Expositie voor de vrouw, maar ook „voor man en kind" Liever niet nog meer (texlielj raadsel... Laat het dan toch eens Spaans in de keuken... ZATERDAG 13 'AUGUSTUS i960 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 15 „IN HOLLAND STAAT EEN HUIS Binnenkort tournee door Nederland (Van onze redactrice.) l)e stad Arnhem heeft tijdens de laatste dagen van juli en de eerste week van augustus de primeur gehad van de tentoonstelling „In Holland staat een huis": een „huishoudelijke" expositie in de ruimste zin des Avoords, die dan ook niet alleen voor de vrouw, maar evenzeer voor man en kinde ren bedoeld is. Vooral ook voor de man: hij heeft in een grote afdeling met „Doc-het-zelf"-materialen kunnen zien, dat de „doe het zelf"-rago zich bepaald niet hoeft te beperken tot wat schilderen of behangen, maar dat deze zich nog steeds uitbreidende vorm van vrijetijdsbeste ding zich ook uitstrekt tot het zelf leggen van parketvloeren en het ver werken van plastic vloertegels, tot het bouwen van meubels en (voor de watersportliefhebber) zelfs van complete boten. Voor de jeugd, die tegen woordig zeer zeker ook tot „de consument" gerekend mag worden men denke alleen maar aan de teen-ager mode, die zich in de laatste jaren ontwikkeld heeft! waren in dit „Hollandse huis" eveneens speciale stands, en voor de vrouw worden op deze beurs alle mogelijke huishou delijke apparaten en voorbeelden van moderne meubelkunst bijeenge bracht waarbij opviel dat met name in de woninginrichting-stands een weldadige soberheid in acht was genomen. Géén veelheid van meubelen en stofferingsmaterialen, maar een aantal zorgvuldig samengestelde com binaties van moderne meubclstijlen, die de mogelijkheden van elk van die stijlen belichtten. Want „voorlichting" is het wacht woord van de organisatoren Aan deze nieuwe Nederlandse huishoud beurs, die met dit Hollandse huis in de komende maanden op toer- nee door Nederland hopen te gaan: van 19 tot en met 27 oktober is de expositie in IJmuiden, en onder handelingen met enkele andere Ne derlandse gemeenten zijn gaande. Voorlichting: vandaar ook dat de standhouders niet rechtstreeks aan de bezoeker verkopen, maar alleen fungeren als tussenpersoon tussen aspirant-koper en detaillist. Dat is althans de bedoeling \an de orga nisatoren en misschien is tijdens deze eerste beurs tegen dit voor schrift Avel door sommige deelne mers gezondigd maar zelfs Avan- neer dit is gebeurd, kan men nog zeggen dat deze „eersteling" wei nig „kinderziekten" heeft vertoond Dezebeurs was bijvoorbeeld géén ..aaneenschakeling van etalages". Géén overdaad van expositie-materi aal, dat alleen maar verwarrend (en vermoeiend!) werkt en waardoor de uitgeputte bezoekster aan het einde A'an haar rondgang het idee krijgt dat ze eigenlijk net zo goed een mid dagje de stad in had kunnen gaan om langs etalages en showrooms te dwa len. Men had bovendien gezorgd voor voldoende ruimte tussen de diverse stands, zodat bezoekers niet van de ene explicatie in de andere vielen en gemakkelijk de weg konden vinden naar stands, die voor elk van hen persoonlijk van belang waren. Voor somigen is dat de afdeling go Aveest van de Nederlandse Emigratie- dienst die, onder het motto „Honderd duizend Hollandse huizen staan in landen overzee", een aantal nuttige Avenken had bijeengebracht over Avoonmogclijkheden in emigratiegebic- den. Over liet ivonen in Australië bij- a oorbeeld, waar een Nederlandse aan nemer a raison van dertigduizend gulden een type huis bouwt, dat hier door middel Aan maquettes, foto's en plattegronden stond uitgebeeld mèt de kanttekening dat. zeAentig procent van de Australiërs in een ei gen huis Avoout". Over Canada, met de maquette van „een typisch Canadees straatje" met diverse ivinkels, aange vuld door een aantal interessante brochures, Avaaravn de inhoud belang wekkend is voor alle leden Aan het gezin, dat naar Canada aa emigreren. Een A-oor aspirant-emigranten zeer instructief onderdeel A-an de expositie, deze eiuigratie-stand. Voorlichting voor iedere, vrouw brach ten onder meer het Voorlichtingsbu reau voor de Voeding en het Rode Kruis; voor