I Ul DISHOEKSE STRAND beter bereikbaar INTERNATIONAAL DANSFESTIJN VAN „KASPORGO" BESLOTEN MATIG JAAR VOOR ZEEUWSE TELERS VAN ZACHT FRUIT JEUGDIGE „ARCHEOLOGEN" CONSOLIDEREN HELLENBURG PROVINOIALB ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 6 AUGUSTUS I960 j; Gasten van Zeeland uiten hun wensen s VVVV\*VVVVWV\*VNA/VVW ter wel een tweede, belangrijk lagere duinovergang worden aan gelegd. Deze zal bestaan uit een trap. Het is de bedoeling de over gang aan te leggen in het verleng de van de Duinweg in de richting van Biggekerke. Voor het reali seren van dit plan wacht men nog op de vergunning van de Water leidingmaatschappij Midden Zee land, die overigens niet kan wor den afgegeven voordat het slopen van de bunkers in de duinen ge reed is. Een plankier voor de strandhok- jes noemde burgemeester Dreg- mans „heel wat". Inderdaad, het strand is lang, en de afstand van de duinen tot het harde zand is niet zo groot. Maar burgemeester Dregmans beloofde wel deze zaak in de eerstvolgende vergadering van V.V.V.. die in het najaar zal worden gehouden, aan dè leden voor te leggen. Het echtpaar Timmers komt slechts met één doel naar Zeeland: luieren. En hoe kan het ook anders aan de wijde stranden waar men nog niet man netje aan mannetje zit. waar het frisse zeewater van tijd tot tijd verkoeling brengt en de dicht langs de kust passerende schetien voor een boeiende afwisseling zorgen „En bovendien", verklaart me vrouw Timmers, „geen mondain gedoe 1" En ook daarmee heeft dit echtpaar het in Dishoek getrof fen. Het is er overdag en 's avonds uiterst rustig. Met hun twee kleinkinderen ge nieten de heer en mevrouw Tim mers dan ook met volle teugen van de badplaats Dishoek te Kou- dekerke ook al is de duinover- gang dan wat hoog. Enkele honderden badgasten en be woners van Vlissingen renden vrij dagmiddag naar het Nollebos. Daar stegen namelijk dikke rookwolken op. De vuilverbranding op de stort plaats bij de Van Woelderenlaan was door een plotseling draaiende wind iets buiten haar grenzen „gelopen' en zette een perceel gras over enkele honderden vierkante meters in een smeulende rook. Aanvankelijk leek het erop, dat alles niet zo'n vaart zou lopen, maar de directeur van ge meentewerken, ir. K. C. Box, achtte het toch raadzaam om de hulp van de brandweer in te roepen. Toen deze eenmaal ter plaatse was had men de uitbreiding-van-de-vuilverbran ding snel onder de knie TN ishoek in de gemeente Koudekerke: een bad plaats die in alle opzichten voldoet, met name voor de oudere vakantiegangers die op zoek zijn naar een heerlijk rustige plaats om naar har telust te kunnen luieren. Vol doet Dishoek in alle opzich ten? Ja, maar enkele kleine wensen hebben sommige va kantiegangers er toch wel. Zo vindt mevrouw Timmers uit Wolfheze, die met haar man al vele jaren naar Walcheren komt, de grote duinovergang te hoog, een bezwaar dat nog wordt versterkt door het hier en daar moeilijk begaanbare plaveisel van betonblokken met gaten „die wel eens las tig kunnen zijn". Dit is overi gens een opmerking die on der de Disboekse strandbe- zoekers vaker wordt gehoord. En dan nog een kleinigheid: „Zou er langs de strandhokjes niet, evenals in Domburg, een houten plankier gelegd kunnen worden Na de moeizame klim over de duinen, met voorraden voor de gehele dag en met kinde ren, is de wandeling door het mul le en vaak