ZWITSAL PILOOT STORM ontvoerd in de stratosfeer Maar liefde won IN TERNEIJZEN WOEDT EEN KLEINE MELK00RL0G Wind in de zeilen enGillette VAKANTIEVREUGDE SLOEG OVER IN BALDADIGHEID MOEDER WORDEN... 10 PROVINCIALE ZEEUWSE C OU RAN T VRIJDAG 5 AUGUSTUS 1960 PLOTSELINGE PRIJSVERLAGING Concurrentie tussen twee fabrieken De huisvrouwen in Terneuzen (en nog een enkele andere plaats in Zeeuwsch-VIaanderen) kregen dezer dagen op een voor haar wel heel goe de morgen te horen dat de prijs van de „losse" melk met 2 cent en van de zogenaamde dagmelk met 3 cent per liter is verlaagd. Zij, die in de meeste gevallen weinig interesse hebben voor de oorzaak van dit plotselinge, over een langere periode gerekend vrij belangrijke voordeel, zullen wellicht nauwelijks vermoeden, dat aan deze verlichting van hun uitgaven een lange en vaak pijnlijke geschiedenis is vooraf gegaan. Op het ogenblik woedt in Térneuzen namelijk een kleine melkoorlog. Het ophalen van de melk bij de vee houders en de distributie aan de ver bruikers kende in vroegere jaren weinig moeilijkheden. De slijter haal de de melk bij de boer en ging er zijn klanten mee af. Later kwamen de coöperatieve melkfabrieken in Zeeuwsch-VIaanderen er aan te pas, maar ook dit gaf geen aanleiding tot bezwaren. Anders werd het een tien tal jaren geleden, toen ook voor Zeeuwsch-VIaanderen de standaardi satie van kracht werd. Getracht werd de Zeeüws-Vlaamse fabrieken te doen samenwerken, maar door allerlei om standigheden is van deze samenwer king niets gekomen. Om de coöpera tieve gedachüe niet te verbannen werd 'na vele onderhandelingen, waarbij geen akkoord kon worden bereikt, aansluiting gezocht met een coöperatieve melkfabriek in Rotter dam, die het inmiddels te Terneuzen opgerichte „C.M.C." overnam. De aangesloten melkslijters en dat waren bijna allen in Terneuzen verplichtten zich alleen van deze co- operatie melk en melkprodukten te betrekken. In 1952 werd de melkslijterij in Ter neuzen gesaneerd. Velen waren het met deze gang van zaken niet eens. maar de melkslijters zetten door en men moest dus van een bepaalde melkslijter zijn melk betrekken. Er werd een anti-saneringscommissie in het leven geroepen en deze kon be werkstelligen dat de huisvrouwen keuze hadden uit 'drie melkverko- pers. Heel veel kwam daar in de praktijk niet van terecht en het grootste deel van de consumenten schikte zich in de gang van zaken. Voor enkele dagen echter werden huïs-aan-huis biljetten in de brieven bus gedeponeerd waarin de directie van "een concurrerende melkfabriek mededeling deed van het feit dat een (Advertentie) Zevenjarige jongen heelhuids aangeland na val in kolkende Niagara! Heeft. U dit écht gebeurde, adembenemende geval gemistJammer! viertal melkverkopers haar produk- ten zou presenteren. Er werd daarbij tevens op gewezen, dat geen enkele wet in Nederland iemand kan ver- lichten van een bepaalde melkver- oper of van een bepaalde fabriek produkten af te nemen. Prijsverlaging De Rotterdamse coöperatieve fabriek ging weldra over tot een prijsverla ging van, zoals reeds gemeld 2 cent per liter voor de „losse" melk en 3 cent voor de „dagmelk". Ook de te genpartij verlaagde haar prijzen. Van de zijde der coöperatieve fabriek werd medegedeeld, dat een prijsver laging reeds lang in de bedoeling had gelegen omdat men de prijzen in Zeeuwsch-VIaanderen