Olympische kano-ploeg traint in Zeeland BEKENDE CRACKS IN 2 KM- ZWEMWEDSTRIJD BIJ GOES Waar zijn onze schepen? RIJK BETAALT 67 PCT. VOOR VERKAVELING KLEVERSKERKE 'S-HEERENH0EKS „PATRIJZEN" VIERDEN V0ETBALFEEST DINSDAG 16 AUGUSTUS 1960 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT „Peddelen" op Walcherse kanaal ZES OPVALLEND stevig gebouwde knapen scheerden gistermiddag in vederlichte kano's tussen Vlissin- gen en Souburg over het rustig kabbelende water van het kanaal door Walcheren. De opmerkelijke snelheid, die dit zestal uit hun ranke bootjes haalde, deed ver moeden, dat dit geen gewone „spe levarende peddelaars" waren. In derdaad: spelevaren was het be slist niet, want de complete Ne derlandse Olympische kano-ploeg was hier aan het werkDeze Olympische ploeg heeft namelijk Walcheren gekozen voor een laat ste mentale- en conditie-training alvorens zaterdag a.s. per vlieg tuig van Schiphol naar Rome te vertrekken! Waarom juist Walcheren Dat wordt begrijpelijk als men weet, dat de trainer van onze nationale kano- ploeg zich sinds 10 april van dit jaar in Vlissingen heeft gevestigd. Deze trainer is de 28-jarige sport leraar van het C.I.O.S., de Am sterdammer Karei Muijs, die voor heel Zeeland tennisleraar is, maar in het aanstaande winterseizoen ook conditietraining in andere sporten in Zeeland wil geven. Hij is zelfs van plan in Vlissingen of Middelburg een sportschool te openen. Deze jeugdige sportleraar heeft on getwijfeld iets in zijn mars, want hij heeft de Nederlandse kano- ploeg op Rome voorbereid en hij zal de zes geselecteerden ook naar de Italiaanse hoofdstad vergezel len. Voor Karei Muijs was het echter moeilijk zich deze week van al zijn Zeeuwse sportlessen „los te maken" en daarom kwa men de Nederlandse kanoërs naar hem toe „Trouwens, de entourage op Walche ren leent zich uitstekend voor de ze laatste voorbereiding van de jongens", vertelde de heer Muijs. En hij voegde er aan toe: „De Walcherse duinen zijn bij voor keur geschikt voor conditietrai ning en het kanaal door Walche ren is een prachtige wedstrijd- baan met aan beide kanten een ideaal jaagpad voor de trainer om vanaf een motorfiets aanwijzin gen te geven". Dat gebeurde gistermiddag dan ook! En ook vandaag en morgen zal de ploeg weer over het water van het Walcherse kanaal scheren, want pas donderdag vertrekken de zes knapen weer. Al sedert vorig jaar oktober trainen deze kanoërs sa- Fokveedagen vastgesteld Na de fokveedag'en te Poortvliet, en Zierikzee wordt dinsdag 30 augustus a.s. te Goes de rundfokveedag voor Zuid-Beveland gehouden. Op deze da tum zal in Goes ook de provinciale jubileumkeuring van Texelse schapen worden afgewerkt. De folcveedag voor Walcheren is op de achtste september op het terrein van de Coöperatieve Veilingvereni ging te Middelburg. Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen komt aan de beurt op vrijdag 16 september met een fokveedag te Axel. De rij van fokveedagen wórdt afgesloten te Oostburg. waar de runderen uit West Zeeuwsch-Vlaanderen op woensdag 21 september gekeurd wor den. men onder leiding van Karei Muijs. In die periode stegen de re sultaten zienderogen. Zo versloe gen zij tot tweemaal toe de Duit se ploeg, die met de Hongaren tot de Olympische favorieten wordt gerekend.... En zondag j.l. nog wonnen zij in een wedstrijd te Gent op alle Olympische num mers van de Belgische geselec teerden, waaronder de wereld- kampioenen K 2. Bij dit zestal zijn niet minder dan vier Zaankantcrs: Ruut Knuppe, Hans Huijsman, Kees Legrand en Jaap Beunder. De Maastrichte