PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Loemoemba gaf last tot razzia in Europese wijk van Leopoldstad Auto werd door twee treinen gegrepen Afwerking Zandkreekdam vordert sneller dan werd verwacht D£ BILT „Spionnen met armbanden van Ver. Naties" ZES MAANDEN MILITAIR BEWIND IN KONGO D BESTUURDER VAN AUTO IS SPOORLOOS ZONDERLINGE NALATENSCHAP VAN RIJKE KLUIZENAAR HET WEER IN EUROPA VERWACHT. 203e jaargang - no. 192 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 17 aug. '60 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per mm. Minim, p. 'advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1-25. „Brieven otireau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vllssingen Walstr. 53-60 tel.23554 lijnen (b.b.g. 3508 of 35(6); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 4254 (b.g.g. adv. 2234)'; Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9. tel. 20: Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee. red. tel. 2425, adm. tel. 200: lil de Europese wijk van Leopoldstad hebben Kongolezen politiemannen dinsdag huis aan huis gezocht naar Belgische „spionnen". Volgens Kongolese ambtenaren controleerde de politie persoonsbewijzen. De Kongolese politie ver klaarde dat er parachutisten in Leopoldstad rondlopen, die voor de Belgen spioneren met de armband van de troepen der Ver. Naties om. Dinsdagmorgen reden Kongolese politiemannen en soldaten in vrachtauto's door de hoofdstra ten van de stad. Europeanen, personeel van de V.N. inbegrepen, werden aangehouden en moesten hun identiteits papieren laten zien. De meeste mochten doorlo pen na een onderzoek van 5 tot 10 minuten. La ter werd gemeld dat er bij de huiszoeking op dinsdag twee Belgen zijn gearresteerd. Het zijn Pierre Marclial, Belgisch consul-generaal in Loeloeaburg en Gaston Dieu, plaatselijk direc teur van de Sabena. Dieu heeft de luchtbrug naar België georganiseerd tijdens de relletjes nadat Kongo onafhankelijk was geworden. Zij zullen binnen 24 uur uit Kongo moeten vertrek ken. Premier Loemoemba had maandagavond in een radiorede de razzia aangekondigd. Volgens hem was er op het vliegveld van Leopoldstad een Belgische „spion" ontdekt in het uniform van de V.N. Functionarissen van de volkerenorganisatie ver klaarden echter dat er geen V.N.-unïform .be staat. De troepen die ter beschikking van de V.N. zijn gesteld, dragen hun nationale uniform met een armband van de V.N. Premier Loemoemba van Kongo heeft gisteren op een persconferentie in Leopoldstad meege deeld, dat er met ingang van dinsdagavond voor zes maanden een speciaal militair bewind in Kongo is ingesteld. Loemoemba zei voorts dat zijn regering verplicht zal zijn de confiscatie van de Belgische eigendommen in Kongo in overweging te nemen als zij niet over veertien dagen haar goud en tegoeden, die op het ogen blik geblokkeerd zijn, teruggekregen zal heb- ben. Loemoemba legde deze verklaringen af na een vergadering van de ministerraad, die bijeen gekomen was om het besluit over het militaire bewind goed te keuren. Steun van Amerika voor Hammarskjöld Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft dins dag met nadruk verklaard dat Hammarskjöld kan rekenen op volledige steun van de Ver. Sta ten bij zijn „ontzaglijk moeilij ke taak" om de vrede in Kongo te herstellen. Proces-Power begint vanochtend om 8 uur De openbare behandeling- van de zaak van de Amerikaanse piloot Francis Powers door een Russische rechtbank begint vanochtend om tien uur Mos- kouse tijd (acht uur Nederlandse tijd). Powers' echtgenote en ouders hebben gisteren hun toegangsbewijzen voor de rechtszaal ontvangen. Voor hen en hun juridische adviseurs zijn speciale zitplaatsen in.een soort theaterloge gereserveerd, rechts van het podium waarop de drie militaire rechters ge zeten zullen zijn. Naar verwachting zullen ongeveer 130 buitenlandse cor respondenten het proces bijwonen. Radio Moskou verklaarde dinsdag in een binnenlandse uitzending, dat Po wers niet de enige en belangrijkste misdadiger op het beklaagdenbankje zal zijn, als zijn proces begint. „Op de beklaagdenbanken zullen de impe rialistische kringen van