Drie Nederlanders direct na wereldkampioen Timoner POLITIEK MAAKTE BIJNA EIND AAN SPORTEVENEMENT FATA MORGAM'S OOK AAK DE NEDERLANDSE KUST P li O V N (J I A L hi Z lil UI U W S Ei OOO RA N T ZATERDAG 13 AUGUSTUS I960 Belg Verschueren door tweemaal pech favoriet van het publiek (Van onze speciale verslaggever) Op het erepodium stond de 84-jarige Guillermo Timoner uit Spanje. Onder het licht dor schijnwerpers beleefde hij de glorie van een waarlijk grootse prolongatie van zijn wereldstayerstitel te Karl Marxstadt. Hij werd ge flankeerd door twee Nederlanders: Martin Wierstra uit Amsterdam tweede, en Norbert Koch uit Utrecht derde. Zij hebben op fraaie wijze de eer van ons land hooggehouden en het rood-wit-blauw uit twee masten omhoog- gebracht. En hoewel het Spaanse volkslied werd gespeeld, dachten de dertigduizend toeschouwers slechts aan een man, die door louter pech uit de strijd was geworpen, aan de grote favoriet van deze avond Dolf Ver schueren uit Antwerpen. vertwijfeld om en om in het gras, stond weer op als een vlammende toorts en toen waren er helpers, die met dekens het vuur doofden. Dank zij de leren handschoenen en het le ren motorpak ontkwam de Belg aan een vreselijke dood. Nu had hij wat brandwonden aan de polsen en onder de benen, waar hij het eerste vuur had gevat. Pech voor tweede Belg Inmiddels was de strijd met onver minderde hevigheid voortgezet; Toen Zij scandeerden zijn naam, toen Ti moner, Wierstra en Koch een ere- ronde reden met de bloemen zwaaiend. Zij riepen om Verschueren en zij herinnerden zich het afschuwe lijke ogenblik in de twaalfde minuut na de start toen de motor van gang maker Van den Bosch in brand vloog en deze als een brandende fakkel over de baan en in het gras rond tolde, tot helpers met dekens juist op tijd voorkwamen, dat er een vreselijk drama zich zou voltrekken. Het werd een lijdensbeker voor Verschueren en niet voor de andere Belg. Depaepe, die na de eerste pech onmiddellijk afstapte, niet voor Bucher die totaal uitgeput uit de baan wankelde, toen Wierstra en Timoner hem los reden. Zeven stayers reden de 100 km uit, slechts Wierstra (130 meter achter) ontkwam aan een lap van de onweer staanbare Timoner, die met een uur gemiddelde van 82,260 km zegevie rend naar de finish spoot. Brand Voor twee van de drie Nederlandse stayers was de loting niet ongunstig geweest. Norbert Koch vertrok ach ter de Italiaan Pizzali als tweede en Martin Wierstra had het derde start nummer. Arie van Houwelingen was minder gelukkig geweest en trok ach ter Dolf Verschueren als zevende van leer. Wereldkampioen Timoner vorm de het sluitstuk van de negen fina listen. De grote Timoner stak al direct de lont stevig in het kruit. In één on weerstaanbare rush, die Arie van Houwelingen nchteraan in liet veld zou brengen, ging hij Dolf Verschue ren, in zijn ogen zijn gevaarlijkste concurrent, achterna en marcheerde langs het gehele veld naar de kop. Verschueren was achtergebleven. Hij kon Pizzali en Wierstra die over de Italiaan en Koch naar de tweede plaats was opgeklommen, niet passe ren en bleef in vierde positie. In de twaalfde minuut hoorde iedereen de harde, droge onheilspellende klap van de band van de motor van de Belgi sche gangmaker Van den Bosch dié sprong. Deze sloeg tegen de baan, Dolf Verschueren schoot omhoog naar de balustraden om de vallende motor te ontwijken. Toen Van den Bosch er in slaagde in de grasberm op te krabbelen, ontbrandde de ben zine op de baan en de vlammen be reikten met verbijsterende snelheid de Belgische gangmaker, en zette de ze in brand. Van den Bosch rolde Vrijdagochtend vroeg is in Olympia het Olympische vuur ontstoken en aan de eerste van de 1SG2 lopers, die het naar Rome zullen brengen, over handigd. De eerste van de atleten, de Griekse kampioen op de tienkamp, Panavotïs Epitropoulus, bij zijn vertrek uit Olympia. A.N.P.