hete zand vaak erg vermoeiend". De heer en mevrouw Timmers uit Wolfheze zou men met recht gasten van Zeeland bij uitstek kunnen noemen. De ze zomer houden ze het op Dis hoek, en hoevele malen hebben ze hun vakantierust al niet eerder in Zeeland, en met name od Wal cheren gezocht? Met dertien zo mers in Vrouwenpolder, één in Domburg en nu een in Dishoek kunnen ze terecht spreken van „ons geliefd Walcheren". „We zijn er dol op", verklaart me vrouw Timmers. Ze kennen het eiland nog van voor de grote, en voornamelijk Duitse toeristeninva sies, maar ze zijn van Walcheren blijven houden. Redenen? Rust, mooie stranden, een prachtig landschap en een fijne bevolking. We kennen de stranden langs de Noordzeekust ook. Maar voor de heer en mevr. Tim mers zijn die stranden het toch niet meer. „Veel te vol!" Boven dien is de zee er vaak gevaarlijk voor de kinderen. En nog een verschil: de Zeeuwse stranden hebben zulk mooi zand. „We komen uit de bossen", ver klaart de heer Timmers. Ze voe len zich in de bossen zeer goéd thuis, maar aan de regelmatige trek van het water kunnen ze toch niet ontkomen. Dus gingen ze naar de stranden langs de Scheldemond en daarmee werden ze gasten van Zeeland. Met het echtpaar Timmers meent burgemeester J. L. Dregmans van Koudekerke, die bovendien voorzitter van de plaatselijke V.V.V. is, dat de be zwaren als duinovergang, en het ontbreken van een plankier niet zo ernstig zijn. De duinovergang is aangelegd door de firma Wie- lemaker die jaarlijks voor het transport van strandhuisjes en voor de strandreiniging zorgt. De firma heeft de overgang en be strating in eigendom en, zo meent burgemeester Dregmans, „met die gaten in de betonblokken valt het heus wel mee". Binnen afzienbare tijd zal er ech- Visaanvoer van de Zeeuwse stromen in juni Van de Zeeuwse stromen werd ln totaal gedurende juni 403.813 kg vis aangevoerd tegen 1.186.214 kg in juni 1959. Deze hoeveelheden lever den resp. 420.815.— en 524.110.— op. Hiervan was 125.748 kg ansjovis, voor 62.874,tegen 100.670 kg voor 86.576,in 1959. Tong was er voor 86.486,(42.710 kg) te gen 28.193,(9764 kg) vorig jaar. De garnaal voor consumptie was ook minder dan vorig jaar: 60.060 kg nu en 97.570 kg vorig jaar, voor resp. 226.244,— en 265.566,—. Dit jaar werden cr in juni geen mossels voor consumptie moer aangevoerd; de cij fers voor 1959 zijn hiervoor 737.000 kg en f' 84.428, Ds. C. van der Waa 50 jaar predikant Ds. C'. van der Waa, thans zieken huispredikant to Goes en oud-predi kant van de hervormde gemeente 's-Heer Arendskerké, die aanstaande zondag zijn gouden predikantenjubi leum viert, zal na afloop van de mor- fendienst waarin de jubilaris zelf oopt voor te gaan, recipiëren in het hervormd jeugdhuis „Het trefpunt". Hoewel dit gebouw nog niet officieel geopend is het kwam eerst vorige week gereed kon men toch de no dige voorzieningen treffen om ds. Van der Waa een receptie aan te bie den. GOES NAM AFSCHEID VAN GASTEN Geslaagd tuinfeest in „Schuttershof" n de tuin van het „Schuttershof" te Goes, die was herschapen in een waar lusthof van bloemen, guirlandes en ballonnetjes, Is vrijdagavond de in ternationale feestweek van de r.