Zeeuwse Koorschool oogstte veel waardering op Noord-Hollandtrip Zeeuwse Almanak LUIDKLOKKEN VOOR BELFORT VAN SLUIS GEARRIVEERD AFWERKING ZANDKREEKDAM IN EEN SNEL TEMPO imn Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 17 AUGubiuö i»o0 UITSTEKENDE SAMENWERKING MET JAAP ZWART In komende kersttijd tournee langs Zeeuwse kerken OPGETOGEN over de reis en de waardering, die zij overal hadden ge oogst, zijn de knapen van de Katholieke Zeeuwse Koorschool in Goes te ruggekomen na een achtdaagse tournee door Noord-Holland. Tijdens deze tweede trip naar het noordwesten van ons land hebben de jongens door middel van hun uitvoeringen bovendien contacten kunnen leggen, die voor de toekomst van de nu 1Vz jaar oude koorschool grote beloften inhouden. Het muzikale hoogtepunt van hun gastoptreden in drie plaatsen een concert in de hervormde kerk van Schagen hebben de 43 jongens on der leiding van de directeur, de heer E. Heyblok, vorige week donderdag avond namelijk tot een harmonisch geheel weten te maken met de me dewerking van de bekende Zaandam- se organist Jaap Zwart. En deze mu sicus was na afloop van de uitvoering zo enthousiast, dat hij het samenspel niet bij deze ene keer wilde laten. De heer Zwart zegde de Zeeuwse Koorschool in het komende win terseizoen zijn medewerking toe aan een serie concerten te geven in verschillende Zeeuwse kerken. Een initiatief, dat is bedoeld om de Goese knapen hun leeftijd varieert van acht tot vijftien jaar ook binnen de provincie-gren zen een grotere bekendheid te ge ven. Want juist door een combinatie van de voornaamste onderdelen van de liturgische begeleiding in de rooms- katholieke kerk (koor) en de protes tantse kerken (orgel) wil de leiding van de koorschool het algemene ka rakter sterk laten uitkomen. De Noord-Holland-trip heeft de jeug dige zangers naast een overweldi gende publieke belangstelling boven dien een gunstig kritisch oordeel van muziekkenners opgeleverd. Verder is het gebleken dat kerkconcerten de komende Zeeuwse uitvoeringen zul len zich met name in de kersttijd af- „Dordrecht" tijdelijk uit de vaart In verband met het herstellen van een dukdalf in de aanlegsteiger van het veer te Kruiningen, werd de veerboot „Dordrecht" uit de vaart genomen. De „Koningin Juliana" nam de taak over. De „Dordrecht" is minder manoeuvreerbaar dan de „Juliana", waardoor bij het binnen varen van de fuik schade toege bracht zou kunnen worden aan de dukdalf. (.A<1VPT'P.T)11P.j Centrale verwarming S AWE MA NV Ncdettiraal 19 - Middelburg - Tel. 01180-2962 spelen de koorschool meer succes bieden dan zaaluitvoeringen. Reis Zaterdag 6 augustus zijn de jongelui uit Goes naar Amsterdam vertrok ken. Zij zijn daar te gast geweest bij de zusters aan de Lauriersgracht. Behoudens medewerking aan een aantal kerkelijke plechtigheden wa ren de eerste dagen echt bedoeld als vakantie. In de hoofdstad hebben de knapen verschillende aantrekkelijke bezienswaardigheden bezocht. Dinsdagmiddag ging 't per bus naar Schagen. Daar hebben de jongens van de koorschool liun gewaardeerde medewerking gegeven aan de zoge naamde Westfriese dag. De kinde ren werden ondergebracht bij pleeg ouders, die hen bijzonder hebben ver wend. Bij de opening van deze dag hebben de knapen op het marktpla- teau voor een duizendkoppige menig te vier volksliederen gezongen, waar na zij de talrijke buitenlanders in hun eigen taal met een welkomst- speech begroetten. Een geste, die zeer op prijs werd ge steld. Het kerkconcert, later op de dag, werd onder- meer bijgewoond door de minister van financiën prof. dr. J. Zijlstra. Na afloop van deze uitvoering