PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT D£ BILT Sowjet-Unie wil „topconferentie" binnen assemblee der Ver. Naties Zeldzame drukte op receptie van Zeelands commissaris WELLICHT ZULLEN RUSSEN BIJEENKOMST VAN GROTE ONTWAPENINGSCOMMISSIE BOYCOTTEN ADENAUER BAANT WEG VOOR ENGELAND NAAR EUR0MARKT" 203 jaargang - no. 179 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week. 7 00 p. kw.; Ir. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 2 aug. 1960 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per nun. Minim, p. advertentie ■4-—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels» 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60 tel. 2355 4 lijnen (b.b.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841 Goes, Grote Markt 2, tel. 4254 Co.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20: Terneuzen, Brouwerijstraat 3; Zierikzee. red, tel. 242a. aam, tel. 2094 „Beste forum voor ontwapeningskwestie" De Sowjet-Unie heeft maandag aangedrongen op het houdeh van een topconferentie in de algemene vergadering der Verenig de Naties, als de beste methode om een oplossing te vinden voor het moeilijke probleem van ontwapening. Tegelijkertijd wees de Sowjet-Unie een voorstel tot het bijeenroepen, in de loop van deze maand, van de uit 82 leden bestaande ontwapenings commissie der Verenigde Naties van de hand. In een brief aan de voorzitter van deze ontwapeningscommissie, de Mexicaan dr. Luis Padillo Nervo, verklaarde de Sowjet-Unie dat de algemene vergadering het beste forum is voor het ter hand nemen van het ontwapeningsvraagstuk. „De Sowjet-régeriug meent", aldus de brief, „dat de persoonlijke deelne ming- van de regeringshoofden der leden-landen van de Verenigde Naties aan de bespreking Aan het ontwapeningsvraagstuk in de algemene verga dering het beste aan dit doel zal beantwoorden". De deelneming Aan de regeringshoofden, „in het bijzonder van de landen die de grootste militaire macht bezitten" zou in hoge mate bijdragen tot een succesvolle bespreking- van de ontwapening, „alsmede van enig belangrijke politieke, geschilpun ten". Verenigde Staten niet enthousiast Volgens diplomatieke waarnemers in Washington lijkt het niet Avaarschïjn- lijk, dat president Eisenhower het Russische voorstel tot het houden van een topconferentie over de ontwa pening in de algemene a-ergadering der Verenigde Naties zal aannemen. De huidige stand der Amerikaans- Russische betrekkingen en Kroesj- tsjews jongste persoonlijke aanval- len op de president zouden, aldus de ze waarnemers, al Aoldoende zijn om de president ervan te weerhouden op de Russische voorstellen in te gaan. Bovendien zou de Amerikaanse re gering waarschijnlijk de mogelijk heid a an de komst naar New York van Kroesjtsjew tot bijwoning van de assemblee midden in de verkiezingscampagne met gevoe lens a'an bijna afgrijzen beschou wen. In diplomatieke kringen verwacht men, dat de Ver. Staten het voor stel tot bijeenroeping van de ont wapeningscommissie der Ver. Na ties op 15 augustus zullen hand- haven, vooropgesteld dat dit a-o1- doende steun krijgt a'an andere leden. van de ontwapeningscommissie ver klaart dat Sowjet-Unie van mening te zijn dat dit „de situatie slechts zou kunnen verergeren en een be lemmering zou kunnen zijn voor de vruchtbare bespreking van deze uiterst belangrijke aangelegenheid op de aanstaande zitting van de alge mene vergadering". Met betrekking tot het bijeenroepen van de ontwapeningscommissie (als voorlopige datum was 15 augustus voorgesteld) verklaart de Sowjet- Unie van mening te zijn dat dit ,.de situatie slechts zou kunnen vererge ren en een belemmering zou kunnen zijn voor de vruchtbare bespreking- van deze uiterst belangrijke aangele genheid op de aanstaande zitting van de algemene vergadering". Amerika!s voorstel Volgens welingelichte kringen uit de nabije omgeving van de Russische V. N.