c D PILOOT STORM ontvoerd in de stratosfeer Maar liefde won BUITENSTAANDERS KWAMEN NIET AAN AMBT TE PAS PRISMA 10 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 17 AUGUSTUS 1960 FAMILIEREGERING IN ZEELAND (lil) Lasten en lusten gingen samen bij regenten In de twee voorgaande artikelen in deze serie „Familieregering in Zeeland" lazen we over de sa menstelling van liet vroegere Middelburgse stadsbestuur, en over het gebrek aan invloed van de burgerij op dat stads bestuur omstreeks 1700. De vroedschap had het octrooi van vrije selectie, dat wil zeggen hei- recht tot het houden van magis traatsverkiezing zonder inmen ging van buiten. De macht be rustte bij een nauw begrensde klasse, de bestuursbaantjes gingen van vader op zoon over. door B. J. de Meij Daar .de regenten ook door huwelijk namv aan elkaar verbonden waren, kon men letterlijk van een familie regering- spreken. Ook vermaagschap» ten zij zich door huwelijk liever met standgenoten uit andere Zeeuwse ste den dan met burgers uit- de stad, die niet tot de regerende klassen behoor den, al hadden die soms een dikke geldbuidel. Vaak ruilde de ene stad een regeringsfunctie met een andere stad, li.v. Middelburg met Zierikzee. Reeds spoedig na 1599 vertoonden zich symptonen van een komende fa milieregering. Maar in 1636 werden de eerste afspraken schriftelijk vast gelegd. Dit was niet alleen in Zeeland maar in geheel ons land. al kwam zij in de ene stad of gewest meer voor dan elders. In Zeeland met name te Middelburg en in Hólland te Amster dam hadden zij een vrij grote om vang gekregen. Contracten Wil een familie bloeien dan moet er eensgezindheid zijn. Dit is niet minder nodig hij een familierege ring in een stad. Om hiertoe te ko men werden te Middelburg z.g. „Contracten van correspondentie" opgemaakt. In andere steden sprak men van „minnelijke schikkingen", ook wel van „contracten van har monie of overeenstemming". Het doel hiervan was om zelf bij beurten hoger in het stadsbestuur op te klimmen, b.v. van kiezer tot raad en vervolgens tot schepen. De hoogste post was natuurlijk net burgemees tersambt. Ook werd 't door het con tract mogelijk dat familieleden of vrienden toegang tot de regering kre gen en vooral hun voordelige ambten werden bezorgd. Het contract was op schrift gebracht, maar de leden hadden er geen af schrift van. Elk iaar werd daarom het contract voorgelezen, hetzij in de raadsvergadering, die toch niet open baar was, of ook wel in een afzonder lijke samenkomst. Deze laatste werd niet op het stadhuis gehouden maar in de stadsherberg „De Roode Leeuw" achter het stadhuis. Rouwkoop... liever niet! fff Besteed uw goede geld aan P een horloge, waar u volledig 1 van op aan kunt... S gekocht bij een vakman m waar u volledig van op aan m kunt... 0 bij uw eigen horloger! f\ het goede Anker-horloge «maai® Het is wel eens gebeurd, dat 7 van de meest invloedrijke regenten alleen in „De Roode LeeutV" vergaderden. Zij verdeelden dan onderling niet al leen alle „officlën" of ambten, maar disponeerden (beschikten) vaak ook andere zaken. Het mooiste was nog, dat zij alles resolveerden (besloten) ;op naam van de gehele magistraat zonder medezeggingschap of kennis der andere léden. Het bestaan der contracten werd voor het publiek verborgen gehou den, ofschoon er wel eens iets uit lekte, vooral als er familieveten waren, niettegenstaande