Geldermans kon Bas Maliepaard nationale wegtitel niet ontnemen FLËX? Wim Maljers uit Veere winnaar van Vlissingse ringrijderskamp Iedere fiets fietst fijner met een Sturmey Archer SCHILDER ZELF MET WISSELPRIJS ZIERIKZEE VOOR JACHT „ILLUSIE" BRESKENS naaf 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 1 AUGUSTUS I960 F ABRIEKSPLOEG MAAKTE STRIJD SFEERLOOS (Advertentie! Ook Piet Rentmeester moest aan ploeg-discipline gehoorzamen Van onze sportverslaggever). Bas Maliepaard uit het Brabantse Willemstad heeft een formidabele sprong gemaakt in de vaderlandse wielenvereld De 22-jarige ex-tim- merman („hij doet nu alleen nog maar aan fietsen" zei zijn trotse moeder) die vorig jaar tijdens de wereldkampioenschappen op de weg voor ama teurs in Zandvoort slechts de oersterke Oostduitser Schur moest laten voorgaan, werd gisteravond op datzelfde circuit door dokter P. van Dijk, de voorzitter van de K.N.W.TJ,, als kampioen van Nederland bij de profs gehuldigd. En liet deed niets aan de vreugde bij de glunder lachende Bas Maliepaard af, dat Jo de Haan in een massale eindsprint van 36 overgeble venen uit de afvalslag, die ook gisteren weer woedde op het zeer snelle circuit, de sprint en daarmee de derde rit van dit Nederlands kampioen schap won Het was een sfeerloze strijd, die ge heel werd beheerst door de fabrieks- ploeg waarvan Bas Maliepaard deel uit maakte. Dertien van de zeventig profs, die waren aangetreden voor deze finalerit, behoorden tot de stal van de toekomstige kampioen en het overwicht was te groot voor de der tien overgebleven concurrenten van de Brabander, die slechts in de eind fase even schrap moest staan tegen enkele verwoede aanvallen van Ab Geldermans. Maar ook de Beverwij- ker moest tenslotte onder het juk van de Maliepaard-coalitie door. Het was voorts een sfeervolle strijd, omdat de ploeg voor de we reldkampioenschappen in Oost- Duitsland al bekend was en er dus geen uitzending viel te verdienen, zelfs niet voor een eventuele kam pioen, die buiten de aangewezenen voor de Saskenring met de titel zou gaan strijken en daar was toch wel kans op, aangezien Jef Lahaye en Jo de Koo slechts met geringe achterstand op Malie paard aan deze derde kampioens- rit begonnen. Gelukkig voor de K.N.W.U. is dit niet gebeurd. Bas Maliepaard kreeg uit handen van dr. P. van Dijk de kam- {lioenstricot en de Nederlandse titel- ïouder gaat dus inderdaad naar de wereldkampioenschappen. Maar het had anders kunnen zijn en het zal wel aanbeveling verdienen, dat de wegploeg in de toekomst pas geko zen wordt na de laatste rit om het Nederlands kampioenschap. Want het zou toch min of meer een blamage zijn "oor de keuzeheren als de lands kampioen thuis moest blijven Rentmeester weg Op liet Zandvoorts circuit, waar het drukkend warm was en een miezerig regentje pas tegen het eind van de wedstrijd wat afkoeling bracht, viel er voor de vele toeschouwers niet veel te beleven. Het waren wel uitlooppo gingen en steeds dansten wat mario netten voor de meute uit, maar als tremloper Wim van Est het tempo wat omboog schroefde, was het uit met de pret en konden Maliepaard en de zijnen zich verder prepareren op de grote aanval die van de zijde van Ab Geldermans werd verwacht. Van degenen, die in de eerste periode van de strijd over 388,6 km het duel verlevendigden was Piet Rentmees ter de beste, maar hij kreeg van zijn ploegmaat Maliepaard, Wim van Est, Martin van den Borgh en Piet