Lieveheersbeestjes-invasie op Schouwen-Duiveland PILOOT STORM ontvoerd in de stratosfeer EEN DIAMANTEN BRUILOFT IN WILHELMINAD ZEELAND KRIJGT IN '61 WEER PROVINCIALE SPORTDAG derde qehewwynnuje derde DINSDAG 2 AUGUSTUS 1960 PROVINCIALE ZEEUWSE COU KANT 6 MET EMMERS VOL Maandag bracht nieuwe „piek" in Bruinisse SCHOUWEN-DUIVELAND beleeft een ware invasie van lieveheersbeestjesMet mil joenen, misschien wel met miljarden zijn de keverachti ge beestjes neergestreken op het eiland en waar ze overi gens vredig en nuttig zijn, wordt er al gesproken over een „plaag". Vorige week werden reeds mel dingen gepubliceerd van landin gen te Bruinisse en Haamstede. Maandagmorgen beleefde Bruinis se een nieuwe lieveheersbeestjes- piek; het westelijker gelegen Drci- schor deelde hierin op de Noordelijk in deze gemeente waren de beestjes in een dergelijk aantal neergestreken, dat smalle fiets banden moordzuchtige werktuigen werden die door een dikke laag kevertjes heen ploegden. Zo was het maandagmorgen ook in Bruinisse waar men spreekt van een plaag, omdat de huisvrou wen het natte wasgoed bevuild aan de waslijnen terugvonden en dc beestjes als een horde onver moeide klauteraartjes de wonin gen binnendrongen. Winkeliers vonden de diertjes in hun etalages, nijvere huisvrouwen moesten de zakken van haar stof zuigers verschillende malen ledi gen om de beestjes kwijt te raken en de bakkers van Bruinisse had den de grootste moeite om te voor komen dat de lieveheersbeestjes in het deeg, en derhalve als gebak ken kadavertjes in het, brood zou den komen. Bestrijders Toch blijven de lieveheersbeestjes ofschoon ze zoals vele mensen in Bruinisse dit maandagmorgen moesten ondervinden, venijnig kunnen bijten beminnelijke schepseltjes, onschadelijk voor land- en tuinbouw. In tegendeel zij zijn specifieke bestrijders van de bladluis, een- voor groenten- en fruitteelt gevaarlijk insect, dat dit jaar in te grote getale voorkomt. De bladluis neemt in aantal toe. maar de lieveheersbeestjes gelukkig ook Niet zonder wijsheid zal men op Schouwen kunnen stellen dat dit alles niet zonder doel is. Wanneer men zich dus zou be roepen op het „evenwicht in de natuur", blijft daarbij de vraag open, waar deze miljoe nen lieveheersbeestjes plotse ling vandaan zijn gekomen. Ze verplaatsen zich in wolken, in kolonies, over land en over zee... Zo moeten zij ook Schouwcn-Dui- veland hebben bereikt, vanwaar zij nu reeds uit zwermen naar de Bevelanden en St.-Philipsland. Het moet een kolonie zijn, die pro fiterend van de buitengewoon gun stige tijd in het voorjaar, voor een enorm nakomelingschap heeft kunnen zorgen. Daarvan getuigen de Noorddijk in Dreischor, dc gehele dijk langs Bruinisse tientallen zitten er soms aan één grassprietje en ook de omgeving van vlucht- en tramphaven aan het Zijpe, waai de van en naar Schouwen ko mende toeristen gisteren voor dit merkwaardige biologische pro bleempje werden geplaatst. T apijt Er stonden dames op de boot, wier witte bloesjes op een gegeven mo ment geheel schuil gingen onder de lieveheersbeestjes. In Bruinisse langs de dijk van de nieuwe en de grondstroken langs de oude haven vormden gisteren een waar tapijt. Wie langs de dijk ging ontkwam er niet aan de kevertjes zonder opzet dood te trappen. De looppaden waren geplaveid met- honderdduizenden kadavertjes. Het merkwaardige is wel dat nie mand in Bruinisse waar de beest jes in een dergelijke veelheid het