de Verenigde Staten, de aanstichters van Washing- tons agressieve buitenlandse politiek zitten, aldus Radio Aioskou. „Confiscatie van Belgisch bezit als tegoeden niet worden gedeblokkeerd" I.ocmocmba zei vorder op de perscon ferentie dat zijn regering mogelijk bereid zal zijn de diplomatieke be trekkingen met België te hervatten als aan de twee volgende voorwaar, den is voldaan: In de eerste plaats moeten alle Belgische troepen uit Kongo zijn en in de tweede plaats moet er een nieuwe Belgische rege ring zijn omdat de huidige agressie legen Kongo heeft gepleegd „hetgeen wij niet zo gauw zullen kunnen ver geten". Kritiek Loemoemba. die de oppositiepers heeft gemuilkorfd, liet persbureau „Belga" zijn kantoor in Leopold- Ideaal De bewondering van het Neder landse bedrijfsleven voor onze (vrij kostbare) emigratiedienst is niet groot. Terwijl in tal van be roepen een tekort aan werkkrachten bestaat, beijvert de emigratiedienst zich om ten koste van veel geld en veel zorg Nederlandse gezinnen te exporteren naar zulke landen als Australië, Canada, de Verenigde Sta ten en Brazilië. Meestal gaat het daarbij om mensen, die ook in Neder land een goed stuk brood konden ver dienen. maar die oude banden willen verbreken en die voortgedreven wor den door een zucht naar avontuur. Hier worden dan nadrukkelijk de jonge agrariërs uitgezonderd, die naar het buitenland vertrekken om dat daar het verwerven van een ei gen boerenbedrijf gemakkelijker is dan in Nederland. In het algemeen mag de vraag ge steld worden of het bij de huidige personeelstekorten niet dringend gewenst is de propaganda voor emi gratie voorlopig te staken en de emi gratiedienst alleen maar te laten werken voor mensen, die het beslist niet langer in Nederland kunnen uit houden. Deze mensen vol opgekropte emigratiedrift vinden dan vanzelf de weg' wel naar de emigratiedienst. Ie dienst zou bijvoorbeeld kun nen ophouden met drukken en verspreiden van liet driemaan delijkse „Tijdschrift gewijd aan emi gratievraagstukken". Het jongste nummer van dat tijd schrift verscheen deze week en de on bevooroordeelde lezer kan zich al leen maar verbazen over de inhoud van dat blad. Daar is bijvoorbeeld een lof lied van Margaret Vogelzang op Australië als oen heerlijk land voor jonge vrouwen. Nu is Australië werkelijk een goed lancl en het Australische volk is een heel prettig volk. maar het is er toch ook wel "n beetje anders dan in Ne derland. Margaret was onderwijzeres en ze behoefde helemaal niet te emigreren. Er was werk genoeg voor haar in Ne derland. Toch ging ze naar Australië en daar werd ze serveerster in een melkbar, dweilde de vloeren en poet ste de spiegelsHet liefst had Atar- garet een Australische baas. want, zegt ze. Australiërs hebben wel grove manieren en ze gebruiken grove woorden, maar ze zeggen er direct bij, dal ze het niet zo erg menen. Dat de meeste getrouwde vrouwen in Australië betaalde arbeid moeten verrichten om mede het gezin te onderhouden vindt Alarga- ret helemaal geen bezwaar. In alle takken van dienst in Australië wer ken vrouwenin de servicestations langs de weg, in autoreparatiehedrij- ven, bij bezorg- en besteldiensten enz. Een vriendin van Margaret, die in (Zie slot pag. 3 kol. 1) stad heeft laten sluiten, en ver. scheidene Afrikaanse journalisten laat opsporen, dreigt in zijn onge bruikelijk optreden, ook ten op zichte van de Verenigde Naties, steeds verder van zijn volk en zijn medewerkers te geraken. Alenige Kongolese minister neemt thans een afwachtende houding aan. De Abako in Leopoldstad vraagt met steeds meer klem om een federatie van Kongo-provincies, Jean Boli- kango in de Evenaarsprovincie en Albert Kalonji in de provincie Ka- sai verzetten zich tegen Loemoem- ba's streven. Gezaghebbende waarnemers te Leopoldstad zijn van oordcel dat Loemoemba het verzet van Aloise Tsjombe in Ka- tanga snel moet overwinnen of een grote politieke nederlaag moet ondergaan. De 2000 Europeanen die nog in Leo poldstad zijn, maken zich gereed om de 23.000 die reeds gevlucht zijn te volgen. De razzia van dinsdag was voor lien de druppel die de emmer deed overlopen. Velen van hen zullen voor de tweede maal vluchten, alle verzoeken van de V.N. ten spijt. In de negerwijken van Leopoldstad doen de meest fantastische geruchten de ronde over de Zweedse V.N.