Verenigde Staten hekelen nieuw Russisch dreigement in Kongo-kwestie Vijftig miljoen uit belastingpot méér naar gemeentefonds KLANKBORD LOEMOEMBA VRAAGT VERENIGDE NATIES: STUUR DIRECT TROEPEN NAAR KATANGA Fidel Castro moet rusten HARD RIJDENDE BROMFIETSERS BOTSTEN BIJ BAKKUM: 1 DODE DINSDAG 2 AUGUSTUS 1960 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT „Problemen voor volkerenorganisatie worden vergroot" „De Russische leiders moeten zich realiseren dat een dergelijke openbare verklaring slechts de problemen kan vergroten voor degenen die serieus trachten de wede en orde in Kongo te her stellen", zo heeft het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken gisteren bij monde van woordvoerder Lincoln White, ge antwoord of) de Russische verklaring, dat de Sowjet-Unie „vast beraden maatregelen" zou nemen tegen wat zij noemde „agres sie van de Noordatlantische Verdragsorganisatie in Kongo". „De Sowjet-Unie", zo las White voor, kent zichzelf blijkbaar het recht toe, te beoordelen of de Verenigde Naties met voldoende snelheid optreden in de uiterst moeilijke situatie in Kongo". Radio-Moskou verklaarde maandag, dat de secretaris-generaal der Verenigde Naties, Dag Hammarskjöld, „door zijn meer dan verzoenende houding de Belgische aanvallers in Kongo steunt". Premier Locmocmba heeft gisteren verzocht, de troepen der Verenigde Naties onmiddellijk naar de afgescheiden Kongolese provincie Katanga te sturen. om de veiligheid te waarborgen. De noodzaak van hun aanwezigheid is daarom een zaak voor de Verenigde Naties." V.N.-troepen Hammarskjöld. op zoek naar een oplossing Hij deed dit verzoek maandag in een onderhoud met dr. Andrew Cor dier, assistent-secretaris-generaal der Ver enigde Naties, die het secretariaat leidt in afwezigheid van Hammars kjöld. Deze is thans in Kongo. Loe- moemba, die verwachtte op 7 en 8 augustus met Hammarskjöld in Leo- poldstad over de ontwikkelingen in zijn land te zullen spreken, was opti mistisch over de toestand in Kongo. Cordier vertelde hem, dat de strijd macht der Verenigde Naties in Kon go thans ongeveer 11.500 man om vat. Naar verluidt wil de Kongolese re gering tegen de afscheiding van Katanga actie voeren met de hulp van vrije Afrikaanse landen, „in dien de Verenigde Naties in gebre ke blijven, handelend op te tre den". De Kongolese vice-premier Antoine Ginzenga waarschuwde dezer dagen, dat de Verenigde Na ties zware verantwoordelijkheid zouden dragen indien zij zouden toelaten dat de premier van de afgescheiden provincie, Moise Tsjombe, zijn positie „consoli deert". Hammarskjöld is intussen liard be zig een oplossing te zoeken. Men neemt aan dat hij zijn politieke ad viseur, Hendrik Wieshoff, liceft op gedragen om op diens reis naar Brussel van de Belgische regering de belofte los to krijgen dat zij zich aan de resoluties der Verenigde Na ties zal houden en belooft, niet in te grijpen wanneer troepen der Vere nigde Naties Katanga binnentrekken. Wigny in Parijs „De Belgische regering is van me ning. dat de Kongolezen zelf de kwestie-Katanga moeten oplossen", zo heeft de Belgische minister van buitenlandse zaken Pierre Wigny gisteren verklaard te Parijs. Hij kreeg in de Franse hoofdstad van zijn Franse collega Couve de Mur- TUSSENKOMST. De knappe Ame rikaanse Betty Steed. 17 jaar, wier bij de luchtmacht dienende echtge noot zijn basis niet mocht verlaten, wist bij wie zij haar verdriet moest uitstorten. Ze wachtte voor het hotel in Denver waar president Eisenho wer, de opperbevelhebber logeerde, tot de president naar buiten kwam om een ritje te maken. Zodra zij de president zag. begon zij te builen. De president klopte haar op de arm en vroeg wat er aan scheelde. Met moeite kwam het verhaal. Een paar ambtenaren van het Witte Huis gin gen rustig met Betty praten. Het bleek dat echtgenoot Norman Steed, 20 jaar, geen uitgaansverlof had. Daardoor was Betty al een week al leen. Eisenhower gaf zijn adjudant kol. William Draper opdracht te