PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Veiligheidsraad zondagavond bijeen voor bespreking van kwestie-Katanga Matig jaar voor Zeeuwse telers van zacht fruit BILT Bijeenkomst op verzoekvan Hammarskjöld TSJOMBE'S DREIGEN MET GEWELD NOOPTE TOT INTREKKING VAN V.N.-OPMARSBEVEL PLANNEN VOOR „FEDERATIEVE EUROPESE REGERING" PRINSES IRENE VERRAST MET TAFELLAMPEN EN EEN RING VERWACHT... 203e jaargang - no. 183 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 55 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 6 aug. 1960 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per mm. Mlnlm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties <max. 8 regels; 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven Bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vllsslngen Walstr. 58-60 tel.23554 lijnen Cb.b.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 3, tel. 4254 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; ZIerikzee, red. tel. 2425, adm. tel. 2094. lllUllllilllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll H. K. H. prinses Irene toont haar moeder de fraaie ring, welke zij ten geschenke kreeg ter gelegenheid van haar Zie verjaardag. j= Het kleinood was een cadeau van de Federatie Goud en Zil- Tijdens een buitengewone persconferentie op vrijdagavond heeft de woordvoerder der Ver enigde Naties te Leopoldstad medegedeeld, dat secretaris-generaal Hammarskjöld, na kennis te hebben genomen van het verslag van zijn ad junct dr. Bundle over diens besprekingen in Eli- sabethstad, besloten lieeft om een bijeenkomst van de Veiligheidsraad te vragen teneinde de si tuatie in beschouwing té nemen. De zitting van de Veiligheidsraad begint zondag avond acht uur plaatselijke tijd te New York (één uur 's nachts Nederlandse tijd). Hammarskjöld heeft uit Leopoldstad bericht dat hij verwacht zaterdagmiddag in New York te arriveren. Uit het rapport van dr. Bunche blijkt, dat de Katangese autoriteiten te kennen hebben gege ven en bewijzen hebben geleverd dat zij zich met Vliegveld van Elisabethstad werd met wagens geblokkeerd De directeur van de burgerluchtvaart in Katanga had eerder op de avond gelast, dat alle vliegvelden in dit gebied met ingang van vrijdag te mid dernacht gesloten zouden zijn. Dit was een van de maatregelen waarmee Katanga de aankomst van militairen van de V.N. wilde verhinderen. Op het vliegveld bij de hoofdstad Elisabethstad was een pantserwagen bij de verkeerstoren gezet en langs de landingsbaan waren vijf vracht auto's en een grote graafmachine, alsmede een groot aantal olievaten neergezet, die in twee minuten de baan konden blokkeren. Loemoemba zelf woordvoerder in V eiligheidsraad? liet Kongolese kabinet is gisteren te Leopoldstad bijeengeweest om de si tuatie te bespreken. Voor de bijeen komst van de Veiligheidsraad werd een afvaardiging aangewezen, waar. van behalve de Kongolse V.N .-verte genwoordiger Thomas Kanza ook vi ce-premier Gizenga en de minister van buitenlandse zaken Bomboko deel zullen uitmaken. Ook premier Loe moemba zou zich naar New York be geven om deel te nemen aan de be sprekingen in de Veiligheidsraad. In een telegram aan Hammarskjöld heeft Loemoemba gisteren zijn eis herhaald, dat de V.N.-troepen onver wijld naar Katanga dienden te wor den gezonden. „U moet met onze re gering spreken en niet met de heer Tsjombe", aldus zijn uit Rabat ver zonden telegram. Loemoemba be schuldigde de Belgische regering er van, de aanstichtster te zijn van de afscheiding van Katanga. geweld tegen de uitvoering van de resoluties van j de Veiligheidsraad wat betreft het binnentrek- j ken van V.N.