FOCKINK V.N.-troepen scheiden vechters in Jadotstad BESSEN VAN PILOOT STORM onlvoerd in de stratosfeer Maar liefde won SPORT EN WEDSTRIJDEN scnmjven VANDAAG DE BESTE BESSEN J KLANKEN ut de ETHER PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 16 AUGUSTUS 1960 Lokale problemen in Katanga Botsingen tussen federalisten en unitaristen (Telefonisch van onze speciale verslaggever) Elisabethstad, 15 augustus Afge zien van de internationale moeilijk heden, die zich rondom Katanga voor doen, wordt het van dag tot dag dui delijker dat de Verenigde Naties ook niet formidabele wespennesten van lokale aard te maken krijgen. Het kernpunt is de uitleg, die de hier ver toevende functionarissen van de we. j veldorganisatie zullen geven aan de „actie van goederenbemoeienissen en lokale aangelegenheden". Het op stootje van zondag voor de woning waar Hammerskjöld verbleef had vérstrekkende gevolgen. De woord voerders van de Verenigde Naties hebben aan de Katangese politie la ten weten, dat zij in het land voor eigen veiligheid zullen zorgen. Er worden nu „blauwe zones" afgeba kend bij de gebouwen, die de militai. ren der Verenigde Naties herbergen, j en in deze zones zal blijkbaar in het j vervolg door de tegenstanders van Tsjomoe desgewenst kunnen worden gedemonstreerd. Dit kan nog merk- waardige gevolgen hebben, gevol- 1 gen die weliswaar van lokale aard zullen blijven, maar die toch weer hun invloed tot in de zaal van de Vei ligheidsraad kunnen uitstrekken. Een groepje van vijf journalisten, dat gisteren met een auto naar Ja. dotville vertrok, een kopercen trum 130 km. van Eiisabethstad had een ervaring van dezelfde aard. In Jadotstad waren zaterdag onlusten geweest, waarbij vier in heemsen werden gedood en enkele anderen werden gewond. Dit voor val had zich des middags in de zwarte wijk afgespeeld. Het bleek, dat aanhangers van het „kartel", de groepering van de partijen, die onder leiding van Loemoemba staan, hun aanwezigheid hadden willen demonstreren voordat er militairen van de Verenigde Na ties in Jadotstad zouden zijn aan gekomen. Zij hadden de vlag der unitaristen blauw met zes ster ren voor de zes provincies van de Kongo gehesen en de vlag van Katanga verscheurd, waarop de politie van Tsjombe ingreep en op de menigte schoot. De aanhanger van Tsjombe, die momenteel met behulp van enkele Belgische poli tiemannen de politie van Jadot. stad commandeert, een rijzige ne ger met een flink voorkomen, kreeg een pijl in het been en een steen tegen het voorhoofd. De journalisten zochten de gewonde op in zijn verwaarloosde Europese woning. Hij lag in de achtertuin op een vieze matras, omringd door vrienden en kakelende kippen. Be reidwillig haalde hij het verband van zijn been. opdat de man van de Brit se commerciële televisie de wond op de film zou kunnen vastleggen. Niet geïntimideerd Dc aanhangers van Loemoemba wa ren door het optreden der politie niet geïntimideerd. Toen zondag een voor uitgeschoven afdeling van 24 jonge Zweedse militairen in Jadotstad ar riveerde, hesen zij opnieuw de vlag met de zes sterren. De politie legde ér zich bij neer. Toen de journalisten op de politiepost in de inheemse wijk liet gebeurde bespraken van de Bel gische politiemensen, kwamen daar de aanhangers van Tsjombe klagen, dat zij zich niet veilig voelden, nu de vlag van Loemoemba in alle vrijheid mocht wapperen. Zij spraken van be dreigingen en vroegen om wapens. „Wij sterven liever dan (lat we zo verder leven", zeiden zij met brede gebaren. „Als we maar wapens had den. dan zou het bloed van onze vij anden hier door de goten stromen". De Zweedse