Toestel van Trek-Air stort neer Feestelijke rentree van 44ste Vierdaagse TUINBOUWAFZETVERORDENING GEWIJZIGD EN VERLENGD PLEEGOUDERS „KASP0RG0" GOES BEGROETTEN GASTEN De krant kunt U niet missen, geen dag Geboortekaartjes Drukkerij Van de Velde 10 PROVINCIALE ZEEIJWS E COP Ré. NT ZATERDAG 30 JULI 1960 Bij vliegveld Teriet Vliegtuig geheel vernield - piloot licht gewond (Van onze correspondent) Op het vliegveld Teriet bij Arn hem stortte vrijdag om twee uur 's middags van geringe hoogte een vliegtuig neer van het Limburgse luchtreelamebe- drijf „Trek-Air" te Maastricht. Het toestel PH-NIK, een een- motorige tweedekker van liet type Tigermot werd totaal ver nield. De gehuwde piloot Tïebers uit Maastricht werd bij liet onge luk licht gewond. Het vliegtuigongeluk is te wij ten aan een noodlottige samen loop van omstandigheden. De Tigermot was al met de eerste reclamesleep in de lucht ge weest in verband met de vier van uitzondering liad het recla mebedrijf Trek-Air vergunning- de start voor het aanhaken van de tweede sleep vloog piloot Tiebers met zijn toestel tegen een vallende automatische lier kabel, waarmee juist een zweef toestel was opgetrokken. Het zweefvliegtuig had de kabel los gegooid omdat het voldoende hoogte had bereikt. Volgens ooggetuigen is 't Trek-Air-toe- stel in de neervallende kabel gevlogen. Het dook vrijwel loodrecht naar beneden en boorde zich met de neus in de grond. De rijkslucht vaartdienst stelt in samenwer king met de dienst luchtvaart- van het korps rijkspolitie op Schiphol een onderzoek in naar het ongeval. Verleden week had de heer Marcel Smeets, directeur van Trek-Air, het toestel persoon lijk overgevlogen van Enge land naar het vliegveld Genk in Belgisch-Limburg, waar mo menteel het luchtreclamebe- drijf Trek-Air is gevestigd. In de Engelse Tigermot fabriek was het toestel in reparatie ge weest. Van Red-Hill ten zuiden van Londen vloog de heer Smeets het vliegtuig- in één ruk via het vliegveld Lympe over Het Kanaal naar Oostende en vandaar naar het vliegveld Genk. De rijksluchtvaartdienst verleende het toestel woensdag j.l. het bewijs van luchtwaar digheid. het te pletter gevallen toestel werd gehaald, was sinds enige 1 ijd in dienst bij liet luclitrecla- mebedrïjf Trek-Aïr. Als vliege nier kreeg hij zijn opleiding te Soesterberg en als straaljager piloot in Canada en Amerika. Opnieuw heeft, een groep tegenstan ders van de B-bom een actie gevoerd op een Britse luchtbasis; ditmaal die van Finningbly bij Doncaster in liet graafschap Yorkshire. Door politie agenten werden zij van de basis ver wijderd, hetgeen in vele gevallen er op neerkwam, dat de demonstranten moesten worden weggedragen. Uit de foto blijkt, dat er voor de dames on der hen vrouwelijke bediening aan wezig was „Ons trekpaard" wil de paardestaart couperen „Qns Trekpaard" het officiële or gaan van de koninklijke vereniging „Het Xederlandselie Trekpaard" •wijdt deze week een extra nummer aan het coupeerverbod. Zoals bekend is het verbod tot het couperen van paardestaarten, nadat het door minister Marijnen uit het ontwerp van wet op tie dierenbe scherming was gelicht, opnieuw in dat wetsontwerp gekomen toen de Tweede Kamer een amendement van mej. Sehilthuis (p.v.d.a.) aanvaard de. In het extra nummer wordt onder meer gesteld dat alle paardestamboe- ken en de gehele georganiseerde landbouw de argumenten en bezwa ren der vereniging tegen liet coupeer verbod delen, dat" couperen geen pijn ho.eft te veroorzaken en voor het paard geen nadelige gevolgen door gemis van een afweermiddel mee brengt, dat het ongeeoupeerde Neder landse trekpaard volkomen ten ach ter gesteld zal zijn bij het gecou peerde Belgische trekpaard. „Wij zullen trachten", aldus het blad „de Eerste Kamer ervan te overtui gen, dat de gewraakte verbodsbepa lingen een belediging is voor onze boerenstand, inzonderheid voor onze fokkers, die tevens ware en toege wijde dierenvrienden zijn en die niet als dierenkwellers gebrandmerkt