eerst werden gesignaleerd, ze heeft zien aanspoelen of aanzwer men. Maar ze zijn er. Op de kle ren van de BrUinissenaren, op de I meer zichtbaar luchtige bloesjes eu overhemden van de toeristenoveral. De mannen, die anders rustig op de dijk van Bruinisse over het wa ter zien hebben het druk met zich de diertjes uit de hals te wrijven. De beestjes kruipen de huizen bin- nen en worden er met vuilnisblik- ken vol van de zolder geschept. Een huisvrouw in Bruinisse die een dergelijke zwerm op haar huis zag afkomen gebruikte de kwali ficatie: „als sneeuwvlokken in een sneeuwstorm". Het is een onschuldige plaag. De huisvrouwen zijn attent opdat huizen niet worden overspoeld, de de bakkers zijn attent opdat de klanten niet gaan mopperen en dc boeren... die kunnen zich al leen dc handen wrijven. Emmers In de omstreken van Burgh is het zelfs gebeurd dat men de beestjes met emmers vol vergaarde, om ze vervolgens op de aan de gewassen knagende bladluizen, los te laten. Zo hielp men de natuur een hand- je, want als de lieveheersbeestjes de huizen binnen komen, vergissen ze zich. Ze menen het nog steeds goed met de mensen. Ze zijn op zoek naar bladluizen, en waar ze zelf de weg niet kun nen vragen, komt men ze op Schouwen-Duiveland een beetje tegemoet. Bij miljoenen hebbeti de lieveheers beestjes Noord-Zeeland overvallen. Op sommige plaatsen zitten er zo- ■el bij elkaar dat de ondergrond niet (Foto P.Z.C.). Voor tweede maal in Goes j internationaal optreden Voor de tweede maal binnen even zovele dagen hebben de inwoners van Goes het optreden van de buitenland-1 se deelnemers aan de feestweek van j „Kasporgo" kunnen gadeslaan. Gis-1 teravond traden de groepen liefst op drie plaatsen in de stad voor het voetlicht: namelijk bij het ziekenhuis St.-Joanna in zuid-oost, bij het rust huis Randwijek in noord-oost en op de Beestenmarkt in de binnenstad. Voor elke wijk was er wat wils.... Ook nu weer was het opvallend, dat de belangstelling voor dit evenement vrij matig was. Bij St.-Joanna telde men nauwelijks tweehonderd toe schouwers, bij Randwijek wat meer en op de Beestenmarkt bedroeg dit aantal ook al niet meer dan enkele honderden. Niet, dat het programma niet de moeite waard was. De Zeven- burgse volksdansgroep en de volks dansgroep van de Salzburgse Volks hogeschool brachten ingewikkelde en bijzonder fraaie volksdansen voor 't voetlicht. Hun optreden werd terecht zeer gewaardeerd. Deze groepen toonden hun kunnen op een fraai grasveldje bij ziekenhuis St.-Joanna. Vóór Randwijk traden de Engelsen de Nicolson Pipe Band uit Folke stone voor het voetlicht. Met de typische doedelzalcmuziek en de zwaarddansen oogstten de koele Engelsen veel succes. Het optreden van de Weense gymnastiekgroep, die met uitgebalanceerde ritmische oefe ningen en fraaie dansen o.a. vlag- gendans kwam, verwierf de gunst van het publiek. Jammer was ech ter. dat de toeschouwers tot teleur stelling van de buitenlandse groepen zo weinig van hun waardering blijk gaven. De representanten van Zweden de volksdansgroep „Liljan" uit Stock holm en de Franse volksdans groep Gay Scavoir uit Bayeux lieten de toeschouwers op de Beestenmarkt zien, dat in hun landen een rijke folk lore in ere wordt gehouden. Z.