gelijk wilde trekken met die in de steden, VRIJE HANDEL Zal het concurrerende bedrijf zoveel klanten kunnen winnen dat de sane ring geen betekenis meer heeft Deze vraag houdt thans de ingewij den bezig. Enerzijds zegt men dat het niet zo'n vaart zal lopen, maar aan de tegenovergestelde kant beweert men van wel. In ieder geval zegt de nieuwe concurrent, dat het niet in de bedoeling ligt de bestaande sanering te nekken, maar wel wil men, dat een melkverkoper zijn klant pro dukten van verschillend fabrikaat kan aanbieden. „Dit is onmogelijk", zegt de Rotter damse onderneming, want een melk slijter die zijn melk van een bepaalde fabriek betrekt, is in feite ook ver plicht de andere melkprodukten bij die fabriek te kopen. De huismoeders profiteren ervan, want zij hebben al heel vlug- uitgere kend dat de melkprijsverlaging over een jaar gerekend een aardig be dragje uitmaakt Vrachtauto's botsten bij Rilland-Bath De vrachtautobestuurder W. V. van de firma C. uit Breskens, moest don derdagmorgen omstreeks kwart voor zeven op de grens van Zeeland en Noord-Brabant nabij Rilland-Bath, seling afremmen voor een voor i rijdende vrachtauto van de fir ma R.. eveneens uit Breskens. De chauffeur-van deze laatste vracht auto, de heer A. J. A., week n.l. uit naar een parkeerplaats, waarvoor hij onverwachts snelheid verminderde. De bestuurder van de laatste zware vrachtauto reageerde hierop niet vol doende en botste tegen de achterzijde van de vrachtauto van de firma R. De wagen van de firma C. liep aan de voorzijde ernstige schade op. Per soonlijke ongevallen kwamen niet voor. Gillette is ideaal, ook op vakantie! Vanmorgen vroeg aan boord geschoren. En nu, na een heerlijke lange zeildag, nog steeds geen spoor van een baard. Niets scheert zó schoon, zó fris als Gillette. GILLETTE ROCKET 4.60 precisie-apparaat in handig etui met dispenser en 4 Blauwe Gillette mesjes Kamperland heeft eigen gereformeerde gemeente Kamperland heeft sinds woensdag avond een eigen gereformeerde ge meente. Op deze avond is tot ïnstitu- ering hiervan overgegaan. Voor deze gelegenheid werd een apar te dienst belegd, waarin de consulent voor de gemeente Kamperland, ds. P. Honkoop uit Yerseke voorging. Ds. Honkoop bevestigde eerst de ambtsdragers in hun ambt, te weten de heren J. Verburg en M. J. Bus- traan als ouderling en de heer T. L. van der Kreeke als diaken. In treffende bewoordingen wees ds. Hon koop op de plichten en de verant woordelijkheid die op de schouders van de ambtsdragers rusten. Hij wenste hen de wijsheid van Salomo toe om hun taak naar behoren te ver vullen. Daarna bepaalde ds. Honkoop zijn gehoor bij het Hooglied, hoofd stuk 4 de verzen 6 en 7. nadat hij de gemeente had geïnstitueerd. De kerkeraad van de gemeente Kortge- ne, waaronder de gemeente van Kamperland tot nu toe ressorteerde, woonde de plechtige dienst bij. Door het zelfstandig worden van de ge meente omvat de classis Goes thans 17 gemeenten waarvan er 15 vacant zijn. Benoemingen bij P.T.T. Bij beschikking van de directeur-ge neraal der P.T.T. is de hoofdemployé le klas der P.T.T., J. N. de Lege te Vlissingen, ingaande 1 juli benoemd tot directeur van het post- en tele graafkantoor te Borne. Met ingang van 1 juni is benoemd tot directeur van het post- en telegraaf kantoor te Hulst de directeur van het kantoor te Zevenaar, de heer J. de Voogd. De