militairen waren niet be reid tot ingrijpen tegen de officiële Kongolese vlag en de Belgische poli tiecommissaris zond de klagers schouderophalend weg. „Als er gevochten wordt, zullen we verder zien", zei hij. „Ik heb mijn vrouw en kinderen al in België zitten en 1 september ga ik zelf ook weg. Voor getrouwde mannen is het hier niets meer gedaan, maar voor jonge kerels is er wel avontuur te vinden". Hij zag niet veel gevaar voor de blanken in Jadotville. Er is in de juli dagen wel geplunderd, maar de Griekse winkeliers kregen bij zo'n gelegenheid alle tijd om zich uit de voeten te maken en de huizen van de voor alle zekerheid naar Rhodesië ge vluchte Belgen werden in ongeschon den staat teruggevonden. Toch ston den de nog in de stad gelegerde Bel gische troepen zaterdag klaar om uit te rukken, zodra zich iets in de blan ke wijken zou voordoen, de bescher ming zal morgen door Marokkanen worden overgenomen. Krachtsverhouding Hoe is do krachtsverhouding in Katanga? In het noorden van de provincie zijn de aanhangers van Loemoemba altijd bijzonder krachtig geweest. Hier is op liet ogenblik een sterke anti-Europese agitatie aan de gang. In de rest van Katanga en het aangrenzende Kasai heeft Tsjombe een goede meerderheid, vooral in de meeste plattelands-distrieten. In de ste den is het evenwel een verdeeld Vijfde televisieregisseur bij V.P.R.O. benoemd H Met ingang van 15 september H zal bij de V.P.R.O. televisie- sectie de regisseur Ton Hase- s boseh in dienst treden. Na Jack Dixon, Joes Odufre, Ben Klokman en Lies Westenburg H is hij de vijfde regisseur, waar- over de V.P.R.O. beschikt. De heer Ton Hasebosch was laatstelijk cameraman bij de 1 N.T.S. kamp. Politie en leger beslaan thans geheel uit aanhangers van Tsjombe, maar het gevaar is re- eel, dat zij gedisorganiseerd zullen raken als hun Belgische officieren vertrekken. Er is in enkele delen van Katanga een even reëel ge vaar, dat er een stammenoorlog zal losbarsten. Vooral wanneer de groep van Loemoemba dat wil en liet is daarom, dat de Verenigde Naties troepen van Mali en Ma rokko op het platteland willen la ten opereren, Afrikaanse troepen dus. Tsjombe gaat er bij voorbaat mee akkoord, dat deze troepen tussen beiden zullen komen als de stam men slaags raken en voor dat werk is het taetischer om geen Europeanen te gebruiken. De blanke bevolking van Eiisabeth stad en Jadotstad mag haar zor gen hebben, de inheemse bevol king heeft ze niet minder. Er zijn al talrijke mensen uit de inheemse wijken in de steden naar de dor pen van herkomst getrokken om daar in het veilige stamverband de verdere ontwikkelingen af te wachten. Zeeland Sport produktiever dan Veerse Boys 5-1 De Vlissingse derde klasser Zeeland Sport heeft tegen het heus niet zwakke Veerse Boys een flinke over winning behaald: 51. In het begin zag het er niet naar uit dat de Vlis singse voetballers zouden winnen, want de aanvalsdrift van de bezoe kers was aanvankelijk groter. Toch kreeg Zeeland Sport in de 5e minuut en 7e minuut respectievelijk door Schuit en Van Maris kansen om de score open te breken, echter zonder succes. De midvoor van Veerse Boys deed dit beter door in de 8e minuut doelman De Ridder met een flink schot te passeren. De bezoekers forceerden hierna 3 corners zonder succes. De Zeeland Sport achterhoede die er wat beter inkwam, hield de gevaarlijke Veerse Boys voorhoede wat meer in be dwang. In de 14e minuut kreeg Nol Schuit een vrije schop te nemen, zijn schot (20 meter) ging echter over. De Zeeland Sport-voorwaartsen ble ven nu druk uitoefenen op het Veer se Boysdoel, maar er bleken toch nog 38 minuten