PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Kasavoeboe roept Kongolezen op tot steun aan centrale regering Visserijfeesten Breskens trokken duizenden belangstellenden AFSCHEIDINGSCONGRES VAN ABAKO AFGELAST ZediedenstMng BEVEILIGING ELIZABETHSTAD AAN ZWEDEN OVERGEDRAGEN HET WEER IN EUROPA BUURTVERENIGING DORPSSTRAAT IN CORSO VOOR 4e MAAL WINNAAR belaagde ook nachtboot i Vrijdagavond is onder liet Engelse 1 dekpersoneel op de „Amsterdam" en i do „Arnhem" van de nachtlijn Har- wich-Hoek van Holland een staking uitgebroken, waardoor 1250 passa- gies werden gedupeerd. De staking werd op deze lijn in de loop van za terdag beëindigd. De Maatschappij Zeeland kon daarna meedelen, dat de passagiers waren geëmbarkeerd op de dagdienst, en wel op de „Konin gin Emma" en de „Prinses Beatrix", die daardoor tezamen in otaal 3000 passagiers aan boord hadden. De „Arnhem" en de „Amsterdam" zijn „in ballast", dus zonder passagiers, naar Hoek van Holland teruggeva ren. De staking was een onderdeel van een over verschillende Britse havens verbreide wilde staking van zeelie den, waardoor een veertigtal schepen wordt opgehouden. Het is een pro test tegen een vorige week door de nationale zeeliedenvereniging gete kende overeenkomst over lonen en werktijden. Volgens de overeenkomst wordt een loonsverhoging van vijftig shilling per maand gegeven maar de stakers willen een verhoging van vier pond. De Cunaitl Cy heeft een verlies van vijfhonderdduizend pond te boeken doordat de 81.000 ton metende „Queen Mary" niet uit Southampton kon vertrekken. Loemoemba: Alle blanke troepen moeten weg De Kongolese premier, Patrice Loemoemba, had gisteravond naar het scheen de macht nog vaster in handen toen de Aba- ko-partij haar congres afgelast te en president Kasavoeboe alle Kongolezen opriep, zich achter de centrale regering te scharen. Het besluit om het in Thijsstad te houden congres af te gelasten werd genomen na haastige be raadslagingen tussen Loemoem ba en Kasavoeboe. Gistermiddag omstreeks vijf uur riep Kasavoeboe via de radio aile burgers op de bevelen van de centrale rege ring op te volgen. Deze ontwikkeling kan verreikende gevolgen in de on- mïddelijke toekomst hebben daar an dere oppositie-groeperingen nu de moed wordt ontnomen, zich tegen Loemoemba te keren. De Abako was verreweg de meest invoedrijke poli tieke partij voordat Loemoemba drie jaar geleden zijn Nationale Kongo lese Beweging (M.N.C.) oprichtte. Haar onderwerping heeft Loemoem- ba's positie versterkt. Dit is voor de premier vooral van belang, omdat hij in de loop van de maand geconfron teerd zal worden met een debat in het parlement over zijn regerings programma en de huidige ontwikke lingen. Kritiek op V.N. Loemoemba beeft zaterdag op eeil persconferentie verklaard, dat zijn re gering wenst, dat de Verenigde Na ties hun werk voortzetten, „doch op voorwaarde dat alle blanke troepen Kongo verlaten". Volgens hem zijn de Afrikaanse troepen die de Ver enigde Naties ter beschikking staan, voldoende oin de orde te handhaven. Hij oefende felle kritiek op secre taris-generaal Hammarsköld en.diens plaatsvervanger Bunche, die zich zouden schuldig maken aan „vertra gingsmanoeuvres" in de kwestie-Ka tanga. De secretaris-generaal werd er van beschuldigd met de Belgische regering „onder een hoedje te spe len". Vooral had Loemoemba be zwaar tegen het feit. dat Hammar- skjöld met premier Tsjombe van Ka- tanga onderhandelde in plaats van, overeenkomstig de resolutie van de Veiligheidsraad, direct troepen dei- Verenigde Naties ICantanga. te laten binnentrekken. De Kongolese premier verklaarde dat Belgische agenten, vermomd als V.N.