1 busje VéGé-Claarkoffie gebraden gehaktballen aardbeien op sap TON LENSINK BRENGT T.V.-SPEL NAAR TONEELSTUK VAN O'NEILL Examens CAMUS BRACHT KLASSIEKE LIEFDE OP WITTE DOEK PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 3 AUGUSTUS 1960 IQ5 ct. Q7 geldzegels I groot blik I liters blik In het midden Ton Lensink in het televisiespel ,De strop", toen hij nog deel uitmaakte van de inmid dels overleden televisiékem. (links Ton Kuyl, rechts Henk van Ulsen. andere man een grotere rol in liet leven van Nina zal gaan in nemen dan hijzelf. Gordon valt te pletter, Nina voelt zich schuldig en gaat in een hospi taal werken waar verminkte soldaten worden verpleegd. Als haar vader overlijdt keert ze terug naar huis en stort haar ver driet uit bij een huisviend Mars den. die zij als haar tweede vader beschouwt, maar die zelf in stilte al jaren haar bemint. Hij' vreest echter dat de dokter van Nina's vader het aanlegt met Nina en uit jaloersheid dringt hij er bij Nina op aan te trouwen met Evans, een vriend van de dokter. Zij aan vaardt dit als een soort straf en gaat tenslotte zelfs van Evans houden. Als zij in verwachting raakt, weet haar schoonmoeder haar ervan te overtuigen er iets aan te laten doen, omdat Evans erfelijk belast is zijn vader is krankzinnig geworden en zij vreest dat Evans zelf eveneens aan deze ziekte ten prooi zal vallen. Van dat moment af haat zij „Eet moet T.V. blijven" „Nee, ik ben tegen film in TV- stnkken. Het moet televisie blijven en je moet de proble men met TV-middelen oplos sen", aldus A.V.R.O.-regisseur Ton Lensink, die wij dezer da gen vroegen ons wat te vertel len van zijn letterlijk grootste opdracht: het regisseren van Eugene O'Neill's ..Strange In terlude". dat onder de titel „Vreemd tussenspel" op het Nederlandse scherm zat ko men. „Het was veel te lang voor één avond. Het duurt wel vijf uur. Jaren geleden heeft Comedia het eens gespeeld, maar het was toen sterk ingekort. Maar ik wilde het helemaal spelen, op een onbelang rijk hoofdstuk na. We hebben toen overleg gepleegd met de V. P.R.O. en dat heeft zoals U weet resultaat opgeleverd. De V.P.R.O. had er wel oren naar en we zul len het stuk op twee avonden ach ter elkaar uitzenden, op woensdag 9 en donderdag 10 november. Ja, de acteurs dat levert natuurlijk weer moeilijkheden op. Het is nu vakantie en je kunt ze praktisch niet bereiken. Er zijn er acht no dig en daarvan krijgen er vier heel zware rollen. Inhoud De inhoud van het stuk? Ach, als je die vertelt klinkt het nogal banaal, maar het is heel fijn uitgewerkt. Het gaat over een meisje Nina, dat wil trou wen met de oorlogsvlieger Gor don. Deze moet terug naar het front en op aandrang van haar vader, ziet de jongen van het huwelijk af. De vader is schijn baar bezorgd om het meisje, maar Ln feite jaloers dat een Ton Lensink tegen de achtergrond met zijn dagelijks werk. Sieremblemen bij VéGé Dessert- en Goudmerk Koffie Fruitdiefstallen te Kapelie Aan de rijksweg onder Kapelie nabij de Zuidlioekse Wegeling hebben zich in de nacht van maandag op dins dag onbekenden toegang tot 'n twee tal schuurtjes van fruitkwekers ver schaft en fruit en tuinbouwwerktui- gen meegenomen. In het schuurtje van de heer B. uit Biezelinge werden ruim twintig kratten met pruimen ontvreemd alsmede een tuinbouw- frees. Aan de overkant van de rijksweg bleken de indringers het gemut te hebben op het schuurtje van de heer De J. uit Kapelie. Na daar ook het slot ontzet te hebben eigenden zij zich kratten met pruimen enkele kisten met bonen en een rugverneve- laar toe. De diefstal moet in het holst van de nacht zijn gebeurd, want de heer B. was zeer vroeg in zijn boom gaard toen hij tot de ontdekking kwam, dat er gestolen was. Direct is de politie van het gebeuren ver wittigd, die terstond met het onder zoek begon. Van de daders ontbreekt elk spoor. Bij het te Bergen op Zoom gehouden middenstandsexamen slaagden de he ren S. J. J. Everaerts, P. C. Dale bout en W. Hoogerhuis, allen te Brouwershaven. Voor het examen Frans m-.o.-a slaag de te Utrecht mejuffrouw E. M. de Caluwe te Sluiskil. Aan het Z.T.I. te Goes behaalde de lieer W. v d. Velde te Tholen het diploma voor waterbouwkundig op zichter. Voor het examen akte Frans M.O.