Visserijfeesten met vuurwerk afgesloten Inbraak in bureau Maatschappelijke Zorg Zeeuwse Almanak <3.win lijfje Hoe gelukkig te leven met reumatiek VISSTR0PER OPEREERDE OP DUIVELAND IN DUIKERPAK LEDENTAL VAN GROENE KRUIS LIEP VORIG JAAR TERUG Agenda PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 16 AUGUSTUS 1960 DUIZENDEN BEZOEKERS Gezellige drukte na regenbuien Verscheidene duizenden west Zeeuwsch-Vlamingen en vele toeristen die daar momenteel hun vakantie doorbrengen, heb- maandagavond het sluitstuk van de visserijfeesten 1960 in Breskens, het vuurwerk aan de haven, bijgewoond. Precies om kwart over tien werden de eer ste vuurballen en pijlen in het luchtruim geschoten, gevolgd door talrijke „raketten" thun- derjets en het bijbehorende knal- en draaiwerk. Bijzonder veel succes liad 't nummer van de vissersman ïn zijn roeibootje wiens vistuig' duidelijk op een neer bewoog, maar dat jannner genoeg op het laatste moment door midden brak; De laatste der drie visserijdagen be. gon met een van de zijde der markt kooplieden goed bezette jaarmarkt waaraan bovendien medewerking werd verleend door een aantal wel bespraakte standwerkers. Na een enkel regenbuitje klaarde het weèr op. waarna het in de mid daguren op en om het Oranjeplein Bruinisse viert opening van mosselseizoen Bruinisse viert zaterdag a.s. de ope ning van het mosselseizoen. Ter ge legenheid hiervan is een aantrekke lijk feestprogramma samengesteld, 's Middags om kwart voor twee zul len ongeveer 25 scheepjes uitvaren naar de Grevelingen om op de ver schillende mosselpercelen de korren te laten zakken en de eerste Zeeuw se mosselen aan wal te brengen. Voor deze tocht worden ook de be langstellenden ingescheept. Om onge veer half zes is er een oriënterings- rit en knobelrit voor auto's, moto ren en scooters. Daarna volgen di verse sportdemonstraties. De feeste lijkheden in de middaguren worden opgeluisterd door de muziekvereni ging „Nu met Hope", 's Avonds geert de harmonie „Kunst en Eer" uit Zierikzee een concert. Examens Voor het examen „Magazijnmeester" slaagde te Rotterdam, de heer C. v. d. Berge te Axel. Voor het P.B.N.A.-examen adspirant elektrotechnisch opzichter slaagde dezer dagen te Arnhem, de heer D. M. Dieleman te Axel. Voor het vakdiploma brood- en ban ketbakker slaagden te Terneuzen de heren A. Hoogstraten en W. Visser, beiden te Axel. Voor het praktijkdiploma machine- schrijven slaagden mejuffrouw S. v. Hilten en de heer J. Oggel, beiden te Axel. gezellig druk werd. Tegen vijf uur had zich een duizendkoppige menigte verzameld rondom de haven waar een aantal leden van Belgische jacht clubs enkele spectaculaire demonstra ties en wedstrijden hielden met hun snelle speed.boten, afgewisseld door enkele nummers waterskiën. Veel belangstelling genoot op de slotdag ook de 40 leden tellende jeugddrum bands „Were Di" Uit Breda, die een mars door Breskens maakte en daar na eenvoortreffelijke show weggaf op het Oranjeplein. Deze jeugdige knapen, waarvan enkelen niet ouder zijn dan zes jaar, mochten van het talrijke publiek een hartelijk en wel verdiend aplaus in ontvangst ne men. Voor dat het vuurwerk begon gaf het muziekgezelschap „Oefening Kweekt Kunst" uit Schoondijke nog een concert op de kiosk op het Spui- plein. H. A. Malkus te Oostburg verlaat belastingen Per 1 september a.s. zal de heer H, A. Malkus te Oostburg wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd zijn functie als chef de bu reau in de rang van commies op de Inspectie der Directe Belastingen te Oostburg neerleggen. Op die dag zal de lieer Malkus wel een zeer bijzon dere loopbaan bij de belastingdienst afsluiten, omdat hij dan juist 51% jaar de Nederlandse fiscus heeft ge diend. Op 1 maart 1959 vierde hij zijn 50-jarig jubileum als ambtenaar in dienst van 's rijks belastingen, ter gelegenheid waarvan hij werd onder scheiden met de gouden eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje- Nassau. In