naar Chirk Weyzen en de Eindlio- venaar Ton Geurtz completeren de ploeg. Van dit zestal is Ruut Knuppe ongetwijfeld de opmerke lijkste sportman. Hij is door polio getroffen, verscheidene keren ge opereerd, maar niettemin een uit zonderlijk lcanoër: hij was reeds vier maal Nederlands kampioen. Op de foto ligt de ploeg „uitgewaai erd" bij de Vlissingse keersluis brug: v.l.n.r.: Huijsman, Beunder, La grand, Weyzen. Geurtz en Knuppe. Op de glooiing trainer Muijs (met megafoon) en helper Meijer. AANSTAANDE ZATERDAGMIDDAG Geselecteerd gezelschap geeft acte de présence Prominente Nederlandse en Belgische zwemmers en zwemsters zullen aan staande zaterdag in het kanaal bij Willielminadorp een twee-kilometer baantje wagen om zich de eer te be zorgen van de jaarlijkse wedstrijd die de zwem- en badelub ,,'fc Sas" daar in samenwerking met de zwem en poloclub „De Ganze" uitschrijft. Om drie uur gaan de eerste deelne mers van start, nadat een uur tevo ren iedere zwemmer, die daarin lust heeft, een duik heeft genomen om te kunnen meedingen in de nu al drie bestaande massale volksvvedstrijd. Toen het organiserend comité maan dagavond enkele gegevens verstrekte over het komende evenement waren nog niet alle inschrijvingen binnen. Hoewel misschien kwantitatief een kleine achteruitgang is te bespeuren wordt voor de twee-kilometerwed- strijd ditmaal een bijzonder geselcc- HOOG EN LAAG WATER 17 augustus Vlissingen Tórneuzen Hansweert Ziorlkzee -|- nap uur meter 10.24 1.34 10.53 1.51 11.12 1.70 11.24 1.1.5 -(- nap uur meter 23.00 1.47 23.25 1.64 23.46 1,83 Wemeldinge 11.46 1.32 nap uur meter 4.15 1.37 4.39 1.53 5.05 1.67 4,57 1.28 5.06 1.39 nap uur meter 16.48 1.41 17.12 1.58 17.38 1,71. 17.25 1.29 17.37 1.41 Heden overleed nog vrij plotseling onze geliefde broeder, zwager en oom en medefirmant, LEENDERT SMIT, in de ouderdom van ruim 65 jaar. Gedurende tal van jaren gaf hij zijn beste krachten aan onze zaak. Familie M. Smit. Krabbendijke, 13 augustus 1960. Dorpsstraat 104. De begrafenis zal D.V. plaatsvinden op woensdag 17 augustus, des middags om 12.30 uur. teerd gezelschap deelnemers ver wacht. „De Robben" uit Hilversum komen met zes of zeven cracks zoals Rita Kroon, Rein van Altena, Nelly Wie- gers en de nieuwe „ontdekking" Ine ke Tiggelaar (13). „Zwemlust" uit Utrecht zal van de partij zijn, „De Baronie" uit Breda, en „Suré", even eens uit deze Brabantse stad met on der andere Annie de Vos-Van Gerven, bekend van de „Scheldebekerwed- strijden". P.S.V. uit Eindhoven geeft in het kanaal acte de présence met de dames Metten en Slegtenhorst, die zich respectievelijk als eersten plaat sen in 1958 en 19*59 in de categorieën vrije slag én schoolslag. Zeeuwse cracks in dze wedstrijd zijn Dirksen en Rotte en Tiny Daalhuizen van S.Z.V. uit Son- burg. Uit Amsterdam zullen nog meedingen zwemmers en zwem sters van de „Dolfijn", ouder wie Richards, die in de categorie vrije slag 'n beker te verdedigen heeft. Uit Brabant worden verder nog verwacht twee nieuwe ploegen: „Daphnia" uit Hoeven en „Hiero- nymus" uit Roosendaal. De „eerste Goesenaars" van vorig jaar: Hans van Oost en Coby Broer in de categorie vrije slag en Joh. Boogaard en Carla Evers (school slag) zullen opnieuw een gooi naar de bekers doen. Wat het „prijzen areaal" betreft heeft het comité de beschikking over een aantal nieuwe bekers (een P.Z. C.