veel mannen waren de uitgebreide stands o\-er het onderwerp „fotografie" bijzonder attractief, en voor de jeugd had men een aparte „kleding-hoek" en een afdeling teen ager lectuur ingericht. Het probleem van de kleine behuizing dezer tijden werd nog eens aangesneden in de stand, waar de twee-iiï-één badkamer, bestaande uit een lavet met wasma chine en centrifuge kan worden uit gerust, werd gedemonstreerd, terwijl bij de keukenuitrustingen ook weel een aantal ruimtebesparende handig heidjes te signaleren viel. Voor de man Het is waarschijnlijk geen toeval dat de man a-ooropstaat bij de toeA'oeging „a-oor man, atouav en kind" aan de titel van deze expositie! Want het Hollandse Huis besteedt veel, zeer \-eel aan zijn interesses: niet alleen aan die, welke op het gebied van de vrijetijdsbesteding liggen met jacht-, hengel-, en andere sportartike len maar ook aan die, ivelke met zijn dagelijks werk samenhangen. Daarom iverden vele kantoormaelnnes geëxposeerd,, en nas er ook een com plete Averkkamer a oor de man inger- rïcht: met een modern stalen bank stel, een schrijfbureau en een brand kast. De vrou^v, die speurt naar nieuw tjes op het gebied van woningin richting, kon die elders op de ex positie aantreffen. Zoals de vloer bedekking van twisted mat, die uit vierkanten (ter grootte van 'n flinke vloertegelbestaat en waar van elk a'ierkant door een nieuw exemplaar kan Avorden vervangen, wanneer er eens een plek bescha digd raakt. De prijs is ongeveer ge lijk aan die van andere „populaire" vloerbedekking, maar het is wel licht verstandig, om bij de aan koop van deze blokmat-vloerbedek- king eerst na te gaan. of de mat ten bij het leggen wel een glad, strakgespannen vloeroppervlak op leveren. En interessant is het ook, in deze tijd van propaganda voor „plat sla,- pen" ter voorkoming van rugklachten, te weten dat een Nederlandse fabriek een dubbele rondgeweven spiraalma tras vervaardigt, die zonder uitge sproken „keihard" të zijn, toch niet doorzakt. Met een vijfenzeventig-kilo gewicht werden de eigenschappen van die matras in een der hoeken van het „Hollandse huis" duidelijk aangetoond De organisatoren van „In Holland staat een huis" streven ernaar, hun expositie tot een jaarlijks terugke rend evenement a-oor de Nederlandse huisATouiv en haar gezin te maken en wanneer ze erin slagen het element „voorlichting" pTimair te houden, zul len ze ongetwijfeld bereiken dat het „soep proeven en wasmachines be kijken" o]> de duur kwijt raakt. De vrouw die alleen-maar-liuisvrouw wil zijn, zou tegenwoordig in de gele genheid gesteld moeten ii-orden om een cursus „moeilijke woorden in de textielbranche" te volgen. Want de textiel-advertenties die haar worden voorgezet, beginnen meer en meer op raadseltjes te lijken! Wanneer zij geen Engels kent, zit zij al meteen a-reemd te kijken naar bepaalde om onbegrijpelijke redenen in het. Engels gestelde kwaliteitsaandui dingen; beheerst zij de vreemde ta len wèl, dan is het voor haar Aaak nóg moeilijk om te begrijpen wat de adverteerders met hun (Engels) tex tiel-jargon precies bedoelen De kousenadvertenties zijn een mooi voorbeeld hiervan. Dat de nieuwe modekleuren in de kousenmode wor den aangeprezen met „latin spice" en soortgelijke betitelingen, is nog niet zo erg: in de winkel ziet men Avel, welke kleuren precies bedoeld wor den. Maar even verder leest men dan over „fully fashioned" en over „irre gular" en de eenvoudige huisvrouw moet, combinerend en deducerend, zelf maar ontdekken wat al deze toevoegingen betekenen. Met een modieuze „pully" wordt een pullovertje bedoeld, dat is niet zo moeilijk te raden. Maar wat moet de adspirant-koopster met de, even tjes verderoo vermelde, term „wool- spun"? Zij wil alleen maar weten of die modieuze pully van zuivere wol is vervaardigd, dan avcI uit half- wol of uit een synthetisch materiaal. En dat ook deze pully weer „fully fashioned" is, maakt het voor haar nóg ingewikkelder. Met het begrip „drip-dry" voor overhemden en nylon dessous 1is zij zo langza merhand wel vertrouwd; dat „coton" en „cotton" doodgewoon katoen be tekenen heeft zij ook intussen