-k. sporvereniging „Kasporgo" beslo ten. Het is een luisterrijk tuinfeest geworden, Avaaraan alle buitenlandse gasten deelnamen. De \'ele toeschou wers Averd een fleurig programma Aoorgezet van folkloristische dansen en gymnastiek. Een weelc lang hebben de buitenland se gasten \ran „Kasporgo" in Zeeland a'ertoefd en zijn zij behalve in Goes opgetreden in verschillende Zeeuwse plaatsen. Een optreden, dat overal zeer werd gewaardeerd. In „vol or naat" presenteerden de groepen zich gisteravond voor het laatst aan de oese bevolking, uitgezonderd de Ni- colson Pipe Band. die ook vandaag zaterdag nog in Goes zal op treden. Het tuinfeest werd geopend door de voorzitter van „Kasporgo", de lieer C. W. Verves', die er in zijn openingswoord op wees, dat men buiten Goes meer meeleven heeft gevonden dan in de Ganzestad. Het zal nog veel moeite kosten om dit festijn voor Goes te bewa ren, aldus de voorzitter \ran de vereniging. Vervolgens was het woord aan de in kleurige kledij gestoken groepen, die een boeiend en afwisselend program ma op de „planken" zetten. De „ar tiesten" mochten dan ook menig open doekje in ontvangst nemen. De deel nemers aan het „Kasporgo"-festijn hadden zich eerst op de Beesten markt geformeerd, Avaarna zij in op tocht naar het „Schuttershof" gin gen. De een na de ander brachten de groepen hun veelzijdig repertoire. De Zweden openden de rij met enkele typische dansen van hun land. Daar na traden de Weense meisjes van de gymnastiekvereniging „Wieden" op, die met grote souplesse hun uitgeba lanceerde oefeningen presenteerden. Ook het optreden \'an de doedelzak band \'an Major Nicolson viel bijzon der in de smaak en bracht de han den van de toeschouwers vele malen op elkaar. Veel waardering had men ook voor het optreden vari de volksdansgroe pen uit Salzburg, die waardige re presentanten A'an hun land Oos tenrijk bleken te zijn. Ook het zang- en dansprogramma van de Franse volksdansgroep uit Bayeux vond weerklank bij de \-rij talrijke bezoekers aan dit in alle opzichten geslaagde tuinfeest. Na dit optreden Avas er gelegenheid tot dansen, waaraan zowel de bui tenlandse gasten als de bezoekers deelnamen. Val in Vlissingse jachthaven Bij het aan boord gaan van een schip in de Vlissingse jachthaven gleed mejuffrouw N. Z. uit en be landde in het water. Een Amster dammei-. die ook met zijn schip jn deze lfeven lag, greep onmiddellijk in en kon de verbouwereerde, maar niet gewonde dame op het droge brengen. Afscheid M. D. Ramondt van gasbedrijf te Goes Wegens het bereiken van de pensi oengerechtigde leeftijd heeft de heer M. D. Ramondt te Goes gisteren af scheid genomen van het Gasbedrijf Midden-Zeeland, Avaarvan hij boek houder was. Tijdens een intieme bij eenkomst in de kantine A'an het be drijf werd afscheid genomen A'an de boekhouder. De heer Ramondt werd op 4 augus tus 1895 in Goes geboren. Na zijn a'ijfjarige h.b.s.-opleïding, trad hij in november 1913 als klerk in dienst van het gasbedrijf te Goes. In 1920 werd hij bevorderd tot boekhouder. Sedert eind 1958 staat de heer Ra mondt op non-actief. Hij zag zich toen om gezondheidsredenen genood zaakt zijn functie neer te leggen. Tijdens de afscheidsbijeenkomst werd het woord gevoerd door ir. W. R. Sweep, directeur van liet gasbedrijf, die de scheidende boekhouder in har telijke bewoordingen toesprak. „U was een ijverig en plichtgetrouw medewerker", aldus de directeur, die zeide cle heer Ramondt dankbaar te zijn voor de zes jaar van samenwer king. Hij herinnerde eraan, dat het gasbedrijf in deze periode een fusie heeft