PILOOT STORM ontvoerd in de stratosfeer 7eeb/e$s BABY KWAM TER WERELD IN POLITIEBUREAU VAN HEILOO Qahriëlse ZATERDAG 30 JULI 1960 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT FEUILLETON qel\e'\iny\\n\qe derde Jane Alan „Jawel, moeder", antwoordde Carol langzaam, zich erover verbazend, dat ze zo moeilijk de juiste woorden kon vinden. „U spreekt zeker de waar heid, maar over wie?Over Ka tie of over Uzelf, moeder?" Een ogenblik heerste er gespannen stilte in het kleine vertrek, terwijl de drie vrouwen daar bij elkaar stonden, met op het gelaat van de oudste schrik en ontzetting, op dat van Carol ongeloof en afkeer. Alleen Katie scheen merkwaardig genoeg niet van Carols onver wachte vraag onder de indruk. „Nu, Carol-lief, het heeft lang ge duurd voor je er achter bent geko men", merkte ze kalmpjes op. „Maar toch heeft ze gelijk, hoor: Ik kan hier niet blijven." „Je kunt en je zult", zei Carol zon der omwegen, terwijl ze de kamer binnentrad en ongeduldig haar kap afwierp. „Ik wil dergelijke nonsens niet meer van je horen; goed ver staan? 't Komt me voor, dat ik als de enige hier die werkt en daarom rechten kan doen gelden, ook mag beslissen wie er zal wonen. Op het ogenblik zijn jullie allebei niet in staat elders heen te gaan en daarom blijven .jullie hier. Als jullie beter zijn kunnen we alles kalm en ver standig bespreken en beslissen wie moet vertrekken, ivie kan blijven. Ik zelf blijf omdat ik hier mijn werk heb en dat belangrijker voor me is dan eën van jullie tweeën, maar wie er bij me zal blijven staat nog te bezien." „Maar Carol Carol wendde zich om en keèk in 't verwilderde, onthutste gezicht van haar moeder. Ze voelde zich uiterst bedaard, bijna opgewekt; ze kon zelfs glimlachen om de kille af schuw in de ogen der oude- vrouw, „Neen, moeder, ik ben heus wel bij mijn verstand", zei ze kalm, „ik ge loof zelfs dat ik het nu pas goed ge bruik. Wat U van Katie heeft ge zegd, is misschien wel op haar toe passelijk geweest, maar geldt even zeer voor u en dat weet U best. Jul lie wilt allebei het middelpunt dei- belangstelling vormen en het wordt hoog tijd dat je eens de waarheid over jezelf hoort. Goed, ik zal voor jullie zorgen zolang je ziek zijt, maar daarna niet meer: ik moet mijn eigen leven leiden en ben vastbeslo ten dat te doen." „Ik ga naar bed", kondigde me vrouw Manson zwakjes aan. de ene hand in haar zij gedrukt. „Je beseft, geloof ik, niet helemaal hoe je me overstuur hebt gemaakt, Carol. Ik had nooit gedacht, dat een dochter van mij nog eens zo tot haar moeder zou spreken als jij daareven hebt gedaan. Mijn enige zonde als het een zonde mag heten is dat ik te veel van je houd." „En dat is een zonde", hei-nam Ca rol rustig, „al verwachtte U, dat ik het zou tegenspreken, moeder. U is slechts één van de vele duizenden moeders, die van hun kinderen" lief de en genegenheid opeisen, als een recht die liefde gebruiken als een wapen, of als een verstikkend, nauwsluitend web, dat hun nage slacht zo vast omwikkeld, dat liet niet kan ontsnappen zelfs vaak niet weet, dat het wenst te ontsnap- J>en voor het te laat is, voor het even hun is voorbijgegaan. Ik houd van U, moeder, maar ben niet blind voor uw gebreken." „Een mooi soort liefde 1" protesteer de haar moeder, terwijl ze in tranen uitbarstte. „Ik hoop, dat je nooit spijt van je woorden zult hebben, Carol. Jaren geleden heb ik je al verteld, dat een schok mijn dood zou kunnen zijn." Tot Carol's verbazing deed Katie ineens een paar stappen in de rich ting