Rusland verbergt aspecten van voorbereiding proces-Powers" KLANKBORD MENIGE CLIËNT VAN ADVOCAAT GRINJEW IS GEËXECUTEERD DERTIENJARIGE TROGGELDE BUURVROUW f 300,- AF DUITSE STAATSSECRETARIS WIL AGRARISCHE AUTARKIE CYPRUS WERD VANNACHT ONAFHANKELIJK DINSDAG 16 AUGUSTUS I960 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 Amerikaanse nota sprake van hersenspoeling lil een maandag door het Amerikaanse ministerie van buiten- Herter in een speciale boodschap, welke hij vrijdag jongstleden aan zijn Russische ambtgenoot Gromyko heeft doen toekomen, als zijn mening heeft uitgesproken, dat de Sowjet-regerïng „be paalde aspecten in de voorbereiding van de berechting van de Amerikaanse vlieger Francis Powers wenst te verbergen". Mi nister Herter deelde Gromyko mee tot deze conclusie te zijn ge komen als gevolg van de voortdurende Russische weigering om een vertegenwoordiger van de Amerikaanse ambassade in Mos kon toe te staan, Powers te bezoeken. De officiële woordvoerder van het ministerie, Lincoln White, Milde niet nader op deze con clusie ingaan. Hij wilde evenmin zeggen of het ministerie meent, dat Powers een hersenspoeling zou hebben ondergaan. schoppen, die de Russische auto van „Intourist", waarmee Ppwers' echt genote vertrok, te verduren had en een uitroep van een enkeling, gaf de menigte niet blijk van een vijandige stemming. Frank YV. Rogers, een der drie Amerikaan se juridische adviseurs van de fami lie Powers, deelde na afloop van het onderhoud mee, dat dit zeer bevredi gend was geweest. Powers zelf, die maandag wederom Pleiter sprak met Powers familie De Russische minister van bui tenlandse zaken heeft de bood schap van minister Herter mon deling beantwoord met een nieu we weigering om vóór het pro ces een vertegenwoordiger van de Amerikaanse ambassade bij Powers toe te laten aldus deelde het ministerie van buiten landse zaken in Washington nog mee Uit moskou wordt gemeld, dat de ouders en echtgenote van Powers maandag- een onderhoud hebben ge had met de Russische verdediger van Powers, Mikhail Grinjew. Tijdens dit onderhoud had zich een menigte van ongeveer 300 Russen voor het advo catenkantoor verzameld, die de be zoekers bij hun vertrek nieuwsgierig gadesloegen. Afgezien van de twee Geconserveerde groenten- en aardappelenbesluit De Staatscourant van maandag be vat een ontwerp voor een geconser veerde groenten- en aardappelenbe sluit ingevolge de warenwet. Bezwa ren tegen dit ontwerp kunnen binnen drie maanden bij de minister van so ciale zaken en -volksgezondheid wor den ingediend. Het ontweip-besluit bevat de alge mene regel dat geconserveerde groenten vrij moeten zijn van con serveermiddelen en middelen ter voorkoming van bruinkleuring en oxidatie. Op die regel zijn enige uit zonderingen gemaakt. Kunstmatige verzoetingsmiddelen worden in conserveerde groenten niet ten. Verder is een regolingge troffen voor geconserveerde groenten en aardap pelen, bestemd voor personen die een zoutarm dieet willen volgen. Als de aanduiding „voor zoutarm dieet" wordt gebruikt, moeten de gehalten aan natrium, kalium, chloor en am monium, die ten hoogste in de waar aanwezig zijn, op de verpakking wor den aangegeven. Man ving vallend kind H De 38-jarige Farro Vitale uit New York, bezig met het vul- len van zijn watertankauto uit H een standpijp, zag zondag plot- seling het glas bezwijken van een venster in een acht ver- diepingen hoog flatgebouw en een jongetje voorover vallen, ff Vitale bedacht zich geen ogen- blik en rende negen meter die hem scheidden van het huis, s juist op tijd om de tweejarige ff José Perez van een hoogte van zeven meter in zijn armen op s te vangen. Beiden vielen in een kartonnen M doos met huisvuil. Het kind had alleen een kapotte lip, Vi- ff tale bleef ongedeerd en her- vatte zijn arbeid. