Directeur maatschappelijke zorg te Middelburg werd geridderd Zeeuwse Almanak BRUINISSER MOSSELKWEKERS OVER ONGEWENSTE HANDEL SPONTANE HULDIGING VAN ZEELANDS COMMISSARIS ZEEUWS TIJDSCHRIFT EN HET HUIDIGE ZEELAND Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 2 AUGUSTUS 1960 HULDIGING IN B. EN W. EN TWEE RECEPTIES De heer J. C. F. van Kamer 40 jaar in dienst van de gemeente De directeur van de gemeentelijke dienst voor maatschappelijke zorg' te Middelburg, de lieer J. C. F. van Kamer, jubileerde maandag. Veertig jaar was hij die dag namelijk in dienst Aan de hoofdstedelijke gemeente en dat was voor velen in en buiten Zeeland, die de jubilaris ook buiten het ambtelijk verband een warm hart toedragen, een reden om hem hartelijk te huldigen. De waardering voor de heer Van Kamer kwam tot uiting tijdens een bijeenkomst met het dagelijks bestuur van de gemeente, tijdens een receptie voor het personeel en tijdens een officiële receptie des avonds. De huldiging bereikte zijn hoogtepunt, toen burgemeester mr. Joh. de Widt tijdens de bijeenkomst met B. en W. en de Middelburgse hoofden van dienst bekend maakte, dat de heer Van Kamer benoemd was tot ridder in de Orde Aan Oranje Nassau. Het werd aldus een bijzonder drukke dag voor dc jubilerende directeur, zijn echtgenote en drie kinderen, die reeds des morgens in de B. en W.- zaal door Middelburgs eerste burger verwelkomd werden. Daar wees bur gemeester De Widt op de merkwaar dige loopbaan A'an de heer Van Ka mer, die verschillende gemeentelijke diensten in de afgelopen 40 jaar van binnen en A'an buiten bekeken heeft. Eerst zag hij. zo memoreerde mr. De Widt, hoe het geld binnenkwam, nadat hij op 1 augustus 1920 als klerk in dienst trad bij de controleur" voor de plaatselijke belastingen. Daarna werd hij klerk-boekhouder bij de reinigingsdienst en in 1928 boekhouder bij deze dienst. Precies 26 jaar is directeur Van Ka mer thans werkzaam in de sociale sector. Zijn maatschappelijke dank bare,. maar moeilijke taak begon eerst recht toen, nadat in 1931 zijn benoe ming bij het burgerlijk armbestuur en in 1938 die tot chef van sociale zaken gevolgd Avas, in 1949 de direc tie op zijn schouders gelegd werd Aan de dienst voor maatschappelijke Een hoogtepunt van de huldiging van de directeur van maatschappe lijke zorg le Middelburg, de heer J. C. F. van Kamer, was zijn benoeming tot ridder in de Orde van Oranje- Nassau. Burgemeester mr. Joh. de Widt speldde de versierselen bij deze onderschieding bij de heer Van Ka mer, gisteren J/0 jaar in gemeente dienst, op. zorg, die 11 jaar geleden Averd opge richt. De burgemeester Aerklaarde, dat de heer Van Kamer deze moeilij ke weg met tact bewandeld heeft. Voorts wees de heer De Widt er op, dat de heer Van Kamer naast de A'er- vulling Aan zijn 23 ambtelijke func ties ook in het Middelburgse muziek leven een belangrijke plaats inneemt. Grote betekenis Zijn arbeid als dirigent voor de chris telijke muziekvereniging ONDA noemde de burgemeester maatschap pelijk gezien A'an grote betekenis met het oog op de vrije tijdsbesteding. Reeds 30 jaar met een kleine on derbreking gedurende de laatste oor- VAN r^Zwin TOT iS.ijpe TROUW Sommige diiivcnsport\'erenigïngen dragen de fraaie naam „De trouwe duif", en Aaak blijkt dan ook dat het predikaat „trouw" \oor een duif goed gekozen is. De dieren hebben door de eeuwen heen aanhankelijkheid aan hun oorspronkelijke hok getoond. Van de Acrbluffendc trouw Aan de duiven kan met name de heer C. S. Capelle te Bruinisso getuigen. Ruim anderhalf jaar geleden kwam een Aan zijn beste vliegers niet terug van een wedvlucht, waarbij A'eel duiven verloren gingen. Groot was dan ook TROOST Maandag de eerste augustus weer aan de eerste werkdag na een .vakan tieweek je begonnen, mét een stralen de zon aan een helblauwe hemel, want zo gaat dat. Een bemoedigend begin derhalve omdat altijd al die regen langs de ruiten van het reduc- tievertrek ook gaal vervelen. In de vakantie kun je de