PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Hammarskjöld wil geschil met Loemoemba voorleggen aan Veiligheidsraad Ruilverkaveling Kleverskerke: rationeler en mechanischer exploitatie BILT KONGO'S PREMIER: GEEN VERTROUWEN MEER; KONGOLESE TROEPEN MOETEN NAAR KATANGA STAKING VAN 2000 MAN BIJ WERKSPOOR TE UTRECHT Vier doden bij ongeluk met kabelbaan bij Napels INDIENING BEZWAREN TOT 15 SEPTEMBER 203e jaargang - no. 191 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde eh F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur W, Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 16 aug. 1960 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per mm. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60 tel. 2355 4 lijnen (b.b.g. of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 4254 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red. tel. 2425, adm. tel.2094. Nieuwe crisis in Kongolese chaos Premier Patrice Loemoemba van Kongo heeft de secretaris-ge- neraa! van de Verenigde Naties maandag geschreven dat volk en regering van Kongo liun vertrouwen in Hammarskjöld verloren hebben. In een eerder schrijven heeft Loemoemba geëist dat de politiemacht der Verenigde Naties ter beschikking van de Kon golese regering zou worden gesteld. Hammarskjöld heeft beide brieven beantwoord en Loemoemba meegedeeld dat hij maan dagavond naar New York zou vertrekken om de Veiligheidsraad verslag uit te brengen over de gerezen geschillen, tenzij de Kon golese regering haar houding onmiddellijk matigde. Loemoemba heeft Hammarskjöld daarop verzocht zijn vertrek 24 uur uit te stellen, zodat een Kongolese regeringsdelegatie kan meereizen naar New-York. ten uit Katanga worden teruggeroe pen. De Verenigde Naties moeten vlieg tuigen ter beschikking van de Kon golese regering stellen voor het ver voer van Kongolese soldaten en bur gers. „Belgische wapens in beslag nemen" Toen hij zondagavond uit Eli- zabethstad was teruggekeerd, ontving Hammarskjöld de eer ste brief van Loemoemba. De Kongolese premier eiste in dit schrijven dat de secretaris-ge neraal vijf eisen onmiddellijk zou inwilligen Loemoemba somt; do vijf eisen op: Het Kongolese leger moet onmid dellijk de bewaking op zich nemen van alle vliegvelden die thans onder bewaking van de V.N.-strijdmacbt staan. Onmiddellijk moeten niet-blanke V.N.-troepen en Kongolese troepeu naar Katanga worden gezonden. 9 Alle niet-Afrikaanse troepeu moe- 9 De Verenigde Naties moeten on middellijk alle wapens en al de mu nitie in beslag nemen die de Belgen aan opstandelingen in Katanga heb ben uitgereikt, en overdragen aau de Kongolese regering. Besluiten geschonden Verder verklaarde Loemoemba in deze brief dat de besprekingen welke Harnmerskjöld in Eliza- bethstad met Tsjombe heeft ge voerd, en zijn interpretatie van de resoluties van de Veiligheidsraad neerkomen op een openlijke schen ding van de besluiten der Verenig de Naties inzake Kongo. Want de Veiligheidsraad, aldus Loemoem ba, heeft Harnmerskjöld opgedra- Ilet Engelse prinsje Andrew, nu al weer zes maanden oud, gefotogra feerd in de armen van een kinderjuf frouw, op weg naar Balmoral, waar het Britse Koninklijke gezin de zo mervakantie zal doorbrengen. gen in samenwerking met de Kon golese autoriteiten en het leger de orde te herstellen. Onder Ham marskjöld leiding voeren de V.N.- troepen deze taak niet naar de let ter uit. Bovendien is het volgens hem onjuist dat de secretaris-ge neraal naar Katanga ging zonder de Kongolese regering daarover vooraf in te lichten. Loemoemba beschuldigde Hammarskjöld van „samenwerking" met Tsjombe, „die door de Belgen gesteund wordt", en verklaarde „absoluut niet" te kunnen instemmen met het memorandum van Hammars kjöld waarin deze, voor zijn ver trek naar Elizabethstad, zijn in terpretatie van de V.N.