Briels op tournee voor Europees toeristisch centrum in Weert AMERIKAANSE STEM OVER DE E.E.G.-LANDBOUWPOLITIEK PETER BULTHUIS; BOORDEVOL INDRUKKEN TERUG UIT V. S. BELGISCHE (24) VERGEZELDE LOEMOEMBA HAAR AMERIKA; STAPTE /Af L0HDEH VIT „VERTROUWEN IN ZIEKENHUIS TEN ONRECHTE ONDERMIJND" VRIJDAG 5 AUGUSTUS 1960 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT EUROPA ZONDER PASPOORT" Gemeente zal definitief met hem in overleg treden als plan vaste vorm heeft Op een te Amsterdam gehouden pers conferentie heeft organisator Ca_ rel Briels gisterochtend zijn plan nen ontvouwd met betrekking tot de oprichting van een toeristisch centrum, dat de naam „Europa /.onder paspoort" zal krijgen. Het centrum, waaraan negentien Westeuropese landen zouden deel nemen, zou gevestigd worden op het terrein „De IJzeren Man", na bij Weert in Limburg. Als ope ningsdatum van de expositie, wel ker duur op zes maanden wordt gesteld zien de organisatoren 1 mei 1962- Volgens de plannen van Carel Briels zal „Europa zonder paspoort" er als volgt uit komen te zien: In de bosrijke omgeving van het achttien hectare grote meer van „De IJzeren Man" zullen alle deel nemende landen een grote bunga low tot hun beschikking krijgen, die geheel ingericht zal worden naar de nationale karakteristieken Voor deze bungalows zullen ter rassen worden aangelegd, evenals op de platte daken van de gebou wen. waardoor in iedere bungalow vierhonderd zitplaatsen geschapen worden. Vanaf deze zitplaatsen zullen de bezoekers uitzicht heb ben op een hartvormig podium het hart van Europa waarop dagelijks voorstellingen gegeven zullen worden door bekende Euro pese artiesten. Negentien bungalows De negentien bungalows zullen in een halve cirkel geplaatst worden, zo danig dat men er na afloop van de expositie een motelruimte van zou kunnen maken, maar een defini tieve bestemming hebben deze ge- bouwen nog niet gekregen. Tij dens de persconferentie las de heer Briels een brief voor van de oud.minister van economische za ken prof. dr, ir. H. C. J. H. Gelis- sen. die de organisatie succes wenste bij de verwezenlijking van het plan. Volgens de heer Briels zou hiermee een bedrag van vier en een half miljoen gulden gemoeid zijn. Uit zeven van de negentien landen, die in aanmerking komen om aan het project deel te nemen, heeft de heer Briels, naar hij meedeel de, reeds volledige garanties ont vangen. „Tot nü toe berust alles op particulier initiatief", zo ver klaarde hij, „Diverse grote bui tenlandse bedrijven hebben reeds investeringen in het plan toege zegd". Auditorium Volgens de organisatoren maakt men niet de pretentie de „Expo" na te bootsen, maar is het de bedoe- Voorvader van de olifant opgegraven j§ Op een boerderij in de Ameri- kaanse staat Indiana zijn woensdag de resten opgegra- M ven van een reusachtige voor- historische mastodontde voor- M vader van de olifant. Volgens s prof. James Cope, verbonden aan het Earlliam College in Medaryville, moet het dier on- geveer tienduizend jaar gele- den geleefd heben. De tanden van de mastodont verkeerden in goede staat. Zij waren paarhoit toen ze aan de opper- =1 vlakte loerden gebracht, maar waren binnen een uur goud- bruin als gevolg van oxydatie. s Ne resten toerden gevonden op een boerderij, zeven km buiten Eg Medaryville. In drassig gebied k'toam eerst het staart gedeelte H van de mastodont aan de op- pervlakte. Gezien het feit dat het kadaver slechts zes voet H diep lag was het volgens prof. Cope„uitstekend geconser- veerd". Hij schatte dat het dier 1= 10 tot IS ton tooog ten tijde H dat het leefde en een huid had „als de beer van vandaagDe mastodont was vermoedelijk in het gebied van