de onder tekenaars van liet contract bij ede beloofd hadden het stilzwijgen er over te bewaren. De contracten of minnelijke schik kingen maakten het onmogelijk om al3 buitenstaander in de ambtelijke sfeer te komen. De contracten werden zelden vernieuwd. Dit gebeurde al leen als er een nieuwe partij aan de regering was gekomen. Deze kwam soms na een oproer van de burgerij, die ontevreden was over de druk dei- belastingen, welke gekomen waren als gevolg van de genomen maatregelen der regenten of als de burgers meen den, dat de regenten de Oranjevorsten van de regering wilden uitsluiten. Het oproer eindigde meestal met de plun dering van de huizen der meest ge hate personen. Pamfletten Voor de afgezette regenten kwamen anderen in de plaats, die het soms niet beter maakten. De belangstelling in de publieke zaken liet destijds nog veel te wensen over. Bovendien was er in de 17e en 18e eeuw nog niet de pers. Wel werden er pamfletten ver spreid, die de onrechtvaardigheden berispten. Meer belangstelling kwam er door de grondwet van 1848, die be paalde, dat de vergaderingen van ge meenteraden, Provinciale Staten en Tweede Kamer openbaar moesten zijn. Jaarlijks op 31 juli werden de be stuurscolleges, de z.g. wet vermaakt. De vacatures ontstaan door aftreding of overlijden moesten worden vervuld. Bij die verkiezing was van een vrije keuze geen sprake. De nomi natie was tevoren opgesteld! Elk jaar werden door de kiezers 6 of 7 schepenen uit de raad gekozen, wier lege plaatsen door dc aftre dende schepenen werden vervuld. Zo kwamen zij om beurt geregeld aan de ruif te zitten. Wat zij hier uit naar zich toehaalden zal in het volgende hoofdstuk worden ge meld. In het vorige hoofdstuk zagen wij reeds dat een burgemeester bij zijn verkiezing een schitterende maaltijd aanbood. Bij de jaarlijkse wetsverma- king werd er in „De Roode Leeuw" ook een maaltijd gehouden, die over vloedig was. De stad Goes sloeg wel het record, toen voor één maaltijd de som van duizend gulden werd toege wezen. Blijkbaar Avas men toen van mening dat lasten en lusten samen moesten gaan. Het is wel opvallend dat aan de portretten A'an vele regen ten te zien is, dat zij tamelijk corpu lent zijn(Wordt vervolgd) Wie van Europa houdt, verdient het De Amerikaanse actri ce «Till St. John sinds kort meATomv Lance ReA-entloAV en schoon dochter van de erfgena me der Woolworthmil- joenen. is in Holly- Avood teruggekeerd van een reis naar Europa. Het oude Averelddeel is haar niet beA-allen en vooral Frankrijk moet het ontgelden. Dit is ceit „vies" land, in de ogen van Jill. „Ik haat Europa, en vooral Frankrijk. De Parijse beau monde is „de naarste die er be staat", zei Jill St. John. De Franse adel, een beetje verlopen maar titulair nog steeds pre sent, doet Jill met een achteloos gebaar van haar hand, af. „Te ver heven om te werken, maar niet om uit te zuigen". Afgerekend met de Franse adel, keert Jill zich tegen de Franse middenstand. „Ook zoiets, ze over vragen en geven te weinig terug". Europa is er volgens mevrouw Reventlow alleen maar op uit om de Amerikanen te mel ken. „Ik ben van me ning dat als je het in Amerika niet krijgen kunt, je het niet nodig hebt". Jill heeft weinig goede woorden voor haar landgenoten die Frank rijk aandoen om er zich aan „de kunst" te vergapen. „Waar ze niet op letten zijn de lekkages, de vieze mu ren en