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll een ondeihoud met zijn verdediger Grinjew heeft gehad, heeft de Ameri- kaanse juristen door bemiddeling van j Grinjew doen weten te vermoeid te j zijn geweest om na het gesprek met zijn verdediger gisteren ooit nog een I der Amerikaanse juristen te kunnen ontmoeten, zoals aanvankelijk afge- sproken zou zijn geweest. Vonnissen i De woordvoerder van het Amerikaan- I se ministerie van buitenlandse za- ken deelde op zijn persconferentie j nog mede, dat de toegevoegde Russi sche verdediger van Powers, Grin jew, naar het schijnt dezelfde man is, die twee groepen personen heeft j verdedigd die ervan beschuldigd wer- den medeplichtigen te zijn geweest van de vroegere Russische minister voor de staatveiligheid Eer ia, die la ter ter dood werd gebracht. In de cember 1954 verdedigde Grinjew zes verdachten, die allen schuldig werden bevonden en van wie er vijf werden geëxecuteerd; de twee andéren wei verden tot langdurige gevangenis straffen veroordeeld. In mei '56 verde digde hij wederom zes mensen, die ook allen schuldig werden verklaard. Van hen werden er vier ter dood ge bracht cn twee werden veroordeeld tot twintig jaar gevangenisstraf. Op een vraag of het ministerie gege vens had over processen waarin Grinjew meer succes had gehoekt, antwoordde Lincoln White ontken nend. MET „KWITANTIES VAN OOM-AGENT" Midden in het Olympische dorp te I Rome staat sinds enige dagen dit monumentje: de legendarische wol vin, die de stichters van de stad, Ro- mulus en Rernus, zoogt. Een deel van de sokkel van het beeld bestaat uit een stulc van een stenen plint uit het begin van onze jaartelling. Straaljager geborgen in de Waddenzee KAAIv. De 76-jarige mevrouw Eva Holoway uit Southall in Engeland moet in haar slaap wel een grote mond opgezet hebben, want zij werd maandagochtend met een ontzette kaak wakker en moest zich onder doktershanden stellen. BIERFONTUX. In de Westfaalse stad Lübecke heeft de fontein in het centrum zondag bier in plaats van het gebruikelijke water geprodu ceerd. Dit door de bevolking zeer ge waardeerde verschijnsel was een geste van een plaatselijke bierbrou wer, die indertijd ook de fontein heeft geschonken. Sindsdien verschaft hij óp zijn verjaardag zijn medebewo ners via de fontein gratis bier. WAT ZE ZEGGEN. Briefschrijver in The Guardian: „Het is tijd dat er een Maatschappij tot Afschaffing van Commerciële Televisie w.rdt op gericht". De Amerikaanse vice-pre sident Richard Nixon: „Ik ben van mening dat het een teken van winst is, als de opinie-onderzoeken uitwij zen, dat men achter ligt". „Loon voor bewaking van schapen tegen diefstal" (Van een onzer verslaggevers) De 13-jarige Hans N. neefje van een hoofdagent van politie uit Tiel. heeft in een jaar tijd de 58-jarige alleen wonende Mien van Alfen opgelicht voor ruim 300 gulden. Hij maakte de vromv wijs dat „ze" haar schapen wilden stelen, maar dat de politie haar boomgaardje waar de schapen graasden streng zou bewaken. YY'e- kelijks verscheen de jongen met een kwitantie die de naam van zijn oom droeg, om hiermee het „bescherm? loon" te incasseren. Gewillig telde Mien van Alfen iedere week een bedrag dat, al naar gelang de geleden ontberingen tijdens de „bewaking", varieerde van 10 tot 25 gulden. Het geld was overigens niet alleen voor de speciale bewaking, maar tevens voor een medicijn, dat