heeft deze zich in de con sistorie van de kerk geruime tijd met de knapen onderhouden. Intermezzo Voor een ontroerend intermezzo zorgden de Goese jongelui 's avonds op een nogal wilde dansavond. Plot seling verstomde toen de dansmu ziek en klonken uit de monden van de Zeeuwse-Koorschoolleden liede ren van Brahms en Schubert. De heer Heyblok heeft zijn zangertjes die avond begeleid op een hammond orgel. Ook voor de Schager bejaarden heeft de koorschool op haar achtdaagse trip geconcerteerd. Na een hartelijk afscheid vertrok men vrijdags naar De Rijp. Daar hebben de jongens een dagje vakan tie gehouden. Zaterdagavond gaven zij ook hier een kerkconcert. Afgelo pen maandag werd de thuisreis aan vaard. In Rotterdam werd deze on derbroken voor een bezoek aan de diergaarde „Blijdorp". Vele Goese- naren hebben de Zeeuwse Koor school maandagavond op de Vlas- markt in Goes een warm welkom be reid. Jonge Duitsers pleegden inbraak te Renesse Bij Venlo over de grens gezet Vier Duitse kampeerders, jon- gens van vijftien tot achttien H jaar hebben zich in de Schouw- S se Westhoek schuldig gemaakt 1 aan enkele diefstallen. De jon- geus zijn door rijkspolitiemen- H sen van de groep Brouwersha- i ven als ongewenste vreemde- j =g lingen bij Venlo over de grens j gezet. Als de activiteiten van I ff het viertal niet aan het licht j waren gekomen,, hadden ze op i een voordelige vakantie terug j kunnen zien. H De Duitse jongelui, twee van hen waren afkomstig uit Du is- i burg, de andere twee uit Köln- i Ehrenfeld, plukten en rooiden j in de Westhoek zelf hun appe- len en aardappelen. Dit sobere js menu poogden zij zondagavond i s aan te vullen door in te breken in de consumptietent van de f§ heer De Vos aan de Loane te H Renesse. Snoepgoed en klein- geld was hun buit. Zij beken- den vlot toen de rijkspolitie s grote hoeveelheden snoep vond H in hun op een kampeerterrein te Haamstede opgeslagen ten- Êf ten. In afwachting van hun H uitwijzing werden twee kna- pen te Brouwershaven, één te Renesse, en één te Haamstede H ingesloten. Gisteren zijn zij s over de grens gezet. liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiii HISTORISCHE INSCRIPTIES Slot van pag. 1) voet van de nieuwe dijk naar bene den. Intussen heeft men over een on- pervlakte van 7000 vierkante meter de bekleding van de glooiing gereed. Nog 4000 vierkante meter hebben de dijkwerkers hier voor de boeg. Parallelweg In de week van 20 tot 25 juni zijn de stratenmakers aan het werk ge togen. Aan Zuidbevelandse zijde zijn zij begonnen met het egalise ren en leggen van de klinkers voor de parallelweg, waarover straks het langzaam verkeer loopt. Thans is ongeveer de helft van het aantal klinkers (3273 vierkan te meter) .verwerkt. Ongeveer twintig stratenmakers van de aannemer, N.V. Van Hattum en Blankevoort, zijn rond 1 juli begon nen met het leggen van de betonste- nen voor de hoofdbaan. Gistermorgen werd juist een aanvang gemaakt met het egalisatiewerk aan de Noordbeve- landse kant. Ook het werk aan de vier kilometer lange weg van de rijksweg te Goes (bij „De Hoop") naar de dam vordert gestaag. De provinciale waterstaat is bijzonder tevreden over het ver loop van de werkzaamheden. De zeven meter brede hoofdbaan van deze nieuwe verbinding met Goes zal naar verwacht wordt einde van dit jaar voor het verkeer opengesteld worden. De route via Wilhelminadorp wordt daarmee zowel voor de Noord- bevelanders als voor de reizigers met het veer naar Zierïkzee een uitwijk mogelijkheid. Er lcomt schot in de afwerking van de Zandkreelcdam. Als de werkzaam heden in de komende, maanden even „gesmeerd" lopen als zij dat tot nu tóe hebben gedaan zullende Noordr bevelanders 'rond november hun ei land-over de nieuwe verbindingsweg kunnen verlaten. De stratenmakers zijn op het ogenblik met het leggen van de betonstenen ongeveer op de helft. Foto P.Z.C.) Sint-Maartensdijk kreeg 2 woningen extra In verband met de vestiging van een nieuwe industrie, een fabriek voor machinale houtbewerking hebben Ged. Staten aan de gemeente Sint- Maartensdijk een tweetal woningwet woningen toegewezen. Reeds eerder was de gemeente tien woningwetwo ningen toegewezen voor de vestiging van een confectiefabriek. Met de acht woningen, die Sint-Maartensdijk voor de leniging van de woningbehoefte in 1960 waren beschikbaar gesteld komt het totaal aantal woningen dat deze gemeente dit jaar heeft ontvangen op 20. Deze extra toewijzing van twee woningen komen uit een „pot" van 500 woningen, die het ministerie van economische zaken beschikbaar had gesteld voor industrievestigingen na april. Eerder in het jaar waren onder gemeenten in Nederland met nieuwe industrievestigingen reeds 1500 wo ningen verdeeld. Deze twee woningen, waarop Sint-Maartensdijk thans kan rekenen, zijn bestemd voor perso neel van de firma A. Muller-Franke, die in Sint-Maartensdijk een fabriek voor machinale houtbewerking laat bouwen. Zaterdagmiddagveiling exit Met ingang van deze week zal de zater dagmiddag vei ling te Kapelle niet meer worden gehouden. Vooral nu de pruimen voor het grootste gedeelte zijn geoogst is' het niet meer noodzakelijk deze veiling te handhaven. Met voorbereidingen voor monteren reeds begonnen Dinsdagmiddag arriveerden te Sluis de beide luidklokken, die in het Belfort zullen worden opgehan gen. De grote klok heeft aan de ene zijde de inscriptie: „Anno Domini M. C. M. L. X. (1960) in het twaalfde regeringsjaar van hare majesteit koningin Juliana, toen jonkheer meester A. F. C. de Ca- sembroot commissaris der konin gin in Zeeland was, werd de res tauratie voltooid van het in 1944 door oorlog zwaar beschadigde stadhuis. Mede dank zij de steun van de burgerij werd als een be kroning dit klokkenspel ge plaatst". Aan de andere zijde van de klok vindt men: „De restauratie ge schiedde tijdens het bestuur van P. F. van Hootegem, burgemeester -secretaris, J. H. Gevaert en S. A. van Hal, wethouders, J. H. M. M. Aernoudts, C. F. A. Dekkers, A. J. Herdink, T. K. van de Vij ver, J. P. J. Wage, raadsleden". De kleine klok draagt als inscriptie: „Ik heet Jan. In 1960 werd ik ge goten er ere van Jantje van Sluis de oudste klokkenist van Vlaande ren, die sinds 1424 vanaf de stad huistoren heeft gewaakt en zal waken over het wel en wee van alle Sluizenaren". Beide klokken dragen aan de boven zijde nog een randschrift. De grote vermeldt: „Deze beiaard werd gegoten door B. Eijsbouts klokkengieterij te Asten. He randschrift op de kleine klok vermeldt in romeinse cijfers: An no M. C. M. L. X. Ze wegen respectievelijk 1000 en 400 kg. en zijn aan de bovenzijde nog versierd met bet wapen van Sluis. Eind augustus zal nog een derde luidklok van kleiner model in Sluis arriveren. Ooit verwacht men dan de klokken, die voor het carillon bestemd zijn. Werklieden zijn onmiddellijk begon nen met de voorbereidingen voor het monteren van de klokken. Examens Voor het examen „Bloemschikken en Binden" te Aalsmeer slaagden de he ren G. H. Minnebreuker, T. Machiel- sen en J. van Liere allen te Vlis- singen. Faillissement Op 10 augustus is het faillissement uitgesproken over J. de Roos, win kelier te Axel. Rechter-commissaris is mr, C. E. Coester te Middelburg. Curator mr. G. Tichelman te Ter- I