-telefoto de Nederlandse gangmaker Pelser Verschueren te hulp kwam was de situatie met vijf ronden achterstand yoor de Belg hopeloos. Voorop ging Timoner met de allure van een on weerstaanbare kampioen, dan volg den Wierstra, Bucher, Depaepe én Koch. terwijl de overigen Pizzali, on ze Arie van Houwelingen en Raynal reeds op een ronde achterstand wa ren gereden. Onze landgenoot Walra ven moest Pelser even vervangen tot deze nieuwe gangmaker van pechvo gel Verschueren zijn motorstoring had verholpen. De motor van gangmaker De Graaf raakte toen defect en een totaal ont moedigde Depaepe, die minder mo reel bleek te bezitten dan Verschue- re, stapte af en verdween in de pitts. Kilometers achtereen bleef het achter Timoner, die slechts een aanval van Wierstra te verduren kreeg, stuiver tje wisselen, totdat na ongeveer een uur rijden ook Koch door de knieën ging. Wierstra deed een tweede aan val op de Spanjaard, maar brak de poging ijlings af, toen hij bemerkte dat Timoner nog veel, heel veel weer stand had. Achter Timoner lagen nu Wierstra, Koch (op 1 ronde) en Van Houwelingen (op 2 ronden) in twee de, derde en vierde positie en zo bleef het ook tot het einde. REL IN KARL MARXSTADT „Wir habeit es nicht gewuszt" Het heeft cr een ogenblik naar uitgezien, dat de wereldkam pioenschappen wielrennen in Karl Marxstadt wegens poli tieke beledigingen aan het adres van Adenauer en de Franse regering, zouden wor den afgebroken, voordat de stayersfinale werd gereden en de 'wegtitels waren verdeeld. Woensdag bij een excursie van de internationale persvertegen woordigers naar het vroegere concentratiekamp Buchenwald. was de explicateur daar ter plaatse buiten zijn boekje ge gaan door allerlei beledigingen aan het adres van Adenauer en de regering in Bonn te uiten. Tot de Belgische radiorepor ter Thijs de explicatie inter rumpeerde met de woorden: „Wilt U een beetje minder over Audenaucr spreken en wat meer over Buchenwald, dat een internationaal gedenkteken is en geen propaganda-insti- tuut van Oost-Duitsland". Donderdag verscheen er een communiqué op het officiële papier van de. Rad-Weltmeis- terschaften, waarin een vraag gesprek voorkwam met de Al gerijnse gast hij deze wereld kampioenschappen, een zekere Salah. Niemand wist wie deze Salali was, maar desondanks bleek men hom een interview te hebben afgenomen, waarin hij vertelde' over Franse gru welen, wreedheden tegen Alge rijnse patriotten. De Fransen en Italianen namen het niet. België en Nederland, bij monde van dr. P. van Dijk. wilden zich eveneens solidair verklaren en er dreigde een complete ramp voor de wereld kampioenschappen. Uren is er geconfereerd tot tenslotte de president van de D.R.V. Wer ner Scharch door de knieën ging. zijn excuses aanbood en verklaarde ervoor te zullen zorgdragen dat het niet meer zou voorkomen. Hij had slechts een commen taar „gelukkig dat deze ellende voorbij is", „Wir haben es nicht gewuszt". Het deed ons veel denken aan de woorden die jarenlang door Duitsers werden uitgesproken als ze er gens van werden beschuldigd. De Nederlandse wegrenners zijn don derdag van Leipzig naar de Sachs en- ring gefietst, een afstand van onge veer 100 km. Stelende Duitsers brengen vakantie in. cel door Twee dagen nadat zij bij een winkel diefstal in Amsterdam op heterdaad waren