van de oude vrouw en zei mèt een merkwaardig tedere uitdrukking op de gewoonlijk zo harde trekken, een beetje theatraal: „Zo'n schok zou U heus niet doden, moeder. Kom mee, ik zal U naar bo ven brengen. Carol is moe ze meende niet wat ze zei", ging ze voort, heimelijk haar stiefzuster een blik toewerpend. „Morgen zal ze an ders over dit alles denken; dat zult U zien. Kom mee leun maar op mij als dat nodig is ik ben veel sterker dan U zou denken. Het spijt me dat ik niet voor 't avondeten héb gezorgd, Carol; ik had het voor je willen klaarmaken, maar ik heb nooit kunnen koken, evenmin" voegde ze er met een zielig glim lachje aan toe „evenmin als iets anders, nietwaar?" Carol zag lichtelijk verbijsterd het tweetal na. Het schouwspel van de haar stiefmoeder helpende Katie was zo onverwacht en ongewoon, dat het Carol een ogenblik toeleek of de rol len waren omgekeerd, of zij degene was die aan haar lot werd overgela ten en Katie de beminde en bemin nende dochter! Resoluut zette zij die onzin uit haar hoofd en begon, of schoon zonder veel animo, haar eigen maal te bereiden, steeds de oren wijd open voor 't geval er boven iets mocht gebeuren. Haar ongerustheid over Katie was nog toegenomen, want het leed geen twijfel of deze was ten "prooi aan hevige spannin gen; wat zich daareven had afge speeld zou haar allerminst goed doen, dacht Carol. O, als die twee nu maar David's hulp wilden inroe pen! Plotseling stond ze stil, alles verge tend voor het eensklaps genomen be sluit. Ze beëindigde snel haar koke rij, stopte een ei in de oven om het warm te houden en belde David on. Zodra hij antwoord gaf, legde ze snel de situatie uit. „Gelukkig dat je thuis bent", zei ze heel zachtjes. „Hoor eens, David, ik maak me ongerust over Katie en heb het erop gewaagd, jou te vragen of je eens hier wilt komen. Als je dat liever hebt, kun je Frank en ook Prudence meebrengen. O, ik weet, dat het allemaal dwaas, zelfs kinder achtig klinkt, maar zo kan ik het niet langer volhouden. Je moet me helpen". „Dat spreekt van zelf", klonk het kort, maar niet onvriendelijk. „Maak je geen zorgen. Carol, we zullen het zaakje wel op de een of andere ma niet opknappen; vertrouw gerust op mij. Ik zal Frank onderweg op pikken als hij temninste mee wil ko men Prudence heeft het veel te druk met de hond, waarover haar broer 't vanochtend had, weet je nog? Maar nog eens, maak je geen zorgen binnen een uur zijn we bij je. Je gelooft toch niet, dat je moe der zal schrikken als ik binnen kom?" ,,'t Kan me niet schelen of ze schrikt", antwoordde ze snel, vastbe sloten haar schepen achter zich te verbranden en nu door te zetten tot het bittere einde. „Ik heb verdragen wat ik kon en wil nu precies weten hoe 't met die twee gesteld is. Moe der is boos, maar dat gaat wel weer over. Waarschijnlijk is ze nu te bed. maar ik zal Katie wel kunnen over halen om beneden te komen." „Heb je haar al over jou en Frank verteld?" vroag hij schijnbaar on verschillig. Carol kreeg een kleur van verlegenheid. „Nog niet, maar ik zal het doen", verzekerde ze. „Kom alsjeblieft zo gauw mogelijk. David. En-wel be dankt". „Spaar je dank voor je weet of ze gerechtvaardigd is", klonk het enigs zins wrevelig. „Ik heb zo'n idee. kindlief, dat net gesprek niet zo heel prettig zal zijn." Na haar eenvoudige maaltijd voelde ze zich niet in staat tot rusten en begon om te wassen. Toen ze daar mee half klaar was, zag ze, even op kijkend, Katie, die haar van de drem pel af gadesloeg. Het meisje leek zo vermoeid en moedeloos, dat Carol moeite had haar tranen te weerhou den. „Ik zal je helpen", bood Katie bot weg aan. .