neuzen. Vier klokken zullen door middel van een elektrisch gedreven lier naar boven getakeld worden. Alle overige klokken kunnen langs de torentrappen op hun plaats van bestemming worden gebracht. KUNST Koos Bons speelde in Middelburg De organist Koos Bons uit Maassluis zorgde gisteravond in de Nieuwe Kerk te Middelburg wél voor een uit gebreid programma: acht werken van acht verschillende componisten plus een eigen improvisatie. Niet mis! Die uitgebreidheid plus de keurige chronologie van het programma (van Sweelinck tot Messiaen) maakte echter dit concert tot een gebeurte nis met té weinig spanningen. Een programma stelt immers dezelfde ei sen als een compositie: de onderdelen moeten zorgvuldig tegenover elkaar afgewogen worden, opdat een even wichtig geheel ontstaat. Dat even wicht nu was voor ons althans gisteravond niet aanwezig, waardoor wij met fragmentarische indrukken huiswaarts gingen. Sweelinck, Couperin, Bach, Gentili, Mozart, Franck, Alain, Messiaen en Bons, ziehier wat de luisteraar gis teravond voorgezet werd, zij het op een wijze, die bewees dat Koos Bons een excellent organist is. Zijn veelzij digheid is inderdaad fenomenaal: hij speelt Bach met dezelfde overtuiging als bijvoorbeeld Messiaen: zijn vir tuositeit ten toon gespreid in de technisch hoge eisen stellende Mo- zart-fantasie, weet hij met vanzelf sprekend gemak ondergeschikt te maken aan eigen muzikale inventie in de hogeschool-kunst der organis ten, de improvisatie. Voor het spel van deze organist, zijn beheersing van het instrument en zijn muzikali teit. kan men slechts bewondering hebben. Indien zijn niet geringe kwa liteiten nu ook nog ten toon gespreid zouden worden bij het „componeren" van een programma, dan zal men Koos Bons nog gaarne vele malen in de toekomst op het Nieuwe Kerk-or- gel van Middelburg horen. Fragmentarische indrukken, zo schreven wij hierboven. Wij willen deze impressies, hoogtepunten van dit concert, nog nader omschrijven. Zij waren: het meditatieve element in het „Vater unser" van Bach, de technische prestatie in de bewerking van Mozarts Fantasie nr. 2, en het magnifieke spel in het werk van de in 1940 gesneuvelde Franse organist Alain, „Litanies". Dit laatste stuk sluit regelrecht aan bij de orgel- school van Viemc en Widor, doch laat tevens een geheel eigen geluid horen. Bons was hier op zijn best! De belangstelling voor dit concert was naar Middelburgse begrippen niet slecht. Het volgende zomer avond-concert is op 6 september be paald. Organist is dan Piet Kee. de K. VAN TOT tziijpe VOOR DE RADIO. Dezo week kan men over de radio twee uitzendingen beluisteren, waar Zeeuws-Vlamingen hun medewerking aan verlenen. Vrijdagavond kan men in de rubriek „Het platteland nu" een gesprek volgen tussen de heer S. Schagen, voorzitter van de Beemster gemeenschap en ds. L. S. Blom, Ne derlands hervormd predikant te Aar denburg over de Gemeenschapszin op het dorp". Het gesprek wordt om half acht uitgezonden door de V.P.R. O. over de zender Hilversum I. Za terdagmiddag om half drie zal de Filharmonicaclub „Flandrïa" onder leiding van Jasper Anthonisse voor de VARA een serie vrolijke klanken laten horen. LUCHTVERKEER Ook in Zeeland, zo is ons gebleken, 'zijn gisteravond om il% uur //8 vele halzen gerekt om de nieuwste Ame rikaanse ballonsatelliet gade te slaan, die zich volgens de Utrechtse sterrenwacht als een heldere ster langzaam tussen de sterren doorbe- weegt. Vélen hebben de satelliet ook inderdaad gezien; persoonlijk hebben wij ditmaal verstek laten gaan, maar wij bewaren de beste herinneringen aan een kunstmaan, die wij een