PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Regering van Katanga stemt in met komst van leger der Verenigde Naties Parachutisten aan de macht in Laos Exposities zijn voor nieuwe levenselixer streekmuseum Goes BILT I Overstromingen in Polen Brussel zou bijdragen tot de NAVO aanmerkelijk willen verlagen HET WEER IN EUROPA 203e jaargang - no 186 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. HoofdredacteurW. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 10 aug. 1960 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per mm. Minim, p. advertentie 4. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60 tel. 2355 4 lijnen (b.b.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 4254 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9. til. 20; Temeuzen, B rouwerljstraat 2 Zierikzee, red. tel. 2425, adm. tel. 2094. Tsjombe krabbelt terug EEN BEELD VAN DE OVERSTROMINGEN JN POLEN: 5 MET BEHULP VAN EEN AMFIBIEVOERTUIG WORDEN DE BEWONERS VAN HET DORPJE ZIELONA KEPA MET HUN BEZITTINGEN GEEVACUEERD. Premier Tsjombe van Katanga heeft een reu- zenommezwaai gemaakt en verklaard dat zijn regering zal instemmen met de komst van de politiemacht der Verenigde Naties, indien tevo ren een aantal voorwaarden vervuld zijn. Maandagavond heeft de Veiligheidsraad een re solutie van Ceylon en Tunesië aangenomen, waarin de onmiddellijke terugtrekking van de Belgische troepen werd geëist. Dat Amerika voor deze resolutie stemde heeft in de Belgische hoofdstad veel ongenoegen veroorzaakt en er is reeds sprake van dat België zijn bijdragen tot de NAVO aanmerkelijk zal verlagen. De Bel gische defensiebegroting zou, volgens berichten die circuleren in regeringskringen te Washing ton, met omstreeks 25 percent worden vermin derd en de Belgische troepen in West-Duitsland zouden aanmerkelijk worden ingekrompen. Hammarskjöld had, toen hij maandagavond zijn tweede rapport aan de Veiligheidsraad uitbracht gewaarschuwd dat het onmiddellijk ingrijpen Noodtoestand voor Kongo afgekondigd Duizenden Belgen in Katanga staan gereed 0111 te vertrekken. Toen bekend werd dat de Veilig heidsraad had besloten dat de Belgische troepen Katanga moeten verlaten, verklaarden Belgische burgers: „Wanneer de valschermjagers vertrekken, gaan wij ook". Indien de duizenden Belgen, die thans technische en andere functies in Katanga uitoefenen, zouden vertrekken, zal de thans bloeiende economie van het land zich voor een onmiddellijke in storting zien gesteld. De Belgische ambassadeur is uit Leo poldstad vertrokken,, nadat een UNO- detacliement hem beschermd had te gen Kongolese militairen die door premier Loemoemba gezonden waren óm Van den Bosch „desnoods met ge weld" uit het ambassadegebouw te verjagen. De afscheidingsbeweging grijpt in middels verder om zich heen. Noodtoestand Premier Loemoemba heeft voor de Kongo dc noodtoestand afgekondigd. Hij heeft de opperbevelhebber van het Kongolese leger, Loendoela, „alle volmachten" gegeven om een eind te maken aan de afscheidingsbeweging en de propaganda tegen de centrale regering de kop in te drukken. Loemoemba had in Leopoldstad fel geageerd tegen België, toen liij daar een verklaring afstak die min of meer de regeringsverklaring van zijn ministerraad was. Kongo zal onafhankelijk en soeve rein zijn en alleen hulp van de Ver leend wordt in een geest van medewerking. „Spoedig zal do ge hele Kongolese regering naar Ka- tanga gaan", zei hij. „Als de Bel gische troepen ons willen doden kunnen zij liun gang gaan, wij zijn bereid voor ons land te sterven". van de Verenigde Naties in de kwestie Katanga „een kwestie van vrede of oorlog, en niet alleen in Kongo" ïs. Het is niet zeker of Tsjombe onder de indruk van deze woorden was toen hij dinsdagmiddag meedeelde akkoord te gaan