Ontwikkelingsplan voor de drie noordelijke provincies gereed Drinkwatervervuiling door aardolieresten dreigt GROTER AANTAL MISDRIJVEN VAN AMSTERDAMSE JEUGD STAATSSECRETARIS OVER DE HERZIENING KINDERAFTREK REGELING IS ONVERMIJDELIJK WOENSDAG 10 AUGUSTUS 1960 P It OV INC I ALE ZEEUWSE COURANT MAATREGELEN TEGEN ONTVOLKING Faciliteiten op velerlei terrein Bijna twee jaar geleden gaven de colleges van Gedeputeerde Staten van Groningen, Friesland en Drente aan de door hen en uit hun midden gevormde bestuurscommissie noorden des lands de opdracht tot samenstel ling van een ontwikkelingsplan voor het noorden des lands. Dit ontwikke lingsplan „De toekomst" van het noorden des lands" is thans in con cept verschenen en zal deze maand door de Provinciale Staten van de drie noordelijke provinciën worden behandeld. In het laatste stadium der studies is de steun verkregen van de Gro ningse hoogleraren dr. P. J. Bou- man en dr. J. Pen. Het rapport stelt met nadruk, dat het een misvatting zou zijn als men ervan uitgaat, dat de noordelijke provinciën natuurlij kerwijze een lager welvaartspeil en een hogere werkloosheid zouden moeten vertonen dan overig Neder land. De gunstige potenties van het gebied vragen evenwel stimulering door een aantal betrekkelijk beperk te maatregelen, die in het ontwikke lingsplan zijn vermeld. Indien bedoelde stimulerende maat regelen achterwege blijven moet men aannemen dat de vertrekoversehotten hoog blijven. Het migratieverlies wordt in dit geval voor de periode 19601980 op rond 200.000 personen geraamd. De uitvoering van het ont wikkelingsplan kan het vertrekover- schot beperken tot ca 75.000 perso- Mr. H. L. Woltersom overleden In de nacht van zaterdag op zondag is op 68-jarige leeftijd plotseling overleden nir. Herman Louis Wolter som, president-commissaris van de Rotterdamsche Bank en commissaris van tal van maatschappijen, o.a. van do Holland Amerika Lijn, do Iv.L.M. en de Nederlandse Dok Maatschappij. In de crisisjaren heeft de heer Wol tersom de Rotterdamsche Bank door een zeer moeilijke periode lieengehol- pen. Tijdens de Tweede Wereldoorlog was hij voorzitter van de z.g. organi satiecommissie Woltersom, Na de oor-- log heeft hij sterk bijgedragen tot het herstel van de positie van de bank. De crematie van het stoffelijk over schot heeft dinsdagmorgen in alle stilte plaats gehad. Oost West-thuis best (Van onze correspondent) De 19-jarige Frits Ilaenen uit Venlo die vorige week zondagmiddag spoor loos verdween en het laatst was ge zien nabij de grensovergang aan de Keulse Barrière, is in zijn ouderlijke wpning teruggekeerd. De jonge die thuis bij zijn vader in de slagerij werkte, beeft de afgelopen dagen in Dusseldorf vertoefd waar hij in zijn levensonderhoud voorzag door bij een slager te werken. „Oost West-thuis best" dacht de knaap ech ter, want hij moest daar zo hard werken dat hij maar liever weer naar huis terugkeerde. Zoekt U een landhuisje met riant, uit zicht en ■woont U toch graag in de stad. Spoedt U dan naar Dusséldorp, want, in die stadis een gerieflijk huisje bovenop een flat gebouwd. Voor de toekomst is een industrië le groei vereist, die relatief nog verder uitgaat boven de lande lijke ontwikkeling. Deze zal zo wel door uitbreiding van bestaan de als door vestiging van nieuwe bedrijven verkregen kunnen wor den. Het ontwikkelingsplan omvat daartoe een concept van facilitei ten. Daaronder valt uiteraard in de eerste plaats continuering van de bestaande premie- en prijs reductieregeling en van de mï- gratïeregeling annex traïningstoe- slagen. Deze worden echter op lange termijn niet voldoende geacht. Daarom wordt aangedrongen op de invoering van een aanvullende regeling, waarbij per bedrijf gedurende een vijfjarige periode een premie van 10 procent wordt gegeven op de lonen van de additioneel aan te stellen mannelijke arbeidskrachten en financiële tege moetkoming in de verplaatsingskos ten van bedrijven. Voor de verzorgen de bedrijven, w.o. middenstand en ambacht, welker