kij ken of er iets aan was te doen. ..Haar man heeft vanavond vrij",.zo kon het Witte Huis korte tijd latei- bekend maken. Kolonel Draper zeide dat hij aan niet veel touwtjes had behoeven te trekken. Steed was pre cies drie weken op de basis en dit betekende dat hij spoedig buiten de basis mocht wonen. ..Toevallag viel een en ander ongeveer samen, maar ik geloof niet dat de tussenkomst van de president hem kwaad heeft gedaan", aldus Draper. HOBBY. Op verzoek van de jeugcl- rechtbank van het Wcstduitse plaat je Hof heeft een wachtmeester van politie gedemonstreerd, dat hij de snelheid van een voorbijrijdende au to feilloos kan vaststellen. Een jon geman die wegens overschrijding van de maximumsnelheid terecht stond trok de bekwaamheid van de wachtmeester om zonder hulpmidde len de snelheid van 'n auto te schat ten in twijfel. Men nam een proef door zeven maal een auto met ver schillende snelheid voorbij te laten rijden. Elke maal stelde de politie man de snelheid precies vast. Na af loop verklaarde hij dat het schatten van de snelheid van voorbijrijdende auto's zijn „hobby" was. ville de verzekering, dat Frankrijk België inzake Kongo zal blijven steu nen. In Brussel verwacht men, dat de Bel gische regering op do speciale kabï- uetszitting die voor vandaag is uit geschreven een duidelijke beslissing ten aanzien van Katanga zal nemen. Gevraagd of de Belgische troepen uit Katanga zullen worden teruggetrok ken wanneer hierom wordt gevraagd, zei Wigny onder meer: „Gelijk in de rest van Kongo zijn zij in Katanga Een woordvoerder van de Vere nigde Naties in Lcopoldstad heeft gisteren verklaard, dat er geen plannen bestaan om de Tunesi sche troepen in de centrale pro vincie Ivasai te versterken, waar volgens Belgische functionarissen honderden Kongolezen bij gevech ten tussen leden van de Loeloea- en de Baloebastam zijn gedood. Volgens Belgische kringen heb ben leden van het Kongolese le ger twee dagen geleden van het gebied van Goma uit, dat in de provincie Kivoe ligt, een overval gedaan op liet aangrenzende be- heerschapsgebied Roeanda Oe- roendi. Belgische militairen sloe gen de Kongolezen terug zonder verliezen te lijden. De verliezen aan Kongolese zijde waren niet bekend. Het gebied van Goma wordt bezet door Ierse troepen. Uit bet noordoostelijke gebied van Katanga terugkerende Euro peanen hebben verklaard, dat de toestand daar zeer gespannen is en dat de blanken, die er temïd- (Zie slot pag. 4 kol. 1) ft Premier Fidel Castro van Cut maandag van zijn dokters absolute rust, „lichamelijk zowel als geeste lijk" voorgeschreven gekregen. I)it staat in een medisch bulletin dat maandag gepubliceerd werd in liet Cubaanse regeringsblad „Kevolu- eion". Als reden werd genoemd, dat Castro nog herstellende is van een ernstige longontsteking. In Havanna wordt echter algemeen aangenomen, dat het niet alleen de nasleep van een longontsteking is, die de Cubaanse premier reeds zes dagen binnenshuis heeft gehouden, maar een ziekte •erd moet wor- DE DOOD OP DE WEG Motorrijder omgekomen bij uitwijkmanoeuvre Op het rijwielpad van de Zijweg te Bakkum (Noord-Holland) is gis termiddag de 15-jarige Amsterdamse jongen G. van Kampen dodelijk ge- I vcn is bijlLeopoIdsburg, in Belgisch- wond bij een bromfietsbotsing. De j Limburg, het negenjarig zoontje var jongen^ Iiad Aan een zijner, evenals jj0 familie N. JanssenCreemers uil uit de wagen geslingerd en was op slag dood. De vader, een 29-jarige aspirant-mijnopzichter, die de wa gen bestuurde, bleef ongedeerd. De moeder had enkele lichte, in wendige kneuzingen en een shock. Zondagavond omstreeks half ze- hij op het kampeerterrein verblijven de vrienden, even de bromfiets ge leend om een ritje te maken. Op het rijwielpad naderde van de andere richting een Duitse bromfietser met een duo-rijder, beiden uit Wupper- tal. Zij passeerden met grote snelheid een tweetal voor hen rijdende meisjes juist op het moment dat ook K. dezen passeerde. Er volgde een hevige