PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Komst V.N.-troepen naar Katanga uitgesteld; kwestie naar „Veiligheidsraad" Opengedraaide Stationsbrug ontwricht op spitsuren stadsverkeer BILT Tsjombe verklaart na protest bij Bunche: BELGISCHE AMBASSADEUR DOOR KONGOLEZEN UITGEWEZEN; BELGISCHEHULP ONWELKOM BOTSING IN DUITSLAND: EEN DODE, ZES ZWAAR GEWONDEN PRINSESIRENE f l MEERDERJARIG f HET WEER IN EUROPA 203e jaargang - no. 182 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 5 augustus '60 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per mm. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60 tel.2355 4 lijnen (b.b.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, -tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 4254 ('o.g.g. adv. 2234); Oost'ourg, G. F. de Pauwstr. 9. tel. 20: Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red. tel. 2425. adm. tel. 2094. bieden baar gezag in Katanga te I vestigen". De komst van de V.N.-troepen zal een onmiddellijke en algemene uittocht van de Europeanen met j alle gevolgen van dien veroorza- ken. Lieden die gaarne in troebel j water vissen zullen van de chan- tage van Loemoemba gebruik ma- j ken en de aankomst van de V.N._ I troepen zal wanordelijkheden doen j (Zie slot pag. 3 kol. 3) Premier Moise Tsjombe van Katanga heeft gis teren na een onderhoud met dr. Ralph Bunche, de vertegenwoordiger van secretaris-generaal Dag Hammarskjöld der Ver. Naties, meege deeld dat de komst van V.N.-troepen naar Ka- tanga op zaterdag a.s. zou zijn uitgesteld. Vol gens Tsjombe zou de komst van V.N.-troepen betekenen „dat 'de Verenigde Naties zouden worden gebruikt als een oorlogsinstrument, de vrede zouden verstoren, een conflict in Katanga in de hand zouden werken en zichzelf in discre- diet zouden brengen". Hij verwachtte dat Ham marskjöld de kwestie-Katanga thans opnieuw aan de Veiligheidsraad zal voorleggen. Een woordvoerder van de Verenigde Naties heeft gisteren te Elisabethstad in antwoord op vra gen van journalisten verzekerd, dat dr. Bunche zich heeft beperkt tot de toezegging, dat hij een volledig verslag van zijn besprekingen van gis- teren aan secretaris-generaal Hammarskjöld zou j uitbrengen. „Hij heeft nadrukkelijk verklaard, dat hij geen enkele beslissing kon nemen", aldus de woordvoerder. Intussen kwam uit Leopoldstad het bericht dat de Belgische ambassadeur in Kongo, baron Van den Bosch, door de Kongolese autoriteiten is uitgewezen. Hij moet vóór maandag het land verlaten. De Kongolese minis ter van voorlichting Kasjamoera die dit bekend maak te, antwoordde bevestigend op de vraag of het verbre ken van de diplomatieke betrekkingen betekent, dat de Kongolese regering- Belgische financiële en techni sche hulp van de hand wijst. Het besluit tot uitwijzing van ambassadeur Van den Bosch was volgens hem mede gebaseerd op diens politieke activiteit, met name verklaringen en toespraken over Katanga en pleidooien voor een federalistische oplossing. Geen ministers bij aankomst van Bunche Toen dr. Bunche gisteren op het vliegveld van Elisabethstad (Katan ga) aankwam, was er niemand van het Katangese kabinet aanwezig om hem te verwelkomen. Hij werd be groet door de Belg graaf Harold Das- premont-Lynden, die de Belgische technische bijstand in Katanga leidt, en een medewerker. Er waren drie pelotons militaire politie onder lei ding van Belgische officieren en er speelde een militair muziekkorps, In een regeringsauto, die was voorzien T an de rood-wlt-groene vlag- van het onafhankelijke Katanga, reed hij naar het Sabenahotel, waar hij zijn intrek nam. Premier Tsjombe legde tegenover journalisten uit, dat dr. Bunche „als een agressor" naar Ka- tanga was gekomen, en dat daarin de reden voor de boycot gelegen was. „Hij komt niet ons ons standpunt te vernemen, maar om ons te zeggen dat de Verenigde Naties troepen naar 15 jaar Vijftien jaar geleden voerden Amerikaanse vliegers een be sluit uit, dat president Truman na een heel moeilijk beraad had ge nomen. Zij wierpen enkele