aangegaan met het provinciaal gasbedrijf in Vlissingen. welke fusie ook voor de administratie en met na me dc boekhouding veel werk met zich bracht. Als blijk van waarde ring bood ir. Sweep de heer Ramondt een zeldzame postzegel aan. Voor mevrouw Ramondt waren er bloe men. Eveneens overhandigde ir. Sweep de scheidende het gebruike lijke cadeau onder couvert. Vervolgens sprak de opvolger van de scheidende boekhouder, de heer M. Pannekoek. die een postzegelalbum 0%'erhandigde. De heer Ramondt sprak een dankwoord. (Slot van pag. 1) den op de veiling prijzen betaald van gemiddeld f 2,Het eerste deel van de oogst ging weg voor f2,30 per kg, het tweede deel voor f 3,70. Van bedriif tot be drijf Avaren de kg-opbrengsten a erschillend. Over het geheel ge nomen aa-as de zwarte bessen- oogst in Zeeland matig. De opbrengst a'an de rode bes sen is gezien de a-envachtingen ineege\;allen. De prijs was goed: f 0,80 per kg. De eerste bramen zijn kort geleden op de A'eilingen aangevoerd. De oogst is bijzonder groot. Over de gemiddelde prijs valt op dit ogen blik nog weinig te zeggen. Een groot verschil met vorig jaar was het droge voorjaar en de "nat te zomer. Dat dit jaar in de Zeeuw se boomgaarden geen droogte- schade is opgetreden, vindt zijn oorzaak in het feit, dat in vergelij king met vorig jaar de tempera tuur belangrijk lager was. Opvallend is, dat het zomerfruit een week eerder plukriip was dan normaal. De appels zijn echter klein van stuk. Tot nu toe zijn de prijzen echter goed. De zoete kersenteelt is in Zeeland thans vrij onbeduidend. De op brengst van de enkele overgeble ven percelen was slecht. De uit breidende teelt van zure morellen gaf een goede oogst met goede prijzen. Dooreengenomen zullen de pruimen een matige oogst geven. Vooral de vroege rassen doen het niet best. De appeloogst waarmee in Zee land het grootste bedrag is ge moeid belooft zonder meer goed te AVOTden. Do stand van zaken bij de peren geeft minder reden tot optimisme, maar OA'er het geheel genomen verwacht men een rede lijke kg-opbrengst. VEERTIENDAAGS KAMP IN BAARLAND N.J.B.G.-jongeren breiden historische kenins uit "p en vijfentwintigtal jon- ■Lj gens en meisjes,'' in leef tijd variërend van 12 tot 23 jaar, dat momenteel een ten tenkamp heeft opgeslagen in het landelijke Baarland, is gecharmeerd van de oud heidDe jongelui, allen le den van de Nederlandse Jeugdbond ter Bestudering van de Geseliiedenis, offeren met Hef de. hun vrije tijd op om de verweerde en verwaar loosde slotresten van kasteel „Hellenburg" te Baarland een beter aanzien te gaven. Het betreft hier een voorlopige consolidatie van de slotres ten, vertelde ons de gebaarde algemeen voorzitter van de Bond, de scholier Henk Dijkstra. Uit de gesprekken met de jongelui, die zich vrijdagmiddag omstreeks het thee-uur trakteerden op heelijk smakende frambozen „een kwartje voor een doosje, daar moet je in Amsterdam eens mee aankomen" is ons wel geble ken, dat zij een uitgesproken voor keur hebben voor de geschiedenis van ons land. Het verblijf in Baai - land zij kamperen er veertien dagen - vinden zij wat fijn. En het werk is bijzonder creatiefvan de oude slotresten een fatsoenlijk geheel maken is voor een histori- cus-in-spe zo ongeveer het mooiste wat hij (of zij) kan doen. zwaar werk Denk niet, dat de jongens en meisjes naar Baarland zijn gekomen om te