wensen te worden. Wij hopen pn ver trouwen dat de Eerste Kamer haar sanctie aan deze wet niet zal ge ven". Kantoorhouder kreeg acht maanden voor fraude De 52-jarige Haagse boekhouder J. A. van der V. is gisteren door de Amsterdamse rechtbank veroordeeld tot een gevangenisstraf van acht maanden met aftrek. Er was een gevangenisstraf van acht maanden met aftrek waarvan vier maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar tegen hem geëist. De man, die nog nooit met de jus titie ih aanraking was geweest, heeft als kantoorhouder van de Rot terdamse expeditiefirma S. B. S. in het Bodecentrum te Amsterdam van 1957 tot apinl 1960 een bedrag van 12.725,verduisterd. Hij ontving van diverse bedrijven remboursgel- den, waarvan hij een deel in eigen zak stak. Hij was door huwelijks moeilijkheden en geldgebrek gaan knoeien. H.A.L. toeristenreizen in nazomer en herfst De Holland-Amerika Lijn organi seert, voor het Kö.mende nazomer- en herfstseizoen wéér diverse vakantie reizen, die in New York zullen aan vangen. De „Maasdam" en de „Nieuw Am sterdam" verlaten deze haven op ver schillende tijdstippen voor reisjes naar Westrlndië. Hierheen gaat ook de „Statendam", die bovendien nog naar Bermuda gaat. Het vlaggèschip „Rotterdam" maakt een trip naar Zuid-Amerika en West-Indië. Tijdens het verblijf in Rïo de Janeiro zal per vliègtpig een bezoek worden ge bracht aan Bfazilia," de nieuwe hoofd stad van Brazilië. Op het vaarpro- gramma van dit schip staan voorts een reisje naar West-Indië en de reeds eerder aangekondigde reis rond de wereld, die 77 dagen zal duren. PRODUKTSCHAP GROENTEN EN FRUIT Nog overleg over enkele omstreden punten Het bestuur van het produktschap voor groenten en fruit heeft vrijdag de tuinbomvafzetvcrordening 1958 gewijzigd en, in do gewijzigde vorm, voor twee jaar verlengd. De verorde ning in haar oude vorm bevatte ener zijds bepalingen, (lie konden worden gezien als een sluitstuk van de ves tigingseisen voor de tuinbouw, en anderzijds een afbakening van de taak der veilingen. Het eerstgenoem de element is er nu uit verwijderd, omdat het stellen van vestigingsrege- len binnenkort niet meer tot de be voegdheid der produktschappen zal behoren. Vertegenwoordigers van teelt en in dustrie hebben overleg gepleegd over vrijstelling van de veilplicht bij eon- ti-actteelt. Dat overleg heeft ertoe geleid dat aan de nu vastgestelde ver ordening een bepaling is toegevoegd, volgens welke niet-tuinders (boeren) worden vrijgesteld van de ^veilplicht voor groenten, die 3 zij op contract te len voor fabrikanten of exporteurs. In de vergunningen, die deze boeren voor hun contractteelt krijgen, werd het hun al verboden hun produkten ter veiling te brengen. Verder is een amendement van de heer R. Mol be treffende het regelen van de bestem ming der geveilde produkten in de verordening opgenomen. De voorzit ter van het produktschap, de heer D. J. A. M. van Arcken, is voornemens in de loop van de komende twee jaar enige nu nog omstreden punten in het bestuur aan de orde te stellen, dit mede om een overijlde besluitvorming te voorkomen. Die omstreden punten zijn. naar wij nader vernemen, het recht van kopen op de veilingen en de posi tie van telers, die geen veilinglid zijn. Van do kant van do groot handel is mé" geporteerd voor een regeling, waarbij op enkele grote veilingen de zo genoemde export veilingen alleen groothande laars en exporteurs als kopers mo gen optreden. Op het ogenblik mag ook de kleinhandel op alle veilingen kopen. Wat de niet-leden der veilingen be treft: een minderheid in het produkt- schapsbestuur (o.m. van werkne merszijde) ziet bet als een bezwaar dat deze groep, die wel aan veilplicht gebonden is, financiële consequenties kan ondervinden van door veilingbe- sturen autonoom genomen maatrege len. Deze minderheid zou dat door re gelingen van het produktschap willen ondervangen. Van de zijde van het Centraalbureau van de Tuinbouvei- lingen is tegen dergelijke regelingen