-A. te Utrecht slaagde mejuffrouw E. de Kaluwé te Sluiskil, gering geweest. Van de totale ex port in de week van 17 tot en met 23 juli nam België er slechts 15 ton af. Engeland was de grootste afne mer met 2036 ton gevolgd door West-. Duitsland met 1166 ton. -yew en zl\ schrijven VANDAAG T elevisie Ruim vijfhonderd afgevaardigden uit 32 landen zijn deze week naar Ommen getrokken, waar de inter nationale padvindersbeweging haar derde „Indaba" houdt. Het is een soort jamboree voor het kader van de padvindersbeweging, die dit jaar onder het motto „Het spel van het verkennen in een veranderende wereld" staat. Over de activiteiten op de ope ningsdag zendt de N.C.R.V. om ne- Joop Reinboud van commentaar gen uur een reportage uit, die door wordt voorzien. De cameraregie is van Henk Veenstra. Deze reporta ge wordt van half tien tot vijf voor tien onderbroken voor een film van en met Igor Strawinski. Om vijf voor tien schakelt men weer over naar Ommen om de kijkers rond het kampvuur te plaatsen, waar mee de eerste dag van de Indaba wordt besloten. Voor we naar Ommen gaan, worden we eerst 25 minuten bestormd door Papa Bue's Vi king Jazzband, de Deense band die zich in oude jazz heeft ge specialiseerd. Voor de Vlaamse televisie wordt om vijf over half tien de speelfilm „De miljoenenjacht" gedraaid. Radio Er zijn nog altijd ruim drie maal zoveel radioluisteraars dan televi siekijkers. Het zal de luisteraars dan ook verheugen, dat de komi sche opera „De barbier van Bag dad", die gisteravond via de tele visie werd uitgezonden, vanmiddag om tien voor twee via de N.C.R.V.- rudio te beluisteren valt. Het zijn andere solisten, en een ander koor en orkest, die deze opvoering voor hun rekening nemen. Het geheel staat onder leiding van Erieh JLcinsdorf. Via dezelfde zender wordt van kwart over acht tot tien over half tien 's avonds „Das Lied von der Erde" van Gustav Mahler uitge zonden met solistische medewer king van Ernst Haefliger, tenor en Hilde Roessel Majdan, alt. Ver der werkt het Radio Filharmonisch Orkest o.l.v. Bernhard Haitink mee. Het betreft hier opnamen van het concert dat op 16 maart van dit jaar in Tivoli te Utrecht werd gegeven. Om kwart voor negen herhaalt de VARA een zijzonder aardig hoor spel van Tim Braun (in een verta ling van Frans van Mastrigt) „Een schelm genaamd Lucifer". Alleen al om het spel van Kees Brusse, die er de rol van Lucifer in speelt, is het de moeite waard er naar te luisteren. Nederlandse 30 mm uien nog steeds naar België België en Luxemburg zullen met in gang van 5 augustus do invoer van uien met een grotere doorsnede dan 30 mm. uit de E.E.G,-landen stopzet ten, Een uitzondering hiervoor is gemaakt voor Nederland, dat inge- \olge afspraken in het kader Aan de Benelux tot nader order zal kun nen blijven exporteren, mits wordt voldaan aan de minimum-importprijs die als volgt is vastgesteld: augus tus en september B.frs. 2,85, oktober en november B.frs. 3,en december en januari B.frs. 3,60 per kg. Indien de veillngprijs van de uien bo ven de 30 mm doorsnede daalt bene den het met de betrokken minimum- importprijs corresponderende niveau, zal een heffing worden opgelegd. De ze heffing, die met de dag kan wis selen, zal door de veiling voor de aanvang der veiling worden medege deeld. Toe nog toe is de uitvoer van uien naar genoemde landen nog zeer Evans, maar zij wil hem toch ge lukkig maken. Evans verlangt erg naar een kind en Nina vraagt de dokter raad. Tenslotte wordt een? jongen geboren (die de naam Gor-" don krijgt) en zij gaat dan hou-: den van de dokter. Deze verdwijnt; voor lange tijd, maar dat heeft; een averechtse uitwerking op bei-L den. V. Gordon groeit op en heeft een af-, keer van zijn „vader" Evans. Aan Gordons verloofde wordt tijdens; roeikampioenschappen hetzelfde verhaal over die erfelijke belas-' ting van zijn „vader" verteld, als indertijd aan Nina werd gedaan. Evans hoort het toevallig en hij krijgt een hartverlamming van schrik. Dan zijn alleen de oude huisvriend, de dokter, de zoon en Nina zelf overgebleven. De jonge Gordon doorziet alles en neemt aan dat zijn moeder met de arts zau trouwen. Dat gebeurt echter