betrapt, stonden vrijdagmid dag twee jonge Duitse studenten voor de Amsterdamse politierechter te recht. Ze werden veroordeeld tot vijf dagen hechtenis. De officier van jus titie had drie maanden gevangenis straf waarvan twee voorwaardelijk en een proeftijd van drie jaar plus do bepaling dat het tweetal zich tijdens de proeftijd niet meer in Nederland zou vertonen geëist. De jonge Duitsers, negentien en een en twintig jaar oud, afkomstig uit Keulen, hadden hun kampeervakantie in Zandvoort in het water zien vallen. Woensdag j.I. trokken ze met vol doende geld op zak naar Amsterdam. In twee warenhuizen maakten zij zich achtereenvolgens meester van zeventien grammofoonplaten (waar- do negentig gulden), een blikje ha ring en een blikje conserven. Ze wer den op heterdaad betrapt. Mode-ontwerper wierp in Parijs een blik achter de schermen Een Parijse rechtbank heeft bevelen tot inhechtenisneming uitge vaardigd tegen de Amerikaanse mode-ontwerper Fritz Mizner uit New York, zijn vrouw en zijn zuster, op de beschuldiging van groot scheepse modespionage bij de Parijse modehuizen. Ter zeifder tijd heeft de rechtbank rechterlijke stappen ondernomen tegen zekere personen in Wenen, Londen en Ziirich, die naar men beweert modegeheimen te weten waren gekomen en deze naar New York doorzonden, waar ze gepubliceerd werden in het vertrouwelijke en bijzonder kostbare tijdschrift dat Mizner aan de Amerikaanse modemagazijnen stuurde. Deze bevelen tot inhechtenisneming hebben echter weinig waarde, aangezien de Verenigde Staten en Frankrijk voor dergelijke ge vallen geen uitlevcringsovereeuKomst hebben. Tankschip „Papendrecht" met Russische olie naar Cuba Toen de N.V. P. H. S. van Omme ren te Rotterdam verleden jaar haar 10.746 bit metende tankschip „Pa- pendreeht" in charter gaf aan de Oostduitse staatsrederij, heeft zij niet kunnen vermoeden dat er vrij., spoedig een conflict Cuba zou zijn, dat speciale contractuele restricties nodig maakte. Nu wordt zij echter geconfronteerd met het feit, dat de Oostduitse staatsrederij het schip weer doorverhuurd heeft aan de Sow-. jet-Unie, tengevolge waarvan het schip nu, naar men zegt voorlopig voor een reis, Russische olie naar Cuba gaat brengen. Ook tegen die onderverhuur kan de firma Van Om meren niets doen, omdat de gebrui kelijke chartercontract.cn de moge lijkheid daartoe niet uitsluiten. De Oostduitse staatsrederij heeft dc „Papendrecht" tot nu toe gebruikt voor olievervoer van havens in de Zwarte Zee naar Oostzeehavens. Aan boord van de „Papendrecht" bevinden zich twee leerlingen van de Rotterdamse zeevaartschool als werk student. Volgens het oorspronkelijke vaarschema konden zij tijdig in Rot terdam terug zijn om hun studie te- gaan vervolgen. Thans heeft de rede rij zich echter genoodzaakt gezien in Istanboel vliegpassage voor liet tweetal te bespreken. Chaos in Britse havens door zeeliedenstaking !n vijftien Engelse havens ligt het j werk op veertig schepen stil en nog steeds grijpt de door de officiële vak- honden veroordeelde staking van En- gclse zeelieden verder om zich heen. De reders van de 81 -000 ton metende „Queen Mary" hebben voor de tweede keer het vertrek van het schip naar New York moeten uitstellen en zoe ken naar middelen om de sinds don derdag gestrande duizend passagiers naar Amerika te brengen. De chaos grijpt steeds verder om zich. heen en de „hervormingscommissie", die een rebellerende fractie van de zeemansbond is, heeft verklaard de staking te zullen volhouden tot zijn eisen ingewilligd zijn: een nog hoger j loon en een 44-urige werkweek voor I alle