PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Tunesische troepen betrokken bij stammenoorlog in Kongo Rusland dreigt met interventie in Kongo Toekomstige redders van Burghsluis NIEUWE GEVECHTEN TUSSEN BALOEBA EN LOELOEA „PRESIDENT JAN LELS" VERVANGT DE HUIDIGE [VEERSE REDDINGSBOOT 203e jaargang - no. 178 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: P. van de Velde en P. B. den Boer. Adjunct; VV de Pagter. Hoofdredacteur W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week. 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 1 aug. 1960 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per mm. Minim, p. advertentie Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van '1.25. ..Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60 tel. 2355 4 lijnen (b.b.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 4254 (b.g.g. adv. 2234i; Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9. tel. 20; Terneuzen, Biouwerljstiaat 2: Zier.kzee. red, tel 242o. ad-i tel 2tM. Toestand zeer gespannen Volgens in Leopoldstad ontvangen berichten zijn Tunesische eenheden van de UNO-polïtïemacht in Kongo betrokken geraakt bij de stammenoorlog in de provincie Kasaï. UNO-fimctionaris- sen weigerden de berichten te bevestigen of te ontkennen maar gaven toe dat de gespannen toestand tussen de stammen in Kasai tot gevechten zou kunnen leiden. De berichten meldden dat de gevechten tussen de Loeloea en Baloeba op een ernstiger schaal zijn uitgebroken dan ooit tevo ren. Het UNO-commando vreest dat de Tunesische troepen die de orde moeten herstellen, zich in een positie bevinden, waarbij zij ervoor moeten oppassen dat geen van de beide partijen lien zal beschuldigen van begunstiging van de andere. Men hoopt dat de stammenoorlog spoedig zal eindigen zoals dikwijls 11a hevi ge gevechten gebeurt. cnigde Naties iu Katanga" heeft verkregen. Deze tussenkomst zou kunnen bestaan uit een bezoek van een TJ.N.O.-missie aan Katanga. De minister van buitenlandse zaken Bomboko, zou met enkele andere le den van het kabinet, in tegenstelling tot een groep „extremisten" geen voorstander zijn van rechtstreeks militaire interventie van de volkeren organisatie in Katanga. Zondag is in Leopoldstad gcneraal- majoor Loendoela geïnstalleerd als bevelhebber van het nieuwe Kongo lese leger. De militaire parade die hij deze gelegenheid werd gegeven, werd bijgewoond door president Kasavoe- boe. Brussel («aston Eyskens, de leider van de katholiek-liberale regeringscoalitie in België, heeft volgens politieke waarnemers, een kabinetscrisis af- V.N missie naar Katanga? Laat ons alstublieft belasting betalen Twintig dorpsoudsten, als vcr- s tegenwoordigers van een ucht- s duizend inheemsen van Papoea (Nieuw-Guinea J, hebben het H bestuur toestemming verzoekt om belasting te betalen. Zij verklaarden tegenover de be- stuurs}unctionaris die hen ont- §1 ving, dat him aanzien schade H leed doordat andere stammen in hun gebied wel werden aan- geslagen maar zij niet. Zij M zeiden gaarne hun aandeel in de lasten op zich te willen ne- 3 men. lllllllllllllllllllllllllllllllllll Te Boekavoe is de toestand zeer gespannen. Gemeld werd dat de staf geen gezag meer heeft over de eenheden van de Aveer macht. In het garnizoen van Boekavoe werd zaterdagoch tend getwist over de verkiezing van een bataljonsbevelhëbber. Moeilijkheden rezen bij de aan komst van verscheidene honder den ontwapende soldaten uit Roeanda-Oeroendi en Katanga, die weigerden gedemobiliseerd en naar hun