Voetbaltoto op 21 of 28 augustus van start Kabinet Katanga: V.N.-troepen zouden hier vrede verstoren AMERIKAANS OPLICHTERSPAAR IN AMSTERDAM GEARRESTEERD KLANKBORd ANTHONY ARMSTRONG JONES RAAKT ZIJN BUTLER KWIJT VRIJDAG 5 AUGUSTUS 1960 RROV INC I ALE ZEEUWSE COURANT HOOFDPRIJS MOGELIJK VOOR MEER DAN EEN DEELNEMER (Van onze Haagse redactie) Naar wij vernemen zijn liet Comité Sportprijsvragen en de Nederlandse Sportfederatie op het ogenblik druk in de weer met de organisatie Aan de nieuAve Aoetbaltoto, AvaarAoor zij zich gezamenlijk kandidaat hebben gesteld. Het ligt in de bedoeling reeds op 21 augustus Aan start te gaan, maar men dient er ernstig re kening mee te houden, dat de begin datum een week AerscIiOAcn zal moe ten worden. Belangrijke vertegen- Avoordigers Aan de bij de pool be trokken instanties blijken namelijk met A-akantie in liet buitenland te a ertoeven, zodat de besprekingen, die zich overigens al in een vergeAor- derd stadium bevinden, niet in het tempo verlopen, dat een begïu op 21 augustus onvoorwaardelijk Avaar- schijnlijk maakt. Auto door trein gegrepen, chauffeur gedood Donderdagochtend omstreeks zes uur is op een niet beveiligd overpad nabij do Schieweg te Delft een veetrans- nortauto door een trein gegrepen en in de naast tie spoorbaan gelegen sloot terecht gekomen. De chauffeur, de 22-jarige 11. \V. Koot uit Delft, die pas enkele maanden Avas gehuwd, Averd uit de auto geslingerd en moet op slag dood zijn geweest. De bestuurder van de trein, de zoge naamde Benelux-trcin, die om 6.03 uur uit Delft was vertrokken, remde krachtig, doch kon het ongeluk niet voorkomen. Door het sterke remmen werd een der treinpassagiers aan het hoofd gewond. Bij de aanrijding Avas de cabine van de vrachtauto losgesla gen. In de vrachtauto bevonden zich zes A'arkens. Ofschoon ook de auto in dp. sloot terecht kwam, brachten deze varkens het er levend af. Het ongeluk moet te wijten zijn aan het feit, dat er donderdagochtend vroeg plaatselijk een dichte ïpist hing. 15 jaar Slot van pag. 1) geen gehoor. Zij konden geen gehoor vinden, omdat de kwestie van een mogelijke atoomoorlog onverbreke lijk is verbonden met de tegenstelling tussen Oost en West en met de vraag of er coëxistentie vreedzaam sa menwonen tussen de communisti sche en niet-eommunistische landen mogelijk is. Zolang die vraag niet althans enigermate - is opgelost, zal de dreiging van een atoomoor log blijven bestaan en zullen de vol keren 'van het Westen zich bij deze verschrikkelijke dreiging moeten aanpassen. Als men na vijftien jaar terugblikt naar Hiroshima dan kan alleen maar geconstateerd worden dat die enkele atoombommen niet een einde bete kenden, maar het begin van een nieu- Ave bewapeningsAvedloop, waarvan de slotfase thans nog niet te zien is! AI is het nog niet officieel bekend aan Avie de vergunning voor de ex ploitatie zal aa'orden gegeven, mag men verwachten dat particuliere in stellingen, die op zuiver zakelijke basis de exploitatie ter hand Avillen nemen, zullen worden uitgesloten. Minister Beerman blijkt er name lijk een a'oorstander van te zijn, de clubs bij het werk in te schakelen, \a-at een principieel verschil bete kent ten opzichte a'an de zuiver zake lijke opvatting. Hel; is inmiddels avcI zeker, dat dc deelnemers aan de nieinve pool geen lid of donateur van een sportvereni ging zullen behoeven te zijn. Zij zul len zich slechts voor één gulden vijf tig dienen te laten registreren. Het Comité Sportprijsvragen en de Ne derlandse Sportfederatie, die naar men aanneemt de vergunning- zul len krijgen, hebben reeds besloten de nieuwe pool bij het kantoor Aan de Iv.X.V.B. in Den Haag onder te bren gen. Zij zullen daar gebruik kunnen maken van liet registratiesysteem van dc