referendaris 2e klas P. A. Dansen te Middelburg is ingaande 1 juii benoemd tot referendaris. HOOG EN LAAG WATER nap -f nap nap uur meter uur meter uur met 6 augustus Vlissingen Terneuzen Hansweert Zierikzèe Wemeldinge 0.45 2.16 1.13 2.31 1.53 2.42 2.18 1.67 2.32 1.95 13.06 13.35 14.16 14.37 15.03 2.05 2.20 7.15 7.47 8.20 7.53 8.17 2.02 2.16 19.47 20.21 20.54 20.18 20.41 2.07 2.23 2.37 1.67 Brand verwoestte bij Eede landbouwschuur Donderdagavond om ongeveer 7 uur brak door onbekende oorzaak brand uit in de schuur van de landbouwer L. van Parijs te Eede in de gemeen te Aardenburg, aan de rijksweg na bij de Belgische grens. De brandweer van Aardenburg, die spoedig aanwezig was kon niet ver hinderen, dat de schuur met inhoud nagenoeg geheel werd verwoest. De aangebouwde opslagplaats en een koeiestad konden behouden worden. Een voorraad hooi van 20 ton en 8000 kilogram erwten, bonen en ha ver gingen grotendeels verloren. Om trent de oorzaak van de brand tast men nog in het duister. De verzeke ring dekt de schade. Automobilist uit Koewacht levensgevaarlijk gewond Bij een ernstig auto-ongeluk te Koe wacht is donderdagmiddag de 35-ja- rige G. Regenmortel uit Koewacht levensgevaarlijk gewond. De heer Re genmortel, reed met een kleine auto bus met vrij grote snelheid door een van de bochten van de rijksweg bij Koewacht. Plotseling begon de wa gen te slippen en reed tegen de gevel van het huis van de gebroeders De Bock in de „Nieuwe Molenwijk". Het duurde ruim een uur voor men liet slachtoffer, dat uit een geheel in elk aar gedrukte auto moest worden ge zaagd, kon bevrijden. KERKNIEUWS NED. HERV. KERK Wiegeraad, kandidaat te Montfoort, die bedankte voor Wijngaarden. •Aangenomen naar Assen: rrie'j. S. van der Wal, vicaris te Laren (G.). Beroepbaarstclling: H. Faber, vicaris te Delft is beroepbaar. GEREF. KERKEN Beroepen te Tuindorp-Oostzaan: J. Dijk, Paramaribo. DOOPSGEZINDE BROEDERSCHAP Beroepen te Rotteveel: S. S. Smeding te Noordhorn, die dit beroep aannam. KANTONRECHTER MIDDELBURG Veertig gulden boete voor dronkenschap Voor de plaatsvervangend kanton rechter te Middelburg, mr. J. Kolk man, diende in de zitting van woens dagochtend een aantal kleine overtre dingen, waarvan de opgelegde boetes varieerden van zes gulden voor bal dadigheid tot veertig gulden voor dronkenschap. Aan baldadigheid had de jongeman C. de N. uit Middelburg zich schuldig gemaakt. De aanleiding hiertoe vorm de, zoals verdachte tegen de kanton rechter verklaarde, vreugde over zijn vakantie, die in dit geval echter over sloeg in baldadigheid. Deze bestond uit het rukken aan autoportieren en hekken, waarvoor de officier van jus titie, mr. Lebret en de kantonrech ter echter weining waardering kon den opbrengen. Conform werd dit op treden met 6, óf 2 dagen hechtenis beboet. Veertig gulden boete eiste mr. Lebret tegen de Goesenaar J. van H., die op 23 juni door een politieagent werd aangehouden, omdat hij in kennelijke staat verkeerde, hetgeen voor de Goesenaar tevens dronkenschap bij herhaling inhield. H. kwam net van een feestje, wat een duur feestje voor r Advertentie) Dit !s de titel van het nieuwe bock van Dr.W. de Kok. Alles over zwangerschap, geboorte, babyverzorging en kleuter opvoeding, Dit waardevolle boek (184 pagina's In fraaie omslag) krijgt U ten geschenke bij aanschaffing van een BABYSET DE LUXE M 