ROXASECT PILOOT STORM ontvoerd in de stratosfeer GEBREK AAN ROUTINE SPEELT ZIERIKZEEËNAAR PARTEN WATERLEIDINGMIJ „SCH0UWEN- DUIVELAND BREIDDE UIT Waar zijn onze schepen? 2)e qelxe'im^mvnge derde 10 PROVINCIALEi ZB BOW SB COURANT WOENSDAG 3 AUGUSTUS 1960 SCf/AAK/CAMP/0£iVSC//APP£/V Achtkampers speelden er lustig op los Ingenieur Elzerman uit Zierikzec geeft telkenjare wanneer men hem op een toernooi met hoofdklassers aan het werk ziet, de indruk geen loon naar werken te krijgen. Kennelijk weegt bij herhaling het na deel van onvoldoende contact met sterke spelers, iets sterker dan het positieve element van de grote aan leg en het combinatievermogen. In de eerste ronde hield Elzerman te gen Göbbels de balans in moeilijke positie en tijdnood, uitmuntend in evenwicht, doch in de tweede ronde werd het tegen de Amsterdamse arts Bouma die zeer veel speelt een nederlaag. De achtkampers speelden er lustig op los, met wisselend resultaat. In groep D. was Verspoor uit Mid delburg met twee overwinningen, voorlopig de sterkste van de klas; zijn overwinningen op Berg (Leiden) en Dietz (Gouda) waren van gehalte. In E speelt Louws uit Oostkapelle met een remise en zege naar de twee de plaats. Van Wijnen (Middelburg) in S. startte met een overwinning en Bramenoogst in Zeeland komt op gang De laatste dageu is de bramenoogst in het produktiegebied rond Kapelle met Zaltbommel het belangrijkste teeltgebied van ons land op gang gekomen. Bleef vorige week het aan bod nog beperkt tot de behoefte voor afname voor de verse consumptie, thans is het aanbod dermate geste gen, dat het produkt voor verwerking aan de industrie aangeboden moet worden. Maandag bedroeg het aanbod twaalf ton en de komende weken moet op een ruime stijging van de dagproduktie gerekend worden. Over het geheel staan de struiken er goed voor en bij zondere omstandigheden voorbehou den, moet er dit jaar op een rijke oogst gerekend worden. Er zijn ver schillende percelen waar de kwekers nog nimmer zoveel vruchten hangen de hadden dan deze zomer. Bedroeg op de veiling te Kapelle vorig jaar de totale aanvoer ruim vijfhonderd ton, dit jaar kan er zeker een hogere kilo gram-omzet tegemoet worden gezien, temeer daar ook het areaal uitbrei ding heeft ondergaan. De start met de prijs is niet slecht te noemen. Maan dag kon het produkt worden afgezet tegen een prijs van 91 tot 95 cent voor de eerste kwaliteit. Kleine par tijen zijn er de laatste dagen als proefzendingen voor Westduitse reke ning verladen. Ook in geringe mate toont België voor verse consumptie belangstelling. Auto bij tanken te Axel uitgebrand Tijdens haar dagelijkse ronde tankte maandagmorgen een verpleegster van het r.-k.-ziekenhuis te Sluiskil met haar personenauto bij de pomphouder C. in de Weststraat te Axel. De schoonmoeder van de pomphouder nam deze taak op zich, doch waar schijnlijk gebeurde dit zo onoordeel kundig dat er benzine terecht kwam in de hete carter van de wagen, waar door deze in brand vloog. Het vuur tastte in een oogwenk de be kleding van de auto aan. Ijlings werd de brandweer gealarmeerd. Toen deze evenwel na korte tijd ter plaatse ver scheen, was het vuur reeds met schuimblusapparaten uit een nabij gelegen meubelmagazijn door enkele omwonenden geblust. De verpleegster wist haar bescheiden nog uit de auto te redden, hoewel zij daarbij lichte brandwonden opliep. De auto brandde aan de achterzijde geheel uit. schoof daarna naar een