Biervliet bracht jubilerende burgervader warme hulde Zeeuwse Almanak TOEKOMSTIGE REDDERS VAN BURGHS DUITSE VAKANTIEGANGER BIJ VH.-ARENDSKERKE GEDOOD MINIATUUR WALCHEREN TELDE 100.000e WATERSCHAP THOLEN WACHT OP DEFINITIEF DIJKGESCHOT Agenda fttUVlMVlALhi Z b hj U W CS Zs U U U ti A N '1 MAAiSUAU J. AUüuoiüd 19ol> VIJFENTWINTIGJARIG JUBILEUM Grote dag voor dorp en familie Kostense Op overtuigende wijze heelt de gemeente Biervliet zaterdag zijn burgemeester, de heer A. P. Kostense, in verband met zijn 25-jarig ambtsjubileum gehul digd. Zowel uit de hartelijke woorden tijdens de bijzondere raadsvergadering en de huldi gingsbijeenkomst in het Neder lands hervormd kerkgebouw, als uit het défilé van de vereni gingen en de aangeboden ge schenken, sprak de grote waar dering en de genegenheid die Biervliet voor zijn bnrgervader heeft. Voor de familie Kostense en voor de gemeente Biervliet was het zaterdag een onverge telijke dag, die de onderlinge banden zeer zeker nog heeft aangehaald. Met een vrolijke aubade door een vijf tigtal rijkelijk versierde kleuters, 's morgens om half tien, begonnen de feestelijkheden. De kinderen zongen keurig de speciaal gemaakte feest liedjes en wierpen tenslotte al hun bosjes bloemen op de stoep van de burgemeesterswoning, waardoor het met vlaggetjes versierde Marktplein een nog vrolijker aanzien kreeg. Raadsvergadering Daarna vertrok de burgemeester met zijn gezin naar de raadzaal waar wethouders, raadsleden, leden van het gemcentcpersoneel en enkele gemeen te-functionarissen zich reeds hadden verzameld voor de bijzondere raads vergadering die echter niet openbaar was. Wethouder G. van Pamelen sprak na mens de gemeente een huldigingsrede uit. Hij zei dat de burgemeester in zijn 25-jarig bestuur „de hoogachting van de gemeente Biervliet heeft ver worven en verdiend door de toewij ding, de onkreukbaarheid en de recht schapenheid waarmee U ons bestuurd en geleid hebt, ook in zeer moeilijke omstandigheden." Hij wees vervolgens op de resultaten van het bestuur als het nieuwe ge meentehuis, het sportveldencomplex, riolering, bestrating en de aanleg van nieuwe toegangswegen. „Biervliet is U daar dank en hulde voor verschul digd, men heeft spontaan de gelegen heid aangegrepen om van de hoge waardering te getuigen waarop U ontegenzeggelijk recht hebt", aldus de wethouder, die voorts wees op de voortreffelijke wijze waarop burge meester Kostense de ïaadsvergade- ing heeft geleid. VAN TOT Een van de geschenken welke zater dagmiddag de jubilerende burgemees ter van Biervliet, de heer A. P. Kos tense, werden aangeboden was een fraai gouden horloge. Op de foto: de gehele familie bewondert dit ge schenk van de bevolking. DUIZEND GULDEN' wil de heer A. de Vey uit Yerseke voor verschil lende liefdadige doeleinden bijeenbrengen door voetbalwedstrijden te orga niseren. En dat binnen de termijn van één seizoen Voor afgelopen zater dag had hij twee wedstrijden op zijn programma staan: een tussen ge huwde dorpsdames en burenpoldcrdames en een tussen oesterkwekers en mosselkwekers. Jammer genoeg slak de regen een spjrak in het wiel:, alleen de heren traden tussen de witte lijnen. Het publiek dat niet voor een buitje vervaard was, kon later op de avond naar huis gaan in de wetenschap, dat het getuige geweest was van een aardig geleverde strijd tussen verte genwoordigers van de beide handels- j grootheden uit het dorp. Voor de rust demonstreerde het „oes- terteam" een duidelijk overwicht. Maar dat moest voor een deel worden toegeschreven aan het feit, dat de mosselkwekers maar tien spelers in het veld konden brengen. Mosseldoel man H. Lacor zorgde er evenwel voor, dat de bal niet meer dan tweemaal De gemeenteontvanger, de