UITSLAG LEXINGTON De avonturen van Stikkeltje en Bruunke PRUSVRAAG LEXINGT0H De meneer met de donkere bril OP ROTTUMEROOG STAAT EEN BEDREIGD HUIS TE KOOP JUU-RONDE fé Er was eens een meneer, die altijd maar binnen sat. Hij zat in een kleine kamer met zijn rug naar het raam toe en las in oude stoffige boeken. Het leek wel of het stof uit die boeken ook in de meneer zélf was gekropen. In zijn haar, zijn ogen, zijn mond en zijn hoofd. Niet dat je dat zien kon, want hij waste zich elke dag heel goed, maar er was niets meer aan hem dat glansde of straalde. Zijn haar niet, zijn ogen niet, zijn mond kon niet lachen en zijn hoofd hield hij altijd naar de grond. De mensen die voorbij zijn raam kwamen, keken niet eenst meer naar binnen. Ze wisten allemaal precies wat ze zouden zien: de rug van de meneer, de tafel met een grote stapel stoffige boeken en de grijze muren om hem heen. Maar het kleine meisje dat in de buurt van de stoffige meneer logeerde keek wel, want zij wist niet wat ze in die kamer vinden zou. Misschien wél een leuk oud vrouwtje met een dikke poes, een heleboel plantjes en een hoofd vol verhaaltjes, dacht ze. Of misschien wel kinderen met wie ze zou kunnen spélen. En daarom ging het kleine meisje op een morgen op haar tenen staan en keek naar binnen. „Hó", zei ze, „er zit een meneer met zijn neus in een boek en zijn rug naar het raam. Waarom doet hij dat? Zou wat er in zijn boeken staat zó veel mooier en vrolijker zijn, dan wat er buiten is te zien? Wie weet is het wel een heel vrolijk boek, wie weet zijn het mooie ver haaltjes en wie weet wil stoel, toen tilde hij verwon derd zijn hoofd op. Er had iets" tegen het raam getikt. Hij wachtte nog even voor hij zich omdraaide, want hij dacht meteen dat het een vergissing moest zijn. Wie zou hem roepen? Maar het kleine meisje, dat zag dat de meneer haar hoorde, hield niet op met tikken. De meneer draaide zich lang zaam op zijn stoel om en knipperde tegen het licht van buiten dat hij niet ge wend was. Verwonderd keek hij naar de krulletjes, de ogen en het neusje van het kleine meisje, want meer hij er mij wel één van voorlezen". Voor zo er verder over na dacht, tikte ze zachtjes te gen de ruit. De meneer hoorde het niet. Hij las rus tig verder. Maar nu was het kleine meisje echt nieuws gierig geworden en daarom tikte ze nog eens en nu veel harder. De meneer schoof even heen en weer op zijn kon hij niet van haar zien. „Doe eens open.'" riep ze, „ik wil U iets vragen!" Nu was de meneer echt ver baasd. Opendoen Zijn raam was in geen jaren open geweest en wat zou een kleine meisje hem te vragen kunnen hebben? Maar juist omdat hij zo verbaasd was, deed hij het toch, al ging het heel moei lijk na al die jaren. Het kleine meisje was zelf wel een beetje geschrokken, dat ze dat zo maar geroe pen had. Heel verlegen wachtte ze tot het raam piepend openschoof. „Ik wil niet lastig zijn", zei ze, „maar ik wou zo graag weten of vyat er in uw boek staat nóg mooier is dan alle dingen buiten". „Wat zeg je?" zei de me neer, „wat een rare vraag. Daar heb ik nog nooit over nagedacht". Het kleine meisje zette grote ogen op. „Weet U dat niet Maar dat moet U we ten. U weet toch hoe het buiten is? Dat weet ieder een. En tegelijk- weet U wat er in uw boeken staat, want U leest toch". „Ja", knikte de meneer, „ja, dat is