Da- men al spoedig de pen op de neus. „attent zijn, maar niet zelf de strijd activeren" was de opdracht en Rent meester gehoorzaamde, evenals Huis- soon die zich in de eerste kilometers ook van voren had laten zien. De kanshebbers lieten de kilometers rustig in een gezapig tempo onder de ttg - - wieltjes doorglijden en wachtten oj grote attaque. Die werd feitelijk ingeluid door de pas weer van een sleutelbeenbreuk herstelde Jef La- haye, die in gezelschap van Jo de Haan het ruime sop koos. Jan Hof land ging als een onstuimige jonge ling mee en twee ronden lang draaf de dit drietal voor de meute uit. Toen ook dit avontuur ten einde liep, was Geldermans die tot dan toe aan de staart van het peloton te vinden was, opgerukt naar de kop. Hij sprong naar Van Wetten en Hameling die juist de wacht van de drie avonturiers hadden af gelost toe en ineens was er de on rust. De gele truien van de fa- brieksploeg van Maliepaard zwermden naar voren en Wim van Est zette zich met een grijnslach Advert ent ie) i aan het wiel van de Beverwijker, die niet verder aandrong. Maar tien ronden voor het einde jumpte Geldermans wederom weg. In een laatste poging om de vier secon den achterstand op Maliepaard, vier seconden die hem van de titel scheid den, goed te maken, zocht hij naar helpers. Hij kreeg Van Wetten, Van der Putten. Hinsen. De Roo, Pos, Knoops mee, maar ook Maliepaard, die zelf zijn kansen ging verdedigen en met hem Van der Borgh, Kersten, en Wout Wagtmans. De poging was ten dode gedoemd. Er kwam een voorsprong van 18 seconden uit te voorschijn, maar aangezien Malie paard en de zijnen geen kop wensten te doen en bovendien Wim van Est in het peloton het tempo opvoerde was het spoedig uit met de illusie van Geldermans die zich daarna bij het onvermijdelijke neerlegde. Briesende leeuw 36 renners kwamen tot een gezamen lijke eindsprint. Daartoe behoorde niet meer Jef Lahaye, die door een val achterop was geraakt en tenslot te door de jury uit de strijd was ge nomen. Ook niet meer Jan Rol, Piet Steenvoorden en de pas herstelde Diclc Enthoven die in deze eindfase moesten lossen. Van die 36 stoof Ab Geldermans als een briesende leeuw het eerst het laatste rechte eind op, maar Wout Wagtmans, die achterin zou eindigen, had de sprint voor de overige gele rijders aangetrokken. Ook echter voor de attente Jo de Haan, die voor de ex-kampioen Piet Damen, voor Jo de Roo, voor Bas Maliepaard en alle overigen als win naar van deze derde kampioensrit over de meet ging. Maar de kam pioenstricot was voor Bas Maliepaard en het moet gezegd dat de wegtitel dit jaar in goede handen bij hem is. Uitslag De uitslag van de derde en laatste rit luidt 1. Jo de Haan (Klaaswaal) 189 km in 4.24.06; 2. P. Damen (Lieshout); 3. J. Captein (Amsterdam); 4. B. Ma liepaard (Willemstad); 5. Th. Sijt- hoff (IJsselmonde) 6. J. de Roo (Schore); 7. A. v. d. Steen (Etten); 8. J. v. d. Putten (Den Haag); 9. M. v. d. Borgh (Koningsbosch); 10. A. van Egmond (Den Plaag); 11. P. van Est (Klundert); 12. A. Gelder mans (Beverwijk); 13. D. de Groot (Amsterdam); 14. L. v. d. Pluim (Made): 15. J. Coone (Eindhoven); 16. F. Knoops (Koningsbosch); 17. T. Bergmans (Aalst); 18. S. Ver hoef (Rotterdam). Het eindklassement: 1. B. Maliepaard (Willemstad) kam pioen van Nederland 1960 in de to- taallijd van 14.06.14 en 8 pnt; 2. A. Geldermans (Beverwijk) in 14:06.17 en 20 pnt.; 3. A. v. d. Steen (Etten) in 14.06.22 en 33 pnt'; 4. Jo