-troepen zullen verzetten en dat als gevolg daarvan het zenden door de Verenig de Naties van militaire eenheden naar Katanga niet mogelijk zal zijn dan met behulp van gewa pend geweld, aldus de woordvoerder. Een dergelijk optreden door de troepen der Verenigde Naties is in strijd met de beginselen, die door de Vei ligheidsraad zijn vastgesteld voor de functie van de V.N.-troepen en in strijd met de voorwaarden waarop de verschillende deelnemende landen er in hebben toe- gestemd eenheden naar het V.N.-leger te zenden. Onder deze omstandigheden heeft de secretaris-gene raal aan de opperbevelhebber opgedragen de order tot het. zenden van militaire eenheden der V.N. naar Ka- tanga op zaterdag 6 augustus In te trékken. Hem zullen andere instructies worden gegeven nadat de Veiligheids- i raad de kwestie zat" hebben onderzocht, aldus de woordvoerder der V.N. in zijn persconferentie. heidsraad naar Kongo zijn gezonden, niet in staat zijn de terugtrekking van de troepen der interventionisten te verzekeren, zullen troepen van de landen, die bereid zijn mede te wer ken aan de uitvoering van juiste maatregelen, moeten worden gezon den". Slachtoffers In West -Europa met uitzonde ring van Spanje en Portugal stierven vorig jaar 45.000 men sen door verkeersongevallen. Dat be tekende in een jaar tijd een toena me met meer dan 10 Deze cijfers vertellen ons, dat ondanks alle acties voor veilig ver keer enz. de veiligheid op de weg niet toe, maar afneemt en dat is een heel trieste zaak. Indirect zeggen deze cijfers ons ook, dat men eigenlijk het moderne snel verkeer langs straat en weg in West- Europa niet goed ..baas" kan. Vele steden en ook vele wegen zijn niet gebouwd en nog niet verbouwd, voor het moderne snelverkeer en dat is een bron van talrijke ongelukken. Daarnaast maken vele weggebrui kers zich schuldig aan achteloosheid en roekeloosheid, waardoor zij eigen leven en dat van anderen in gevaar brengen. Enkele weken geleden beeft de Rotterdamse politie het toe zicht op het verkeer verscherpt, omdat het aantal dodelijke verkeers ongelukken verontrustend toenam. Nadat op 1 november 1957 een lage maximum snelheid voor motorvoer tuigen in Rotterdam was ingevoerd, liep het aantal ernstige verkeerson gevallen belangrijk terug. Dit jaar echter namen de slordigheid en de roekeloosheid bij het verkeer bedui dend toe. De maximumsnclheSdsbepalingen werden veelvuldig overschreden, en daarom wordt nu op die snelheid in Rotterdam intensieve politiecontrole uitgeoefend. Dat is van harte toe tc juichen en gewenst moet worden, dat over al de controle op de wegge bruikers zo intensief mogelijk zal zijn. Niets werkt zozeer de achteloosheid en de roekeloosheid bij het verkeer in de hand als het ongestraft laten van verkeersovertredingen. Het publiek krijgt dan de Indruk, (Zie slot pag. 3 kol. 1) Russen eisen strengheid In een vrijdagavond door liet, Russi sche persbureau Tnss gepubliceerde verklaring der Sowjet-regering wor den „strenge en doeltreffende maat regelen" geëist tot onverwijlde uit voering van de resoluties van de Vei ligheidsraad inzake Kongo. „Alle Belgische troepen moeten bin nen de kortst mogelijke tijd uit de re- publick Kongo worden teruggetrok ken, zonder dat men terugdeinst voor de toepassing van dwangmaatregelen, welke ook", aldus de verklaring, die verder zegt dat „een einde moet wor den gemaakt aan de bezetting van Katanga, dat een integraal deel uit maakt van de Kongolese republiek". „Als de troepen, die in overeenstem ming met de resolutie van de Veilig- Belgische uitleg De Belgische premier Eysltens heeft gisteren na afloop van een kabinets vergadering meegedeeld, dat het on juist is, te zeggen dat België akkoord is gegaan met net zenden van troepen der Verenigde Naties naar Katanga. „Wij konden niets anders doen dan ons neerleggen bij het besluit om