Indiana, aanbe- H land vanuit Azië of Alaska. Dit ir dr. W. F. de Gaay Fortman, die woensdag tot lid van de Eerste Ka mer werd gekozen. ling van het plan de charme van Europa, en daardoor de Europese eenheidsgedachte, tot uitdrukking te brengen. Er zouden verschillende „landenda- gen" georganiseerd worden en men hoopt ook de Eurovisie te kunnen uitnodigen om een aan tal uitzendingen vanuit „De IJze ren Man" te verzorgen. Op een grote pier, die zich uitstrekt tot ver in het meer, wil men een Europees auditorium bouwen, ge heel „Europees" ingericht in de kleuren groen en wit (naar de kleuren van de Europese vlag). In het nabij dit terrein gelegen ge- Med „De Kleine IJzeren Man" hoopt men daarnaast nog een ver- maak-centrum te stichten, maar de plannen hiervoor verkeren nog in het begin-stadium. Carel Briels zal tijdens de komende weken een grote Europese tournee ondernemen, om bedrijven in de verschillende landen definitief voor het plan te interesseren. Op 1 februari van het volgend jaar hoopt men de eerste spade in de (gemeentelijke) grond te steken. De loco-burgemeester van Weert, mr. S. H. F. Smeets, deelde ons naar aanleiding hiervan mede, dat zijn gemeente definitief met de heer Briels in onderhandeling zou tre den, zodra zijn plannen een vaste gestalte hebben gekregen. De grond zou hem dan in erfpacht ge geven worden. „Alhoewel een en ander grote financiële lasten voor onze gemeente met zich mee zal brengen (verbetering van wegen en aanleg van parkeerruimte)", zo verklaarde dhr Smeets, „vol gen wij de vordering van de plan nen op de voet en hopen wij. dat het plan gerealiseerd zal worden. Voor het toerisme in Limburg in het algemeen en voor Weert in het bijzonder zal „Europa zonder paspoort" van groot belang kun nen worden", aldus de Weertse loco-burgemeester. MINISTER BENSON IN NEDERLAND Aandrang op liberalisatie De Europese Economische Gemeen schap moet liaar gemeenschappelijk landbouwbeleid zodanig ontwikkelen dat de doelstellingen van het ver drag worden bereikt zonder dat de landbouwmarkten van de Zes te zeer van de wereldmarkt worden geïso leerd, zo heeft, de Amerikaanse mi nister van landbouw, Ezra Taft Ben son, donderdag tijdens een lunch op de Floriade te Rotterdam verklaard. De Amerikaanse minister is donder dagochtend in Nederland aangeko men voor een bezoek van twee dagen,1 zulks als onderdeel van een reis door Europa en het Midden-Oosten. Hij heeft reeds in Brussel en. Bonn be sprekingen gevoerd over de Europese landbouwpolitiek. Donderdag pleegde hij na aankomst op Ypenburg over leg met Nederlandse autoriteiten. In zijn rede te Rotterdam verklaarde de Amerikaanse minister ronduit dat öe mate van bescherming die thans aan de landbouw in de zes E.E.G.- landen wordt gegeven, een zaak van grote bezorgdheid voor de Ameri kaanse regering is. Wij waarderen de ruime politieke doelstellingen van de Europese Economische Gemeen schap, zo zei hij, doch terwijl in het algemeen de industrie in de gemeen schappelijke markt zal steunen op vaste invoerrechten ter bescherming tegen buitenlandse concurrentie, wordt voor de landbouw een veelom vattend program van overheids inmenging overwogen, met interne garantieprijzen die aanmerkelijk bo ven het wereldniveau liggen. Minister Benson drong er krachtig op aan dat bij het vaststellen van de garantieprijzen rekening zal worden gehouden met de voorra den, de vraag en de prijssituatie, zowel op de Euromarbt als op de wereldmarkt. De Verenigde Sta ten verwachten dat gedurende de overgangsperiode naar het ge meenschappelijke landbouwbeleid van de E.E.G. de beschermende maatregelen geleidelijk zullen worden verminderd, zodat de ge