zijn indrukwek kend, wanneer het gaat om mensen voor wie in het oude land geen goed bestaan meer was weggelegd. Maar waarom zou men een land als Nederland verlaten, waar iedereen een redelijk bestaan kan verwerven en waarom zou men zich op de onder ste sport van de maatschappelijke ladder in een immigratieland stor ten? Het is in feite alleen maar dwaas wanneer een lerares van een modevakschool drie jaar in een con fectiefabriek moet werken en het is even ongewoon, als een jonge onder wijzeres geen plaats in een Neder landse school wenst, en liever de stenen vloeren van een milkbar in Australië aandweilt. En wat de arbeid van de gehuwde vrouw betreft, kan wel geconsta teerd worden, dat in Nederland voor vele gehuwde vrouwen zeker wel een plaats in het bedrijfsleven zou te vin den zijn, maar de meeste gehuwde vrouwen in Nederland zijn daarop niet gesteld. Het gaat er daarbij maar om wat men als ideaal ziet. Wil men overigens naar een vrou- wenarbeidsparadijs dan kan men nog beter naar de Verenigde Staten gaan. Ook dat staat te lezen in het emigratieblad en wel in een artikel over „Gezin cn Gemeen schap in de Verenigde Staten". In dat artikel wordt verteld, dat in 1890 slechts vijf procent van alle gehuw de Amerikaanse vrouwen buitenshuis werkte en dat nu 60% van alle „wer kende" vrouwen in Amerika gehuwd zijn, en dat een derde deel van alle Amerikaanse arbeidskrachten uit vrouwen bestaat. „Hun werken", zo staat in het arti kel „wordt vaak gedicteerd door de noodzaak". Oprecht is deze voorlichting voor de a.s. vrouwelijke emigranten wel. Maar daarom behoeft de emigratie- dienst geen duur tijdschrift "uit te geven. Die dienst zou in deze tijden van personeelstekorten kunnen vol staan met één gedrukte brief kaart van deze inhoud: „U hebt het in Nederland redelijk goed. Ook in uw eigen land kunt U het ver bren gen. Emigreren betekent beginnen op de onderste sport van de maatschap pelijke ladder. Denk daarover goed VAN DE IvOOK. „Zonnige perioden met hier en daar een buitje", zei de omroeper van de nieuwsdienst dins dagochtend met opgewekte stem. Maar hij kon niet vermoeden dat ons aller K.N.M.I. hem en het ganse land om de tuin leidde. De man had moe ten melden: „zwaar bewolkt met re gen en onweersbuien". De Bilt, met het weer blijkbaar van de kook, had namelijk het weerbericht van maan dagmorgen aan de nieuwsdienst ver strekt. Het weer achterhaalde de on juiste voorlichting, want boven het instituut waar men zo nauwkeurig het weertype vaststelt, knetterde om streeks 12 uur een fikse onweersbui. Dit neemt intussen niet weg, dat voor belangrijke delen van het land, waar het stralend was, het verander-, de bericht belangrijk beter op de werkelijkheid aansloot. Misschien dus een experiment om te herhalen...... RECEPT. Mevrouw Woe Ah-Lo uit Taipeh op Formosa heeft gisteren haar honderdvierde verjaardag ge vierd met het luisteren naar Cha Cha Cha-plaatjes. Ziehier haar advies om het ook zo ver te brengen: „Bemoei je met je eigen zaken, denk terug nan je wittebroodsweken, doe trouw je plicht, slaap gerust en sta vroeg op". 235 (gezuiverd uranium dat wordt gebruikt voor de aanmaak van kern wapens) beschikbaar ie stellen, en stellen de Sowjet-Unie voor een zelf- de voorraad daarvoor aan te leggen. 