Bovengemeentelijk lichaam voor de Haagse agglomeratie Zaterdag troepen van V.N. naar Katanga NIET NAAR ELDERS AF TE LEIDEN GROEI DIET Him INWONERS KLANKBORD NEDERLANDSE HANDELSMISSIE IN SEPTEMBER NAAR RUSLAND WOENSDAG 3 AUGUSTUS 1960 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT „District" of „stadsgewest" PLAN WILSVEEN (Van onze parlementaire redacteur) l)e regering is van oordeel, dat gelet op de te verwachten bevol kingsgroei er voor 1980, ook al zijn alle mogelijkheden aange grepen, ruimte nodig zal zijn voor ruim 100.000 mensen, die economisch en sociaal gebonden zijn aan het gebied van de Haagse agglomeratie. Voor het opvangen van deze bevolking staat slechts één uitweg open: het scheppen van een mogelijk heid voor verdere uitbreiding van de Haagse agglomeratie. Na afweging van verschillende andere mogelijkheden is de regering tot de conclusie gekomen, dat deze uitbreiding van de Haagse agglomeratie het best tot stand kan komen op het gebied ten noorden van de spoor- en autobanen Den Haag-Utrecht (Wils- veen-Zoetermeer). Het daar gelegen gebied biedt de mogelijk heid voor het huisvesten van de 100.000 mensen, die in of nabij Den Haag moeten wonen en daartoe over enkele jaren anders geen ruimte zouden linden. De afstand tot de stad Den Haag is geen bezwaar; deze is niet groter dan tegenwoordig bij uit breidingen van grote steden normaal is. In dit verband acht de regering het noodzakelijk, dat een bovengemeente lijk openbaar lichaam wordt Ingesteld voor het gebied van de Haagse ag glomeratie de gemeenten 's-Gravenhage, Rijswijk, Voorburg, Wasse naar en Leidschendam en de gemeenten Nootdorp en Zoetermeer. Een voorontwerp van wet wordt daartoe binnenkort gezonden aan Ged. Staten van Zuid-Holland met 't verzoek do betrokken gemeenteraden in de gelegenheid te stellen hnn ziens wijze hierover kenbaar te maken. Dit delen de ministers van volkshuisves ting en bouwnijverheid en van bin nenlandse zaken mede in hun memo rie van antwoord over uitbreiding van de Haagse agglomeratie. Niet bij één gemeente Op de vraag hoe deze uitbreiding tot stand moet komen zou de re gering nog niet een exact ant woord willen geven; zij wil in de ze niet op de besluitvorming' van het bestuur van het te vormen dis trict vooruitlopen. Het bewuste gebied strekt zich uit over enke le gemeenten, terwijl de hele Haagse agglomeratie er belang bij heeft. Dit betekent, aldus de regering, dat de verantwoordelijk heid onmogelijk bij één gemeente kan berusten. Een intercommuna le samenwerking zou juist in dit geval hoe aantrekkelijk ze ook moge schijnen grote moeilijk heden meebrengen. De regering komt daarom tot de conclusie, dat de oplossing gevonden moet wor den door het creëren van een bo vengemeentelijk openbaar li chaam „district" of „stadsgewest" Dit lichaam zal eigen planologi sche en coördinerende bevoegdhe den moeten bezitten, waardoor het de grote lijnen kan bepalen van liet te voeren beleid bij het tot stand brengen van de nieuwe uit breiding. De rechtstreekse belang- genbehartiging zal, binnen de grenzen der door het districtsbe- stuur te geven directieven, blijven berusten bij de gemeentebesturen. De plannen voor de te stichten uit breiding zullen in het kader van de alsnog hij de wet te treffen voorzie ningen worden vastgesteld onder normale waarborgen van openbaar- De „Doorman" (Slot van pag. 1 nen om politieke, economische of zelfs godsdienstige dwang uit te oefe nen én daartegen kunnen nationale of internationale instanties maar wei nig uitrichten. De economische boy cot, welke dc Verengde Arabische Republiek nu al jarenlang tegen de staat Israël voert is daarvan wel een heel sterk voorbeeld. Toch zal het nodig zijn op internatio naal gebied iets aan die ..boycotterij■■ op het internationale vlak te doen. want zij wordt steeds omvangrijker en gevaarlijker. Het ziet er zelfs naar uit, dat dit wapen in de toekomst steeds meer gebruikt zal worden voor verkapte communistische agitatie, waarbij aan de westerse landen on toelaatbaar-groot nadeel berokkend kan worden. Men mag zelfs zeggen, dat er de goe de verstandhouding tussen de volke ren altijd gevaar loopt, als er geen