-Vlaamse caféhouder mist 27.000 francs Caféhouder L. van P. uit Nieuw-Na- men heeft bij de rijkspolitie in zijn woonplaats aangifte gedaan van vermissing van een som gelds van ongeveer 27.000 Belgische francs. Toen de eigenaar van het Zeeuwsch- Vlaamse café een dezer dagen zijn geld wilde tellen, bleek het bedrag plotseling verdwenen te zijn. De rijkspolitie van de groep Hulst, die deze zaak in onderzoek heeft, heeft tot nu toe geen enkel spoor van een eventuele nachtelijke inbraak in het café kunnen aantreffen. Echtpaar v. d. Velde 60 jaar getrouwd In goede gezondheid vierde het krasse echtpaar Van de Velde te Wilhelmi- nadorp gisteren zijn diamanten brui loft. Het echtpaar D. van de Velde-van Gilst aan de Oosthavendijk te Wil- lielminadorp viert mor gen woensdag zijn diamantenbruiloft. De heer en mevrouw Van de Velde, die bei den 80 jaar zijn, wonen al meer dan 59 jaar in het landelijke Wilhel- minadorp bij Goes. Bei den genieten een goede gezondheid. Hij werd geboren in Krabbendijke: zij in Colijnsplaat. Van zijn achttiende jaar af heeft de heer Van de Velde gewerkt in de Wilhelminapolder. De laatste 25 jaar voor zijn pensionering was hij voorman op de hof stede „Rotterdam" in de Wilhelminapolder. „Ik had toen 45 man onder me staan", ver telde ons de krasse ou de baas. „Nu werken er maar acht of negen arbeiders op de hoeve". Er is veel veranderd, maar ook veel verbe terd, meende de heer Van de Velde. Het viel vroeger niet mee van 's morgens 6 uur tot (Foto P.Z.C.) 's avonds 6 uur op het veld te werken. Me vrouw Van de Velde kan daar van meepra ten. Als meisje van 12 jaar werkte ze al op het land: voor zegge en schrijve de som van 25 luttele centen! Het echtpaar heeft acht kinderen en der tien kleinkinderen, die het diamantenhuwe lijksfeest van hun resp, ouders en grootouders ongetwijfeld zullen meevieren. (foto P.Z.C.) WAARSCHIJNLIJK IN VLISSINGEN Organisatoren zoeken naar buitenlandse tegenstanders Öp tweede pinksterdag van het vol gend jaar zal Zeeland weer een „Zeeuwse sportdag" beleven. De Zeeuwse sportraad heeft de plannen 1544. Piloot Storm en Char ley verloren geen tijd met overleggen, doch daalden snel langs de glooiende hel ling omlaag, zoveel moge lijk zorgend in de schaduw te blijven. Gebukt voortslui pend bereikten zij de ach terkant der eerste huizen. „Huu, het is hier maar een griezelige bedoening!" fluisterde Charley, toen zij hijgend tussen de ruïnes stilstonden. „Zouden hier misschien nog gevaamtes liggen? Ik ben altijd als de dood geweest voor geraam tes„Zwam niet ke rel!" kwam Arend ongeduldig. „Kijk liever eens waar we het voormalige sheriffs office kunnen vinden. Mm, wacht eens, daar aan dc overkant geloof ikMaar juist toen de'pi- loot snel de dorpsstraat wilmie oversteken, 'vim gen zijn oren het geluid van motorgeronk op. Tegelijkertijd ontdekte hij in de verte een na- derendé 'auto'. Vlug' trokken de twee mannen zich terug in de schaduwen der ruïnes voor deze dag, die waarschijlijk in Vlissingeu gehouden zal worden, reeds ver uitgewerkt. Op deze dag zullen alle takken van sport, die in Zeeland beoefend wor den, aan bod komen. Het ligt in de bedoeling om voor de verschillende Zeeuwse ploegen sterke tegenstan ders te „contracteren", zo mogelijk ook buitenlandse teams. Ook folkloristische sporten zoals het in Zeeuwseh-VIaanderen be kende bollen zal waarschijnlijk op deze dag in Vlissingen te zien zijn. Verder worden plannen voor een coneours-hippique uitgewerkt, terwijl een boogsehietconcours voorbereid wordt. Een demonstra tie met zweefvliegtuigen is ook op bet voorlopige programma ge plaatst. Nog niet bekend is of