-delegafcie zou de Sowjet_Unie (le ontwapeningscommïssi e boycotten, als zij bijeen mocht Avorden geroepen. „Er bestaal geen twijfel o\*er ons standpunt", aldus deze kringen. „En wij zijn niet tot enigerlei compromis bereid". Als de Sowjet-Unie niet aan de ver gadering der ontwapeningscommissie deelneemt, wordt in kringen der V.N. aangenomen dat ook de andere lan den van het communistische blok weg zullen blijven. Plet is nog niet bekend hoe het standpunt van sommige neu trale landen zal zijn, doch vroeger stelden zij zich op het standpunt dat j het geen zin heeft de besprekingen j voort te zetten bij afwezigheid van een der grote mogendheden. De Ver. Staten hadden om bijeen roeping van de ontwapeningscom- I missie verzocht, ter bespreking j van het mislukken der ontwape- ningsconferentie in Genève tussen Oost eu West in juni j.l. door het weglopen der Sowjet-delegatie. In een brief aan alle leden-landen dei- commissie had voorzitter Nervo verzocht zo spoedig mogelijk te willen mededelen of zij instemden met de door hem voorgestelde da tum van 15 augustus en hun ge delegeerden aan te wijzen. „Wettiging van spionage In de Russische brief wordt onder meer gezegd: ,,De besprekingen in de tien-mogend- hedencominissie bevestigen het feit, dat de Ver. Staten en andere weste lijke mogendheden, die deelnamen aan het werk der commissie, niet al leen tegen algemene en algehele ont wapening gekant waren, maar zelfs tegen elke ontwapening". De zogenaamde „nieuwe voorstellen" van de Ver. Staten van 27 juni, toen de arbeid der commissie reeds ge staakt was, aldus de brief verder, brengen geen verandering in hun standpunt inzake het ontwapenings vraagstuk. „Evenals het voorstel van de westelijke mogendheden van 16 maart, bevatten zij geen reële maat regelgen lot ontwapening, doch bren gen zij de zaak terug tot het instellen van controle zonder ontwapening, dat wil zeggen het vaststellen van maat regelen tot wettiging van een veelom vattend systeem van spionage op in ternationale schaal". Waakzame hond ontdekte bij de grens twee inbrekers Dank zij het optreden van een inwoonster uit Vaals heeft de mare chaussee aldaar twee Amsterdammers kunnen aanhouden die door de hoofdstedelijke politic in verband niet diefstallen werden gezocht en die de tvijk Avilden nemen naar het buitenland. De dame liep zater dagnacht te wandelen met haar houd, die plotseling lucht kreeg van twee in een greppel verborgen mannen. Deze namen de benen, toen zij zich ontdekt waanden, doch de dame sloeg alarm en achtervolgde de mannen met enige omwonenden. De intussen gewaarschuwde marechaussee wist de Amsterdammers te pakken te krijgen. Het zijn de 21-jarige timmerman D. IJ. en de 19-jarige slager J. W., die in het bezit bleken te zijn van een reeks inbrekerswerktuigen. - De rijkspolitie te water in Amsterdam zocht beiden in verband met een op 27 juli j.l. gepleegde diefstal van motoronderdelen van een in het Noordhollands Kanaal liggend vaartuig. Ze