luieren in de zon. Verre van dat. Er wordt ste vig aangepakt. Zowel door de jon gens als door de meisjes. Er wordt gewied en gegraven, kuilen volge stort en hoogten afgegraven, ste nen gebikt en gemetseld. Na en kele dagen van hard werken de groep is maandag gearriveerd hebben zij de slag al aardig te pakken. Niet alleen dragen de jon gelui er door hun werk toe bij, dat een historisch monument behou den blijft, maar tevens is liet voor hen een gezonde en bovenal plezie rige vrije-tijdsbesteding. Daar komt r.og bij de liefde voor het vak. Het werk is als het ware een grote „ontdekkingsreis". De Nederlandse Jeugdbond ter Bestudering van do Geschiedenis, die twee jaar geleden is opgericht, houdt meer A'an dergelijke kampen. I-Iet kamp in Baarland is het eerste in Zeeland. liet cbntact dat de Bond onderhoudt met de Rijksdienst voor Oudheidkun dig Onderzoek heeft ertoe ge leid, dat de voorzitter van de Negentien lentes telt de studen te in de biologie Miep Jacobi uit Amsterdam. Zij is een en thousiast lid van de Nederland se Jeugdbond ter Bestudering van de Geschiedenis. Hier ziet men het Amsterdamse meisje een kruiwagen met grond over een smal plankje vervoeren. Dit beeld kan men zien in Baarland, waar 25 jongens en meisjes uit geheel Nederland de slotresten van kasteel Hel- lenburg" een opknapbeurt ge ven. (Foto P.Z.C.). stichting de „Hellenburg", do burgemeester van Terheyden jhr. L. IC. D. S. a'an Bönnitig- liauscn tot HerinckhaA'e (Vroe ger te IJzendijke) de jongelui op de kasteelresten heeft „los gelaten". Hij zal er geen spijt Aan hebben, want bet kasteel of wat er althans a an over is gebleven kan er slechts Avél bij varen. Lezingencyclus In hoofdzaak verblijven in Baar land middelbare scholieren en studenten. Zij hebben hun ten tenkamp in het dorp. Na enkele dagen al waren de jongelui in de dorpsgemeenschap opgenomen. Dat bleek o.m. donderdagavond, toen een aantal dorpelingen op één \'an de lezingen voor de jeug dige archeologen en geschiedkun digen acte de présense gaf. Aan het tweeweeksekamp A'an de Eond is namelijk in de avonduren, als de houwelen, de troffels, schoppen en spaden rusten, een lezingency clus verbonden. Op dit ogenblik weten de jongelui al veel meer over de provincie Zeeland dan me nig inwoner. Tijdens een lezing Avoensdagavond is zo ongeveer dc gehele geschiedenis van Zeeland behandeld. Het is jammer", zo vertelde ens bondsvoorzitter Dijk. stra, „dat de N.J.B.G. in Zeeland nog geen afdeling heeft". Wellicht zal het houden van dit kamp ertoe bijdragen, dat de Zeeuwse jeugd van 12 tot 23 inte resse gaat tonen voor het werk van de Bond. Het is beslist geen vereiste geschiedkundige aanleg te hebben, maar een beetje kennis van en liefde voor cie historie is toch wel aan te bevelen...... Bondsvoorzitter Dijkstra bleek ook goed op de hoogte a an de situatie rond do „Hellen- burg". „Als provinciale staten van Zeeland maar een subsidie hadden Avillen geven, dan zou de „Hellcn- burg" nooit in zo'n desolate toe stand zijn gekomen", zei hij, wij zende op het hoog tussen de slot resten opgeschoten onkruid. Ge lukkig echter, dat de 25 jongelui, die uit alle streken van Nederland komen, een deel van hun vakantie opofferen om de „Hellenburg" een opknappertje te geven. Het eerste begin is er en dat is héél wat waard

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 14