de ze troepen naar Katanga te sturen. Wij hebben de aandacht van de V.N. gevestigd op de mogelijke gevolgen van dit binnentrekken. De V.N. heb ben andere dingen te doen dan wan orde in de wereld te stichten. Wij hebben de V.N. voorts verschillende voorstellen gedaan, waaronder liet voorstel om een symbolische strijd macht naar Katanga te zenden om vast te stellen dat er orde en rust in Katanga heerst", aldus Eyskens. Bunche hielp Katangese militairen hebben vrijdag getracht te beletten dat een vliegtuig van de V.N. in Elisabethstad landde. (Zie slot pag. 4 kol. 1) VOLDOENING IN GROOT-BRITTANNIE Adenauer en De Gaulle werden het erover eens Volgens diplomatieke waarnemers in Bonu zouden de voorstellen, waar over bondskanselier Adenauer en president De Gaulle het bij hun op Kambüuillet gehouden besprekingen eens zijn geworden, de instelling van een „federatieve Europese regering" omvatten, aan de voorbereiding waarvan ook door Engeland deelge nomen zou moeten worden. Verder zou gedacht worden aan een geregel de conferentie van de regeringslei ders der zes E.E.G.-landen, te rege len door een permanent algemeen se cretariaat- De Britse regering heeft de verkla ring van bondskanselier Adenauer in verband met de mogelijkheid van een nader tot elkaar komen van Groot- Brittannië en Europa en in het bij zonder van Groot-Brittannië en de E.E.G. met voldoening ontvangen. „Wij zijn van mening", zo voegde men er aan toe. „dat dit veel goeds voorspelt voor de besprekingen, die de eerste minister en lord Home op 10 augustus te Bonn zullen hebben Men toont op Whitehall vooral zijn voldoening over het feit, dat bonds kanselier Adenauer de moeilijkheden begrijpt, die Groot-Brittannië belet ten onmiddellijk aan de gemeen schappelijke markt deel te nemen en dat nij rekening houdt met de wens van de Britse regering, dat de Euro pese eenheid wordt versterk. Deputatie van „haar brigade" bracht laatste ver j aardagsbezoek "'Twee witgelakte tafellampen met een ovale, satijnen kap, gedeco reerd met goud, waren het ge schenk waarmee een deputatie van het garde-regiment fuseliers „Prinses Irene" gisteren zijn jari ge petekind verraste. De deputatie werd ontvangen in het paleis Soestdijk, waar de verjaardag van prinses Irene door de koninklijke familie in intieme kring werd ge vierd. De lampen vormen het „slotcadeau" van de brigade. In .1959 zijn de laatste stukken aan de cassette tafelzilver, die op elke verjaardag werd aangevuld, toege voegd. Nu de prinses 21 jaar is geworden, zullen de fuseliers hun jaarlijkse bezoeken aan het paleis op 5 augustus staken. Het tweede cadeau was een kost bare ring, die de prinses werd aarif geboden door een delegatie van de federatie „Goud en zilver". Het postkantoor van Soestdijk heeft het gisteren weer extra druk gehad met de talloze ge lukwensen die er voor de jari ge uit alle delen van het land en ook van over de grenzen arri veerden. De belangstelling voor het hek van het koninklijk pa leis was veel groter dan óp an dere dagen. Tientallen automobilisten, on der wie veel buitenlandse toe risten, zetten hun wagens even stil en jeugdige trekkers, pad vinders en moeders met hun kroost, stelden zich tegenover het paleis op. Zodra de toe schouwers maar iets achter de hoge ramen zagen bewegen be gonnen zij enthousiast te zwaaien. De afgevaardigden van de „Prin ses Irene-brigade" werden in een van de kamers van het paleis ont vangen door de prinses samen met koningin Juliana. Luitenant-kolo nel Bolmeijer bood de prinses de twee tafellampen aan. De lampen zijn geïnspireerd op oud-Romeinse vazen. De prinses die een lila toi let droeg, bewonderde met liaar moeder de geschenken. Zij zei en thousiast: „Oh, wat prachtig, heel heel hartelijk bedankt