-beker) en een assortiment medail les. Ook voor de volkszwemwedstrijd waaraan iedere niet bij de K.N.Z.B. aangesloten zwemmer (zonder start nummer) kan meedoen, zijn verschil lende aardige prijzen beschikbaar. Dezer dagen heeft men de volledige lijst van inschrijvingen gereed. Ook mossel- kwekersregeling op helling De Zeeuwse mossel handelaren vrezen, dat ook de mosselkwekcrsregeling op de helling komt. Een aantal handela ren deelde, ons mee, dat zij zich on aangenaam getroffen voelen, doordat minister Marijnen zijn goedkeuring heeft onthouden aan de verordening exportregeling- mosselen 1960. Het produktschap yoor vis- en vis- produkten had deze verordening in zijn vergadering van 21 juli met slechts 1 stem blanco vastgesteld. In oen brie!' aan het produktschap heeft de minister evenwel meegedeeld de verordening in strijd te achten met het algemeen belang, omdat de argumenten, die in 1957 konden plei ten voor een regeling van de export- handel van mosselen naar België en Frankrijk in 1960 in belangrijke ma te aan kracht hebben ingeboet. Voor. al nu het aanbod nauwelijks aan de bestaande vraag kan voldoen en de verwachting gerechtvaardigd lijkt, dat een verder verruiming van de exporthandel tot de realiseerbare mo gelijkheden behoort:. „Dit is het begin van het einde van de regelingen", zo voorziet men in kringen van de Zeeuwse mosselcul tuur. De concurrentie zal er scherper door worden, zo meent men. Negentig procent van de handelaren heeft zich achter de voorgestelde regeling ge steld en deze categorie uit de Zeeuw se mosselwereld meent zich dan ook door de beslissing van de minister in een zwakkere positie geplaatst. Een rem op een al te scherp verschil in prijzen'zullen in de toekomst dc I heffingen op de export moeten vor- msn, meent men in da mosselcentra- TOTALE KOSTEN 4,11 MILJOEN Bijdragen van eigenaren en derden op 1,3 min. begroot De totale kosten voor het ruilverka- velingsplan Kleverskerke zijn ge raamd op f 4.119.000. Het totaal aan bijdragen van do eigenaren en der den kan worden begroot op f 1.343.570, zodat een onrendabel te kort resteert van f 2.766.430. De Cultuurtechnische Dienst is bereid 'n Twee Middelburgers in mars Amsterdam-Tilburg Aan dc prestatiemars Amsterdam Tilburg over een parcours van 120 kilometer hebben met succes de Mid delburgse afstandslopers J. de Leeuw van de gymnastiekvereniging „Achil les" en A. v. d. Does deelgenomen. Vrijdagavond waren de lopers tegen zeven uur gestart van het Ajaxstadi- on te Amsterdam en zaterdag om kwart voor vier arriveerde men in Tilburg. Voor deze prestatie kregen de lopers een fraaie herinnering aangeboden. Op 3 september zal J. de Leeuw van Achilles voor de tweede maal meelo pen in de prestatiemars Amsterdam Leeuwarden over een afstand van 150 kilometer. DERTIGJARIG JUBILEUM 's-Heerenhoek vierde maandag zijn voetbalfecst. De r.-k.-voetbalvcreni- ging „De Patrijzen" stond die dag in het Bevelandse dorp in het middel punt van de belangstelling, want zij herdacht de dag waarop dertig jaar geleden een elftal van de pas opgerichte club vo het eerst in het veld Voor dit feit had het verenigingsbestuur een jubileumprogramma samen gesteld, waarvan uiteraard het element voetbal een belangrijk onderdeel vormde. Het was de bedoeling dat het herstelde sportveld met drie wed strijden zou worden „ingewijd", maar de twee eerste daarvan (Patrijzen H-Lewedorpse Boys II en Junioren Patrijzen 11-Luctor A) moesten wor den afgelast, omdat fikse regenbuien een spaak in bet wiel staken. menwerking voor ogen, waardoor een vereniging als „De Patrijzen" sterk wordt. Hij sprak de hoop uit dat de vereniging uit 's-Heerenhoek spoe dig in de vierde klas K.N.V.B. mag belanden. Eenzelfde wens uitte de voorzitter van LEBO de heer J. de