ge leerd, maar nu stuit zij plotseling op een nieuwe kreet in mode-adver tenties: de kreet, bestaande uit de drie letters 1.. hl, s. Een dergelijke annonce begint be paald op een raadseltje te lijken, al vindt men na eventjes puzzelen de oplossing van dit raadseltje wel. De 3 letters vertegenwoordigen namelijk drie verschillende maten, large, me dium, small. In (vrij) Nederlands vertaald dus: groot, midden, klein. „Méér contact met vrouwenverenigingen „Méér samenwerking met de i§ Nederlandse vromvënverenigïn- =- gen", dat is een wens van de j= H heer H. L. Ilirsehfeld, direc- M teur van Orbeto, het organisa. §1 ticbureau voor beurzen en ten- - toonstellingen, dat de exposi- H tie. „In Holland staat een huis" j| M heeft georganiseerd. Hij acht "_r het- van groot, belang, dat de s organisatoren Aan huishoud- beurzen en soortgelijke mani- =s festatïes te\-oren contaet opne- - men met diverse vrouwenver- enigingen, zoals de Nederland- se Vereniging van Huisvrou- Is wen, de Plattelandsvrouwen- n bond en dergelijke organisa- lZ ties. Alleen dan krijgt men, zo meent de lieer Ilirsehfeld, een 3= M tentoonstelling, die het ideaal M H van goede, verantwoorde en --- „up tot date" voorlichting aan de Nederlandse huisvromv en haar gezin zo dicht mogelijk benadert. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliiï Zomerjaponnen met boothalzen cn soortgelijke wijde decolletés glijden nog al eens van de kleerhanger af. Men kan ze op die kleerhanger verankeren" door op de beide uiteinden van het apparaat een Avasknïjper te steken: bij voorkeur een plaslie wasknijper, die niet kan af geven op de stof van de jurk. „Afwasbaar behang" lang niet altijd afwasbaar '„Aftvasbaar behang" is lang niel al tijd afwasbaar! Deze paradoxaal-klïn- kende conclusie is afkomstig uit een j betrouwbare bron: de Consumenten gids. De Nederlandse Gonsumcnten- I hond heeft namelijk een aantal proe- 1 ven genomen met behangsoorten die i als „afwasbaar" werden aangeprezen, j en ontdekt dat deze behangsoorten be- J I slist niet allemaal afgewassen kunnen 1 I worden. j Dit zijn de resultaten van het onder- zoek: van de 62 onderzochte monsters konden er slechts 29 als goed worden I beschouwd, 11 als minder goed of ma- j tig, en de overige 22 waren absoluut I niet afwasbaar. In procenten uitge- j drukt komt het dus hierop naar, dat van de ais afwasbaar geadverteerde 11 behangsoorten slecht 47 pet. werke- 1J lijk afwasbaar is! Bij de proeven beeft men onder meer ronde schijfjes be hangselpapier met de niet behandelde zijde in. water gelegd, ervan uitgaand dat werkelijk afwasbaar materiaal naar de bovenzijde moet gaan krullen, j omdat slechts de onderkant water ab- sorbeert en dus uitzet. Ken andere me thode was het inwrijven van het pa pier met een wasmiddeloplossing, 'ver volgens werd het papier afgespoten en het opgevangen water op thoebel- hekl beoordeeld. Voor leken zijn de ze beide proeven niet zo gemakkelijk uit te voeren, en daarom adviseert de Consumentengids de leek. om de der de proef te nemen, die bovendien-de betrouwbaarste resultaten heeft opge leverd Het „afwasbare" papier wordt bij vijfentwintig graden Celsius afgeno men met een oplossing van twintig druppels vloeibaar afwasmiddel in een halve liter water. Een watje, gedrenkt in deze oplossing, wordt een keer of tien over dezelfde plek heengewreven. daarna wordt de gewassen plek afge spoeld en gedroogd. Na twee van deze „wasbeurten" wordt het gewassen pa pier met het ongewassen vergeleken op het. uiterlijk van beide stukken pa pier kan dan de mate van afwasbaar- heid worden beoordeeld. ~Oan ozcHtv Q tel ozeuu) Het is misschien niet geheel zoals hel behoort, maar een-van mijn geliefkoosde vakantiegenoegens, na eindeloos wandelen en overgege- vcn lezen, is het met belangstelling gadeslaan van mijn medemensen. En het zijn vooral de vrouwen die een boeiend cn steeds variërend schouw spel opleveren. Want het spijt mij voor de gevoe lens van de mannelijke lezers die deze rubriek de eer van hun geregelde aan dacht waardig keuren: het genus Man kent niet half zoveel variaties als het verschijnsel