met de binnenkomst van UNO-troepen in Katanga, als er geen com munistische elementen tussen zitten, de Vere nigde Naties plechtig verklaren zich niet in bin nenlandse kwesties te zullen mengen, het leger van Katanga wordt ingeschakeld bij de bewa king van de toegangswegen tot de provincie, de regering van Tsjombe zeggenschap houdt over het verkeer van personen en goederen, de Ver enigde Naties geen transport beschikbaar stel len aan leden van de regering-Loemoemba of hun afgezanten naar Katanga willen komen en het leger van Katanga zijn wapens niet hoeft af te geven aan de politiemacht van de Verenigde Naties. Loemoemba had soldaten naar de Belgische ambassade gestuurd. Toen zij arriveerden kwamen zij tegen over militairen der Verenigde Naties te staan. Zij keerden terug, en met; een escorte van soldaten uit Ghana reed de Belgische ambassadeur toen Leopoldstad uit, naar Brazzaville. Secretaris-generaal Hammarskjöld (Zie slot pag. 3 kol. 5) Dag Hammarskjöld, de secretaris generaal van de V.N, (rechts) pleeg de voor de zitting van de Veiligheids raad overleg met de afgevaardigden van Kongo. V.l.n.r.: 'Maurice Impollo, Antoine Gizenga en Rehmy Mwamba. Kroesjtsjew naar zitting Verenigde Naties? Premier Kroesjtsjew heeft dinsdag verklaard het als een „grote eer" te zullen beschouwen, als hij de Sowjet- Unie mag vertegenwoordigen in het ontwapeningsdebat op de komende zitting van de algemene vergadering der Verenigde Naties in New York. Volgens het persbureau Tass dat .dit bekendmaakte, verklaarde de perste- minister dit tegenover de redactie raad van het partijblad „Prawda", die hem vragen stelde over het Sow- jet-voorstel om de ontwapenings kwestie aan de algemene vergadering voor te leggen. Kroesjtsjew zei dat de regering de samenstelling van de Sowjet-delegatie naar New York nog niet had bespro ken. De Russische regerimr heeft voorgesteld, dat de afvaardigingen worden geleid door staats- of rege ringshoofden. Frank De waarde van de Belgische frank heeft in de laatste weken nogal geschommeld. Omdat die schommeling midden in het toeristen seizoen viel, hebben vele mensen en in het bijzonder toeristen de waardedaling van de Belgische frank aan den lijve ondervonden. Soms tot hun vreugde en soms tot hun verdriet. Wat betreft de Belgen, die bezoeken aan Nederland brach ten, was dat overwegend verdriet. Er is zelfs in Belgische kranten ge klaagd over de willekeurige vast stelling van de frankenkoers in Ne derland. Daarmee werd niet alleen het feit bedoeld, dat men de franken niet meer tegen de „officiële" koers kon inwisselen tegen guldens, maar voornamelijk, dat in winkels en bij banken uiteenlopende koersen werden gehanteerd. Zo kwam een medewerker van het Brusselse blad ..De Standaard" tot de ontdekking, dat de Bredase ban ken op een bepaalde dag f 6.75 voor 100 Belgische franken betaalden, terwijl men voor losse franken slechts 6 cent rekende, tegen vroe ger 71/2 cent. In Bergen op Zoom kon men toen voor 100 frank niet meer dan f 6.25 krijgen, maar in Hulst was men be- veid f 7,voor 100 frank neer te tellen. Nu is de koers van de Belgi sche frank jarenlang ongeveer 13,20 frank voor een gulden geweest en daarop baseerde zich het toeristen verkeer en ook het „kleine" handels verkeer, dat langs de grens vrij druk is. Het is volkomen begrijpelijk, dat vele Belgische bezoekers in Ne derland teleurgesteld waren toen zc plotseling bemerkten, dat Neder land voor hen duurder was gewor den door dc daling van de frank. Die teleurstelling was echter onver mijdelijk. Wisselkoersen zijn wel ta melijk stabiel, maar niet rotsvast en er kunnen zich gebeurtenissen zoals thans in de Kongo voor doen, waardoor een valuta in bewe ging raakt. De, Belgische regering heeft intussen maatregelen genomen (Zie slot