rustige remi se. In deze groep leidt Van der Bos (Leiden) met 100 Jonkheer (Mid delburg) heeft ook al anderhalve punt en is hiermee'de vierde acht- kamper in successie die goed begon nen is. In de zeskampen heeft Den Hamer (Sluiskil) met anderhalf uit twee ook goed werk verricht. Pieterse (Middelburg) met twee remises moet de kat nog even uit de boom kijken. Hetzelfde geldt voor Dubbeldam (Sluiskil) die met alles even voor zichtig gestart was. Nu volop pruimen in Zeeland De pruimentïjd in onze provincie is weer aangebroken. Op de Zeeuwse veilingen is dit zeer goed merkbaar, want de aanvoer stijgt er met de dag. Zo kreeg de veiling te Kapelle maan dag alleen al een aanbod van veertig ton te verwerken. Hoewel de oogst ten opzichte Aan vorige jaren in dit seizoen zal tegenvallen, omdat voor al bij de rassen Reine Claude d'Ouillin en Reine Victoria het afgelopen voor jaar op talrijke percelen de aanslag voor een groot gedeelte is mislukt, kunnen er toch de komende dagen nog vrij grote aanvoeren verwacht wor den. Momenteel zijn het de rassen Czar en Ontario die het beeld beheersen, ter wijl ook de. Reine Claude d'Ouillin aan het loskomen is. Vorige week wer den er nog zeer hoge prijzen voor de goede kwaliteiten betaald. Zaterdag en maandag zakte de markt echter door het toenemend aanbod, doch voor de eerste kwaliteit Czar bleef de han del op een prijs van 75 cent tot een gulden per kilo goede belangstelling tonen. Voor het ras Ontario schom melde de prijs tussen 50 en 70 cent voor kwaliteit I wat eveneens nog een goede prijs te noemen is. Het ge hele kwantum wordt afgenomen door het binnenland. c(e i/éekéeéoze INSECTEN-VERDELGER Êf ^ïjT 'aat na radicaal en Snel frisse geur IN DE VOORDELIGE, ORANJE SPUITBUS Advertentie Hulst „onttroont" Breda Wethouder P. Brand snuffelde in Gentse stadsarchief i De Hulsterse wethouder P. M Brand heeft tijdens een onder- i zoek naar de geschiedenis van zijn gemeente in het Gentse stadsarchief ontdekt dat wijlen n de turfschipper Adrïaan van n Bergen een historische fi- guur met zijn turfschip- vaart naar Breda „plagiaat" heeft gepleegd. Tot dusver na- melijk waren historici in de veronderstelling dat de Leurse schipper de enige was die na de Grieken op listige wijze krijgslieden vijandelijk gebied binnensmokkelde en wel in het jaar 1590. Tijdens naspeurin- gen over de Hulsterse geschie- denis uit het tijdvak 1485 1492 vond de heer Brand een document, waarin vermeld M siaat dat al in 1491 een soort- n gelijk transport soldaten Hulst is binnengevaren om de stad te bevrijden van de Gentse be- M zetting. In die dagen was Ma- ximiliaan van Oostenrijk in oorlog met Gent. Hulst stond aan de kant van Maximiliaan. n In het betrokken document staat dat de soldaten verbor- gen waren in enkele schepen die geladen waren met levens- n middelen. n IlllllllllllllllllllllllllllllllllllM^ (Advertentie) De piloot van een zweefvliegtuig die tengevolge van slecht weer bij Minden, in West-Duitsland, een noodlanding moest maken, heeft levensgevaarlijke verwon dingen opgelopen, doordat zijn toestel op een koe botste. De koe overleed later aan haar verwondingen. VERSLAG TWEEDE KWARTAAL Nieuwe putten voor periode van warmte in gebruik Het verslag over het tweede kwar taal 1960 van de waterleidingmaat schappij „Schouwen-Duiveland" ver meldt dat ook in deze periode weer een grote activiteit, vooral op het ge bied van leidingaanleg te zien was. Wel was het