dito kinderen", aldus Jill St. John. „Toegegeven, wij heb ben geen Louvre, maar wat we wel hebben is hygiëne". De Franse vrouwen, aanbeden door alle mannen van de Avereld, komen er in de ogen van Jill bekaaid af. Met haar wordt afge rekend zoals alleen vrouwen elkaar af kunnen kammen. „De hemel mag weten hoe de Franse vrou wen aan haar reputatie van schoonheid komen. Ze zijn het niet. En die het wel zijn, zijn koud en ongenaakbaar. Ze zitten de hele dag in de schoonheidssalon". Jill heeft in Parijs ook nog herrie gehad met een van de modehuizen. „Fi-anse Aromven heb ben geen boezem, ik wel. Ik kocht een paar japonnen van het ver hullende type. De kleermaker wilde er niets aan vermaken totdat ik dreigde niet te zullen betalen". Jill vatte haar vernieti gende oordeel over Eu ropa in het algemeen en Frankrijk zeer in het bijzonder samen in de uitspraak: „Wie van Europa houdt, verdient het KERKNIEUWS ned. herv. kerk Beroepen te Aalsum-Wetzens (Frl.) (toezegging): J. Kuipers (Wolsum (Frl.). Bedankt voor Zetten-AndelstJ. C. Schuurman (Bleskensgraaf). Beroepen te Aalsum-Wetzens (toez.) J. Kuipers te Wolsum. Bedankt voor Zetten-Andelst J. C. Schuurman te Bleskensgraaf. geref. Kerk Ds. Th. Sj. de Groot, gereformeerrd predikant te Oostkapelle, heeft het beroep te Fenverd (Friesland) aan genomen. Beroepen te Blacktown (Australië): H. L. Hoving te Hamilton (Nw Zee land). Aangenomen naar Makkum: J. A. Wapenaar te Hantum. Aangenomen naar Zwartebroek: D. Passchier te Oosterzee (Friesland). Aangenomen naar Zwijndrecht: S. Ar. d. Veen te Arum. Bedankt voor Scheveningen; G. Hey- erman, Nijverdal. Beroepen te Grijpskerk G. van den Berg te Sauwerd; te Baarland P. van de Beukei, kand. te Delft. Aangenomen naar Zwijndrecht (vac. J. Visscher) S. van der Veen te Arum. Bedankt voor Doorn dr. J. C. Gilhuis te Amstcrdam-Watergraafsmeer. doopsgez. broederschap Beroepen te Balk-Woudsend: M. J. Heynes te Oudebiltzijl. christ. geref. kerken. Tweetal M. S. Roos te Alphen aan de Rijn en D. Slagboom: beroepen te Wormerveer P. N. Ribbers te Noord- seschut. Het Ghanese ministerie van voor lichting hoeft cei campagne aange kondigd tegen de vertoning van films, die „beneden peil zijn en schadelijk zijn voor de goede zeden". In de pers waren de laatste maanden artikelen verscheenen tegen „ruwe" en „on gezonde" films. AMSTERDAMSE EFFECTENBEURS Lusteloosheid overheerste BEURSOVERZICUT. Wallstreet heeft, door de lusteloze stem ming van maandag, min of meer aan de hausse-tendentie voor de internationale waarden op het Damrak voor dinsdag een einde gemaakt. De hoofdfondsen noteer den lager ten opzichte van het vorige slotpeil bij afnemende handel. Hoogovens maakte hierop een grote uitzondering en lag vast in dc markt. De activiteit in deze hoek tvas wel niet zo levendig vergele ken bij die van maandag, maar de koers winst telde des temeer. Waren deze stuk ken gedurende de niet-officiële ochtend- beurs te koop op circa 809. op de offi ciële beurs moest circa 825 worden be taald. De slotkoers van maandag was 810%. Hierdoor voegde Hoogovens dins dag circa 15 punten aan de forse koers winst van maandag toe. Bij het A'erla- ten van de markt werd 822 gedaan. Het publiek nam wederom de stukken uit de markt, terwijl daarnaast ook liet buiten land de belangstelling van de vorige da- gén voortzette. Indien dit concern bin nenkort, zoals de