plaats van her komst gezonden te worden. Ken bevel van de generale staf van dé weermacht te Stanleystad waarbij alle eenheden van de Oost-provincie en van Kivoe-Maniema in alarmtoe stand worden gebracht, heeft de span ning in de streek van Goma-Kisenji aanzienlijk doen toenemen. Afscheiding De beweging of althans de neiging lot afscheiding in Kivoe en Maniema worden duidelijker. De territoriale organisatie is er volkomen ontwricht. De meeste Belgische bestuursambte naren zijn door inlanders vervangen en hebben hun post verlaten. Deze Afrikaanse ambtenaren hebben vaak geen gezag. Zo wordt vernomen dat zij op verscheidene plaatsen. 0.111. in Maniema, hun functie niet uitoefenen en dat er geen geregeld contact meer bestaat met het ministerie van bin nenlandse zaken. De parlementsleden, die uit' Leo poldstad in hun onderscheidene streken zijn weergekeerd, moeten soms beslissingen nemen en benoe mingen doen, die in feite tot de be voegdheid van het ministerie van binnenlandse zaken behoren. Daar- bij komen nog de economische ont- j van BurghsluiS, de llieuwe be reddering. de op eik gebied slechtemanningsleden van de „Maria verbindingen en de beroering die op t-m i 1 sommige, plaatsen nog in het „na- Carolina Blankenheym heb- tionaic leger" wordt waargenomen. ben zaterdagmiddag een eerste Dit alles verklaart de ontgoocheling 1 tocht gemaakt met de nu nog van sommige Afrikaanse kringen, die 1 - van oordeel zijn dat het binnenland thans opnieuw de tijd van voor Stan ley beleeft, wat wil zeggen dat het praktisch aan zijn lot is overgelaten. Deze toestand is zeker voorlopig. Maar in talrijke Afrikaanse kringen die zoveel verwacht hadden van de onafhankelijkheid, groeit de teleur stelling. Leopoldstad Op een persconferentie in Leopold stad deelde een officiële woordvoer der van de U.N.O. mede dat het thans „bijna zeker" is dat secretaris-gene raal Dag Hammarskjöld niet naar Katanga, de afgescheiden provincie zal gaan, in ieder geval niet voor hij dinsdag naar Zuid-Afrika vertrekt. Men verwacht dat Hammarskjöld op de terugreis uit Zuid-Afrika op 7 au gustus Katanga alsnog zal bezoeken, maar de woordvoerder"zei dat hij niet op de hoogte was van dergelijke 'plan nen. Reuter vernam later uit Leopold stad dat de Kongolese regering op een tweede kabinetsvergadering met Hammarskjöld „een soort be lofte voor tussenkomst van de Ver- gewend door het beleid van zijn mi nisters, ook van hen die voor de Kongo-politiek verantwoordelijk zijn, ten volle te steunen. In Belgische zakenkringen begint men op te tellen hoeveel het verlies van Kongo het land gaat kosten. De han del met Kongo vormde tot dusver twee en een half procent van het staatsinkomen. Dit verlies wordt op vier en een half miljard frank ge schat. Particuliere ondernemingen hebben in Kongo activa tot een ge schat bedrag van 180 miljard frank. De Belgische ziekenhuizen, wegen, bruggen, vervoermiddelen van bank saldi in de voormalige kolonie worden op 106 miljard frank geraamd. De minister van financiën van Katan ga, Pierre Kibwe, die met een delega tie een bezoek brengt aan België, heeft zondag op een persconferentie in Brussel verklaard, dat België nooit de onafhankelijkheid van Katanga lieeft gestimuleerd. De Belgische gouverneur van dit gebied, Schoeller. had daarentegen aan de vooravond van de onafhankelijkheid in Kongo door het afkondigen van de uitzonde ringstoestand verijdeld, dat Katanga zich toen al onafhankelijk verklaarde. Duits vliegtuig neergestort in Italië - 1 dode Een Duits