Noodweer joeg met windhoos en hagel over deel van Schouwen SUNIL Chefarine„4' lijfje Zeeuwse Almanak SUNIL WAST STRALEND WIT POLITIE VERLOOR EN WON IN VLISSINGS „STIEREGEVECHT" Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 3 AUGUSTUS 1960 WOLKBREUK BOVEN ZIERIKZEE-SCHUDDEBEURS Wervelwind nam bij Kerkwerve ruitersen korenschoven tientallen meters op 1 EEN WINDHOOS bij Kerkwer- ve, die erwtestro-ruiters twin tig meter hoog opzoog en vijf tig nieter verder neersmakte, een lievig onweer, gepaard gaande met een wolkbreuk bo ven Schuddebeurs en Zierikzee, die enkele straten blank zette en hagelstenen ter grootte van glazen knikkers, die grote scha de aanrichtten bij enkele fruit- kwekerïjen ten noorden van Zierikzee, dat was het deel, dat Schouwen dinsdag van deze tweede augustusdag kreeg... Terwijl het op Walcheren en in de Schouwse Westhoek stralend zomerweer was en huisvrouwen en toeristen genoten van strand, zon en een behaaglijke tempera tuur, pakten zich omstreeks één uur gistermiddag dreigende wol ken samen boven Zierikzee en omgeving. Uit die grauwe wolkenmassa maakten zich twee nog grauwere slurven los, die wervelend omlaag kwamen: twee windhozen, die met grote snelheid naar de aarde uitzakten. Bij Kerkwerve raakte één van die grauwe slurven als een zwiepende en fluitende slang de aarde: over weilanden en akkerland trok de sinis tere slang een ruim twintig meter brede baan over een afstand van ruim een kilometer. De inwoners van Kerkwerve hoorden en zagen de wervelwind, die bij de grond een snel-roteren- de stofwolk meevoerde, fluitend over enkele weilanden schieten, waarin de koeien angstig loeiend een goed heenkomen zochten. De slang streelt vervolgens over. en kele percelen akkerland: eerst werd een groot aantal tavweschoven op genomen tweehonderd meter ver der kwamen ze neer - en vervol gens greep de windhoos een tiental ruiters met erwten, die als donsjes werden opgezogen, tot twintig meter hoog en vijftig meter verder uiteen gerafeld werden neergesmeten. Bizar Twee landbouwers, die zich op hon derd meter afstand van het. voorbij trekkende centrum bevonden, waren ooggetuige van een hoogst bizar schouwspel. Toen zij de ruiters als veertjes door de lucht zagen vliegen, waren zij te verbouwereerd om zelf enige dekldug te zoeken.... De windhoos ging overigens aan hen voorbij, zoals de tweede windhoos aan Schouwen voorbijging: deze los te uit zichzelf op, voordat zij de aarde kon raken. Na de windhoos brak boven Zie rikzee en omgeving het noodweer los. Binnen een uur tijds viel er op sommige plaatsen zestig milli meter regen, hetgeen juist drie millimeter meer is, dan het ge middelde voor de gehele maand augustus Hagel De hagel viel zeer plaatselijk: zo bleven enkele kwekerijen aan de westkant van Zierikzee volkomen gespaard, terwijl aan de noord kant van de stad, in de omgeving van de Kadeweg op enkele bedrij ven grote schade werd aangericht onder het nog hangende harde fruit. Op enkele bedrijven viel in de boom gaarden een vier centimeter dikke laag hagelstenen. Boven de Drei- schorse Dijk ontlastte zich eveneens een hevige hagelbui. Elders en ook in het centrum van Zierikzee viel in korte tijd zoveel regen, dat de riole ring in het Jannewekken het op een gegeven moment niet meer kon bol werken. De straat kwam geheel blank te staan. Het water begon te zakken op het moment, dat het en kele huizen binnendrong. Het weerkundig station van de Deltadienst te Zierikzee mat een re genval van 42 mm, halverwege de Schouwse Dijk werd 57 mm afgetapt en op twee bedrijven tussen Zierik zee en Schudebeurs werd respectie velijk 38 en 42 mm gemeten. In Kerkwerve viel geen regen. Een be kend verschijnsel ovei'igëns: bij een windhoos barst de bui in de directe omgeving los.. De te velde staande gewassen heb ben uiteraard onder deze wolkbreuk geleden. Zo werden percelen gerst door het vele water van de slagre- fens neergeslagen. Combines, die in e omgeving van Zierikzee aan het werk waren, hebben het werk moe ten stopen: na de buien waren de percelen gistermidag te drassig om verder te kunen werken. Goese straten blank Boven Goes ontlaste zich gistermor- fen omstreeks kwart over elf een evige regenbui, die enkele uren duurde en tal van straten blank zet te. De Zuidvlietstraat, de Heernisse- Jongen uit St.