-solda- ten. Ze zouden vermomde Vlamingen zijn. Of aan de kant van de Belgen staan omdat koningin Astrid een Zweedse was. Het is niet moeilijk te raden naar de oorsprong van deze ge ruchten. Ze zijn van hetzelfde soort dat Loemoemba liet verspreiden toen hij, aan de vooravond van de onaf hankelijkheid, aan dc verkiezings campagne meedeed. 9 Het museum van bet Vatikaan, dat normaal op zondagen gesloten is, zal zo lang de 01,vmpische Spelen duren, zeveh dagen van de week geopend zijn om de deelnemers aan de spelen gelegenheid te geven het museum te bezoeken. Wat bij een gegeven gaard niet mag, maar op de jaarlijkse ponymarkt in Bemmel bij Nijmegen wel moét Bij Napels is een kabelbaantje neer gestort. waardoor vier mensen het le ven verlaren en een aantal gewond werd. Op de foto ziet men de wrak stukken bij de ingang van een tun nel, waar liet ongeluk plaatsvond. Een ander baantje kon nog juist op tijd tot stilstand worden gebracht. Personenbusje tegen bestelauto3 doden Drie mensen zijn gisteravond om het leven gekomen en minstens twee werden ernstig gewond bij een ver keersongeluk op de weg van Val- kenswaard naar Eindhoven. Een per sonenbusje dat van Valkenswaard naar Eindhoven reed wilde een colon ne auto's inhalen. De bestuurder merkte-te laat een bestelwagen die van de andere kant kwam. De politie Vermoedt dat de chauffeur van het busje de macht over het stuur ver loor en daardoor met grote snelheid op de bestelwagen inreed. De mate riële schade is aanzienlijk. Gisteravond om kwart over tien is op een particuliere overweg in de lijn Amersfoort-Zwolle onder de buurt schap Ilogerveen bij Nijkerk een au to door twee treinen gegrepen. De auto werd eerst gegrepen door een goederentrein uit de richting Nijkerk eu even later door een sneltrein uit de richting Amersfoort. De bestunr. der. van de auto, de groentehandelaar E. Bouw, is nog niet gevonden. Politie en omwonenden zoeken nu de omgeving af. De trein, die de auto het eerst greep is na het ongeluk weer verder gereden, maar de snel- De New Yorkse politie „baadV' in hopen geld en bijna twee meter hoge stapels van alle soorten goederen, die zij heeft gevonden in de flatwoning van een twee weken geleden, eenzaam en door niemand betreurd, gestorven rijke kluizenaar. Maandag was het stoffelijk overschot van de 73-jarige George Ai-, chele in de woning gevonden door zijn advocaat, die hem al in geen weken had gezien en. ongerust geworden,, hem een bezoek ging brengen. De overledene bleek reeds twee weken geleden een natuur rijk dood te zijn gestorven. Vijftien jaar lang had niemand anders dan Aichele zelf een voet in het huis gezet. Dit bleek thans een zonderlinge collectie van alle mogelijke goederen te bevatten. Naast hopen geld in bankbiljetten, munten en depositiebewijzen tot een waarde van honderdvijftigdui zend gulden, vond de politie onder dikke stoflagen bedekte stapels goederen van allerlei aard. Er waren tientallen radiotoestellen, waar van er vele nog in dozen verpakt waren. Verder nóg niet openge maakte kisten sterke drank, dozen met nieuwe grammofoonplaten, tientallen trouw- en verlovingsringen, een doos met honderd mond orgels, een vogelkooi, een citer, duizenden dozen lucifers, alsmede grote stapels kranten en tijdschriften uit het begin van deze eeuw. Twee broers van Aichele waren destijds onder gelijke omstandig heden overleden. Zij waren in hun woonhuizen omringd door grote stapels oude rommel. trein stond te middernacht nog op de plaats van het ongeluk. Na ruim een uur vertraging hebben de reizigers uit de sneltrein de reis kunnen voortzetten in een andere trein. De sneltrein zelf blijkt zo zwaar beschadigd, dat er niet meer mee gereden kan worden. De wrak stukken. van de auto, een lichte vrachtwagen, liggen over een afstand van S00 meter langs de baan ver spreid. Men vermoedt dat de auto eerst door dc goederentrein aan de voorzij geraakt werd en vervolgens door de sneltrein aan de achterzijde. Van de