ontwikkeling nauw samenhangt met die van de overige sectoren, zijn gunstige gevolgen te verwachten van een algemene wel vaartsstijging. De stuwende diensten zijn in het noorden relatief minder tot ontwikkeling gekomen dan el ders. Dit leidt tot eenzijdigheid in de werkgelegenheid. De groeiende cate gorie beroepsbeoefenaars, die voort gezet onderwijs als ulo en dergelijke heeft gevolgd, komt daardoor niet goed aan de slag. Daarom worden voor bepaalde particuliere stuwende bedrijven soortgelijke faciliteiten bepleit als voor de industrie. Landbouw De betekenis van de agrarische be drijfstak in het noorden des lands komt mede .ot uitdrukking in het feit, dat van de totale mannelijke beroepsbevolking in deze provinciën 31 procent in de landbouw werkzaam was: dit is meer dan het dubbele van het landelijk percentage, dat 14 procent bedraagt. In de periode 1960- 1980 wordt voor de land- en tuinbouw met een daling met 23.000 arbeids plaatsen rekening gehouden. Deson danks zullen in deze sector belang rijke investeringen moeten worden gedaan. Het ontwikkelingsplan verschaft ook een overzicht van de finan ciële aspecten van de voorstellen. Daarbij is aangegeven welke ex tra bijdragen uit de rijksmiddelen nodig zullen zijn. Buiten beschou wing zijn gebleven de rijksbijdra gen, welke op grond van bestaan de regelingen normaliter te ver wachten zijn. Het totaal der be nodigde extra-rijksbijdragen wordt voor de periode 1960-1970 op rond 400 miljoen, of gemid deld f 40 miljoen per jaar, ge raamd. Voor de periode 1970-1980 zal volstaan kunnen worden met een extra rijksbijdrage ad 200 miljoen, of gemiddeld 20 miljoen per jaar. VERONT RUST END POLITIERAPPORT Kinderpolitie kan het werk niet aan Het aantal geregistreerde jeugdmis- drijven in Amsterdam is in de eerste lielft van dit jaar vergeleken met de zelfde periode In 1959 met 25.1% toegenomen. Volgens het adviesbu reau ter voorkoming van misdrijven van de hoofdstedelijke politie zou 't aantal geregistreerde gevallen nog groter zijn, als er geen sprake zou zijn Aan een nog steeds toenemende tekort aan straarpersonecl bij de po litie. De zogenaamde „kleine balda digheid" wordt thans niet meer ge rapporteerd, sommige kleine misdrij ven die niet tot vervolging leiden evenmin. Aan do verontrustende stij ging Aan de jeugdcriminaliteit in de hoofdstad zal volgens de politie voorlopig wel geen einde komen. In de eerste helft van dit jaar werden 1027 jeugdmisdrijven (vorig jaar 821) geregistreerd. Dit betreft geval len waarin over beneden-18-jarigen een zgn. summier rapport werd uit gebracht of proces-verbaal werd op gemaakt. Daarenboven werden nog 2145 baldadigheidsrapporten opge steld. In 1955 waren het er in to taal 10.287. terwijl dit jaar op plm. 4500 baldadigheidsrapporten wordt gerekend. Deze aanzienlijke terug gang duidt niet op verminderde jeugdcriminaliteit, doch is een gevolg' van de Avegens personeelsgebrek noodzakelijk gebleken inkrimping van de jeugdbrigade van de hoofdste delijke politie. Telde de kinderpolitie in Amster dam in 1948 nog 73 personeelsle den, waarvan 12 rechercheurs die o.m. met het preAentieve werk waren belast, thans zijn 't er nog 34 en één rechercheur. Dc werke lijke stand van de jeugdcrimina liteit In Amsterdam is volgens de politie dan ook Aerontrustender dan uit de statistieken van het bureau ter Aoorltoming van mis drijven blijkt, omdat daarin o.m. de baldadigheidsrapporten en de „onbekende baldadigheden" (een voudige vernielingen e.d.) niet zijn verwerkt. Dc procentuele stijging van het aan tal jeugdmisdrijven in de hoofdstad (25.1%) is aanzienlijk hoger dan het totaal aantal misdrijfaangiften, dat in de eerste helft van dit jaar met 12% steeg. Met uitzondering van <le eenvoudige diefstallen neemt in alle groepen de jeugdcriminaliteit toe. Over de eer ste zes maanden van dit jaar zien de vergelijkende cijfers er als A'olgt uit: rijwieldiefstallen 75 (zelfde pe riode vorig jaar 29), bromfietsdicf- stallen 175 (108), motordiefstallen 5 (0), inbraken 88 (37), winkeldief stallen 272 (178) en eenA'Oudige dief stallen 177 (256). Bij deze cijfers dient men te bedenken dat in liet verleden is gebleken, dat A'erliou- dingsgeAvijs in december de meeste jeugdmisdrijven worden gepleegd. Vrijwillige chimpansees voor de ruimtevaart §f De chimpansees, die gebruikt s p zullen worden bij proeven in p ruimtevaart, voordat mensen p er aan worden gewaagd, heb- ben zich allemaal vrijwillig op- gegeven. Dat blijkt uit een rap- p port, dat de Amerikaanse ge- p neraal Don D. Fliekinger, chef p van de afdeling ruimtevaart p van de luchtmacht aan een congrescommissie heeft uitge- p bracht. Toen hem gevraagd H werd, hoe chimpansees ooit p „vrijwilligers" zouden kunnen p zijn, antwoordde de generaal, p „een chimpansee wordt er in p geoefend om verscheidene da- p gen rustig op een klein stoeltje p te blijven zitten. p p Dan steken wij - hem met de p ene hand een banaan toe en met de andere een appel. Als p hij dan de banaan grijpt, is hij „vrijwillig" en de chimpansees kiezen bijna altijd bananen". (Advertentie) llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllll Adenauer gaat weer naar Parijs In Franse regeringskringen wordt j vernomen dat een nieuwe ontmoeting j tussen president De Gaulle en bonds- kanselier Adenauer voor oktober op j het programma staat. Tegenover j „Paris Match" zou Adenauer hebben opgemerkt dat in oktober nienwe be- sprekingen zullen worden gewijd aan j het onderwerp dat op 29 en 30 juli j in Rambouillet Averd aangesneden, j namelijk een nauwere Europese inte- gratie. Volgens „Paris Match" heeft dr. Adenauer gezegd dat de besprekingen van de vorige maand in Rambouillet een aantal gedachten hebben opgele verd, die De Gaulle op papier heeft gezet. „Generaal De Gaulle is een man met een wijde blik en ik heb groot respect voor zijn gedachten, zelfs indien zij de mijne niet zijn", aldus Adenauer. Koninklijke familie met vakantie Prins Bernhard is dinsdagmorgen met de prinsessen Beatrix en Irene van de vliegbasis SoesterbergK naar Italië vertrokken om de gezamenlij ke vakantie door -te brengen. Konin gin Juliana zal morgen met de twee jongste prinsessen volgen, zo deelt de rijksvoorlichtingsdienst mee. „Van Riemsdijk" wordt drijvende kazerne Het 4500 ton metende ms. Van Riemsdijk van de K.P.M. is door de Nederlandse regering gevorderd om dienst te doen als troepentransport schip en drijvende kazerne. Het uit ongeveer vierhonderd man bestaande luchtmachtdetachement zal er in september mee naar Nieuw-Guinea A'ertrekken en daar op de rede van Biak aan boord blijven totdat een definitieve behuizing aan de wal gereed is. De Van Riemsdijk ondergaat op het ogenblik op de werf A'an Verolme op Rozenburg een grondige verbouwing die het schip voor zijn functie als woonverblijf geschikt moet maken. Er zal bijzondere aandacht aan de A'entilatie worden besteed. Nadat de K.P.M.-boot zich uit Indonesië heeft moeten terugtrekken heeft de Van Riemsdijk enige maanden werkloos in Singapore gelegen. Het is daaruit enige dagen geleden bij Verolme aan gekomen. De verbouwing tot loge- mentschip zal een paar weken in be slag nemen. In handige plastic tabakszak IN MEMORIE VAN ANTWOORD Dezer dagen heeft de staatssecretaris A-an financiën bij de Tweede Kamer de memorie van antwoord ingediend naar aanleiding van liet voorlopig verslag op het wetsontwerp inzake de herziening van de kinderaftrek. Zoals bekend heeft het vorige kabinet tegelijk met een algemene kinder- bijslagverzekering c.a. een herziening A'an de kinderaftrek voor de inkom sten-, de loon- en de vermogensbe lasting voorgesteld. Het doel van de herziening is de in 1953 tot stand gekomen coördinatie tussen kinder aftrek en kinderbijslag te handhaven en waar mogelijk te verbeteren. ER ZIJN NOG GEEN ONGELUKKEN GEBEURD (Van een onzer verslaggevers) Eén milligram motorolie of benzine is in staat een liter water een vieze, Avalgelijkc smaak te geven. Met één liter afgewerkte motorolie kan men het water, dat een