bot sing en de knaap bleef daarna ernstig gewond op de grond liggen. Op weg naar het ziekenhuis te Alkmaar is hij aan de verwondingen overleden. De heide Duitse bromfietsers werden licht gewond. Zaterdag is bij de splitsing van Rijksweg 1 en Rijksweg 1 a onder Eemnes de 50-jarige heer M. Roden burg uit Amsterdam, die per motor fiets van vakantie naar huis terug keerde onder een aanhangwagen ge raakt, waarbij hij dodelijk werd ge wond. Hij wilde van een tankstation de weg oprijden juist toen een vracht auto met aanhangwagen passeerde. Op het laatste ogenblik bemerkte cle heer: Rodenburg, dat hij niet meer vóór de vrachtwagen op de weg kon komen en daarom stuurde hij zijn motor in de grasberm. Deze ligt iets lager dan het wegdek en bij zijn ma noeuvre raakte de voetsteun van de motorfiets de betonrand. waardoor de heer Rodenburg kwam te vallen, juist voor de achterwielen van de aanhangwagen. Zondagavond is een Neder landse auto op de weg Wilsen naar Mopertingen in Belgisch Limburg door de gladheid geslipt en tegen oen gedenksteen langs de weg ge botst. Een van de drie inzittenden, het vijfjarige meisje Selma Niël werd uit Maastricht hij een autobotsing om het leven gekomen. De grote auto kwam door nog niet opgehelderde oorzaak in botsing met een Belgische militaire wagen. De botsing was zo hevig, dat de jongen die voorin zat, door de voorruit werd geslagen. Zijn moeder heeft zware inwendige kneuzingen, en een gebroken been opgelopen en moest evenals haar echtgenoot, die er minder erg aan toe was, naar liet ziekenhuis te Leo- poldsburg worden overgebracht. De Belgische militair, die de andere auto bestuurde, werd ernstig gewond in hetzelfde ziekenhuis opgenomen. Voor zijn leven wordt gevreesd. De driejarige Frans de Haan uit Wormerveer die daar gisteren stond te kijken bij het laden van zand- auto's, is gegrepen door een achter uitrijdende zandauto. Het kind was op slag dood. Een van de lijfartsen van Gastro, ma- I joor Raul Trillo, heeft meegedeeld, dat de toestand van cle premier be- vredigend is, en absoluut zonder ge vaar. Hij heelt slechts volledige rust j nodig met goede voeding en zal dan j spoedig in staat zijn zijn werk te j hervatten. In diplomatieke klingen wordt aan genomen dat cle broer van de premier Raul, zal optreden als waarnemend premier. Er zijn de laatste dagen veel geruchten geweest over een machtsstrijd achter de schermen tus sen Raul Castro en de president van de Nationale Bank, Ernest Guevara, dit uit Argentinië komt. Er werd zelfs al gezegd, dat Guevara, die na de ge broeders Castro waarschijnlijk de machtigste man is op Cuba. de pre mier huisarrest zou hebben opgelegd. Dit en andere geruchten werden door cle Cubaanse autoriteiten tegenge sproken. Positie achterblijvers in nieuwe loonpolitiek Het overlegorgaan van de drie vak- centralen, het N.V.V., de K.A.B. en het C.N.V. heeft zich beraden over de positie van de achterblijvers in de nieuwe loonpolitiek. Ondanks» de omstandigheid, dat se dert het begin van deze loonpolitiek midden '59 voor 't overgrote deel van de bedrijfstakken der ondernemin gen een verbetering van lonen en sa larissen is gerealiseerd menen de vakcentralen dat het moment is aan gebroken om voor cle werknemers, die door welke oorzaak dan ook nog geen deel hebben gehad in de geste gen lonen, de mogelijkheid te openen tot inkomensverhoging door gebruik making van hetgeen in de algemene aanwijzingen omtrent cle coördinatie is neergelegd. Daar in deze loonpoli tiek bij afloop van de contracten •nieuwe loonvoorstellen kunnen wor den ingediend, bestaat volgens cle vakcentralen het gevaar, dat in cle toekomst cle loonverschillcn groter zouden worden. In verband hiermee, hebben de drie vakcentralen gemeend niet te moeten volstaan niet een tij delijke oplossing. Zij hebben een systeem van coördinatie ontworpen, hetwelk naar hun mening de waar borg biedt, dat met behoud van het beginsel der differentiatie ook in de toekomst de achterblijvers