PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Veiligheidsraad stelt zitting over kwestie Katanga uit tot vanmiddag Cuba naast laatste Amerikaans bezit <1 I-VA*-*'.' TOPDAG aan de Zeeuwse stranden, maar geen telling... BI LT TERUGTREKKEN VAN BELGISCHE TROEPEN GEËIST IN VIER-LANDENRESOLUTIE HET WEER IN EUROPA 203e jaargang - no. 184 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. HoofdredacteurW. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kot. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 8 aug. 1960 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per mm. Minim, p. advertentie 4.— Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60 tel. 2355 4lijnen (b.b.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51. tel. Goes, Grote Markt 2, tel. 4254 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9. tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzce, red. tel. 2425. adm. tel.2t»4. In afwachting Kongolese delegatie De Veiligheidsraad lieeft zijn zitting die gisteravond zou worden gehouden en waarin de kwestie Katanga zou worden besproken, uitgesteld tot vanmiddag vijf uur Nederlandse tijd. De voorzit ter van de raad, de Fransman Berard, besloot tot dit uitstel om een regeringsdelegatie uit Kongo de gelegenheid te geven naar New York te komen en aan de vergadering deel te nemen. De Kongolese vice-premier, Antoine Gïzenga, die aan het hoofd van de zeven leden tellende delegatie op doorreis naar New York enige tijd op het vliegveld te Londen verbleef, zei, dat hij de Vei ligheidsraad zal verzoeken, het vertrek van de Belgische troepen uit zijn land te doen gelasten en V.N.-troepen naar Katanga te sturen. Het gezelschap was van Accra via Tripolis naar Londen gevlogen met een Russisch Hjoesjin straalvliegtuig. Vier neutrale staten hebben zondag aangedrongen op terug trekking uit Kongo van de Belgische troepen met het oog op de groeiende mogelijkheid van Russische interventie en de dreigen de ineenstorting van de regering van premier Loemoemba. de regering-Loemocmba, die niet in staat wordt geacht aan de hui dige moeilijkheden in Kongo het hoofd te bieden. over de houding van dc Eelgische troepen in Katanga in het geval van een conflict, dat het Belgische leger zich in Katanga bevindt maar dat het dadelijk kan wegtrekken. „Er is een Katangees leger". Daar komt het opaan. Wij hebben niets te ma ken met het Belgische leger". Nota j De Belgische ambassade in Moskou heeft op het Russische ministerie van buitenlandse zaken een nota doen overhandigen, waarin wordt tegenge- sproken dat België het optreden der j Vcrenïgde Naties zou tegenwerken en zich in Kongo aan agressie zou hebben schuldig gemaakt. Voorts/ i wordt in deze nota krachtig gepro-1, j testeerd tegen de „dagelijks in del Russische pers voorkomende beschut-, digingen tegen de houding der Belgi sche regering en het optreden van haar troepen in Kongo". In politieke kringen te Brussel is zondagavond vernomen dat autori teiten van de NAV.O. sedert een tiental dagen de volledige terugtrek king van de Belgische troepen uit Kongo, Katanga en de Belgische ba ses inbegrepen, eisen. Dreigende houding van de Russen Tunesië, Ceylon, Argentinië en Ecua dor hadden een resolutie opgesteld, waarin zij België een week geven om haar troepen uit Kongo terug te trekken. Zij omzeilen eventuele ge dwongen en mogelijk bloedige actie van troepen van de Verenigde Naties, in Katanga en verklaren dat de af scheiding van deze provincie een bin nenlandse aangelegenheid van Kon go is. In diplomatieke kringen is erop ge wezen, dat de Sowjet-Unie een steeds dreigender houding in de kwestie- Kongo aanneemt. De Russische re-1 gering dreigt op bedekte wijze met militaire interventie indien de strijd macht van de Verenigde Naties in Kongo niet in staat blijkt de Belgi sche troepen te vervangen en een einde te maken aan wat genoemd wordt „Belgische agressie". Motie President. Kasavoeboe van Kongo beeft in Lcopoldstad een vergade ring bijgewoond van zijn