-Philipsland aan verwondingen overleden In het Algemeen Burger Gasthuis te Bergen op Zoom is in de nacht van maandag op dinsdag overleden de 16-jarige B. B. uit St.-Philipsland. die zaterdagavond verongelukte op de weg van Steenbergen naar de Heen. B. reed met enkele andere jon gens op de fiets naar huis achter een bromfietser. Toen deze plotseling moest stoppen, merkten de jongens dit te laat waarbij B. de weg op schoot, waar juist een autobus passeerde. B. reed er tegen aan en werd tegen de grond geslingerd. Benoeming typiste Mej. J. de Jonge uit Tholen is be noemd tot typiste op de gemeente secretarie te Tholen. weg en de Korte Nieuwstraat ston den op een gegeven moment vrijwel geheel onder water. Tal van kelders liepen onder. Slechts in één geval trad de brandweer op: dat was om de grote kelder van het hervormde tehuis „Randwijck" leeg te pompen. Ook in Terneuzen ontlastte zich een noodweer. Uit een dreigend grauwe lucht wer velde dinsdagmiddag bij Kerkwerve een sinistere slang naar de aarde die korenschoven en stroruiters als dons- jes de lucht inslingerde. Hier krijgt de xvindhoos voor het eerst contact met de aarde. Aif nertentle beroemde genees middelen in een tablet doen won deren! tegen pijnen en griep. i VAN liucn TOT HARD NODIG FANTASIE is iets, dat men ook bij het strandleven vaak liard nodig heeft: met name bij slecht weer laat de behoefte aan dit suggestief voorstellingsvermo gen zich extra sterk gevoelen. Maar er zijn nog andere mo menten, waarop fantasie een eerste vereiste is. Bijvoorbeeld bij een wedstrijd in het forme ren van mozaïeken op het strand. Centrale verwarming SAWEMA nv Nederstraat 19 - Middelburg Tel. 01180-2962 FOTOGRAAF Dat komt goed uil", peinsde onze fotograaf, terwijl hij een paar nieu we schoenen aantrok. „Komt goed uit, die nieuwe schoenen, nu ik net naar de receptie van de commissaris moet". En vergenoegd strikte hij zijn stropdas voor de spiegel nog eens extra goed in de plooi om er voor al zeker van te zijndat hij van top tot teen representatief zou zijn. Nou, dat was hij. Opgewekt baande hij zich maandag dan ook een weg door de menigte, die de „Prinses Ire ne" bevolkte en die gekomen was om jlir. De Casembroot geluk te wensen. Diezelfde menigte hinderde onze fo tograaf echter wel een beetje in de uitoefening van zijn beroep, maar een plaat moest er komen. Want zo gaat dat bij de krant. De plaat is er (uiteraard) gekomen. Maar het gaf wel even een klap, toen onze fotograaf met zijn gloednieuwe schoenen uitgleed en van die stoel stortte, waar hij was opgeklommen. Hij dook letterlijk onder in de dichte menigte, maar van de commissaris, die hem persoonlijk op de been hielp, mocht hij het compliment ontvangen, dat hij een goed fotograaf was. Want in zijn val had zijn eerste zorg de apparatuur gegolden en die kwam ongedeerd uit de strijd.' En dat de jeugd op het strand van Renesse over voldoende fantasie bleek te beschikken heeft de plaat selijke attractiecommissie van V.V.V. ondervonden. De organisatoren van de wedstrijd haden zich voor een niet eenvoudige opgaaf gesteld: het vast stellen van de prijswinnaars. Een nauwkeurige bestudering van de vaak kunstzinnige mozaïeken en voorstellingen leverde tenslotte de volgende klassering op: 1. Klaas Koppinga „Bloem"; 2. Kinderen Post „Vuurtoren"; 3. Lica Boer „De Mo len"; 4. Wielce