1 Aldus zal tegelijkertijd een aanzien- lïjke vermindering van de dreiging van kernwapens worden verkregen, zo zei do Amerikaanse gedelegeerde, j Mocht de Sowjet-Unie niet met een I dergelijk plan kunnen instemmen, dan zouden de Ver. Staten bereid zijn met de Sowjet-Unie mee te doen om in achtereenvolgende fasen de produktie van splijtbaar materiaal voor bewapeningsdoeleïnden te sta ken. De Ver. Staten verklaren zich bereid, onder internationaal toezicht, hun voornaamste fabrieken van verrijkt uranium en plutonium te sluiten als ook de Sowjet-Unie gelijkwaardige fabrieken wil sluiten. „Wij zijn be reid dit onmiddellijk en onverwijld te doen", aldus Cabot Lodge, die wees op de zware verantwoordelijk heid, die de Ver. Staten en de Sow jet-Unie tezamen dragen bij het op lossen van het bewapeningsvraag stuk. Hij deed een beroep op do Sow jet-Unie om met de Ver. Staten sa men te werken. Plan-Kroes jtsjew De Russische afgevaardigde, de onder-minister van buitenlandse zaken Koeznetsow, haalde het plan-Kroesjtsjew tot algemene cn algehele ontwapening" aan als voorbeeld van een constructief programma. Hij beschuldigde de Verenigde Staten en hun westelij ke bondgenoten ervan, elke wé zenlijke ontwapening te verhinde ren „om hun internationale poli tiek op een machtspositie te kun nen blijven grondvesten". Koeznetsow wees vervolgens op de kwestie van de U-2 „die volle dig aan het daglicht zal worden gebracht in het komende proces tegen Powers' als voorbeeld van „de agressieve oogmerken van de Verepigde Staten en van hun schijnheilige houding wat de ont wapening betreft". De Sowjet-Unie is bereid „vandaag" een overeenkomst voor het verbieden van de produktie en het gebruik van kernwapens te tekenen, aldus Koe- znetsjow verder, die hierna de wes telijke landen ervan beschuldigde de houding van de Sowjet-Unie in hun rapporten over de werkzaamheden van de zes-landen-commissie te heb ben verdraaid. De Sowjet-afgevaardigde besloot met de verklaring dat het ontwapenings- vraagstuk moet worden behandeld in de komende algemene vergadering der Verenigde Naties. DE WERKCLASS1F1CAT1EKWESTIE „Voorlichting arbeiders I bijzonder pover geweest" I De erkende vakbonden van werkne- j mors in de metaalnijverheid menen, dat de directie van de N.V. Werk- j spoor to Utrecht geen goed beleid heeft gevoerd ten aanzien van de voorbereiding van de werkclassifica- tie. De arbeiders, zo menen de vak bonden, weten niet waaraan zij toe zijn, omdat do voorlichting bijzonder pover is geweest. De vakbonden dis tantiëren zich dan ook van dit direc tiebeleid, evenals zij zïcli distaneië- ren van de wilde staking, die is uit gebroken en die de vakbonden ten j scherpste veroordelen. Men acht hel j onverstandig dat de directie van Werkspoor een aantal personen een hoger uurloon heeft gegeven, terwijl er voor hen nog geen functie-om schrijving is. Dit is gisteravond door de gezamen lijke vakbonden medegedeeld, tijdens een vergadering van personeel van Werkspoor te Utrecht, waar het werk gisteren op normale wijze werd hervat. Ook hebben de vakbonden de directie van Werkspoor te kennen gegeven, dat zij er ernstige bezwaren tegen hebben, dat Werkspoorperso- neel in de fabriek laat werken, dat in dienst is van zogenaamde koppelba zen. Dit personeel dient, aldus dc vakbonden, zo spoedig mogelijk de fabriek te verlaten. Inmiddels heeft de directie van Werkspoor toegezegd, dat men aan deze figuur op korte termijn een eind zal maken. De vakbonds bestuurders hebben een beroep op dc arbeiders gedaan het werk nor maal voort te zetten om een ver der gesprek tussen de directie en de bonden over de werkclassifica- tie mogelijk te maken. De verte genwoordigers van het Werk spoor-personeel hebben op deze vergadering ernstige verwijten ge- richt aan het adres van de onder nemingsraad en de zogenaamde kleine commissie. Men