atoom bommen af boven Japan. De eerste bom, die Hiroshima verwoestte op 6 augustus 3945, bracht niet de ver- wachte capitulatie. Er was een twee- de bom op 8 augustus boven Na- gasaki nodig om de Japanse oor logsleiders lot het inzicht te brengen, dat hun wrede spel was uitgespeeld en dat de eindafrekening werd ge presenteerd voor hun oorlogszucht en hun machtsbegeerte. De Japanse regering capituleerde en daarna mocht gezegd worden, dat we liswaar de atoomexplosies tiendui zenden slachtoffers hadden geëist, maar dat daartegenover het leven van honderdduizenden andere mensen was gered, mensen, die ongetwijfeld gedood zouden zijn, wanneer de oor log- op de traditionele wijze tot het bittere einde was voortgezet. Er stond dus tegenover de ..zwar te-' kant van verschrikkelijke atoomaanval nog een „lichte" zijde, die een zekere morele recht vaardiging ^af. De bom was gebruikt om een einde te maken aan een oor log en zij kon naar hét halve mensdom hoopte zelfs het einde betekenen van alle grote oorlogen. Thans is het vijftien jaar later. De enkele atoombommen van 1945 zijn thans toegenomen lot zeker vijftig duizend bommen en andere atoomwa pens. Rusland meldt met trots de aanmaak van steeds geduchter atoomraketten en de Verenigde Sta ten lieten weten, dat ze binnenkort de beschikking hebben over een vliegtuig, dat acht waterstofbommen kan vervoeren. Het menselijk voorstellingsvermogen schiet tekort om zich een beeld te vormen van de vernietigende kracht, welke in al die atoomwapens is op gehoopt. Vijftien jaar later is het voor ieder duidelijk geworden, dat die bommen op Japan niet een ein de betekenden, maar een begin en wel het begin van een dodelijke vrees voor een nog verschrikkelijker oorlog, dan die welke in 1945 afliep. De mensheid immers is nu in staat zichzelf zo ongeveer te vernietigen. En de legeringen bleken niet bij machte een redelijke bescherming te gen dat gevaar te bieden. Alle pogingen om door overeenkom sten tot beperking of afschaffing van de atoomwapens te komen, zijn mis lukt. Leidende figuren in het kerke lijk, het wetenschappelijk en het po litieke leven, hebben niet opgehou den te waarschuwen, maar zij vonden (Zie slot pag. 3 kol. 1) Katanga willen sturen. Als dr. Bunche ons wil zien, kan hij zich bij ons officiële regeringsbureau melden. Ik heb geen plannen om naar hem toe te gaan en hem te ontmoeten". Bunche meldde zich later en sprak twee uur met Tsjombe. Memorandum In een memorandum, dat na dit ge sprek aan Bunche werd overhandigd, werd uiteengezet waarom Katanga „gebruik had gemaakt van het zelf beschikkingsrecht", waarbij onder meer werd opgemerkt dat op dc Ron de-Tafel-Conferentie van Brussel geen rekening is gehouden met de volken die in de Kongo leven. Katan ga kan de grondwet van Kongo niet overtreden omdat de volksvertegen woordiging van Kongo die nog niet heeft goedgekeurd, zo wordt voorts onder meer in dit memorandum ge zegd. „In deze omstandigheden kan de regering van Katanga zich onmo gelijk aan het gezag van de cen- trale regering onderwerpen. De regering van Katanga protesteert tegen het zenden van V.N.-troe pen, „want de Verenigde Naties zijn belast met een pacificatie opdracht terwijl niemand betwist dat in Katanga vrede en rust heersen. De komst van de V.N.- troepen betekent een inmenging in de binnenlandse aangelegeheden van Katanga omdat zij de centra le regering de gelegenheid moet Prinses Irene bezocht de Floriade Aan de vooravond van haar 21e ver jaardag heeft prinses Irene gister middag een bezoek gebracht aan de „Floriade" te Rotterdam. In gezel schap van haar grootmoeder, prinses Armgard, kwam zij in haar eigen auto aangereden, liet aan de hoofd ingang toegangskaartjes kopen en begaf zich vrij spoedig naar het ro sarium achter het museum Boymans- Van Beuningen. Daar hebben beiden, rustig gezeten op een bankje, wel een uur lang van de prachtige aan leg genoten en het langsparaderende publiek gadegeslagen, zonder dat iemand van de bezoekers hen herkend heeft. 