de Roo (Schore) 14.06.54 en 16 pnt.; 5. P. Rentmeester (Yerseke) 14.07.04 en 37 pnt.; 6. Th. Sijthoff (IJsselmon de) in 14.07.15 en 37 pnt.; 7. J. Cap tein (Amsterdam) in 14.08.15 en 19 pnt.; 8. P. Damen (Lieshout) in 14.08.15 en 19 pnt.; 9. A. v. d. Wet ten (Noordwijkerhout) in 14.08.15 en 47 pnt.; 10. D. de Groot (Amsterdam) in 14.10.32 en 44 pnt.; 11. A. va_i Egmond (Den Haag) in 14.10.36 en 48 pnt.; 12. J. Huissoon (Heinkens- zand) 14.10,36 en 53 pnt.; 13. J. La haye (Bunde) in 14.12.07 en 49 pnt. DRIE MAAL EERSTE Het kampioenschap van Nederland BAS MALIEPAARD op de weg voor professionals werd gewonnen door de jonge, veelbelovende renner uit de vermaarde Locomotief-stal. LOCOMOTIEF, de lichtst-lopende fiets, gemonteerd met VREDESTEIN-banden. Hairos Deux won grote prijs van Duitsland „Hairos II" is in topvorm! Zondag won de Frans-Nederlandse hengst op de drafbaan van Hamburg-Bahrenfeld de gote prijs van Duitsland over 260Ü meter en verdiende daarmee voor eigenaar A. Voordouw uit Oegstgeest 18.000 mark. Hairos II had als enige een handicap van 100 meter en liep een zeer goede kïlometetijr van 1.18.6 De hensgt die gereden werd door Wil lem H. Geersen had aan de finish vele lengten voosprong op Iskander F. (Frankrijk), die met Walter Dahl op 2640 meter vertrokken was. Derde werd 't Duitse paard Alfo Romeo (2620 m) met Willie Weidner op de Sulky. In 1958 won Hairos II ook de grote prijs van Duitsland. Toen had hij ech ter' een handicap van slechts veertig meter. De totalisator betaalde voor een inzet van 10 mark winnend 18. plaats 15-23 en 20 en Covercal UI mark. Nederlands waterpoloteam won met 4-3 van België Dc Nederlandse waterpoloplocg lieeft in Gent met 4-3 gewonnen van België. Bij de rust leidden de Belgen met 2-1. De wedstrijd tussen de .juniorenteams van beide landen eindigde in een 5-4 (rust 2-1) zege voor onze landgenoten 1 Vrouw steekt haar man dood In dc nacht van zaterdag op zondag heeft zich in een woning in de Gij- singstraat te Rotterdam een huiselijk drama afgespeeld tussen twee echte lieden dat de man, de 61-jarige P. W„ met de dood heeft moeten bekopen. Tijdens een ruzie nam de vrouw ccn mes, waarmee zij haar echtgenoot begon te dreigen. Tijdens een daarop gevolgd handgemeen is het mes even boven de hartstreek in 's mans borst gedrongen, hetgeen zijn dood tenge- volge had. Het echtpaar was zaterdagavond in Rotterdam-Zuid bij kennissen op be zoek geweest. Toen W., die met een daar in huis zijnde kostganger een wandeling was gaan maken, langer wegbleef dan de vrouwen normaal vonden gingen zij de straat op om het tweetal te zoeken. Zij venden hen in een buurtcafé, tot grote ergernis van W.'s vrouw. „Je weet dat je hart er niet tegen kan had ze gezegd, moet je dan toch sterke drank gebruiken?" Deze opmerking viel niet in goede aar de. De daaruit ontstane ruzie werd la ter toen beiden per taxi naar huis wa ren teruggekeerd, daar voortgezel met het gemelde noodlottige gevolg. De dood op de weg Waarschijnlijk doordat zijn wagen geslipt is. is op de Autobahn bij Ivleef in Duitsland de 42-jarige heer II. van Woerkom. gewoond hebbend in Dor drecht, tegen een boom opgereden met als droef gevolg, dat hij en zijn 7-jarig zoontje Rolde op slag gedood werden. Zijn echtgenote en schoonmoeder, die eveneens in de auto zaten, werden ;ewond in het ziekenhuis van Kleef opgenomen. De toestand van me vrouw Van Woerkom was gister avond ernstig. Voor haar leven