meenschap op de juiste wijze zal zijn voorbereid op uitbreiding van de handel met andere bevriende landen. Het gemeenschappelijk landbouwbe leid zal de buitenlandse producenten in de gelegenheid moeten stellen hun afzetgebied in .de zes landen te be houden en op een eerlijke concurren- tiebasis verder uit te breiden. De Amerikaanse minister wist dat een groot handelsland als Nederland akkoord gaat met de grondbeginse len die hem ertoe brachten te pleiten voor een liberale landbouwpolitiek van de E.E.G. Wij weten uit eigen ervaring, zo zei hij, dat het niet ge makkelijk is volgens deze beginse len te handelen. Maar als men een redelijke internationale arbeidsverde ling wenst, moet men zich voegen naar de grondslagen van een derge lijk beleid. Hij was er zeker van dat de Nederlandse autoriteiten de vraag stukken ernst'ig overwegen en ertoe zullen bijdragen dat ze op liberale wijze worden opgelost. De minister stelde dut de Amerikaan se landbouw altijd een krachtige steunpilaar van de wereldhandel is geweest. Alleen onder de dringendste omstandigheden zijn de Verenigde Staten overgegaan tot kwantitatieve invoerbeperkingen en dan nog slechts volgens nauwkeurig omschreven richtlijnen. Die beperkingen worden opgeheven zodra de omstandigheden dit toelaten. De Verenigde Staten ac cepteren internationale concurrentie voor de meerderheid van de produk- ten die de Amerikaanse boeren ver bouwen. De enige bescherming is een gematigd buitentarief. ln de hoofdstad van Ghana Accra, zijn zeven diplomatieke ambtenaren uil com munistisch China aangekomen om de vestiging van een ambassade voor te be reiden. De Utrechtse huurkwestie Naar ons van de zijde van de Xeder- J landse Bond van Grond- en Huisei- i genaren in Den Haag wordt mede- gedeeld naar aanleiding van de be richten over de uitzetting van bet le- vensmiddelenbedrijf te Utrecht, werd de ontruiming van het perceel Am sterdamsestraatweg 253 geëist door de heer P. Velgersdijk in Den Haag, die geen deel uitmaakt van de direc tie van de maatschappij De Veluwe. Aan de eigenaar van het levensmid- delenbedrijf, de heer H. J. Jaarsma, werd woensdagmorgen bij deurwaar- dersexploit ontruiming van het per ceel aangezegd. Men heeft de heer Jaarsma 's middags evenwel veertien dagen uitstel gegeven om naar een ander perceel te zoeken, mits hij een cautie van f 3000, stortte, hetgeen in middels is geschied. Deze cautie dien de, zo deelde men ons van de zijde van de Bond van Grond- en huisei genaren mede, om een huurschuld die de heer Jaarsma nog had, te vereffe nen. Volgens mededelingen van de heer Jaarsma bestaat er geen huurschuld. Men heeft namelijk geen huur meer geïnd na november 1959 toen het pro ces door de heer P. Velgersdijk werd gevoerd. De heer Jaarsma heeft op dat moment de huur bij zijn avocaat in Utecht gestort, waar het geld nog ter beschikking van de verhuurder ligt. Nederlandse marine neemt deel aan N.A.V.O.-oefening Admiraal Robert L. Dennison van de Amerikaanse marine, opperbevelheb ber van de strijdkrachten in het Noordutlantiseh zeegebied, lieeft don derdag medegedeeld, dat een serie oefeningen op zee zal worden gehou den onder geallieerd Atlantisch be vel. Deze manoeuvres zijn een onderdeel van regelmatig terugkerende NA. V.O.