toezicht wordt uitgeoefend op inter nationale boycot-acties, die deze goe de verstandhouding vertroebelen. Misschien ligt het op de weg van de ..Internationale Conferentie voor Ta rieven en Handel" (de G.A.T.T.) om met dat toezicht een begin te maken voor wat betreft internationale boy cotacties, die in het economische vlak liggen. GEBIT. Alfred Green in Gravcsend, een 52-jarige veroordeelde die uit de gevangenis was gevlucht, gaf zich éven later weer aan, omdat hij zijn vals gebit had vergeten. TE DRUK. De wedstrijd in tractors tussen de hertog van Bedford en Lord Montagu gaat niet door. Lord Mon tagu heeft het te druk om op zijn landgoed in Engeland de sporen 'te doen verdwijnen die door al te en thousiaste jazzliefhebbers tijdens het beruchte jazz-festival, waarbij vorige week twee auto's in brand werden ge stoken, waren achtergelaten. heid, hoger toezicht en beroepsmoge lijkheid bij de Kroon. Het is niet de bedoeling, dat het rijk bij de finan ciering van die plannen op andere wijze wordt betrokken dan volgens de normaal geldende regelingen bij het realiseren van stadsuitbreidingen het geval is. In 1980:14 miljoen De regering is uitgegaan van de te verwachten bevolkingsgroei van Ne derland en van de Haagse agglome ratie. Voor liet land als geheel moet voor 3980 gerekend worden op een bevolking van ongeveer 14 miljoen inwoners. Dit cijfer is nog lioger dan tevoren werd aangenomen. Ten aan zien van de verdeling van de bevol king over het grondgebied van liet rijk memoreert de regering, dat do decentralisatiepolitiek haar effect begint te tonen. Met name ten aan zien van bet zuiden en het oosten is van een voortdurende migratie uit deze provincies naar liet westen van het land thans geen sprake meer; er heeft zicli, vooral door tie gevoerde ïndustrialisatiepolltiek, een zeker evenwicht gevormd. Niettemin is door de snellere toene ming van do bevolking de groei in het westen tijdens liet tot nu toe verstre ken deel van de prognose-periode (1950-1959) ongeveer in overeen stemming gebleken met de ramingen welke hiervoor golden. In het bijzonder voor de zogenaamde stedengroep 's Gravenhage-Leiden- Delft komt de toeneming van het in wonertal overeen met de ramingen. De regering meent dan ook, dat de schatting van 1.2 miljoen inwoners in 1980 voor* deze stedengroep een 1 reële basis kan vormen voor haar be leid. Dit betekent echter een groei met meer dan 300.000 inwoners in de periode 1950-1980. Van een afleiden van deze groei naar de gebieden buiten het wes ten kan geen sprake zijn, daar deze groei onverbrekelijk samen hangt met economische activitei ten, die volstrekt aan het westen gebonden zijn. In spreiding van bepaalde rijksdiensten ziet de re gering geen uitweg voor de ur gente problemen van de Haagse agglomeratie op dit ogenblik. Diverse mogelijkheden De vraag die de regering zich ver volgens stelt is deze, hoe de verwach te bevolkingsgroei van de Haagse agglomeratie dan in het westen zal moeten worden opgevangen. Zij wijst daarbij op verschillende mogelijkhe den, te weten: spreiding over omrin gende gemeenten; uitbreiding van na-, burige steden met daarnaast sprei ding over omringende gemeenten; bouw van Wilsveen volgens het voor- stel van de gemeentebesturen van. j Den Haag, Voorburg, Rijswijk, Leid- schendam en Nootdorp; bouw van I Wilsveen, in de aanvang opgezet als uitbreiding van de kern Zoetermeer; bouw van Reyers, in de aanvang op gezet als uitbreiding van de kern Rijnacker. De regering zet verder uiteen, dat een sterke groei van Delft en Lei den zeker te voorzien is. Zij acht het mogelijk, dat deze twee steden met hun onmiddellijke omgeving- zullen uitgroeien tot resp. 120.000 en 230.000 inwoners in 1980. Dat betekent, dat van de totale ver wachte groei van het gebied Dén Haag-Leiden-Delft ongeveer eèn aantal van 140.000 mensen voor rekening van deze steden zou kó men. Daarnaast rekent de rege ring met de mogelijkheid, dat ook enkele verderaf gelegen gemeen ten als bijvoorbeeld Gouda en Al phen aan de Rijn een zekere bij drage kunnen leveren tot het op vangen van de groei; dit aandeel zal echter van meer bescheiden omvang zijn. De Haagse agglo meratie