klei ne twee jaar geleden langsheen het uitspansel zagen schuiven. Een bizar re ervaring, die ge als eenvoudige leek op teciml -li gebied alleen maar met. open mond kunt ervaren, t Wordt te druk in ons zonnestelsel om het allemaal nog te kunnen vol- qr-n. zelfs de normale vliegerij is al niet meer bij te benen. Onlangs vloog een straaljager in Amerika rond 3500 kilometer per uur en pro beer U dót maar eens in te denken, 't Komt neer op een kleine zestig ki lometer per minuut, oftewel om dicht bij huis te blijven in een goeie minuut van, Vlissingen naar Bergen op Zoom. En om iets verder weg te gaan: dut wordt straks koffie drinken op een terrasje in Parijs en hoog en breed voor de thee weer rug fn Zeeland. Er zit wel perspectief in...~ RESTAURATIE. In Ossenisse is men bijzonder ver blijd: het kerkgebouw wordt ge restaureerd. Iedereen was het er roerend over eens, dat deze res tauratie hoognodig was. Behalve de reparatie en het vochtwerend maken van de muren gaat het ook om de aanleg van een nieuwe vloer, de bouw van een nieuw al taar en het opstellen van een nieuw orgel. De financiering van het geheel is mogelijk dank zij de gelden bestemd voor de waters- noodgebieden. BESTEMMING. Nu de kleuters te St.-Annaland in een nieuw schoolgebouw trekken, wil dat nog niet zeggen dat het oude gebouw overbodig wordt. Er is eèn bestem ming voor gevonden. De hervormde mannenvereniging heeft er symbo lisch een gulden voor op tafel gelegd. Het dient nu voor het houden van vergaderingen van de mannenvereni ging eens-in de veertien dagen en ook de zondagsschool heeft er voorlopig onderdak in gevonden. OPNIEUW SUCCES. Voor het zo succesvolle Vlissingse Jeugd-Accordeoiiorlcest onder leiding van do heer W. Meulmeester moet in deze rubriek zo langzamerhand een vast plaatsje worden ingeruimd. Do jongelui trokken eens naar België, en sinds die tijd regent het contracten. Ze kunnen er niet komen, of een nieuw contract valt uit de lucht. Maandag ging het voor de vijfde of zes maal naar België (men raakt de tel kwijt) naar het aan de Franse grens gelegen plaatsje St. Idesbald om er een concert, te geven. Onder weg gaven de jeugdige Vlissingers nog een concert in de Gotschalk- Stichting te Oostende voor de zeelie den die geweldig hebben genoten en daar werd meteen een contract gesloten om te spelen op de bevrij dingsfeesten in september te Brugge. ERG GROTE RAAP Tot slot voor de liefhebbers: een bijzonder grote raap van maar liefst 11 kilo. De trotse eigenaar is de heer H. Overbecke uit de Ju- lïanastraat te St.-Annaland, die het zware ding maandag aan zijn tuingrond ontworstelde. Gladiolenexpositie „Holland-Huis" - Scherpenisse Het „Holland Huis" te Schei'- M penisse wordt aanstaande za- terdag in de bloemetjes gezet. In de gladiolen wel te verstaan. H De afdeling Stavenisse en Om- H streken van de Koninklijke Al- gemene Vereniging voor Bloe- menteelt beeft een tentoon- stelling georganiseerd, waar- mee zij een dag naar buiten treedt. Als alles meewerkt zul- len ongeveer 100 inzendingen van kunstig geschikte gladio li len onder de ogen van vier er- varen keurmeesters komen. De expositie, waarvan men een H jaarlijks terugkerend evene- s ment wil maken, wordt zater- M dagmiddag om één uur offi- f§ cieel geopend. n iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Advertentie i Goedenacht Slaapt U slecht door reumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen, neem dan Togal. Verdrijft in al die gevallen snel en afdoende die pijnen en daardoor slaapt U heerlijk. Togal baat! Zuivert de nieren en is veilig voor hart en maag. Bij apotheek en