verkeersvliegtuig is zon dagmiddag juist buiten de luchthaven Miramare bij Rimini neergestort. Het ongeluk gebeurde tijdens de landings- manoeuvre. Van de dertig passagiers en de vijf leden tellende bemanning, zijn in totaal één persoon gedood en vijf gewond.. De passagier die om het leven kwam een vrouw uit Eschoborn. werd ge troffen door een boom die door de cabine van het toestel drong. Het toestel, een tweemotorige Convaïr van de Deutsche Flugdienst, maakte een noodlanding op het vliegveld Mi- ramara nadat het motorstoring had gekregen. De piloot trachtte de baan op het vliegveld te bereiken doorvliegend op één motor, maar terwijl hij scherper omlaag dook stopte ook de tweede motor en na nog even de glijvlucht te hebben voortgezet, stortte het toe stel in een boomgaard. Bij de botsing met de grond werden de vleugels, een deel van de staart, de motoren en de benzinetanks van het vliegtuig gerukt. 9 Aartsbisschop Mabarios en dr. Kut- chuk. resp. leiders van de Griekse en de Turkse bevolkingsgroep op Cyprus, heb ben het ontwerp voor de vlag van de nieuwe republiek goedgekeurd. De vlag bestaat uit een kaart van het eiland, om geven door twee olijftakken in goud te gen een witte achtergrond. I Als „agressie" voortduurt Economische hulp aangeboden De Sow,jet-regering heeft zondag verklaard, dat zij niet „zal aarzelen beslissende maatregelen te treffen als de agressie tegen Kongo voortduurt", zo heeft het persbureau TuSS bekend gemaakt. In haar verklaring zegt de Russische regering, dat het duidelijk is gewor den dat de „aanvallers" in Kongo „optreden met de aanmoediging' van alle koloniale N.A.V.O.-landen". De Russische verklaring volgt op een aanval die premier Krocsjtsjew op 15 juli op de „imperialistische agres sors" in Kongo deed. Hij liet toen dezelfde waarschuwing horen en zegde de Kongolese leiders, die hem hadden laten weten, dat zij mogelijk om Sowjet-interventie zouden moe ten vragen, „de nodige hulp" toe. De Russische regering verklaarde zich bereid Kongo economische en technische bijstand te verlenen en met Kongo op wederzijds gunstige basis economisch samen te werken en handel te drijven. Een dergelijke samenwerking zou geschieden op basis van „niet in menging in binnenlandse aange legenheden, volledige gelijkheid en wederzijds respect zonder po litieke, militaire of andere voor waarden die de belangen of soe vereine rechten van Kongo zou den aantasten," aldus Tass. Tass berichtte dat de Russische ï'ege- ring 10.000 ton voedsel naar Kongo had gezonden en dat binnenkort een Russisch schip met honderd vracht wagens voor Kongo zal vertrekken. Het Russische Rode Kruis zal boven dien „spoedig" artsen en ander me disch personeel en medische appara ten naar Kongo zenden. Andrei Fo- min is, in afwachting van de benoe ming van de eerste Russische am bassadeur, aangewezen als Sowjet- zaakgelastigde in Leopoldstad. Fomin kwam ruim een week geleden in Kongo aan. ITij reisde met een Russisch vliegtuig dat suiker en Balorige knaap kreeg klap met pistool Een Amsterdamse politie.agent heeft zaterdagavond met zijn dienstpistool een balorige leerling-stratenmaker 'n tik op zijn hoofd gegeven. Daarmee eindigde een worstelpartij tussen de vijftienjarige jongen en enkele poli- tïe-agenten. De jongen was aange houden in verband met de diefstal van een bromfiets. Op het bureau Jonas Daniel Meijerpfein verklaar de de stratenmaker L. S. dat hij niets van deze diefstal afwist. De politie besloot toen de jongen voor een nader onderzoek naar het