heer G, A. de Meijer, die de burgemeester toe sprak namens het gemeentepersoneel, memoreerde dat dit jubileum reeds 't derde van de heer Kostense in de ge meente Biervliet is. In 1946 was het 25 jaar geleden dat hij in gemeente dienst trad, in 1958 was lui 25 jaar lang gemeentesecretaris doch het het ambtsjubileum als burgemeester is het eerste geworden dat officieel werd gevierd. Ter illustratie van de 25-jarige ambtsperiode noemde de heer De Meijer enige cijfers. Zo presideerde burgemeester Kostense ruim 160 raadsvergaderingen en „hielp hij 364 paartjes in de boot". Hij dank te de jubilaris voor de altijd pretti ge samenwerking en het grote medeleven dat de burgervader al tijd toonde met de persoonlijke en gezinsomstandigheden van het ge meentepersoneel. Bijeenkomst In de middaguren trokken enkele honderden Biervlietenaren, burge meesters uit omliggende gemeenten «•li vertegenwoordigers van het wa terschap naar de Nederlands her vormde kerk voor het bijwonen van de huldigingsbijeenkomst. Ds. W. Evenhuis opende deze. bijeenkomst als voorzitter van liet huldigingscomité. In een lange toespraak wees hij er vooral op dat de burgemeester altijd «•en burgervader, met zorgen om zijn kinderen de inwoners van de ge meente is geweest. Hoewel de burgemeester in zijn be scheidenheid op de dag van het jubi leum met vakantie had willen zijn, moest de huldiging toch doorgaan, want „de burgerij had behoefte om iets voor de burgemeester te doen", zó zei ds. Evenhuis. Hij memoreerde de geschiedenis van Biervliet in tijden' van crisis, oorlog, ramp en welvaart, I waarbij burgemeester Kostense altijd tussen de doelpalen ingeschotenzoriauwwas betrokken, werd „U heeft Biervliet weten te plaatsen op de lijst van respectabele eemeen- Na de pauze was ook de mossel-ten", zo merkte hij verder op. Het ploeg gecompleteerd en deze vol- j verheugde hem dat hij niet had ge- talligheid inspireerde de voetpal- probeerd een populaire burgemeester Iers dusdanig, dat er een constan-worden, en dat hij niet in de anib- te drak op de^ oesternvalen werd tenarij was vastgelopen. Ook wethouder J. Dekker, pastoor RUITERTJES. „Nu moet ik toch eindelijk die veel besproken ruitertjes op de stadhuis toren eens in werking zien", bedacht de Middelburger vorige week op een avond. Al jaren woont hij in de Zeeuwse hoofdstad, en eigenlijk schaamde hij zich een beetje dat het er nog steeds niet van gekomen was. Omstreeks half negen zette hij zich. op een terras aan de Middelburgse Markt, bestelde iets en ging ijverig op de toren zitten turen. Tegen half negen arriveerden er en kele kenniswagens die zijn aandacht zo in beslag namen dat het half negen u:as geweest toen hij weer naar de toren keek. ..Dat. wordt negen uur", overlegde hij, en hij bestelde iets bij. Er kwam een kennis langs. Er volgde een gesprek, de kennis kwam erbij zitten en de Middelburger miste de klokslag van negen uur. „Dan maar om half tien", bedacht hij en bestelde iets. Om half tien maakten enkele jeugdige brom fietsers zo'n lawaai dat de brave man 'de klokslag niet hoorde. Daar gingen de flood-lights aan. De toren baadde in prachtig licht en de man besloot tot half elf te wachten. ,lfu lean ik het prachtig zien", besloot hij. Maar om half elf vroeg de ober of hij al vast kon afrekenen want hij ging naar huis. Weer niets gezien. „Dan maar 11 uur", bedacht de Middelbur ger zuchtend en ging onafgebroken naar de toren zitten turen. Het was op slag van elven, traag kroop de grote wijzer naar de ver- tikale stand, en op het moment dat de eerste klokslag over het markt plein en de daken klonk floepte het overdadige flood-light uit. De man is naar huis gegaan. uitgeoefend. Met een 32 stand