iedereen". De prinses heeft het ontwerp van de ring die haar door „Goud en zilver" werd geschonken, zelf in een aantal tekeningen gekozen. De montuur van de ring is van witgoud met platina-zetting. In het centrum bevindt zich een ova le bloedrode Ceylon-robijn, geflan keerd door briljanten van aflopen de grootte. De montuur is op mo- het centrum lopen straalsgewijze opgebouwd. Ook in de zijkanten van de montuur zijn briljanten ge zet. aflopend in grootte. Vanuit het centruim lopen straalsgewijze uiterst fijn gezaagde witgouden spijltjes, hetgeen de ring een fra giel aanzien geeft. Prinses Irehe toonde zich bijzonder verheugd met haar cadeau. Ze vond de ring, die ze onmiddellijk aan haar vin» ger schoof, beeldig. Aan de heer P. Hallebeek, voorzit ter van de federatie „Goud en zil ver", die de federale delegatie aan voerde, vertelde zij, dat de robijn haar lievelïngssteen is. „Ik ben bijzonder getroffen door alle harte lijkheid en de vele blijken van be langstelling die ik ter gelegenheid van mijn 21ste verjaardag neb on dervonden en ik wil U allen hier voor mijn heel hartelijke dank be tuigen. Het is mede hierdoor een heerlijke onvergetelijke dag voor mij geworden". Voor vandaag zijn de vrienden en vriendinnen van de prinses uitge nodigd. STAND VAN ZAKEN IN FRUITWERELD De Engelse koningin-moeder heeft donderdag op Clarence House in Lon den haar zestigste verjaardag ge vierd. vanzelfsprekend waren dc kleinkinderen ook van dc partij. Fotoeen trotse omu kon de kleine prins Andrew even voor haar alleen hebben i» de tuin. Appel- en peren- oogst wel beter De telers van 'zacht-frult in Zeeland hebben dit jaar een matig jaar gehad. Hoewel nog niet alle zacht-fruit is ge ruimd het grootste deel van de rijke bramenoogst moet nog aan de markt ko men staat thans al vast, dat het totaalbeeld aanmer kelijk minder is dan vorig jaar. De kg-opbrengst van het zaclit-fruit is tegengeval lenmet name de aardbei en - en de prijzen waren over het algemeen matig. Als geheel is de teelt echter niet onrendabel geweest. Voor de pitvruchten ziet het er beter uit. Het begin is hier goed. Op het ogenblik worden rooi de zomerappelen flinke prij zen betaald op de veilingen. Vrijwel over de gehele linie is de kg-opbrengst van aardbeien tegen gevallen. Aan de veiling te Kapelle is bijvoorbeeld dit jaar slechts 500 ton aangevoerd tegen bijna 900 ton in 1959. De middenprijs lag in 1960 bijna 10 cent beneden de prijs van vorig jaar. Het veeljeteelde en goede ras Re- gina heeft het dit jaar lelijk laten zitten. De opbrengst is matig tot slecht. De oorzaak hiervan is, dat de'percelen, die in de droge zomer van 2*59 zijn ingeplant, een slechte Voor Bonaire en Bovenwindse Eilanden zestien miljoen Bij de Tweede Kamer is ingediend 'n wetsontwerp, houdende machtiging tot deelnemen in dc financiering van het door de Nederlandse Antillen vastgestelde driejarenplan voor de ontwikkeling van Bonaire en dc Bo venwindse Eilanden. Dc voorgestelde machtiging betreft een bedrag van ten hoogste zestien miljoen gld. S'cd. cou rant. Het plan dat in totaal 21 miljoen kost, beoogt dan ook in hoofdzaak de bevordering van het toerisme. Daar naast bevat het voorzieningen voor de confectiefabriek op Bonaire en voor de bevordering van de visserij rond St. Maarten. Voor het ontwerpen van een bestem mingsplan zijn middelen uitgetrokken, waarbij is gerekend op de instelling van een fonds voor de aankoop van gronden ten behoeve van dit plan. De overheadkosten etc. zijn begroot op 8 pet. goeiperiode hebben doorgemaakt, at heeft de opbrengst belangrijk gedrukt. Op de wat oudere perce len richtte de nachtvorst nogal wat schade aan. Frambozen gaven dit jaar een vrij goede opbrengst te zien. De prijs was echter