werd gevreesd. Op de Straelseweg te Venlo werd zaterdagavond de 26-jarige ongehuw de en invalide arbeider A. Pauwels uit Venlo aangereden door een per sonenauto toen bij de weg overstak. De heer Pauwels is later in liet zie kenhuis overleden. Zondagmiddag om twee uur botste op de Kaldenkerkerweg te Venlo de 28-jarige Duitse scooter-berijder P. Wi'llems uit Viersen tegen een auto op. Hierbij werd de Duitser zo zwaar gewond, dat hij kort na de botsing overleed. De 78-jarige gepensioneerde ma chinist van de Koninklijke Marine W. Oosthoek van de Voorhaven te Rotterdam, is in het Westerzieken huis overleden, nadat hij vrijdagmid dag op de Schiedamseweg aangere den was door een bestelauto. Paardentenloonstelling in Den Bosch in september De 28ste nationale tentoonstelling van de Koninklijke Vereniging „Het Nederlandsche Trekpaard" zal dit jaar ïn de Bossche veemarkthalleu worden gehouden op dinsdag en woensdag 13 en 14 september. Er zul len meer dan vierhonderd paarden ter keuring worden voorgeleid. STURMEY ARCHER Volgend jaar Zierikzee weer trefpunt De zeilwedstrijden, die de Ko ninklijke Roei- en Zeilvereni ging „De Maas" uit Rotterdam het afgelopen weekend met als centrum Zierikzee ïn Zeeland heeft georganiseerd, zijn een eclatant succes geworden. Een succes voor „De Maas", omdat de leden bijzonder waren inge nomen met de keuze van het centrum cn omdat dit Zeeuwse weekend enkele goede zeildageu opleverde. Een succes voor Zierikzee. omdat tij dens de prijsuitreiking zondagavond in restaurant „Mondragon" de Maas voorzitter, de heer P. J. van der Gies- sen, de verheugende verzekering gaf, dat men voor de volgende Zeeland wedstrijden in 1961 wederom Zierikzee als centrum zal kiezen. Een succes ook voor een Zeeuwse zeiler, die met een in Zeeland, te Bi'eskens. naar eigen tekeningen vervaardigd jacht van het kruisertype, tijdens de ze prijsuitreiking onder een lawine van prijzen bedolven werd en onbe twistbaar de grote triomfator op de ze, op Oosterschelde en Roompot ge houden, wedstrijden werd. Het was namelijk de heer J. L. Maas uit Breskens, die zich niet alleen voor een jaar de trotse en eerste bezitter van de wisselprijs Zierikzee een kostbare, door het zeilcomité beschikbaar gestel de tinnen schaal mag noemen, maar bovendien de Atlantabeker won en alle drie de dagen in zijn klasse met de eerste plaats ging strijken! De wisselprijs Zierikzee was beschik baar gesteld voor het jacht, dat zon dag in vier klassen de snelste tijd maakte, de Atlantabeker voor het jacht uit de klassen 1, 2 en 3. dat de ze prestatie leverde over alle drie de zeildagen berekend. Verbluffend gemak Tussen de ruim dertig jachten, die vrijdag, zaterdag en zondag hèt beeld op de Oosterschelde en Roompot be heersten, domineerde de kruiser „Il lusie" van de Bressiaander Maas zo danig in snelheid, dat het in Zeeland gebouwde jacht op „eigen water" al- j Ie concurrenten met verbluffend ge mak achter zich liet. Alzo was het de heer Maas, die de meeste prijzen uit handen van voor zitter Van der Giessen in ontvangst mocht nemen. Deze bracht in een korte toespraak dank aan liet ge meentebestuur van Zierikzee, dat voor een goede ligplaats voor de jachten en een voortreffelijke ont vangst zorgde. Een hulde, die door alle Maasleden met een hartelijk applaus werd on derstreept. Hij deelde voorts mee. dat de onlangs in Zierikzee opgerich te watersportvereniging een extra- prijs voor de wedstrijden