zeevarenden. ZELDZAAM VERSCHIJNSEL Kwestie Eichmann bijgelegd De Argentijnse kamer van afgevaar digden heeft vrijdag met grote meer derheid van stemmen een resolutie aangenomen waarin de kamer ver klaart dat Argentinië thans de ver eiste genoegdoening van Israël heeft ontvangen, die noodzakelijk was ge oordeeld na de ontvoering van Adolf Eichmann. Arturo Mathov, lid van de in oppo sitie pijnde fractie van de radicale volkspartij, merkte tijdens hét debat over de motie op dat ontvoering de enige manier was waarop Eichmann kon worden achterhaald. „Als Israël langs de diplomatieke weg om zijn uitlevering had gevraagd, was Eich mann in Argentinië als grijsaard een natuurlijke dood gestorven", zei Ma thov. 9 Ook in Australiëheeft men. veel te weinig onderwijzers en onderwijzeressen. Alleen al in de staat Nieuw-Zuid-Wales komt men er 7000 tekort. Onzichtbare schepen worden soms zichtbaar (Van onze weerkundige medewerker) Woestijnreizigers krijgen soms ver rukkelijke oase's voorgespigeld, oases die cr in werkelijkheid niet blijken te zijn. Een van de vele voor heelden die ontstaan door luchtspie gelingen, fata morgana's genoemd. Een natuurverschijnsel dat niet al leen in de woestijn voorkomt maar ook aan zee af en toe is waar te ne men en waarbij men soms zeesche pen, direct onzichtbaar, indirect eni ge graden boven de zeespiegel ziet afgebeeld. Zij worden als het ware opgetild en varen boven de horizon. Soms ziet men een stad of- een eilandje opdui ken, vooral bij luchtspiegelingen bo ven het IJselmeer en wie dit nog nooit heeft gezien zal zeker al eens kennis hebben gemaakt met de schijnbare „waterplassen" op onze grote sterk door de zon beschenen verkeerswegen. De warme lucht die hier opstijgt veroorzaakt ook lucht trillingen die tot de luchtspiegelingen behoren. In de onderste lagen van de damp kring kunnen zich omstandighe den voordoen waarbij de lichtstra len, die normaal een rechtlijnige baan volgen, van dit rechte pad afraken. Er kan dan een lichte kromming in hun baan komen en ons oog langs een kleine om weg (kink) bereiken. In zo'n geval waarbij dc lichtstraal ons oog, langs een gekromde baan bereikt, tracht deze lichtstraal ons wijs te maken linea recta op ons af te komen. Wanneer wij op onderzoek uitgaan om te zien wat de oorzaken zijn die de lichtstralen dwingen om een „om metje" te maken dan zien wij dat luchtlagen van verschillende dicht heid, die vlak tegen elkaar aanliggen hier de hand in hebben. Op Je T.V. Warme en koude luchtlagen hebben namelijk een verschillende dichtheid en wanneer de temperatuursverschil len tussen beide luchtsoorten groot genoeg zijn is er aan de voorwaarden van luchtspiegelingen voldaan. De warme luchtlaag doet hier dienst als spiegel zoals zij dit in sommige gevallen ook in de hogere luchtlagen doet wanneer er een zogenaamde in versie (een laag waar de tempera tuur plotseling enige graden hoger wordt') aanwezig is. De televisiekij kers ontvangen in zulke gevallen dan stations op hun beeldbuis uit Italië, Rusland of Portugal afkomstig, het geen onder normale omstandigheden niet, lukt maar bij de aanwezigheid van zo'n warme luchtlaag kunnen de TV-beelden van grote afstand via een soort fntu morgana op ons scherm komen. Bij de luchtspiegelingen aan de grónd en boven zee kunnen zich twee gevallen voordoen: 1. De warme laag ligt onder en de koude erboven; 2. De koude laag ligt onder, de warme laag erboven. Het eerste geval doet zich op warme door de zon beschenen asfaltwegen voor. In het tweede geval treedt een spie geling naar bovèn op. Aan de kust Niet zelden kan men aan de