bekenden de on derdelen (waarde enige honderden guldens) reeds te hebben ver kocht. Het geld was opgemaakt. Ze zullen voor de officier van justitie worden geleid. De commissaris van de koningin in Zeelandjhr. mr. A. F. C'. de Casem broot, bekijkt samen met zijn echt genote het schilderij, dat de heer C. Philipse rechtshem gisteren na mens de Zeeuwse bevolking aanbood. Foto P.Z.C.). Twee Amerikaanse wiskundigen zoek Het Amerikaanse ministerie van defensie heeft maandagavond bekendgemaakt, dat twee wis kundigen, die in dienst waren van de Amerikaanse geheime dienst, waarschijnlijk zijn ver dwenen. De twee betrokkenen, Bernon Mitchell en William Martin, waren op 24 juni tege lijk met vakantie gegaan. Zij hadden resp. op 11 en 18 juli in Washington moeten terugkeren. Naar gebleken is zijn zij niet aange komen in de plaatsen, waar zij hun vakantie zouden doorbrengen. De Uvee wiskundigen hadden van 1953 tót 1956 tezamen bij de Amerikaanse marine gediend. De Amerikaanse F.B.I. en ook de po litie van tal van plaatsen zijn ge waarschuwd. Ludwig Zind gearresteerd Op verzoek van Interpol heeft de po litie van Napels de Westduitse le raar Ludwig Zind gearersteerd toen hij op. het punt stond op de boot naar Tripoli te stappen. Zind is in de bondsrepubliek wegens antisemitis me tot een jaar gevangenisstraf ■ver oordeeld. Zind reisde op een paspoort voor sta- tenlozen van de Verenigde Arabische Republiek. Onlangs heeft hij een be zoek aan West-Duitsland gebracht. Hij keerde \'ia Napels terug naar Tripoli waar hij hoogleraar in de geologie is. Hij werd o.a. veroordeeld omdat hij iemand „nog zo'n jood die ze hebben vergeten te vergassen" had genoemd. Hij wist echter naar Egypte te vluchten voordat de politie hem had kunnen arresteren. DIPLOMATEN TE BONN: Ook Scandinavië bij politieke coördinatie? Diplomatieke kringen in Bonn ver klaarden maandag te verwachten, dat bondskanselier Adenauer aan dc Brit se premier Macmïllan tijdens diens bezoek aan Bonn op 10 augustus plannen zal a'oorleggen om Engelands toetreden tot de Europese Economi sche Gemeenschap gemakkelijker te maken. Door deze plannen, die het afgelopen weekeinde door president De Gaulle en Adenauer in grote lijnen werden opgesteld, zonden de oorspronkelijke plannen van de E.E.G. tot het instel len van een supra-nationale politieke organisatie a'an de zes E.E.G.-landen, voorlopig in de ijskast worden gezet, aldus genoemde kringen. Deze plan nen A orraden een van de grootste hin derpalen aan Britse zijde tegen En gelands toetreden tot de. E.E.G. Adenauer zal Macmïllan een uiteen zetting geven van de voorstellen over een nauwere coördinatie in Europa, zowel in als buiten de E.E.G., waar over hij het met De Gaulle eens was geworden. Deze voorstellen, die nog met de andere Westeuropese landen besproken moeten worden, hebben nog geen definitieve vorm aangeno men, aldus deze kringen verder. Verwacht wordt dat ook de Scandi navische landen zullen worden bena derd over deelneming aan deze coör dinatie, in welke vorm ook. Volgens genoemde kringen werd het Brand in aluminiumfabriek Bij de N.V. Ned. Aluminiummaat- schappij te Utrecht brak maandag avond brand uit. De brand woedde in de verffabriek van de maatschappij en de felle gloed was tot ver in de omtrek te zien. Aan de brand ging een ontploffing vooraf. De schade is niet bijzonder groot. President De Gaulle en bondskanse lier Adenauer hebben op kasteel Rambouillet l