in de wel vaart zullen delen. Het desbetreffende voorstel, zo vernemen wij, hebben de drie vak centralen bij het bestuur van de stichting van do arbeid ingediend, opdat per 1 oktober a.s. ten behoe ve van eerder genoemde werkne mers hiervan gebruik kan worden gemaakt. ver meneer T. G. locli- geen sterlc Hoewel het hier t Sterkenburg gaat verhaal. Dgze leraur aan de Zierïkzeese land bouwschool ring namelijk maandag middag in de omgeving van het ge maal Fluauwers aan de Schomvse kust een ü.t pond en 1 ons wegende pijlstaartrog. Een prachtige vangst voor een werp hengelaar. vooral als men bedenkt dat de trekkracht van het door hem gebruikte AO j 100 nylondraad maar 6 kg bedroeg. De heer Sterkenburg leverde daar mee tegelijkertijd zijn proefschrift bij de Zierïkzeese hengelsportvereni ging inhij had zich maandagmorgen juist als lid opgegeven (Foto P.Z.C.). Weggelopen jongen zit nu op politiebureau Alkmaar De politie te Amsterdam heeft de zestienjarige Peter Kombout uit Alk maar aangehouden, die 13 juni jl. de ouderlijke woning had verlaten en sindsdien spoorloos was. Het onderzoek wees uit, clat hij ïn Amsterdam een werkkring had ge vonden en op een kamer woonde. Op zijn verjaardag 20 juli schreef hij zijn ouders in Alkmaar een brief, waarin hij verzocht zijn kleren naar een tante in Amsterdam te sturen. Een familielid heeft de politie op de hoogte gebracht van zijn verblijf plaats. De jongen is thans in bet bu reau van politie te Alkmaar ingeslo ten. Amsterdammer wilde zijn echtgenote raam uitduwen In het holst van zondagnacht heeft de 27-jarige expeditieknecht J. F., die onder invloed van sterke drank verkeerde, in zijn woning aan de Utrechtsedwarsstraat te Amsterdam getracht zijn vrouw uit het raam te duwen. Op hulpgeroep van de vrouw, schoten haar vader en een buurman te hulp. Deze laatste slaagde erin de vrouw te ontzetten. De aanvaller ging zo woest te keer, ook tegen de buurman, dat de politie niet dan met grote moeite en met gebruik van gummi stokken erin slaagde de man te over meesteren. Hij is opgesloten in het bureau. FINANCIËLE VERHOUDING RIJK-GEMEENTEN Wetsontwerp wegenfinanciering wordt dit jaar ingediend Opheffing commissariaat voor oorlogsschade Het ministerie van financiën deelt mede, dat met de inwerkingtreding van de liquidatiewet oorlogs- en wa- tersnoodscliade I op I. augustus 1960, liet commissariaat voor oorlogsscha de is opgeheven. De nog lopende zaken worden afge wikkeld door het liquidatiebureau voor oorlogs- en waternoodschade (Gevers Deynootweg 10) in Den Haag. Dienstplichtig soldaat door pistoolschot gedood In liet Sopliiaziekcnhuïs ïn Zwolle is zondagochtend overleden de dpi. sol daat C. Visser, oud 20 jaar, afkom stig uit Zwïjndrecht. Hij werd zater dagavond dodelijk gewond door een ongelukkig pistoolschot. De heer Visser, die behoorde tot de infanterieschool Harderwijk, maakte deel uit van de wacht in het kamp Kranenburg te Harderwijk, en wilde zaterdagavond aan enige collega's een pistool demonstreren. 1-Iet vuur wapen ging af en een kogel trof hem ïn het hoofd. Ernstig gewond werd hij opgenomen, doch men heeft zijn leven niet meer kunnen redden. Een nota van wijzigingen is met de memorie van antwoord op het voorlo pig verslag op het ontwerp der finan ciële-verhoudingswet J95U (1960) door de ministers van financiën -en van binnenlandse zaken bij de Twee- do Kamer ingediend. Voorgesteld wordt <Ie datum van inwerkingtre ding van de nieuwe regeling te ver schuiven tot 1 januari 1960 en de ver hoging van het aandeel van het ge meentefonds in de opbrengst der daartoe aangewezen rijksbelastingen tot 12,40 proeent. De regeling is bereid de financiën van de daarvoor in aanmerking ko mende gemeenten aan een zekere sa nering te onderwerpen voordat de nieuwe wet in werking treedt, mits ook de gemeenten ernstig naar sane ring streven, zo nodig ook door nog bestaande mogelijkheden op bet ge bied van de gemeentelijke belastingen te benutten. De ministers