K.N.V.B. Van de zijde van de bond werd er ons nog op geAvezen, dat er in de nieuwe toto per keer nteer dan één inzender met vijftien goede uitslagen deelnemer vijftigduizend gulden zal kunnen Aviuneu. Zou er slechts één zijn dan betekent, dat, dat '1 bedrag, dat overblijft, Avanneer de vijftigdui zend gulden aan de winnaar is uit gekeerd gevoegd zal Avorden bij de tweede en de derde prijs. Op de rijksweg UtrechtDen Bosch, dersbus, ecu eementwugrn cn een ter hoogte van Vianen, is donderdag- mestwagen betrokken. Waarscliijn- morgen een ernstig verkeersongeluk lijk door een verkeerde inhaalma- gébeurdwaarbij een dode en twee noenvre van de bestuurder run de gewonden zijn te betreuren. Bij hel bestelwagen zijn dc wagens nu t rlk- ongeval waren een kleine bestelwa- aar in botsing gekomen, gen met vier inzittenden, een mini- Het Wereldgebeuren Frisse aanpak Zijn er op het gebied der binnen landse politiek aanwijsbare nu- l ance-verschillen tussen dc De- i mocratische en de Republikeinse par- I tij in de Verenigde Staten, op bet punt van het buitenlandse beleid I stemmen de programma's vrijwel overeen. Dit is \-ooral toe te schrij- j ven aan de activiteit van Nelson A. Rockefeller, wiens kritiek op bet be- i leid van de rcgering-Eisenhower, on- j der meer ook met betrekking tol vraagstukken van buitenlandse poli- J tiek. op de Republikeinse conventie j te Chicago te elfder ure leidde tot 1 een akkoord met Richard Nixon, de vice-president, die toen zijn solidari teit met Eisenhower liet varen omdat 1 hij voelde, dat plaatsnemen in Roc- kcfellers bootje hem in politiek op- j zicht geen windeieren zou leggen. En. zo kan de Republikeinse kandidaat j voor het presidentschap Nixon in de gisteren begonnen verkiezingscam- i pagne evenals zijn Democratische 1 tegenstander John F. Kennedy plei- j dooien houden voor vernieuwing en j voor een frisse aanpak, hoewel hij zelf bij dc oude aanpak nauw was betrokken. Op zijn rondreis dooi- de States j zal Nixon ongetwijfeld vele malen in andere bewoordingen de merkwaardige toezegging herhalen I die hij op de Republikeinse conventie deed: ..Wij zullen de beloften vervul len, die de Democraten doen. wij zul- j len succes hebben, waar zij misluk- NA DIEFSTAL IN KRABBENDAM BEST BIEB. Mevrouw Peggy Hug- gins uit Littlehampton in Engeland heeft de harten van alle bierbrou wers gewonnen met de mededeling, dat haar geranium in drie jaar tijd twee en een halve nieter groot ïs ge- worden, omdat zij hem slechts bier te drinken geeft. BOF. Leerlingen van een onderwijs inrichting in Bad Driburg, in West- falen, die tijdens een reisje naar Bei- lijn ook een bezoek brachten aan een Avereldbekende industriële onderne ming. Averden na een rondgang door het bedrijf uitgenodigd a-oor een „kleine versterking" van de inwen dige mens. Er verscheen een aantal zeer rijke gangen op tafel, tot vreug de der bezoekers, die slechts op aard appelsalade en worstjes hadden ge rekend. Na de maaltijd bleken de gasten het „slachtoffer" te zijn ge weest van een misverstand. Het f eestetent je Avas bestemd geweest voor een buitenlandse economische cuiteit delegatie. Op station stonden 10 volle koffers klaar (Van onze correspondent) De rijkspolitie te Warnieiiluiizeii in samenwerking met de districtsrecher che te Alkmaar heeft in Amsterdam een goede vangst gedaan. Door snel en kundig speunverk is het hun ge lukt de dader te arresteren A'an de maandag in Krabbendam gepleegde diefstal Aan 5600 gulden. Het betreft hier de 34-jarige Ameri kaan J. E. L. die in gezelschap van zijn vrouw dc 27-jarige uit Amster dam afkomstige buffetjuffrouw J. I1'. K. M. een bijzonder sluwe oplichtings affaire op Louw had gezet. Dc arres tatie Averd net op tijd verricht, want de Amerikaan, die