PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Waterschap Schouwen-Duiveland: nu een beetje in de koers... Cape Canaveral brengt ballon-satelliet Echo-I in een baan om de aarde BRAND OP ARGENTIJNS SCHIP ATLAS-RAKET MET AFWERPBARE NEUSKEGEL GELANCEERD EN RUIMTECAPSULE OPGEVIST km hoogts was gekomen werd deze door een springlading geopend, en de ballon werd met behulp van een che- mische stof opgeblazen. Heldere ster De omwentelingsduur om de aarde is ongeveer twee uur. De baan ligt tus sen vijftig graden noorder. en zuider breedte, d.w.z. de ballon beweegt zich dus over het grootste gedeelte der bewoonde gebiedenden zal 's nachts in de Verenigde Staten als een zeer hel dere ster kunnen worden waargeno men. Luitenant-generaal Bernard A. Schriever, de chef van de projectie lenafdeling van de Amerikaansce luchtmacht, heeft verklaard dat door het terug vinden van de capsule van Ontdekker 13 de luchtmacht aanzien lijk vooruit is gekomen op de weg naar het lanceren van een bemand ruimtevaartuig. Hij noemde het een „betekenisvolle mijlpaal in do eeuw van do ruimte" en deelde mede dat binnen een maand een satelliet zal worden gelanceerd met een levend wezen, waarschijnlijk een chimpansee. Franse militairen door Algerijnen terechtgesteld De Algerijnse „voorlopige regering" heeft vrijdagavond bekendgemaakt, dat twee Franse militairen, die door een rechtbank van de opstandelingen wegens „misdaden tegen het Alge rijnse volk" ter dood veroordeeld wa ren, zijn terechtgesteld. Volgens een bekendmaking van de voorlichtingsdienst van de voorlopige r egering zijn de. twee militairen, Mi chel Castera en Clotaire Gall, dood geschoten. Marine uit Den Helder assisteerde bij blussen Het brandweerkorps van de Ko ninklijke Marine in Den Helder is vrijdagmiddag in een verwoe de strijd gewikkeld geraakt met een hardnekkige brand aan boord van liet Argentijnse vrachtschip „Rio Diamante" uit Buenos Aires. Een schip van 5000 ton. Toen het schip gisterochtend ter hoogte van boei 7 bij het eiland Vlie land voer, werd brand ontdekt in de ruimen vier en vijf van het achter schip, waarin 20 ton autobanden wa ren opgetast. Omdat pogingen het vuur met eigen imddelen te blussen faalden, verzocht de kapitein het loodswezen in Den Helder om assis tentie. Hij kreeg het advies zijn schip naar de rede van Texel te dirigeren. Van Terschelling vertrok de sleepboot „Doggcrsbank" en uit Umuiden voe ren de. zeesleepboten „Simson" en „Nestor" uit, die zijn uitgerust met bianu'olusmiddelen. Omstreeks kwart voor tien vertrok de loodsboot „Zee koe" uit Den Helder om het branden- Het zonnige zuiden lokte (Van onze correspondent) Omdat de voorbereidingen voor ons vertrek naar Italië plotseling urgent geworden zijn, moeten wij op korte termijn onze werkzaam heden beëindigen... Zo (althans in bewoordingen van gelijke strek king) luidde het briefje van de conciërge dat een bestuurslid van het scheepvaartmuseum te Sneek in de bus vond met de sleutel van het gebouw en de financiële verantwoording tot op het laatste mo ment erbij. Midden in het seizoen had het conciërge-echtpaar er de brui aan gegeven. Het woonhuis was leeg, maar verder stond alles keurig op zijn museumplaats. Sneek mompelt dat aan dit overhaast vertrek een bescheiden erfe nisje niet vreemd is. Hoe het ook zij. de zwerflust moet het echt paar, dat ook al in Zuid-Afrika en Australië heeft gewoond, weer hebben bekropen. Voorlopig schijnt het evenwel niet verder gekomen te zijn dan Molkvverum, dat als doolhofdorp overigens de nodige overeenkomst heeft met Venetië... Het scheepvaartmuseum heeft inmiddels per advertentie een nieuwe conciërge opgeroepen. de schip via het Molengat naar de rede van Den Helder te beloodsen. Intussen nam de brand in hevigheid toe. zodat de kapitein om onmiddel lijke brandweerhulp uit Den Helder verzocht. Ook de „Dorus Rijkers" werd toen gealarmeerd en voer ter assistentie uit. HDLP Omstreeks half twaalf werd de „Rio Diamante" op do rede van Den Helder voor anker gebracht. Drie sleepboten van de Kon. Marine, die ook uit Den Helder waren vertrok ken om hulp te bieden, hadden het schip om elf uur als eerste