-functionarissen, zijn regering tegenwerkten en door spionage cn omkoperij van Kongo lese „verraders" onrust zaaiden. Afrikaanse „top" Na de oppositie van de Abako partij, die naar meer decentralisatie van hét bestuur streefde, te hebben uitge schakeld, ging Loemoemba gisteren voort met net treffen van voorberei dingen voor een „topbijeenkomst" van staatshoofden van Afrikaanse landen, die hij voor 25 augustus tot 1 september in Leopoldstad heeft be legd. De regering heeft tot dusver niets bekend gemaakt over de agen da van deze bijeenkomst, maar Loe moemba heeft na zijn reis door de Verenigde Staten. Canada en enkele Afrikaanse landen verklaard dat op deze bijeenkomst besluiten zullen worden genomen voor de toekomst van het Afrikaanse vasteland. Intus sen verstoorden kleine incidenten de zondagsrust in Leopoldstad waar klei ne groepen Kongolezen een Belg in het centrum van de Europese wijk achtervolgden en drie soldaten van do Force Publique trachtten een groep van vijf Belgen kort daarna te arresteren. In beide gevallen werden de bedreigde Belgen gered door Gha- nese patrouilles, die hen in bescher ming namen. Ontroerende plechtigheid (Telefonisch van onze speciale verslaggever) Elizabetlistad, 14 augustus. Hamniarskjöld heeft vanmiddag Elasabethvil- le verlaten, kennelijk in een betere, stemming dan toen bij aankwam. Pre sident Tsjombe deed hem uitgeleide. Hij leek meer op zijn gemak dan bij de aankomst van de secretaris-generaal. Op het ogenblik is de bevelhebber van de troepen der Ver. Naties, generaal Van Horn, in Elizabethstad om de verdere vervanging van de Belgische troepen in Katanga te regelen. Enkele uren nadat Hamniarskjöld was vertrokken, werd voor het monu ment waarbij de doden van de Eerste en Tweede Wereldoorlog worden ge- eerd, de bescherming van de stad overgedragen aan de Zweden. Toen de Brabamjonne weerklonk, stroomden graaf Harold d'Aspremont-Lynden, het hoofd van de Belgische technische missie van Katanga, de tranen over de wangen. Onder liet publiek waren verscheidene blanken, die eveneens hun ontroering niet konden bedwingen. reden voor hen bestond om het land te verlaten, nu de Verenigde Naties in Katanga de taak van de Belgische troepen overnemen. Graaf d'Aspremont-Lynden, in de wandeling graaf Aspirine ge noemd, gaf een dergelijke gerust stellende verklaring uit. Wat er tussen de beide commandanten wordt besloten, zo zei hij. zal voor alles in het teken van de veilig heid van de gehele bevolking staan. Tsjombe deed in een gesprek met een verslaggever van een plaatselijk Belgisch blad nog eens nadrukkelijk weten, dat zijn eigen mannen ook óp het vliegveld de volledige politiële taak zullen behouden. Dat werd za terdag en vandaag nog eens beves tigd. toen enkele inheemse reizigers uit Leopoldstad werden aangehouden Betoging voor het hotel van Hammerskjöld Met strakke gezichten keek een der tigtal stramme Afrikaanse veteranen volbehangeu met medailles. Na de ceremonie werd president Tsjombe zowel door Belgische als inheemse omstanders toegejuicht. Generaal Gheïjsen, de commandant van de Bel gische troepen in Kongo, drukte hem de hand. „Mijn oneindige dank", zei Tsjombe. Bonne chance, veel geluk, zei de Belgische generaal. Vive l'ar- mee, leve het leger, riepen ook de Kongolese toeschouwers, „bij wie de Belgische troepen in tegenstelling tot elders in Kongo, steeds populair zijn geweest. Geruststellingen President Tsjombe had reeds de Belgische inwoners van Elisabeth- ville verzekerd, dat er geen enkele naar de buitenlandse journalisten om die te vertellen, dat zij met traangas uit elkaar waren gejaagd. Tot dus ver neemt deze tegenstand geen grote omvang aan, maar niemand weet wat men zal proberen wanneer de Belgische troepen niet alleen uit de stad zijn weggetrokken maar ook de provincie hebben verlaten. De Bel gische kolonisten rekenen erop, dat er voorlopig nog Belgische valscherm troepen in Roeanda-Ooeroendi gesta tioneerd zullen blijven om in te grijpen, wanneer in Katanga bet le ven van landgenoten onverhoopt in gevaar zouden komen. Drie doden Tijdens Incidenten in Jadotstad op voor een nadere ondervraging en een zaterdagmiddag tussen de politie en van hen werd teruggestuurd. een aantal demonstranten die