PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT Troepen van Verenigde Naties moeten Belgen in Katanga vervangen Wolkbreuk zet deel van Den Haag blank Het Goese drama: sleutelgatverhalen doen er opgeld WIGNY: WIJ WILLEN NIET BLIJVEN" GEEN MUZIEK IN TREINEN ws Vandaag... HET WEER IN EUROPA 203e jaargang - no. 185 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie; P. van de Velde en P. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7 00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 9 aug. 1960 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per mm. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P Z.C Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60 tel. 2355 4 lijnen (b.b.g. of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 4254 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9. tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee. red. tel. 2425, adm. tel.2094. Hammarskjold in Veiligheidsraad: In de Veiligheidsraad der Verenigde Naties, die maandag bijeenkwam voor een spoedeisende bespreking van het probleem Katanga, heeft secretaris-generaal Dag Hammarskjold rapport uitgebracht over het optreden der Verenigde Naties in Kongo. Hammarskjold zei er stellig van overtuigd te zijn dat de doelstellingen die in de resoluties tot uitdrukking worden gebracht zullen worden ver wezenlijkt. Het verzet van de provinciale rege ring van Katanga tegen de komst van troepen v an de Verenigde Naties was een nieuw en on verwacht element, dat een militair initiatief zou vereisen, waartoe hij niet zonder formele toe stemming van de Veiligheidsraad bevoegd is. Wanneer de Veiligheidsraad hiertoe zou beslui ten kan dit militaire optreden slechts geschieden Gevaarlijk wantrouwen „Verdere vertraging- in' de komst van troepen van de Verenigde Naties als gevolg van gewapend verzet kan mijns inziens niet worden toegestaan om de terugtrekking van de Belgi sche troepen te vertragen". KONGOLESE PROVINCIE HPHGA Huzaar in La Courtine door schot gedood Bij oefeningen in La Courtine is maandagmiddag de 19-jarige dienst plichtige huzaar A. M. J. M. van den Bereken bij een ongeval om het leven gekomen. De huzaar, die was ingedeeld hij het 41 ste tankbataljon, kreeg, toen er oefeningen met tanks werden gehou den, een schot in de borst. Naar het gebeurde wordt door de marechaus see een onderzoek ingesteld. Huzaar Van den Bereken woonde in Noord- wijkerhout. Russisch protest bij Hammarskjold De Russische eerste vice-minister van buitenlandse zaken, Koezuetsow, die op het ogenblik in New York ver blijft. beeft in een onderhoud met de secretaris-generaal der Verenigde Naties, Dag Hammarskjold, geprotes teerd tegen het plan om Canadese troepen naar Kongo te zenden. Koeznetsow zette tijdens het onder houd uiteen, dat de Sow jet-regering verwacht dat de secretaris-generaal, overeenkomstig de resoluties van de Veiligheidsraad, de nodige maatrege len zal treffen om te voorkomen dat troepen of militair personeel van Bel- giës bondgenoten in militaire blokken naar Kongo zullen worden gezonden. Dienstweigering aan boord Scheveningse logger De Haagse politie heeft een onder zoek geopend naar de dienstweige ring van vijf schepelingen aan boord van de logger „Scli. 46". De logger voer op 22 juli uit met een bemanning van 14 koppen, hoewel het aantal in feite 16 moest bedra gen. Op de visgronden ging een be jaarde opstapper aan boord van een ander vaartuig en deelde een 13- i jarige reepschieter, die eigenlijk he- i Iemaal niet mag werken, mee dat liet werk hem veel te zwaar was. Hierop weigerden vijf van de 12 overgebleven schepelingen nog verder dienst te doen. De schipper pleegde overleg het de rederij en besloot met de bemanning overeen te komen dat er minder netten zouden worden uit gezet. De vijf vissers weigerden ech ter op dc beslissing terug te komen. Tenslotte is de „Sch. 46" terugge- stoomd naar Scheveningen om de po litie in de zaak te mengen. 