zo. Maar ik heb helemaal niet opgelet hoe het buiten is. Laat me eens kijken". Hij keek. Eerst naar de bo men die vlakbij het huis groeiden. Ze zwiepten heen en weer in de wind en uit hun groenende mantels drupte water. Hij draaide zijn hoofd wat meer naar links. Tussen de huizen aan de overkant door kon je net de korenvelden zien. „Ziet U het?" wees het kleine meisje, „daar staat het koren; het is helemaal goud en overal staan er klaproosjes tussen; kijk, net kleine kaboutermutsen". Do meneer schudde zijn hoofd. „Ik zie het niet" zei hij, „ik zie alleen maar heel 2outer, 31I je? Zomer, zomer, waar zit je? Ik zoek je. Zit je verstopt in een heel donker hoekje? Zit je verstopt waar niemand je ziet? Ik zoek je, ik zoek je. Waarom kom je nou niet? Kijk naar de bomen, ze druipen van regen. Het koren ligt plat, want de wind sloeg er tegen. Kijk, naar de rozen, ze willen 't niet doen, kijk naar de appeltjes, altijd nog groen. Weet je niet dat we al allemaal wachten? Dagen en dagen al, dagen en nachten? Zomer, ben je vergeten misschien hoe blij of we zijn als we jou weer eens zien? Zomer, zomer, kom toch, ik zoek je! Kom nou maar gauw uit dat donkere hoekje. Zorg maar dat je ons gauw weer verwent, alles is blij als jij er weer bent! MIES BOUHUYS treurige druipende bomen en het koren wat jij goud noemt zie ik als grijs. En kaboutermutsjes of klap roosjes, waar jij het over hebt, zie ik helemaal niet". ,Maar dan", zei het kleine meisje geschrokken, „dan is er iets mis met uw ogen. Dat móet. U moet naar de brilledokter, want het is al lemaal echt zoals ik het ver tel. Komt U mee; hier vlak bij woont een brilledokter. Dit kan U vast wel helpen". „Nee", zei de meneer, „mijn ogen zijn best. Ik heb jouw brilledokter niet nodig." Meteen schoof hij het raam dicht en ging weer terug naar zijn boeken. Maar hoe het kwam, wist hij zelf niet, maar alle letters dansten voor zijn ogen en na drie bladzijden moest hij het boek dichtdoen, omdat hij niets meer kon lezen. „Onzin", zei de meneer, „dat komt alleen omdat het kleine meisje dat gezegd heeft. Mijn ogen zijn ge woon een beetje moe. Mor gen lees ik weer net als altijd". Maar de volgende dag kon hij nog niet lezen en daar om besloot hij om dan toch maar eens naar die brille- man te gaan. Toen hij zijn huisdeur uitkwam na zoveel jaar, voelde hij opeens hoe iemand zijn hand pakte. Het kleine meisje. „Gaan we?" vroeg ze hem. Hij knikte en liet zich meenemen. De brilledokter keek heel lang in de ogen van de me neer en liet hem de moei lijkste en de kleinste letter tjes lezen. Toen hij klaar was schudde hij zijn hoofd. ,Nee", zei hij, „uw ogen zijn best. U hoeft geen bril. Ze zijn beter dan van wie ook". .Maar hij kan de zon niet zien", riep het kleine meis je, „en het koren ziet hij grijs en en de kleine klap roosjes ziet hij helemaal niet". „Tja", zei do brilledokter, „dat is moeilijk. Daar kan ik niet bij helpen. Probeer jij dat maar". ,Maar ik ben helemaal geen brilledokter", zei het kleine meisje. „Probeer het toch maar", zei de echte dokter en hij lachte eens. Het kleine meisje dacht na; toen lachte ze ook en knikte. „Goed", zei ze, „U ziet hem nooit meer terug. Daar gaan we". De meneer liet zich weer bij zijn hand nemen; het kleine meisje liep tot ze voorbij de huizen waren, waar het korenveld begon. Wat ziet U?" vroeg