beurs verwacht, de eer ste halfjaarcijfers zal bekend maken, zal dit voor de eerste keer plaats hebben. Van de overige internationals lagen aan delen Koh. Olie bepaald flauw in de markt door lokale verkopen. Ook de arbi trage gaf een enkel stuk voor buitenland se rekening. Tegenover hel aanbod was heel weinig vraag aanwezig tvaardoor de prijs inzakte van f 135.10 tot f 134.20. De slotkoers van maandag tvas 138.60. De aandelen noteerden een paar gulden bene den pariteit New York. Het publiek ver trouwt de oliesituatie niet en ging lot verkopen over. De doorgevoerde officiële prijsdaling in de olie-industrie zal, aldus de beurs, van Aveinig of geen invloed zijn op de resultaten van de oliemaatschap pijen, omdat het werkelijke prijspeil nog lager ligt. De prijzenstrijd is het gevolg van de hevige concurentie in de olie-in dustrie. Philips zong dinsdag een toon tje lager op 1296, min dertien punten. Unilevers verloren op 9lS circa 10 punten, terivijl A.K.U.'s zich vrij goed konden handhaven op 539, min 2 punten. Scheepvaarten lusteloos en een weinig la ger. Hetzelfde kan gezegd worden van de cultures. Certificaten Deli rond het vori ge slot. Do directie van deze maatschap pij deelde desgevraagd mede, dat de gang van zaken op de tabaksplantages in Italië volgens plan verloopt en zich gun stig laat aanzien. Staatsfondsen kalm en door elkaar hoger. Voor de introductie van aandelen plaat werkerij Bammcns bestond ter beurze een zeer goede belangstelling. De koers voor de aandelen werd geadviseerd op 450 pro cent. Dinsdag werd de inschrijving open gesteld op f 10 min. 4'/4 pet. obligaties Zuid-Holland 99 pet. In de lokale afde ling werden Geo. Wehry Iets lagerge adviseerd als gevolg van het forse ver lies over 1959. Prolongatie 3% procent. Nederland 1959 (4%) Nederland 1951 (3%) Nederland 1948 (3'.,) Nederland 1955 (3%) Nederland 1947 (314) Nederland 1937 3 Dollarlening 1947 3 Investerlngscert. 3 Nederland 1962-64 3 15 aug.16 aug. 100-4 100M 92 9114 98 b 98 gb. 99 99j'« HOOG EN LAAG WATER 18 augustus Vlissingen Terneuzen Hansweerl Zierikzee Wemeldinge -r nap uur meter 11.31 .1.46 12.00 12.23 0.06 0.20 1\63 1.82 1.27 nap uur meter 5.24 1.36 nap uur meter 17.58 1.57 12.34 12.58 1.22 1.39 5.48 6.18 6.05 6.19 1.53 1.66 1.23 1.36 18.23 18.50 18.32 18.48 1.74 1.87 3.41 1.56 1557. Aan blussen viel niet te denken en in minder dan geen tijd stond het hele ver trek in lichterlaaie. Hier cn daar sloegen de vlammen al naar buiten. Zodra piloot Storm en zijn gewonde makker Charley en Sandra in veiligheid gebracht had, keerde hij terug om de twee andere mannen uit het brandende vertrek te halen. Gunman Andy was wel bij zonder zwaar en het kostte Arend de nodige moeite het grote slappe lichaam buiten het bereik der vlammen te slepen. Toen hij echter te- ï-ugkeerde om ook Cameron te halen, bleek deze plotseling spoorloos verdwenen. Boven het geraas en geknetter van het vuur riep hij zijn naam, maar er kwam geen antwoord. Toen ontdekte hij opeens dat dc andere deur openstond. Dc schurk had zijn kans waargo- nomen om er ongemerkt tussenuit te knijpen. Arend rende om het brandende bouwwerk heen en een ogenblik meende hij in dc gloed der vlammen een ivankelende gestalto tussen dc heuvels te zien verdwijnen, maar dat kon ook gezichtsbedrog zijn. Amsterdamse wisselmarkt CONTANTE PRIJZEN. Londen 10.60—10.60%, New York 