beschikbaar had gesteld. Prijzen Zaterdag werden de eerste prijzen gewonnen door: klasse 1 en 2: „Hawk", Jope, Oostvoorne. Klasse 3: „Illusie", J. L. Maas, Breskens. Klas se 4: „Typhoon", W.S.V. „De Vijf Sluizen". Ötto, Rotterdam. Klasse 5 en 6: ..Brontolite". Terwindt, Hedel. OE VERF VOOR HET SCH1LDERFEEST SIKKEKS.TJALLEMA PRODUKT j Zondag werden de eerste plaatsen bezet door; Klasse 1 en 2: „Kicker- le", J. L. Smit, Alblasserdam. Klasse 3: „Illusie"., J. I.. Maas, Breskens. Klsse 4: „Typhoon". W.S.V. „De Vijf Sluizen", Otto, Rotterdam. Klasse 5 en 6; „De Witte Raaf", Kozijn, Den Haag. De Mondragonbeker werd gewonnen door het jacht „Typhoon", de extra- prijs van de Zierikzeese watersport- vereniging ging naar de heer De Jong uit Leiden, die met het jacht I „Fram" aan deze geslaagde Zeeland- wedstrijden van „De Maas" deelnam, i KOPPEJAN HAD AAN 9 RINGEN NIET GENOEG.. Noach Minderhoud - 29 van de 30 raak - bij de beste vier landers Jaap Koppejaii uit Zoutelande heeft de eerste beker die van de gemeente tijdens de Vlissingse ringrijderij zaterdag niet in eigendom verworven. De twee voorgaande jaren legde hij er beslag op, maar ditmaal waren zijn negen ringen in de finale niet voldoende voor de hoogste eer. Er waren twee sterkere rij ders, die alle 10 finale-ringen aan hun lans priktenWim Maljers uit Veere en Noach Minderhoud uit Westkapellc. Uiteindelijk was het de Veerse rijder, die deze bijzonder spannende kamp op de Steenenbeer in de Scheldestad, waar honderden toeschou wers intens meeleefden, in zijn voordeel besliste. Reeds om 9 uur 's morgens waren de 70 lansiers in twee banen aan de wedstrijd begonnen; een baan voor rijders in boerenkostuum en een baan voor de rijders in wit kostuum. Wel dra bleek, dat onder de „zwarte" rij ders de sterksten tegenwoordig wa ren. Want toen de eerste 20 beurten achter de rug waren, hadden Noach en Leen Minderhoud, Kees Langebee- ke uit Gapinge en Jaap van Wallen burg uit Middelburg 19 maal raak gestoken. Dat beloofde dus spanning tijdens de finale van 10 beurten voor de 5 wisselbekers. Die spanning kwam ook. Jaap van Wallenburg kreeg met een inzinking te kampen, maar de anderen regen de ene na de andere beurt de ringen aan hun lans. Ze kregen concurren ten: Wim Maljers, Lou Vos uit Zou- telande. de jonge Bram Roelse uit Koudekerke, Jan Koole uit Sint-Lau- rens en Jaap Koppejan, die reed Z.V .R.-voorzitter P. Brasser, met zijn bestuursleden de grote organisator van zovele spannende ringrijderswed- strijden, die Middelburg en Vlissingen in de laatste 10 jaar te zien kregen. Ook zaterdag droeg Brasser weer zijn belangrijke steen bij tot een wed strijd ran formaat in Vlissingen. (Foto P.Z.C. voor wat hij kon om de gemeentelij ke beker te veroveren. Onder enorme hoogspanning reden de ringrijders de laatste beurt uit en toen bicken Wim Maljers en Noach Minderhoud geen enkele ring gemist te hebben. Kampen dus. De grote ring leverde beiden geen moeilijkhe den op, evenmin als de kleine ring bij de eerste „ommekeer". In de eerste, beurt van de tweede „ommekeer" stak Maljers raak, maar de Westkap- pelaar mis. En toen ook Maljers de tweede ring aan zijn lans spietste, wist hij zich winnaar van de Vlis singse eerste beker, terwijl Minder houd do V.V.V.