wenste op korte termijn nieuwe verkiezin gen voor deze raad en commissie, omdat, zo deelde men mede, het vertrouwen in de leden van deze college's ernstig is geschokt. hi Stockholm is hel elfde wereld- i rmmtecongres geopend. Meer don I 700 afgevaardigden uit 3.1 landen zijn I hier bijeengekomen op het congres, dat het grootste is, dat ooit gehouden is. Op ile foto ziet men de Ameri- kaanse rakettendeskundige dr. Wem- tier von Braun (r.). die vriendelijk lachend de hand drukt van zijn Rus sische collegaprofessor Leonid Se- I dow, die president van het congres I Knipperlichtinstallatie overweg Prinsenbeek In de gemeente Prinsenbeek, in de spoorlijn Breda-Rotterdam, wordt woensdag 31 augustus aanstaande een nict-beveilïgde overweg voorzien van een automatische knipperlicht! 11- stallatïe. O]) de weg zal tevens een geel extra voorwaarsclmwingsliclil worden geplaatst.^ Nadat een jaar geleden in Prinsen beek een kind onder een trein is ge dood, werd besloten, in deze gemeen te die vele overwegen rijk is drie overwegen op te heffen. De „be ruchte" overweg kan echter pas ge sloten worden wanneer Rijkswater staat een parallelweg heeft aange legd. Vooruitlopend hierop hebben de spoorwegen de overweg waarop deze parallelweg- zal aansluiten, reeds van een automatische beveiligingsinstal latie voorzien. Van de zijae van ver keer en waterstaat wordt ons meege deeld, dat de aanleg van dc parallel weg kortgeleden is aanbesteed. Bin nenkort zal met de werkzaamheden worden begonnen. In november hoopt men de weg gereed te hebben. De onafhankelijkheid van Cyprus is een feit geworden. Gouverneur sir Huch Foot leest de onafhankelijk heidsproclamatie voor (foto) in aan wezigheid van aartsbisschop Makari- os, de eerste president: van Cyprus en de Turlcs-Cypriotische leider Kulchuk slaande op de achtergrond A.N\P.-telefoto Dokter 0. thans in Groningse gevangenis Voor psychiatrisch onderzoek i Van een onzer verslaggevers Dc Berkelse arts O. is dinsdagmid dag opgesloten in de gevangenis te Groningen. Met ecu normale arre stantenauto van de rijkspolitie werd liij van de Leeuwarder strafgevange nis naar Groningen overgebracht. Dokter O. zal enkele maanden volle dig geïsoleerd iu de Groningse ge vangenis moeten verblijven. Hij zal in de' gevangenis worden geobser veerd en onderzocht door de hoogle raar in de psychiatrie, prof. dr. mr. P. A. H. liaan. Prof. Baan zal bij zijn onderzoek worden geassisteerd door de criminoloog prof. dr. Kempe en de psycholoog dr. Boeke. Zoals mén weet besloot de rechtbank te Leeuwarden op 26 mei tot deze maatregel, aan het eind van het pro ces tegen dokter O., die was beschul digd van moord op een medegevan gene. Zodra het onderzoek van de Gro ningse hoogleraar is beëindigd zal O. naar Leeuwarden worden terugge bracht. Nederland erkent drie Afrikaanse staten Een w oordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken heeft meege deeld, dat de Nederlandse regering is overgegaan tot erkenning van de nieuwe Afrikaanse staten Kongo Tsaad cn de Centraalafrikaanse Re publiek. De minister-president, prof. dr. J. E. de Quay, heeft telegrafi sche gelukwensen gezonden aan de ministers-presidenten van de twee re publieken. Tsaad werd onafhankelijk op 11 au gustus en de Centraalafrikaanse re publiek op 13 augustus. Kongo het vroeger Frans Kongo - - werd maandag onafhankelijk. Ontvoerde schooljongen in Australië werd vermoord 11 ii een bosachtig gebied op vijftien j kilometer ten noorden van Sydney is i dinsdag het stoffelijk overschot ge vonden van de achtjarige schooljon