aantal gelegde kilonie ters geringer, maar het betrof nu veelal kleinere afstanden langs di verse wegen, en een groot aantal dienstleidingen. Aan hoofd- en dienstleidingen samen werd ruim 9 km aangelegd, voor 116 aansluitin gen, w.o. 48 weilanden. Het in opdracht van de Herverkave lingscommissie uit te voeren weilan denplan kwam gereed. Het boerde rijenplan werd met enkele objecten uitgebreid. Aan het eind van het kwartaal was hiervan nog in uitvoe ring het project Kloosterweg te Noordgouwe. en aansluiting aan de Noorddijk te Bruinisse kon wegens RURMEREND p. 2 Ruilt It Shanghai, imeshavtn n STRAAT 8ankA i v. Slngapon STRAAT LOMBOK 31 V. Belra n 2 Canarl BARENDRECHT 1 30 m Algiers. CALAMARES 1 120 m v. Kp. San Antonio. CALTEX ARNHEM 1 10 CALTEX THE HAGUE 1 CALTEX ROTTEROAM p. WOENSDRECHT OIEMEROIJK 1 DRENTHE p. 1 ORANJEFONTEIN GROOTE KERK 1 FijnFAAN fantastisch GA ASTER KERK 2 v. Hongkoil I FRERINO 1 v. HOLENDRECHT 1 HOUTMAN 1 V»l op handen zijnde dijkverzwaring nog niet tot stand worden gebracht. Het aantal gemaakte aansluitingen in het duingebied bedroeg 22 stuks. Hier werd 0,5 km hoofdleiding ge legd. Een zelfde lengte werd gelegd bij het pompstation voor het aanslui ten van de nieuwe putten. Juist vóór een warmteperiode met hoge waterverbruiken konden op 1.7 juni de 3 nieuwe putten in be drijf worden genomen. Deze gaven direct verlichting voor de bestaan de putten, zodat beperkende maat- re'gelen voor het waterverbruik achterwege konden blijven. De waterstanden in de pompputten waren gemiddeld slechts 4 cm la ger dan een jaar tevoren. De regenval bedroeg slechts weinig meer dan het zeer droge voorjaar van 1959, zodat er niet veel van aan het grondwater ten goede kwam. Het is overigens al wel gebleken dat de aan de polderzijde afstromende hoe veelheden water niet zodanig zijn, dat een enigszins economische werk wijze van terugpomping waarschijn lijk is te achten, mede gezien de verschillen in .terreinhoogte. Het on derzoek hiernaar, evenals naar de plaats van toekomstige waterwinput- ten, werd nog niet beëindigd. TARIEFSTELSEL. De werkzaamheden ter voorbereiding van een gewijzigd tariofstelsel wer- den weer opgevat. Het ligt in de be doeling dit in 1961. te doen ingaan. Het voorstel zal in grote lijnen een vastrecht inhouden, gebaseerd op de sanitaire installaties, alsmede een be drag per afgenomen m3 water. Dit zal individueel tariefsverhoging of -verlaging kunnen betekenen, doch 't totaal der te ontvangen watergelden zal niet worden verhoogd. Mede door het afnemen der investe ringen bleef de liquiditeitspositie gun- i stig. Dit weerhield niet, bij het Rijk I op geldelijke steun aan te dringen. Vanwege het Rijk werd ook de i zoutschade van de diverse eigen- dommen opgenomen. Vooral de be woonbaarheid van de 3 woningen liet te wensen over, zodat spoedig herstel hiervan op zijn plaats is. Met de architect voor het nieuwe kantoorgebouw werd overeenstem ming bereikt over een definitief ontwerp. Storingen in de watgervoorziening kwamen slechts in 7 incidentele geval len voor, waarvan 2 maal aannemers - werkzaamheden de oorzaak waren, 'n Tweetal defecte brandkranen werd vervangen. Voor brandblussing wei den op 10 mei de brandkranen aan de J. J. Boeyesweg gebruikt voor 'n bos brand. Op 7 juni werd met 8 stra len op 2 kranen een grote brand in een loods in de Gravenstraat geblust, waarbij uitbreiding door nathouden der belendende percelen kon worden voorkomen. 