-resoluties had neergelegd. Geen discussie In zijn antwoord verklaarde Ham marskjöld niet bereid te zijn tot een discussie over ongerechtvaardigde be schuldigingen. Hij deelde mee de kwestie te zullen voorleggen aan de Veiligheidsraad, waar Loemoemba zijn standpunt dan zou kunnen toe lichten. Enkele uren na dit antwoord kwam Loemoemba's tweede brief. De pre mier van Kongo verklaarde ïn het geheel geen beschuldigingen te heb ben geuit, doch slechts de waarheid aan het licht te hebben gebracht. Hij vond ook dat onmiddellijk een bijeen komst van de Veiligheidsraad diende te worden belegd. In die vergadering moet volgens Loemoemba besloten worden neutrale waarnemers naar Kongo te zenden uit Marokko, Tune sië, Ethiopië, Ghana, Guinee, de V.A. R., Soedan, Ceylon. Liberia, de Mali federatie, Burma, India, Afghanistan en Libanon. Harnmerskjöld moest zijn vertrek naar New York dan 24 uur uitstellen, aldus de Kongolese premier, teneinde een Kongolese delegatie te laten mee reizen naar New York. CONFLICT OVER CLASSIFICATIE Stakingsactie wordt door vakbonden veroordeeld Bij de N.V. Werkspoor te Utrecht is gisteren een staking uitgebroken. Naar van de zijde van de directie van Werkspoor werd medegedeeld waren er in de loop van de dag moei lijkheden ontstaan naar aanleiding van de loonsituatie. Vrijwel het hele bedrijf, dat 2500 a 2600 man telt, heeft gisteren van 9.00 uur af stilge legen, uitgezonderd de apparatenaf- deling, waarin door personeel van Werkspoor Amsterdam wordt ge werkt. Het administratief personeel nam geen deel aan de staking. Tegen half vijf zijn de arbeïder.s in het schaftlokaal bijeengeroepen voor een bespreking met hun vakbondsleiders. Het aantal stakers werd geschat op een kleine 2000. Zaterdagochtend deden zich bok reeds moeilijkheden voor in de fa briek. Deze lokaliseerden zich toen tot de houtafdeling. De afdeling ap paratenbouw heeft gedreigd met. sta king. wanneer aan bepaalde looneisen niet voor 25 augustus wordt voldaan. Het gisteren gehouden overleg tussen de directie van Werkspoor en de vertegenwoordigers van de drie erkende metaalvakbonden heeft geleid tot een scherpe ver oordeling door de vakbonden van deze stakingsactie. Van vakbondszijde is gisteravond medegedeeld,- dat de N.V. Werkspoor begonnen is met de voorbereidende werkzaamheden voor de invoering van de wérkelassificatie, medé in verband met de spanningen op de ar beidsmarkt. Dit heeft tot gevolg, dat zich Toonverschillen voordoen. Hiertegen verzotten zich thans de arbeiders, die deze toonverschillen onaanvaardbaar achten. Zij eisen op heffing van deze verschillen door een optrekken van de lonen van die ar beiders. die minder verdienen dan hun collega's en toch gelijkwaardig werk verrichten. De directie van Werkspoor heeft de ondernemingsraad en ook de vakbon den te kennen gegeven niet verder te kunnen gaan, dan thans het geval Is. De ondernemingsraad zal de ar beiders er van op de hoogte stellen dat hun eisen niet realiseerbaar zijn.' Gisteravond, werd er door de con- tinuploegen van Werkspoor nog ge staakt, met uitzondering van de af deling apparatenbouw. Vandaag zul len weer besprekingen plaatsvinden tussen de directie en de onderne mingsraad van Werkspoor enerzijds en de vertegenwoordigers van de bo nafide vakbonden anderzijds. Het was gisteravond nog niet bekend of deze staking zich zou beperken tot een 24-uur actie, of dat ook vanoch tend het werk zou worden neerge legd. 9 Aan de Zweedse westkust bij Gothen burg is dezer dagen een fles uit zee op gepikt die negen jaar geleden door een Zweed voor de grap, met een briefje waarop naam en adres er in, in een wa terval in het noorden was geworpen. De fles had een afstand van zeker 1600 km afgelegd, klaarblijkelijk meegevoerd door stromingen uit de monding der Noord- zwéedse rivieren door Kattegat en Ska- gerrak naar de Atlantische Oceaan. -Veer en meer wordt Rome de Olym pische stad 19G0: op de foto een be kende winkelstraat de Via Frat- tina bij de Spaanse trappen ver sierd met de vlagaen van alle deel nemende landen. Bij een ongeluk met een kabelbaan bij Napels zijn maandagochtend drie personen om het leven gekomen en één ernstig gewond. Een cabine waarmee juist een veer tigtal toeristen van Castellamare naar de ruim 1100 meter hoge berg Faito was gebracht, stortte op de terugreis tengevolge ran het breken van de draagkabel vijftien meter naar beneden. Van de