1547. Charley floot zachtjes terwijl hij zijn eigen paral met wat meer respect be keek. „Die kleine appara ten zijn méér mans dan ik gedacht had! De kerel ligt compleet knock-out. Kijk 'em eens glazig naar de sterretjes staren! Ja bi-ave jongen, doe jij maar rustig een tukje hoor! In die tijd rollen wij even netjes die hele boevenbende op!" Eni ge ogenblikken later had den de twee mannen het voormalige sheriff's office bereikt. Voorzichtig slopen zij achterom het wrakke bouwsel, tot zij een tralievenster aantroffen, waar doorheen zij konden zien wat zich bin nen afspeelde. In een door een oude petroleum lamp verlicht vertrek zagen zij Sandra zitten. De helft minder, eis en vonnis 20, kreeg O. uit Zoutelande, die zich eveneens aan dronkenschap op de openbare weg had. schuldig gemaakt. De Middelburger J. P. G. had een proces-verbaal gekregen, toen hij niet volgens de regels bij de kruising op de Herengracht in zijn woonplaats had gestopt, zoals door een stopbord wordt aangegeven. „Niet gestopt, maar wel afge remd". kwam deze wielrijder op de zitting verklaren. „Ook heb ik links en rechts gekeken voordat ik de kruising opreed", zei G„ die volgens zijn verklaring al 40 jaar fietst, maar nog nooit eerder een bekeuring had gekregen. Tien gul den of 2 dagen luidde de eis. De kantonrechter nam echter aan, dat dit ook de laatste maal was, dat G. zo'n overtreding maakte en deed er nog twee gulden in zijn vonnis af. Op ditzelfde kruispunt had de Vlissin- ger I. van,der L. ook zijn hoofd ge stoten en ook in zijn geval betrof het niet stoppen. Ditmaal luidde de eis 15,Hot vonnis was 12,50. Rijbewijs Voor het rijden zonder rijbewijs op een motorfiets werd de monteur A. M. uit Oostkapelle conform beboet met 25,subsidiair 5 dagen. Mevr. A. P.-D. uit 's-Heer-Arendskerke hoorde 35,tegen zich eisen, om dat zij in haar woonplaats zonder verkeersnoodzaak met een bakfiets met hulpmotor tegen een auto was gebotst. Het vonnis luidde 10, De vertegenwoordiger H. D. uit Goes had zijn bestelauto binnen tien meter van een kr geen hem kwam te kreeg de Vlissingse machinebankwer ker T. C. M. V., die op zijn brom fiets te hard had gereden.. De heer A. G. uit 's-Heer-Arendskerke had met parkeer]ichten gereden, terwijl op dat moment groot licht verplicht was. Zijn verweer: „ik heb nooit ge leerd wat voor licht je moet voeren, het staat colc niet in de verkeers. boekjes en op het rijexamen is het ook niet gezegd", namen kantonrech ter en officier wel aan, maar dit ont hief verdachte niet van de verplich ting om het wel tc weten. Conform werd G. dan ook beboet met 15, of 3 dagen. f Advertentie) die op dat moment kennelijk door Cameron ondervraagd werd. Zij hoorden duidelijk hoe hij het meisje herhaaldelijk dezelfde vragen stelde. Maar zij schudde steeds weer koppig het blonde hoofd. Daarop werden op Camerons bevel haar boeien ruw aangehaald, zodat het meisje van pijn op de lippen beet. z o „Niet iedere vrouw kan koken cn ver plegen". wier)) hij tegen, „tenminste niet behoorlijk. Maar in elk geval bestaan er nog andere mogelijkheden voor een vrouw. Een huwelijk bijvoorbeeld". „O. neen!", riep ze ademloos, met wijdopengesperde ogen. „Lieve help, waarom niet? Ik dacht dat alle meisjes vast van plan waren te trouwen". „Zijn ze dat?" klonk het onverschil lig. „Ik weet het. niet. Sinds ik van school kwam heb ik zo