Vrouw. Of, om het nauwkeuriger te zeggen: mannen zijn veel gelijkvomiiger in hun ge dragspatroon dan vrouwen. Bij een man weet men bij de eerste oogopslag meestal met welk type men te maken heeft, en hoe hij dienover eenkomstig zal converseren en zich gedragen. Maar een vrouw zet iemand, ook een andere vrouw, altijd weer voor a'errassingen. Dit verschijnsel is, tussen twee haak jes. ook een van de oorzaken dat dochters zoveel gemakkelijker ziin op te voeden dan zonen. Immers" een dochter kan men met enige mensen kennis gevoeglijk trainen in het on derscheiden van de meest voorkomen de mannentypen. Maar wie ziet kans een jeugdige zoon met romantische il lusies dank zij moeders ideale voor beeld bidwijs te maken in een we reld vol uitgeslapen acterende vrouws personen? <ten cjewaazscliHwb Zoniermode-1960ditmaal uit Finlandwaar mode-ontwerper Marimelcko een openluchtshow heeft gegevenwaar onder meer dit ensemble, getiteld Zomer in de stad" te zien was. Japon en lioed zijn uitgevoerd in een gestreepte slof in de tinten bruin, oranje en koper, en al lijkt het model op het eerste gezicht veel op een zij het modieuze hobbezak: een handige vrouw zal het wellicht kunnen gebruiken als ..leidraad" bij het maken van een originele en opvallende hoogzomer-jurlc. En wie het model zonder wijzigingen ko pieert, heeft in ieder geval een fleurige ochtendjas.' GÉÉN VAKANTIE IN SPANJE? Een oplossing; voor degenen, die in verband niet rugklachten, „plat." moeten slapen: een dubbele rondgoiveven spiraalmatras van Nederlands fabrikaat, die zonder uitgesproken kei-hard te zijn, toch niet doorzakt. De eigenschappen Aan deze matras werden gedemonstreerd op de tentoon stelling „In Holland staat een huis", in hel Arnhemse Musis Sacrum. Niet iedereen is zo gelukkig, het a-eel- bezongen Spanje te kunnen bezoeken in haar vakantietijd maar daarom kunnen die niet zo gelukkigen toch aa'el eens kennis maken met de Spaan se keuken. Een „Paella Yalenciana" en een „Tortilla de Espïna- cas" in goed Neder lands: een Valencïaan- se rijstschotel en een spïnazie-omelet kun nen ook in een Hol lands keukentje Avor den vervaardigd. Waarbij de Hollandse huisvrouw dan de „luxe" heeft van gas of elektriciteit als warmtebron bij de ko kerij, terwijl haar Spaanse zuster de maaltijd meestal moet bereiden op een ouder wets kolenfornuis Want slechts in de gro te steden kan men in Spanje koken op gas. en koken op elektrici teit is er bijzonder kostbaar. zo leerden wij van een Hollandse huisvrouw, die al een tijdje in Spanje woont. Een „Paella Valen- ciana" dusmen heeft ervoor nodig honderd gram garna len, honderd gram mos selen in de nog gesloten schelp, een half pond schelvis of kabeljauw, een uitje, enkele kleine tomaten. Avat peterse lie, zout, vier kopjes rijst en tweemaal zo veel water. Pel en was de garnalen, laat de mosselen in de schelp, snijd tomaatjes, ui en peterselie fijn, en snijd de vis in mootjes. Smelt een klont marga rine in Spanje ge bruikt men olijfolie in de pan, doe alle in grediënten erbij (óók de droge rijst) en laat het geheel een minuut of drie flink bakken, zodat de rijstkorrels een tikje bruin worden. Voeg er dan het water bij, dek de koekepan af en laat de inhoud in ongeveer twintig minu ten gaar worden. In Valencia, zo wordt er nog bijgezegd, eet men dit gerecht (dat voor vier personen bestemd is) pas de dag na de bereiding; men zegt dat de rijst dan nóg lekkerder smaakt. Voor de „Tortilla de Espinacas" is eveneens voor vier personen een kilo spinazie nodig, en aan gezien in Holland de spinazietijd inmiddels voorbij is, zal het uit draaien op diepvries spinazie een hoe veelheid. die ongeveer geiijk is aan een kilo verse groente. De met wat zout gaargekookte spinazie moet heel goed uitlekken! Smelt intus sen flink wat boter in de koekepan, doe hierin de uitgelekte spinazie en roer er, wanneer 't mengsel begint te ko ken. vier geklutste eie ren met wat melk door. Log een deksel op de koekepan en laat de spïnazie-omelet op een laag pitje stollen. De „tortilla" kan met ge bakken aardappelen worden gegeten. In hei restaurant, waar If hem na tuurlijk