-oefeningen met oorlogsschepen en maritieme vliegtuigen. Ze betref fen vloot-, anti-onderzeeboot- en on derzeebootoperaties, waarbij de be scherming door vliegtuigen en sche pen intensief zal worden gecoördi neerd. De oefeningen zullen gehouden wor den in september in het noordelijk gedeelte van de Atlantische Oceaan. De strijdkrachten van 8 landen zullen van de partij zijn, te weten België, Canada, Frankrijk, Nederland, Noor wegen. Portugal, het Verenigd Ko ninkrijk en de Verenigde Staten van Noord-Amerika. Nieuw Russisch onderzeeboot wapen Het Russische persbureau „Tass" heeft op 20 juli gemeld dat de Rus sische marine experimenteert met een ruim 3 meter hoog stalen gevaar te, dat peervormig is en 2300 kg weegt. Er is ruimte voor een waar nemer en een hoeveelheid elektroni sche apparatuur. Het apparaat dient om onderzeebo ten te voorzien van inlichtingen over de situatie op en boven het water. Vermoedelijk betreft het hier een ob servatiekamer die drukbestendig is volgens „Tass" kan de kamer tot 650 meter onder water dalen en door onderzeeërs naar de opper vlakte worden gestuurd. Toentertijd heeft het bericht van 't Russische persbureau weinig aan dacht getrokken. Het vermeldde echter dat het nieuwe wapen op ver schillende diepten in de Barentszee zou worden beproefd. Op grond hiervan is de veronderstel ling gerechtvaardigd dat het Inci dent met de RB-47 verband houdt met de beproeving of de werking? van het nieuwe apparaat. Want gebleken is dat reeds in februari de eerste proeven met het apparaat zijn genomen, op en nabij scheepswerven aan de Oostzee. ACHTTIENJARIGE MIDDELBURGER ZIJ PEINST OVER BAAN IN LEOPOLDSTAD Zij dacht eerst dat uitnodiging (op persconferentie) grapje was De roodharige mejuffrouw Eliaue Vermeirsch een 24-jarige Belgi sche die premier Loemoemba on zijn reis naar Amerika vergezelde heeft donderdag te Brussel in een interview met een vertegenwoor diger van United Press Interna tional alle boze dingen ontkend, die de mensen over haar verteld hebben in verband met deze reis. Zij kende Loemoemba van een in terview dat zij hem afnam tijdens de Ronde Tafel Conferentie in Brussel, en ging met liem mee naar Amerika, omdat zij dol is op reizen. Verder is er niets aan de hand. „Welk meisje zou zuik een gelegenheid om voor de eerste keer naar Amerika te gaan niet met beide handen aangegrepen hebben?", zo ïs haar mening. „Ik had mijn eerste ontmoeting met Patrice ik bedoel de heer Loemoemba. tijdens de Belgisch- Kongolese Ronde Tafel Conferen tie in januari van dit jaar. toen de Belgen besloten de Kongo on afhankelijk te maken", aldus me juffrouw Vermeirsch. wier vader een rijke kunsthandelaar ls. „Ik werkte als free lance journaliste en interviewde hem als iedere an dere journalist. We dronken sa men champagne óm de onafhan kelijkheid te vieren, maar dat deed iedere journalist op de Ron de Taf ér Conferentie". Naar vrienden" Op 23 Jul! ging mejuffrouw Ver meirsch naar Londen, om „en kele vrienden op te zoeken". Zij liet tijdens het interview haar paspoort zien met het stempel van die datum en voegde eraan toe. dat hiermee tevens het bewijs werd geleverd, dat zij een Bel gisch paspoort heeft en geen Tu- nesisch zoals sommige mensen ge zegd hebben. Toen zij in Londen hoorde dat Loemoemba daar een tussen landing maakte op zijn reis naar Amerika, ging zij naar zijn persconferentie. Loemoem ba vroeg haar toen, met hem mee te gaan naar Amerika. Hij zelf spreekt geen Engels, ter wijl juffrouw Vermeirsch be halve Frans, Engels spreekt en Nederlands, Duits. Spaans en Arabisch. Zij dacht eerst dat hij een grapje maakte, maar Loemoemba belde dadelijk de Amerikaanse ambassade op en zorgde voor een visum. In New York hielp zij hem een beetje als tolk. maar toen hij naar Washington ging waai- officiële tolken aanwezig wa ren, bleef zij achter om de stad te bekijken. Op 1 augustus keerde zij met de Kongolese premier terug naar Londen. Zij weigerde mee door te reizen naar Tunis, om dat zij eerst terug wilde naar België om met haar moeder, een Hongaarse van geboorte, te praten voor zij