zijn, evenals het vorige kabinet, van mening, dat bet ter be vordering van de zelfstandigheid dei- gemeenten van groot belang is dat het gemeentelijk belastinggebied wordt uitgebreid. Zij zijn tot dë con clusie gekomen, dat er naar ge streefd kan en ook moet worden het belastinggebied uit te breiden met een potentieel van 150 a 175 miljoen gulden per jaar. Uit de mogelijkhe den, die bij de nog niet geheel vol tooide bestudering van dit vraagstuk naar voren zijn gekomen (woon- pliiatsbelasting van de commissie- Oud o.a.) hebben de bewindslieden nog geen keuze kunnen doen. De ministers onderschrijven de ge dachte van de commissie-Oud, dat voor de gemeenten een zgn. vrije zoom gewenst is. Met de vereniging van Nederlandse Gemeenten is over de samenstelling en de arbeid van de raad voor de ge- meentefinancicn overleg gepleegd. Daarbij is mededeling gedaan van het voornemen van de regering tot ver groting van het aandeel van het ge meentefonds in de algemene middelen met een bedrag van ongeveer 50 miljoen per jaar. Hoewel de vereniging haar bezwaren tegen de voorgestelde voeding van het fonds handhaaft, is zij bereid baar medewerking aan de raad voor de gemeentefinanciën te verlenen. Bijzondere omstandigheden Sedert de indiening van het wetsont werp heeft zich echter een tweetal bijzondere omstandigheden voorge daan die de ministers hebben doen besluiten tot lierberekening van het aandeelpercentage. Voor do uitgaven van de gemeenten in de zogenaamde probleemgebieden die tengevolge van maatregelen van de rijksoverheid stijgen, zal versterking van do mid delen met rond 7,5 miljoen nodig zijn. De uitgaven voor de subjectieve verhogingen 1.959 en 1960 en dus ook voor de daarmee gepaard gaande sanering van de financiën der ge- meenten, die er voor ïn aanmerking komen worden in totaal geraamd j op 80 a 90 miljoen. Gelet op de nog beschikbare ruimte in het ge- meentefonds menen de bewindslieden het aandeel van het gemeentefonds in de opbrengst der rijksbelastingen niet een bedrag van 50 miljoen te moeten verhogen. j Alle factoren in aanmerking geno men, kemen de ministers op een percentage van 12,40. Aangezien de sanering van het algemeen bur gerlijk pensioenfonds pas met 1961 zal iilgaan. kan voor het jaar 1960 met 12.16 procent worden volstaan. Met betrekking tot de gemeenten die onder de nieuwe regeling achteruil- gaan wordt opgemerkt, dat de garan tie-uitkering een dergelijke achter uitgang voor de eerste zes jaren voorkomt: Voor de gevallen, waarin achteruitgang na het verstrijken van deze termijn onjuist zou zijn, biedt bet wetsontwerp aanpassingsmoge lijkheden. Wegen In liet voorlopig verslag werden be zwaren gemaakt tegen het ontbreken in het wetsontwerp van een nadere voorziening voor de financiering van de wegen buiten de bebouwde kom. De ministers melden dat er naar wordt gestreefd nog dit jaar een wetsontwerp tot regeling van de we genfinanciering in te dienen. De ge dachten gaan uit naar een voorzie ning die voor het jaar 1961 zal kun nen werken. l'as wanneer deze voorziening is ge troffen, kan worden nagegaan of daarnaast ten aanzien van de ge meentelijke wegen aanvullende maat regelen binnen do algemene finaneië- le-verhoudingsregellng wenselijk zijn, Het Wereldgebeuren Gast en gastheer Wsstduitslands bondskanselier dr. Konrad Adenauer heeft het druk als gast en gastheer. In hetzelfde weekeinde dat hij zon der enige omhaal van communiqué woorden uit Frankrijk vertrok, waar hij onder vier ogen met presi dent Charles de Gaulle had gespro ken. werd bekendgemaakt dat hij op 10 en 11 augustus de Britse premier Harold Macmillan zal ontvangen in Bonn. Voor de Duitse bondskanselier die in de jaren van twintig een nau we belangengemeenschap tussen Duitsland. Frankrijk en België pro pageerde, en die aangeduid werd als „evenzeer anti-Engels als pro-Frans" noch voor de Britse premier, die van zijn verwondingen van de Eerste Wereldoorlog op het slagveld in Frankrijk geen plezierige