ze. „Grijs" zei de meneer. „Goed", zei ze „wacht dan maar! Hier gaan zitten". Ze drukte hem op een af gemaaide korenschool op een hoek van het veld, waar de boer net begonnen was. „Luister", zei ze, „heel goed luisteren met uw ogen dicht. Wat hoort U?" „Vogels", zei de meneer na een poosje. „En nu?", vroeg het meisje en meteen begon ze een zelfgemaakt liedje over de klaproosjes in het korenveld te zingen. „Een liedje", zei de me neer, „en het klinkt heel mooi". „Weer goed", zei het meis je, en daarna begon ze een verhaal te vertellen over het koren, de zon, de klap roosjes, de vogels en alles wat buiten is. Ze vertelde j het zó mooi, dat je het ook j met je ogen dicht bijna zag. De meneer knikte telkens; i „ja", zei hij, „ja, ik zie het bijna. Net zoals ik de j dingen zie, die ik lees". ',fNu ogen open!" riep het meisje. De meneer deeu het. ,fHê", zei hij alleen maar, „hé" en toen zuchtte hij heel diep, want alles teas zó mooi, nog veel mooier dan ze het in het verhaal vertéld had. „Wat héb je gedaan?" vroeg hij, terioxjl hij nog steeds om zich heen keek, „je hebt mijn ogen hélemaal beter gemaakt, Hoe kun je dat9" yfNiks hoor", lachte liet klei- ne meisje, „ik heb alleen die zwarte bril weggepraat, die voor uw ogen zat. Een bril van allemaal stofjes en let- ters, die niemand zien kon, ook de brilledokter niet. En ik heb het niet alleen ge- j daan. O, nee, de vogels, het koren, de zon en de klap- roosjes hebben zelf meege- liolpen. Daarom is het ge- lukt". Overal waar de meneer ver- der liep was het hetzelfde; hij zag alle dingen zoals ze zijn. Zijn donkere bril was j hij kwijt. Dat bleef ook zo. j En als hij eens een keertje somber wordt en de scha- duw voor zijn ogen voelt glijden, dan schuift hij zijn raam wijd open, wijd open en kijkt naar alle dingen om hem heen. Hij knikt zó lang tot hij de zon ziet schijnen, zelfs als het re- gent. MIES BOUHUYS. ZATERDAG 13 AUGUSTUS 1960 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT (Van onze correspondent.) Op het Waddeneiland Rotummeroog staat een woonhuis te koop, maar niemand meldt zich als gegadigde aan. Toch komen er op het eiland elk jaar meer zomergasten. Zij ga ven er echter de voorkeur aan in tenten te kamperen, daar dit huis elke dag een prooi van de Noord zee kan worden. Bij westerstorm slaan de golven na melijk zo hoog en met zulk een ge weld tegen de kust van het eiland aan, dat elk jaar ongeveer 30 m2 grond verloren gaat. De lo9gespoelde zandmassa's spoelen aan de oostkust weer aan, waar het eiland jaarlijks dan ook ongeveer 30 m2 grond aangroeit en zo rukt heel Rottummeroog zeker maar langzaam op de Eemsmonding en de Holland- Duitse grens aan. Het huis dat door de bewoners ont ruimd is en thans onverkoopbaar is, stond eens ver van de kust. Nu ech ter knabbelt do Noordzee al aan het duin, waarop het gebouwd is. Een in de laatste oorlog op het westerstrand gebouwde bunker is reeds jaren ge leden onder het wateroppervlak ver dwenen. KERKNIEUWS NED. HLRV. KERK Beroepen te Bruinisse: H. C. van It- terson, Anjum. Beroepbaarstelling: de heer M. Rus ter, vicaris te Zeist is thans beroep baar. NEDERLANDS HERV. KERK. Aangenomen naar Oudelande D. R. Jonker, vicaris te Berkel-Rodenrijs. ZATERDAG 13 AUGUSTUS Adventisten. Middelburg: 10 uur Bij belstudie, 11 uur ds. Smit, Vlissingen 9.15 uur