zich voor hande laar uitgaf en zijn echtgenote hadden reeds alles In gereedheid gebracht om de wijk te nemen naar Amerika, Op het moment dat ze hun Inkopen liad- den gedaan en op het station tien' vole koffers klaar stonden om naar Parijs te worden vervoerd, sloeg dc arm van de wet onverbiddellijk toe. De Amerikaan verbleef klandestien in ons land en was reeds eerder dooi de vreemdelingendienst uitgewezen. De geraffineerde oplichter heeft: waarschijnlijk geprofiteerd van het feit dat een verblijf in (le kust streek met zoveel toeristen minder opvallend is. Hij had met zijn vrouw met Avie hij op 27 mei j.l. trouwde een onderKonien gezocht l»ij een veehouder aan het Noordhollands kanaal, nabij Schoorldam. Eerst 'kwam hij in contact met een Ariend van dezë A'eeliouder. Deze vriend verklaarde zich bereid te helpen, omdat de a'eeliouder het echtpaar niet langer meer kon herbergen. De vriend wist Avel een adres in Krab bendam. De Amerikaan stemde grif toe. In zijn hoofd rijpte een plannetje. In ver schillende gesprekken met de .vriend en de veehouder immers bad hij het een en ander opgevangen over de a'er- koop a'an koeien en de plaats Avaar de heer De Jong (zijn nieuwe pension houder) zijn geld bewaarde. Afgelo pen maandag toog het echtpaar opge wekt naar Krabbendam om een af spraak met de heer De Jong te ma ken. Het gesprek verliep allerplezie rigst. Er Avas echter een moeilijkheid te ovewinnen. Het vertrek dat dc heer De Jong verhuurde, stond vol met meubelen. De Amerikaan stapte echter luchtig over dit bezwaar heen. Dat betekende immers niets. Dat uit ruimen was zo gebeurd. Ze konden eigenlijk meteen wel beginnen. Het echtpaar ging met de lieer De Jong naar de kamer om de meubelen te verwijderen. Tijdens die nijvere bezig heden werd de diefstal volbracht. Koelbloedig en in feite in aanwezig- De universiteit van Indonesië heeft van de Roekefellerstichtïng een lening gekre gen van 42.000 dollar voor de aankoop van materiaal A-oor laboratoria en bi bliotheek van de veeartsenijkundige fa- Bogor. Artis-bezoekers gewaarschuwd voor ondeugende aap „Blijft achter dc hekjes en komt nooit te dicht in de buurt van de kooien" is de welgemeende raad die de leiding van de Amsterdamse dierentuin Artis aan de bezoekers geeft. Een onvoorzichtige dame. die dezer dagen over het hekje stapte dat het publiek op een af standje van de apen houdt, hoorde plotseling iels kraken en bemerk te tot haar grote schrik dat een a-olwassen Lampongaap zich met een enkele forse ruk meester maakte van haar rok. die het dier in een oogwenk door de tralies trok. Het colbertje van haar echtge noot moest het gestolen kledingstuk, dat later door een oppasser in deplorabele toestand weer aan de aap kon worden ontfutseld, ver vangen. Een andere dame, die zich teveel vooroverboog, heeft ettelijke mi nuten lang met haar armen omhoog staan worstelen om te voorko men dat zij door dezelfde aap van haar nogal wijde trui werd ont daan. Het dier had deze aan do tailleboord te pakken gekregen en met een ruk bijna over het hoofd getrokken. Slechts door de armen boven het hoofd te spreiden, wist de bezoekster een zekere ramp af te wenden. heid van de heer De Jong zelf. De Amsterdamse buffetjuffrouw wist met een vriendelijk gesprekje de heer De Jong zodanig af te leiden dat haar echtgenoot zijn gang kon gaan. Laatstgenoemde stevende op de plaats af Avaar dc geldkist verborgen was, brak de kist open en liet de duizenden guldens met één greep in zijn zak ver dwijnen. De, heer en mevrouw L. spraken met de heer De Jong af dat ze omstreeks zes uur zouden komen. Ze zijn echter niet teruggekomen. Be grijpelijk. Even later miste de lieer De Jong zijn geld. Jongen bekneld geraakt en later overleden De twaalfjarige