0 Het eommunistisdi-Chhiese persagent schap Nieuw China heeft bericht dat Chi na en Birma een grote mate van over eenkomst hebben bereikt over „belang rijke onderwerpen" met betrekking tot het Chinees-Birmees grensgeschil. TWEE NEDERLANDSE WAGENS botsing gekomen. Een yeertien- jarig Engels meisje is daarbij I om het leven gekomen. Twee Gistermiddag zijn bij Dibber-j en vier Nederlanders de autobahn tussen ziJn ernstig gewond opgenomen in liet ziekenhuis te Buchholz. Postbeambten haalden slachtoffers uit brandende auto's sen op Hamburg en Bremen twee Ne derlandse auto's met elkaar in In Brussel zijn de eerste Belgische militairen uit Kongo teruggekeerd. Uil de foto blijkt wel hoe overgeluk kig deze Belgische moeder was om haar jongen weer heelhuids terug te Het ongeluk gebeurde, doordat van een in Rotterdam gehuurde auto een band sprong. De wagen vloog de baan voor de tegenovergestelde rijrichting op en kwam daar in botsing met de kleine personenauto van de familie Van O. uit Nieuw Weerdinge. Na de botsing vlogen de auto's in brand. De dochter van het Engelse echt paar dat de Rotterdamse auto had gehuurd, is aan brandwonden bezwe ken. De ouders van het meisje, de heer en mevrouw Lloyd uit Londen, zijn opgenomen in het ziekenhuis, evenals de vier inzittenden van de auto uit Nieuw Weerdinge, een echt paar met twee kinderen, resp. 8 én 6 jaar oud. Twee postbeambten, die het eerst op de plaatst van het on geluk waren, hebben de inzittenden uit de brandende wrakken bevrijd. II. K. H. PRINSES IRENE VIERT VANDAAG HAAR SISTE VER JAARDAG. Foto Max Koot). Omgekomen op huwelijksreis Op de rijksweg Roerinond-Sittard is gistermorgen de 22-jarige mevrouw B. van der Weiden uit Apeldoorn om het leven gekomen bij een auto-onge luk. Haar man werd ernstig gewond. Zij waren woensdag pas gehuwd. Het paar was op huwelijksreis in een kleine auto. Het ongeval gebeur de toen de heer Van der Weiden, die de auto bestuurde, naar links uit week omdat een voor hem rijdende wagen plotseling afremde. Daarop ontstond een botsing met een tegen ligger. waarbij mevrouw Van der Weiden uit de wagen werd geslin gerd. Zij overleed vrijwel onmiddel- Uit auto geslingerd: twee doden Op de weg Utrecht-De Blit zijn gis teravond bij 'n verkeersongeval twee personen gedood en een zwaar ge wond. Een kleine personenauto met drie inzittenden komende uit de rifch- ting Bunnik stak de voorrangsweg over en werd gegrepen door een uit de richting Zeist komende vrachtauto met aanhangwagen, bestuurd dooi de 23-jarige C. A. D. uit Rotterdam. De auto draaide om zijn as en de 76-jarige chauffeur R.°K. Arkema Bilthoven en zijn medepassagier uit de ongeveer 70-jarige heer J. de Jong en mevrouw De Jong-Stark, eveneens uit Bilthoven werden eruit geslingerd. De heer Arkema kwam onder een wiel van de vrachtauto terecht en was op slag dood. De heer De Jong werd zeer zwaar gewond overge bracht naar het diaconessenzieken- huis in Utrecht alwaar hij inmiddels is overleden. Mevrouw De. Jong liep een schouderfractuur en ernstige snijwonden op. TELEFOONTJE ...VIA DE MAAN C Tussen twee ingenieurs, de een in New Jersey en de ander in Cali- V fornië, is dezer dagen een kort telefoongesprek gevoerd dat niet r langs kabels over land liep, maar over een radioverbinding via de y maan. Ingenieur WiUiam C. Jalces bracht vanuit een laboratorium in Holmdel, in de staat New Jersey, de verbinding tot stand met in genieur Walter K. Victor, die bij het raketarsenaal in Goldstone (Ca- lifornië) werkt. In beide laboratoria staan radioinstallaties, die uit zenden naar de maan. De maan fungeert als „radiospiegeV'en kaatst de signalen terug. De eerste xcoorden van Victor bereikten «fr Jalces na Ij-S seconde. Deze vertraging bleef bestaan, omdat de 1 voor- den van de beide ingenieurs vanuit de laboratoria naar de maan en 5 terug ziaar de aarde gingen. Onderwerp van gesprek was... het weer. V>A*WWWVWWVWV\AAiVWIAVVWWWWWWVVVVWW PROBLEMEN IN MIDDELBURGS CENTRUM Volgens de weerrapporten avond 7 uur: Den Helder, zwaar bewolkt Ypenburg, licht bewolkt