zal zelf maximaal tot 730.000 inwoners kunnen uitgroei- Bit is cle „Kolossus", de op één na grootste bok van Nederland, die voor het bergingsbedrijf Van den Akker in Vlissingen werd gemaakt bij Van der Oost N.V. te Terneuzen. De bok heeft aan hoofdtakels een hefvermogen van 200 ton en 100 ton aan de toptakels. Het gevaarte bereikt een hoogte van 50 meter. In tegenstelling tot alle an dere bokken in Nederland, is de „Ko lossus" geheel aelast. (Folo P.Z.C.). en-hetgeen betekent, dat zij on- geveer 60.000 inwoners meer zou I kunnen opnemen dan nu het ge- I val is. De regering komt tot de conclusie, dat al deze mogelijkheden moeten wórden aangegrepen; ook wanneer dit alles lukt, zal er echter nog ruim te nodig zijn voor ruim 100.000 men sen, die economisch en sociaal gebon den zijn aan het gebied van de Haagse agglomeratie. Voor het op vangen van deze bevolking staat slecht een uitweg open: het scheppen .van een mogelijkheid voor verdere uitbreiding van de Haagse agglome ratie. (Slot van pag. 1 zocht, „de Belgische regering te wij zen op dc zeer grote ernst waarmee haar huidige optreden moet worden beschouwd". Hammarskjöld deed van zijn kant op een diner te Lcopoldstad, dat werd bijgewoond door president Kasavoeboe en andere Kongolese leiders een beroep op de jonge repu bliek, niet Oost en West tegen elk aar uit te spelen. „Kongo kan al leen maar verliezen bij een verdeeld heid van dc grote mogendheden over de toekomst van Kongo". In Brussel Na een zitting van het Belgische ka binet werd gisteren officieel meege deeld, dat de Belgische regering haar standpunt ten aanzien van Katanga niet heeft; gewijzigd. Zij eerbiedigt do resoluties van de Veiligheidsraad betreffende een spoedige terug trekking van de troepen uit Kongo maar zij meent de aandacht te moeten vestigen op de omstandig heid dat de reeds zeer zware taak van de Verenigde Naties niet door geïmproviseerde maatregelen nog ex tra moet worden verzwaard. Na een bijeenkomst van het Kon golese kabinet is gisteren een ver klaring uitgegeven, waarin wordt gezegd dat de werkloosheid de laat ste dagen sterk is toegenomen. Dit is grotendeels het gevolg van het stil liggen van bedrijven die door uitge weken Belgen werden beheerd. Nu de V.N._troepen de orde handhaven, stelt de regering zich voor, maatre gelen te nemen om tot hervatting van de bedrijvigheid te komen. On dernemingen die over acht dagen nog niet op gang zijn, zullen als onbe heerde goederen worden beschouwd en door de staat worden overgeno men, aldus de regeringsverklaring. Voorschot Na afloop van cle gistermorgen ge houden bijeenkomst van hetBelgi sche kabinet heeft minister R. Schey- ven, belast met economische en fi nanciële vraagstukken van Afrika, medegedeeld dat de centrale bank van Kongo een voorschot van 500 miljoen Kongolese frank' aan de re gering van Kongo heeft verstrekt. De Kamer van Volksvertegenwoordi gers van Ivatanga heeft dinsdagmid dag met 31 stemmen bij elf onthou dingen het wetsontwerp 'goedgekeurd „Karei Doorman" in Hollandia gearriveerd Rollende, door de heuvels weerkaat ste echo's van 83 daverende saluut schoten hebben dinsdagmorgen vroeg iedereen in Hollandia gewekt, toen smaldeel V de Humboldtbaai binnen voer. Deze saluutschoten waren af komstig van de Karei Doorman" en werden beantwoord door de op de rede van Hollandia liggende „Piet Hein". Zéker drieduizend inwoners van Hol landia twintig procent van de be volking der hoofdstad van Neder lands Nieuw Guinea zagen de „Karei Doorman", die daartoe ge bruik maakte va"n de stuwkracht van vliegtuigmotoren, om 8 uur afmeren aan de nieuwgebouwde betonnen stei ger, kort daarna gevolgd door de „Groningen" en de „Limburg". Het tankschip „Mijdrecht" ging voor an ker in de Humboldtbaai. Als voorbode van de aankomst heb ben maandag vijf „Avengers" en vijf „Seahawks" boven Hollandia eèn „fly pass" uitgevoerd. Driekwart der bevolking, ook vele .Nederlanders on- z.der 'ljen, hadden nog' nóóit str.aalja- ',gers ..ofeen vlïegdcksehip gezien. In de maak: een arbeids ongeschiktheidsverzekering De regering heeft aan de Tweede Kamer de mededeling doen toekomen, dat een wettelijke invalïditeitsvoor- ziening 