3.77—3.77'/,. Montreal 3.90—3.90'/», Parijs 76.94—76.99. Brussel 7.53%— 7.53%, Frankfort 90.41—90.46, Stockholm 73.11 73.16%. ZUrlch 87.25%—87.30%, Milaan 60.76', 3— 60.81%. Kopenhagen 54.7254.77, Oslo 52.89%—52.94'4. Wenen 14.61 14.62, Lissabon 13.2034—13.22%. V\W^\*V\WVN*WV\*\*A\V Ned. Ïndïë 1937 3 97% 6 pet. Woningbouwlening '57 109% 109(S Nat. Handelsbank Ned. Handelmij. Alg. Kunstzijde Unie Berghs' en Jui-gens Calvé-Delft Hoogovens n.r. Ned. Kabelfabriek Philips Unilever Wilton-Feijenoord Billiton Kon. Petroleum Mij. Amsterdam Rubber Holland Amerika Lijn Kon. Paketvaavt Rotterdamse Lloyd Scheepvaart Unie Stv. Mij. Nederland K.N.S.M. Ver. I-I.V.A. Mij. N.V. Deli Mij. Bank van Ned. Gem. 4 7 510: 182 184 gb. 305 gl. 305 535% gb. 292 290 891% 888 gb. 809 820 gb. 600 gb. 598 1308 gb 1290 gb. 923 915% 203% 204', 521 519%. 139.90 136.20 •138 135 Bank van Ned, Gein. 5-1958 103% 144 147 gb. 145', '2 144% 166% 169 183 gb. 182 154 154 786 gb. 186 gl. 96% 3-15 gb. 346 gb. 470 gb. 475 Van Berkels Palent Albert Heïjn Centrale Suiker Kon. Mij. De Schelde N.B. Intern, Nickel American Motors Anaconda Bethlehem Stool General Motors Kennecott New York Central Pennsylvania Republic -Steel Shell Oil Comp. Tide Water U.S. Steel Nat. Can. Corp. PREMIELENINGEN. Amsterdam 1951 Breda 1954 8 Eindhoven 1954 7 Enschede 1954 7 Don Haag 1952 I 8 Den Haag 1952 11 Rotterdam 1952 I 8 Rotterdam 1952 II Rotterdam 1957 Amsterdam 1956 I 7 Amsterdam 1956 II 8 Amsterdam 1956 III 9 Amsterdam '33 (C. en A.) ,9 Dordrecht 1956 Alkmaar 1956 8 Zuid-Holland 1937 9 A.N.P.-C.B.S. BEURSINDICES. Intern, concern: Industrie Scheepvaart Banken Cultures enz. Algemeen 12-8 13-8 16-8 629.90 687.42 627.69 325,13 329.38 332.80 160.67 160.07 160.02 211.00 212.15 212.80- 154.45 153.66 102.87 423.90 423.44 424«5S (Advertentie/ Verdrijf die ondragelijke Rheumatiek uit Uw lijf - Begin toch óók 'n Kruschon Knur. Wlo regelmatig 's morgens dc kleine dosis Kruschcn neemt voelt zich al lengs van z'n pijnen verlost. Dat doet de bloedzuiverende samenstelling van Kruschen. Niet minder dan 5 mine raio zouten, zetten uw organen de kracht bij om weer jeugdige kracht le kunnen ontwikkelen en zo de on zuiverheden uit tc drijven, die nu uw pijnen verwekken. Kruschen wordt verkocht bij apothekers en drogisten, al tientallen jaren over do hele wereld... Een jong Frans echtpaar dat uit de Villa van Jacques Charricr— Brigitte Bar- dots echtgenoot twee cheques had ge stolen, besloot zijn handtekening te ver valsen 11a Charrier op het strand een handtekening In een boesje voor verza melaars te hebben gevraagd. Zij werden gearresteerd toen zij een auto stalen om van Saint Tropez naar Parijs te gaan, met liet doel de cheques te innen. z O 12 „Och, iaat U mij hem alstublieft houden", smeekte Karen, terwijl ze het kleine warme lichaam koesterde en totaal vergat, dat zij de vrouw des huizes was. ..Hij is zo lief en gezellig." ..O zeker, mevrouw", zei de huis houdster weifelend. „Het enige is de honden." „Wat voor soort honden?" vroeg Ka ren vlug. „O, een retriever en een Airedale, me vrouw. die altijd bij meneer is." ,.Dat_ gaat dan wel goed", meende Karen. „Grote honden letten in de re gel weinig op katten, in tegenstelling met de foxterriërs, die er het land aan hebben. En dit katje zal wel gauw leren, de honden met rust te laten." „Ja, mevrouw," gaf de huishoudster op