te zijn gespeeld, toen een goede combinatie Kleinjan van Maris door eerstgenoemde prima werd af gewerkt: 11. De laatste minuten van de eerste helft bleven voor Zee land Sport. We noteerden in de 42e minuut een prachtig schot van Mon- teny en in de 44e min. was het Nol Schuit die onhoudbaar de Veerse Boys doelman liet vissen 21. Na de thee stelde Schuit al heel vlug de ze ge veilig door reeds na 2 minuten het derde Zeeland Sport-doelpunt aan te tekenen: 31. De Veerse Boys kwamen hierna wel veelvuldig voor het Zeeland Sport - doel maar hun voorhoede bleek toch onmachtig om de Zeeland Sportach- terhoede, waarin rechtshalf Langen- dijk (na rust) en Frans Rieteco een uitstekende wedstrijd speelden, uit positie te spelen. Een goede aanval van Zeeland Sport stelde Schuit in de 25e minuut in de gelegenheid 41 op het scorebord aan te brengen. Tegen het einde werden de Veerse Boys nog even gevaarlijk, maar een machtig schot door de Veerse Boys rechtsbuiten werd door de paal ge keerd. Even voor tijd deed de zwoe gende Klopmeijer het beter en gaf de Veerse Boysdoelman geen kans (5 1). Scheidsrechter Lancel leidde uit stekend. De reserve elftallen van Zeeland Sport en Veerse Boys speelden gelijk. Merkwaardige „capitulatie" j van tennisser in Domburg Maastrichtenaar staakte bij gewonnen stand de strijd Door een abuis werd gisteren in het I verslag over het Domburgse badgas- ten-tennistoernooi vermeld, dat de Maastrichtenaar Oidtman in een hal ve finale heren-enkelspel zijn partij tegen de Goesenaar Nordlohne. bij de stand 75, 52 in het voordeel van Europese „bliksemtoumee" van Wigny uitgesteld (Van onze Haagse redactie) De „bliksemtoernte" langs Bonn, Londen en Den Haag, die de Belgi sche minister van buitenlandse zaken Wigny voornemens was deze week te maken, gaat niet door. Het was de bedoeling van de Belgische minis ter zijn collega's van de Duitse bondsrepubliek (Von Bretano), Ne derland (Luns) en Engeland (Home) op de hoogte te stellen van de laat ste interne ontwikkeling in de Kon go. Het is thans de bedoeling dat mi nister Wigny niet eerder dan in sep tember een bespreking over Kongo lese aangelegenheden met collega's van de E.E.G.-landen en Engeland zal hebben. Danilova gastlerares bij Scapino Ballet Gedurende de tweede helft van au gustus zal als gastlerares bij het Scapino Ballet optreden mevrouw Alexandra Danilova, directrice van een balletschool in New York, die thans een tournee door Europa maakt. Mevrouw Danilova is voor de revolutie onder Dïaghilcv eerste bal lerina van de Ballets Russes geweest. 0 Bij de bouw van een brug in de om geving van hel Hongaarse plaatsje Sar- bogard zijn op acht meter diepte been deren gevonden van een dier dat onge veer zes miljoen jaar geleden moet heb ben geleefd. RADIOEN T.V.-RUBRIEK laatstgenoemde opgaf. In werkelijk heid stond Oidtman met deze cijfers voor, toen hij. op matchpoint, tegen zijn verbaasde tegenstander zijn wens te kennen gaf (leze partij we gens vermoeidheid op te willen ge ven. Op vele wedstrijdspelers en belang stellenden heeft deze opgave een hoogst onprettige indruk gemaakt. In de andere halve finale leed de ge doodverfde winnaar, de sterk spelen de COAK-militair S. Huizinga, die dit jaar in de competitie uitkwam voor het 2de team van de landskam pioen Thor Rood-Wit te Den Haag. een onverwachte nederlaag tegen de veelbelovende 19-jarige A. Toet, leer ling van de bekende tennistrainer Joop de Mos. Voor de insiders was het toen een uitgemaakte zaak, dat de winnaar van de tweede halve fi nale tegen de constantheid en de vastheid van deze jeugdige Hagenaar niet opgewassen