1 De Kongolese regering heeft zich „bijzonder ongeduldig" getoond. Toen Hammarskjold de regering in Leopoldstad uiteenzette waarom hij niet, sneller kon optreden reageerde het kabinet met wantrouwen. „Deze gevaarlijke hang naar wantrouwen" heerst ook in andere delen van Kon go. Kongo Na de voorlezing van Hammars- kjölds rapport werd de zitting van de Veiligheidsraad voor korte tijd schorst. Na de hervatting van de bijeenkomst kwam de Kongolese minister van bui tenlandse zaken, Justin Bomboko,. aan het woord. Volgens hem is het verzet in Katanga tegen de volkeren organisatie het werk van de Belgi sche regering. Bomboko herhaalde dat de onver wijlde en onvoorwaardelijke terug trekking van alle Belgische troepen uit Kongo de enige voorwaarde was voor het terugkeren van de vrede in dat land. Dc Belgische regering moest begrijpen, dat het „in haar be lang was met de Kongolese regering samen te werken, daar deze nog steeds graag de beste betrekkingen wil onderhouden met hen die zij steeds als haar beste vrienden be- sbhouwt". met behulp van de contingenten van die landen waarvan de regeringen instemmen met militair optreden. Overal in Kongo moet de terugtrekking van de Belgische troepen onmiddellijk worden gevolgd door de aankomst van troepen van de Verenigde Naties aldus Hammarskjold. Eventueel kan de komst van de V.N.-troepen aan het vertrek van de Belgen voorafgaan. Overal is dit ook gebeurd met uitzondering van Katanga, waar „een vicieuze cirkel" is ontstaan. Deze vicieuze cirkel moet worden doorbroken. Wanneer bij de terugtrekking van de Belgische troepen in dat gebied de Verenigde Naties niet aanwezig waren dan rust de verantwoordelijk- heid voor het vacuüm bij ben die de komst van de Verenigde Naties beletten. België Ongewenste Duitse toeristen Twee jeugdige Duitse toeristen uit Kemscheidt, de 21 -jarige H. P. en de 30-jarige J. S. zijn zondagmiddag, toen zij onder drankinvloed waren, in Hilversum met hun scooter over de kop geslagen. In het ziekenhuis, waar zij verbonden werden, scholden zij een dokter zo uit, dat deze er voor paste de jongelui verder te behande len. De politie sloot hierop de jongens ter kalmering in het politiebureau op. Maandagmorgen toen zij na het uit slapen van hun roes enigszins gekal meerd waren, zijn ze alsnog medisch behandeld. Inmiddels had de politie hun scooter en het rijbewijs voorlopig in beslag genomen. Na overleg tussen de poli tie en de justitie in Amsterdam is be sloten de jongelui als ongewenste vreemdeling, voorzien van een desbe treffend stempel in hu over de grens te zetten. De Belgische minister van buiten landse zaken, Pierre Wigny, zei dat Bomboko zich niet tot België, maar tot Tsjombe moest wenden met zijn klachten. In antwoord op de oproep tot hulp van zijn bur gers in Kongo had België slechts dienstplichtigen gestuurd en geen beroepssoldaten. „Wij willen niet in Kongo blijven, wij zoeken geen militair prestige. Er (Zie slot pag. 3 kot. 2) fllllllllllllllllllllllllllllllllllllliu Bromfietser botste tegen t.v.