(Wordt vervolgd). Drie voorbeelden van de herfst-win- tercollectie van het Parijse modehuis Virginie, welke deel uitmaken van de confectïecreaties. Links een charmante avondjapon van witte tule midden een Char lestonjurk van gouden kant. rechts een mandarijnen-jas goud en rood. Geen gratificatie voor Rotterdams gemeentepersoneel nDe Kroon heeft als strijdig met het algemeen belang vernietigd het besluit van de raad der gemeente Rotterdam van 22 januari I960 tot het verlenen van een gratificatie aan het daarvoor in aanmerking komend personeel der gemeente. De Kroon acht dit raadsbesluit een doorkruising van het algemeen salaris- en loonbe- leid en met name een verstoring van de onderlinge verhoudingen in de be zoldiging van het overheidspersoneel. De Kroon heeft nog overwogen, dat als motief voor deze gratificatie niet kan worden aanvaard een tenge volge van de schaarste aan arbeids krachten maar dan normale krachtsinspanning van het personeel van genoemde gemeente over de ge hele linie, omdat ook bij andere over heidsdiensten en in de particuliere sector een bijzondere krachtsinspan- ing van het beschikbare personeel wegens de thans heersende per- soneelsschaarste een veelvuldig voor komend verschijnsel is. Duitser bestal toeristen in Nederland Do Amsterdamse politierechter, mr. •T. van Ginhoven, heeft gisterochtend de gedetineerde 21-jarige rangeerder P. M. G. uit Hannover veroordeeld tot een gevangenisstraf van vier maanden met aftrek. De jongeman heel't tijdens zijn vakantie In ons land in een Haags en een Amsterdams ho tel buitenlandse toeristen bestolen. In het Amsterdamse hotel ont vreemdde de „hotelrat" op 9 juli on geveer tienduizend lires en een hoe veelheid Amerikaanse dollars, terwijl hij zich op 12 juli in een Haags hotel honderdvijftig Duitse marken toe eigende. De officier van justitie, mr. J. F. Hartsuiker vond het mindeiwaardig medetoeristen te bestelen. Hij vorder de een gevangenisstraf van zes maan den met aftrek. De jongeman was in Duitsland reeds twee maal veroor deeld. Als zijn straftijd voorbij is, zal hij waarschijnlijk worden over geleverd aan de Westduitse politie, die om zijn aanhouding heeft ver zocht. Advertentie Wilt U leraar worden? Er li eon schromelijk tekort aan leraren» Wij raden U aan z.s.m. te gaan studeren voor Engels, Duits, Frans of Ned. M.O.A. Ook de studie voor Wiskunde L.O. of M.O.A. Is momenteel zeer lucratief. Vraagt p.o. een prospectus met proeiles aan bij: RESA-HILVERSUM (Nederlands Talencentrum) - Tel. 5432 Sociaal-wetenschappelijke raad ingesteld Het bestuur van de Koninklijke Ne derlandse Academie van Weten schappen heeft een sociaal-weten schappelijke raad ingesteld, die als adviesinstantie zal optreden voor de sociale wetenschappen binnen de academie en die de bundeling en samenwerking van deze wetenschap pen zal bevorderen. De bemoeienis van de raad strekt zich uit over de volgende weten schappen: sociologie, sociografie, so ciale psychologie, criminologie, so ciale geneeskunde, sociale cn econo mische geschiedenis, culturele antro pologie en niet-westerse sociologie, politicologie, sociale pedagogiek, rechtswetenschap en economie. De raad geeft desgevraagd advies over aangelegenheden betreffende 't sociaal-wetenschappelijk onderzoek in de ruimste zin, tracht voorts de samenwerking, waar mogelijk en ge wenst, tussen individuele onderzoe kers en instituten te bevorderen en wil het onderzoek op sociaal-weten schappelijk gebied in het algemeen stimuleren. Advertentie) BINNENVER1NGBEP Ijoodwill SCHUIMRUBBERBED l!