Willibrord van der Heulen uit IJmuiden is in het Wilhel- mïnagastliuis te Amsterdam OA'erle- den aan de Aenvondingen die liij dins dag j.l. opliep, toen hij bekneld raak te tussen een transportband en de deurstijl van een buis. De jongen stond op de Middenweg te kijken naar zijn broer, die een trek ker mét oplegger bestuurde. Op een gegeven moment reed de trekker een transportband aan, waardoor de jon gen werd bekneld tussen de transport-, band en de deurstijl. Zijn borstkas was ingedrukt. Hij was al tweemaal gewaarschuwd niet op deze plaats te gaan staan. Na een maand ontslag genomen Dc grijze Thomas Cro- nin, butler van prinses Margaret van Enge land en liaar echtge noot Anthony Arm strong-Jones, heeft zijn nieuwe betrekking reeds na een maand op gezegd. Als een goede Engelse butler heeft hij over zijn vertrek uit Ken sington Palace niets gezegd en tegelijk al les. Hij had niets dan waardering voor de prinses en repte met geen woord over An thony. Gisteren is Thomas verhuisd van hgt pa leis naar een huis in de buurt waar hij een ka mer heeft. Hei gebeur de onder het wakend oog van Britse journa listen, dié negen kof fers cn ongeveer tien pakjes en doosjes tel den plus een leunstoel. In de deuropening van zijn nieuwe woning stond de grijze Thomas de pers te Avoord. Hij bcves tigde, dat hij ontslag had genomen en zei: „Het is heel vervelend, dat dit be kend is geworden. Ik had het plezieriger ge vonden. en ik Aveet ze ker het paleis ook, inr dien alles onopgemerkt had kunnen gebeuren. Ilc ben al dertig jaar butler en ik verwacht, dat liet niet moeilijk zal zijn een andere be trokking te vinden". Hij voegde daaraan toe: „Ik geef er de voorkeur aan. dat even tueel commentaar van de zijde van het- paleis komt. Wat het. paleis ook zegt, Indien er iets gezegd wordt, ik bep er zeker van dat het juist zal zijn. Al leen 'in zeer bijzondere omstandigheden zou ik oen verklaring \'an het paleis tegenspreken". Hij noemde het een rukkelijk a'oorrecht onder prinses Marga- ret te hebben gediend. Over Armstrong-Jones zei hij niets en op de vraag ol; er een ruzie was geweest antwoord de lyj: „Geen commen taar. U begrijpt mijn positie". Oorlogsmisdadiger F. Frankenstein al maanden vrij (Van onze Haagse redactie) Het departement A'an justitie (lat zich altijd in uevejpn hult als liet gaat OA'er de vrijlating van oorlogsmisda digers. heeft eerst thans toegegeven dat de Duitse oorlogsmisdadiger F- Frankenstein, die lid was van de S.D. te Apeldoorn, in oktober van liet vorig jaar is vrijgelaten. Frankenstein, die in 1946 ter dood werd veroordeeld, maar gratie kreeg, was verantwoordelijk voor de dood van zes joodse gevangenen, waaron der een vrouw en een vijfjarig kind, alsmede een illegaal werker. Het departement weigerde de berich ten te bevestigen maar ontkende ze ook niet die melden, dat nog dit jaar twee andere zware Duitse oorlogsmisdadigers, n.l. het oud-lid van de S.D. te Rotterdam. J. W. Hoffman, en de plaatsvervangend commandant van het kamp Amers foort, J. F. Stöver, in vrijheid zullen worden gesteld. Wereldconferentie Y.M.C.A. in Loosdrecht begonnen Als gevolg Aan een in 1955 in Parijs genomen besluit organiseert de. we reldbond van Christen-jongeren, do Y.M.C.A., eens in de vijl' jaar een conferentie, waarbij jongemannen en meisjes uit alle vijf werelddelen bij eenkomen om te discussiëren OA'er ac tuele, problemen. Dit jaar (t.m. 13 augustus) houdt de Y.M.C.A. een dor- li.iive intercontinentale bijeenkomst O' Thomas Cronin is een zwaargebouwde vrijge zel a;an tegen de a'ijf- tig. Voordien is hij but ler geweest bij de Amerikaanse ambas sadeur in Londen. in liet marine-opleidingskamp pp de Loosdrechtse heide. Bijna 700 jongeren uit alle vijf we- reiddclen