stad A'an tienduizend ïmvoners per etmaal Aerbruikt, totaal ondrinkbaar maken Avat smaak betreft. Dat is een A'erdunnïng van 1 1.000.000. Een liter motorolie is niet veel. Per etmaal worden in Neder land tienduizenden liters motorolie afgetapt uit motoren en een gedeelte vindt zijn weg naar een putje achter de Averkplaats- Bij het vullen van de tanks van benzinestations worden bonderden liters benzine gemorst ze verdwijnen in de grond. Bij het overgieten Aan benzine in „jerrycans" voor militaire doeleinden is liet niet anders de benzine sijpelt in de bodem. Dagelijks worden er in Nederland voor privé-doeleinden stookolie tanks in de grond gegraven Avanneer zo'n tank gaat lekken of niet deugdelijk is aangesloten op de aanzuigleiding, gaat er ongecontroleerd olie verloren. Die olie komt in de bodem terecht. Als die bodem toevallig boven helps en dan ook wettelijke maatregelen grondwater ligt van een waterwinge bied en die kans is niet klein in Nederland, want 70 van ons drink water is grondwater kan een ge deelte ervan in het grondwater te rechtkomen. Niet zoveel, dat er ern stig gevaar dreigt voor de volksge zondheid nóg niet althans maar wel genoeg om de smaak van het wa ter zonde)- meer walgelijk te maken. Wie wel eens een sproeier van een bromfiets heeft doorgeblazen en daar bij een drupje benzine in de mond kreeg, kan er van meepraten. Het is een smaak, die de hele dag „blijfL hangen". HET BLIJKT NA JAREN. Nederlands waterleidingbedrijven kunnen gelukkig nog zeggen: „We hebben tot nu toe nog geen water- winplaatsen behoeven uit te schake len door aardolieverontreiniging, maar als er met het steeds toenemend gebruik van aardolie en de daarmee; samenhangende kans, dat er aardolie in de grond terecht komt, geen maat regelen worden genomen, zullen we dit al spoedig niet meer kunnen zeg gen". Zij kijken daarbij naar Duits land, waar da narigheid al begonnen. zijn genomen. In Trier bijvoorbeeld, waar een militair vliegveld A\-as aan gelegd door de Fransen en Amerika nen en benzinetanks in de grond wa ren gegraven, heeft men het oor spronkelijke waterwingebied (grond water) moeten opgeven en zijn toe vlucht nemen tot Moezelwater voor de watervoorziening. De tanks waren namelijk lek en hebben in vijf jaar tijd het waterwingebied totaal on bruikbaar gemaakt. In München ver dwenen, ten gevolge van een ongeluk, ruim een half miljoen liter benzine in de grond. Eveneens vijf jaar latei- was een waterwingebied van ruim an derhalve Aierkante kilometer totaal onbruikbaar geworden. In Zürich ver ongelukte tijdens het rangeren een tankwagon. Achttien ton petroleum verdween in de grond. Door het gra ven van putten in de omgeving en deze voortdurend te bemalen, beeft men het grondwater van Zürichs wa terwingebied kunnen redden, maar men verwacht, dat nog enige jaren gepompt zal moeten worden, voor het gevaar volledig bezworen is. En dat was dan maar één wagon. Dit zijn een paar bekende gevallen. Ongetwijfeld zijn er méér. Ten eerste l neemt het wegverkeer voortdurend toe, ten tweede worden er onge- I controleerd steeds meer olietanks in de grond gegraven, ten derde ver- ouderen de tanks en ten vierde zijn de stromingen van het grondwater vaak grillig, zodat bij het aantreffen van olieresten in het water soms niet i kan nagegaan worden, waar de bron I ligt. j Daar komt dan bij, dat juist de zwaardere aardoliesoorten in de bo dem heel moeilijk worden afgebroken. Afgewerkte smeerolie komt nagenoeg ongewijzigd in het grondwater te recht. In de grote steden is er een op haaldienst voor garages, elders echter heeft men maar één plaats voor het verwijderen van die olie ter beschik king: het putje achter in de tuin. De waterleidingbedrijven zijn dan ook van mening, dat maatregelen moeten worden getroffen, ten eerste om het zomaar laten weglopen van aardolieprodukten tegen te gaan, ten tweede om bij het ingraven van tanks het risico van lekkages zoveel moge lijk te vermijden, bijvoorbeeld door deze tanks van een voorgeschreven