de tijd dat hij op 13-jJ rige leeftijd bij de belastingen in dienst trad in de gemeente Schiedam, is hij bij deze dienst verder werk zaam geweest in Vlaardingen en Zaandam. Op 1 mei 1920 kwam hij naar Oostburg, waar hij dus nog al tijd werkzaam is. Benoeming De heer Iz. de Peyter Wzn te Axel werd benoemd tot bestuurslid van de vereniging voor christelijke verzor ging van geestes- en zenuwzieken „Vrederust" te Bergen op Zoom. IN MIDDELBURG Gemeentepolitie loste 2 inbraken en 1 diefstal op Twee inbrakeu en één geval van diefstal heeft de Middelburg se gemeentepolitie drukke dagen bezorgd. De inbraken gebeurden in het bureau van Maatschappelijke Zorg aan de Stadhuisstraat, waar hon derd gulden vermist werd, en in 'n patates-friteskraam op het Molenwater, waar een be drag van enkele guldens werd vermist. Tenslotte werd de Middelburgse gemeentepoli tie nog ingeschakeld bij de diefstal van een fototoestel uit de garderobe van een Domburgs hotel. Alle zaken wist de gemeentepolitie in en kele uren tot klaarheid te brengen! De meest spectaculaire inbraak was die in het bureau voor Maatschap pelijke zorg aan de Stadhuisstraat waaraan twee loswerklieden, de 25-jarige H. B. J. v. G. en de 23- jarige W. O. zich schuldig mr'" ten. Beiden zijn woonachtig Middelburg. De inbrekers, die uitgerust waren VAN TOT BK 0111 VLIEG De deelnemers aan het zweefvüeg- kamp te Haamstede hebben zondag middag uiterst verbaasd omhoog gekeken. Aan de hemel verscheen namelijk een zweefvliegtuig, dat een brommend en pruttelend geluid liet horen, iets wat voor een zweef vliegtuig wel zeer ongewoon ge noemd mag worden. Het bleek bij nader inzien de op Haamstede goed bekende zweefvlieger Herbert Bruns uit Munster in Westfalen te zijn, die na veelknutselen een soort wentel- wiekje op zijn zweeftoestel heeft gemonteerd. Dit wiekje brengt de vliever als het nodig is in de door zweefvliegers zo fel begeerde ter- miek. Bruns kan op deze wijze bij zonder lange vluchten maken, die hem zo goed als geen benzine kos ten. Voortdurend vliegt hij van de ene plaats met temiiek naar de an dere om dan zo snel mogelijk het motortje weer af te zetten om on bekommerd door te vliegen. Bruns, die onlangs nog even naar Parijs zweefde, nam op Haamstede een beetje benzine In, en verdween in zijn bromvlieg in noordelijke rich ting. II ERF S TB O DE.. Gistermorgen wierp de wind ons een bruin, verdord boomblad voor de voe ten, als een ontijdige voorbode van een naderende herfst. Het dwarrelde naargeestig ritselend over de straat stenen, woei soms even op en bleef tenslotte tegen de trottoirband lig gen. Uitgediend. Een kleine attentie van moeder na tuur om ons er aan te herinneren, dat ook deze zomer binnenkort weer zal overgaan in een herfst. Goed, een overbodige attentie misschien, gezien het feit dat we de laatste weken al gewend zijn geraakt aan herfstige 'temperaturen, maar niettemin: een attentie, een klein alarmseintje om U en ons nog eens even met de neus op de feiten te duwen. En al maakt één verdord boomblad nog geen herfst, gelukkig nog geen herfst mo gen wij wel zeggen, we weten er eens temeer door dat straks de wind weer hevig door dc bomen zal waaien. Ja, zelfs hier in huis.... DUIK In déze tijd van zwemmen en dui ken bleef de 21-jarige landbou werszoon A. de B. uit Biervliet niet achter. Hij deed het echter met tractor en al, toen hij op een perceel grond langs de „leiding" in de Elisabethpolder aan het werk was. Hij kwam zo dicht langs de waterkant dat een slip pertje onvermijdelijk werd. De B. was op de duik niet erg gekleed: hij hield er dan ook het bekende natte pak van over. WEG Terwijl de gemeente Haamstede alle mogelijke moeite doet het de bad gasten zo aangenaam mogelijk te maken en het strand van de nodige accommodatie te voorzien, is toch bij de vuurtoren een deel van het reddingsmateriaal. te weten een stuk touw van 25 nieter lang, weggeno men. In nood