-toestel 1 (Van onze correspondent) f| Een merkwaardig ongeval overkwam het afgelopen woelt- f§ einde een Amsterdamse brom- M fietser, die op een fietspad te §f Soest, in de richting - van zijn H woonplaats reed. Bij het pas- seren van de radiohandel Van S. reed de bromfietser, de kan- s toorbediende S. H., in volle H vaart tegen een televisietoe- n H stel. H. kwam ten val en liep lichte schaafwonden en een gescheurde broek op. De brom- H fiets en het t.v.-apparaat kre- genschade. Het toestel was H daar neergezet door de mon- ff teur M. V. die kennelijk een n verstrooide bui had. IllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllÜF Water stond 30 centimeter hoog Verkeer liep vast - dak bezweek Omstreeks kwart over vijf maandagmiddag barstte boven Den Haag een wolkbreuk los, die de straten meer dan blank zette. De riolen langs de grote verkeersaders konden het wa ter blijkbaar iets beter verwer ken dan in de buitenwijken, waar het water hier en daar twintig tot dertig centimeter hoog stond. Verschillende auto's bleven met afgeslagen motor in de nattigheid steken. Fietsers bewogen zich over de trottoirs, auto's hielden, voor zover de af metingen het toelieten, de fiets paden, die over het algemeen iets hoger liggen dan de rijweg. (Van een onzer verslaggevers) De directie van de Nederlandse Spoorwegen heeft haai- treinpersoneel gewezen op een uit 1928 stammende bepaling waarin de conducteurs wordt opgedragen ertegen te waken, dat in de treinen muziek wordt gemaakt. Die bepaling was indertijd nodig om paal en perk te kunnen stellen aan de veelal onwelluidende praktijken van reizende violisten en harmonica spelers. In de loop der jaren nam de activiteï t van dit soort muzikanten sterk af, zodat naar het scheen de rust was weergekeerd. Maar nu sinds kort kleine draagbare radio's in de handel zijn gebracht, wil het op nieuw nogal eens gebeuren dat niets vermoedende passagiers op een ongevraagd concert worden vergast. Teneinde nu te voorkomen dat de nieuwe rage tot een storende reisge- woonte uitgoreit zijn de conducteurs op de oude nog steeds van kracht zijnde bepaling attent gemaakt. Aan bet strand, waar het 's middags bijzonder druk was, werden duizen den mensen door de niet aangekon digde wolkbreuk verrast. Tijdens de regen, die tegen zessen begon te min deren, onweerde het. Zo nu en dan vielen er flinke hagelstenen. In verschillende delen van de stad was het verkeer volkomen vastgelo pen. Op verschillende plaatsen zijn gaten in het plaveisel gevallen. Van een pand in de Maatsbergenstraat bezweek het dak. Er deden zich daarbij geen persoonlijke ongelukken voor. Binnendringend water veroor zaakte in het kuststation Schevenin gen Radio kortsluiting. In een kort tijdsbestek hebben po litie cn brandweer in Den Haag naar schatting tweeduizend verzoe ken om assistentie bereikt. Gedu rende anderhalf uur waren bij de politie de telefoonlijnen overbezet. De brandweer heeft lang niet aan alle verzoeken om kelders c.d. leeg te pompen kunnen voldoen. Vooral in de buitenwijken van de stad zijn vele souterrains onder wa ter komen te staan. Daarbij waren er die als opslagruimten voor winkels in gebruik zijn. Aan de Mient was het zand onder de tramrails weggespoeld, zodat het tramverkeer daar gestagneerd werd. De dienst op de tramlijnen 2 en 5 moest door bussen worden onderhou den. Ook een der bovenleidingen viel uit. Het tramverwkeer ondervond ook veel hinder van de ondergelopen viaducten aan de Rijswijksewjeg en de Troelstrakade. Ook het kantoor van de storingsdienst heeft overlast van het water ondervonden. Vijfjarige kleuter door zandauto overreden De 5-jarige Jacob Bos van het Poe lenburg in Rotterdam is maandag ochtend op de Langenhorst aange reden door een achteruitrijdende zandanto. Hij was op slag