Mien haar schapen moest geven op dat de dieren niet zo van streek zou den raken als er bij arrestatie van de dieven geschoten zou worden. De gehele affaire bleef volledig ge heim tussen de 5S-jarige Mien en de 13-jarige neef Hans. Geen woord was er over de betaalde „bewaking" bekend in de buurt. Hans woonde slechts een paar huizen van Mien van Alfen verwijderd. „Schapebriefjes" Meedogenloos is de knaap te werk gegaan. Mien heeft hem enkele maanden geleden verteld dat zij al haar spaargeld had opgemaakt aan de betaling van de „schapenbrief jes". De jóngen zou haar toen gead viseerd hebben dat zij maar een schaap moest verkopen om haar an dere beesten te redden. Dit zou zich enkele malen hebben herhaald. Een feit is in elk geval dat er nu nog slechts vier van de zeven schapen in de boomgaard lopen. De zaak is uitgekomen toen de bakker te horen kreeg dat Mien haar brood niet meer kon betalen. De bakker uitte tegenover een paar buren zijn bevreemding, waarop de buren een zuster van Mien schreven dat zij eens moest nagaan waar haar zuster haar geld had gelaten. Deze hoorde spoedig het hele verhaal van de schapenbewaking en minder goedgelovig van aard stapte zij prompt naar de politie. Hans N. werd aan de tand gevoeld en be kende vlot. Proces-verbaal werd opgemaakt, overigens niet door de i van de zaak geheel onkundige oom-hoofdagent. Binnenkort zal Hans zich voor de kinderrechter moeten verantwoorden. De ouders van de jongen zullen, naar men aanneemt, Mien van Alfen spoe dig schadeloos stellen. Personeel van de werf „Welgelegen" in Harlingen heeft zaterdagmiddag de F-84-F Thunderstrcak-straaljager van de Koninklijke Luchtmacht, wel ke vrijdag bij een laagvliegoefening over de Wadden door de piloot moest j worden verlaten, geborgen. I Bij het bergingswerk assisteerde de douancboot „Stortemelk". Het vlieg tuig is in Harlingen aan de wal ge bracht, waar het op het ogenblik be waakt wordt door personeel van het luchtmachtbewakingskorps. Een ber- gingsploeg van de vliegbasis Volkel zal het toestel vandaag overbrengen naar de basis Volkel. Daar zal het door deskundigen van de luchtmacht worden onderzocht. 0 De Zuidkoraanse regering heeft tic Noordkoreaanse vlieger Sliung Nakhyon, die onlangs met zijn „Mig XV" nyar Zuid-Korea is uitgeweken, een studie beurs van, l.O.upO dollar toegekend. Vloed van buitenlands geld in Zwitserland afgeremd Tussen de directie van de Zwitserse Nationale Bank en die van de toon aangevende Zwitserse banken en bankverenigingen hebben dezer da gen besprekingen plaatsgevonden over de ontwikkeling op de Zwitser se geld- en kapitaalmarkt in verband met de grote toevloed van geld uit het buitenland, die in de afgelopen weken een hoogte van bijna I. mil jard Zwitserse frank heeft bereikt. In een communiqué dat. na de be sprekingen door de Zwitserse Natio nale Bank werd verstrekt, wordt medegedeeld, dat de bank met het oog op de gevaren, die de verdere conjunctuurontwikkeling van Zwit serland tengevolge van de intensive ring van de monetaire stijgingsim pulsen bedreigen, aan de banken en bankinstituten heeft voorgesteld on middellijk eèn overeenkomst te slui ten inzake het tegengaan en vermin deren van de toevloeiing van buiten lands geld. De banken hebben zich tot een dergelijke overeenkomst be reid verklaard, die zal worden be ëindigd, zodra dc omstandigheden het toelaten. Naar in Bazel verluidt, betreft de overeenkomst de opheffing van ren tebetaling op zichtdeposito's en be palingen over opzegtermijnen. Bij vroegere overeenkomsten, die als voorbeeld zijn genomen voor de hui dige