drogist 0,95, 2,40, 8,88. „Extra" toewijzing woningen voor Goes Do gemeente Goes heeft uit de zogenaamde „industriepot" een extra toewijzing van 6L wonin gen gekregen. Het provinciaal bestuur heeft B. en W. dezer da gen van dit buitenkansje op de hoogte gesteld. Goes heeft dit vrij grote contingent woningen toegewezen gekregen in verband met de vestiging van nieuwe in dustrieën. Aan deze aanbieding beeft het pro vinciaal bestuur toegevoegd dat de ontwikkelingskern Goes deze wonin gen op cén na dient te bestemmen voor de huisvesting van personeel van de nieuw te vestigen apparaten, en ketelfabriek. De resterende woning is bestemd voor een personeelslid van een winkelbetimmeringsbedrijf. Met de toewijzing van 52 woningwetwo ningen en een al eerder gedane aan bieding van 20 woningen uit dezelf de industriepot kan Goes dit jaar in totaal 137 woningen bouwen. Het is nog niet zeker waar de 61 „extra" nieuwe woningen zullen verrijzen: in plan Zuid of plan Zuid-Oost? Ook heeft men nog niet bepaald welk soort woningen het worden. B. en W. van Goes hebben gemeentewerken opdracht gegeven een plan voor de bouw van het contingent uit te wer ken. Kleren van bejaarde Middelburger in brand In Gasthuis opgenomen Door nog onbekende oorzaak zijn de kleren van do 86-jarige lieer G. uit de Sint-Jansgang te Middelburg, ter wijl hij lag te rusten in braiul ge raakt. Door een toeval werd dit tij dig ontdekt door zijn zoon, die on middellijk ingreep en de vlammen wist te blussen. Do heer G. moest met ernstige brandwonden lil het Gasthuis te Middelburg worden op genomen. Terwijl zijn vader in de voorkamer lag te rusten had zijn 63-jarige zoon L. L. G. een petroleumstel bijgevuld en dit op de kachel geplaatst. Hier na was hij in een schuurtje achter de woning in de Sint-Jansgang nummer 24 gaan werken. Omstreeks tien mi nuten voor half vier hoorde deze een harde plof. G. dacht, dat zijn oude vader uit bed was gevallen en ging kijken, maar vond deze brandende als een fakkel. Om het vuur te blussen rolde de zoon hem in een vloerkleed en doofde de vlammen verder met water. Vervol- §ens alarmeerde hij de brandweer, te even later verscheen, maar niet hoefde op te treden. De 86-jarige heer G. moest met ernstige brand wonden per ambulance haar het zie kenhuis worden gebracht. De politie vermoedt dat de oude heer, nadat zijn zoon het petroleum stel op de kachel had geplaatst, is opgestaan om het stel aan te steken. Het slachtoffer zelf kon nog niet gehoord worden. Bejaarde man omgekomen bij ongeval te Vlissingen De 72-jarige heer P. Lauret uit Mid delburg in dinsdagmiddag om het le ven gekomen bij een noodlottig ver keersongeval op do Nieuwe Vlissing- seweg te Vlissingen. Het slachtoffer werd aangereden door een bestelauto, bestuurd door de heer M. uit Wolphaartsdijk, die rechts afsloeg om de Baskenburgsc- weg in te rijden en daarbij onvol doende lette op het verkeer langs het rijwielpad. De heer L., die daar per bromfiets reed, kwam met de auto in botsing. Hij sloeg tegen de weg en overleed ter plaatse. Een juist pas serende legeraalmoezenier verleen de geestelijke bijstand. VANDAAG. Middelburg City: Eiland der jaloezie, 20 uur. 14 jaar; Electro: Het zevende zegel, 20,30 uur, 13 jaar; Miniatuur Walcheren. Molenwater, geopend van 922 uur; Abdij: klank- en lichtspel, rondgangen om 19.45, 20.45 en 21.45 uur. Vlissingen Luxor: Opium, 20 uur, 1J jaar; Alhambra: De vijf en de gehei me doorgang, 14.30 uur; De liefdes nachten van Lucretia Borgia, 20 uur, 18 jaar. Goes Grand: Helden van de woestijn, 20 uur, 14 jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 2