regen nog eens vanuit een andere gezichtshoek be kijken en dat biedt soms verrassende perspectieven. Dit tot troost voor de tallozen, die de eerste augustus hun eerste vakantiedag begonnen onder opgemelde helblauwe hemelmaar die toch misschien met enige be zorgdheid in het herle de weerberich ten volgen, waarin voortdurend nog sprake is van bewolking en dreigende regenbuien. Laat ze komen, zouden wij al die vakantiegangers willen toe roepen, laat die regenbuien gerust komen. In de vakantie, zo mochten xcij nog weer eens ervaren, in de va kantie regenf het anders dan anders. Malser, verfrissender, gezelliger. Heus, neemt U dat van ons aan: zo als het in de vakantieregent, regent het zijn ATeugde toen hij A orige week be merkte dat het dier weer keurig, zij het dan A-ertraagd, naar zijn ver trouwde hok Avas teruggkeerd. OLIEBOLLEN In Brouwershaven hebben de olie bollen het weer eens best gedaan. Zij het dan dat we nog ver van oudejaarsavond verwijderd zijn, het aantal bollen dat werd gebak ken en aan de man gebracht liep op tot een record. Het werd een vrolijke huis-aan-huis-smulpartij, waaruit een opbrengst van 202.37 voor de muziekvereniging „Apollo" te voorschijn kwam. TIPPELAAKSTER Schouwen-Duiveland overal be Iedereen rveet Aan haar, dat ze op geen enkele Avandeltocht ontbreekt, en het zal dan ook niemand verbazen dat ze A'oor de twaalfde maal met succes de vierdaagse van Nijmegen heeft uitgelopen. UITWISSELING In het kader van de Europese cul- tuuruitwisselïng zal er op 4 augustus in de Jeugdhoeve te 's Heerenhoek een volksdansmani- festatie te bewonderen zijn. De gebeurtenis staat onder auspiciën A'an „Kasporgo" uit Goes. Een dansgroep uit Salzburg in Oosten rijk zal medewerking A'erlenen. GOUD In de Hendrik Berkmanstraat te Vlissingen is het aanstaande vrijdag feest. Vele familieleden, vrienden en bekenden zullen dan aanbellen op nummer 11 om daar het echtpaar F. Perwez-van Hoorn te feliciteren. De ze echtelieden vieren dan namelijk hun gouden huwelijksfeest. Een ge beurtenis, waarop het hen zeker niet aan belangstelling zal ontbreken. log kennen de Middelburgers de heer Van Kamer als dirigent van ONDA. Na zijn toespraak speldde mr. De Widt de versierselen, behoren de bij het ridderschap in de Orde van Oranje Nassau, bij de jubilrende directeur van maatschappelijke zorg op. Tevens overhandigde de burge meester een boekwerk. Voor mevrouw Van Kamer waren er bloemen. In zijn daukwoord toonde de lieer Van Kamer zich bijzonder erkentelijk A oor de hem toegezwaaide lof en hem verleende koninklijke onderscheiding, waarin liij ook zijn personeel Avilde laten delen. „Want zonder hen had ik deze moeilijke, taak niet zoals tlians gebeurd is tot uitvoering kun nen brengen", aldus de heer Van Ka mer. Tijdens de receptie 's middags in het stadhuis, die geleid werd door de waarnemend directeur, de heer H. Kruithof, had de heer Van Kamer nog vele gelukwensen in ontvangst te nemen. Eerst van wethouder A. J. Berenpas, die sprak als voorzitter van de burgerlijke instantie van maatschappelijke zorg en als voorzit ter van dè stichting Werkplaatsen Walcheren. „Wanneer iemand de ko ninklijke onderscheiding verdiend heeft, bent U het", aldus betoogde de heer Berenpas. die er tevens aan herinnerde, dat de heer Van Kamer op A'ele gebieden. Avaar hulp te verle nen is, de weg heeft gewezen. De wethouder noemde de sfeer, Avaar- in hij met de jubilaris samenwerkte, maar juist de intentie, Avaarmee U voortreffelijk. Het Avas uw taak, die AerA-ulde, is een Aermelding ten-; volle Avaard", zei de heer Berenpas, die met betrekking tot de Werk plaatsen Walcheren betoogde, dat de heer Van Kamer hiervoor werk A-er- richt, dat Aer busten de taak ligt, die hij ambtshalve moet verrichten. Menselijke wijze Wethouder J. W. Kögeler benadrukte als vice-A'oorzitter van de instelling voor maatschappelijke zorg de men selijke wijze, waarop de heer Van Kamer iedereen benadert. „U pro beert U altijd in te leven in hun