Abako- partij, waarop een motie van wan trouwen werd aangenomen tegen Twee kinderen verdronken bij kanovaren op de Lek Zondagmorgen omstreeks tien uur zijn twee kinderen bij het kanovaren op do Lek verdronken. Zij waren met nog twee vriendjes en een hond in Lekkerkerk in een kano gestapt. On der Nieuw-Lekkerland ter hoogte van een scheepssloperij sloeg de kano om. De 18-jarige Arie den Ouden, die op een nabij gelegen schip aanwezig was, wist met grote moeite twee van de drenkelingen te redden. De 13-jarige Otto Lintgreen uit Lek kerkerk kreeg van een passerende boot een kurken reddingsgordel toe geworpen, maar raakte desondanks onder een der aan de wal liggende botenZijn stoffelijk overschot is nog niet gevonden. De vierde dren keling, de 14-jarige Martin van den Boogert uit Eindhoven, die te Lek kerkerk logeerde, verdronk eveneens. Zijn stoffelijk overschot werd zon dagmiddag uit de Lek opgehaald. Zaterdagavond omstreeks zeven uur is op het strand te Scheveningen ter hoogte van de Duivelandsestraat het stoffelijk overschot van de 10-jarige Otto Petersen uit de Wingerdstraat in Den Haag aangespoeld. De jongen waagde zich woensdag 3 augustus te ver "in zee en werd sedertdien ver mist. Hij is het eerste slachtoffer van dit seizoen in Scheveningen. Zondagochtend is de 74-jarige J. van Lieshout uit Tilburg, toen hij langs het Wilhelminakanaal te Tilburg ter hoogste van sluis 2 fietste, in het water gevallen en verdronken. Meisje overleden na val van rots Zaterdagmiddag is de 26-jarige Ch. B. dc Bont uit Maasbommel in Luxem burg door een val van een rots om het leven gekomen. Het meisje, dat met haar ouders, haar broer en diens verloofde een vakantie- veis maakte wilde in Graulinster (Lu xemburg) op een hoge rots klimmen om zich te laten fotograferen door haar broer, die beneden bleef. Zij viel echter en kreeg een zo em- st.i'ge fractuur aan de rugkolom dat /.ii op weg naar een ziekenhuis over leed. De bevolking van de Verenigde Sla- len is van 1904 tot 1960 toegenomen met j 48 miljoen zielen, aldus heeft het Bu- I renu voor Volkstellingen meegedeeld. Het j tegenwoordige zielental van 180 miljoen ■zal de komende twintig jaar met 80 mil- i joen stijgen. Wanneer dc hcvolkingstoe- I name in bet huidige tempo aanhoudt, zullen de Verenigde Staten in het jaar j 2000 een 400 miljoen inwoners tellen. In een rapport aan de Veiligheidsraad heeft secretaris-generaal Dag Ham- marskjöld de raad verzocht te kie zen tussen liet gebruik van geweld in Kongo en een middenweg waarbij in menging in de binnenlandse aangele genheden van de jonge Afrikaanse republiek wordt vermeden. Hij verklaarde in zijn rapport dat de 11.000 man U.N.O.-troepen in Kongo de afgescheiden provincie Katanga niet zonder gebruik van geweld had den kunnen binnentrekken. Hij verzocht de l'aad zijn standpun ten inzake de. kwestie duidelijk te maken en regels op te stellen voor de taak der Verenigde Naties in Kongo. Beroep Dc minister-president van Katan ga, Tsjömbe, heeft zondagavond „een beroep op alle volkeren tor wereld" gedaan, waarin hij zei dat zijn regering gaarne bereid is alle buitenlandse economische hulp te aanvaarden waaraan geen inmen ging in de binnenlandse aangele genheden van het land is verbon den. Later zei de premier op een perscon ferentie in antwoord op een vraag Voor circa een miljard Fidel Castro sprak voor eerst weer in openbaar De Cubaanse minister van landsverdediging, majoor Raul Castro, een broer van premier Fidel Castro, lieeft zondag in een bijeenkomst van een Zuid- amerikaans jeugdcongres, die in het stadion van Havana werd gehouden, medegedeeld dat de Cubaanse regering heeft beslo ten alle nog niet genationali seerde Amerikaanse bezittingen op Cuba, ter waarde van een kleine miljard gulden, over te nemen. Deze bezittingen omvatten de elektri- citeits- en de telefoonmaatschappij van Cuba, de oliemaatschappijen Es- so, Texaco en Sinclair en alle 36 Amerikaanse suikerondernemingen - rietvelden en de bijbehorende fabrie ken. Minister