weinig an dere meisjes ontmoet". „En praatten ze niet altijd over hun vriendjes?" vroeg hij nieuwsgierig. „Dat denk ik wel", antwoordde ze rustig, „maar niet met mij". Hij keek peinzend naar haar nog al tijd kinderlijke gezicht en de on schuldige ogen. „Neen", zei hij, toen even knikkend, „dat zal wel niet. Toch moeten we rekening houden met de mogelijkheid dat je trouwt, vroeg of laat", voegde hij er hij het Margaret Malcolm zien van haar verschrikte blik 'haas tig aan toe. „Och", hernam ze langzaam, „als er nu nog iemand was van wie ik kon verwachten, dat hij altijd vriendelijk zóu zijn. Maar hoe zou ik dat vooruit kunnen weten Je moet heel lang met mensen omgaan voor je er zeker van bent wat je eigenlijk aan hen hebt, nietwaar?" „Wat bedoel je met vriendelijk zijn", informeerde hij, door deze weder vraag een antwoord ontwijkend. Karen dacht een ogenblik ingespan nen na. „Ik zou een huwelijk met iemand, die me in 't bijzijn van an deren 'ruw of onbeleefd behandelde, niet kunnen verdragen", zei ze ten slotte. „En zo gaat het toch dikwijls in huwelijken heb ik opgemerkt. Die ervaring maakt, dat ik me onwille keurig van de wereld afzonder". „Ik ook", verzekerde meneer Pil- bright, haar met toenemende belang stelling aanziende. ..Dat heb ik dik wijls geconstateerd. Er bestaat geen caicgorie mensen, die zich in 't pu bliek meer wat je noemt laten gaan dan getrouwde mannen en vrouwen, 't Lijkt bijna of de z.g. huwelijks band er hen toe dwingt. Dat is ook een van de redenen, waarom ik me nooit aan de echtelijke staat heb ge waagd. Maar ga voort!" „O... het valt zo lastig onder woor den te brengen", vona Karen. „Ja, als 't in een huwelijk alles liefde en toewijding was, zou dat natuurlijk prachtig zijn. Maar indien het eens niet zo was! Je zou niet eens je „baan" als huisvrouw kunnen opzeg gen, want je bent immers getrouwd „tot de dood ons scheidt". Ié dat niet zo?" Hij wendde zich abrupt om en be studeerde met overdreven belangstel ling de felgekleurde reclamekalender aan de muur. „Ja. dat wel", zei hij nadenkend, „maar in elk geval heb ik een be trekking voor je op het oog. Mis schien is het iets geschikts, misschien ook niet. dat zullen we wel zien. Ga ondertussen dadelijk inpakken, want ik wil je geen vijf minuten aan de tedere zorgen van deze wolven en grijpvogels overlaten. Ze zouden kans zien je binnen de helft van die tijd je armzalige honderd pond af te zetten. O, alles is keurig in orde. Ik woon met mijn zuster, die het huis houden voor me doet. Gewetensbe zwaren behoef je dus niet te hebben, maar maak een beetje voort, alsje blieft!" Hij had wat kregelig gesproken, om dat hij nooit gedacht had, zulk een aanbod te zullen dóen, maar eerlijk gezegd scheen er geen .andere moge lijkheid te bestaan en hij hoopte nu slechts, dat Eleanor dit zou begrij pen. Met vrouwen, zelfs met de aller beste, wist je nooit waar je aan toe was. Karen ging langzaam de trap op. Voorbij de deuren van wat tot voor kort de kamer van juffrouw Cotton was geweest en van het vertrek waar ze zelf had geslapen, opdat ze de oude vrouw zou kunnen horen, als die 's nachts hulp behoefde. Toen even wel zoveel familieleden voor de be grafenis waren komen opdagen, had Karen al haar hebben en houden naar het kleine zolderkamertje over gebracht en nu begaf ze er zich voor de laatste maal lieen, halverwege even stilstaande omdat ze enigszins buiten adem was geraakt. Die arme juffrouw Cotton was de laatste we ken tamelijk veeleisend geweest en het jonge meisje voelde zich na de drukte door ziekte en overlijden van de vrouw des huizes teweeggebracht, nogal vermoeid. Iets wat ze zelf vrij onrustbarend vo,nd. 