esprekingen gevoerd. Foto v.l.n.r.: minister Von Brentano, generaal De Gaulle, bondskanselier Adenauer en minister Couve de Mur- ville. Verrassende gift van de bevolking Gezagvoerder Anton Leendert van Dijk (58) uit Vlissingen heeft in zijn ruim 30-jarige loopbaan bij de Provinciale Stoombootdiensten in Zee land al zo vaak een overstel pende drukte meegemaakt, dat liij niet meer onder de indruk komt van een enorme passagiersmenigte! Maar zelfs deze doorgewinterde ka pitein stond perplex, toen hij maandagmiddag de steeds groeiende mensenmassa op „zijn" schip, de „Prinses j Irene", in ogenschouw nam Enige duizenden „passagiers" I bevolkten de ruime salons, I het uitgestrekte rijdek-voor- j auto's en zelfs de „voor pu- i bliek ontoegankelijke" loop- j dekken boven de salons. Er j was voor die zeldzame drukte 1 echter alle redenop deze nieuwe veerboot, die ligplaats j had gekozen in de Vlissingse binnenhaven, werd een recep tie gehouden ter gelegenheid van het 12^-jarig jubileum van de commissaris der ko ningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. Een onafzienbare stroom Zeeu wen, andere Nederlanders en zelfs buitenlanders maakte spontaan van deze gelegen heid gebruik om „Zeelands eerste burger" en zijn echt genote met dit jubileum te complimenteren. Li de meest letterlijke betekenis des woords waren „alle lagen" van de Zeeuwse bevolking bij deze massale hulde betrok ken. En de vele woorden van waardering en hulde culmi neerden tenslotte in de aan bieding van een verrassend geschenk van heel die Zeeuw se bevolking: een cheque ter waarde van 12.000 gulden en bovendien een schilderij. Het is de wens van het Zeeuwse volk, dat U dit be drag besteed naar eigen goeddunken", zei de heer C. Philipse, lid van Gedeputeer de Staten en voorzitter van het huldigingscomité. Tijdens de receptie in één van de sa lons, waar een ononderbroken rij mensen langs de commissaris en diens echtgenote schuifelde, bleek al wat de heer Philipse later op de middag in zijn toespraak zo tref fend onder woorden bracht: „Ver moedelijk zal er geen enkele com missaris zijn, die zijn provincie en i haar ingezetenen zo door en door en bij name kent als U" Want al waren het clan duizenden, die de commissaris de hand druk ten, de meesten kende hij inder daad bij name. Met opmerkingen als „uw vader heb ik nog gekend toen hij daar en daar wethouder was" en „dat is al weer lang gele den, dat ik U gezien heb" had hij voor de meesten van die honder den bezoekers een persoonlijk woord W estkapelle-mars Om twintig minuten voor drie was de middag met feestelijke klanken begonnen: het 20 man sterke, in klederdracht gestoken. Seroos- kerkse muziekkorps ..Eendracht Maakt Macht" speelde vrolijke marsmuziek, toen de commissaris der koningin en zijn echtgenote mevrouw S. de Casembroot-baro- nesse Van der Feltz bij de „Irene" arriveerden. Natuurlijk: het eerste nummer van dit korps was „West- kapelle-mars", een hulde aan de geboorteplaats van de commissa ris. Op het rijdek van de „Prinses Irene" werd de jubilaris Aerwelkomd door het Aoltallige college A'an G. S. en door bijkans alle Statenleden. Het enige vrouwelijke Statenlid, meATouw E. J. van den Broecke de Man uit Aardenburg had bij de ze begroeting een boeket rode ro zen aroor mevrouw De Casem broot. Bij dit geschenk bleef het niet! Want toen na drieën de stroom van be zoekers maar steeds aanzwol, kwamen er ook steeds meer ca deaus en kleine