in liet voordeel van de mossel kwekers kwam een eind aan deze strijd. En ondanks de regen kon de heer De Vey voor zijn actie 208,incasseren. AVONDPROGRAMMA „Zeeland Presenteert" I Het comité heeft voor hc. 18 september een aantrekkelijk avon< programma samengesteld. Voor het publiek zullen dan optreden het be kende radio-accordeonorkest „Flan- dria" uit JJzendijke onder leiding van de heer J. Anthonisse, de Vlaamse humorist „Modeste", Sonja Kay, de bekende zangeres van radio Luxem burg en de Gentse goochelaar Ernest Pauwels. Met een taptoe van de Mechelse politiekapel cn een schit terend vuurwerk wordt de avond be sloten. WEER AAN DE SLAG De bouwers aan liet nieuwe her vormde bejaardentehuis in 's- Heer-Arcndskerke zijn weer aan de slag gegaan. Enkele maanden geleden bij het begin van de werk zaamheden stuitte men op een erg labiele, bodem. De bouwlieden heb ben de troffel toen maar even neergelegd om eerst een deskun dig advies in te winnen voor de te nemen maatregelen. Een paalfun- dering leek de bouwadviseurs dan ook de meest grondige oplossing. Uiteraard betekent dit alles voor bet stichtingsbestuur een geduch te tegenvaller. De bouwkosten ko men aanzienlijk hoger te liggen. NAT AVONTUUR Acht Belgische „zeescouts" hebben vorige week op de Westerschelde een nat avontuurtje beleefd. Met een sloep „De Dolfijn" waren zij op weg naar Hansweert. Het vaartuigje van de jonge lieden was evenwel niet zo zeewaardig, dat het de krachtige golven van een juist passerend zee schip alle buiten boord konden hou den. De „scouts" moesten er even aan geloven en kregen een bijzonder nat pak. In Hansweert hebben zij er ongeveer een dag over gedaan om kleren en tenten weer éen beetje droog te krijgen api Dekker, Burm, de heer F. Keukelaar namens de hervormde gemeente, burgemeester P. F. van I-Iootegcm van Sluis namens de collegae, de neer J. Becu namens het waterschap „Het Vrije van Sluis" en burgemeester A. F. Hanssens van Hoek namens het beheerschap Braak man prezen de jubilaris om zijn vele en goede kwaliteiten, en de liefde die hij voor zijn gemeente heeft. Mevrouw Vroon-van Maarleveld, dochter van burgemeester Kostense's voorganger, burgemeester Van Maarleveld, zei dat haar familie de heer Kostense van verre is blijven volgen. Ze sprak er Gecompliceerde aanvaring in haven van Wemeldinge Zaterdagmiddag is het Franse motor schip „Anco", geladen met 350 ton ruw ijzer, op weg van Duisburg naar Mons, bij een gecompliceerde aanva ring in de monding van de buitenha ven van Wemeldinge ernstig bescha digd. Vanaf de Oosterschekle naderden de motorschepen de „Anco" en de Sanc- ta Maria", alsmede het 1400 ton, met benzine geladen motortankschip „Mo- selia", gelijktijdig de haven van We meldinge. In de onmiddellijke nabijheid van de haven stopten alle drie de vaartui gen, om vervolgens in volgorde bin nen te varen. Waarschijnlijk tengevolge van een onderling misverstand voeren de „Sancta Maria" en de „Mosalia" ge lijktijdig de haven binnen en kwa men daar in aanvaring. Als gevolg hiervan raakten beide vaartuigen met de voorschepen in de haven vast terwijl de achterschepen naar het midden van de haven zwaaiden, waar de „Anco", die hen gevolgd was, zich juist bevond. De achterschepen sloegen tegen de scheepswand van de „Anco" die geheel werd ontzet. De „Sancta Maria" en de „Moselia" liepen geen schade op en konden na enig oponthoud hun reis vervolgen. Bevordering rijkspolitie De wachtmeester der rijkspolitie der de klas D. Pruim, postcommandant der rijkspolitie te water te Terneu- zen is met ingang van 1 augustus 1960 benoemd tot opperwachtmeester. (Slot van pag. 1 beschikking over een nieuw schip. Lang zal de „Maria Carolina Blan- kenheym" dus