zijn in dit kamp een tiental dagen te gast. Kampcommandant is kapitein ter zee J. N. J. van der Ley. Het thema van de conferentie luidt „In Zijn band". Het is ontleend aan j.de Negro-spiritual „He's got the Avhole world in His Hands". In de A'laggenparade waarin 47 na tionale doeken Averden getoond, werd ook een juist vervaardigde Kongo- vlag gedragen door een vertegeu- Avoordiger van deze jonge staat. Nederland heeft zich intussen gepre senteerd met een door de C.J.V. en de A.M.V.J. verzorgd spel. Slot van pag. 1 ontstaan die in een stammenoor- log kunnen ontaarden", aldus het memorandum. Tsjombe deelde aan de pers mee, dat een nieuwe ontmoeting tussen hem zelf en dr. Bunche zal worden be legd, zodra het antwoord van Hani- marskjöld zal zijn ontvangen. Radicaal Premier Loemoeniba van Kongo lieeft gisteren op een persconferentie in Tunis gezegd dat hi j „radicale nïeu- avc maatregelen" zal nemen als alle Belgische troepen niet uit Kongo ver dwenen zijn voordat hij in Leopold- stad terug is op 8 augustus. Hij zei niet vvat dat voor maatregelen zouden zijn. Premier Tsjombe vau Katanga noemde lii.j een verrader. In Lcopoldstad a'erklaarde minister Kasjamoera op diens persconferentie in antAvoord op vragen over zijn standpunt ten opzichte van het com munisme, dat dc Kongolezen noch kapitalisten, noch communisten zijn. Zij A'olgen, zo sprak hij. de conven tionele neutrale, nationalistische lijn van de r.iemve landen van zwart Afrika. De minister voegde hieraan toe, het verstandig te hebben geoor deeld, het door de Belgen ingestelde a'erschijningsverbod voor de commu nistische pers in Kongo voorlopig te handhaven. Vlucht Volgens United Press International neemt intussen dc vlucht van Euro peanen uit do provincie Katanga steeds groter vormen aan. Vooral in Jadotville en omgeving, de stad vvaar de muitende „Force Publique" iu de eerste dagen van het oproer lieel erg heel t huisgehouden, trekken de Euro peanen thans overhaast Aveg, terug naar Rhodesia waar zij eenmaal eer der heen waren gOA-lucht. Bedrijven Uit een onderzoek van de Federatie der provinciale verenigingen a-an Kongolese particuliere ondernemin gen is intussen gebleken, dat op de 200 getelde zetels van 'maatschap pijen in Kongo en Roeanda.Oeroendi er 189 (95,5 procent) hun activiteit hebben a'oortgezet. Bij 130 zetels, of 65 procent, is het Europese personeel a'oltallig geblev'en en in 57 andere zijn voldoende Europeanen aamvezig' om voortzetting van het bedrijf te verzekeren. Het aantal door de Euro peanen ontruimde zetels bedraagt slechts 13. of 6.5 procent van liet totaal. Het Kongolese personeel is in 143 zetels (72 procent) volledig ter plaatse gebleven.. Persoonlijke factoren zullen in de nu aangevangen campagnes gezien dezè stand van zaken een grotere rol spelen dan zakelijke. Opinie-onderzoekers hebben wat dit betreft al becijferd, dat de alleen reeds door zijn jongensachtige aan blik aan zekere „vernieuwingsverlan gens" beantwoordende en bovendien niet slechts door een innemende vrouw en een stel charmante zusters vergezelschapte Kennedy iets meer dan 50 procent der kiezers op zich zou kunnen verenigen. Daarbij komt. dat de Democraten, die de naam hebben meer de partij van de „eenvoudigen" te zijn (miljo nair Kenndy behoort zelf tot de vele uitzonderingen op die regel) de laat ste jaren steeds meer aan invloed hebben gewonnen. Sinds 195S bezet ten zij bijna tweederde van de Con- greszelels. Vierendertig van de vijf-/ tig gouverneurs zijn Democraat. De mocratische burgemeesters vindt men in 128 van de 177 grote steden. Opinievorsers vonden uit dat a-ijfen- vijftig procent van de Amerikanen zich als Democraat beschouwt. Slechts 36.7 procent' noemde zich Republikein: 8.3 procent zei onafhan