Koning in een kort felicitatiewoord. Namens zijn club bood hij een bloemstuk aan. Met een sympathiek dankwoord gaf de voorzitter van „De Patrijzen" de heer J. Pompernolle blijk van zijn waardering voor de goede wensen. De feestelijke dag werd 's avonds in „De Jeugdhocve" besloten met een Patrijzenbal. Een collecte bij de uit gang van dekerk had 's morgens t 126 voor de vereniging opge bracht. Burgemeester „trapte herstelde veld in Tegen half vier evenwel klaarde de bewolkte lucht ook boven het fris groene sportveld van 's-Heerenhoek op en kon burgemeester R. O. M. Waelput met een „officiële" aftrap de feestmatch tussen „Patrijzen" en „Lewedorpse Boys" aankondigen. En dat deze stimulans niet in de wind werd geslagen bleek al gauw. In cle eerste minuut van de fors gespeelde wedstrijd wist LEBO de stand op 1-0 te brengen, gévolgcl door een tweede doelpunt in de dertiende minuut. Na een kwartier veranderde het klimaat op hét veld totaal. De Patrijzen brachten verandering in hun gelederen en wisten tenslotte de stand tot 32 in hun voordeel op te voeren. De jubilerende club behield deze veldmeerderheid en Het het spel tenslotte met 33 eindigen. Toen kwam de moeilijkheid om de beker toe te kennen. De wedstrijd werd een kwartier vej-lengd. maar ook dat leverde geen resultaat op. Door het plaatsen van goed gerichte strafschoppen waarbij de spelers tenslotte hun misnoegen .kenbaar gingen maken waren het tenslotte de Lewedorpse Boys, die in aanmer king kwamen voor de beker. Voor het uitreiken daarvan was een spe ciale bijeenkomst belegd in de „Jeugdhoeve". Vierde klas Daar werden tevens verschillende fe- licitatietoespraken gehouden aan het adres van de jubilerende voetballers. Pastoor Alph. Douenburg spoorde de leden aan tot zelfwerkzaamheid en zag de voetballers liever „binnen dan langs het lijntje". Burgemeester Waelput, die de beker overhandigde aan de aanvoerder van LEBO, de heer M. Raas. stelde de voeballers de sa- Delegatie uit Jersey City in Bergen op Zoom De burgemeester van Bergen op Zoom, ir. L. A. H. Peters, heeft van morgen de delegatie uit Jersey City, welke een officieel bezoek van een week aan Bergen op Zoom brengt, ontvangen. Het bezoek van de dele gatie is een afsluiting van de feesten in Jersey City ter gelegenheid van het 300-jarig bestaan van deze stad. Jersey City heette vroeger Bergen, afgeleid van Bergen op Zoom. De loco-burgemeester van Jersey City. mr. J. J. Murray, bood aan de stad Bergen op Zoom een bronzen pla quette aan ter bevestiging in de hal van het stadhuis. Dorothy Claire Ol- sen, die winnares werd van een op stelwedstrijd onder middelbare scho lieren, bracht de beste wensen na mens de jeugd van Jersey City over aan de jeugd van Bergen op Zoom. Op de receptie ten gemeentehuize waren afgevaardigden van de jeugd I uit Bergen op Zoom aanwezig. overheidssubsidie tot dit bedrag, zijn de 67 van de totale kosten, te verlenen. De kosten voor de uitvoe ring van het landschapsplan, waar mee f 155.000 gemoeid is, worden volledig door het rijk gedragen. Voor de aankoop van naar schatting 25 ha landbouwgrond van eigenaren, die vrijwillig nun bedrijf beëindigen, zal naar raming een bedrag van f 30.000 nodig zijn voor de uitkering van beëindigingsvergoedingen. Dit bedrag kan eveneens geheel ten las te van het rijk worden gebracht. De raming van de Nederlandse Hci- demij. voor de verbetering van de ontsluiting, de waterbeheersing en de kavelinrichting sluit op f 3.160.000 Met de aanleg van wegen is een be drag gemoeid van f 1.083.412 en mei het onderhoud f 48.949; het