de vrij- De binnenlandse oppositie uitie zich j Iating eisten van een gevangengeno- vaninörgen weer in een demonstratie j men vertegenwoordiger van" de Ka- van betogers -voor bet liuis waar t~rgese oppositie zijn drie doden ge- Hammarskjöld de nacht doorbracht vallen. Vijf demonstranten werden Na afloop renden de aanvoerders i gewónd. „BRESKENS 55" WON WIMPEL 1960 Jonge lifters beroofden gastvrije automobilist Twee jongelui van ongeveer 19 jaar oud hebben zaterdagavond en auto mobilist die hen een lift gaf, be roofd. De heer J. O. uit Weesp zag de jon gelui staan op de grens van Amster dam en Diemen. Zij zeiden naar Hil versum te willen, waarop de heer O. aanbood hen tot Weesp te brengen De jongens namen dit aanbod aan. In Weesp gekomen bij het huis van de heer O. vroegen de jongelui of zi;" nog even wat mochten drinken. Bin nenshuis gaven zij hun gastheer plot seling een duw en bedreigden zij hem met een mes en een ploertendoder. De heer O. werd gedwongen zijn portefeuille met dertig gulden af te geven, doch kreeg niettemin een steek in de hand met het mes. Hij vluchtte" zijn huis uit en waar schuwde de politie. Tot nu toe ont breekt elk spoor van de jongens. Buizenden en duizenden toe- Ij schouwers hebben zaterdag en zondag genoten van het jleuri- b§ ge schouwspel, dat de verschil- li M lende Breslcense buurtvereni-' H gingen in het kader van de drie dagen durende visserij- feesten hadden georganiseerd. M Niet minder dan tien prachtige praalwagens telde dit bloemen- §f corso, waarin verder vijf tnu- f| ziekkorpsen meeliepen. 1 (Foto P.Z.C.). p Boot sloeg om op de Doubs: zeven doden Zeven mensen, onder wie een een achtjarig meisje, zijn gisteren om het leven gekomen toen een kleine rivierboot welke zich op de rivier de Doubs bevond, een baken aanvoer dat de vaargeul aangaf. Eén persoon werd gisteravond nog vermist. Het ongeluk gebeurde ter wijl het regende en het water van de rivier sterk gezwollen was. Men neemt aan dat de kapitein het baken niet tijdig heeft bemerkt. Hoewel de boot vrij dicht onder de kant was, cn het water aan de landzijde van de boot nauwelijks een halve meter diep was. geraakten de passagiers in pa niek, toen de romp na de aanvaring openscheurde en het vaartuig kap seisde. Zij sprongen ondanks de waarschuwingen van de kapitein aan de verkeerde zijde van het schip, en hierbij kwamen zij in veel dieper water terecht. Men neemt aan dat de boot alleen Franse passagiers ver- voerde. Enige toeristen zijn na hun j redding in ziekenhuizen en klinieken J opgenomen. H.M. de Koningin heeft met de oud ste prinsessen 'n bezoek gebracht aan een oud Grieks theater in Syracuse. Foto: het koninklijk gezelschap houdt even rust om prinses Irene de gelegenheid te geven een reisgids te- raadplegen. „Echo" is met het blote oog te zien De door de Amerikanen gelanceerde ballonsatelliet bereikt maximaal de 47ste breedtegraad, op een hoogte van ongeveer 1620 km. Hij zal dus in het algemeen slechts in het zui den te zien zijn, vermoedelijk als een zwakke ster. Dezer dagen is hij te zien gaande van west naar oost. lioog in het zuiden op een grootste hoogte van ongeveer GO graden en wel in de nacht van maandag op dinsdag om drie en twintig uur en twaalf minuten. Het blijkt dat heel wat Nederlanders in de nacht van vrijdag op zaterdag de ballonsatelliet met het blote oog hebben waargenomen. De technici van het laboratorium te Holmdel in New Jersey hebben meegedeeld dat de eerste radio verbinding heen-en-terug door middel van de relais-ballon ,Echo" zaterdagochtend tot stand is go- komen. Een woordvoerder van de „Bell" maatschappij deelde latei- mee dat via de „Echo" ook een kort telefoongesprek was gehou den. Volgens de weerrapporten van gister avond 7 uur: Den Helder, zwaar bewolkt. 19 gr. Ypenburg, zwaar bewolkt. 21 gr. Vlissingen geheel bewolkt. 21 gr. Eelde zwaar bewolkt. 20 gr. De Bilt, half bewolkt. 21 gr. Twente licht bewolkt. 19 gr Eindhoven regenbui. 