pag. 3 kol. 1) Linkse staatsgreep Alle contact met hoofdstad is verbroken Troepen van het Laotisclie tweede parachutistenbataljon hebben zicli dinsdagavond vroeg meester gemaakt van de admi nistratieve hoofdstad Vientiane en een „revolutionair comité" opgericht, dat volgens in Saigoi^ ontvangen berichten het pro- westerse koninkrijk in een ïieu- tralïstisch land wil veranderen. Premier prins Tao Somsanith en bij na alle leden van het kabinet zouden zich in de koninklijke residentie Loeang Prabang bevonden hebben toen de staatsgreep werd uitge voerd. Twee uur lang zouden schoten gehoord zijn in Vientiane en de mo derne villa van de legercommandant generaal Xoenthone Pattamavong zou door revolutionairen beschoten zijn. De generaal en andere legerlei ders waren gearresteerd. Volgens berichten die door ambas sades in Saigon zijn ontvangen heeft het revolutionaire comité een verkla ring uitgegeven die neutralistisch en anti-Amerikaans van toon is. Het is niet bekend of prins Soephanoevong, een leider van de linkse Pathet Lao, die in juni uit een gevangenis van Vientiane ontsnapte, achter de staats greep staat. Ook zijn er nog geen aanwij zingen wie het revolutionaire co mité voor het premierschap zal steunen. Maar volgens waarne mers is de positie van de regering van prins Somsanith „onmoge lijk" geworden. De provincie Loe ang Prabang zou sterk geïnfil treerd zijn door de Pathet Lao en de kans dat prins Somsanith een tegenactie op touw kan zetten wordt gering geacht. De officiële radiozender in de hoofd stad Vientiane is slechts een keer in de lucht geweest. In een communi qué afkomstig van het revolutionaire comité, werd het buitenlandse mili taire personeel bevolen zich afzijdig te houden van de strijdkrachten van de nieuwe bestuurders. De buiten landse militaire groep, voor het me rendeel bestaande uit Amerikaanse en Franse adviseurs, werd ook ge zegd te wachten op komende onder handelingen. Een boodschap gericht tot de bevolking, drong er op aan dat een ieder normaal zijn dagelijks werk zou doen, en de reglementen van het nieuwe bewind zou naleven. Volgens berichten die via diplomatie ke kanalen de buitenwereld bereikt hebben zou de toestand in Laos rus tig zijn. De communïstisch-Chinese en Vietnamese radio-stations liebben de staatsgreep niet vermeld in hun nieuwsuitzendingen. Sloper door instortend dak gedood Bij sloopwerkzaamheden aan de ou de gasfabriek te Utrecht is dins dagmorgen de 24-jarige Rotterdam se sloper F. Ooms gedood. De man was met een medearbeider bezig het trappenhuis van een gas- oven te slopen, toen plotseling met donderend geraas het ddk en het trappenhuis naar beneden kwamen. De heer Ooms werd bedolven onder brokken beton en was vrijwel op slag dood. De andere arbeider kwam met de schrik vrij. IN SEPTEMBER: MUNTEN EN KLEDERDRACHTEN Bezoekersaantal moet uitgebreid ONGEVEER duizend belang stellenden volgen ieder jaar in de binnenstad van Goes de pij len, die ben naar een statig pand aan de Turfkade brengen, waar de Vereniging Museum voor Zuid- en Noord-Beveland een kostbare collectie historische bezienswaardigheden lieelt uit gestald. Nog geen driemaal per dag gemiddeld rinkelt dus door liet gebouw de schelle bel, die een bezoeker aankondigt. Het museum in Goes slaapt feitelijk een beetje! Maar voordat deze Bevelandse oudheidkundige instelling voor goed indommelt, wil de vereni ging haar troetelkind een flinke scheut nieuw levenselixer ge ven: in het stemmige interieur, waarin grote schilderijen, kunstzinnige vazen, oude boeken en kleurige tapijten elkaar al jaren zwijgend ..aanstaren", zullen exposities worden inge richt. Want meer belangstelling, ook voor de Bevelanders, en uitbrei ding van het ledental dat is het parool van de vereniging, die tot op heden in haar