zou zijn. De Goese naar Nordlohne, reeds twee keer Zeeuws kampioen en twee keer fina list in Domburg, kwam door het op geven van Oidtman voor deze on dankbare opgave te staan. Hoewel geblesseerd aan zijn rechterhand deed Nordlohne zijn 'sportieve plicht, doch kon niet verhinderen, dat hij met 60, 61 werd gedeklasseerd. /VVWAWVWVVV^AVVWVW oren, "pen en.... T elevisie Liefhebbers van de verrukkelijke, droge Engelse humor komen van avond goed aan hun trekken. Alas-1 fair Sim, Fay Compton en Guy Middle ton spelen de hoofdrollen in de film „Laughter in paradise" („Dc leukste thuis"). Het gaat om een testament van Henry Hussel., of liever om de voorwaarden waaronder het testa ment zijn geldigheid krijgt. De erf genamen moeten namelijk eerst een aantal vreemde opdrachten vervullen voor zij in het bezit komen van hun erfdeel. Omdat elk partje zeer aan trekkelijk is trachten zijn (onge trouwde) zuster en drie neven aan die opdrachten (respectievelijk dienstmeisje spelen, een bankroof plegen, trouwen en zorgen binnen 28 dagen in de gevangenis te komen) te voldoen. Neef Simon heeft een taak die hem heel gemakkelijk ligt: trouwen met het eerste het beste meisje dat hij spreekt. Maar de anderen moeten zich bezighouden met zaken die in strijd zijn met hun karakter en dat geeft precies die complicaties, die voor eën humoristische film be nodigd zijn. Voor deze film om tien over half negen begint is er eerst een documentaire „Tussen Hemel en sneeuw". Vlaams programma De Vlaamse uitzending van de Belgi sche televisie laat de kijkers na het journaal om acht uur kennis maken met de stad Aalst. Een half uur later volgt dan het inmiddels bekende pro gramma „Vedettengalcrij", waarin men ditmaal een ontmoeting kan hebben met Tony Randall in de film „Coogans beloning". Dit is het verhaal van een oor logscorrespondent gedurende de Tweede Wereldoorlog. Een aardig Frans meisje verhindert hem op zekere dag zijn gebruikelijke werkmethode te volgen. Coogan is dan verplicht een verhaal te verzinnen. Hij beschrijft een denkbeeldig gevecht, dat in zijn fantasie uitgroeit tot een histori sche veldslag. Hij wordt door de ze reportage een beroemd oor logscorrespondent, die de gehele pers te vlug af geweest is en hij krijgt een beloning die geheel aan zijn verlangens voldoet. De Vlaamse televisie gaat dan verder met een relais van de Oos tenrijkse televisie „Serenade uit Wenen", met medewerking van de Advertentie 1556. Een pyromaniak had het niet beter kunnen uit kiezen. want de lamp viel precies waar allemaal stro en brandbare rommel op 'n hoop bijeen lag. In een mini mum van tijd zette de bran dende olie het hele zaakje ln lichterlaaie. Een ogen blik stond piloot Storm hij gend over zijn neergeslagen vijand gebogen. Toen wend de hij zich vlug naar het meisje, dat nog steeds vast gebonden zat en begon haar boeien los te maken. Hij had geen mes bij zich waarmee hij de touwen kon doorsnij den. Zijn knokkels deden pijn van de vele vuist slagen die hij had moeten uitdelen, maar ten slotte kreeg hij Sandra toch vrij. Het meisje was een flauwte nabij. Haar gekneusde polsen wrijvend wankelde zij naar de deur, terwijl Arend de machteloos teneerliggende Charley overeind lnelp en hem naar buiten droeg. Ach ter hem verbreidde het vuur zich razendsnel langs het kurkdroge hout Wiener Philharmoniker en de le den van het Weens staatsopera- ballet. Voordat de avond besloten wordt met het journaal, volgt dan nog de T.V--rally. Radio Lia over Felix Timmermans Vanavond zendt de AVRO van 20.45 tot 21.15 uur een rede uit van Lia Timmermans, waarin zij spreekt over haar vader, de