bureau Warmoesstraat over te brengen. Toen hij buiten kwam stapte hij niet in de gereedstaande politie-auto, maar nam de benen. Bij de brug op het plein had men hem evenwel weer achterhaald. Volgens de politie zou S. zich daarbij hebben verzet. Een van de agenten, die zijn dienstpistool nog in de hand had, heeft S. daar mee een klap op zijn hoofd gegeven, waarna de knaap kalmeerde. Hij leg de daarna ook een bekentenis af. S. is aan de kinderpolitie overgeleverd. I In Leopoldstad zijn nu ook Ierse mi litairen aangekomen om het leger van de V.N. in Kongo te versterken. melkpoeder aanvoerde. Hij is lid ge weest van de Sowjet-delegatie bij de Verenigde Naties. LOEMOEMBA. Een dag eerder dan aanvankelijk zijn bedoeling was is premier Locmoemba van Kongo zaterdag uit Canada te ruggekeerd naar New-York. Er cir culeren berichten als zou hij te Otta wa een bespreking hebben gehad met de Russische ambassadeur in Canada. De ontmoeting zou hebben plaatsge had tijdens het ontbijt, in Loemoem- ba's hotelkamer. De Russische ambassadeur te Otta wa, Anastas Aroutunian, wilde niet toegeven, dat hij vrijdagochtend een gesprek met Loemoemba heeft gehad. In Ottawa had Loemoemba 0111 de vraag heengedraaid, in New York ontkende hij de ontmoeting met Aroutunian. De Russische ambas denr heeft er in Ottawa ook omheen gedraaid. Hij ontweek het antwoord. DE TOEKOMSTIGE redders te Veere gestationeerde red dingboot. Zoals bekend zal de „Maria Carolina Blankenheym" van de Kon. Zuid-Hollandse Maatschappij tot Redding van Schipbreukelingen, nu Veere door de uitvoering van het drie- A\\WW(VVWWVVVV%AW vwwvwwvwwwwww eilandenplan van open water wordt afgesneden, naar Burgh sluis worden „overgeplaatst". Daarom moesten maatschappij en kapitein J. A. Minneboo naar nieuwe „opstappers" uitzien: de stoere Veerse vissers, die ja renlang hun krachten aan het reddingwezen hebben gegeven, gaan in Colijnsplaat Wonen. Te Burgh zal binnenkort worden met de bouw van twee woningen, één voor de kapitein Xdftbij helfslrantT gsSoten de «ddillgboot en één voor werd, zijn negen personen gedood en de wellicht nieuwe machl- ncgen anderen gewond. nist. Zodra deze gereed zijn, De gewapende mannen, die volgens! fpv.r„ari iqfii de politie moesten behoren tot het vermoeaeiljK 111 iepruari 1 JOL, Macmillan brengt bezoek aan Bonn De Britse premier .Macmillan zal op 10 augustus een bezoek van een dag aan Bonn brengen, aldus heeft een woordvoerder van de Britse ambas sade te Bonn meegedeeld. Macmillan zal vergezeld zijn door Lord Home, de nieuwe, minister van buitenlandse zaken. De ministers ke ren op elf augustus naar Londen terug. De uitnodiging aan Macmillan was door Adenauer gezonden voordat hij naar Parijs ging voor zijn besprekin gen met De Gaulle. In diplomatieke kringen meent men dat de kanselier de deur open wil houden voor even tuele toetreding van Groot-Brittan- nië tot de Europese Gemeenschap. De tweedaagse conferentie van de Westduitse Bondskanselier Adenauer en de Franse president De Gaulle is zaterdag te Parijs geëindigd. Geen van beide partijen heeft bijzonder heden over de besprekingen willen meedelen. Een woordvoerder van Adenauer zcl dat het bezoek van de Britse premier Macmillan aan Bonn een van do re sultaten van het gesprek is. De woordvoeder zei dat er op Frans- Duits niveau, op Europees niveau en op Atlantisch niveau nieuwe initia tieven zullen worden genomen. HET WEER IN EUROPA Volgens de wcerrapporten van gister- avond 7 uur Den Helder, regen 18 gr. Ypenburg, zwaar