|!llllllllll!llllll!ll[l[!!llllll!l[l!llll!lll!l!ll!lllll!llllllll!ll[lll!l!!lll!lllllll|| Vlot voor vluchtelingen j H In Gedser in Denemarken, §1 xoaar zondag en maandag twee p Tsjechische gezinnen van een Oostduitse veerboot overboord §1 zijn gesprongen, ligt nu een M houten vlot gereed voor even- p tuele nieuwe vluchtelingen. Het §f is gemaakt door de vissers en de havenloodsdie de Tsjechen p p uit het water hebben gered. De p vluchtelingen willen, naar dins- 1= dag is gebleken, proberen van Denemarken naar Canada te p komen. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Aardgas uit Sahara voor West-Duitsland Buitenlands aardgas zal mogelijk ook in het Rijnland in de komende vijf tot tien jaar ondanks de eigen gas- produktie uit de omvangrijke kolen- reserves een grote betekenis krijgen voor de gasvoorziening van de bevol king. Dit werd medegedeeld door de directeur-generaal van het gas-, elek- trïciteits- en waterbedrijf van Keu len, die tevens heeft medegedeeld dat een commissie van de vereniging van Westduitse gas- en waterbedrij ven onderhandelingen is begonnen met een Frans consortium inzake de leverantie van aardgas uit de Sa hara. Daar de aanleg van een aardgaslei ding op de bodem van de Middelland se Zee op moeilijkheden is gestuit wordt thans gedacht aan de moge lijkheid het aardgas in Noord-Afrika vloeibaar te maken en vervolgens in speciale tankschepen te vervoeren naar Nederlandse of Duitse Noord zeehavens. Van deze havens zou het vloeibare aardgas dan weer in de vorm van gas via buisleidingen naar het Rijnland kunnen worden ver voerd. „Haagse Ballon Club" heeft eigen luchthaven Op 1 augustus hoopt de „Haagsche Ballan Club" in Etten officieel een ballonhaven In gebruik te nemen. Door de medewerking van het ge meentebestuur van Etten en Leur zal nu voor het eerst een speciale ballon haven in gebruik genomen kunnen worden. De gemeente heeft namelijk sinds kort de beschikking over een sporthal, die tevens als markthal dienst doet. Voor de Haagsche Ballon Club is hierbij van belang dat er een goede startplaats aanwezig is en voorts het goede gas. De ballonhaven is gevestigd op histo rische grond; 51 jaar geleden vloog hier de eerste vlieger boven Neder land, graaf Lambert. Een van de evenementen bij de inge bruikneming is de start van de nieu we ballon „Utrecht". PLOTSELINGE BLIJDE GEBEURTENIS Arrestantenlokaal als kraamkliniek De rijkspolitie te Heiloo die reeds menigmaal voor hete vuren heeft gestaan doorstond don derdagmiddag een krachtproef die als uniek mag worden be schouwd in het vader landse politievvereldje. Ditmaal was het geen trieste situatie doen 'n blijde gebeurtenis in de letterlijke zin van het woord. Het echtpaar Peute dat reeds een dochtertje heeft was in gezelschap van enkele familieleden per auto op weg van Haarlem naar Giet hoorn. Onderweg voelde mevrouw Peute die over drie weken de baby verwachtte, zich onwel worden en men besloot zo vlug mogelijk huis waarts te keren. Toen men Heiloo passeerde, kwam de nood aan de man, \n dit geval- aan de vrouw. Op zoek naar 'n EHBO- post, arriveerde het ge zelschap op het b/ureau van de rijkspolitie. De dienstdoende politie man, operwachrmeester De Boer, en wacht meester Schut besloten om het politiebureau om te toveren in een kraamkliniek. Zij hadden beslist pech toen bleek dat juist al le