21 gr. Zuid-Limburg zwaar bewolkt. 20 gr. Helsinki zwaar bewolkt, 24 gr. Stockholm regen. n gr. Oslo licht bewolkt, 20 gr. Kopenhagen licht bewolkt 19 gr Aberdeen regenbui, ie gr. Londen zwaar bewolkt. 17 gr. Amsterdam zwaar bewolkt. 21 gr. ssel regen. 20 gr. Luxemburg zwaar bewolkt. 14 gr. Parijs zwaar bewolkt. 13 gr. Bordeaux zwaar bewolkt. 22 gr. Grenoble, zwaar bewolkt, 25 gr. Nice licht bewolkt. 29 gr. Berlijn zwaar bewolkt 21 gr. Frankfurt regen, is gr. Locarno onbewolkt. 20 gr. Wenen omveer, 20 gr Innsbruck licht bewolkt. 19 gr. Belgrado onweer. 25 gr Athene onbewolkt, 33 gr. Rome onbewolkt, 23 gr. Ajaccio licht bewolkt, 26 gr. Madrid onbewolkt. :so gr. Lissabon onbewolkt, 27 gr. ONDER EEN dreigende wol kenlucht, die niet veel goeds voorspelde, zijn zaterdagmiddag in Breskens de jaarlijkse visse rijfeesten ingezet, die drie da gen duren en vanavond hun af sluiting vinden in een groots op gezet vuurwerk, dat aan de oude aanlegsteiger van de Provinciale Stoombootdiensten wordt afge stoken. Ondanks de dreigende wolkenlucht was de belangstel ling er zaterdagmiddag bij de vismijn niet minder om, toen burgemeester J A. .Eekhout van Brekens de feesten officieel opende Alleen een klein regenbuitje, dat juist neerviel, toen Breskens eerste garnalenkoningin met haar beide hofdames werd ont vangen, kon slechts voor enkele ogenblikken de feestvreugde temperen. Maar gelukkig bleef het voor Breskens op deze dag bij dit ene regenbuitje. Enkele honderden .belangstellenden hadden zich zaterdagmiddag tegen twee uur rond een geïmproviseerd podium bij de vismijn verzameld, toen burgemeester ,T. A. Eekhout de groen-roclc wimpel met het wapen van Breskens aan de winnende schip per van de Breskens 55, de heer M. Faas (38) uitreikte. Het was de be doeling, dat de commissaris der ko ningin in de provincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, deze wimpel zou uitreiken, maar op het laatste ogenblik had de commissaris verstek moeten laten gaan. Schipper Faas had de wimpel ge wonnen door in het afgelopen sei zoen-rond 20.000 kg garnalen aan de' gemeentelijke vismijn 1 te voeren waarmee hij als beste en meest ge lukkige schipper uit de bus was ge komen. In deze huldiging, die muzi kaal weid opgeluisterd door dc rnu- zïekveren. van Breskens „Uit het volk voor ljet. volk", werden ook de beide bemanningsleden van dc Bres kens 55. de heren M. Clement en J. Meulmeester, betrokken. Zeebanket Hierna kondigden Breskens' eerste garnalenkoningin, de nog geen ze ventien jaar oude Jane Elise Jacobs, Zie slot pag2 kot. 5) VERWACHT. PLAATSELIJK EEN BUI Veranderlijke bewolking met enkele plaatselijke buien. Zwakke tot mati- go wind in hoofdzaak uit zuidelijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur. STR A N DY EK WACHTING (Van onze weerkundige medewerkerj Vandaag wat minder stabiel strand weer met kans op een bui. Zwakke wind uit zuidelijke richting. Tempe ratuur ongeveer 20 graden. Zeewater IS graden. Vooruitzichten: rustig maar onsta biel. Plaatselijk een bui maar ook zonnige perioden. 203e jaargang - no. 190 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie. F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W de Pagter. Hoofdredacteur W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week. 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 15 aug. 1960 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per mm. Minlm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regel.- 25 cent per regel met een minimum van 1.25. ..Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus Vlissingen Walstr 58-60 tel 2355 4 lijnen (b.b.g 3508 of 3546); Middelburg. Markt 51. tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel; 4254 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, t l 20; Temeuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee. red. tel. 2425. adm tel. 2094.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1