effen toon toe. „Hier is uw ka mer", liet ze er. beleefd op volgen. Ze opende een deur en Karen stond een ogenblik perplex. Hal en trap waren prachtig geweest, maar had den In zekere zin Iets onpersoonlijks, Margaret Malcolm zodat ze niet was voorbereid op dit toppunt van weelde en verfijning in deze kamerhaar kamer. Langzaam trad zc binnen cn hoorde toen tot haar blijdschap de deur zachtjes achter zich sluiten. Ze had de eenvoudige kamer van juf frouw Pilbright reeds als een wonder van comfort beschouwd, maar dit...! Haar voeten zonken weg in een dik. mollig tapijt, groen en crème getint. Deze meubelen waren van prachtig notenhout, nog mooier geworden door de zorg, er jaar-in- jaar-uit aan besteed. In tegenstelling met dit Chippendale ameublement bleken zo wel de kostbare springmatras als het zware lichtgroene dekbed voort brengselen van dc moderne tijd, maar toen Karen de lakens, nader bekeek, zag ze hoe hun uiterst fijne linnen in de loop der jaren een zijdeachtige zachtheid had verkregen. Tegenover een prettig brandende elektrische haard stond een divan, iets wat Karen nogal vreemd aan deed. Per slot van rekening kon je. als je rusten wilde, immers te bed gaan! Toch vond ze het ook wel fijn, even te gaan zitten, terwijl het katje nu plotseling vermoeid en slaperig, zich behaaglijk oprolde in haar schoot. Karen zat daar heel stil in die prach tige kamer, tot haar plotseling eerst goed duidelijk werd wat ze had ge daan. Zc had eenvoudig de oude gevangenis voor een andere verwisseld. O. dat klonk misschien dwaas, terwijl ze nota bene door alle mogelijke com fort en luxe was omringd, voor het eerst van haar leven meer vrije tijd zou genieten dan ooit haar deel was geweest. Maar toch was het zo. Een gevangenis, door Christopher rondom haar opgetrokken met zijn rijkdom en zijn overschilligheld. Hij had gezegd, dat zij het huishouden zou besturen, maar ze wist dat. dit onzin was. Als mevrouw Paynton in haar persoon een juist beeld gaf van zijn dienstpersoneel, had dit zeker niet meer toezicht nodig dan totdus- vciZij, Karen, kon zich dus niet eens aan nuttige bezigheden wijden. En hij, Christopher, stelde blijkbaar geen prijs op haar gezelschap. Waar om zou hij ook? Zij waren vreemden voor elkaar. Het feit, dat zo niet hij dan toch zij behoefte aan omgang met anderen had, speelde geen en kele rol. Zijn onverschilligheid had slagbomen doen verrijzen, die haar tot eenzaamheid doemden. Neen. het feit lag er toe. dat ze wat dc Pilbrights ook mochten beweren - niets meer tvas dan een dienst bode. Een goed betaalde weliswaar, maar niets meer. Een echte huis vrouw zou verplichtingen en voor rechten hebben gehad; zij had noch de ene, noch dc andere. Zc kon even min naar Christopher's kamer gaan wanneer hij liet weten, dat hij naar niet nodig had, als dc minste van zijn bedienden. Ze moest geduldig wachten tot hij haar liet roepen en dan zou ze niet anders kunnen doen dan gehoorzamen. Karen verborg haar hoofd in de zachte kussens en schreide geluid loos maar hartbrekend. Haar huwelijksnacht. Hier zat zij nu, alleen, wanhopig, naar uitkomst snakkend, terwijl ergens anders dit mooie huis, óók eenzaam, de man lag. met wie ze was getrouwd. Een zaam cn lijdend. En zij was niet bij machte, er iets aan tc veranderen. Een zachte witte mist belette het uitzicht toen Karen ontwaakte, maar verdween gaandeweg