111 de vorm van een arbeids ongeschiktheidsverzekering in voor bereiding is. tot oprichting van een nationale bank waarvan de statuten overeenkomen met die van de oude centrale bank en waarvan het maatschappelijk kapi taal op 100 miljoen frank is vastge steld. De Kamer ging ook akkoord met het voorstel inzake het uitgeven-van een staatsblad in Katanga. Acht leden van het Katangese kar tel woonden de bijeenkomst bij. Na zich van stemming te hebben onthou den over het voorstel inzake de na tionale bank, verlieten zij de verga dering. Het Wereldgebeuren Zure druiven t olm M. Tsjang (60) moest eigen- I lijk helemaal in dc wolken zijn. nu zijn Zuidkoreaan.se Democratische Partij bij de verkiezingen van het i afgelopen weekeinde dc overwinning 1 heeft behaald. Maar zijn voorhoofd j vertoont diepe rimpels. De druiven I van de stok die moest opbloeien na tic beëindiging van Syngman Rhee's I ondemocratische beleid, zijn nog i zuur. Tsjang. die met Syngman Rhee menig appeltje heeft geschild in de I jaren die voorafgingen aan de de- iuonstraties tegen de verkiezingsver- i valsingen van 15 maart j.U. heeft nu te kampen met verdeeldheid in de eigen partij, die zelfs tot een split sing zou kunnen leiden. Het ergste voor hem is. dat de (conservatieve) „oude groep" in die partij zich niet zou ontzien om tegen zijn eigen I (meer vooruitstrevende) ..jonge groep" samen te spannen met de „Onafhankelijken". onder welke naam zich verscheidene vroegere vertegenwoordigers van Syngman j Rhee's uit ed gratie geraakte Libe- rale partij verschuilen. Tsjang, die zich in de afgelopen jaren heeft uit gesloofd om tegenover de willekeur l der aanhangers van Syngman Rhee I een streven naar democratie te stel- len. ziet zo de kans op het premïer- i schap (een trofee die hij als aloud 1 Rhee-bevcchter gaarna bij wijze van beloning in de wacht had gesleept) steeds kleiner worden. Toch is die kans nog niet verkeken; hij tracht de medewerking van de „oude groep" j te verkrijgen door een van haar aanhangers, Joon Bo Soen, het pre sidentschap te beloven. Maar vrien den Joon Bo Soen zijn van plan, om met behulp van de Onafhankelijken te voorkomen, dat Tsjang premier wordt en zo ervoor te zorgen dat hun „vleugel" beide hoogste posten van het land in de wacht sleept. Nog een andere zorg houdt Tsjang bezig. En niet alleen hijzelf die op dit ogenblik geen hoge regeringspost bekleedt maar ook een massa andere autoriteiten door die zorg in beslag genomen. Dat zijn de ongeregeldheden, die kort voor de algemene verkiezingen van het afge lopen weekeinde begonnen en die nog steeds voortduren. Ze hebben een zo ernstig karakter aangenomen, dat de politie, die eerst alleen maar traan gas mocht gebruiken, gisteravond machtiging kreeg te schieten. Ook jn deze ongercldheden steekt een tra gisch element: ze zijn namelijk niet zozeer gericht tegen degenen die na de „tweede revolutie" (zoals de ver drijving van Syngman Rhee wordt genoemd) aan de macht zijn geko men alswel tegen hun toegeeflijkheid ten opzichte van de vroegere autori teiten. De betogers richtten zich voornamelijk tegen de verkiezings- kandidatuur van lieden, die duidelijk heulden met en profiteerden van Syngman Rhee's regieme. De in bre de kring levende argwaan tegen de volgelingen van de thans in balling schap levende leider is zondag jl. de drijfveer geweest tot het verbranden van'de stembussen in ccn aantal kiesdistricten waar zij kandidaten hadden gesteld. Dc nieuwe regering zal ongetwijfeld te maken krijgen met eisen, niet al leen van studenten maar vooral ook van de boeren en van de inwoners der kleine steden, om de „zuivering" van het ambtelijke apparaat met groter voortvarendheid voort te zet ten. Daarbij zal zij zich gesteld zien voor het vervangingsprobleem dat de minister van binnenlandse zaken onlangs reeds heeft aangeduid: 'twas reeds onmogelijk om voor de wei nige ontslagen hoge politiefunctiona rissen, die de hand hadden in de bloedige onderdrukking van de beto gingen in maart en april, geschikte opvolgers te vinden. Een belangrijke opdracht is ook het vinden van een oplossing voor de economische misè re: het aantal werklozen staat offi cieel op 1 miljoen genoteerd. (De Ko reaanse bevolking telt 20 miljoen zie len). John Kennedy sloot vrede met oud-president Truman Senator John Kennedy, de kandidaat van de Amerikaanse Democrat!