overeenkomst, werden de zicht deposito's omgezet in driemaands de posito's. DUIDELIJKE HOUDING VAN BONDSREGERING Invoer niet overlaten aan Nederlands timmerman wilde niemand zijn Dc politie in Worms heeft de 24-jarige Nederlandse tïm- merman F. R. (Rombouts) uit Almelo vanmorgen, toen hij was uitgeslapen, met een groot 1 pakket proviand naar het Ne- derlandse consulaat in Frank- fort gestuurd. Een politiepa- I trouble had de man tijdens het weekeinde wanhopig en uitge- bongerd op straat in Worms aangetroffen en hem meegeno- i men naar het politiebureu. Daar at hij, uitgehongerd als hij was. de broodmaaltijd op i van vier medelijdende agenten, 1 waarna hij in een cel mocht e uitslapen. Hoewel de jongeman zich i moeilijk verstaanbaar kon ma- i leen. kwam de politie spoedig J te weten, dat R, onlangs per E trein naar Zwitserland gereisd i was om daar te gaan werken. Toen hij daar aankwam ont- E dekte hij echter, dat de betrek- fi king reeds aan iemand anders gegeven was. Platzak liftte hij terug naar buis en kwam tot E Worms, waar hij zijn pas vei'- s scheurde in de hoop dat de po- litie een „niemand" sneller naar huis zou brengen. H Het Nederlandse consulaat in Frankfort heeft Het Wereldgebeuren Proces Mevrouw Barbara Gay Mooie Powers, houdt zich kranig, in deze dagen vóór het grote proces Legen haar echtgenoot, Fran cis, dat morgen in Moskou begint.. Zij heeft gezegd, dat zij tijdens het verblijf van haar en haar man te Adana (Turkije) altijd reeds het ge voel had, dat de opdrachten van de geheime Lockheed-eenheid. het „10- 10-detaehement" waartoe hij behoor de, gevaarlijk waren. In de uit op leggers bestaande Amerikaanse ne derzetting op de basis van Adana had Francis haar nooit precies ver teld. wat eigenlijk de bedoeling was van zijn vluchten op grote hoogte. Haar voorgevoel werd bevestigd, toen vrienden in de ochtend van 2 mei jongstleden aan de trailer kwa men met de boodschap: „Barbara, we hebben slecht nieuws voor je. Gary wordt vermist. Er zijn vliegtuigen I uitgezonden om naar hem te zoeken. I maar ze heben hem niet gevonden". Niet lang daarna kreeg het neerha len van Francis Powers' U-2-vlieg- tuig door de Russen bij Swerdlowsk (2000 km binnen de Russische gren zen) een buitensporig internationaal gewicht: de Russische premier Ni- kita Kroesjstsjew greep dit incident aan. om de voor 16 mei vastgestelde topconferentie te rammeien. Afgezien van andere redenen die hij kan hebben gehad om van het top- overleg te Parijs af te zien, was het kennelijk zijn bedoeling om een l knauw toe te brengen aan het grote I internationale prestige van Amerika's president Eisenhower en de Ameri- J kaanse bases inhet buitenland in een kwaad - daglicht te stellen. Met mevrouw Barbara Powers vraagt men zich nu af, wat Kroesjtsjew wiens invloed op de rechtspleging van zijn communistische staat onbe twistbaar vast staat tijdens het proces tegen Francis Powers wil de monstreren. Gary was geen spion", zo ver klaarde Barbara Powers zon dag op een persconferentie in Moskou. „Hij was verkenner in op dracht van zijn regering en nam deel aan een actie, die de insteming had van het Congres en in opdracht van president Eisenhower werd onderno men. Hij heeft zich nooit anders voorgedaan dan hij was. hij heeft zich evenmin voor een ander uitge geven. dat was hij ook niet van plan en hij heeft niemand gedood of zich aan andermans eigendommen ver grepen". Mevrouw Powers, die met deze woorden niet alleen haar loy- auteit maar ook haar liefde voor haar man deed blijken, maakte hier een onderscheid tussen de moderne „verkenners" en de spionnen van het traditionele type (voor wier werk alle grote mogendheden en vooral de Sowjet-Unie met haar communis tische netwerk ook zoveel geld be schikbaar stellen. Aangenomen moet worden dat Francois' rechters met dit onderscheid geen rekening zul len houden, hoe „oprecht" de met ca mera's enzovoort „verkennende" Po wers ook in zijn toestel op naar hij meende voor Russische tegenmaat- staat gesteld naar Nederland M i rege,en onbereikbare hoogte vloog, te reizen. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll eenzette slechts een van de richtpun ten voor de toekomstige koers. Commentaar belanghebbende particulieren Staatssecretaris Sonnemann van het Westduitse ministerie van voedsel voorziening heeft in de „Deutsche Bauemzeifung" te kennen gegeven dat liij het standpunt van het Duitse landbomversverbond met betrekking tot de Europese integratie volkomen onderschrijft. In een artikel getiteld: „Duidelijke houding van de honds- regering" wijst Sonnemann de aan eensluiting van de nationale agrari sche markten In de Europese econo mische gemeenschap op marktecono mische basis binnen afzienbare tijd zonder meer van de hand. Prijsaanpassing van landbouwpro- dukten op basis van het rekenkundig gemiddelde van de huidige nationale prijzen zal de Westduitse landbouw wegens zijn kostensituatie niet kun nen dragen. Tegenover oriëntering van de Europese landbouwproduktie volgens de optimale produktieplaal- sen moet de bondsregering een ander doel stellen: de produktie uit de bo dem moet overal rendabel worden ge houden, waar uitwijken naai- andere produkten niet mogelijk is. Buitensporig In plaats vau gemeenschappelijke marktordeningen „met buitensporig grote supranationale bnreaus" wenst Sonnemann dat de beslissing inzake hoeveelheid, prijs, tijdstip en oor sprong van de invoer vast in de hand van „politiek verantwoordelijke en parlementair controleerbare staats organen" blijft. In geen geval mag de invoer functioneren volgens markteconomische gezichtspunten. In j In een commentaar op deze uiteen- het bijzonder mag de invoer niet j zetting van de staatssecretaris merkt worden overgelaten aan liet inzicht i de „Frankfurter Allgemeine Zeïtuug" van particuliere ondernemers van wie op, dat Sonnemann kennelijk tot de de zakelijke belangen in strijd kun- nen zijn met hef, openbare belang. Ook om deze reden verlangen wij handhaving van de nationale markt ordeningen tot in de eindfase van de gemeenschappelijke markt, zo schrijft Sonnemann. Het is volgens Sonnemann noodzakelijk geworden, dat de bondsregering de voorstellen van de E.E.G. inzake een gemeen schappelijke landbouwpolitiek afwijst om een politiek te kunnen voortzet ten die geleidelijk het doel van de Duitse landbouwwet nadert. De af wijzing van een gemiddelde Europese graanprijs is naar Sonnemann uit eindfase van de gemeenschappelijke markt op liet gebied van de land bouw een autarkische politiek wil voegen. Hoe dit eindstadium ooit moet worden bereikt, blijft onduide lijk. Zolang een marklordenings- en agra rische prijspolitiek de agrarische produktie geen „vrijheid van bewe ging" binnen de Europese economi sche gemeenschap laat, kan er ook geen gemeenschappelijke markt zijn en zal de*eindfase nimmer worden bereikt. Is dat inderdaad het doel van de bondsregering, zo vraagt de „Frankfurter Allgemeine Zeitung" zich af. HET EILAND CYPRUS Kroesjtsjew wil met dit proces ongetwijfeld de pronaganda- mogelijkheden, die het U-2-ïn- cïdent zo vlak voor de topconferentie hem bood, nog verder uitbuiten. Maar in welke richting zal hij dat doen? Zelf heeft hij in