plannen - maakt voor de toekomst. Baan I „Loemoemba heeft me een baan j aangeboden in Leopoldstad, maar t ik weet nog niet, of ik hem aan- f neem. Al die publiciteit vind ik i verschrikkelijk". Zii ontkende dat Loemoemba 'baar een ministers- I post had aangeboden op het de partement van buitenlandse za- ken. „Ik geloof dat het een baan zal zijn in een of ander ministerie-. I waarschijnlijk op het gebied van voorlichting, omdat ik een oplei- j ding heb gehad in de journali stiek". Zij ontkent enige verdere relatie met de Kongolese premier te heb ben gehad. Zij heeft wel kennis gehad aan een Egyptische diplo maat, zo vertelde zij, die zij in 1957 in Rusland ontmoette. Zij was toen in Rusland als toeriste. - hopend er ook nog enkele artike len over te kunnen publiceren. Maar zij is er niet in geslaagd artikelen te verkopen. Het be zoek aan Rusland duurde tien da gen en had niets te doen niet po litiek. Zij ontkende ook, dat zij tijdens dé Ronde Tafel Conferentie tegen standers van Loemoemba uitge hoord heeft over hun plannen; om het dan aan hem over te brengen. „Ik interviewde wel verscheidene Kongolezen, die niet aan Loe- moemba's zijde stonden, maar dat hoorde bij mijn werk". Mejuffrouw Vermeirseli keerde woensdag nit Londen in Brnssel terug, waar zij bij haar moeder ls gaan wonen in plaats van in de kamer die zij sinds december gehad heeft. Slaagde cum laude op Asheboro High School BOORDEVOL INDRUKKEN is de 18-jarige Peter Bulthuis na een verblijf van één jaar in Ame rika donderdag weer in Middel burg teruggekeerd. In augustus '59 was de toen nog 17-jarige Pe ter Bulthuis met zo'n zes a zeven honderd leeftijdgenoten uit heel Europa naar de Verenigde Staten vertrokken, waar hij in het ka der van een uitwisselingspro gramma van de American Field Service een jaar kon verblijven. Peter had toen net met goed ge volg het eindexamen van de li.b.s. afgelegd en zijn zomervakantie nuttig besteed op Miniatuur Wal cheren, waar hij enkele weken werkzaam was. In de Vevenigde Staten kwam Pe ter terecht in Asheboro, North Ca rolina. één van de zuidelijke sta ten. Het plaatsje, dat als één van de" grote textielcentra van Ameri ka bekend staat, is ongeveer zo groot als Middelburg, zo vertelde ons Peter. Volgens hem heeft het ook iets weg van Domburg. Hij kwam hier terecht bij een dok tersgezin en overdag studeerde hij aan de Asheboro High School. Prettig noemde Peter het, dat de leerlingen hun eigen vakken mochten kiëzen wat voor hem zoon van een tekenleraar aan de rijks h.b.s. ook tekenen inhield. Verder koos hij journalistiek, En gels, Amerikaanse geschiedenis en de moderne problemen in de democratie. Vooral dit laatste vak leverde op de High School, waar Peter de enige buitenlander was, vaak stof tot discussie. En verder houdt de Amerikanen erg bezig de Amerikaans-Russische ver houding. de presidentsverkiezin gen en de gevolgen, van de atoom - exploisies. Bijna angstwekkend noemde Peter de kennis van som mige leerlingen op het gebied van de atoombom, waarvan zij com plete studies maken en tot in bij zonderheden alles weten. Rassenprobleem Ook hefc rassenprobleem heeft de aandacht van deze jeugdige Middelburgse globetrotter ge- Peter Bulthuis, zoals zijn Ame rikaanse vriend Fred Burgess hem in een drugstore fotogra feerde. had. Zijn conclusie Is echter dat men dit in Nederland vaak te eenzijdig beziet. De 'moei lijkheden, die er in de afgelo pen maanden in de cafetaria's zijn geweest, waar het gekleur de deel van de bevolking niet bediend wordt, wilde hij geens zins goed praten. Het zijn maar kleine dingen en het lijkt veel op pesterij liet hij zich onomwonden uit,, maar de problemen die