isolatie te voorzien en in een bed van zuiver zand te leggen. Men zou hier in Nederland niet zover willen gaan. om een betonnen bak A'oor elke tank voor huisbrandolie te eisen. Het pu bliek zal ook duidelijk gemaakt moe ten worden, dat de misschien wat ho gere kosten er ruimschoots uitkomen door minder olieverlies, temeer, om dat dit olieverlies vaak niet of nauwe lijks gemerkt wordt. Gemakkelijker ligt de zaak bij benzinestations. Deze, zijn afhankelijk van een vergunning: volgens de hinderwet en hier is ook het voorschrijven van bepaalde voor zorgsmaatregelen gemakkelijker door te voeren dan bij particulieren. COMMISSIE. Dc waterleidingbedrijven in Neder land zouden het liefst zien, dat er voorschriften komen ten aanzien van de deugdelijkheid van tanks en zij zouden in de waterwingebieden liever helemaal geen tanks zien. Zij realise ren zich echter, dat een verbod van stookolietanks op bepaalde plaatsen zeer bezwaarlijk zal kunnen zijn. An derzijds vrezen zij op den duur bij de huidige toename van het aantal In stallaties onherroepelijk moeilijkhe den. De kinderaftrek- en kinderbijslag regeling gaat uit van het principe de aftrek en de bijslag slechts toe te kennen voor kinderen, die ten laste van hun ouders komen. In het wets ontwerp wordt o.m. voorgesteld voor studerende en invalide kinderen van 16 tot 27 jaar, die niet grotendeels doch slechts „in belangrijke mate" ten laste van hun ouders komen, en kelvoudige aftrek te vjerlenen. Ver der bevat het ontwerp de voorstellen de aftrek van het z.g. extra-kind (af trek voor één 16- tot 21-jarig kind. mits reeds recht, op aftrek voor drie kinderen bestaat) te doen vervallen en de voor de algemene kinderbij slagverzekering betaalde premies, evenals- de ouderdomspreniïes als persoonlijke verplichting aftrekbaar te stellen. Uit de memorie van antwoord blijkt, dat het de bewindsman ver heugt, dat verscheidene leden van de Kamercommissie de nage streefde overzichtelijkheid van de kinderaftrekregeling en de verde re aanpassing aan de sociale ver zekeringswetgeving toejuichen. De datum Naar aanleiding A'an de in de com missie geuite principiële bezAvaren, dat voor de heffing van de inkom stenbelasting de kinderaftrek Avordt beoordeeld naar de toestand bij het einde van het jaar, zet de bewinds man uiteen dat de keuze van een datum voor de toetsing van de feiten en de omstandigheden aan de wette lijke criteria voor de kinderaftrek niet zo zeer een principieel als wel een praktisch karakter draagt. Het huidige systeem werkt naar zijn me ning bevredigend. Het stemt de staatssecretaris tot vol doening. dat de beperkte onderhouds- eis die zal gelden voor de aftrek voor kinderen die in inrichtingen verblij ven, als een A'erbetering Avordt be schouwd. Met de nieuwe regeling wordt voorkomen, dat aftrek wordt verleend, indien van een verminde ring Aan draagkracht van de belas tingplichtige ecen sprake is en Avordt verder bereikt, dat er rekening mee wordt gehouden dat de kosten van onderhoud Aoor kinderen, die in een inrichting A'erhlijA'en, noodgedwon gen het normale te boA'en gaan. Ten aanzien van de door vele leden bepleite invoering van een dubbele aftrek voor buitenshuis wonende kin deren beneden de 16 jaar. merkt de staatssecretaris op. dat het vanwege het karakter van de inkomstenbelas ting en om redenen van praktische aard niet juist zou zijn bij toeken ning van kinderaftrek voor deze jon ge kinderen te differentiëren naar gelang A'an de bijzondere individuele omstandigheden, waarin de belas tingplichtige verkeert. Het A'oorstel van sommige leden om de kosten gemaakt ten behoeve Aan studerende en iiiA'alide kinderen als buitengewone lasten te beschouwen, voorzover zij de kosten Aan het nor male levensonderhoud van tliuïs wo- nende kinderen te boven gaan, kan de staatssecretaris niet overnemen, omdat aan dit systeem zowel voor de belastingplichtige als voor de be lastingadministratie veel extra werk verbonden zou zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 7