Vlissingen, onbewolkt Eelde. licht bewolkt De Bilt, half bewolkt Twente, regenbui Eindhoven, onbewolkt Zuid-Limburg, onbewolkt Helsinki, zwaar bewolkt Stockholm, zwaar bewolkt Kopenhagen, zwaar bewolkt Aberdeen, geheel bewolkt Londen, zwaar bewolkt Amsterdam, zwaar bewolkt Brussel, zwaar bewolkt Luxemburg, licht bewolkt Parijs, half bewolkt Bordeaux, onweer Nice, zwaar bewolkt Berlijn, zwaar bewolkt Frankfort, licht bewolkt Münclien. licht bewolkt Zilrich, zwaar bewolkt Genève, onweer Locarno, regen Wenen, onbewolkt Belgrado, onbewolkt Rome. zwaar bewolkt Madrid, zwaar bewolkt gister- 39 gr. 22 gr. 22 gr. 19 gr. 22 gr. 20 gr. 23 gr. 23 gr. 15 gr. 18 gr. 21 gr. 36 gr. 21 gr. 22 gr. 23 gr. 22 gr. 25 gr. 27 gr. 24 gr. 16 gr. 25 gr. 24 gr. 25 gr. 26 gr. 25 gr. 24 gr. 26 gr. 50 gr. 27 gr. Politie: „Wat minder vaak zou verbetering brengen" ER ZIJN Middelburgse oudere heren, die speciaal de feestda gen en donderdagen gedurende de zomermaanden „vrijmaken" om post te vatten op de Sta tionsbrug, waar ze dan met ein deloos geduld van uur tot uur naar auto's, motoren en fietsen kijken... Vooral wanneer de brug wordt opengedraaid, be ginnen hun „drukke-verkeers- ogen" te schitteren: er na schui ven de files bumper-aan-bum- per de brug op en af. Ze kunnen genieten, want minstens elk half uur is het prijs: brug-open- files, een verkeersbeeld, dat de hoofdstedelijke politie vooral gedurende de spitsuren minder kan waarderen dan die kijkende heren. Bij de brug kunnen de „knopen" nog wel ontward wor den, maar rond de „bottle neck". die Koningsbrug heet, en in de binnenstad, waar de files zich keer op keer doorwringen, ontstaat steevast een grotere of kleinere chaos. Ook gisteren was dat het geval. Ter wijl net in 't geheel geen bijzonder drukke donderdag was, ondanks de weekmarkt plus de kermis. Veer tien dagen terug, met de ringrïjderij en de vrije dag van de Belgen, was het zeker wat liet verkeer betreft driemaal zo druk. Maar toen had den de agenten ook veel meer moei te om de verkeersknopen te ontwar- ren, want die dag stonden de files naar de Stationsbrug soms tot aan de Markt, en gisteren maar tot aan de Segeersstraat... l)e verkeersmoeilijldieden zouden tot veel geringer proporties terugge bracht kunnen worden, wanneer op die speciale dagen de Stationsbrug gedurende de spitsuren wat minder vaak opengedraaid kon worden, ver telde de commissaris van de Middel burgse politie, de heer M. A. Rene- man. Meestal zijn liet zeiljachten, die erdoor willen en dan onmiddellijk aan de Losbade afmeren. Elkaar dwars Rijkswaterstaat heeft zeker oog voor de moeilijkheden, verzekerde "ir. H. Wieringa, hoofdingenieur van het ar rondissement Vlissingen, onder welk bureau de brug ressorteert. Verschil lende soorten toeristen zitten hier elkaar echter dwars: die te water en die te land. terwijl rijkswaterstaat beider belangen in het oog moet hou den. Temeer omdat Zeeland, en dus Middelburg ook, er van heide cate gorieën zoveel mogelijk wil aantrek ken. Een oplossing, die iedereen zal bevredigen, zag ir. Wieringa niet zo gemakkelijk gevonden. De normale scheepvaart legt het landverkeer overigens niet zoveel na righeid in de weg. De binnenschip pers weten immers, wanneer de brug voor hen geopend is, namelijk enkele momenten nadat de treinen naar Goes en naar Vlissingen vertrokken zijn. Zij hcuden daar dan ook reke ning mee. Talrijke toeristen maken (Zie slot pag. 2 kol. 4) VERWACHT... NU EN DAN ZON Nu en dan opklaringen en op de meeste plaatsen droog weer. Zwak ke tot matige wind, in hoofdzaak tussen noord en west. Weinig veran dering in temperatuur. STRAND VERWACHTINGEN (Van onze weerkundige medewerker) Ook vandaag overwegend zonnig en goed strandweer. Zwakke wind uit noordelijke richting. Temperatuur in de middag van 20 tot 21 graden. Zee water 18 graden. Vooruitzichten: rus tig strandweer met opklaringen, maar nog niet belangrijk warmer. ZON EN MAAN 6 augustus Zon op 5.09 onder 20.22 Maan op 39.45 onder 4.17

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1