moei lijke omstandigheden". Vervolgens, sprak de voorzitter van de vereniging van directeuren van sociale zaken (DiVoZa). de lieer Van Mill. Van 1947 tot 1959 was de heer Van Ka mer lid van het hoofdbestuur van DiVoZa. De heer Van Mill verzeker de, dat de vereniging steeds de aan genaamste herinneringen zal bewa ren aan rle wijze, waarop de Middel-, burgse „afgezant" meeleefde. Namens zijn dienst en de andere hoofden van dienst in Middelburg sprak de directeur A an gemeentewer ken, de heer A. J. W. Mathijssen. De-, ze Avees er op, dat onder meer bij de tewerkstelling van mindervaliden de De 11-jurige Elisabeth Prommegger tiit Salzburg was bijna te verlegen om te kijken, toen ze de commissaris der koningin in Zeeland gistereh „Enzian Schnaps" aanbood. Later stelde mevrouxv De Casembroot haar gerust (Foto P.Z.C.). lieer Van Kamer een grote steunpi laar is voor zijn medewerkers. Hierop A'erklaarde de heer W. van Strien namens dc afdeling Zeeland van DiVoZa, dat de jubilaris tijdens de vele vergaderingen van deze afde ling een sympatieke en gewaardeerde medewerker is. Namens de stichting federatie van beschuttende werk plaatsen in Zeeland voerde de direc- tèur, de heer J. Pieterse, het woord. Avaarna de heer P. Buijs de dank vertolkte van het voltallige personeel van de werkplaatsen Middelburg, De heer Kruithof was de woordvoerder van het personeel van maatschappe lijke zorg Middelburg, zuster A. Rui tenbeek bood hierop namens dat per soneel mevrouw Van Kamer bloemen aan, („als kleine compensatie \'oor de uren, dat U uw man moest missen"), waarop tenslotte één der personeels leden, de heer P. de Jonge een humo ristische „tekening" gaf van de kwa liteiten van de heer Van Kamer als „medicus" en als musicus. De heer Van Kamer richtte zich in zijn dank woord tot elke spreker afzonderlijk. De.s avonds kwamen nogmaals velen naar het stadhuis om de heer Van Kamer en zijn gezin tijdens een of ficiële receptie te feliciteren met het bereiken A'an déze mijlpaal en met zijn koninklijke onderscheiding. Aan het einde van deze dag had de ju bilerende directeur een schier onover zienbare „berg" geschenken als her innering aan deze dag mee naar huis te nemén „ALGEMEEN VISSERSBELANG" Levering D-kwaliteit kan oplossing zijn De mosselkwekersA-ereniging „Alge meen Vissersbelang" te Bruinisse heeft vrijdagaA-ond ongewenste toe standen in de handel van mosselen in behandeling genomen. De Aoorzitter, de heer D. dc Koning, bracht deze kwestie aan de orde. Hij deed dit aan de hand Aan de opmerking, dat er de laatste Aveken steeds sprake is A'an een tekort aan mosselen, omdat de vraag groter is dan het aanbod. Enkele handelaren, die een aan koopcontingent hebben, dat hun afzet ver te boven gaat, hebben misbruik gemaakt van hun sterke positie, door meer mosselen aan te kopen dan zij onmiddellijk no dig hadden. Met een zoet Avinstje werd het teveel dan aan collega's; verkocht. Alleen aanvoer en levering van D- kwaliteit mo.sselen zou aan deze on gewenste handelaarspraktijken een eind kunnen maken. Gelukkig was er", zo kon de voorzitter aan deze' uiteenzetting toevoegen, „in de week van 25 tot 30 juli voor het eerst weer een voldoende aanvoer". Wel licht heeft dit tot gevolg, dat dat de invoering van de D-kwaliteit wordt opgeschort tot begin september, wan neer de handel op Frankrijk begint. Nog enkele andere ongewenste toe standen kwamen naar voren. Zo kó men de Duitse mosselen, die een min der strenge keuring ondergaan dan de Nederlandse langs een omweg toch ons land binnen voor de uitzaai, werd door een van de leden beweerd. De voorzitter deelde ter geruststel ling mee, dat deze zaak de aandacht heeft van het bedrijfschap. De be zwaren over minder strenge keuring van Duitse mosselen kon hij echter niet delen met de vergadering. Vernietigen In de vergadering Averd er sterk op aangedrongen om Duitse mosselen die niet aan de kwaliteitseisen vol doen, te vernietigen. De handelaren hebben grote aan koopcontracten