840 m. o.n.o, v. FRANS 1 140 li 1545. Bijna recht tegenover hen kwam de auto tot stil stand. De motor werd afge zet en de lichten gedoofd. Een zware mannenstem sprak: „Ziezo, jongedame, we zijn er. Uitstappen!" In het bouwvallige sheriffs of fice ging een deur open en een man trad naar voren. In het lichtschijnsel dat naar buiten viel konden Arend en Charley duidelijk zien hoe een vrouwenge stalte met de handen op de rug gebonden uit de wagen geholpen werd. Er was geen twijfel mogelijk! Het was Sandra. En die man in dat uniform moest de zogenaamde kolonel Cameron zijn! De -kerel maakte een spottend gebaar. „Mag ik U ver zoeken, binnen te treden, o kostbare jonkvrou- Expositie schilderijen tekeningen en aquarellen Twee jonge kunstenaars uit Bergen op Zoom, Jeltje Ratsma en Volkert van der Willigen houden van 2 tot 14 augustus a.s. in de oude leeszaal aan dc Singelstraat te Goes.een ten toonstelling van schilderijen, teke ningen en aquarellen. Beide kunste naars exposeren tezamen ruim der tig van hun beste werken. De mees te doeken, tekeningen en aquarellen hebben dc natuur als onderwerp. Dc expositie is iedere dag geopend van 's morgens tien uur tot 's middags vijf uur. we" En toen Sandra zich niet bijster gewillig toonde, gaf hij haar een onbehouwen duw, zo dat zij half struikelend het vertrek binnen vloog. De andere kerels lachten ruw. Daarna sloeg de deur dicht en piloot Storm kon slechts tandenknarsen van machteloze woede. f Advertentie) Ook U kont verlost worden Tan dl» Rheumatische Pijnen met Kraschen Salts. U moet een kuur doen, de Kruschen Kuur, iedere dag 's morgens de be roemde kleine dosis. Beroemd - ja - over de hele wereld, om zijn wondere aansporende werking op de bloed zuiverende organen. Die worden met Kruschen tot hernieuwde jeugdige werking gebracht en drijven zo de on zuiverheden uit, die nu die ondragelijk snerpende pijnen verwekken. FEUILLETON „En nu is het te laat", zei Katie op eens, de ogen vol schrik, terwijl ze over haar hele slanke lichaam beef de ..Nu is het te laat. Carol staat op het punt met Frank te trouwen, ho ren jullie dat allemaal? Ze wil met Frank trouwen! O, ik heb hem eens moge de hemel het mij vergeven verdriet gedaan, maai' niemand zal hem ooit wéér verdriet doen, want als ze met elkaar trouwen, zal ik hen doden al zou het mijn ei gen zuster zijn. Ik zal, ik zal Niemand had gehoord, dat Frank kalm de trap was opgekomen, maar iuist toen Katie zo hevig begon te gillen duwde hij David opzij, nam heel bedaard Katie in zijn armen, droeg haar de slaapkamer binnen en vleide haar zachtjes neer. Toen kniel de hij naast de divan, haar als een moe, uitgeput kind met zijn sterke armen omvat houdend. ,,Je zult niemand doden, liefste", hoorden ze hem zachtjes zeggen. „Zelfs niet jezelf! Dacht jo soms dat ik, nu ik je heb teruggevonden, zon der jou kan leven?" „Maar je haat me!" riep ze jammer lijk smekend. „Na wat ik gedaan heb moest je me wel haten „Dat heb ik mezelf aan het verstand proberen te brengen", zei hij kalm. „Het was de enige manier om het le ven zonder jou nog draaglijk te ma ken. Maar toen ik je vanavond te rugzag en begreep dat je je schaam de voor wat je had gedaan, wist ik alleen nog, dat jij mijn liefste was, mijn enige liefste; dat ik je alles zou kunnen vergeven als jij me kon lief hebben, mijn Katie of Gloria of hoe jij, dwaas kind, toevallig ook heet! O, mijn schat Carol trad zachtjes naar voren en