dood. H' ret Goese drama gaat verder: het verhaal van de dag is thans „het gat". Een inmid dels gedicht gat namelijk, dat in het plafond van de burgemeesters kamer zou hebben gezeten en dat een luistervink gelegenheid zou hebben geboden gesprekken af te luisteren, die de commissaris der koningin met de burgemeester en met de wethouders heeft gevoerd over de befaamde beleidscrisis. Het is in Goes wel ver gekomen, dat in dit toch al zo vervelende conflict geschiedenissen van een dergelijk bedenkelijk allooi opgeld doen en dat sommige bladen in dit opzicht krasse beschuldigingen uiten aan het adres van een amb tenaar zonder dat zij betrokkene hebben benaderd. f at zijn de feiten In de bur gemeesterskamer hangt een lichtkroon, die met een ijze ren stang aan het plafond is be vestigd, of liever gezegd: dóór bet plafond. Die stang is aan de keer zijde van het plafond vastgemaakt met een dwarsstaaf, terwijl in de kamer tégen het plafond een rozet is gemaakt: daór is dus géén gat. Dat bevond zich in een behoorlijk stuk hoger gelegen vloer en is ver moedelijk reeds lang geleden ge maakt in verband met een repara tie van het licht. Wanneer men nu eerst een kleed verwijderde, ver volgens languit op de vloer ging liggen en daarna intensief met- hét-oor-op-het-gat luisterde, kon men horen dat er beneden in de burgemeesterskamer werd gespro ken. Het zinsverband ging daarbij verloren, tenzij er héél luid werd gepraat, zo bleek bij een proef. Niettemin gaat in Goes nu het ge rucht en in sommige bladen is dit gerucht verspreid dat een ambtenaar begin juli het eerste verhoor door de commissaris der koningin inzake de Goese kwestie zou hebben afgeluisterd en daar van aan derden mededeling zou hebben gedaan. Een duidelijke be schuldiging! Heeft de betrokken ambtenaar inderdaad voor luistervink gespeeld? Natuurlijk, zo wordt in Goes betoogd: deze man immers is de omstreden ambte naar, destijds door B. en W. be noemd zonder voorkennis van de raad cn zonder dat er voor zijn salaris gelden waren uitgetrokken op de begroting. Maar wanneer men infonneert naar wat deze man dan wel heeft gehooid, blij ven exacte mededelingen achter wege. In zulke gevallen is er eèn gebiedende eis: men vraagt het de betrokkene zélf. Hij bleek met vakantie in Engeland en we heb ben hem gisteren op zijn vakan tie-adres opgebeld. De man rea geerde ontsteld op alle luister-be schuldigingen en wees die perti nent van de hand. Wel had hij op merkingen gemaakt tegenover een collega in de geest van: ..Je zou door dit gat wel een microfoon kunnen laten zakken tot in de bur gemeesterskamer en weg is dan alle geheimhouding". Deze opmer king was via-via in B. en W. te rechtgekomen, waarna de burge meester met de gemeentesecreta ris een onderzoek had ingesteld en gemeentewerken opdracht had ge geven het gat dicht te maken en de bijzonder slechte vloer in de kamer met hardboardplaten te verbeteren. De ambtenaar ver klaarde ons te hopen dat men alsnog de hardboardplaten van „het gat" zou verwijderen om een luisterproef te nemen. lezing van de betrokken ambtenaar klopte met het geen ons de burgemeester over deze kwestie vertelde. Het schijnt overigens, dat het gehele Goese stadhuis nogal gehorig is. In de bergruimte onder de raad- De zaal van de straat af toeganke lijk kan men de stoelen in de raadzaal horen verzetten...! Wel licht is dat mede een reden voor het besluit van Ged. Staten om voor verhoren in deze kwestie niet langer meer van de raadzaal ge bruik te maken, maar zo nodig zitting te houden in het bureau van de provinciale waterstaat te Goes. „Wij