gen Graeme Thorne, die op 7 juli op weg naar school werd ontvoerd. Kort na zijn verdwijning had men in hetzelfde gebied de schooltas en andere voorwerpen van de vermiste jongen gevonden. Telefonisch had een man de eis ge steld dat de ouders, die kort tevoren '800.000 gulden hadden gewonnen, 'n losprijs van 250.000 gulden zouden betalen. De vader van de jongen deed toen via de televisie een hartstochte- lijk beroep op de ontvoerder(s) om j Graeme vrij te laten, j De grootste mensenjacht die ooit in Australië werd gehouden, leverde j geen resultaat op. Ook het uitloven i van twee beloningen van in totaal 200.000 gulden voor inlichtingen leid- i de niet tot een oplossing van de zaak. Het Wereldgebeuren Nieuwe satelliet Ernesto („Che") Guevara's acti viteiten spelen een belangrijke rol op de achtergrond van de l conferentie van de Organisatie van Amerikaanse Staten die gisteren :u j San José. de Costaricaanse hoofdstad I is begonnen. Met gevoel voor humor j vertelt Guevara een verhaal over hem zelf dat in Cuba dc ronde doei j Fidel Castro, de premier van Cuba, zou tijdens een kabinetszitting plot- J seling op de gedachte zijn gekomen, dat de president van de Nationale Bank de laan uit moest. „Is hier een economist bij?" vroeg hij. Chc stak zijn hand op. „Dat ben ik. chef", zou i hij hebben gezegd. „Goed. Chc", ant- woorde Fidel, „jij bent president van de bank". Toen de vergadering voor- I bij was. bleef Castro nog even achter j voor een praatje met Che. „Zeg", zou hij hebben gevraagd, „ik wist j niet dat jij economist was". „PJcono- mist!" antwoordde Che, verwonderd. „Ik dacht dat je communist zei"' M1 en zegt, dat Guevara niet tot een communistische partij heeft I behoord. Maar hij heeft in de I loop van de laatste tijd de strekking van dit verhaal wel bevestigd. Deze nu 32-jarige uit Argentinië afkom stige beroepsrevolutionair die ais ul- l tra-links avonturier in verscheidene Latijns-Amerikaanse landen - - en I met name in het door communisten gecontroleerde Guatemala van Jaco- I bo Arbenz (waaraan in 1954 een eind werd gemaakt) een politieke rol heeft gespeeld voordat hij met Fidel Castro op Cuba landde om via de befaamde guerillastrijd de gehate dictator Batista weg te werken, is bezig, als president van dc Nationale I Bank een revolutie door te voeren, die alle kenmerken van het marxis- j me in zich draagt. De omstandigheid dat de prijzen voortdurend stijgen, 1 dat door het verminderen van de im- porten diverse artikelen schaars wor- i den en andere verschijnselen wijzen i erop, dat Guevara inderdaad eerder I een -communist dan een econoom te noemen is. Dienstregeling „Echo" voor komende nachten Ook iu do komende nachten zal do Amerikaanse ballonsatelliet te zien zijn als een heldere ster die lang zaam tussen de sterren door beweegt, aldus wordt medegedeeld door de sterrenwacht in Utrecht. Hij zal bij elke overgang ongeveer twintig mi nuten zichtbaar zijn. Do inomonten waarop lii j het best waarneembaar is zijn dc volgende: In de nacht van 17 op 18 augustus om 22 uur 26 vrij hoog in het zuiden, om 24 uur 30 hoog in het zuiden en om 2 uur 34 hoog in het zuidwesten. In de nacht van 18 op 19 augustus: om 22 uur 01 vrij hoog in het zuiden, om 24 uur 10 hoog' in het zuiden en om 2 uur 15 hoog in liet zuidwesten. In Zuidafrikaanse mijn 13 mijnwerkers ingesloten Dertien mijnwerkers zitten op het ogenblik opgesloten in een goudmijn te Johannesburg. De slad werd dinsdagmorgen door een zware aardschok getroffen. Hier door stortte rotsgesteente naar hene den op 700 meter