sloot de deur. zodat het tweetal even alleen bleef. Toen wendde ze zich met betraande ogen tot haai- moeder. „Ga maar weer naar bed, moeder drong ze zachtjes aan. „Neen, ik ben niet boos. Wat heeft het voor nut. boos te zijn U deed nu eenmaal wat U deed en ik neem aan, dat U het evenmin kon verhelpen als de nood zaak van adem te halen. U had liefde nodig en misschien is Katie de enige, die uw daad geheel kan he grijpen, want pok zij heeft jarenlang afs m een cirkel rondgerend, op zoek naar genegenheid en liefde. Vreemd toch als je het nagaat, dat U beiden die altijd zo slecht met elkaar overweg kon, nog zoveel gemeen hebt! Heus. jullie moest goede vrien den zijn Ga naar bed en laat. David als hij wil U een ferm slaap middel geven Mevrouw Manson, nu slechts een erg vermoeide, zielige oude vrouw, schud de het hoofd. „Dat behoeft niet", zei ze met tril lende lippen. „Natuurlijk had Katie 't bij het rechte eind. Van een zwak hart is nooit sprake geweest, Carol. Je moogt nu gerust weten hoe slecht ik eigenlijk heb gehandeld. Mijn zo genaamde zwakke hart was enkel en alleen één van de middelen om jou aan mij te binden zoals vroeger je vader. Ik moest bemind, bewon derd, aangebeden, beklaagd worden en toen ik bang werd, dat David je van mij zou afnemen, wist ik slechts één ding hij moest uit de weg Ge lukkig echter kan alles, zo je wilt, nog goed worden. Ik mag niet hopen dat je me zult vergeven, maai" hier 'zagen de lichtblauwe ogen Carol bijna deemoedig aan, „baat me ten minste niet, kindlief. Ik heb je zo hord nodig' „En ik U. moeder", vezekerde Carol zachtjes, dieper door deze bekentenis ontroerd dan vroeger door al het ge weeklaag van haar moeder. „U weet toch, dat ik U altijd nodig zal heb ben. Katie zowel als ik hebben U no- difr en houden van U en misschien heeft zij U nog meer nodig dan ik. Ze heeft het altijd evenals U niet zonder liefde kunnen stellen waarom kunt U beiden dan elkaar niet liefhebben „Of het U bevalt of niet, mevrouw Manson". kwam David tussenbeide, „ga ik U een en ander voorschrij ven. Wil jij een glas melk voor je moeder halen, Carol Ik heb een stuk of wat tabletten, die na dit op windende toneel kalmerend zullen werken en een flinke portie slaap zal haar weer helemaal op de been bren gen. Komt U mée, mevrouw Man son Eerst bijna een uur daarna kwamen Carol en David weer in de huiska mer bijeen. Frank was kort tevoren huiswaarts gegaan, nu te hebben ver teld, dat Katie in slaap was geraakt en dat hij de volgende morgen zou aankomen. Voor zijn vertrek had hij Carol's handen vast in de zijne ge nomen en haar diep in de ogen ge zien. „Heel veel heb ik nooit voor je be tekend, nietwaar, kindlief had hij eenvoudig gevraagd. „En dus doet het je zeker geen verdriet als ik zeg, dat ik niemand anders dan Katie zou kunnen liefhebben". „O. het doet me plezier", had ze op recht geantwoord. „Ik heb, geloof ik, in mijn hart steeds wel geweten, dat een huwelijk van jou met mij niet gélukkig zou zijn. Altijd stond die onbekende vrouw, die geheimzinnige derde, tussen ons de dwaze kleine Katie of Gloria, zoals jij haar had gekend. Ik zou het in jouw hart steeds tegen haar hebben afgelegd, Frank". Na zijn vertrek waren zij en David bij elkaar gaan zitten, geen van twee- en in staat, het gedwongen stilzwij gen te verbreken. Toen nij cr einde lijk moed toe vatte, klonk zijn stem uiterst zacht. „Carol", fluisterde hij vragend, de blik als verbaasd op haar