-bekcr veiiig gesteld had. Zes voor drie Zes riiders met 9 ringen stelden zich kandidaat voor de overgebleven drie bekers: Leen Minderhoud, Lou Vos, Bram Roelse, Jaap Koppejan. Jan Koole en Kees Langebeeke. Koppe jan en Langebeeke vielen het eerst af. Roelse gaf Koudekerke de vijfde beker door Jan Koole er uil te rij den, zodat Minderhoud en Vos een felle strijd om de P.Z.C.-beker begon nen. Ze gaven elkaar niets toe. Eerst de derde „ommekeer" met de kleine ring bracht de beslissing. Minderhoud stootte het ringetje in de laatste beurt wel uit de houder, maar niet om de lansspits, terwijl de rijder uit Zoutelande dat wel gelukte. Maar de Minderhouds hadden het laatste woord ïn deze kamp nog niet gesproken. In een felle strijd om de potlepel bleven de beide Westkappel- se broers als laatsten over.,... En na dat deze kamp al 17 beurten gevergd had. streden Leen en Noach Mimlor- houd nog een zeldzaam spannend du el om deze prijs. Beurt na beurt .joe gen ze hun sterke paarden over de haan, sloegen met een felle klik de kleine ringen aan hun lansen. Drie „ommekeers" gaven ze geen krimp; ook de vierde niet, de vijfde niet, do zesde niet. Het publiek werd enthou siast. Dan, In de zevende „omme keer", daverde Noach te laag onder de poortring door. Hij miste en Leen, die wel raak gestoken had, veroverde de potlepel. Geconcentreerd rijdt hier de sterke Westkapelse ringrijder Noach Min derhoud over de baan. Tijdens de wedstrijd in Vlissingen schaarde Min derhoud zich bij de beste vier ring rijders, die in 20 van dc 30 beurten een ring aan hun lans sloegen, (Foto P.Z.C.) Nog twee keer Nog twee keer echter zou de naam van Noach Minderhoud die middag genoemd worden. De eerste maal was dat toen hij de prijs voor de meeste volgringen twintig! in ont vangst mocht nemen, de tweede maal toen de lotaaluitslag bekend werd. Noach Minderhoud werd winnaar met een voortreffelijke score van 29 rin gen. Daarmee schaarde hij zich on der de beste vier lansiers, die de Z.R.V. in haar 10-jarig bestaan naar voren bracht en die allen 29 maal raak stoken; Kees Langebeeke, Jaap van Wallenburg, Ko dc Klerk uit Nieuwland en nu dus Noach Minder hout!. Tijdens de prijsuitreiking roemde Z.R.V.-voorzitter P. Brasser de pres taties van zijn lansiers en dankte voorts de gemeente en V.V.V. voor bun spontane medewerking. Wethou der M. A. van Popering overhandigde aan Wim Maljers de gemeentelijke beker, waarna hij in een toespraak zei te hopen, dat Vlissingen dergelij ke ringrijwedstrijden nog vaak bin nen zijn poorten mag zien. Ook dc voorzitetr van V.V.V., dc heer N. Priester, die de V-V.V.-wisselbekcr aan Noach Minderhout! uitreikte, zwaaide de ringrijders lof toe. Rest nog tc vermelden, dat de deel nemers voor elke gestoken ring 5 cént neertelden en dat zodoende een bedrag van 61.10 aan het comité „Sport Steunt Zonneveld" zal worden afgedragen. Avro-vrienden willen vergadering uitschrijven Het actiecomité van A.V.R.O.-vrien- den deelt mee, dat het do medewer king van de gewestelijke besturen van de A.V.R.O. zoekt om in oktober in het centrum van het land een bui tengewoon algemene vergadering van A.V.R.O.-leden te doen houden. Hiertoe zijn de door het comité inge stelde gewestelijke commissies in overleg getreden of zullen zij in over leg treden met de gewestelijke A.VJR.O.-besturen. Indien er gewestelijke besturen zou den zijn die een dergelijk overleg af wijzen, dan wil het comité de leden in het betrokken gewest oproepen tot het bijwonen van een vergade ring, waarop het. aldus deelt het mede, opening van zaken wil geven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 6