zijn grote rede ter verguizing van Staiin (1956) de showprocessen van de jaren van dertig gehekeld en er is sprake van een ontwikkeling in de richting van „socialistische wettigheid". Zal hij deze gelegenheid aangrijpen om té tonen, dat de tijd van wrede schijn processen voorbij is? Zal hij zijn prestige in de achtergebleven gebie den willen verhogen door spektacu- lair af te wijken van de traditie dei- botte wraakzucht en soepelheid te tonen? Of zal toch in meedogenloos heid een bewijs van kracht worden gezocht? Zal het proces betekenen dat een brute streep wordt gezet on der de „dooiperiode" in de koude oor log_of zal door een zichtbaar zorg vuldige uitpluizing van de omstan- i digheden de basis voor een verdere j ontwikkeling in de richting van t „vreedzame coëxistentie" niet geheel I worden afgebroken Ai te doorzich- tig voor mensen met enig politiek in- zicht zou het zijn, indien de Russen niet het proces zouden trachten aan te tonen, dat de Amerikanen zonde- bokken zijn op het gebied der snio- nage. en zijzelf heilige boontjes. Dat i zou een duidelijke demonstratie van i schijnheiligheid zijn. Met spanning vraagt men zich intussen in het wes ten af. of voor dit proces al of niet de methode van de hersenspoeling is toegepast, j Barbara en Francis (die zij leerde j kennen toen zij als secretaresse I x» e op een luchtmachtbasis Hij Albany en met wie zij in 1955 trouw de) temidden van vele vraagtekens, j zijn nu het middelpunt geworden van discussies vol onzekerheden. Het is te hopen dat de zekerheid op het eind van het proces tenminste de som berste voorspellingen zal logenstraf fen. Foot, Makarios en Kutchuk tekenden de documenten Cyprus heeft dinsdag even na middernacht plaatselijke tijd zijn onafhankelijkheid verkre gen. De plechtigheid begon met de voorlezing door gouverneur Foot van het koninklijk besluit, tot instelling van de republiek Cyprus met ingang van 16 augustus. „Als gevolg hiervan worden de onafhankelijkheid en soevereiniteit van de staat Cy prus met ingang van heden van kracht", aldus gouverneur Foot. Hierna luidden 21 kanonschoten de geboorte van de nieuwe Cyprische republiek in. Na de ondertekening van de docu menten met betrekking tot de stich ting van de Cyprische republiek, door gouverneur Foot als vertegenwoordi ger van Engeland, aartsbisschop Ma karios als vertegenwoordiger van Griekenland en dr. Kutchuk als ver tegenwoordiger van de Turkse Cy prioten, nam aartsbisschop Makarios het woord, die wees op do grote be tekenis van deze dag voor Cvprus. De onafhankelijkheid van het eiland geeft de Cyprioten niet alleen het na tuurlijke recht eigen zaken te regelen maar betekent tevens een beslissend moment in de vooruitgang der demo cratische instellingen en in de ver wezenlijking der internationale vrij heidsbeginselen. Makarios wees op de nauwe samenwerking tussen alle con tracterende partijen, die nodig zal zijn voor een harmonieuze ontwikke ling van de staat, en verder op de noodzaak van wederzijdse eerbied voor de nationale en geestelijke idea len en tradities der Griekse én Tur k se eilandbewoners. Uitweidend over de rol, die de nieuwe republiek thans op het punt staat op zich te nemen door haar samenwer king voor liet behoud van de wereld vrede, verklaarde Makarios, dat de Cyprische republiek bij haar intrede in' de volkerengemeenschap belooft de beginselen van het Handvest der Verenigde Naties te zullen eerbiedi gen en haar morele plichten tot het einde toe te zullen vervullen. BARBARA POWERS -.interview in Moskou^**

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 5