kelijk te zijn. f de vorig jaar nog In Moskou tegenover Kroesjtsjew opnieuw bewezen debatvaardigheid van Nixon. respect voor zijn achtjarige ervaring ten Witten Huize en de eveneens niet te onderschatten char me a'an zijn vrouw Pat opgewassen zullen zijn tegen Kennedy's offensief, is nog een open vraag. Juist omdat het persoonlijke element zo'n belang rijke Vol zal spelen, is het daarom niet onwaarschijnlijk dat Nixon reeds tijdens de campagne zou laten blij ken. zijn mogelijke tegenstander Rockefeller - die net als Kennedy jongensachtig, miljonair en populair is - bij een Republikeinse verkie zingszege te willen benoemen tot mi nister van buitenlandse zaken. Zou Rockefeller (die niet wilde meedin gen naar de kandidatuur a'oor het presidentschap of voor het vice-pre- sklentschapvandaag of morgen een grote reis naar het buitenland on dernemen. dan zou men daaruit vol gens diplomatieke waarnemers in Washington al de conclusie kunnen trekken dat hij voor dit ambt wel te vinden is en dat van Nixons zijde al een wenk in die richting zou zijn gege\'en. Zou op die manier Rocke feller door Nixon in de a-erkiezings- boot worden genomen, dan kon dat de politieke windrichting in het voordeel van Nixon veranderen, al zou een bekendmaking van Democra tische kant dat ook ex-president schapkandidaat Adlai Stevenson voor het ministerie van buitenlandse zaken I in aanmerking kwam, weer een deel J van die luchtbeweging uit Nixons zei len nemen. Maar of- Rockefeller (die reeds regeringsfuncties a'ervulde op het gebied van de betrekkingen met Latijns-Amerika en van de hulp aan onderontwikkelde gebieden, die onder meer als adviseur voor buitenlandse politieke kwesties van president Eisenhower heeft gediend en tegen woordig gouverneur van New-York is) dan wel Stevenson op buitenland se zaken komt, of misschien iemand wiens naam nog in het geheel niet naar voren is gebracht, het staat wel vast dat de „nieuwe generatie", waartoe Nixon en Kennedy worden gerekend, vast voornemens is. de Verenigde Staten tot een frisse ideeënbron en een inspirerende kracht in de westelijke wereld te maken. Nederlandse Spoorwegen wilden niets van Walletjesfilm weten De Nederlandse Spoor wegen hebben hun me- deAverking aan de Ita liaanse film die regis seur Luciano Emmer over de Amsterdamse Walletjes maakt, ont zegd. In het scenario van de film, die waarschijnlijk „Het meisje achter het venster" gaat heten, is een scène opgenomen die zich zou moeten af spelen op het Centraal Station in Amsterdam, waar een Belgische stoomtrein met een Ita liaanse mijnwerker aankomt. De mijnwer ker is uit Flenu 'in het mijndistrict de Borina- ge vertrokken om hier in Amsterdam contact te zoeken met een der Walletjesfig'urcn. Voor deze scène had men van de Belgische spoorwegen medewer king gekregen. Het treintje zou namelijk naar Amsterdam sto men en alles was ge reed om daar opnamen te maken. Toen do Nederlandse Spoorwegen er evenwel lucht vau kregen dat de film voornamelijk zou handelen over de praktijken op de Am sterdamse Walletjes, weigerden zij een film- vergnnniug af te géven, stof doen opwaaien en de Italiaanse gezant heeft zelfs getracht, l>i j het ministerie van ver keer en waterstaat- te bemiddelen. De Spoor wegen waren echter niet te vermurwen, te meer daar men al jaren strijd voert tegen de runners die voor het Centraal Station reizi gers naar de Walletjes lokken. Men heeft de Belgische spoorwegen te ver staan gegeven, dat men de trein daar beter kon houden, omdat van fil men op het Centraal Station in Amsterdam geen sprake zou zijn. De scène is nu opgeno men op het station van Antwerpen. NELSON A. ROCKEFELLER ...óók' miljonair, ook populair...

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 5