bewolkt 19 gr. Vlissingen, zwaar bewolkt 13 gr. Eelde. geheel bewolkt 20 gr. Dc Bilt, regen 19 gr. Twente, geheel bewolkt 20 gr. Eindhoven, regen 18 gr. Zuid-Limburg, regen 16 gr. Helsinki, half bewolkt 23 gr. Stockholm, onbewolkt 25 gr. Oslo, regen 23 gr. Kopenhagen, onbewolkt 24 gr. Aberdeen, onbewolkt 39 gr. Londen, licht bewolkt 21 gr. Amsterdam, zwaar bewolkt 20 gr. Brussel, geheel bewolkt 20 gr. Luxemburg, geheel bewolkt 18 gr. Parijs, liclit bewolkt 20 gr. Bordeaux, half bewolkt 21 gr. Grenoble, onweer 22 gr. Xicc, zwaar bewolkt 26 gr. Berlijn, zwaar bewolkt- 30 gr. Frankfort. zwaar bewolkt 26 gr. Münclien, licht bewolkt 27 gr. Zürich, onweer 27 gr. Genève, regen 21 gr. Locarno, zwaar bewolkt 23 gr. Wenen, onbewolkt 26 gr. Innsbruck, half bewolkt 31 gr. Belgrado, cinbewolkt 23 gr. Athene, onbewolkt 32 gr. Rome, onbewolkt 31 gr. Ajaccio. onbewolkt 27 gr. Madrid, licht bewolkt 23 gr. Mallorca. onbewolkt 31 gr. Lissabon, onbewolkt 24 gr. Algerijnen vuren op badgasten bij Algiers vigcrijnse terroristen hebben zondag j Burgh zal binnenkort begonnen liet vuur geopend op een menigte bad- k,„„„ iron turno r geope gasten op een strand dat 70 lu westen van Algiers is gelegen. de politie moesten behoren tot het „nationale bevrijdingsleger", hadden eerst een bos dichtbij het strand van Chenua in brand gestoken en open den vervolgens het vuur. verlaat de Blankenheym" voorgoed. .Maria Carolina de Veerse haven Het was voor de maatschappij dus 1 zaak nu reeds een aantal nieuwe „op- j stappers" voor de reddingboot te rc- j eratoren. Zij is daarin ten volle ge-1 siaagd zaterdagmiddag maakten vier mannen uit Burgh en Haamstede kennis met „hun" reddingboot en or- i feilden zij op de Oostersehelde reeds j met veiligheidsgordels, zwemvesten en de felgele oliejassen en zuidwes ters. Met inspecteur P. R. de Jong, kapi tein Minneboo en de huidige machi nist A. Huybregt maakten zij van uit Burghsluis een tocht naar Zierik- zee. Hier hadden zij een bespre- r, T De nieuwe opstappers van de lung met inspecteur De Jong, „jUirria Carolina Blanken- die onder meer de verheugen-m heym", die zaterdagmiddag een de mededeling deed, dat de|i ?ers,e to.oh* >ntt d.' ,r?ddi«g?- „Maria Carolina Blanken heym" 165 p.k. binnen kort zal worden vervangen door de 220 p.k. sterke „Pre sident Jan Leis", die thans te Hoek van Holland is gesta tioneerd. Hoek van Holland, de belangrijkste post van de maatschappij, krijgt ae (Zie slot pag. 2 kol. 5) 3 boot- op de Oostersehelde maak- ten: ran links naar rechts C. M .4. Overeeke, .4. Thijsse. H. m Landegent en J. Tl'. Polderman, H allen uit Burgh-Haamstede. Links achter de nieuwe red- dingsbootbemanning de huidige fi E| machinist, A. Huybregt uit 3 Veere en geheel links, aan het 3 roer, kapitein J. .4. Minneboo. 3 (Foto P.Z.C.). liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiNiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiii DEZELFDE TEMPERATUREN Opklaringen maar plaatselijk ook enkele buien. Zwakke tot matige wind uit westelijke richtingen. Onge veer dezelfde temperaturen. STRAND VERWACHTING (Van onze weerkundige medewerker) Zwakke storingen uit Zuid-Frankrijk houden het strandweer onbestendig, met opklaringen en plaatselijk nog een bui. Zwakke tot matige zuid westen wind. Temperatuur overdag 20 graden. Zeewater 18 graden. Vooruitzichten: wat meer zonnige perioden, maar nog niet stabiel. ZON EN MAAN 1 augustus Zon op 5.01 onder 20.31 Maan op 14.41 onder -

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1