in het buitenland afgesloten. Zij zullen trachten, ook wanneer de kwaliteit niet aan de eisen voldoet, deze mos selen toch in de handel te brengen. De voorzitter zeerde toe al deze zaken op de vergaderingen van de mossel adviescommissie en langs deze weg ook in het bedrijfschap ter sprake te zullen brengen. Burgemeester C. II. van der Linde A'an Bruinisse had van een Avoon- scliuitbewoonster uit Utrecht een brief ontvangen over de hoge snel heid waarmee mosselvaartnigen A-a ren. HierA'an wordt op de woonsche pen schade en hinder onder\onden. De aamvezige kwekers erkenden in deze schuld en beloofden aan de klachten aandacht te zullen schen ken. (Slot van pag. 1 ten in Goes, bij de „Irene". „Met Zweden hebben wij goederela ties", zei de commissaris tegen de 33-jarige Zweed Lars Olsson, die hem een fotoboek aanbood. En mevrouw De Casembroot stelde de 11-jarige Elisabeth Promegger uit Salzburg, die een fles „Enzian Schnaps" aanbod, geheel op haar gemak. Bijna vanzelfsprekend was het, dat de militair-uitziende Brit T. D. Nicolson uit Folkestone een fles Schotse whiskey had meege bracht Eenvoud. Stampvol was het rijdek van de „Ire ne", toen tegen vijven de talloze Jongeman uit Biervliet randde meisje aan Op een stille landweg in do Siiit-Pie- terspolder to Biervliet hooft oen jon geman uit deze Zeeuws-VIaamso plaats iii do nacht van zaterdag op zondag een negentienjarig meisje, eveneens uit Biervliet, overvallen en aangerand. De rijkspolitie ter plaatse heeft zon dagmorgen onmiddellijk een onder zoek ingesteld en met behulp A'an een speurhond is men er maandag morgen in geslaagd de dader to ar resteren. Het meisje, dat 's nachts tussen twaalf en twee uur van het burge- meestersfeest in Biervliet per fiets naar huis terugkeerde, werd op de landweg achtervolgd door bromfiets berijder J. B. uit Biervliet. Zij bemerkte dit wel, maar kon niet snel genoeg meer uit de voeten ko men. Het meisje werd door de jon geman gegrepen en aangerand. Daarna is zij naar huis gevlucht. Zondagmorgen werd onmiddellijk aangifte gedaan bij de rijkspolitie in Biervliet, die in de loop van de dag het onderzoek ter hand nam. Maan dagochtend had men de dader te pakken, die een volledige bekentenis heeft afgelegd. Middelburgse dame door elektrische stroom gedood Een bijzonder tragisch ongeval heeft dezer dagen het leA en gekost aan de 35-jarige mevrouw H. J. S. te Mid delburg. Tijdens het roosteren van brood A-iel het elektrische apparaat in het A\ater. Toen mevrouw S. in het Avater greep om de rooster er uit te halen kreeg zij een harde schok, ilie haar noodlottig Averd. MAAR LIEFST DRIE artikelen in nummer twee van het Zeeuws Tijd schrift (tiende jaargang) zijn gewijd aan de ontwikkeling van het huidige Zeeland en wel: a) „Het oude en het nieuwe Zeeland" door dra. M. C. Ver burg; b) „Tekenen van een nieuwe tijd", het begin van een rede, uitge sproken door de secretaris-generaal van het ministerie van economische zaken, prof. G. Brouwers, op 21 april jl. in Goes bij de opening van „De Produktie der Bevelandcn" en c) „Noordwest Frankrijk, de Vlaande- rens en Zeeland als één economisch landschap", een inleiding, op 27 mei jl. door drs. Verburg in Knokke ge houden voor de jaarvergadering van het Vlaams Economisch Ver bond. Aan beide laatste vertogen werd destijds ook in de P.Z.C. aan dacht geschonken. In de gelukkig ge stage reeks publikaties over Zeelands ontwikkeling mochten deze bijdragen in het Zeeuws Tijdschrift niet ontbre ken. Ten aanzien van het veranderende Zeeland stelt de heer Verburg in zijn eerstgenoemde artikel tot slot. dat hij „de verten en het evenwicht nog niet zou gauw gebroken zieL"; een geruststellende conclusie als resul taat van een in een vlotte en lucide trant gestelde beschouwing. Voorts bevat dit nummer een pret tig leesbare bijdrage van dr. J. van Ham over „Cat's humor", het Zeeuws prentenboek van L. W. de Bree, nog weereens een „Strao-verhaal" van Luc. Montigny een bijdrage