- I sche partij voor het president schap, heeft dinsdag tijdens een persconferentie medegedeeld vre de te licbben gesloten met oud- I president Harry S. Truman. Ken- nedy zei een gesprek met Truman j te hebben gehad, bij welke gele genheid Truman had medegedeeld j „ons te zullen helpen". Truman, die kortgeleden kritiek had geuit op de geschiktheid van se nator Kennedy voor het presi dentschap, heeft geweigerd de con ventie van de Democratische par tij .bij te wonen, omdat volgens Sinds Korea's „eerste revolutie" (de bevrijding van de Japanse heerschappij in '45) heeft John M. Tsjang. die evenals Syngman Rhee zijn universitaire opleiding in de Verenigde Staten genoot, en die in Korea als docent in de juridische wetenschappen optrad, een belang rijke rol gespeeld in de politiek. Hïj deed dat altijd in de schaduw van j Syngman Rhee, die hem wel weg kon kijken en hem de laatste jaren, door Ionverbloembare verkiezingsuitslagen gedwongen, weliswaar node accep teerde als vice-president, maar hem •hem het reeds „een uitgemaakte klik 'n c'e. staatszaken gunde, zaak" was dat de 43 jaar oude '1 wac*lt na al- üI er na de verkie- senator van Massachusetts tot zm?en van het afgelopen weekeinde, kandidaat zou worden aangewe- waai'bij zijn partij triomfeerde door zen. Later zei Truman echter be- i ™ee,l\ dan, e,en tweederde meerder- reid te zijn de partij tijdens de e behalen wel een niet-opositio- verkiezingscampagne te steunen, i taak voor hem zal zijn wegge- I legd. Russen zouden agent van V.S. hebben gearresteerd Het Russische persbureau Tass meld de gisteren dat dc agent van de Amerikaanse geheime dienst Slavnow is gearresteerd toen hïj poogde de Sowjet-Unic van Perzië uit binnen te komen. Radio-Moskou deelde later mee dat Slavnow' in West-Duitsland door de Amerikanen is opgeleid en opdracht gekregen heeft zich in Leningrad te vestigen om van daaruit gegevens over de Russische defensie en speciaal over de raketbases naar Amerika te sturen. Slavnow mpest ook paspoor ten en persoonsbewijzen in handen zien te krijgen voor dc Amerikaanse geheime dienst, die later door andere Amerikaanse spionnen gebruikt zou den moeten worden, aldus radio-Mos kou. ANTWOORD OP RUSSISCH BEZOEK Mogelijk onder leiding van de heer J. W. Hupkes (Van onze Haagse redactie) Vau 11 tot en met 25 september zal een particuliere handelsmissie uit Nederland een bezoek brengen aan Rusland. Als leider van deze missie, bestaande uit vertegenwoordigers van vooraanstaande bedrijven uit allerlei brancheszoals chemicaliën, tex tiel, bankwezen, metaal en landbouw zal waarschijnlijk worden ge vraagd de heer J. \V. Hupkes. presi dent-directeur van de Kon. Mij. „De Schelde" in Vlissingen. Het bezoek van de Nederlandse mis sie is een antwoord op het bezoek, dat een Russische handelsmissie in liet voorjaar aan ons land bracht. Elke deelnemende firma aan de reis zal rechtstreeks contact kunnen leg gen voor het doen van zaken met de Russen via de staatscentrales, die in Rusland voor elke branche de zaken doen. Op het departement van economi sche zaken te Den Haag was men van mening, dat de handelsmissie de grondslagen kan leggen voor de onderhandelingen, die mis schien binnenkort "tussen de Benp- lux-landen en dc Sowjet-U'nïe zul len plaatshebben. De ambassa deurs van de Benelux-landeu heb ben de Russische regering ver zocht een datum vast te stellen, waarop de besprekingen kunnen beginnen. Tot heden is echter nog geen antwoord van de Russen ont vangen. In dit verband wijst het departement van economische zaken te Den Haag erop, dat sinds 1956 geen contingents- lijsten meer bestaan voor de Neder lands-Russische handel. Den Haag werkt thans met vergunningen, om dat men de importen in de hand wil houden. Wanneer liet tot een defini tief handelsakkoord zal komen, is het mogelijk er voor te zorgen, dat ook de zwakkere produkten een kans krij gen om geëxporteerd te worden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 5