niet in de haven van Burghsluis te zien zijn na de over plaatsing zal kapitein Minneboo wel spoedig het bevel over de „President Jan Leis" krijgen. Intussen zullen de nieuwe opstappers maandelijks met de „Maria Carolina Blankenheyni" oefenen, zodat kapitein Minneboo nog voor februari a.s. in de gelegenheid zal zijn de taken te verdelen. Zo moet uit één hunner een stuur man naar voren komen de hui dige stuurman Jac. Minneboo zal na de afsluiting van het Veerse Gat met de vissers H. Minneboo, R. van Belzen en J. van Zetten naar Colijnsplaat verhuizen. De opstappers Oefenen met de nieuwe opstappers is uiteraard noodzakelijk, afgezien nog van de beroepen, die de toe komstige redders van Burghsluis aan de wal uitoefenen. Want behalve een havenmeester, die dus wel enigszins met maritie me zaken op de hoogte kan zijn, kan men zich toch verbazen over opstappers, die nu op de veilige Schouwse grond een vredig bestaan hebben als gemeentewerkman, graanhandelaar en tractorchauf feur... De mannen hebben echter allen tóch wel iets met de zee of het SCOOTERAUTO WEEK NAAR LINKS Twee Duitse wagens botsten op elkaar Op de rijksweg onder 's Heer Arendskerke is zaterdagmorgen omstreeks 9 uur een ernstig on geluk gebeurd, waarbij een Duitse vakantieganger om het leven is gekomen. Ter hoogte van de weg over de Ankeveersedijk reed een kleine Duit se auto in de richting Middelburg en geraakte door tot nu toe onopgehel- haar vreugde over uit, dat hij zijn voorganger eert door de hoge opvat tingen van zijn ambt. De jubilaris dankte de sprekers, diep onder de indruk van de vele goede woorden tot hem gericht. Geschenkenregen Na de bijeenkomst trok een défilé, onder leiding van de „Harmonie" en dé drumband „Willem Beukels- zoon" langs het bordes van het stadhuis vanwaar de familie Kos tense het kleurige geheel in ogen schouw nam. Alle verenigingen en organisaties van het dorp waren vertegenwoordigd. Daarna Dood de voorzitter van net huldigingscomi té de geschenken van de burgerij aan. „De kinderen van de burgervader hebben aan hun spaarpotjes geram meld", zei ds. Evenhuis, en er volgde een ware gesclienkenregen: een gou den horloge met inscriptie, een verre kijker, een opbergmeubci, een later te overhandigen reportage in kleuren dia's van de feestelijke dag, een zon nescherm van de „Harmonie", en een lange reeks van bloemstukkeu en planten. Na het aanbieden van.de geschenken kreeg de burgerij de gelegenheid de burgemeester tijdens de receptie te feliciteren. Inmiddels ging het feestprogramma in het dorp verder. In de morgenuren had de goochelaar Mr. Johnnie opge treden voor de schooljeugd in de gym nastiekzaal, en van dit „Toverende Gooise Boertje" werd flink genoten. Tijdens do. receptie waren er op de Markt attracties als de ritmische oefeningen van de R.K.J.B. en de R.K.J.B.B., het voorrteffelijke volles- dansen van een groep van de LJ.G Z.P.M. in vier verschillende Zeeuwse kostuums, schietdemonstraties op de liggende wip en het optreden van het jeugdorkestje „The Gay Dogs". In de avonduren concerteerde de „Harmo nie" met de drumband, en het ama teurorkest „Thalia Tremola" uit Axel. derde oorzaak op het linkergedeelte van de rijweg. Uit de richting Mid delburg naderde op hetzelfde ogen blik een Duitse personenwagen met vier inzittenden, bestuurd door de arts O. A. uit Selle. De bestuurder van de laatstgenoemde auto trachtte nog een botsing te voorkomen door op de bermstrook uit te wijken. De wagens raakten elkaar met het ge volg dat de twee inzittenden van de kleine auto ernstige verwondingen opliepen. Beiden werden overge bracht naar het ziekenhuis Oostwal, waar de bestuurder, de 55-jarige wasserij-arbeider D. J, uit Dinslaken korte