de denksporten (biljarten, schaken, dammen) ook aan het program ma toegevoegd worden. Over de plaats waar de sportdag ge houden zal worden, is nog geen be slissing gevallen. Het gaat tussen Vlissingen, Middelburg en Goes. De organisatoren geven echter de voor keur aan Vlissingen, omdat in deze plaats naar hun mening de accom modatie zich het best leent voor een sportdag. Zoals bekend werd in 1943 de eerste Zeeuwse sportdag gehouden. Daarna duurde het tot 1957 eer Zeeland weer een provinciale sportdag beleefde. Deze dag in 1957 werd georganiseerd door de P.Z.C. Dokter De Gier te Hulst vierde 40-jarig jubileum De arts P. J. N. de Gier, die gisteren 40 jaar lang als geneesheer in Oost-, Zeeuwsch-\ laanderen zijn praktijk uitoefende, heeft zijn jubileum tij dens een druk bezochte receptie mo gen vieren. Op deze receptie, ten hui ze van dokter De Gier aan dc Steen- straat te Hulst, werden ook dokter De Gier jr. eh de beide echtgenoten in de hulde betrokken. Namens het jubileumcomïLé van pa tiënten van de bekende arts voerde dc heer Th. Adriaanssens het woord. Hij dankte de jubilaris voor de goede zorgen waarmee hij zovele Zeeuws- Vlamingen al die jaren heeft om ringd, en hij onderstreepte de gevoe lens van die velen door dokter De Gier een geschenk onder couvert aan te bïeden."~Namens het college van re genten van het streekziekenhuis te Hulst sprak deken A. Koopmans de jubilaris en zijn gezin toe. Het grote aantal bezoekers tijdens de receptie en de veelheid van bloemstukken be wees overduidelijk de achting en waardering die men in het land van Hulst voor de jubilerende arts heeft. Zestienjarige fietser onder autobus O]) de grote verkeersweg van Steen bergen naar St.-Philipsland is zater dagavond nog een ernstig ongeluk gebeurd waarvan de 16-jarige B. B. uit St.-Philipsland het slachtoffer is geworden. B. reed met enkele andere fietsers achter een bromfietser die als gang maker fungeerde. Toen deze even moest inhouden, week B. naar links uit doch werd toen gegrepen door een achteropkomende autobus. B. werd tegen de weg geslingerd. Hij liep een schedelbasisfractuur en een gebroken been op. Hij werd in zorgwekkende toestand naar het Algemeen Burger Gasthuis te Bergen op Zoom overge bracht. Voor zijn leven wordt nog steeds^evreesc^^^^^^^^^^^^^^ FEUILLETON 25* üelu fff Jane Alan Een wezen dat ik zou minachten en haten. Och. hoe dom van me, niet waar?" lachte ze eerst kalm, weldra steeds bitterder en heftiger, „dom van me om weg te rennen, terwijl per slot van rekening van al die ver halen geen woord waar was. Je had je geld niet verloren en je was even sterk en flink als vroeger terwijl ik nu een gebroken mens ben, Frank, kreupeler dan jij ooit had kunnen zijn". Katie drukte haar vingers te gen de lippen alsof ze haar krankzin nig gelach wilde smoren. „O", gilde ze bijna, „nu ben jij het immers, lief ste. nu ben jij degene die wegrent. Wegrent van mij. de afstotelijke, de gemene, de verachtelijke! Ik ben de gene. die niet de moed heeft, nog lan ger te leven, want och. ik heb je zo lief Ze bleef in zenuwachtig gelach ste ken. Met een wenk naar Carol gaf David kalmweg Katie eerst een lclap op de ene, dan op de andere wang. Ze kromp ineen, staakte vol schrik dat akelige lachen en staarde de dok ter verbijsterd aan. Toen zonk ze, jammerlijk kreunend, op dc knieën en bleef daar hulpeloos liggen, schrei end alsof haar 't hart zou breken. Frank bewoog zich