Sleeuwenhoek „Zwaan"; 5. Jan en Lien Nobel „Ford"; 6. Zusjes Wieringa „Wapen van Burgh"; 7. Ineke Broocaer „Zee paard"; 8. Joost van Beurden „Kok"; 9. Hanneke den Ouden „Krab"; 10. Liesbet Lutgaert „Krokodil"; 11. Jan van Hal „Zeemeermin". De heer J. van der Werf reikte in het dorpshuis de prijzen uit en voor de niet ge klasseerde deelnemers had hij zakjes snoep in petto. OPGEVALLEN We blijven nog even in Renesse. Er is nog meer gebeurd. Eigenlijk is gebeuren hier niet het juiste woord. Er is bewoners en badgas ten alleen iets opgevallen. En dat betrof de muziekvereniging „Lue- tor et Emergo". Voor do eerste maal gaf het fanfarekorps, gesto ken in nieuwe uniformen, een po pulair concert in de muziektent. Een verschilletje met enige tijd geleden TIPPELAARS THUIS De Nijmeegse Vierdaagse zit er al weer enkele dagen op. De duizenden wandelaars, die in dit evenement hun kilometertjes hebben weggetippeld zijn weer naar huis. Voor Rinus de Bruijn en Nico Veldhuis betekende dit Vlissingen. De eerstgenoemde wandelaar,- heeft in totaal dertien maal aan deze wandeltochten deel genomen en evenzovele medailles bij eengebracht. De 14-jarige- Nico Veld huis is vast en zeker een van de jongste Zeeuwse lopevtjes bij de Vierdaagse geweest. TOP-WEEKEINDE De R.T.M. beeft aan het veer Zijpe- Anna Jacobapoldcr een top-week- einde achter de rug. Zaterdag werd de hele dag met twee veerboten op en neer gevaren, maar tocli kon men niet verhinderen dat ook toen nog files werden gevormd tussen de par- keerlijnen. Zestienhonderd auto'f werden die dag overgezet. Ook op het veer Zijpe-Numansdorp- haven boekte men een cijfer van 1600. Dat sloeg op het personenver- voer van dezelfde dag. (Artvertent)e) Stralend wit wordt uw wasgoed met Sunil. Bleken en blauwen mag u over slaan. U wast minder, u spoelt minder, u wringt minder. Uw wasgoed slijt dus minderU - en honderdduizenden andere huisvrouwen - merken direct dat het hemelsblauwe Sunil tegelijk het modernste en het degelijkste was middel is. De mooiste witte poes verliest het van uw stralend witte wasl Cix t«4(/ Het extra voordelige drielingpak bespaart u elke keer geld Spiegelglasdirecteur over „een gemiste kans" In „Contact", het clubblad der per soneelsvereniging van de Spiegelglas- fabriek in Sas van Gent, schrijft drs. P. A. Neeteson, een der directeuren, over de in Etten te vestigen glaswol- fabriek, die min of meer beschouwd kan worden als een „zusterbedrijf" van de fabriek in Sas van Gent. Na liet in de nieuwe fabriek te volgen procédé te hebben uitengezet, schrijft drs. Neeteson over deze nieuwe vesti ging van Saint Gobain in Nederland: „Het is begrijpelijk, dat wij deze ves tiging gaarne in Sas van Gent had den gezien. Welke ziïn de motieven om de nieuwe fabriek in Etten te bouwen en niet hier aan het kanaal Dit punt is ernstig onderzocht, maar Seblekeu is, dat een dergelijk bedrijf, at een zeer volumineus, zeer licht produkt moet afleveren, voor de af zet bepaald ongunstig in deze streek zou liggen. Een belangrijk bezwaar vormt de Schelde als transportbar rière en een ander bezwaar vormen de spoorwegtarieven in dit gebied. Typisch Zeeuws Vlaamse problemen dus, die node om een oplossing vra gen, zoals weer eens duidelijk wordt gedemonstreerd door deze voor Zeeuwsch-VIaanderen gemiste kans". Congres „Zevibel" Op het congres van de vereniging tot bevordering der Zeeuwse vissen jbe- langen „Zevibel", dat op 13 augustus te Breskens zal worden gehouden, zal na de afhandeling van de vereni gingsstukken onder andere spreken, de heer Gilis. De heer Gilis is visserij technicus te Oostende. A»WW\V*vWW<VVVVVWWVV\AA Voor Zeeuws nieuws zie ook de pagina's 5, 1, 8 en 10. VWWVN*WVW*WVWWWV MISLUKT ALS TOREADOR... Ontsnapte stier liep en zwom voor zijn leven EEN VLISSINGSE politieagent is maandagmorgen roemloos mis lukt