niet zij huwt tenslotte met de huisvriend Marsden. Mogelijkheden „Het is een prachtig stuk", zo zegt Lensink. „als je eenmaal met lezen bent begonnen, lees je het als een boeiende roman achter elkaar uit. Er zitten ook echte te levisie-mogelijkheden in. Er ko men stemmen in voor die zeggen en die denken. Die gedachten moeten natuurlijk ook op de kij kers en luisteraars worden over gebracht. Het stuk zal dan ook een zware opgave voor de geluids technicus worden. Op het ogenblik ben ik bezig het te vertalen en te bewerken. Als het klaar is zullen we er toch nog wel anderhalve maand op moeten repeteren, voor het er in zit". Ton Lensink zit nu al een vijftal jaren in het televisiewerk. In 1955 kwam hij bij de inmiddels opgehe ven televisiekern. Hij heeft er an derhalf jaar gezeten en erg veel gespeeld. „Ze hadden toen een plaats nodig bij de A.V.R.O. als regisseur. Siebe van der Zee heeft me gevraagd of ik er wat voor voelde. Ik heb ja gezegd, maar ik moest eerst een „proefwerkje" af leggen. Het was een progrnninia- tje met studenten. Het was heel lelijk, geloof ik, maar Van der Zee zag er wel wat in. Ze hebben me toen meteen het water in geduwd. Eerst een paar eenakters en daarna om de maand afwisselend met Walter van der Kamp een produktie. De toneel school, ja. daar ben ik laat eens kijken ik geloof ip 1946 afgekomen. Daarna een jaar bij liet volkstoneel, vervolgens jaren bij Ruys met een jaar Arnóldi er tussen door". Speelfilm Tot slot vragen wij Lensink (die 38 jaar is en in Batavia werd ge boren) wat voor artistieke wen sen hij nog heeft. „Wensen? Ik zou wel eens een speelfilm willen maken. Het draaiboek, de regie alles". Of liet zover komt moeten we maar afwachten. Voorlopig werpt Ton Lensink zich op het langste stuk, dat ooit op het Ne derlandse scherm is verschenen. RADIO- EN T.V.-RUBRIEK aaaaaaaa/WWW*AAAAA/^A* Twee ernstig gewonden bij verkeersongeval In de Irislaan te Vlissingen ontstond maandagavond een botsing tussen een motor en een auto, waarbij de motorrijder en zijn op de duo zittende zusje ernstig werden gewond. De bestuurder van de motor, R. uit Vlissingen verleende geen voorrang aan een van rechts komende auto van H. eveneens uit Vlissingen. Zowel R. als zijn zusje kwamen te vallen en werden aan het hoofd gewond. Beide slachtoffers moesten per ambulance naar het ziekenhuis Bethesda worden overgebracht. Beide voertuigen wer den ernstig beschadigd. Ondanks hevige regenbui: toch optreden in Goes Buitenlandse gasten „Kasporgo" traden voor het voetlicht Ondanks de hevige regenbui, die en kele uren duurde en vele straten blank zette, is het optreden van de buitenlandse gast-groepen van „Kas porgo" te Goes dinsdagavond toch doorgegaan. Zowel op de Beestenmarkt, als bij Randwijck en bij het ziekenhuis St.- Joanna brachten de volksdans- en gymnastiekgroepen een gevarieerd programma, dat door vele honderden toeschouwers werd bijgewoond. De groepen hadden nu „stuivertje" ge wisseld, zodat de toeschouwers op de drie plaatsen-van-optreden in de stad andere groepen voor het voetlicht za gen treden dan de avond tevoren. Met name voor de ouden van dagen in Randwijck en het verzorgingshuis op de Beestenmarkt vormde het optre den van de buitenlandse groepen een prettige afwisseling. Uiteraard ook de (herstelde) zieken van St.-Joanna hadden veel waardering voor het „werk" van de groepen. ^AAMBEIEN! SCHROMPELEN WEG Pijn en jeuk wèg Bloeden houdt op ■'-De wetenschap heeft thans j een helende substantie ont- dekt met de verbazingwek- p kende eigenschap de aam- j 2 beien eenvoudig te doen weg-1 A drogen - pijn verdwijnt. bloe-S den houdt op. Toegepast i in SPERTI, doet dit weefsel- vj vernieuwende Bio-Dyne zelfs ft ij de meest hardnekkige aam- e beien ineenschrompelen, zó b 5afdoend dat ze thans geen- ti probleem meer zijn. Sperti Zalf en Zetpillen 'A SPERTI is zacht en desinfec- terend - bevat géén verdo- 5 vende middelen. Voor veili- ge. rechtstreekse behande- e 'J ling van aambeien, SPERTI j Zalf f 3.30, Zetpillen f 4.90. 2^.