verkerende zwemmers zouden ër dus niet direct geholpen kunnen worden. ïn Haamstede spreekt men nu van vandalisme. De rijksyiolitie aldaar verzoekt eventuele getmgen zich te melden bij de post- comma ndant. KOOIDEMONSTRATIE Voor wie het nog niet weet boe een aardappelrooimachine werkt: hij wende zich op donderdag 8 september naar het demonstratie- landbouwbedrijf in de Braakman polder, waar de Zeeuws-Vlaamse Landbouwvoorlichtingsdienst in samenwerking met dc landbouw organisaties een demonstratie van deze machines zal geven. Het nieuwste op het gebied van aard- appelrooien zal er te zien zijn. GOUD Goud in Hontenisse, waar het echt paar Menu-De Waal donderdag voor de vijftigste maal het feit der echt vereniging zal vieren. Het zal de krasse en welbekende oudjes niet aan belangstelling ontbreken. met een breekijzer en een bajonet, verschaften zich 's nachts toegang tot het kantoor door het inslaan van een raampje. Vervolgens maakten zij de sluiting van het raam los en klommen naar binnen waar zij een schrijfbureau for ceerden en hieruit een bedrag van honderd gulden haalden. Ook trachtten zij de stalen deur van een muurkast, waarin zich een brandkast met een aanzienlijk be drag bevond, open te breken. Dit mislukte echter. Sporen Toen het personeel 's morgens op kantoor kwam werd de inbraak ontdekt, waarna onmiddellijk de politie gewaarschuwd werd. Aan de hand van de sporen, die de los werklieden op hun nachtelijke tocht hadden achtergelaten viel het deze niet al te moeilijk de da ders op te sporen. Nog dezelfde middag kon tot arresta tie worden overgegaan. Beiden verdachten ontkenden eerst, maar de bewijzen, die de politie in han den had waren zo sterk, dat de mannen al spoedig door de mand vielen. Zij werden ingesloten in het Huis van Bewaring. Het grootste deel van het ontvreemdde geld kon worden achterhaald. Als reden van deze diefstal werd opge geven, dat zij werkloos waren en geld nodig hadden. Bij hun pogin gen om de stalen muui-kast open te breken werd de muur flink be. schadigd. Vandaag zullen beiden aan de officier van justitie worden voorgeleid. Ruit ingegooid Ook de oplossing van een inbraak In de patates-friteskraam op het Mo lenwater bleek voor de gemeente politie niet zo moeilijk. Hier was 's nachts met een grote baksteen een ruit ingegooid. De dader had zich hierbij echter gewond aan de glasscherven, want overal vond de politie bloedsporen. Uit de wagen werd een bedrag van twee gulden en vier cent vermist. Uit de be schikbare gegevens heeft de poli aanmerking kwamen. En al spoedig.had men succes! Toen men bij de 19-jarige loswerkman C. J. v. G. kwam een broer van II. B. J. v. G., die in het bureau van Maatschappelijke Zorg liad ingebroken en deze aan de tand voelde, bleek men de juiste man te hebben. Na verhoor en beken tenis werd liij op vrije voeten ge steld. Het laatste geval betrof de diefstal van een fototoestel (waarde vijf honderd gulden) uit de garderobe van een Domburgs hotel. Een Duitser had hier zijn toestel ach tergelaten, maar toen hij terug kwam bleek het verdwenen. Hier van deed hij aangifte bij de rijks politie. Verder deelde de Duitser mee, dat hij in de garderobe een Frans echtpaar had gezien, zodat men op dit gegeven verder zocht. Daar de mogelijkheid bestond, dat het echtpaar naar Middelburg was doorgereisd toog «le politie hier op pad laugs d«i verschillende ho tels. Ook in dit geval behaalde men al spoedig succes. In een van de hotels werd het echtpaar aan getroffen, waarvan dc man, de 34- jarige 1'. L. A. I'. uit Lille, hef tig ontkende, zich aan diefstal te hebben schuldig gemaakt. Bij on derzoek werd het toestel echter in zijn auto aangetroffen, waar hij het verborgen had. De Fransman is maandagochtend aan de officier van justitie voorgeleid. Hierna werd hij door de gemeente lijke politie naar de grens ge bracht, waar hij aan de Belgische grenswacht werd overgeleverd. Advertentie i Advertentie t Leef opgewekt. Neem Togal tabletten. Bevrijdt U afdoende van pijn, reumatiek, ischias, spit, hoofd- en zenuwpijn. Morgen reeds mogelijk. Togal is veilig voor de maag. Bij apoth. en drog. TOGAL 0,95, 2,40, 8,88. HANDCREME Bereid met het kost bare Nertsal, uit de onderhuidse weefsel- laag van de nerts. 