diepte in de mijn. Vijfendertig mijnwerkers werden in gesloten. Een woordvoerder van de betrokken mijnonderneming zei dat men direct met reddingswerkzaam heden is begonnen. Tweeëntwintig mijnwerkers konden veilig naar bo ven gebracht worden. DIRECTEUR BINNENLANDSE ZAKEN Meer streekraden dan eerst in de bedoeling lag „I)c „Paoeanïserïng" van liet bestuur lijke apparaat ïu Nederlands Nieuw. Guinea, dat wil zeggen de vorming van een autochtoon kader op hoger middelbaar niveau als onderdeel van de opvoeding van de Papoea voor zelfbestuur, is in volle gang. Reeds telt de opleidingsschool voor inheem se bestuursambtenaren de O.S.I. B.A. te Hollandia 12 leerlingen af komstig van een primaire middelbare school. Deze zullen straks uitstekende kandidaten zijn om bestuursfuncties in de onderafdelingen, die thans nog door Europeanen worden bezet, te vervullen". Dit zei do directeur van binnenlandse zaken, de lieer A. Boen- dermaker op een persconferentie in Hollandia. De opleiding op de O.S.I.B.A. duurt twee jaar, waarna de stu denten twee jaar naar „buiten" worden gezonden voor praktijk. Zij keren dan weer voor een aan vullende cursus op de O.SJ.B.A. terug. Toch draait deze oplei dingsschool nog niet op volle toe ren. Dit zal over enkele jaren het geval zijn. Behalve de reeds be staande vier primaire middelbare scholen in Nieuw-Guinea. zullen er m september van dit jaar nog drie bij komen. In 1967 kunnen er, naar schatting van de heer Boen- dermaker, ongeveer drie of vier academisch gevormde Papoea's zijn. Men kan er op rekenen, dat over ongeveer 10 jaar vele onder afdelingen zelfstandig- door au tochtone hoofden van plaatselijk bestuur kunnen worden geleid. Aan „Base G", het strandgebied 'van Hollandia. zal volgend jaar een geheel nieuw O.S.I.B.A.-ge. bouw verrijzen. De opleiding zal dan worden uitgebreid op hét ge bied van de politie, in de rangen van hoofdagent, inspecteur e.d. Voorbeeld Jufuway Dc O.S.I.B.A. heeft altijd een belang rijke plaats ingenomen in de oplei ding van Papoea-bestuursambtena. ren. Op het ogenblik zijn 90 van die 6chooI afkomstige autochtone be st uursassistenten in actieve dienst. Achtentwintig districten worden zelf standig door Papoea's bestuurd die ook de distrlcts-rechtspraak uitoefe nen bijvoorbeeld. Dc heer Boender maker noemde in dit verband de naam van de kandidaat bestuursas- sisteut Jufuway, die in liet Zuid- nicuwguinese plaatsje Mooting als het ware geheel afgesloten is van de buitenwereld. Zijn verhouding met missie en zending en de wijze waar op hij zijn district bestuurt, zijn een voorbeeld voor de anderen. Van zijn hand verscheen een artikel over een bepaalde cultus in zijn gebied in het tijdschrift „Nieuw-Guinea Studiën". Met zes anderen zal de lieer Jufuway de volgende maand in staat worden gesteld zijn horizont te vergroten. Op gouvernementskosten zullen zij ge durende enkele maanden in Neder land verblijven om daarna naar Ne. dcrlands Nieuw-Guinea terug te ke ren. Ook andere jonge Papoea's zul len naar Nederland worden gestuurd. Een van hen. uit Sorong afkomstig, zal het radio-omroepbedrijf bestude ren. Nieuwe raden De onlangs door de Staten-Generaal goedgekeurd Xiemv.Guineubegroting van dit jaar is in bepaald opzicht door de ontwikkelingen in Nederlands Nieuw-Guinea achterhaald. Het ac cent is verlegd, aangezien bijvoor beeld veel meer streekraden in het leven worden geroepen dan oorspron kelijk de gedachte was. De voorbereidingen ivoor T nieuwe. De door het regime van Castro, een nieuwe, nu anti-Amerikaan se, dictatuur, getroffen maatre gelen ten nadele van Amerikaanse belangen, die door Amerikaanse eco nomische tegenmaatregelen werden gevolgd, gingen gepaard met een op vallende toenadering tot het com munistische blok. Een open conflict met de R.