in het Molengat bereikt en begonnen om twaalf uur met het blussingswerk. De schepen van de particuliere ber gingsmaatschappijen waren toen nog niet ter plaatse. De brandweer bestreed het vuur met tien stralen, onder leiding van brandmeester Dijkhuizen. Om twee uur scheen men terrein te winnen, ofschoon voortdurend zwarte rookwolken opstegen. Inmiddels waren de sleepboten van de particuliere maatschappijen aan gekomen en de Koninklijke Marine zegde enkele malen toe de blussing over te zullen geven aan de particu lier© bergers. Dit gebeurde echter niet' ómdat de kapitein van.de „P*io Diamante" hierom niet verzocht. Het schip was met autobanden, auto's en een lading bont- van Ham burg op weg naar de thnïshaven. Om trent de oorzaak van de brand tast men in het duister. Er zijn geen per soonlijke ongelukken gebeurd. Bern wijst twee Fransen uit wegens spionage De Zwitserse regering heeft twee em ployés van de Franse ambassade in Bern wegens spionage uitgewezen, aldus is officieel In de Zwitserse hoofdstad meegedeeld. Uit een onderzoek van het ministe rie van justitie naar de activiteiten van een Zwitserse zou zijn gebleken dat Robert Cardi en Eugène Genot zich hebben schuldig gemaakt aan het organiseren van een inlichtingen dienst. Het is niet bekend tegen wie deze dienst was gericht. Beide mannen hebben Zwitserland reeds verlaten. NEGENENTWINTIG WERD ÉÉN Stem van ingelanden blijft klinken in achttal districtsvergaderingen TOEN BIJ de jaarwisseling 195S-1959 op Schouwen-Duiveland 29 waterschappen werden geconcentreerde tot één groot, krach tig waterschap Schouwen-Duiveland" was er niets als de vast beraden wil om deze samensmelting, waaruit een nieuw lichaam moest groeien, waarvoor een technisch en administratief appa raat moest worden opgebouwd, tot een goed einde te brengen. Het was als de stapelloop van een schip, een casco, dat zonder tuigage en zonder bemanning op zijn element werd afgestuurd. Aan boord stond alleen de kapitein, de dijkgraaf A. M. Geluk, die echter reeds de volgende dag gezelschap kreeg van een aan tal eminente officieren, toen 2 januari de gezworenen van het nieuwe waterschap de eed van trouw zwoeren... Die dag begon ook de nieuwe grif fier, de heer A. C. Hartog, zijn werk. Deze kon zich onmiddellijk wijden aan het „samenvegen" van de admi nistratieve gegevens van de 29 één- geworden polders. De nieuwe griffier moest daarbij ervaren, welke een wijs man als eerste de uitdrukking „zoveel hoofden zoveel zinnen" heeft gebezigd. Elke polderadministratie had zo haar eigen, individuele loop geno men, waardoor het onder-één- noemer-brengen nogal wat hoofd brekens kostte. Al spoedig was de administratieve staf van het waterschap uitgegroeid tot vijf mensen. Een kleine staf, die in ,,'s Landskamcr" te Zierikzee, de zetel van het nieuwe waterschap, ijverig zwoegde om tijdig en zonder manco's de geschotsheffingcn de deur uit te krijgen en daarboven de taak had om in overleg met liet dage lijks bestuur nog voor het eind van dat eerste jaar een degelijke begro ting voor 1959 ter tafel te brengen... Over dat jaar werd een voorlopig ge- schot geheven, dat mede was afge stemd op het over 1958 door de voor malige polders bepaalde bedrag. Nog in december van dat eerste, bijzonder drukke en vaak wat „ver warde" jaar, kon de begroting 1959 aan de algemene vergadering worden aangeboden. Een mooie prestatie, on danks de feitelijke achterstand van precies een jaar... Nu het waterschap ruim andehalf jaar bestaat, is deze achterstand die bij de formering van het water schap uiteraard onoverkomelijk was bijna weggewekt. In mei van dit jaar kon reeds de begroting voor 'i960 wórden aangeboden en het is de bedoeling, dat de begroting voor 1961 nog voor de komende jaar wisseling gereed zal zijn. Dan is de administratie geheel „in regel" of zoals griffier Hartog het uitdrukt: ..Dan komt het schip een beetje in de koers..." Personeel „Het schip" had overigens al sooedig een ervaren bemanning aan boord, liet technisch personeel van de 29 polders kon in zijn geheel worden (Zie slot pag. 2 kol2) KORTE PREDIKATIE Wij lazen uit de kinderbijbel van de wind en de