1/2 cm is al fff* 'oor belle banden' Politiehond „Carlo" boekte eerste succes De eerste keer, dat de rijkspolitie op Schouwen-Duiveland gebruik heeft gemaakt van de surveillan ce-hond „Carlo" is direct bijzon der succesvol geweest. Reeds lan ge tijd stond net voor de politie vast, dat een visstroper uit Zie rikzee de kreken bij Ouwerkerk als „werkterrein" had gekozen. Het bleek echter zeer moeilijk de man op heterdaad te betrappen. Waarom het zo moeilijk was kwam aan het licht, toen de bou vier Carlo maandagmorgen vroeg, omstreeks half vier, zijn vervaar lijke tanden in de broek van de stroper zette. De man opereerde namelijk in een duikerpak. Zodra de politie naderde, dook hij on der.... Maar maandagmorgen, toen de politie voor het eerst van de sinds enkele weken „gebrevetteer de" hond gebruik maakte, kreeg de man daarvoor de kans niet meer. Ver voor de patrouillerende rijkspolitiemensen was Carlo uit de pikdonkere nacht opgedoken en het was voor de Zierikzeeënaar W. K. S. raadzaam geen vin meer te verroeren. Gelaten moest hij de komst van de politie af- i wachten, die hem onder voor het i opmaken van een verbaal „ideale" i omstandigheden aantrof: „ge- i reedstaande om zijn fuiken in het llllllllltllillllllllllllllllllllllllllllllM water te brengen". De rijkspolitie op Schouwen-Dui veland let reeds langere tijd scherp op visstropers, die in de wateren bij Ouwerkerk en Nieu- werkerk opereren. Vooral de kre ken bij Ouwerkerk blijken bij de stropers in trek te zijn. Benadeel de is hier de hengelsportvereni ging „De Oosterschelde" uit Zie rikzee, die dit water heeft ge pacht. Nu de groep Bruinisse van de rijkspolitie echter over Carlo be schikt, lijkt het er op, dat aan dit onrechtmatige vissen spoedig een einde zal komen. De eerste keer, dat de zwarte bouvier in actie kwam, was het al raakCarlo beantwoordt daarmee voortreffe lijk aan zijn doel: hij is in hoofd zaak bestemd om de rijkspolitie mensen behulpzaam te zijn bij het toezicht op jacht en visserij. De bouvier is dp eerste surveillan ce-hond op Schouwen-Duiveland. De gistermorgen betrapte stroper was door zijn verschijning zo ge ïmponeerd, dat hij, terwijl pro- ces-verbaal werd opgemaakt en passant bekende enige tijd gele den de banden te hebben stuKge- sneden van de auto van een ken nis, die hem op een van zijn nach telijke tochten ongevraagd was gevolgd. Nadat proces-verbaal was opgemaakt, werd de man op vrije voeten gesteld. De fuiken zijn in beslag genomen. Eenprodukt van r"'" Burgemeester R. O. M. Waelput van 's-Heerenhoek bracht gisteren „offi cieel" een bal aan het rollenHij trapte namelijk af voor de feest- match tussen Patrijzen en Lewedorp- se Boys. Van dit tweetal vierde eerstgenoemde vereniging het dertig jarig jubileum. Met deze burgemees- terlijke trap werd ook het herstelde veld ingewijd. Foto P.Z.C.). UIT JAARVERSLAG BLIJKT Aantal aangesloten verenigingen bleef 76 Het ledenaantal van het Zeeuwse Groene Kruis is in 1959 met 507 af genomen. Dit blijkt uit liet dezer da gen verschenen jaarverslag. Hierin wordt verder vernield, dat het aan tal leden op het eind van liet jaar 47.017 bedroeg. Het grootste ledenverlies leed de af deling Souburg-Ritthem, namelijk 693, teiwijl ook Vlissingen (70), Kortgene "(77), Kloetinge (58) en Zaamslag (33) vrij aanzienlijk te rugliepen. Daartegenover stond ech ter de ledenwinst in Oud-Vossemeer (85), Kruiningen-Hansweert (80), Terneuzen (100), Goes (67). Rilland- Bath (58) en Zierikzee (34). Het aantal aangesloten plaatselijke verenigingen bleef gehandhaafd óp 76. Er waren eind december 1959 59 wijkverpleegsters werkzaam bij het Groene