Casti o deelde dit mede, na dat hij het woord van zijn broer en premier Fidel had overgenomen wiens stem het na een half uur spre ken begaf. Deze nieuwe Cubaanse nationalisa ties vormen het hoogtepunt in de eco nomische oorlog, die thans tussen Cuba en de Verenigde Staten gevoerd wordt; Fidel Castro, die in totaal ongeveer drie uur sprak nadat zijn stem het had begeven, deelde nog mee dat de Cubaanse regering voor de genatio naliseerde eigendommen zal betalen met obligaties met een duur van vijf tig jaar, tegen twee procent rente. De bijeenkomst in het stadion werd door 50.000 Cubanen bijge woond. Deze riepen „Cuba ja, Yan kees neen", toen Fidel Castro het stadion betrad. De premier was sinds twaalf dagen niét meer in het openbaar versche nen. Er is gemeld dat hij een aan doening heeft aan de linker long. In Amerikaanse regeringskringen in Washington heeft men gezegd niet verbaasd te zijn over de mededeling van premier Castro van Cuba, dat hij nog meer Amerikaanse eigendom men op Cuba zal nationaliseren. Niettemin, zo werd gezegd, zullen de De prinsessen Beatrix en Irene heb ben zondag de laatste dag van liet internationale concours hippique te Rotterdam bijgewoond. Verenigde Staten krachtig bij Cas tro protesteren tegen het feit dat aan Cubaanse zijde geen pogingen wor den gedaan Amerika schadeloos te stellen. Volgens cijfers van het Amerikaan se ministerie van buitenlandse zaken is tot nu toe voor 850 miljoen dollar aan Amerikaanse eigendommen op Cuba door de regeringCastro ge naast. Protest In een memorandum van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken aan de inter-Amerikaanse vre- descommissie die een onderzoek in stelt naar de oorzaak van de span ning in het Caraibische gebied en daarover verslag zal uitbrengen aan de komende conferentie van ministers van buitenlandse zaken van het Ame rikaanse continent, beschuldigen de Verenigde Staten er de Cubaanse re gering van de Cubaanse revolutie te hebben verraden, een instrument te zijn van het internationale commu nisme en als zodanig een gevaar op t.e leveren voor de vrede op het Ame rikaanse continent. Vertier stellen de Verenigde Staten do Cubaanse regering verantwoorde lijk voor de invasiepogingen, die in het voorjaar van 1959 in Panama, Nicaragua, de Dominicaanse Repu bliek en Haiti zijn ondernomen. Na het mislukken hiervan, aldus het me morandum, heeft de Cubaanse rege ring het organiseren van revolutio naire expedities, althans openlijk, gedurende enige tijd gestaakt. «V 'W t ***=-'-' •- r.y V Staking in haven van Amsterdam Het Britse vrachtschip „La Bahia" (5172 brt.) was tot zaterdagavond het enige schip, dat schade heeft onder vonden van een staking van naar schatting ruim 200 havenarbeiders in de Amsterdamse haven. De arbeiders in vaste dienst van het Amsterdams havenbedrijf weigerden zaterdagoch tend het schip aan de Sumatrakade te lossen, nadat de kern van de onderne ming een staking had uitgeroepen. Het vrachtschip is in de namiddag ge lost door arbeiders van de S.H.B., de samenwerkende havenbedrijven. Het kon eerst in- de avond, veel later dan was verwacht, de haven verlaten en zijn reis voortzetten. De moeilijkheden begonnen nadat de arbeiders in kennis waren gesteld van het- dezer dagen tussen de werkgevers en de drie vakorganisaties (de Neder landse Bond van Vervoerspersoneel- N.V.V., de Katholieke Bond van Werknemers in het Transportbedrijf St.