Noord zeekust, maar ook over polderlanden en het IJselmeer, zien dat de horizon schijnbaar wordt opgetild. De commandant van H.M. Gelder land. die zich op 6 juni 1939 voor Texel en Vlieland bevond zag boven zee schepen zowel rechtstreeks als in spiegelbeeld. Op 17 januari 1940 zagen de zoons van dc heer Busin- ger te Huizen aan de kust van het IJselmeer het eiland Marken boven de horizon. Ze zagen de kerktoren tjes, boompjes, huizen e.d. De at mosfeer was buiengewoon helder bij zes graden vorst. Zeer uitvoerig over deze verschijnse len van lichtbreking en straalbre king schrijft dr. M. Minnacvt in zijn boek Natuurkunde in het Vrije Veld. In zeldzame gevallen kan de krom ming van de lichtstralen zeer sterk zijn en aanleiding geven tot merk waardige optische verschijnselen. Vuurtorens, ver verwijderde eilanden enz. worden duidelijk zichtbaar. De zeeman spreekt van „opdoeming". Zo kan men soms van uit Stavoren, Enkhuizen en Urk verrassend dicht bij waarnemen. Voor VITssingen Hierbij moet zeker vernield worden dat enkele jaren geleden boven de Westersehelde te Vlissingen een mooie fata morgana te zien was des middags te ongeveer twee uur. Het tafereel dat vermoedelijk een wat vage weerspiegeling was van een ge bied nabij Kerkwerve op Schouwen- Duivelaml, bleef langer dan drie kwartier zichtbaar. Van de Vlissingse boulevard zag men liet beeld tegen en boven de zuidelijke Scheldcoever voor Breskens. Dat deze verschijnselen dikwijls het sterkst zijn boven zee en in de woestijn komt omdat de tempera- tuurtegenstelling tussen water en lucht vaak groter zijn dan boven be groeide grond en bossen. Om de Olympische atleten een zui vere, schone at mos eer te garanderen, is liet; Olympische dorp geheel ge desinfecteerd. Op de foto ziet men Italiaanse werk lieden bezig met dit. .zuiverende" Trekking premielening Amsterdam 1959 Gisteren is wederom een trekking ge houden van de 2',& procent premiele ning Amsterdam 1959, waarbij 12 se ries van elk 10 obligaties werden uit geloot. Het waren de series 1081, 1431 1616, 2949, 5090. 7280. 7355, 10379, 11080,13336, 16118 en 16718. De premie van f 100.000 viel op num mer 3 van serie 5090, die van f 50.000 op nummer 1 van serie 7280, die van f 20.000 op nummer 9 van serie 1431, die van f 10.000 op nummer 5 van se rie 16718 en die van f 5.000 op num mer 3 van serie 16118. De bezitters van de volgende 5 obligaties werd een premie van f 1.000 toegewezen: num mer 2 van serie 1616, nummer 10 van serie 10379, nummer 4 van serie 13336 en de nummers 2 en 9 van serie 16118. Voorts werden de volgende 5 obliga ties uitgeloot met een premie van f 500: nummer 10 van serie 1081, de nummers 4 en 8 van serie 5090, num mer 4 van serie 7280 en nummer 8 van serie 16718. Tenslotte werden de-overige 105 niet genoemde nummers van bovenver melde series uitgeloot met elk f 125. Garantie-uitloting Ned.-Indische leening Ervan uitgaande, dat dc 23ste uitlo ting van schuldbewijzen van de door Nederland gegarandeerde 3 pet „Ne derlands-Indische lccning 1937a" niet door Indonesië wordt verzorgd, deelt het ministerie van financiën mede, dat op donderdag 25 augustus 1960 een garantieuitloting zal worden gehou den tot oen nominaal bedrag van f 24.650.000 (vier en twintig miljoen zehonderdvijftigduizend gulden) De uitgelote schuldbewijzen zullen op 1 oktober 1960 betaalbaar zijn. De Oostenrijkers hebben het vorige janr naar schatting ongeveer acht mil jard schilling' aim roken cn drank uitge geven, een record sedert de oorlog. FINALE PROFESSIONAL STAYERS

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 8