zee, die stil roerden op Jezus' bevel. Toen het uit was zei mijn zoontje: Als een echt mens het zegt dan doen ze het toch niet? Hoe komt het dat ze het wel deden toen Jezus het zei?" Omdat Jezus ze zelf gemaakt heeft antwoordde ik. Hij tuas er gelukkig mee tevreden, maar ik zat met de onaangename ontdekking, dat voor hem Jezus geen echt mens was. Had hij nn nog maar gezegd: geuioon mens!" dacht ilc nog (alsof dal enig verschil gemaakt zou hebben). ,JZe moeten zulke verhalen ook niet in de kinderbijbel zetten", zei ik te gen mijn vrotiw. Dat hij Jezus geen echt mens vindt betekent natuurlijk geenszins, dat Jezus voor hem niet belangrijk zou zijnIntegendeel: minstens zo bélan- rijk als kabouters en heksen. Als hij er achter komt, dat wij Jezus wel een echt mens vinden, zal dat zijn kinderlijke belangstelling voor Jezus bepaald niet stimuleren. En als hij, volwassen, leert dat Jezus zee en wind de baas was juist omdat Hij de echte mens was, zal het hem moeilijk vallen dit te aanvaarden, omdat het inhoudt dat. hijzelf met al zijn volwassenheid nog géén echt mens is. Zee en wind zijn, zeker in de vakan tie, de bevrijding van de medemens, die w-ij wel lang maar niet voortdu rend kunnen verdragen. Voor Jezus was het niet anders: hij was immers scheep gegaan om rust te hebben van de menigte. Zee en wind! Een vluchtheuvel in het menselijk verkeer, een natuur-oase in de cultuurwoestijnZeker! Maar die natuur is volslagen karakterloos: zij brengt tegelijk eieren en schor pioenen voort. Jezus sliep, maar de boot liep vol water en de dood had hen reeds omsingeldde „vrije na tuur" had zich weer eens ontpopt, als dodelijk. Omdat Jezus de echte mens is, riep hij de natuur tot de orde, de orde des levens. Want echt mens zijn is: de natuur beheersen, haar karak terloosheid bedwingen en haar in dienst stellen van het mensenleven in strijd met de dood. .,Tot spijze dienen" moet zij! (Gen. i 29.) Sas van Gent. E. E. Stern, HET WEER IN EUROPA Volgens de weerrapporten v n glster- avond 7 uur: Den Helder, licht bewolkt 13 gr: Ypenburg, regen 16 gr. Vlissingen, zwaar bewolkt 17 gr. Eelde, zwaar bewolkt 17 gr. De Bilt, regenbui 13 gr. Twente, regenbui 16 gr. Eindhoven, regenbui 18 gr. Zuid-Limburg, regenbui 16 gr. Helsinki, regenbui 20 gr. Stockholm, zwaar bewolkt 19 gr. Oslo, zwaar bewolkt 21 gr. Kopenhagen, zwaar bewolkt 21 gr. Aberdeen, regenbui 36 gr. Londen, zwaar bewolkt 18 gr. Amsterdam, zwaar bewolkt 17 gr. Brussel, regen 16 gr. Luxemburg, zwaar bewolkt 17 gr. Parijs, zwaar bewolkt 16 gr. Bordeaux, onbewolkt 20 gr. Grenoble, geheel bewolkt 22 gr. Nice, onbewolkt 25 gr. Berlijn, zwaar bewolkt 21 gr. Frankfort, zwaar bewolkt 21 gr. München, geheel bewolkt 17 gr. Zürich, regenbui 39 gr. Genève, regenbui 20 gr. Locarno, onweer 19 gr. Wenen, regenbui 23 gr. VERWACHT... OPKLARINGEN Wisselende bewolking, maar bier en daar ook een bui. Overwegend matige westelijke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren. STRANDVERW ACHTING (Van onze weerkundige medewerker) Enkele opklaringen, maar ook nog kans op een bui. Matige noordweste lijke wind. Temperatuur 17 a 18 gra den. Zeewater 18 graden. Vooruit zichten: koel strandweer en later weer enige regen uit het westen ver wacht. 203e jaargang no. 189 Dagblad. uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie. P. van de Velde en P. B. den Boer. Adjunct: W de Pagter. Hoofdredacteur W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 66 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 13 aug. 1960 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per mm. Mlnltn. p. advertentie 4-—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties imax. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus Vlisslngen Walstr 58-60 tel 2355 4 lijnen (b.b.g. 3508 Of 3546); Middelburg. Markt 61, tel. 3841; Goes. Grote Markt 2. tel. 4254 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. P. do Pauwslr. 9, t l 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee. red. tel, 2425, adm. tel. 2094. Belangrijke mijlpaal in eeuw van de ruimte De technici van de Amerikaanse raketten lanceerbasis Cape Canaveral hebben vrijdag een serie successen geboekt, die voor president Eisenhower de aanleiding werden, om „zijn grote vol doening en dankbaarheid" uit te spreken, voor wat men heeft weten te bereiken. 