herinnerin gen aan de Duitsers heeft overgehou den, is hier sprake van een omme zwaai. De Westeuropese leiders heb ben elkaar de laatste jaren vaker ontmoet om zich vertrouwelijk te be raden over bun politiek, vooral ook in het vooruitzicht van de in mei jl. op een debacle uitgelopen topconferen tie. met dc Russische premier Nïkita S. Kroesjtsjew Al leeft in Groot-Brit- tannië nogal wat anti-Duits senti ment. toch zijn de heren het over de hoofdzaken van de westelijke politiek telkens eens geworden, hoewel et- grote verschillen in praktische aan pak aan de dag traden. En misschien zal het onderhoud van volgende week kunnen dienen om een ommezwaai in ongewenste richting eendrachtig te voorkomen. Over de gesprekken die Adenauer en De Gaulle het afgelopen weekeinde op Rambouillet heb ben gehouden, is zo'n diepe geheim zinnigheid in acht genomen dat zelfs cle berichten over de vraag, wie het initiatief nam, tegenstrijdig zijn. Maar het nieuws stemt overeen in twee opzichten: dat de Franse presi dent een inzinking van de politieke paraatheid der Verenigde Staten in de komende maanden van verkie zingscampagnes verwacht en dat hij in die periode een Russische uitbui ting van de chaos in Kongo en een Russische inmenging in de Algerijn se kwestie vreest, en dat Adenauer van zijn kant beducht is voor een nieuw „offensief" van cle Russen te gen West-BerÜjn. Nauwe samenwerking binnen de Atlantische Verdragsorganisa tie zal in deze wellicht dus kri tieke periode zeer noodzakelijk zijn. En het is dan ook te verwachten dat op Macmillan straks in Bonn een be roep zal worden gedaan daaraan zijn medewerking te verlenen. Misschien zal Adenauer op die manier boven dien voorkomen, dat er binnen de Navo een niet te verwaarlozen poli tieke blokvorming zou optreden. Zo wel in Groot-Brittannië als in Wesl- Duitsland vraagt men zich namelijk niet zonder enige achterdocht af. of De Gaullc. door c:n permanent poli tiek beraad tussen de zes landen der Euromarkt met zetel Parijs tot stand te willen brengen, erop uit is een gro ter gezag, met cle „grandeur" van een woordvoerder voor Europa, af te dwingen aan de beide grote Angel saksische bondgenoten. Voor cle Duit sers, die voor cle verzekering van hun vrijheid meer van cle Verenigde Sta ten dan van Frankrijk te verwachten hebben (indien onverhoopt ooit uit beide bondgenoten een keus moest worden gemaakt) en die ook hun Britse bondgenoot niet mogen veron achtzamen, is het van groot belang te voorkomen, clat een versteviging van de „as Parijs-Bonn" tot een ver slechtering van de betrekkingen met cle Angelsaksische landen zou leiden. Het zou clan ook begrijpelijk zijn in dien Adenauer met alle respect voor De Gaulle's bedoelingen, op Ram bouillet zou hebben blijk gegeven van het verlangen, cle toekomstige nau were samenwerking op zo breed mo gelijke leest te schoeien, en daarbij niet aan een beperking tot het conti nent te willen geloven. Voor de Engelsen zou het vooruil- zicht van een continentaal Eu ropees politiek overlegorgaan waartoe zijzelf niet behoorden, alles behalve aanlokkelijk zijn. Vandaar dat Macmillan, wiens land overigens geheel vrijwillig heeft gekozen voor nict-toetreding tot de Europese eco nomische Gemeenschap, Adenauers uitnodiging gretig heeft aangenomen. Het is niet te verwachten, clat hij nu plotseling met economische toenade- ingsvoorstellen op de proppen komt. Wel met politieke, waarbij hij zeker zijn pogingen om de Westeuropese Unie (de Zes plus Groot-Brittannië) nieuw leven in te blazen, zal herha len. Het is overigens wel merkwaar dig, dat veertien jaar na de beroemde toespraak van sir Winston Churchill in Ziirich waarin Frankrijk werd op geroepen, de hand uit te steken om Duitsland terug te brengen ïn het Europese gezin, nu West-Duitsland probeert. Groot-Brittannië bij de hand te nemen om het dichter bij Europa te brengen DR. KONRAD ADENAUER _...op brede leest',».»®

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 5