't Was wat moois: vermoeid te zijn op je twee ëntwintigste, terwijl je nota bene je eigen brood moest verdienen! Ze behoefde meneer Pilbright niet lang te laten wachten, omdat ze, in 't besef, dat ze toch dit lelijke, onge zellige huis zou moeten verlaten, reeds vrijwel alles had ingepakt. Ze borstelde baar haren met een oude versleten borstel, waarop nog ten dele de letter „R", gevat in een scha mel zilver randje, „prijkte". Die R was in dit geval de eerste letter van Rosamund, zoals haar moeder had geheten. Een naam, welke zij, Ka ren, steeds erg lief had gevonden, juist passend bij een vrouw, voor wie ieder die haar kende liefde of op zijn minst genegenheid moest opvatten. In feite echter wist Karen zo goed als niets van haar ouders af. Haar va der was nog voor ze 't levenslicht aanschouwde gestorven en haar moe der kort na de geboorte van het dochtertje, dat de in onze tijd wel zeer ongebruikelijke haam Karen- happuch had ontvangen, zonder dat iemand zich had afgevraagd, hoe het kind zelf later die naam zou vinden. „Kom je?" riep meneer Pilbright van beneden en Karen antwoordde schuld bewust over haar talmen: „Ik kom!" Ze pakte het restant harer bezittin gen in een oud koffertje en bolde de trappen af. Toen meneer Pilbright haar zag naderen, zonk het hart hem een ogenblik in de schoenen. Neen, dit meisje zou het nooit klaarspelen. Hij zocht naar een verstandig en we reldwijs dametje, dat zich door moei lijkheden zou weten heen te slaan en in plaats daarvan vond hij een ma ger, onhandig lijkend kind, gehuld in een kaal, zwart jurkje, kort gezegd een kleine zwarte kraai! Wellicht had ze op zijn gezicht iets van de indruk die ze maakte gele zen, want eensklaps bleef ze staan en bracht er hakkelend uit: ,,'t Zal mis schien beter zijn als ik maar niet, meega: ik zou alleen maar een last post blijken". Hij hoorde de treurige klank in haar stem en zag haar bevende lippen. En dit werd hem te machtig. „Onzin!" riep hij knorrig, omdat hij zich niet ontroerd wilde tonen. „Ga mee en laat me niet meer tijd ver spillen!" Gehoorzaam volgde ze hem, maar in de sombere hall, met haar lelijke mozaïekvloer en monsterachtig ge kleurde ramen, bleef hij even staan. „Hoor eens" zei hij weifelend, „we behoeven toch niet door de voordeur weg te gaan, nietwaar? Ik bedoel dat ze ons dan waarschijnlijk zullen zien en allicht herrie maken. Als we de'achterdeur eens namen?" Karen keek Pilbright lichtelijk ver baasd aan. Hij zou toch zeker niet evenals zijzelf bang zijn voor de in 't huis aanwezige familieleden? Maar ja, dat was hij wel. Eensklaps plooi den zich haar lippen tot een begrij pende samenzwecrdcrsglimlach! Ze nam zijn droge hand in dc hare, waarna ze tezamen heel behoedzaam door de keuken en de achterdeur op het smalle paadje belandden, dat naar het tuinhek leidde. Karen sloot dit zorgvuldig en wendde zich toen tot haar metgezel. Deze had zijn harde vilten hoed afgezet en wreef zich met een zakdoek het voor hoofd droog. (Wordt vervolgd)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 12