-Boni'faciusK.A.B. en de Christe lijke Bedrijfsgroepen CentraleC.N. V.) bereikte resultaat van een over leg inzake de tariefbeloning. Een deel van de arbeiders had verdergaande looneisen gesteld en legde zaterdag ochtend het werk neer. De drie ge noemde vakorganisaties staan niet achter de staking. Van de zijde der ondernemingen weTd verwacht, dat men vanochtend weer aan het werk zou gaan. Recreatie-onderzoek een week uitgesteld DE RUIM 350 tellers en enquê teurs, die zondag in Zeeland een telling en een enquête onder de strandbezoekers zouden houden, zijn niet in actie gekomen. Dit recreatie- onderzoek zou plaatsvinden langs dekust van Texel tot en met Wassenaar en langs de gehele kust van de provincie Zeeland. Maar wegens de min der gunstige weerssituatie op zaterdag en de ongunstige voorspellingen van De Bilt voor met name Noord-Hol land voor zondag, werd beslo ten deze groots opgezette tel ling een week uit te stellen. Het risico voor mislukking werd te groot geacht. Vooral voor Zeeland bleek dit een minder gunstige beslissing, want hier beleefde men een zondag met veel zon en een zeer grote belangstelling voor de stranden. n Domburg noemde badman L. Maas, die deze functie al vanaf 1924 vervult en dus op een grote ervaring kan bogen, zondag zelfs een van de topdagen in dit seizoen. Duizenden badgasten bevolkten hier het strand terwijl ook de an dere badplaatsen in Zeeland een zelfde beeld gaven te zien. Voor Haamstede was zondag eveneens een topdag, terwijl men in Cad- zand, Westlcapelle en Oostkapelle van een behoorlijke drukte op de stranden sprak. Voor wat Zeeland betreft hadden telling en enquête dan ook kunnen doorgaan! Dit on derzoek, dat gefinancierd wordt door de rijksdienst voor het natio nale plan, zal nu zondag 14 augus tus worden gehouden. De organisatie van deze enquête en telling berusten bij de rijksdienst voor het nationale plan, in samen werking met de Planologische Diensten, het Centraal bureau voor de Statistiek en de gemeenten. In de noordelijke kuststreek zijn 850 en in Zeeland ruim 350 tellers en enquêteurs ingeschakeld. Dit re creatie-onderzoek moet op één dag uitgevoerd worden om een zo juist mogelijk beeld te verkrijgen van de recratieve functie van elk kustge- deelte. Duizenden en duizenden budgasten be volkten zondag de Zeeuwse stranden. In Domburg en Haamstede was bet zelfs zo druk, dat men i:an een top dag in 7iet badseizoen 1960 sprak. Ondanks deze drukte teas zaterdag reeds een telling en een enquête on der de badgasten, die zondag langs de Nederlandse kust gehouden zou worden, afgelastomdat de weers verwachtingen voor met name Noord- Holland niet gunstig genoeg waren. Op de foto: het strand te Domburq. IFoto P.Z.C.) Toen dan ook De Bilt voor Noord- Holland minder gunstige weesom standigheden voorspelde moest het recreatie-onderzoek voor de hele kuststrook afgelast worden. Met dit onderzoek wil men ver der onder meer de verdeling van de drukte op een zomerse zondag langs dc Nederl. kust en het aan tal buitenlanders aan de stranden en hun plaats van herkomst vast stellen. Het weer in Europa volgens de porten van gisteravond 7 uur. Den Helder, onbewolkt. Ypenburg. licht bewolkt. Vlissingen. onbewolkt, Eelde. onbewolkt. De Bilt, onbewolkt Twente, licht bewolkt. Eindhoven, licht bewolkt Zuid-Limburg, onbewolkt. Helsinki, niet ontvangen. Stockholm, zwaar bewolkt, Oslo. licht bewolkt. Kopenhagen, licht bewolkt. Aberdeen, regen, Londen, regenbui,- Amsterdam, onbewolkt, Brussel, half bewolkt, Luxemburg, zwaar bewolkt. Parijs, zwaar bewolkt. Bordeaux, zwaar bewolkt. Grenoble, zwaar bewolkt. Nice, licht bewolkt. Berlijn, half bewolkt. Frankfort, zwaar bewolkt. Mlinchen, zwaar bewolkt. ZUrich. geheel bewolkt, Genève. regenbui, Locarno, zwaar bewolkt. Wenen, half bewolkt. Innsbruck, half bewolkt. Rome. onbewolkt. Ajaccio, onbewolkt, Lissabon, zwaar bewolkt. 20 gr. 21 gr. 22 gr. 20 gr. 21 gr. 22 gr. 23 gr. 22 gr. 19 gr. 19 gr. 18 gr. 13 gr. 24 gr. 21 gr. 23 gr. 23 gr. 24 gr. 21 gr. 23 gr. 23 gr. 31 gr. 26 gr. 25 gr. DE VERWACHT. WEINIG VERANDERING VAN TEMPERATUUR, Perioden met zonneschijn maar ook een verspreid voorkomende bui. Over wegende zwakke wind. aan de kust in de middag zeewind. Weinig verande ring in temperatuur. STRA NDV ERWACIIT1NG (Van onze weerkundige medewerker). Ook vandaag rust:g en vrij zonnig strandweer inet een zwakke zeewind en middagtemperaturen van ru:m 20 graden. Zeewater 18 graden. Vooruitzichten rustig met zonnige pe rioden. ZON EN MAAN 9 augustus Zon op 5.13 onder 20.16 Maan op 21.24 onder S.12

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1