ds. Smit, 10.15 uur Bijbelstu die. Interkerkelijk Avondgebed: Vlissin gen (Engelse kerk) 7.30S uur. 26. De vriendjes duiken vlug weg, 1 de telefooncel af. 1 voorsprong!" hijgt Stikkeltje. zouden m'n hele mooie handeltje ver maar net te laat. „Daar zitten die Stikkeltje en Bruunke duwen vlug „Hier jullie, lelijke lastposten! Waar- storen!" zegt de vreemdeling, hen verdraaide kwajongens weer!" siste de deur open en rennen weg. „Hij om liggen jullie niet in bed? Jullie woedend door elkaar schuddend, de vreemdeling en loopt woedend op 1 haalt ons in; we hebben te weinig1 4 IllHOWWIIÜllllllllllllllllllllliilillllllIllllllllilllllllllllllIIIIIIIIIIIIIIIIIIIW /Advertenties Vlieg met Lexi naar Rome en de Olympische Spelen Dc jury beoordeelde alle inzendingen en kende de prijzen toe, onder toe zicht van notaris Mr. P. Donker te Rotterdam. Juryleden: Mevr. Fie Carelsen toneelspeelster Mevr. J. de Groot reclame-deskundige Dr. Lastpost pusile-cleskundige Ted Schaap H. Wandschneider Lexi heeft zich reeds persoonlijk gericht tot de vele winnaars van de laatste ronde der Lexington prijsvraag. De 7 hoofdprijswitinaars Mej. L. Postma, Pasteurstraat 81, Den Haag. W. Klerk, Eikenlaan 49, Nieuw Loosdrecht. M. J. Duivesteyn, Deimanstraat 348, Den Haag. Mej. Henrica Hoogenkamp, p/a Cimburgalaan 82, Breda. W. Ridder, Hoofdstraat 97, De Lier (Z.H.). J. Winkens, Molsberg 21, Simpelveld (L.). Ton Orth, Bergsingel 231a, Rotterdam. De 100 winnaars van een slof Lexington: B. v. Benihtm, Stotionssïngel 44, Vccncndool - O. S'eenima, lirischotensingel 9', Ulrecht - B. Heving, Oostersingcl 148o, Groningen Mevr. R. v. d. Aa-v. d. Heyden, Gen. Smulilaan 73, Tilburg l. Alberls, Coranlijnslr.37.1", Amsterdam H. N. An. driesse, Bercnrade 105, Oen Haag - W. Boimo, Valtslr. 20, Drachten - H. de Bekker, De Deckorstr. 1, Deventer - A. v. Bennckom, libellenslr. 42b, Rotterdam Mej. J. M. v. d. Berg, Olloburgstr. 41, Rijswijk P. F. Blondel, Popiermolcnslr. 14, Alk. maar - L v, Bookel, Rijksweg 84, Orlhen - J. M. J. Bonten, de Ruylerslr. 34, Rot terdam - C. H. M. Boot, Slolloon 25, Rotterdam - Mej. A. Bosmon, Esstr. 29, En- schedé - D. Both, Vredcnoordloan 89b, Rotterdam - G. W. Briiée, Do Costakode 631, Amslerdom - G. M. Bruinenberg, Leidsekade 44hs, Amsterdam - B. Bussdiers, Berkwcg 54, Hengelo - H. J. Cromer, Kostverlorenstr. 21, Amslerdom - J. A. v. Deelen, Spongensekade 29, Rotterdam - J. P. M. v. d. Does, Hcofdslr. IBS, Sossen. heim - J. Duel, Geeresteinseloan 38. Woudenberg - A. M. v. Eyck, Homerusloan 79, Ulrecht - M. Fonleine, V/. da Wïlnslr. 9, Spijkenisse - H. A. da Groot, H. Dorchstr. 47o, Rotlerdom - Mevr. F. de Hoos-Blocmers, landerstr. 7, Oss M. Her. mens, Aorlsherlogenloon 429, Den Bosch - Mej. H. v. d. Heuvel, lombokstr. 12. Amersfoort - Mevr. A. v. d. Hoeven-Greefhorst, Roinkenstr. 57, Den Hoog - H. A. J. Hofman, A. Bijnsloon 35, Den Haag - V/. A. Hommes, Oosterhoutstr. 15, Assen - Mej, R. Holze, Hogcmorsweg 124, Oegstgeest - J. A. Jansson, Molcnstr. 22, Eer. beek Gld M. J. de Jonge, Woudstr. 34, Gouda - G. Kasporsmo, Bilderdijkslr. 42, Zwolle W. v. Keulen, Trumonlaon 545, Ulrecht - Mej. K. Keuris, Driobergenilr. 143, Den Hoog - Mevr. R. v. Kleof-Hovius, Iroelstroloan 71", Utrecht - Movr. Th. J. H. Kleyn-Niche, v. Boerieslr. 7, Amsterdam L B. Kneppcrs, Volcriusslr. 