plaatselijke huisart sen een bezoek brach ten aan patiënten. Toen de verloskundige zuster mejuffrouw Mink arri veerde, had de baby, 'n welgeschapen jongen, 't levenslicht reeds aan schouwd. komst van de zieken- In afwachting van de auto liceft een der wachtmeesters daarop een kopje koffie gezet. Het gelukkige ouder paar trakteerde op ge bak dat in dit geval bijzonder goed in de smaak viel. Een uurtje later ariveerde liet plot seling uitgebreide gezin Peute in de Haarlemse woning waar het doch tertje bijzonder grote ogen opzette. Moeder en baby maken het wel. AMSTERDAMSE EFFECTENBEURS Internationale waarden vast Nederland 3959 (4%) 101 Nederland 1951 (3%) 96% 96% b. Nederland 1943 (3'.«) 88% 88% Nederland 1955 (3%) 88% 91 Nederland 1947 (3%) 3 93% 93R Nederland 1937 3 91% 91% Dollarlening 1947 3 92% gl. 92% Investeringscert. 3 97% gl. 97;'« Nederland 1962-64 3 98% Ned. Indië 1937 3 97% 6 pet. Woningbouwlening '57 109% 310 Nat. Handelsbank 171 gl. 170 NecL Handelmij. 288 293 Alg. Kunstzijde Unie 532 gb. 538 Berghs' en Jurgens 293% 293 Calvé-Delft 850 860 Hoogovens n.r. 775 gb. 780 Ned. Kabelfabriek 590 gb. 593 gb. Philips 1197 3223 Unilever 896 903 Wi lton-Feij eno o r d 205% Billiton 523 Kon. Petroleum Mij. 128.80 129.60 Amsterdam Rubber 108 b. 109% Holland Amerika Lijn 136% 137% gl. Kon. Paketvaart 130% 133 Rotterdamse Lloyd 139 140 Scheepvaart Unie 142 142 gb. Stv. Mij. Nederland 163 164 K.N.S.M. 179% Ver. H.V.A. Mij. N.V. 155% 155 gb. Dell Mij. 187.50 188.50 Bank van Ned. Gem. 4 96% 97% Bank van Ned. Gem. 5-1 358 104 104% Van Berkels Patent 310 gb. 320 gb. Albert Heijn 420 425 Centrale Suiker 401 405 Kon. Mij. De Schelde N B. 275 Intern. Nickel 103% 104 Americati Motors 22% 22% Anaconda 481. 49% Baltimore en Ohio 23% Bethlehem Steel 44 44A Genral Motors 42% 43% Kennecott 76% 76% New York Central 19% Pennsylvania 32% Republic Steel 59% 61 Shell Oil Comp. 61% 62% Tide Water 17','. 13% U.S. Steel 79% 79% Nat. Can. Corp. 7 ii PREMIELENINGEN. Amsterdam 1951 84% Breda 1954 79% Eindhoven 1954 78% Enschede 1954 77% 78% Den Haag 1952 I 83% 85% Den Haag 1952 11 85 Rotterdam 1952 II 87% Rotterdam 1957 99% 92% Amsterdam 1956 I 78% 79% Amsterdam 1956 II 92 Amsterdam 1956 III 92% 91 Amsterdam '33 (C. en A.) 98% Dordrecht 1956 78% Alkmaar 1956 80 l 79% Zuid-Holland 1957 94% 93% Amsterdamse wisselmarkt CONTANTE PRIJZEN. Londen 10.58%10.59New'York 3.7618—3.77:'i, Montreal 3.86% 3.86%, Parijs 76.93%—76.98%, Brus sel 7.53%7.54'/», Frankfort 96.39% —90.44%, Stockholm 73.06—73.11, Zllrich 87.57—37.62, Milaan 60.74% 60.79%, Kopenhagen 54.72% 54.77%, Oslo 52.85—52,90. Wenen 14.58—14.59, Lissabon 13,19—13.20%. 1542. In minder dan geen tijd hadden piloot Storm en Charley de Horzel opnieuw naar buiten gerold. De mo tor was nog warm zodat zij, na het „allclear"-sein van de toren te hebben ontvangen, in een flitsende start van de startbaan loskwamen. Zij behoefden nu niet meer naar hun doel te zoeken, wat maar goed was ook, want ieder tijdverlies kon nood lottig worden. Het kwam er immers op aan Tombstone te bereiken vóórdat de, bijna een uur tevoren vertrokken, kidnappers er aankwamen. „Kijk jij eens op de kaart, Charley", verzocht Arend. „Als ik in een wijde boog door het oos ten aanvlieg benaderen wij de spookstad van de andere kant, nietwaar? Daar wilde ik de Hoi'zel achter de laatste bergrug neerzetten. Het laatste gedeelte vlieg ik dan op de repul- sors, zodat wij een goede kans maken dat nie mand ons hoort." Alles verliep geheel volgens plan en in recordtijd was het doel bereikt. De inmiddels opgekomen maan stelde Arend in staat de Horzel zonder brokken tussen de rot sen te zetten. A.N.P.