over de schuttersgilden van Veere door mr. W. I-Iugenholtz en de als altijd interes sante kroniek van M. P. de Bruin over op Zeeland betrekking hebben de publikaties. v. E. Opvarende van Belgisch motorschip vermist Sinds zondagavond wordt dc 59-jari- ge P. J. Cornell's, opvarende van het Belgische motorschip Rijn-Schelde 12, dat te Hansweert gemeerd lag, ver mist. Cornells, die Nederlander Ss, maar tc Antwerpen woonachtig, werd zondag avond omstreeks 11 uur het laatst te Hansweert gezien. Vermoedelijk is hij bij het aan boord gaan te water geraakt en verdronken. gasten zich daar verzamelden. Maar het geroezemoes verstomde onmiddellijk, op het moment dat de heer en mevrouw De Casem broot plaats namen op een podium en de heer Phlipse het woord nam. Het werd een toespraak, die door zijn eenvoud treffend was: „U hebt .altijd meegeleefd met de Zeeuwse bevolking, want U stond en staat midden onder die bevol king, en U bent open voor een ieder, arm en rijk, eenvoudigen en geleerden, jong en oud". Juist in de tijd van commissaris De Casembroot zo releveerde de beer Philipse zijn in Zeeland bergen werk verzet. Eerst de na oorlogse wederopbouw, die in 1948 nog maar in de kinderschoenen s£ond, en daarna het herstel na de ramp. „Met opoffèring van uw ge zondheid trachtte U hulp en bij stand te verlenen of te organise ren", aldus dit lid van G.S.. „Onder dit alles", zo A'oegde hij er aan toe, .bleef U dezelfde: iemand, die voor een ieder toegankelijk is, iemand ook, die altijd blijft strij den voor zijn geboorteland en dit gewest". De heer Philipse achtte dit een voordeel nu Zeeland zulke geweldige problemen en verande ringen te wachten staan. „De koningin en verschillende buiten landse mogendheden hebben in de vele hoge onderscheidingen uw ve le verdiensten reeds tot uitdruk king gebracht", zo besloot de heer Philipse, „maar nu mag en kan dit ook gebeuren door het Zeeuwse volk en dit volk doet dit zeer gaar ne en spontaan...". Daarna over handigde hij een cheque mef een preeiese waarde A'an 11.988. In genomen was de commissaris ook met een schilderij -een hoekje in Westkapelle van de Veerse schilder A. J. van Dijck. Goede bekenden „Wij zijn niet zo gesteld op glorie en verheerlijking", zei een com missaris, die zichtbaar onder de indruk was van deze massale hul de, „maar", voegde hij er aan toe, „ik ben toch bijzonder verheugd, dat er zoveel mensen spontaan zijn gekomen". Het is goed dat ik op deze dag toch maar geen va. kantie heb genomen", bekende hij lachend. „Tijdens bezetting, be vrijding, wederopbouw, ramp en in het leven van alle dag heb ik ontzettend veel mensen goed leren kennen", zo vertelde hij, „en het is op deze dag een bijzondere erva ring al die goede bekenden nog weer eens te ontmoeten" De commissaris beklemtoonde nog eens duidelijk, dat hij zich uitste kend thuis voelt in deze provincie. „Ik ben dan ook een geboren Zeeuw", gaf hij toe, „maar mijn A-rouw niet en ook zij zegt altijd: nooit uit Zeeland weg" Opdracht Een plan voor gedeeltelijke besteding van zijn 12.000 gulden had hij nu ïeeds gereed! „Vele hoogtepunten uit onze geschiedenis zijn op schil derijen of wandtapijten vereeu wigd, maar het grootse moment van de terugkeer in Nederland op 13 maart 1945 van Koningin Wil- helmina bij Eede is nog niet ge schilderd". „En voor deze opdracht hoop ik een kunstenaar te vin den", beloofde de commissaris. „Het zal niet alleen een waardevol bezit voor Zeeland zijn, .maar zo'n schilderij heeft nationale waarde", betoogde de heer De Casembroot. Na een dankwoord van d,e com missaris werd zijn rede met een langdurig applaus beloond. VANDAAG. Middelburg Electro: .Santiago", 20.30 uur. 14 jaar; City: „Even afrekenen, heren", 20.00 uur, a.l.. Miniatuur Wal cheren, 0.0022.00 uur. Vlissingeu AlhambrS: „Orfeu Negro", 20.00 uur, 14 jaar; Luxor: „Fort Dobbs", 20,00 uur, 14 jaar. Goes Grand: „De vrouw en de ver doemde", 20.00 uur, 18 jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 2