vier leden van het personeel die zich in de cabine bevonden, werden er twee op slag gedood. Van de twee zwaargewon den overleed er later een aan zijn verwondingen. De cabine was op weg.naar de kust om een nieuwe groep toeristen op te halen. Later is ook het vierde perso neelslid overleden. Duik naar schip met f 100 miljoen Binnenkort zal een poging worden gedaan tot berging van bet schip „Grosvenor" dat 178 jaar geleden op 4 augustus 1782 met naar schatting voor honderd miljoen gulden aan goud en edelge steenten bij de kust van Pondoland, aan de oostkust van Zuid- Afrika, ten zuiden van Durban, zonk. Duikproeven van een Kaapstadse duiker, Paul Beneke, analyses en meningen van allerlei deskundigen hebben aangetoond dat het schip nog in betrekkelijk goede toestand verkeert. Een Canadees syndicaat met eeri kapitaal van 100.000 dollar is in het leven troe pen om het bergen van de „Grosvenor" te financieren. Tot dusverre zijn alle pogingen door de eeuwen heen om bij de schattten van dit schip te komen, mislukt. Beneke. een duiker met 30.000 uur onderwater-ervaring, gelooft dat hij nu de oplossing" weet en zal slagen. Frans Kongo onafhankelijk Afrika heeft er maandag" nog een re publiek Kongo bijgekregen, de voor malige Franse kolonie gelegen ten noorden van voormalig" Belgisch Kongo. Om één minuut na midder nacht is dit land volledig soeverein geworden. Honderd en een saluut schoten kondigden het ogenblik van de vrijheid aan en vormden het sein tot grote dansfestijnen op straat in de hoofdstad Brazzaville, en de an dere twee grotere steden, Pointe Noire en Dolisie. Niets duidt erop, dat het onafhanke- lijkheidsfeest hier gevolgd zal wor den door uitbarstingen als zich in voormalig Belgisch Kongo hebben voorgedaan. De premier. Fulbert Youlou. een priester die door het Va- ticaan uit zijn ambt ontzet is, heeft gezorgd voor een sfeer van rust door verscheidene leden van de so cialistische oppositiepartij in zijn re gering op te nemen, ondanks het feit, dat bij in het parlement een meer derheid heeft van 51 tegen 10. Vlak voor de verkiezingen van het vorig iaar is het land getuige geweest van moedige gevechten tussen de aanhan gers van Youlou en de socialisten van Jacques Opangault. Opangault is nu in de regering opgenomen als minister van buitenlandse zaken. RAPPORT CULTUURTECHNISCHE COMMISSIE NU TER VISIE VANAF MAANDAG j.l. ligt het door de Centrale Cultuurtechni sche Commissie samengestelde rapport inzake de ruilverkave ling Kleverskerke ter visie op de gemeente-secretarieën van Arnemuiden, Middelburg en Veere. De belanghebbenden kun nen thans tot 15 september a.s hun bezwaren indienen bij Ged. Staten, die hun goedkeuring' hebben gehecht aan liet herver kavelingsplan, maar het na de uitwerking door de streekcom- missie nog definitief moeten vaststellen. Op woensdag 19 ok tober a.s zal het plan in stem ming worden gebracht. In een toelichting bij het rapport op het ruilverkavelingsplan, waar voor de totale kosten beraamd zijn op 4.11 miljoen, waarvan 1.3 miijoen door de belangheb bende eigenaren en derden zal worden gedragen wordt ver klaard, dat door de uitvoering er van ruime mogelijkheden worden geschapen voor een ra tioneler en mechanischer explo- tatie De verhoging van de ar- beidsproduktïviteit zal een kost prijsverlagende invloed hebben, terwijl ook ïn sociaal opzicht een achterblijven van het gebied voorkomen wordt. Nadat eventuele bezwaren tegen het plan zijn ingediend, stellen Ged. Sta ten het herverkavelingsblok, het plan van wegen en waterlopen, het land schapsplan en de toewijzing van per celen aan openbare lichamen, voorlo pig vast. Op vrijdag 9 september a.s. wordt in het verenigingsgebouw te Arnemuiden om 2 uur onder leiding van de Centrale Cultuurtechnische Commissie een informatieve verga dering met de belanghebbenden ge houden. Tot de ruilverkaveling wordt beslo ten wanneer óf de meerderheid van het aantal kadastrale eigenaren óf een aantal eigenaren, dat tezamen de meerderheid van de oppervlakte van het blok in eigendom heeft, zich vóór de ruilverkaveling uitspreekt. Wan neer nu de ruilverkaveling