-K. Kerk is het gevolg ge weest van de ontwikkeling der laat ste weken. En op de conferentie in San José zullen de Verenigde Staten tegenover de Cubaanse beschuldigin gen van economische agressie, zeker niet ten onrechte aanvoeren, dat Cu ba een satellietstaat van de Sowjet- Unie op het westelijk halfrond dreigt te wórden. T he New-York Times schreef gis teren onder meer: Fidel Castro heeft zich de geduchtste tegen stander getoond waarmee de Vere nigde Staten in kwesties met Laiïjns- Amerika ooit te maken hebben 'ge had. De conferentie van San José lean de geschillen met Cuba niet op lossen. Maar zij kan de andere La tijns-Amerikaanse Staten verenigen in één gemeenschappelijke verdedi ging tegen revolutionaire en commu nistische subversie". Waarschijnlijk brengt de Amerikaan se minister van buitenlandse zaken, Christian Herter, ook de Monroe- leer ter sprake, die in 1823 wei d afge kondigd onder de dreiging van twee imperialistische pogingen om Ame rikaans gebied in te palmen. In bei de gevallen was daarbij de tsaar al ler Russen betrokken... Op de agenda voor San José staat nog een tweede agendapunt, en dat is de klacht van Venezuela tegen de Dominicaanse Republiek. In die klacht wordt deze republiek beschuldigd van medeplichtigheid aan de aanslag op de Venezolaanse president Betancourt. Wat dit punt betreft, staan de Verenigde Staten al evenzeer als in de kwestie-Cuba het schijnt dat Castro's anti-Ameri kaanse optreden de sympathie van veie eenvoudige lieden in andere La tijns-Amerikaanse landen heeft op gewekt voor een moeizaam afwe gen van diverse factoren. Zij kunnen zich niet de in het geval-Batista nog levende reputatie veroorloven, dat zij steun verlenen aan dictators die vooral erop uit zijn. zichzelf te ver rijken. Maar zij zouden het evenzeer betreuren, indien Trujillo plaats zou maken voor een dictatuur van het type-Castro. The New York Times wijst niet al leen op de ernstige gevaren die de kwestie-Cuba inhoudt voor de Ver enigde Staten en de democratie en .stabiliteit van het westelijk halfrond, maar betoogt ook dat de Latijns- Amerikaanse Staten nauwlettend erop dienen toe te zien dat geen cle mentie wordt betoond voor de Domi nicaanse Republiek, terwijl buiten gewone druk op Cuba wordt uitgeoe fend. De Amerikanen wier beweerde deelneming aan het complot te gen Arbenz in Guatemala hun nu nog telkens luidruchtig door de Cubanen wordt verweten en voor wie de periode van directe inmenging- naar het schijnt is afgesloten, worden door het nieuwe „kolonialisme" van de Sowjet-Unie, zo dicht hij hun zuiderkust, in een lastig parket ge bracht. Velen menen dat de oplossing moet worden gevonden in een toene ming van bewijzen van solidariteit met het in menig opzicht achterge bleven Latijns-Amerika. streekraden zijn in volle gang. Behal ve de reeds bestaande streekraad Biak-Noemfoor zullen dit jaar die voor Japan/Waropen. Hollandia en Fak-Fak een feit zijn en die voor Ajamaroe. Teminaboean. de Radia Ampat en Merauke in 1961 volgen. Het binnenlands bestuur ondervindt echter bij zijn voorliehtingswerk aan de bevolking (aan wie het hoe en waarom van streekraden, van verkie zingen e.d. moet worden uitgelegd i moeilijkheden door een groot tekort aan bestuursambtenaren, zo verklaar de de lieer Boendermaker.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 5