** 'Z-ï ~"r>iv>« FILMS IN ZEELAND „Orfeu Negro" tegen exotische achtergrond Marcel Camus' grootste creatie „Orfeu Negro" lieeft twee zeer sterke kanten. In de eerste plaats is dat het gegeven, ljet eeuwenoude drama van Orpheus en Euridïci, bron van inspiratie voor talloze kunstenaars vóór Camus en daarnaast de sfeer van tropisch Latijns-Amerika, uitmuntend getroffen in beelden van het carnaval in Eio, opna men zonder grote acteurs of ac trices, maar met de bevolking van de arme wijken als natuur- lijkbegaafde figuranten. Camus' idee om het oude verhaal van de twee klassieke geliefden te verplaatsen naar een hedendaags carnaval is een succesvolle gedachte geweest. Tegen de zorgeloosheid van het grote jaarlijkse feest krijgt de droevige liefdesgeschiedenis een ex tra trieste betekenis. Do kracht van het drama wordt er in grote mate door verstrekt. Een enorme spanning is het resultaat van de tegenstellin gen, die Camus op die wijze op het doek te voorschijn roept: de vrolijk heid tijdens de voorbereidingen voor het feest, de plotselinge, lugubere verschijning van de dood, die zich verbergt achter het masker van een carnavalsvierder. Deze anonieme en zwijgende figuur geeft de film op het juiste moment een wending van folkloristische do cumentaire naar zuiver drama. Het niet ondenkbare gevaar, dat het carnaval met zijn ontelbare moge lijkheden, die een filmer in grote ver leiding moeten brengen, te nadruk kelijk zou zijn verwerkt in het ge heel, heeft Camus vermeden door een aantal vrijwel op zichzelf staande scènes in te lassen, die stuk voor stuk uitermate boeiend zijn. Zoals onder meer de opname van een spiri tistische scéance, die de spanning zeer hoog opvoert. Opmerkelijk is voorts het slot van de film. Na de climax van de zwarte nacht, waarin zelfs het kunstlicht van het carnaval de dood niet kon verdrijven laat Ca mus een nieuwe zonsopgang de toeschouwer overtuigen van de be trekkelijkheid van alle dingen. Met het symbool, waarin dansende eu zingende kinderen het nieuwe be gin zeer treffend aanduiden, be sluit do film, die tot de beste wer ken van vorig jaar gerekend kan worden. Te zien in ALHAMBKA (Vlissingen). Grand (Goes) vertoont deze week „De vrouw en de verdoemde",de Franse film van Pierre Chenal, die we onlangs bespraken, evenals de kleurenfilm „Laatste paradijs" van Folco Quilici, die donderdag in dit theater te zien is. In LUXOR (Vlissingen) wordt de western „Fort Dobbs" vertoond met Virginia Mayo als de schoon heid, die in een gemeenschap van vrijwel uitsluitend mannen niet al leen grote aantrekkingskracht op deze pioniers uitoefent, maar bo vendien do onderlinge verhoudin gen spoedig in negatieve zin be- invloedt. In City (Middelburg) gaat het er wat gemoedelijkheid en de moderne „Even afrekenen heren", de komedie van Hans Moser en Paul HÖrbiger, die in het oude Wenen speelt en de tegensteling tussen het haast klassie ke koffiehuis en de moderne espres sobar tot onderwerp heeft. Fel is het conflict tusnen de bekende Weense gemeoedelijkheid en de moderne geest niet, wél geeft het aanleiding tot amusante situaties, die een ple zierige avond garanderen. „Santiago" ELECTRO (Middelburg) is de avonturenfilm over de Cubaan se vrijheidsstrijd, die we enige tijd geleden reeds bespraken en waarin men de Amerikaanse wapensmokke laars op do voet volgt op hun avon tuurlijk pad. Alan Ladd speelt do hoofdrol. B.B.C. neemt wraak De in Londen verschijnende Dail.v Mail heeft dinsdag bericht dat de BJ3.C. wraak zal nemen op de voet balovereenkomst tussen de commer ciële televisie en de voetbalbond door wedstrijden op liet Europese vaste land te relayeren. Op het einde van de afgelopen week werd bericht dat de Britse commer ciële televisie 140.000 pond heeft neergeteld voor het uitzenden van 23 wedstrijden van de Britse league in het komende seizoen. Volgens de Dai ly Mail zal de B.B.C. wraak nemen door rechtstreekse uitzendingen op het beeldscherm te brengen van ont moetingen tussen topploegen op het Europese vasteland. Omhooggevaren Zondagmorgen is er op de Westha- vendam een Amerikaans landings vaartuig, do „Enrema 8" omhoog ge varen. Het schip werd met nog twee schepen gesleept door de sleepboot de motorsleepboot „Graca" en „Scal- dis" vastgemaakt hadden, kwam het schip reeds spoedig in ruimer water.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 8