weten niets van af luisteren af. maar we willen geen grond geven voor geruchten", zo gaf men ons te verstaan. Inmiddels gaat nu het Goese dra ma verdér en is afgedaald tot sleutelgat-geschiedenissen. Daarmee heeft het een bedenkelijk laag niveau bereikt, ver beneden het peil waarop zich gemeentelijke zaken behoren af te spelen. Ter zijde van het toneel kan men bo vendien nog genieten van een ru zie in de plaatselijke afdeling van een politieke partij, waar de be schuldigingen eveneens over en weer vliegen. Een weinig verhef fend schouwspel, waar toch wel spoedig een einde aan moet ko men. Ten aanzien van het gemeen tebestuur is het nu al weer een maand geleden, dat Ged. Staten onverwacht ingrepen. Eén ding is nu wel duidelijk: een snelle be slissing is hier dringend gewenst. Want zoals het nu gaat Ran het niet veel langer meer duren. De nieuwe autosnelweg welke Rome met het Olympisch watersport cen trum verbindt, is voor het verkeer opengesteld. Op de foto: een stukje van dc weg met een bovengrondse kruising. ...herdenkt Nagasaki het feit f§ dat vijftien jaar geleden meer H dan 70.000 personen op slag H werden gedood en vrijwel de H gehele stad door de atoombom H werd vernield. Om 11.02 uur, H het tijdstip waarop de bom H viel, zullen klokken en sirenes luiden en zullen de doden met een minuut stilte worden her- i| dacht. Het ziekenhuis voor ff slachtoffers van de atoombom, H waar thans ruim honderd pa- tiënten worden verpleegd, zal M volgend jaar worden uitgebreid omdat nog meer dan 300 per- sonen op opname wachten. Het aantal personen dat dit jaar ff M aan de gevolgen van de atoom- bom is overleden bedraagt 28. Na de verwoesting is Nagasaki H ff herbouwd en uitgebreid. In H 1945 bedroeg het inwonertal 1 150.000, thaiïs 340.000. Ongc- 1 veer 1.640.000 Japanse en bui- s ff tenlandse toeristen hebben vo- rig jaar de stad bezocht. H ...is het twintig jaar geleden, M M dat de Duitsers de vergeefse H slag om Londen begonnen. M •■•is het 60 jaar geleden, dat de H eerste tenniswedstrijd om de H Daviscup werd gespeeld. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiilf Volgens de weerrapporten avond 7 uur; Den Helder, lichtbewolkt Ypenburg, regenbui Vlissingen, half bewolkt Eelde, half bewolkt De Bilt, zwaar bewolkt Twente, zwaar bewolkt Eindhoven, regenbui Zuid-Limburg, half bewolkt Helsinki, onbewolkt Stockholm, geheel bewolkt Oslo, half bewolkt Kopenhagen, licht bewolkt Aberdeen, zwaar bewolkt Londen, zwaar bewolkt Amsterdam, zwaar bewolkt Brussel, zwaar bewolkt Luxemburg, geheel bewolkt Parijs, zwaar bewolkt Bordeaux, licht bewolkt Grenoble, onweer Nice, licht bewolkt Berlijn, onbewolkt Frankfort, zwaar bewolkt München. regen Zurich, regenbui Genève. regenbui Locamo. half bewolkt Wenen, regen Innsbruck, geheel bewolkt Athene, onbewolkt gisier- 21 gr. 23 gr. 23 gr. 22 gr. 22 gr. 22 gr. 23 gr. 23 gr. 24 gr. 18 gr. 23 gr. 19 gr. 17 gr. 21 gr. 22 gr. 22 gr. 19 gr. 21 gr. 22 gr. 14 gr. 23 gr. 23 gr. 24 gr. 15 gr. 37 gr. 19 gr. 19 gr. 22 gr. VERWACHT... PERIODEN MET ZONNESCHIJX Perioden met zonneschijn maar ook plaatselijk enkele buien, hier en daar met onweer. Overwegend zwakke wind. Weinig verandering in tempe ratuur. STRANDVERW ACHTING (Van onze weerkundige medewerker) Vandaag rustig strandweer met flin ke opklaringen en een kleine buien kans. Temperatuur in de middag ruim twintig graden. Zeewater 18 graden. Vooruitzichten: Goed strand weer, maar er blijft een kans op on weer. ZON EN MAAN 10 augustus Zon op 5.15 onder 20.14 Maan op 21.50 onder 9.27

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1