gevestigd, „Carol, mijn liefste..." Hij rees overeind, beide armen naar haar uitstrekkend en ze ging hem te gemoet, het gezicht stralend van ge luk. Eenmaal in zijn omhelzing, sloeg ze de ogen naar hem op en bestu deerde zijn gezicht, bijna alsof ze hem nooit tevoren had gezien. „Ik kan het nog niet geloven", sprak ze zacht. „Jij cn ik, David, juist zo als we het altijd gewenst hebben. Er is zoveel te zeggen, zoveel te doen en we staan hier maar, eigenlijk bang om te praten..." Hij boog zich met een glimlach voor over en drukte even een kus op de punt van haar neus. „Och, we zijn altijd het meest verle gen minnende paar van de wereld geweest, schat weet je dat no£ 't Kostte ons telkens zoveel moeite, een gesprek te beginnen, nietwaar Maar ik had je zo lief, o zo lief, Ca rol. Elke nacht voor ik insliep, fluis terde ik tot mezelf „1-Iet is gauw weer morgen en dan zie ik haar weer. En morgen zullen we geen van beiden zo verlegen meer zijn1'. Ze glimlachte hem toe. met in haar hart een gevoel van diepe vrede. „En nu is het, eindelijk, morgen, Da vid... en we zijn niet langer verle gen, ook niet ongelukkig of onzeker. We zijn sdmeri, David, voor morgen, voor nog eens morgen en voor alle morgens erna O. David, het lijkt een wondei hare droom, te weten dat je me tenslotte inderdaad liefhebt". „Ik heb nooit opgehouden, je lief te hebben, schat", verbeterde hij. „Van de eerst maal af dat ik jou, met je glanzende haar en je glimlachje, ont moette, was mijn hart voor altijd van jou. Daarom kon ik zo moeilijk ge loven, dat je mij niet liefhad, dat ie nooit van plan was geweest, mijn vrouw te worden. Telkens en telkens weer schreef ik jc, smekend dat je je toch onze plannen zou herinneren, datHij voltooide dc zin niet, maar kuste haar op do lippen en ging toen rustig voort „Maar laat ons, kindlief, al die narigheid verge ten. Weet je het volkomen zeker.,.- van Frank Zul je niets betreuren En ben je gerust wat ons tweeën be treft Ze keek hem vol vertrouwen, en met van geluk schitterende ogen, aan. „Zo zeker als iemand in deze wereld maar kan zijn, liefste", antwoordde zc bedaard. „Jij was het steeds, Da vid, en jij zult het altijd blijven. Ik houd van Frank, ik bewonder en acht hem en ik hoop dat we steeds goede vrienden zullen zijn, maar jij bent de enige man die ik ooit heb lief gehad of zou kunnen liefhebben". „En mijn kleine jongen vroeg hij wat later, met haar bij do baard ge zeten. „Je hebt er toch niets tegen ais we ons leven samen met mijn zoontje beginnen, Carol Hij heeft zo'n behoefte aan een moeder". Ze sloot hem de mond met een kus en zei zachtjes „Hij is immers van jou en daai'dm zal ik van hem hou den, David". Zo bleven ze doorpraten, alle twijfe lingen, angsten en wrok van de laat ste maanden voorgoed uit de weg rui mend. Ze boorden de klokken van Keston Cress niet het middernachte lijk uur slaan, maar kort daarop, toen ze toe aan het hek liep om hem naar het doktershuis te zien wande len. riep ze luid „Tot morgen dan, dokter Hij draaide zich om en zei plagerig, maar met van geluk stralende ogen: „Het is al morgen. En je kunt het geloven of niet, maar ik houd nog evenveel van je als gisteren, hoor Ze keek hem na tot hij buiten zicht was. Toen wendde ze zich met een zucht van verlichting om en liep terug naar haar huis, waar ze de morgen zou afwachten... de morgen van hun tweede weerzien. EINDE.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 12