werk voortdurend wordt gehandicapt door een gebrek aan voldoende financiële middelen. In de fruitweek en de week daarop volgend tot 24 september zul len twee lokaliteiten van het mu seum een schat van munten en Be velandse klederdrachten herbergen. Een in mei van dit jaar, ter gele genheid van het derde lustrum van de bevrijding gehouden expositie van oranjevereniging en oud-illegale- werkers heeft velen naar het mu seumgebouw getrokken. Aangemoe digd door het succes daarvan heeft het bestuur de moed gevonden perio diek meer van dergelijke exposities in het markante gebouw aan de Turfkade ln te richten, die de be zoekers tevens nader in contact j moeten brengen met het museum zelf. En van deze plannen is dus de kle derdrachten. en muntententoonstcl- ling in de tweede helft van septem ber het daadwerkelijke startschot. Munten In de voorhal van het gebouw worden de historische munten uit gestald. Onder vitrine-glas en in een chronologische volgorde. Uit de Romeinse tijd, het Merovingi- sehe en het Karolingische tijd perk, uit de tijd van de Bataafse republiek, liet Koninkrijk der Ne- Het weer in Europa volgens de weerrap- portcn van gisteravond 7 uur: Den Helder, licht bewolkt 18 gr. Ypenburg, licht bewolkt J9 gr. Vlissingen, licht bewolkt 19 gr. Eclde, onweer 19 gr. De Bilt, licht bewolkt 19 gr. Twente, zwaar bewolkt 20 gr. Eindhoven, regenbui 22 gr. Zuid-Limburg, lialf bewolkt 21 gr. Helsinki, zwaar bewolkt 22 gr. Stockholm, onbewolkt 20 gr. Oslo, zwaar bewolkt 19 gr. Kopenhagen, licht bewolkt 21 gr. Aberdeen, licht bewolkt 26 gr. Londen, licht bewolkt 21 gr. Amsterdam, licht bewolkt 19 gr. Brussel, onweer 20 gr. Luxemburg, zwaar bewolkt 39 gr. Parijs, zwaar bewolkt 19 gr. Bordeaux, licht bewolkt 21 gr. Grenoble, half bewolkt 22 gr. Nice, licht bewolkt 25 gr. Berlijn, half bewolkt 23 gr. Frankfort, zwaar bewolkt 21 gr. Münehen, half bewolkt 19 gr. Zurich, zwaar bewolkt 19 gr. Genève, half bewolkt 21 gr. Locamo, zwaar bewolkt 27 gr. Wenen, zwaar bewolkt 27 gr. Innsbruck, zwaar bewolkt 22 gr. Belgrado, zwaar bewolkt 23 gr. Rome, onbewolkt 31 gr. AJaccio, onbewolkt 23 gr. Madrid, onbewolkt 30 gr. Lissabon, onbewolkt 26 gr. derlanden, de Napoleontische tijd en de nieuwste geschiedenis. De bezoekers zullen er ook bezet- tingsgelden noodgeld vinden uit roerige perioden van stedenbele- geringen en oorlogen. Het bestuur van de Vereniging Mu seum geeft verder ccn catalogus uit, waarin interessante gegevens over de verschillende geldstukken, hun naam, geschiedenis en waarde kun nen worden nageslagen. Wie daar voor interesse heeft kan ook een ge degen inleiding over het muntwezen door de eeuwen heen lezen. Als entourage voor de verschillen de muntenvilrines zal het expositie comité voorwerpen uitkiezen, die aansluiten bij de tijden, vertegen woordigd door de exquise historische geldstukken. Klederdrachten Een heel ander beeld zal tijdens de twee tentoonstellingsweken de re gentenkamer van het museum bie den. Poppen zullen daar in uiteenlo pende Bevelandse klederdrachten worden gestoken. Op deze wijze geeft het comité een uitstekend over zicht van de kostuums, waarin de (Zie slot pag. 5 kol. 4) VERWACHT... ENKELE BUIEN Veranderlijke bewolking met opkla ringen, maar ook plaatselijk enkele regen- of onweersbuien. Zwakke tot matige zuidwestelijke winti. Weinig verandering in temperatuur. STRAND VERWACHTING (Van onze weerkundige medewerker) Vandaag opklaringen met perioden van goed strandweer, maar ook kans op een onweersbui. Zwakke wind uit zuidwest. Temperatuur ongeveer 20 graden. Zeewater bijna 19 graden. VOORUITZICHTEN: nog vrij rustig strandweer, maar niet bestendig. ZON EN MAAN 11 augustus Zon op 5.17 onder 20.12 Maan op 22.16 onder 10.4Q

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1