als „toreador" Deze or debewaarder kreeg aspiraties als stierenvechter, nadat een voor de slacht bestemde stier bij liet ge meentelijk slachthuis aan de haal was gegaan! Dit „Spaans avon tuur" eindigde voor de agent met een val in de Vlissingse binnenha ven! n liet was de losgebroken stier, die de beslissende stoot gaf voor dit onvrijwillige bad. Het avontuur Jiegon vlak bij het abottoir. Zonder twijfel moet het dier een voorgevoel gehad hebben van zijn bestemming. En hij kleed de zijn ontsnapping listig in: eerst sjokte hij gewillig mee, zodat de waakzaamheid van zijn begelei ders wat verslapte. Maar plotse ling rukte hij zich los en sprintte op topsnelheid weg. Het Vlissings politierapport vermeldt over de ontvluchting dan letterlijk het volgende: „Met nauwkeurige inachtneming van de verkeersre gels en dus zonder ongelukken te veroorzaken, slaagde hij er in het terrein van de binnenhaven te be reiken". Het dier had toen ruim een kilometer in draf door het vrij drukke verkeer afgelegd. Met enige voldoening en trots wordt in dit politierapport verder gecon stateerd, dat de stier geen andere uitweg meer zag dan een duik van een anderhalve meter hoge muur in de binnenhaven, „toen hij een politieauto zag". O zo, ook bij stieren ontzag voor do Vlissingse politie Het bleek echter een nieuwe list van de stier, die namelijk het achter volgende slachthuispersoneel ook gevaarlijk dicht zag naderen. Met rustige slagen als van Herman Willemse trok de stier een baantje naar de terreinen van „De Schel de" en klom daar kalm op de kant. Langdurige rust kreeg het onder nemende beest echter niet: abat- toirpersoneel en politieagenten slaagden er hier in het dier te van gen. Bij die vangst raakte het dier weer bijna in het water, maar do ge waarschuwde politie, die nu voor twee telde, had zich van een mo torboot verzekerden dreef de wa dende viervoeter naar het droge. Do moedige toreador-in-spo van het Vlissingse politiekorps waagde hét hier om op een gladde glooiing tegen de stier te duwen. Met een plotselinge, zijdelingse stoot van zijn achterlijf duwde de stier op zijn beurt de agent echter in het water Toen was het welletjes en gevanke lijk werd de aangehouden stier weggevoerd en in het slachthuis voorgeleid. Serenade voor jubilerende commissaris der koningin Ter gelegenheid van het 12 Vu -jarig ambtsjubileum van de commissaris der koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. heeft de mu- ziekver. „Accelerando' uit St.-Anna- land de jubilaris maandagavond een serenade gebracht. De heer De Ca sembroot is namelijk ambachtsheer van Sint-Annaland. Na afloop van deze serenade in de tuin van de Sta tenzaal werd de jubilaris nog een zil veren sigarettendoos met inscriptie aangeboden. Minister Van Rooy opent „Der Boeie"-„Ter Poorte" H De minister van sociale zaken, H mr. dr. Ch. J. M. A. van Rooy, M zal waarschijnlijk op 13 sep- H tember a.s. een bezoek aan Zeeland brengen om de offi- ciële opening te verrichten van de vernieuwde en nieuw ge- H bouwde geriatrische inrichtin- M gen „Der Boede" en „Ter Poorte" te Koudekerke. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Advertentie) Bevrijdt U van reumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen. Neem daarvoor Togal, het middel bij uitnemendheid, dat kan baten, waar andere falen. Togal zuivert de nieren en is veilig voor hart en maag. Bij apotheek en drogist ƒ0,95, ƒ2,40, ƒ8,88. VANDAAG. Middelburg Electro: Santiago", ?0.00 uur, 14 jaar. City: „Even afrekenen, heren", 20.00 uur, a.l.; Miniatuur Wal cheren: 9.00—22.00 uur; Abdij: „Klank en lichtspel", 20.15 en 21.15 uur. Vlissingen Alhambra: „Orfeu Negro", 20.00 uur, 14 jaar; Luxor: „Fort Dobbs", 20.00 uur, 14 Jaar. Goes Grand: „De vrouw en de ver doemde", 20.00 uur, 18 jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 2