tijd later overleed. De andere mede-inzittende W. Th., eveneens uit Dinslaken verkeert niet in onmiddel lijk levensgevaar. De inzittenden van de andere Duitse auto liepen lichte verwondingen op. Beide auto's werden ernstig bescha digd. Over de oorzaak van het onge luk valt met zekerheid niets te zeg gen. Vermoedelijk hebben onbekend heid met de plaatselijke situatie en het natte wegdek een rol gespeeld. Een tragische bijzonderheid was, dat de 65-jarige D. J. uit Dinslaken op weg was naar zijn vrouw, die reeds in Westkapelle haai- vakantie doorbracht. Het toeval wilde boven dien, dat de arts A. uit Selle juist terugkeerde van een vakantie in Westkapelle. reddingwezen te maken of te maken gehad. Zo bemant de 39-jarige gemeente werkman J. W. Polderman uit Haamstede sinds twee jaar, samen mét de 40-jarige graanhandelaar H. Landegent uit Haamstede de ld Burghsluis gestationeerde vlet van de Maatschappij tot het Redden van Drenkelingen Zo heeft ook de trac- torehauffeur A. Thijsse uit Burgh 32 jaar eertijds de nodige er varing opgedaan, toen hij een rijn aak en een spits bevoer. De 53-ja- rige havenmeester van Burghsluis C. A. Overbeeke ^eeft aan het roer gestaan van de strandreddingboot, die destijds in „zijn" haven lig plaats had en is bovendien hoofd van de kustwacht te Burghsluis. Al met al een gezelschap, dat zich dit stoere milieu wei eigen zal we ten te maken Zij zullen met kapitein Minneboo het gebied rond de beruchte Ban- jaard bestrijken, dat zich van Westkapelle tot ter hoogte van Scharendijke op Schouwen uit strekt. Het aantal nieuwe opstappers uit Burgh-Haanistede zal nog met één tot vijf worden uitgebreid. Als plaat selijk vertegenwoordiger van de maatschappij zal do burgemeester van Haamstede, jhr. R, J. H. Q. Röell, optreden. Totaal aantal bezoekers thans rond 1.2 mil|oen Twee dagen later dan vo- 1 rig jaar heeft Miniatuur g g Walcheren te Middelburg 1 g zondag de 100.000e be- 1 1 zoeker van het seizoen g 1960 kunnen boeken. Deze g 1 100.000e was een Duitse g g toerist. De bestuursleden i g van de stichting Nieuw g 1 Walcheren hadden echter i g besloten ditmaal geen bij- 1 1 zondere plechtigheden aan g het bereiken van deze mijl- 1 1 paal te verbinden. 1 Het was de zevende 1 1 100.000e, die het minia- 1 1 tuur eiland op het Middel- g g burgse Molenwater door g 1 zijn poorten zag komen, g g Het totaal aantal bezoe- g kers kan thans op rond 1.2 g mil joen gesteld worden. g liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiïii Wat overbleef van de Duitse' auto, welke zaterdagmorgen onder 's-Heer- Arendslcerke op het linker gedeelte van de rijweg terecht kwam en toen tegen een andere auto botste. Foto P.Z.C.). Algemene vergadering op 8 augustus Evenals vorig jaar kan het water schap Tholen ook voor 1960 nog geen definitief dijkgeschot heffen, aangezien Gedeputeerde Staten het verschil in geschot en de waarde van de bezittingen en schulden van de op geheven waterschappen en polders nog niet hebben vastgesteld. Daarom heeft het dagelijks bestuur van het waterschap aan de algemene verga dering, die maandag 8 augustus om twee uur in het „Holland Huis" te Scherpenisse wordt gehouden, een ontwerp besluit voor een voorlopige heffing voorgelegd, waarbij is uitge gaan van het basisjaar 1938. Voor de polders en waterschappen, die nog niet aan het gemiddelde van 1958: 40.71 toe zijn, stelt het dage lijks bestuur een verhoging van 2.ten opzichte van 1959 voor. Voor de waterschappen en polders, «lie boven dit gemiddelde komen, wordt een verlaging van 2.voor gesteld. Van de gebouwde eigendommen ge legen in de voormalige polders en waterschappen, waar voorheen geen geschot werd goheven, zal voor 1960 een bedrag van 0.80 per 100 be lastbare opbrengst van de grondbe lasting worden geheven en voor de gebouwde eigendommen gelegen in de voormalige waterschappen St.