-C.B.S. BEUKS1NDICES. 27-7 23-7 29-7 Intern, concerns 603.33 599.24 606.76 Industrie 311.87. 312.90 313.73 Scheepvaart 160.23 158.48 159.36 Banken 200.72 200.88 203.33 Cultures enz. 151.07 151.29 152.31 Algemeen 407.16 405.16 409.77 BEL'RSO VERZICHT. Het Damrak sloot vrijdag de beurs week af met een vaste stemming voor de in ternationale waarden. De handel was vooral in het begin van de beursduur ta melijk levendig, mede dank zij de buiten landse orders. De Philipsaandelen werden voor deze rekening gekocht evenals de Unileverwaarden, terwijl aandelen Kon. Olie door de arbitrage voor rekening van Parijs werden aangeboden. Dit verhinder de niet, dat de olieaandelen op f 128 bij na een gulden hoger noterden, vergele ken met de vorige slotprijs. De vaste stemming van vrijdagmiddag voor de lioofdfondsen was hoofdzakelijk het ge volg van de hogere slotkoersen die Wall- street donderdag te aien had gegeven. Zo als bekend, werd aldaar het stortingsper centage voor de aankoop van effecten op krediet verlaagd van 90 tot 70 pet. Dit veroorzaakte in Wallstreet een gunstige stemming bij toenemende handel. De heer Keith Funston. voorzitter van de effectenbeurs in New York. dringt aan op een verdere verlaging van liet stor tingspercentage tot 50 pet. Een en ander werkte vrijdag een gunstige stemming op het Damrak in de hand. Philips, welk fonds de belangstelling tot zich blijft trekken van Amerika, noteerde op 1225 circa zeven en twintig punten boven de stotkoers van donderdag. Unilevers ga ven op 905 een koersverbetering te zien van circa acht punten.en A.K.U.'s ver beterden bij een prijs van 540 circa zes punten. Hoogovens, wederom zeer kalm, kwam zes punten boven de vorige slot- koers uit bij een notering op 783. De ver laging van de vennootschapsbelasting (slechts in een kleine kring ter beurze bekend) werd als een licht hausse-motief opgevat. Het bericht over de verhoging van de dividendbelasting werd ter beurze genegeerd. Later op de middag werd de handel stiller en moesten de hoofdfondsen een gedeelte van de behaalde koerswinst afstaan. Tegen het sluiten van de beura echter liepen de koersen wederom op en belandden op het openingsniveau. In de scheepvaarthoek was het opmerke lijk stil en de koersen gaven merendeels geringe winsten te zien vergeleken bij het slot van donderdag. In de cultuursector lagen certificaten Deli en aandelen Am sterdam Rubber eerder gevraagd In de markt. Aandelen General Banden werden vijf punten hoger op 95 geadviseerd op de gunstige orderportefeuille. Staatsfond sen door elkaar hoger bij toenemende handel. In de lokale sector werden aandelen In- dola op 580 585 (575) geadviseerd en de converteerbare obligaties vijf punten ho ger op 290. Deze aandelen behaalden don derdag in de lokale afdelingen de groot ste omzet met nominaal f 55.000. De beurs verwacht spoedig de eerste halfjaarcijfers van deze maatschappij. Aandelen Centrale Suiker kregen een hogere adviesprijs als nawerking op het gepubliceerde gunstige jaarverslag. Frans Smulders werd een paar punten lager op 120 geadviseerd. Overigens was het In de lokale afdelin gen Zeet rustig mede in'Verband met het naderende weekeinde. Prolongatie 3% procent. Advertentie Zeelands Woninginrichting op nationaal niveau, met een internationale collectie. Middelburg Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 9