naarmate de zon meer kracht kreeg. Ze trok haar dunne kimono aan en liep op dc te nen naar het venster. Wat ze daar zag. deed haar bijna een kreet van verbazing slaken. Zelfs in deze tijd van het jaar stond de tuin, naar het haar voorkwam, vol bloemen. Meren deels erysanthemums, maar niette min een weelde van kleuren en zoveel mooier in hun natuurstaat dan uitge stald in bloemenwinkels. Ook zag ze verderop water glinsteren, vijver of riviertje, dat wist zc niet zeker, maar in elk geval werd het uitzicht er nog heerlijker door. Intussen trof haar haar vooral ook de uitgestrektheid van de grond, die blijkbaar bij het. huis behoorde. De grens ervan ont trok zich aan haar waarneming. „Nu ja", dacht ze wrevelig, „het is ten miste een heel grote gevangenis!" De vorige avond had ze ontdekt, dat aan haar kamer een badkamer grens de. Ze nam dus een bad, kleedde zich aan en vouwde juist haar In deze om geving wel zeer armoedig nachtge waad op. toen er bescheiden op de deur werd geklopt cn een dienstmeis je binnentrad. „O, ik dacht niet, dat U zo vroeg klaar zou zijn voor uw thee, me vrouw", zcl ze, enigszins uit het veld geslagen. Karen glimlachte geruststellend. Het meisje was jonger clan zij en klaar blijkelijk oen beetje bang voor de nieuwe vrouw des huizes. Misschien zouden sommigen dat nog al grappig hebben gevonden, maai bij Karen wekte het feit slechts sym pathie. ..Och. in een vreemd bed slaap je zelden dadelijk goed", zei ze. „Dus ben ik maar opgestaan; de thee zal er me nu evengoed om smaken". „Zal ik de keukenmeid vragen, wat haast -tc maken met uw ontbijt, juf frouwmevrouw bedoel Ik?" vroeg het meisje. „Hot zou U om ne gen uur gebracht zijn." „Neenja toch alsjeblieft", ant woordde Karen. Zo had al spoedig overwogen, dat ze dc dag te vlug was begonnen en dat een vroeg ont bijt een lange slepende morgen be tekende; vandaar haar instinct matige weigering. Toen echter was zo tot de conclusie 'gekomen, dat. Christopher haar nodig kon hebben cn zc er dus beter aan deed, zich gauw door liet ontbijt heen tc wer ken. Intussenhij had haar blijkbaar niet nodig. De dag ging voorbij zon der dat hij haar liet roepen, de beide volgende eveneens. Nu kon ze het niet langer uithouden. Ze had al gauw ontdekt, waar Chris tophers kamers waren. Het huis was een oud gebouw in Tudor-stijl en had dc vorm van '11 „E", zonder de dwarsstreop in het midden. Haar eigen kamér bevond zich in een van de aldus gevormde vleugels, met de blijkbaar speciaal voor haar bestem de zitkamer eronder. Christopher had zijn vertrekken in de andere vleugel gelijkvloers, zodat hij zonder enige moeilijkheid van het ene naar 't andere kóu ivorden gereden. „We zijn dus zover van elkaar als 't maar kan", dacht Karen verdrietig. Overigens had ze geen klagen. De dienstboden waren voor hun taak be rekend en zorgzaam. Haar maaltij den werden onberispelijk opgediend, elke wens. die ze mocht uiten werd onmiddellijk vervuld. Mevrouw Payn ton, gevolgd door do keukenmeid kwam elke morgen haar opwachting maken, maar deze bezoeken droegen een strikt plichtmatig karakter, want beiden wisten precies wat haar te doen stond. Karen kon dus moeilijk wat anders zeggen dan: „uitstekend" of Iets dergelijks. En ze vond zulk een methode van 't huishouden be sturen allesbehalve interessant! (Wordt vervolgd)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 12