's Morgens om 4.39 uur plaatselijke tijd werd een machtige Thor-Delta raket afgeschoten, die een baUon-satelliet, de „Echo- 1" aan boord had. De „Echo-1" is op een hoogte van ongeveer 1000 mijl boven de aarde afgestoten en maakt elke twee uur een omloop rondom de aarde. De ballon is gemaakt van mylar plas tic, dat ongeveer half zo dik is als het cellofaanpapier, dat om een pakje sigaretten is aangebracht. Enige uren later, om 8.00 uur plaatselijke tijd is een intercon tinentale raket van het type Atlas gelanceerd, welke was voor zien van een nieuw soort neuskegel, die instrumenten bevatte om de sterkte van de straling in de zogenaamde Van Allen- gordel te meten. Dit zijn sferen om de aarde, waarin een dode lijke radio-actieve straling moet bestaan. neuskegel uit zee op te vissen. Naar men verwachtte zou de ra ket de afstand van 5000 mijl in ongeveer een half uur overbrug gen. Het ongewoon vroege uur van de lancering, was speciaal vastgesteld om cïe bemanningen van schip en vliegtuigen gele genheid te geven, nog bij dag licht naar het afgestoten raket- deel te zoeken. Eisenhower uitte tevredenheid De Atlas was gericht op een doelgebied in liet zuidelijk deel van de Atlantische Oceaan in de buurt van liet eiland „Ascensi on" waar een schip en enige vliegtuigen zouden trachten de |lllllllllllllllllllllllll!llllllllllllllllllllllilll!lllllllllllllllllllllllll!lllllllllll Weersverbetering van j tijdelijke aard §j (Van onze weerkundige H medewerker) Koele Noordzeelucht stroomde achter de depressie die gisteren H over ons land trok. Dc wind is naar noordelijke richting ge- draaid en voert lucht aan van n de Noordzee, waarin enkele buien voorkomen. Ook zullen cr dit weekeind perioden van zonneschijn zijn waar te ne- H men, maar van de Oceaan na- dert alweer een depressie de M H Britse eilanden, zodat de ver- betering van tijdelijke aard zal zijn. De afgelopen week bracht s in Zeeland 50 tot 60 mm regen, waarmee wij met Zuid-Holland tot het natste gebied van ons H land behoren. De temperatuur blijft overdag beneden 20 gra- den Celsius, zodat er van beter weer geen sprake is. illllllllllllllllllllllllllllim De R.A.F. heeft op een van haar ba ses in Engeland een demonstratie ge geven van het leggen van een schuim- tapijt. Met. deze methode hoopt men in de toekomst hel gevaar, dat ont slaat bij een noodlanding op een vliegveld, te verminderen. Door het tapijt dat een lengte heeft van 900 meter bij een breedte van bijna S0 meter is het gevaar van vonken bij bijvoorbeeld een buiklanding aan merkelijk minder geworden. Kikvorsman Tenslotte ls dc ruimte-capsule, die donderdag van de „Ontdekker-13" was afgeworpen, en door een kikvors man van de marine uit de oceaan is opgevist, vrijdag aan boord vim dy ..Haiti Victory" naar Hawaii ver voerd. De capsule heeft slechts drie uren in het water gelegen voordat de vangers op de plaats van landing aankwamen. De radiozender en de lichtsignalen werkten nog toen men vanuit een helikopter de Kikvorsman in zee liet zakken. Van Honoloeloe wordt de capsule naar de fabriek van geleide projec tielen te Sunnyvale gebracht, waar hij na van zijn instrumenten te zijn ontdaan naar Washington wordt ge vlogen om aan de wereld te worden getoond. Echo-I Reeds vier uur na het lanceren van de Echo-I gisteren werd een bood schap van Eisenhower, die aan de westkust van de Verenigde Staten was uitgezonden, dank zij de terug kaatsing via de ballon aan de oost kust ontvangen. Eisenhower noem de het slagen van de proef een be langrijke stap vooruit in het onder zoek van de wereldruimte en deel de mede dat het alle landen vrij staat dergelijke proeven te nemen. gegevens hierover zijn reeds weken geleden bekendgemaakt, al dus Eisenhower. De ballon is van plastic, bekleed met aluminium. Hij was als een harmoni ca opgevouwen in een houder die zich aan de top van een drietraps raket bevond. Toen de houder op ca 1600

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1