Vlaamse auteur Felix Timmermans. Deze rede werd tijdens een bijeenkomst in het Am sterdamse raadhuis op 28 maart van dit jaar tor gelegenheid van liet ver schijnen van een tweede serie Vlaam se literaire pockets uitgesproken. Vele Nederlanders bewaren herinne ringen aan Felix Timmermans, al was het alleen maar om zijn roman .Pallieter". Zijn dochter Lia heeft een grote verering voor haar vader en daarvan geeft zij duidelijk blijk in haar lezing. Maai' deze verering was ook de reden, dat zijzelf niet goed met schrijven durfde te begin nen. Het, was de Vlaamse auteur Raymond Brulez, die Lia, na kennis te hebben genomen van enkele korte verhalen van haar, tot meer letter kundige arbeid aanzette. Zo ontstond haar roman „verloren zomerdag". Het werd een prachtig debuut van een gevoelig schrijfster, die wars van alle moderne hardheid en gefrus- teerdheid. terugkeert tot een ragfijn, teder proza, dat op zachte toon de geschiedenis vertelt van een jong meisje. In deze zelfde zachte, zuive re toon spreekt zij over haar vader in een zeer bijzondere lezing, die veler harten zal raken. WOENSDAG 17 AUGUSTUS. HILVERSUM I 102 m 746 kc/s. 7.00 VARA 10.00 VPRO. 10.211 VARA. 19.30 VPRO. 20.002-1.(10 VARA. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gr. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8,30 Voor de jeugd. 8.35 .Tips v. (1. voedingsmarki, 9.00 Gym, Voor de vrouw. 9.10 Gram. (9.35—9.40 Watersl.) VPRO: 10.00 Moderne theologie, lezing. VARA: 10.20 Gram, 10.35 De grote stap. gesprek over emigratie. 11.00 Gram. 11.30 Radioportret. 12.00 Lichte muz. 12,30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Voor het platteland, praatje. 12.38 Hammondorgel- spel. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 13.45 De wereld wil bedrogen zijn. lezing. 14.00 Volksliedjes en -dansen. 14.15 Kamerork. 15.00 Voor de jeugd. 16.15 Gram. 16.50 Fluitduo. 17.00 Versierde vakantietips. 17.30 Regeringsuitz.: Parlementair bezoek I960, door E. M. Wijntuin en J. Defnres. 18.00 Nws. en comm. 18,20 Gram. 13.30 Lichte muz. 19.00 Voor de kinderen. '19.10 Israëlische liederen. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Promena- de-orlc. 20.45 Zo zijn er meer, blijspel. 21.25 Dunsmuz. 21.50 Strijkork. 22.20 Aet. 22.30 Nws. 22.40 Orgelspel. 23.00 Gespro ken portret. 23.15 Jazz-concours. 23.53 24.00 Nieuws. HILVERSUM II 298 m. 1007 kc/s. 7.00— 24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nws. 7.13 Gram. 7.30 Een woord voor de dag. 7.40 Gewijde muz. 8.00 Nws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Gram. 9.00 Voor cle zieken. 9.30 Gram. 9.40 Voor de vrouw. 10.15 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 ,lo moet zelf kiezen, hoorsp. (herh.) 11.55 Gram. 12.00 Gram. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Meisjeskoor 'en instr.kwim. 12.53 Gram of act. 13.00 Nws. 13.15 Met Pit op pad. lezing. 13.20 Lichte muz. 13.50 Poros, opera. 15.30 Fluit en piano. 10.00 Voor de Jeugd. 17.20 Gitaar spel. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 18.00 Hammondorgelspcl. 18.15 Het Spectrum, rep. 18.30 Leger des Hellsrauz. 18.45 Boek- bcspr. 19-00 Nws. en weerber. 19.10 Volks liederen. 19.30 Radiokr. 19.50 Mysterium von der Geburt des Hern, opera. 22.00 Muzikale lezing. 22.15 Gram. 22.30 Nws. en SOS-ber. 22.40 Gram. 22,45 Avondover- denking. 23.00 Gram. 23.30 Gram. 23.55— 24.00 Nieuws. T E LEV ISI EP R O G R A M M A AVRO; 17.00 Voor de kinderen. NTS: 17.30—17.40 Intern, jeugdjourn. 20.00 Journ. en weer overzicht. KRO: 20.20 L'ellsir d'amore. komische opera. (Marionettentheater). 21.15 Buiten lands overzicht. 