is aange nomen, benoemen Ged. Staten een plaatselijke commissie, die de verant woordelijkheid voor de uitvoering lieeft en het plan uitwerkt. Daarna wordt het door G.S. definitief vast gesteld. Het thans ter visie liggende rapport bevat: a: De begrenzing van hét ruil- verkavelingsblok; b: Een beschrij ving van de algemene landbouwkun dige toestand; c: De noodzakelijk geachte verbeteringen hierin en de daarvoor te treffen voorzieningen, en d: Een raming van de totale kosten en het deel, dat ten laste komt van de eigenaren. Huidige toestand Over de huidige landbouwkundige toestand wordt opgemerkt, dat de verkaveling veel te wensen overlaat, behalve in de Oranjepolder. De ge middelde kavelgrootte is 1.95 ha, maar dit gemiddelde is nog sterk be- invloed door enkele bijzonder grote bedrijven. Van de opgenomen bedrij ven hebben er 40 (80%) 6 of meer kavels. Behalve op enkele grote be drijven is de kavelvorm dusdanig, dat een bewerking met machines niet het rendement oplevert dat normaal kan worden venvacht. De ontsluiting van het gehele gebied voldoet zelfs niet aan de geringste eisen. De weg- traees zijn kronkelend en ondoelma tig, de dwarsprofielen zijn vaak zeer smal. Over de spoorweg zijn binnen het blok 10 overgangen gelegd, waar van er 5 openbaar zijn en 5 niet. De ontwatering behoeft eveneens drin gend verbetering, met name in de ou. dere landbouwgebieden. In de jonge polders kan 's zomers plaatselijk ver droging optreden. Bij het ontwerpen van het plan van wegen en waterlopen in het ruilver- Zie slot pag. 7 kol. 1 Rotterdamse leeuw naar Ede Een van de vier leeuwen, die H de inmiddels afgebroken Ko- III H ninginnebi-ug in Rotterdam flankeerden, is door de ge- meente in langdurig bruikleen H afgestaan aan het wapen van de verbindingsdienst. Dit ter herinnering aan het feit, dat militairen van het tweede re- li giment genietroepen, waar de verbindingsdienst voor de oor- =e log deel van uitmaakte, bij de §1 verdediging van de brug be- trokken zijn geweest. De H leeuw, die is geplaatst op het Ir terrein van de Elias Beek- mankazerne in Ede, zal de her- innermg aan de verdediging H van Rotterdam levendig moe- ten houden. H Op woensdag 17 augustus des M morgens om elf uur zal de bur- H H gemeester van Rotterdam, rar. G. E. van Walsum, de leeuw overdragen. Daarbij zullen ook l| aanwezig zijn wethouder R. |f Langerak en gemeente-secre- taris J. I-Iasper. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii HET WEER IN EUROPA Volgens de weerrapporten van avond 7 uur Den Helder, regenbui Ypenburg, regenbui Vlissingen, licht bewolkt Eelde, onweer De Bilt, half bewolkt Twente, regen Eindhoven, half bewolkt Zuid-Limburg, zwaar bewolkt Helsinki, zwaar bewolkt Stockholm, regen Oslo, zwaar bewolkt Kopenhagen, licht bewolkt Aberdeen, regenbui Londen, licht bewolkt Amsterdam, half bewolkt Brussel, licht bewolkt Luxemburg, half bewolkt Parijs, zwaar bewolkt Bordeaux, zwaar bewolkt Grenoble, zwaar bewolkt Nice, half bewolkt Berlijn, zwaar bewolkt Frankfort, regenbui Münehen, liclit bewolkt Zürich, zwaar bewolkt Genève, regenbui Locarno, licht bewolkt Wenen, zwaar bewolkt Innsbruck, half bewolkt Belgrado, licht bewolkt Rome. onbewolkt Ajaccio, onbewolkt Madrid, regenbui Lissabon, onbewolkt gr. 18 gr. 17 gr. 16 gr. 18 gr. 16 gr. 19 gr. .8 gr. 17 gr. 19 gr. 20 gr. 20 gr. 17 gr. 21 gr. 17 gr. 18 gr. 1" gr. 21 gr. 22 gr. 21 gr. 23 gr. 21 gr. 20 gr. 21 gr. 20 gr. 21 gr. 21 gr. 25 gr. 22 gr. 27 gr. 31 gr. 28 gr. VERWACHT. WESTELIJKE WIND Perioden met zonneschijn maar ook plaatselijk enkele buien. Matige en langs de kust vrij krachtige weste lijke wind. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets hogere. STR AN DVERW ACHTING (Van onze weerkundige medewerker) Vandaag minder buien en wat meer opklaringen. Matige wind uit zuid westelijke richting. Temperatuur 18 tot 19 graden. Zeewater 18 graden. Vooruitzichten: Rug van hoge druk nadert uit het westen en brengt wat aangenamer strandweer met zon. ZON EN MAAN 17 augustus Zon op 5.26 onder 20.01 Maan op 0.58 onder 16.47

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1