de galante gastheerrol laat oefenen die hem in het leven zo te pas zal komen (U hebt, schoon de vijftig gepasseerd toch gezorgd voor een alleszins verzorgd uiterlijk), zal zijn verbaasde blik stellig getrokken worden door het verschijnsel: Goed- gesïtueerde Dame Die Alleen Reist. Als hij een wat scherpe jongen is zal het hem allereerst op\'allen dat de exemplaren van deze soort zelden tot de fraaiste behoren. Zeker, zij is fraai modieus' en zelfs duur verpakt. Maar in het geheel van dit harmo nisch ensemble is haar gezichtsuit drukking een opvallend storende dis sonant. Zij kijkt wel zo onbeschrijflijk zuur, verveeld en ontevreden rond, zij plant haar puntige eliebogen zo agressief op tafel en snauwt zo hoods tegen het dienstertje, vooral wanneer deze jongedame knap en zelfbewust is dat zij, zonder het te weten, een ironische illustratie is van de afge zaagde spreuk, dal geid met gelukkig maakt. Voor het geval uw goedgelovige zoon deze wijsheid nog niet uit de film en socsety-kolommen mocht geleerd hebben, kan hij zijn jeugdig hart aan dit levend exempel ophalen. En als een training van hem een scherp op merker heeft gemaakt, zal de laatste indruk de deur letterlijk dichtdoen. Want na een uiterst onaangenaam, overluid krakeel over de afrekening, zal het dure ensemble zich van de stoel verheffen en met kribbige na druk naar de uitgang stevenen. En de laatste aanblik is die van een slordig gekreukeld en verfrommeld achter aanzicht het ergste, met een paar scheve nylonnaden, wat men een rechtschapen man in het publiek kam aandoen. U behoeft geen moederlijke commen taar aan deze levensles toe te voegen: hij zal voortaan uit zich zelf Avel duchtig op zijn hoede zijn voor het „dure" type. Mocht het geluk U wat meezitten, dan ziet U hem na een dag of wat ook nog wel gecon fronteerd met de soort waarvoor hij in de tweede plaats duchtig op zijn hoede moet zijn: het alles en overal bedisselende type. Gelukkig dat de va kantie vooral de volwassen exempla ren laat uitzwermen. Nu kan hij op zijn gemak constate ren wat er groeien zal uit het niet onknappe bijdehante meisje van zijn klas. dat hem in de pauze onver hoeds kan attaqueren met de opmer king, dat zijn haar nodig geknipt moet worden, of dat zijn das niet bij zijn jasje kleurt. Dat is de ziekte in het onschuldige beginstadium, hoogstens optredend in kleine ongevaarlijke aan vallen. Maar ziehier ïn levenden lijve wat er uit groeien kan a!s dc kwaal ongeneeslijk chronisch is geworden. Zij roept onmiddellijk en luidkeels de hele coupé tot getuige dat zij met een onverantwoordelijke sukkei is ge trouwd tot haar schreiend ongerief. Hoe kan hij anders de handkoffer zo onhandig in het net stouwen, dat de tas er niet meer naast kan. En weet hij. nu zeker dat dit de goe de trein aan liet goede perron is? Heeft hij er zich inderdaad bij de al- lerbevoegdste instantie persoonlijk van overtuigd dat zij niet behoeft over ;e stappen? Zal hij erom den ken dat hij elke dag de planten water geeft en de vissen voert en de hond uitlaat en de ramen sluit als er on weer in de lucht zit en dat hij vooral niet met de bakker en de melkboer afrekent, want dat is haar alleen toe vertrouwd. De trein zet zich al in beweging als 2ij nog uit het raampje hung: om hem toe te roepen dat de sleutel van de achterdeur andersom draait en ue hertshoornvaren maar één keer in de week water hoeft te' hebben. Als zij in de bocht eindelijk met een plof op haar plaats terechtkomt heeft de intefis meelevende coupé een op getogen a'isioen van een echtgenoot die zich achter de gegrendelde huis deur gevlucht, onmiddellijk laveloos bedrinkt. Maar zijn verdwijnen heeft haar de mond niet gestopt integendeel. Zij stort zich met welbehagen op haar reisgenoten, laat ramen sluiten en ba gage verschuiven, corrigeert de op voedkundige methoden van de moe ders cn de gedragingen van de kin deren. Kortom, uw verbijsterde zoon mag blij zijn als hij er met een genadig knikje voor h'fefc aanreiken van haar bagage afkomt. Maar hij stapt in elk geval Avijzer uit de trein. SASKIA.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 17