21.25 Spaans danspaar. 22.05 Epiloog. VLAAMS-BELG. T.V.-PRÓGRAMMA. 19.30 Nws. 20.00 Speelfilm. 21.30 Rechtetr. uitz. volkskermis. 22.30 Nws. en journaal. z O ii Toen ging zc achteruit om juffrouw Pilbright eerst te laten instappen, maar meneer Pilbright stak zijn hand uit en eensklaps begreep ze, dat zij alleen moest gaan. Ze schudde broer en zuster dus de hand, dankte hen voor alles wat ze gedaan had den en onderdru .te zo goed moge lijk de paniekstemming die zien van haar meester dreigde te maken. Zo klom ze dan in de grote luxe auto: mevrouw Christopher Thirlby begon haar huwelijksreis; compleet met een boeket, een trouw- en een verlovings ring. En natuurlijk ook met een echtge noot. Die haar evenwel niet vaker bij zich wenste dan wanneer het niet anders kon. Maar waarom, waarom was hij dan toch mot haar getrouwd? DERDE HOOFDSTUK. Dc warmte buiten nam snol af. zo dat Karen blij was. een dikke mantel te hebben gekocht. Zelfs nu huiverde Margaret Malcolm ze af en toe en meer dan eens koek ze verlangend naai- de dikke met bont gevoerde deken, die naast haar lag. Ze begreep wei, dat hij voor het gebruik van wie er behoefte aan had was bestemd, maar pas na enige tijd drong het tot haar door. dat zo recht had. de deken aan te raken. Toon ze er tenslotte toe overging, maakte een aangename warmte haar doezelig, totdat ze op het laatst van louter ver moeienis in slaap viel. Eerst toen de auto stilhield, werd ze met een ruk wakker en zag, dat ze voor een huis stonden. Ze keek uit bet. venster, maar liet was donker ge worden, zodat ze slechts de vage om trekken van het gebouw kon onder- schelden. Daarop ging echter de voordeur open en stroomde licht naar bulten. Instinctmatig bracht Karen de handen naar haar kapsel. Voor ze helemaal insliep, moest zo onbe wust haar hoed hebben afgezet, want dit hoofddeksel lag naast haar en vol schrik besefte zc. dat zij het zonder behulp van een spiegel niet weer kon opzetten. Dus streek ze alleen maar, met nerveuze hand. haar zijdeachtig haar naar achteren en even latei- opende de chauffeur het portier. „Dit is Claverings, mevrouw", zei de man. Meteen sloeg hij de deken zijwaarts, zodat ze kon uitstappen en Karen rilde even, even minder van wege de avondkilte dan uit een ge voel van vrees. En die vrees was niet ongegrond. Misschien hadden de schitterende ring aan haar vinger en de weelde rige auto haar moeten waarschu wen. maar in werkelijkheid had ze geen ogenblik erover gedacht, hoe groot Christopher's huis wel zou zijn. Nu leek het voor ontstelde blik bij na een paleis. Plotseling door schrik bevangen, kwam ze tot het besef, dat in dit huis een stoet van bedien den, met een butler en een huishoud ster aan het hoofd, moesten zijn. Mensen, die al heel gauw zouden heb ben ontdekt, dat zij aan zo'n omge ving niet gewend was. Dan zouden ze haar minachten cn Christopher zou! daarover ontstemd, haar on vriendelijk bejegenen. Karen kiemde de tanden op elkaar. Neen, dat moest en zou niet gebeu ren. Als het alleen om haar zelf ging zou ze nooit de nodige moed en strijdlust hebben gevonden, maar wanneer het Christopher gold, was het een ander geval. Vastberaden liep ze de warme, goed verlichte hal binnen, die bijna even groot was als de hele benedenverdie ping van juffrouw Cotton's woning. In plaats van de rij dienstboden, waarop ze had gerekend, trof ze slechts een bejaarde vrouw aan, die haar glimlachend tegemoet trad, „Goedenavond mevrouw", zei ze vriendelijk. „Ik ben mevrouw Payn- ton, de huishoudster". „Goedenavond, mevrouw Paynton". beantwoordde Karen de groet en voegde er toen op het