graven van waterlopen is begroot op f 263.893, het onderhoud ervan op f 7134 en het inrichten van kunst werken op f 82.037. Voor de kavelin richting rekent men op een uitgaaf van f 1.613.576, terwijl tevens f 60.999 voor onvoorzien is begroot. Naast deze kosten voor de duituur- technische werken zijn nog de vol gende bedragen geraamd: voor grondonderzoek f 10.000, voor admi nistratieve kosten (schodevergoedin- ?en, schattingen, akten enz.) 310.000, verliezen op gebouwen transacties f 30.000. Voor de utili teitsvoorzieningen is de aanleg van de waterleiding begroot op f 170.000 plus een extra bijdrage in verband met de onrendabele aansluiting van f 100.000 terwijl de aansluiting op het elektriciteitsnet begroot is op f 153.675. Twee boerderijen Voorts zullen in het blok 2 nieuwe boerderijen worden gebouwd, waar voor als gemiddelde bedrijfsgrootte 18 ha is aangehouden. De genorma liseerde stichtingskosten kunnen worden geraamd op f 176.000, zodat de totale raming met een afronding van f 325. naar boven f 4.11 mil joen groot is. Van de totale oppervlakte van 1180 ha wordt ongeveer 1040 ha belast. Een redelijke bijdrage van de eigena ren, gegoten in de vorm van ruilver- kavelingsrente gedurende 30 jaar, wordt geraamd op f 1.242.100. Voor de ontsluiting wordt gerekend op ceir bijdrage van f 400.000. voor de wa terbeheersing op f 200.000 en voor de kavelinrïchting op f 460.000. In de aanleg van de waterleiding moeten de eigenaren f 36.500 bijdragen en in de aanleg van de elektriciteit 1' 36.200. Voor de bouw van de boerderijen re kent men op f 109.400, totaal dus f 1.242.100. De provincie en de betrokken ge meenten betalen elk 10 bij in de financiering van de waterleiding- aanleg. De gezamenlijke bijdrage van Arnemuiden, Middelburg 'en Veere. alsmede de provincie is dus f 34.000 (20% van f 170.000). In de aanslui- tingskosten voor de elektriciteit be talen de provincie (10%), de ge meenten (20%) en dc P.Z.E.M. (10%) f 61.470 mee (40% van f 153.675). Tot slot hebben de Neder landse Spoorwegen voor de opheffing van 2 spoorwegovergangen f 6000 toegezegd, zodat de totale bijdragen van derden op f 101.470 geraamd zijn. Vanaf 30 In het kader van de bedrijfsvergro- ting zullen de betrokken bedrijfsge bouwen aan de grotere oppervlakte moeten worden aangepast. Indien de bedrijven met tenminste 30 van dc huidige oppervlakte worden vergroot is het mogelijk, dat het rijk de uit- breidingskosten financiert. In totaal moet gerekend worden on de uitbrei ding van 10 bedrijven, die f 150.000 zal vergen. Voor drainagewerken wordt een bedrag van f 200.000 gere serveerd. In deze kosten wordt geen subsidie verleend; de betrokkenen kunnen de ze schnld aflossen in 30 jaar via de ruilverkavelingsrente. Wijzigingen in het plan, die de uitvoering als ge heel duurder maken, zullen in be ginsel voor 100 ten laste worden gebracht van de belanghebbenden. MET POESEMELK MEER HONDS.... „De kat kan niet meer van Bruintje afblijven, zo gek is ze op hem", verklaart de dertienjarige Cor- ry Vroonland uit de Anjelierenlaan in Vlissingen. En geen wonder, al drie weken lang wordt het uiterst kleine herdershondje door de kat bemoe derd. Corry helpt vaak in het asiel, en toen kort geleden bleek dat Bruintje te veel was op deze wereld ging haar dat zo aan het hart dat ze het diertje mee naar huis nam. Gelukkigenvijs was de kat in staat de voeding over te nemen en Bruintje vaart er wel bij. net kattenmiJieu doet hem goed. Als hij maar niet gaat miauwen (Foto P.Z.C.).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 7