matig, gemiddeld 80 cent per kg tegen een middenprijs van i 1,20 tot 1,60 vorig jaar. De frambozenteelt op de gezinsbedrij ven bleek nog wel rendabel, maar daar waar vreemde arbeidskrach ten moesten worden aangetrokken, haalde men niet of nauwelijks de kostprijs. Vooral op het laatst van de oogst hebben de frambozen veel te li iden gehad van de harde wind. Noodgedwongen moest dit deel van de oogst naar de fabriek worden afgezet tegen gemiddelde prijzen van 55 cent per kg. Zwart goud Een gunstige uitzondering vorm den de zwarte bessen 't Zeeuw se „zwarte goud". Per kg wer- (Zie slot pag. 6 kol. 3) KORTE PREDIKATIE Numeri 8: „Indien de Here welgevallen aan ons heeft, dan zal Hij ons in dit land brengen en het ons geveneen land, dat vloeit van melk en honing". De spionnen van Israël zijn terugge keerd. uit het land Kunaün. Zij heb ben daar niet alleen grote druiven trossen zien hangen,.maar ook grote mensen ontmoet. Ja hel land ziet er erg aantrekkelijk uit, maar de geva ren en bezwaren laten bij de meesten van de verspieders toch wel de diep ste indruk achter. Alle twaalf hebben hetzelfde gezien, maar hun houding is verschillend. Tien zeggen: Dat redden we nooit, die Enakskinderen zullen ons vernie tigen. Jozua en Kaleb houden vol, dat zo God met hen is, dan zullen ze de bezitters van dit mooie land worden. Voor de eersten is Gods barmhartig heid, die hen ook temidden van de ge varen van de woestijn heeft bewaard, geen werkelijkheid, daarom behouden de bezwaren hun volle kracht. De toekomst toont echter aan, dat Jozua en Kaleb gelijk hebben gehad. God heeft Zijn werkelijkheid doen gelden bij de verovering van het land. Op onze levensreis doen we ook aller lei ervaringen op. En juist bij de slechte komt bij ons de vraag boven: „Waarom doet een God van liefde mij dit nu aan. Ja het kan zelfs zu ver komen, dat we door de moeilijk - heden overweldigd dreigen tc worden. Hier zullen we alleen bovenuit kun nen komen, als de levende God een werkelijkheid voor ons is. Wij mogen ons houden aan hel vleesgeworden woord Jezus Christus, die ons gelijk is geworden en naast ons is komen staan. In deze werkelijkheid heeft God het getoond, dat Hij voor ons als mensen heeft gekozen. Is dit laatste een werkelijkheid voor ons? Dan zullen wij het bemerken, dat reuzengrote bezwaren klein wor den als dwergen. „En wat er dreig', of wie er woed', mijn Herder blijft mij leiden". Amen. Niéuwdorp. li. Zoodsma. HET WEER IN EUROPA Den Helder, zwaar bewolkt Ypenburg, zwaar bewolkt Vlissïngen, onbewolkt Eelde, zwaar bewolkt De Bilt, zwaar bewolkt Twente, regenbui Eindhoven, zwaar bewolkt Zuid-Limburg, onbewolkt Helsinki, onbewolkt Stockholm, onbewolkt Oslo, zwaar bewolkt. Kopenhagen, zwaar bewolkt Aberdeen, onbewolkt Londen, zwaar bewolkt Amsterdam, zwaar bewolkt Brussel, half bewolkt Luxemburg, zwaar bewolkt Parijs, zwaar bewolkt Bordeaux, licht bewolkt Grenoble, zwaar bewolkt Nice, half bewolkt Berlijn, half bewolkt Frankfort, geheel bewolkt München, half bewolkt Ztlrich, onweer Genève, regenbui Locamo, regen Wenen, zwaar bewolkt Innsbruck, zwaar bewolkt Belgrado, licht bewolkt Athene, onbewolkt Rome, licht bewolkt Ajaccio, zwaar bewolkt 20 gr. 21 gr. 21 gr. 20 gr. 21 gr. 21 gr. 22 gr. 22 gr. 13 gr. 18 gr. 18 gr. 20 gr. 19 gr. 23 gr. 22 gr. 22 gr. 21 gr. 24 gr. 22 gr. 23 gr. 21 gr. 24 gr. 24 gr. 20 gr. 22 gr. 23 gr. 27 gr. NOORDELIJKE WIND Veranderlijke bewolking en enkele verspreid voorkomende buien. Zwakke lot matige wind tussen noord en □oordoost. Dezelfde temperaturen al# gisteren of Iets lagere. ZON EN MAAN 7 augustus Zon op 5.10 onder 20.20 Maan op 20.23 onder 5.35 8 augustus Zon op 5.12 onder 20.18 Maan op 20.55 onder 6.53

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1