niet had zich niet bewogen sinds Katie het woord tot hem had gericht. Hij zag hoe Da vid en Carol de arme Katie eerst he ten uithuilen en haar daarna met sterke armen, deels leidend, deels dragend, de trappen op zeulden. Juist toen ze de bovenste trede bereikten, ging de deur van mevrouw Manson's kamer open en trad deze dame, met verontwaardigde blik en gloeiende wangen, naar buiten. „Wat gebeurt er in. vredesnaam?" vroeg ze gebiedend. „Zal er dan nooit meer rust zijn in huis? Wat betekent dit allemaal. Carol?" ging ze nog scherper voort, ziende dat Katie te zwak was om op eigen benen te staan. „Waarom hoor ik nooit wat er in mijn eigen huis omgaat? En wie gaf U" vroeg ze boos. de dokter strak aanstarend „wie gaf U toe stemming, dit huis te betreden! Ik verbaas me over uw vermetelheid, hier te verschijnen, terwijl U weet, hoe onwelkom uw tegenwoordigheid hier moet zijn, niet alleen mij, maar eveneens mijn dochter". „Alsjeblieft, moeder!" riep Carol, met een felle blos op haar daareven nog bleek gezicht. „Ziet U dan niet, dat het nu geen ogenblik is. om het verleden op te rakelen? Katie is ziek, werkelijk ziek". ,En dat ben ik ook!" wierp mevrouw Manson opgewonden tegen, ,,'t Wordt hoog tijd, dat iemand eens beseft boe 't met mijn hart is gesteld en als een van jullie maar enigszins daarmee rekening hield, zouden al die schok ken me bespaard kunnen blijven". David wendde zich rustig maar vol gezag tot Carol. „Breng je zuster naar haar kamer", zei hij kalm, „ik ben binnen een ogenblik bij je. En nu, mevrouwr Manson". ging hij aan 't adres van Carol's lichtelijk ver bijsterde moeder voort, „zullen we eens en vooral de puntjes op de i's zetteen als U 't goed vindt! Gaat U alsjeblieft weer naar uw kamer, dan zullen we eens kijken hoe uw hart eraan toe is. Naar het schijnt is U lang genoeg aan uw lot overgelaten -■ - welnu, dan wordt het hoog tijd, dit te verhelpen en te zien wat er ge daan moet worden. Gaat U voor, me vrouw". Op dit ogenblik keerde Katie, die door Carol naar haar kamer werd gebracht, zich met een zielig, weife lend glimlachje, ontroerender dan haar tranenvloed van zoëven, haas tig om en zei langzaam maar duide lijk: „Als ik U was doltter, zou ik me daar niet druk over maken. Er heeft nooit iets aan haar hart gescheeld, nietwaar, moeder Al dat gepraat over het zwakke hart moet enkel en alleen dienen om haar zin door te drijven. Het liet Carol" vader en mijn vader naai- haai- pijpen dan sen, het ontnam hun alle vrijheid, zichzelf te zijn, hield hen gekluisterd aan een zogenaamd ziekbed even goed als nu Carol, en zou mij hetzelf de lot hebben toebedeeld, als ik die opzet niet tijdig had doorzien. Waar om zou ze denken jullie al die jaren een dokter van zich af hebben gehouden?" „Geloof haar niet, Carol!" kreet me vrouw Manson woedend, maar toch meende de verschrikte Carol er iets als panische schrik in te horen. Was het mogelijk, dat Katie's zware be schuldiging op waarheid berustte? In elk geval vertoonde het nu doods bleke gezicht, waarmee mevrouw Manson zich tot haar dochter wend de. de onmiskenbare tekenen van he vige angst. „Laat je niet tegen mij opstoken!" smeekte ze. „Je weet heel goed, dat ze alleen maar toneel speelt ze moet altijd een rol vervullen, dat weet je immers wel?" „Als U het mij vraagt", sneed David het hartstochtelijke betoog van me vrouw Manson heilzaam geringschat tend af. „kan de hele familie nogal goed