133, Amslerdom - J. de Kok, Goudenregenstr. 288, Den Hoog - B. Krees, leerinkslr. 244, Doolmchem - J. Kruger, Hcctorstr. 4", Amsterdam H. J. Kuipers. Héltne Sworth. sir. lhs, Amsterdam - E. liglhort, R'domseweg 15, Vlaardingen - Ad v. d. tinden, de lind 12, Oisterwijk - J. Louwoord, le Atjchstr. 28, Amslerdom - Mpvr. T. liir- komp-Vecn, Torenloan 59. laren - H. Martin, Voltastr. 14. Maastricht - J. Moed- de Bos, D.N.weg 47, Nij-Beels (Fr.) - J. W. Moerkerk, v. Egmondstr. 35, Koorlem - E. J. Molenaar-Kenter, Molenweg 7). Enkhuizen H. E. Muller, Leidsekade 102", Amslerdom - W. Muns, Mocrbcipl. 14, Den Hoog - Mej. E. Neuman, Nlerslr. 22", Amslerdom Mevr. C. C. Nieuwenbroek-Remmcrsv/aal, Veursestr v/. 50, leidschendam A. G. Offermon, El. Wolffslr. 801, Amsterdam - Mevr, G. Ooslerlmg-Sipkes, v. Speyklaan 5, Doorn - A. v. d. Oudenhoven, Lijslerbesloan 35. Rotterdam - Mevr. C. W. Ouwens, Vitzclslr. 54, Amslerdom - A. J. Pennings. Bisonstr. 52, Breda - Ir, A. Plot, K. d. Grotelaan 121, Eindhoven Joh. L. G. v. d. Poel, Glodiolusslr. 10, Hilversum - L. Rodemokers, p/a Tosmanslr. 34, Arnhem - VA Rapmund, G- Ter- borgslr. 24h, Amslerdom - H. M. Riemer-v. d." Brink, O. Loosdr.wcg 74, Hilversum - H. J. M. Roebers, J. C. Heulhorstslr. 37, Doelinchcm - G. Ronnen. v. Evckstr. 14, Maastricht - Mej. A. G. Schol, Dceienscheweq lo, Hoenderloo - G. P. Schcacert, Spinnerij 100. Leeuwarden - Mevr. A. G. Schuiveting-Quelle, Geuzer.-.tr 5", Am sterdam - W. v. Soest, Joh. Verhulstloon 9. Baarn - E. Ch. v. Son-Rillcr, Fout Krugerstr. 15, Nijmegen H. Spee. R. v. Colsweg 178, Gouda - J. B. Sieinfort, Meloenslr. 22, Naaldwijk - J. v. Strooien, Rozenloan 20, Schiedam - Mevr. M. Swoglcn-Hermonussen, Abr. Bloemoerlslr. 14, Den Bosch - S. Teernslra, Moonenslr. 3, Bost - R. Toele, Haorlemmermeerstr. 47",Amslerdom - W. den Uyl, Bergloon 1, Santpoort - Movr. v. d. Veen, Heinsiusloon 35, Amersfoort - R. W. v. d. Veer, Utrcchlseweg 329, Amersfoort - R. v. d. Velden, Saroleaslr. 63, Heerlen - I, Ver- duyn, H. Schoftslr. 144, Haarlem - J. W. Verhoeven, Tussenweg 9. Nijmegen - Mevr. II. A. Verwey-Dijken, Koninginneweg 20b, Hilversum - Mevr. H. d* Vrees-, Morienpoelslr. 41, leiden - W. P. M. de Vrecse-Croon, St. Jorisstr. 14A-B, leiden - J. W. de Vries, Comphuysenkadc 20, Alkmoor - M. P. v. Vriesland, Vlicrboomsir, 454. Den Hoog - G. v. Waveren, Dopperstr. 1231. Amslerdom - T. A. Willeumier. C. T. Storkstr. 49, Hengelo - G. v. d. Windt, Goeibeekstr. 97, Rotterdam E. Wou ters, p/o fam. Sauveplonne, Emmoweg 35. Zandvoort o.'Zee - Mevr. W. C M. v. Xanten. p/a Burg. Reigersslr. 44bis, Ulrecht - S. Zoetmulder, Voorscholerloan 108, Rollerdom - J. J. Zwollo, Kelenbosweg 2, Gorssel - J. Zijlstra. St. Pieterslr. 82, Chcvrcmont - J. Zijlslro, Stienserstr. 7, leeuworden. STEEK ER EEN LEXINGTON BIJ OP WERELDMERK From America.'s Best Tobaccos LEXI dankt de duizenden en duizenden deelnemers hartelijk voor het enthousiasme, waarmee zij aan het LEXINGTON-figurenspel hebben meegedaan. Hij weet, dat de jury een zeer moeilijke - maar boeiende - taak heeft gehad om de meest originele oplossingen te bekronen. De 28 hoofdprijswinnaars wenst Lexi een heerlijke reis naar Rome toe; tot de 400 slofwinnaars en tot hen die helaas buiten de prijzen vielen, besluit hij met:

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 15