attenties. Bijzon der ingenomen waren de heer en mevrouw De Casembroot met een natuurgetrouw model van een „hoogaars", die aangeboden werd door de heer M. Siereveld uit Ar- nemuiden namens de vissers van Arnemuiden en Breskens. „Een blijk Aan waardering \oor uw verdienstelijk werk A-oor de gar- nalenvïssers", zei de heer Siere veld. Op het Aïssersvaartuig met hetzelfde kenteken ARM 29 als op het model staat, \ielen in de jaren '40'45 de eerste oorlogs slachtoffers onder de vissers. Schnaps Ecu verrassing voor de heer en me vrouw De Casembroot was de komst van een uitgebreid interna tionaal gezelschap: met enkele bussen arriveerden Zweden, Fran sen, Oostenrijkers en Britten, die deelnemen aan de Kasporgofees- Zie slot pag. 2 kol5) Frans-Duitse initiatief voor deze gro tere politieke coördinatie ten dele ge nomen in verband met De Gaulle's tegenzin om Frankrijk te onderwer pen aan een supra-nationaal politiek lichaam, samengesteld uit de landen van de E.E.G. Parijs ongerust President De Gaulle en de Franse re gering beschouwen de huidige span ning tussen oost en west als zeer ern stig, zo is maandag van betrouwbare zijde te Parijs vernomen. Dit was dan ook de voornaamste reden A'oor de jongste godachtenwisseling tussen hondskanselier Adenauer en het Franse staatshoofd en het andere in- tcrgeallieerde overleg dat nog op Iiel- programma staat of nog wordt voor bereid. De bezorgdheid van de Franse rege ring is nog toegenomen door de nieu we spanning in Kongo en cle waar schuwing van Moskou, dat de Sowjet- Unie „maatregelen zal nemen, als de agressie tegen Kongo voortduurt". De Franse opvatting is dat Kongo een kwestie vormt, die moet worden gere geld door de Ver. Naties, en dat de evolutie van Afrika niet de oogmer ken van nieuwe vormen van impe rialisme moet diehen. HET WEER IN EUROPA Volgens de weerrapporlen van gister avond 7 uur Den Helder, zwaar bewolkt 10 gr. Ypenburg, zwaar bewolkt 20 gr. Vlissinnen. licht bewolkt 19 gr. Eelde, geheel bewolkt ie gr. De Bilt, zwaar bewolkt 20 gr. Twente, zwaar bewolkt 17 gr. Eindhoven, zwaar bewolkt 21 gr. Zuid-Limburg, zwaar bewolkt 21 gr. Helsinki, .licht bewolkt 24 gr. Stockholm, half bewolkt 20 gr. Kopenhagen, onbewolkt 26 gr. Aberdeen, zwaar bewolkt 19 gr. Londen, half bewolkt 29 gr. Amsterdam, zwaar bewolkt 20 gr. Brussel, zwaar bewolkt 21 gr. Luxemburg, zwaar bewolkt ia gr. Parijs, zwaar bewolkt 20 gr. Bordeaux, half bewolkt 22 gr. Grenoble, zwaar bewolkt 15 gr. Nice, onbewolkt 29 gr. Berlijn, zwaar bewolkt 30 gr. Frankfort, geheel bewolkt 16 gr. Münehen, regen 16 gr. Ziirich, regenbui 18 gr. Genève. zwaar bewolkt 20 gr. Locarno, half bewolkt 2:5 gr. Wenen, geheel bewolkt 27 gr. Innsbruck, regen 20 gr. Athene, onbewolkt 3! gr. Rome. half bewolkt 30 gr. Ajaccio, half bewolkt 25 gr. Lissabon, onbewolkt Belgrado, onbewolkt 29 gr. Madrid, licht bewolkt 29 gr. VERWACHT. DEZELFDE TEMPERATUREN Opklaringen en slechts een a'erspreid voorkomende bui. Zwakke tot ma tige wind uit Avestelijke richtingen. Weinig a'erandering in temperatuur. STRANDVERWACHTING. (Van onze weerkundige medewerker) Vandaag vrij goed strandweer. Op de meeste plaatsen droog met zonnige perioden. Zwakke zeewind. Middag- temperatuur ongeveer 20 graden. Zeewater 18 graden. Vooruitzichten: perioden met vrij zonnig strandweer. ZON EN MAAN 3 augustus Zon op 5.04 onder 20.27 Maan op 17:03 onder 1.10

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1