zien van een groot vuur in de vierkante stenen haard verrukt aan toe: „O, wat pret tig!" „De avonden zijn nu kil. We stoken alleen houtblokken, maar ik dacht, dat het ietsiets als een welkom voor U zou zijn. mevrouw". Karen had de lichte aarzeling in de stem der huishoudster gehoord en sloeg een ogenblik de ogen neer. Zelfs het dienstpersoneel begreep dus hoe vreemd dit huwelijk was en be klaagde haar daarom. Toen echter besefte ze de vriendelijkheid van het gebaar en zond, terwijl ze de wel dadige warmte van het haardvuur opzocht, mevrouw Paynton een dankbare blik toe, „Wat lief van U", zei ze, met geweld ccn paar domme opwellende tranon terugdringend. De huishoudster wees op een tafeltje, waarop een overdekte schaal, een glas en een karaf prijkten. „Zou U niet Iets willen gebruiken voor U uw ltamer gaat zien, me vrouw?" vroeg zc. Karen hield haar adem in. Dit was ongetwijfeld méér dan een huishoud ster zonder daartoe ontvangen op dracht zou doen. Christopher had blijkbaar zoveel mogelijk voor haar comfort gezorgd. „Lietliet meneer Thirlby dit voor me neerzetten?" vroeg zc haas tig. „Gaf hij er order toe? Mevrouw Paynton scheen niet hele maal op haar gemak. „Niet rechtstreeks, mevrouw", zei ze ontwijkend, „maar het is hier ge woonte, altijd iets klaar te hebben voor gaston, die een eind hebben ge reisd. Natuurlijk is U geen gast, me vrouw", voegde ze er snel aan toe, „maar ik dacht „Erg vriendelijk van U", zei Karen werktuigelijk. „Ik zou graag Maar vertélt U me eerst: Waar is meneer Thirlby? Ik heb de zieken auto uit het oog verloren." „Hij is hier een nalf uur geleden aan gekomen. mevrouw", klonk het ant woord. „En rechtstreeks naar zijn kamer gegaan. Bannister, dc man die hem oppast, is bij hem. Ik moet U zeggen, dat hij hoopte, dat alles naar genoegen zou zijn, maar hij te moe was om vanavond nog iemand te kun nen ontvangen. Meneer Thirlby was er zeker van, dat U het ten voile zou begrijpen." Dc huishoudster koele Ietwat be zorgd naar hot slanke, bleke meisje, dat In hot vuur stond te staren. Me vrouw Paynton was een lieve, nauw gezette vrouw, die sinds Chris topher's jeugd bij de familie Thirlby in dienst was geweest en dit huwe lijk zo ongeveer als een nieuwe kwa jongensstreek van haar werkgever beschouwde. O, sommige van die streken haden wel eens goede resul taten opgeleverd, maar deze leek haar gevaarlijker kansen met zich te brengen, dan alle vorige. „Ja, dat spreekt vanzelf", zei Karen langzaam, zich niet bewust van de op haar gerichte blik. Ze praatte zichzelf moed in, nam van de huls- houdster een glas sherry aan en be diende zich van een uitstekend ver zorgde sandwich. Ondanks de heer lijke smaak, die ze uit gebrek aan ondervinding op dat gebied niet kon thuisbrengen, kostte 't haar de groot ste moeite, het kleine hapje tc ver orberen. Intussen scheen dc wijn haar wat te verwannen en ook meer moed te geven. „Nu zou ik graag mijn kamer zien", zei ze tot mevrouw Paynton, die ach terin de hal wachtte tot ze zou wor den geroepen. Voorafgegaan door de huishoudster, liep ze naar dc trap. toen eensklaps een jong katje uit een of ander hoek je te voorschijn kwam en haar bijna deed struikelen. „Och. lieverd!", riep ze onwillekeurig terwijl ze het diertje oppakte, dat, aanhalig als alle .jonge poesjes, zich lievig' spinnend tegen haar lijf druk te. Mevrouw Payton klakte met de tong. „Ik kan hem niet in de keuken hou den", verontschuldigde ze zich. „Zijn móéder weet precies waar zc zijn mag, maar dit is een ware avontu rier. Kom gruw hier, stouterd!" (Wordt vervolgd)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 6