komediespelen, ieder op haar manier. Is er dan geen enkele op rechte vrouw onder IT allen?". Katie zag David zo stuurs aan alsof ze plotseling de betekenis van zijn aanwezigheid doorgrondde. „Vraag jij dat heus?" sprak ze lang zaam en verbaasd. „Jij David? Je kunt toch zeker nooit aan Carol heb ben getwijfeld, wel? Ze heeft jou zo lang, zo geduldig liefgehad en als je haar toen haar vader stierf anders had behandeld, zou dat voor haar een groot verscshil hebben gemaakt. Dan zou ze hier niet aan het zogenaamd ziekbed van haar moeder zitten vast geketend, steeds maar treurend om jou!" „Maar Katie!" kreet Carol wanhopig. „Hoe kun je zulke dingen zeggen? Luister niet naar haar, David". „Maar ïk wil luisteren", zei David, die Carol's gloeiende wangen aan dachtig gadesloeg. „Zeg eens, wat be tekent dit alles, Carol? Weet Katie niet, hoe dikwijls ik je heb geschre ven, maar hoe ik nooit, op geen en kele brief, antwoord kreeg, tot ik met tegenzin tot de conclusie kwam, dat je genoeg had van mijn jongens achtige opdringerigheid? Mijn ge duld was bijna onuitputtelijk, maar wat kon ik doen toen je moeder me tenslotte schriftelijk verzocht neen. smeekte! je niet langer ver drietig te maken door telkens te wil len oprakoelen, wat toch slechts een kinderlijke en nu verdwenen bevlie ging was geweest?" Mevrouw Manson fluisterde iets, maar Carol, die bij de trapleuning stond, vol spanning en de blik strak op David gericht, hoorde haar niet. „Is het waar?" vroeg ze met een van ontroering amper verstaanbare stem, zonder haar moeder, die.tegen de ka merdeur ineenkromp, een blik waar dig te keuren. „Komt er geen einde aan de teleurstellingen die U mij be reid hebt, moeder? U die beweer de dat U van me hield!" „Ik hield ook van je", antwoordde mevrouw Manson zwakjes. „Wanneer je niets anders kunt geloven Carol, geloof dan tenminste, dat ik zo bang was, alleen achter te blijven hoe kon ik nou weten of wat ik deed niet op de lange duur het beste voor je zou zijn. Je was zo jong David kon je niet hebben onderhouden en bovendien had je je werk". Hier bleef mevrouw Manson, zich blijkbaar de waardeloosheid van haar verweer be wust, even steken, maar ging toen aarzelend voort: „Och, wat heeft het eigenlijk voor nut, alles uiteen te zetten? He had je nodig, Carol, ik moest je bij me hebben. Daórom daarom vernietigde ik Davids brieven in de hoop. dat je hem spoedig zou vergeten. Én je vergat hem, Carol", liet ze er plotseling hoopvol op vol gen. „Je vergat hem. Carol, is dat niet waar? Je was heel gelukkig en in elk geval had David Chapman ook buiten jou om geluk weten te vinden Welnu, wat heb ik dan voor ver keerds gedaan?" „Dat zal ik U zeggen", zei David langzaam en streng. „U hebt iets zo moois, iets bijna volmaaks vernield als de tedere genegenheid tussen twee mensen kan zijn. Ik betwijfel of ooit iemand meer verliefd of meer gelukkig in de liefde is geweest dan Carol en 'ik, maar U hebt opzettelijk en zonder enig medelijden ons beidei- leven bedorven. U veroordeelde Carol tot een leven van dienstbaarheid aan U en mij tot het aangaan van een huwelijk zonder liefde. Mijn vrouw heeft me toen ons zoontje nog geen zes maanden was verlaten en ik heb haar nooit teruggezien. Een klein jaar geleden vernam ik dat ze was gestorven, maar al heel Lang was ze i leitelijk dood voor me. Beseft U nu wat U heeft gedaan?" (Wordt vervolgd).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 7