Kruis. In de inleiding tot het jaarverslag wordt verklaard, dat de situatie in Zeeland wel klopt mot liet algemene landelijke patroon. De hoeveelheid werk op het provinciaal bureau nam ook het afgelopen jaar weer toe. Er waren vorig jaar 80 consultatie bureaus voor zuigelingen, evenals in 1958, 65 voor kleuters (54) en 15 voor praenatale zorg (17). Het aantal Groene Kruiscentra voor Kraamzorg in Zeeland bleef 5. Bij deze centra waren op eind van het verslagjaar 97 leerling- en gediplo meerde verzorgsters werkzaam, (vo rig jaar 94). Tegenover deze geringe groei staat een steeds grotere vraag naar gediplomeerde kraamverzorg sters, hetgeen de leiding van deze centra soms voor ernstige problemen stelt. Het opkomstpercentage voor de po lio-vaccinatie was ongeveer 80. De stichting Geestelijke Volksge zondheid heeft in principe beslo ten om tegen 1 januari een psy chiatrisch sociaal werkster aan te stellen. In verband met de reva lidatie is een stichting gevormd en een voorlopig bestuur benoemd. Tenslotte gewaagt bet jaarover zicht van de groei in het sociaal- hygiënische werk in Zeeland. Advertentie van 1200 in „Tussen de Rails" B. en W. van Middelburg stellen de raad voor een -krediet van f 1200. beschikbaar te stellen voor het plaatsen van een advertentie in het septembernummer van het maand blad „Tussen de Rails" van de Ne derlandse Spoorwegen. Dc inhoud van dit nummer, aldus schrijven B. en W. in een toelichting op hét voorstel, zal gericht zijn op de huidige problematiek in Zeeland, zo als voor de gemeente Middelburg on der ander het vreemdelingenverkeer en op de toekomstige ontwikkeling van Zeeland in verband met het Del taplan en het Sloeplan. De kosten voor deze advertentie be dragen voor do gemeente f 1200 plus foto- en clichékosten, zodat B. en W. de raad thans voorstellen een krediet van f. 1200.te verstrekken en zo veel meer als de foto- en clichékosten zullen bedragen. Volgend jaar komt bijdragenwet Deltawerken Minister Korthals heeft de Eer ste Kamer meegedeeld dat het in zijn bedoeling ligt in het ko mende zittingsjaar de bijdra genwet Deltawerken in te die nen. Er zal echter geen algemene bijilra- genwet komen. Evenals de bewinds man reeds meedeelde bij de behande ling van de begroting in de Eerste Kamer, ligt het niet ïn zijn bedoeling de wet op calaniiteuze polders uit 1870 te vernieuwen. De vraag of deze wet in Zeeland her ziening behoeft is als gevolg van de uitvoering der Deltawerken in een geheel ander licht komen te staan. Het merendeel der waterkeringen in Zeeland zal door de uitvoering van de werkzaamheden zijn zeewerend ka rakter verliezen. Vernieuwing van de wet zal der halve alleen van betekenis kun nen zijn ten aanzien van de zeewe ring langs de Westerschelde die niet wordt afgedamd. Een ander onderzoek zal derhalve moeten uitwijzen of aanleiding bestaat te dezen nadere voorzieningen te treffen. Voor het geval het hiervoor bedoelde onderzoek naar vernieuwing van de wet betreffende de calamiteuze pol ders in Zeeland niet tijdig tot resul taten zal leiden, zal een ander voor stel tot verlenging van de thans aan de orde zijnde tijdelijke voorzienin gen, tijdig worden voorgesteld. Bovenstaande werd meegedeeld In de memorie van antwoord van de minis ters Korthals, Toxopeus en De Pous, naar aanleiding van bet eindverslag van de commissie van rapporteurs voor hot ontwerp van wet tot wijzi ging van de wet van 25 november 1948 inhoudende de herziening van de regeling der provinciale financiën. VANDAAG. Middelburg; City: Eiland der jaloezie, 20 uur, 14 jaar: Electro: Het zeven de zegel, 20,30 uur, 18 jaar; Miniatuur Walcheren, Molenwater, geopend van 9—22 uur: Nieuwe Kerk: orgelconcert door Koos Bons, 20 uur. VHssingen Luxor: Opium. 20 uur, 14 jaar; Alhambra: De liefdesnachten van Lucrelia, 20 uur, 18 jaar. Goes Grand: Met de kapitein aan ta fel, 20 uur, 14 jar.r.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 2