bestuurder ontbreekt tot dus ver elk spoor. Volgens de weerrappnrten van gister avond 7 uur EERSTE TOEVOERWEG ZO GOED ALS KLAAR Mogelijk eind november open EEN ZWARE vrachtauto, gela- den niet 15 ton betonstenen, zwoegde dinsdagmorgen bij Katseveer, aan de Zuidbcvelaud- se kant, tegen de „verse" weg naar de sluisbrug op. Water- staatsmensen volgden de wagen op de voet en inspecteerden het splinternieuwe wegdek onmid dellijk nadat de zware last was gepasseerd. Het was '11 kracht proef en liet resultaat van on geveer zes weken bestratings- werk was goed. Op enkele tientallen meters na lieeft de sluis in de Zandkreek nu een zo goed als afgewerkte toevoerweg gekregen. Op 't ogen blik zijn 5565 vierkante meter betonstenen neergevlijd in het zandlichaam. Het werk aan de eerste vaste oeververbinding tussen Zuid- en Noord-Beveland vordert vlotter dan rijkswater staat aanvankelijk had voor zien. Mogelijk zuilen de „eiland bewoners" reeds eind november niet langer van het veer naar de vaste wal gebrujk behoeven te maken Ruim een maand is nu ook in het vlakke landschap van de Wilhelmina- polder en in de buurt van Kats het beeld van de steil omhoog stekende sluisbrug verdwenen. Wanneer in de Zandkreek een schip nadert, sprin gen rode stoplichten aan, gaan ver- keersbomen dicht en gaat langzaam de brug op. Vast personeel in een bij na rondom glazen brugwachterskan toor oefent hier zijn taak uit op een manier, die al volledig op heL toe komstige verkeer over de dam is in gesteld. „De afwerking- van de dam liet spectaculaire werlc is nu wel voor bij heeft een vlotte start ge had", zo vertelde ons de heer G. J. van Asselt technisch ambtenaar van Rijkswaterstaat,. En om een beeld te geven van de bergen werk die hier letterlijk en figuurlijk rijn verzet somde hij globaal op. welke hoeveelheden materiaal er tot op heden in het dijklichaam zijn „weggestopt". Caissons „ingepakt" Onmiddellijk na de sluiting van de dam op 4 mei is begonnen met het persen van zand binnen de kaden. Twee wlnzulgers eu twee perszuige s hebben de caissons toen in zeven et malen met 250.000 kubieke meter zand „ingepakt". Op 15 juni werd rondom de dam met het persen van zand gestopt. In totaal had men toen maar liefst 700.000 kubieke meter zand verstouwd en gebruikt. De tweede fase van het afwerken van de Zandkreekdam bestond uit de oeververdediging. Daarvoor waren kraagstukken, basalt- en zogenaam de haringman blokken nodig. Op 28 juni zakte de eerste rijsmat, door nij vere handen gevlochten, togen de Zie slot pag2 kol. 2) Den Helder, half bewolkt, Ypenburg, lialf bewolkt. Vlissingen, half bewolkt, Eelde, onbewolkt. De Bilt, onbewolkt, Twente, regenbui. Eindhoven, licht bewolkt, Zuid-Limburg, half bewolkt, Helsinki, zwaar bewolkt, Stockholm, zwaar bewolkt, Oslo, zwaar bewolkt. Kopenhagen, licht bewolkt, Aberdeen, regen, Londen, zwaar bewolkt, Amsterdam, licht bewolkt, Brussel, licht bewolkt, Luxemburg, zwaar bewolkt, Parijs, zwaar bewolkt, Bordeaux, zwaar bewolkt, Grenoble, zwaar bewolkt, Nice, onbewolkt, Berlijn, half bewolkt. Frankfort, zwaar bewolkt. München. onbewolkt, Zürich, half bewolkt. Genève, zwaar bewolkt. Locamo, licht bewolkt. Wenen, onbewolkt, Innsbruck, onbewolkt, Belgrado, onbewolkt. Athene, onbewolkt. Rome, licht bewolkt, Ajaccio, onbewolkt, Lissabon, zwaar bewolkt. 18 gr. 19 gr. 18 gr. 19 gr. 19l gr. 17 gr. 20 gr. 20 gr. 20 gr. 19 gr. 20 gr. 20 gr. 17 gr. 20 gr. 19 gr. 19 gr. 17 gr. 21 gr. 23 gr. 23 gr. 23 gr. 21 gr. 21 gr. 19 gr. 22 gr. 23 gr. 25 gr. 22 gr. 25 gr. 24 gr. PERIODEN BIET ZON Perioden met zonneschijn maar ook enkele verspreide buien. Zwakke tot matige wind tussen west en zuid. De zelfde temperaturen als gisteren of iets hogere, STRAND VERWACHTING (Van onze weerkundige medewerker) Vandaag droog, zonnig en wat aan genamer strandweer. Zwakke wind tussen zuid en zuidwest. Middag- temperatuur ongeveer twintig gra den. Zeewater 18 graden. Vooruit zichten: zuidelijke luchtstroom brengt wat beter en ook iets warmer strandweer. ZON EN Af AAN 18 augustus Zon op 5.28 onder 19.58 Alaan op 1.44 onder 17.32

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1