- Maartensdijk cn Oud-Vossemeer 5.20, respectievelijk 9.20 per 100. De totale opbrengst van net geschot van do gebouwde eigendom men wordt derhalve geraamd op 11.328.87. De agenda van deze algemene verga dering bevat verder een voorstel tot onderhandse verkoop van de voorma lige machinistenwoning van het wa terschap St.-Maartensdijk aan de huidige bewoner de heer J'. J. W. van Houdt voor 4400. Met de huidige bewoner van de voor malige machinistenwoning te Tholen is het bestuur tot overeenstemming gekomen het pand voor een bedrag van 6000 te verkopen. Derhalve wordt voorgesteld tot verkoop over te gaan. De gewone dienst van de begroting voor het dienstjaar 1960 sluit met een bedrag van 823.725,46 aan in komsten en uitgaven, en een post on voorzien van 15.447,63. De kapi- taaldienst geeft een bedrag van 1.686.778,87 in ontvangsten en een bedrag van 1.721.085.87 in uitga ven. Hier is een nadelig slot van 34.307,—. Gezonken lichtschip „West-Hinder" geborgen Het lichtschip „West-Hinder", dat on geveer zes weken geleden na een aan varing door do Noorse tanker „Bra- nita" voor Oostende in gezonken, is in de nacht van zaterdag op zondag door borgingsvaartuige» van Van den Tak en de Union de Remorquage et de Sauvetage gelicht en in Oostende binnengebracht. In Bergen op Zooms café vielen rake klappen In een café aan de Wouwseweg te Bergen op Zoom zijn vrijdagavond vier „gasten" slaags geraakt met de eigenaar van deze zaak en zijn zoon. Onder het nuttigen van een glas bier bespraken de heren L. T., B. L., P. v. T. en M. L, uit Bergen op Zoom én Tholen hun plannen voor de bouw vakvakantie. Op een gegeven mo ment, toonde de laatste te veel at tentie aan de vrouw van de caféhou der, waardoor een ruzie ontstond. Al len mengden zich daarin, eerst vielen er wat klappen met de blote vuist en even later was er een complete knokpartij ontstaan, waarbij diverse bierglazen het moesten ontgelden. De politie werd gewaarschuwd en toen deze eenmaal was gearriveerd, was de strijd spoedig beslecht. Allen moesten met verwondingen naar het Algemeen Burger Gast huis worden overgebracht, waar zij werden verbonden. M. L. moest ter verpleging worden opgenomen. In "t politiebureau werd tegen de strijd lustige Bergenaren en Tholenaren proces-verbaal opgemaakt. Twee Zeeuwse bromfietsers in Bergen op Zoom aangereden Zaterdagmiddag kwam J. F. uit Vlis- singen met zijn bromfiets over de Antwerpsestraatweg te Bergen op Zoom gereden, toen vanuit de Achif- lesstraat een auto, bestuurd door L. v. P. uit Rotterdam, plotseling de weg wilde oprijden. Hij verleende daarbij geen voorrang aan J. F. Deze kwam met zijn bromfiets te vallen, welke zwaar werd beschadigd. F. be kwam verschillende verwondingen en vermoedelijk een armfractuur. Hij moest voor onderzoek naar het zie kenhuis worden gebracht. Tegen de autobestuurder werd proces-verbaal opgemaakt. J. B. uit Oudelande was iets geluk kiger. Deze kwam met zijn bromfiets over de Wouwseweg gereden, toen H. v. d. H. uit Oegstgeest achteruit rij dend een parkeerterrein op wilde gaan. De bromfiets werd beschadigd, doch J. B. liep ontvellingen op. Te gen v. d. H. werd proces-verbaal op gemaakt. VANDAAG. Middelburg Electro: La Paloma, 19 en 21.16 uur, a.l.; City: Wolven in de schaapskooi, 20 uur, 14 j.. Mlnir'uur Walcheren, Molenwater, geopend van 9—22 uur, Vlissingen Luxor: Overval in de Paci fic. 20 uur. 14 Jaar: Alhambra: Der lachende Vagebund, 20 uur, a.l. Goes Grand: Koningin. Zenobia, de on tembare, 20 uur, 14 Jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 2