er aan vastzitteen gaan veel dieper. De voornaamste moeilijkheid is volgens Peter, dat de gekleurde bevolking in de zui delijke staten veel minder ontwik keld is, waardoor het voor de blanken moeilijk wordt hén als gelijkwaardig te accepteren. Als een neger intelligent is vallen de ze problemen weg, want dan wordt hij volledig aanvaard. „En dan zijn er nog de progressieve blanken, die helemaal niet afwij zend tegenover de negers staan", aldus Peter Bulthuis, die op de High School een goede indruk als student moet hebben nagelaten, want hij slaagde cum laude. Na zijn schooljaar moest hij af scheid nemen van zijn tweede- ouders, want er volgde nog een rondreis door enkele staten, waar bij onder meer Tenessee, Ohio, Washington D.C. en New York bezocht werden. Deze trip leverde hem nog een avontur op, dat gelukkig goed af liep. Op een kwaad ogenblik kwam hij namelijk tot de ontdek king, dat hij zijn portefeuille met onder andere zijn pas verloren had. Op het consulaat heeft men dan ook onder hoogspanning ge werkt om voor een nieuw pas poort te zorgen. Gelukkig kwam dit allemaal nog op tijd in orde en kon hij zich met 125 andere jon gelui op de „Groote Beer" insche pen voor Rotterdam. Alles bij elkaar noemt Peter deze reis een geweldige ervaring en zou hij graag nog eens terug willen voor een bezoek DIRECTIE AMSTERDAMS O.L.V.: „Weggezonden vrouw was niet zwaar gewond" Naar aanleiding van het bericht van 2 augustus, dat eeu 72-jarige vrouw na een aanrijding op 7 juli j.l. en een onderzoek in het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis te Amsterdam naar huis werd gezonden, en een huisarts later opneming in de Valeriuskliniek nood zakelijk achtte, waar de dame vol gens de politie is overleden aan een schedelbasisfractuur, deelt de direc tie van liet O.L.V. mee, dat zij een onderzoek lieeft ingesteld. Daarbij is gebleken „dat de patiën te aanstonds bij binnenkomst door een bevoegd arts is onderzocht, waar bij werd vastgesteld dat zij slechts licht gewond was. De in de pers ver melde diagnose „schedelbasisfrac tuur" is onjuist, hetgeen ook bij het latere onderzoek in de Valeriuskli niek is bevestigd. Enkele uren na thuiskomst van de paetiënte zijn op andere gronden, onvoorziene compli caties opgetreden, die opname in een ziekenhuis noodzakelijk maakten". De directie zegt in de verklaring het te betreuren, dat door mededelingen aan de pers van de zijde van terzake niet deskundige personen buiten het gasthuis een vals licht op de toe dracht van de zaak is. geworpen en I ten onrechte het vertrouwen in de j zorg van artsen en ziekenhuizen is ondermijnd. De politie deelde ons desgevraagd mede. dn diagnose „schedelbasis fractuur" te hebben opgekregen van nabestaanden van de overle den dame. De echtgenoot, de heer Wijnians zei ons, deze indicatie te hebben vernomen van de be handelende specialist in de Vale riuskliniek, waar de dame dezelf de avond van de bewuste dag is geopereerd. De chirurg, die de dame in de Va leriuskliniek heeft geopereerd en die tegenover de echtgenoot van het slachtoffer de diagnose „sche delbasisfractuur en hersenbloeding" had genoemd, verklaarde desge vraagd geen mededelingen aan de pers te kunnen doen over de toestand van aan hem ter behandeling toever trouwde patiënten. De Franse professor Esteban Martinez, hoogleraar aan de acedemie voor schone kunsten en wetenschappen in Parijs heeft een alfabet met acht letters, vier klin kers en vier medeklinkers ontwikkeld. Volgens prof. Martinez kunnen alle 72 bekende menselijke spraakgeluiden en alle t^len en dialecten met da acht let ters orden weergegeven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 7