bezwaar gemaakt. Partijen zijn nu, met handhaving van hun eigen stand punt, bereid tot het door de voorzit ter voorgestelde nadere gesprek. Aardbeving in Japan Vrijdagavond omstreeks half zes Greemvichtïjd, heeft een zware aard beving de Japanse hoofdstad getrof fen. De meteorologische dienst heeft naar de kuststreek van noordelijk Honsjoe een waarschuwing doen uit gaan voor een vloedgolf. Tot dusver zijn geen berichten over slachtoffers of schade binnengeko men. Het epicentrum van de beving lag in het kustgebied van de prefec tuur Iwate op NoordrHonsjoe. Geen vrachttarievenoorlog in het Verre Oosten De directies van de N.V. Stoomvaart Maatschappij „Nederland", Konink lijke Kotterdamsclie Uoyd en Hol- Iand-Oost-Azië Lijn, delen mede dat er na lange en vaak moeizame on derhandelingen, waarbij aan beide zijden concessies werden gedaan, gisteren overeenstemming werd be reikt met de Far Eastern Freight Conference, die de belangen van het vrachtverkeer naar en van het Verre Oosten behartigt. De drie maatschappijen zullen thans, in tegenstelling tot eerdere publika- ties, na 1 augustus a.s. lid van deze conference blijven. De drie Neder landse lijnen hebben uiteindelijk met een compromis genoegen genomen, daar het mede in het belang van de handel is niet in een vrachttarieven- oorlog te geraken, aldus delen zij me de. Vierdaagse van Apeldoorn vrolijk geëindigd Vrijdagmiddag is het wandellegioen van de Apeldoórnse Vierdaagse met veel muziek en nog meer bloemen naar de finish getrokken. Reeds een vijf kilometer daarvoor, bij Rust-een weinig bij Hoenderlo, heerste een enorme drukte, want talrijke familie leden en kennissen van de deelne mers waren naar dit landelijke oord gekomen om de laatste loodjes te helpen'verlichten. Het laatste gedeel te van het parkoers liepen van ver schillende verenigingen de jeugdle den'mee in de stoet, voorafgegaan door enkele muziekverenigingen. Bij de finish was een erepodium opge richt, waarop onder meer burge meester A. L. des Tombe, enkele wet houders en de bestuursleden van de N-W-B. hadden plaatsgenomen. De voorzitter van de N.W.B., de heer A. M. Otterloo, die zelf de veertig kilometer had gelopen, liep aan het hoofd van de defilerende stoet en wipte snel op het podium om zich hij de overige bestuursleden te voe gen. De laatste dag heeft het weer in alle opzichten meegewerkt. Het Ier gioen telde slechts twee uitvallers, zodat van de 1074 ingeschreven wan delaars en wandelaarsters er slechts zeven de finish niet hebben gehaald, dat is iets meer dan een half procent. Twee bejaarde vrijgezellen van Ita liaanse afkomst in Reno, in de Ameri kaanse staat Nevada, die vorig jaar op schudding verwekten door aan alle bewo ners van een Italiaans dqrp ongeveer 1200 dollar te geven, hebben nu 1.400.000 dol lar beschikbaar gesteld voor oorlogswe zen in Italië. Zon bleef eregast op slotfestijn van majoor Breunese's voetvolk (Van onze speciale correspondent) 1 Opa heeft 't 'm weer gelapt. En Trees je, Jan, Piet en Willem ook. En natuurlijk: Charlotte, George, Saiid en Anneke waren er ook bij. Stralend als glamour-girls en boys in een duur betaalde show zijn zij gisteren in Nijmegen over de finish gekomen, lacheud en wuivend naar de hon derdduizenden langs de laatste kilo meters van de route, joviaal zwaai end naar de vele sterren en balken en de tientallen burgerlijke autori- een show, een grandioos Schouwspel teiten op de eré-tribune. Het was deze feestelijke rentree van de 44ste vierdaagse. Alle narigheid van vpor- gaande dagen scheen vergeten er zelfs de zon kon zich niet langer be dwingen toen de intocht eenmaal be gon. De hemel brak open en de hele middag bleef de zon eregast op dit slotfestijn van majoor Breunese's voetvolk. Het zonlicht schitterde in het koperwerk van de tientallen fees telijk uitgedoste muziekkorpsen, het deed de kleurige tunieken van guards en andere operette-muzikanten flon keren en het enthousiasmeerde dc INTERNATIONALE FEESTWEEK BEGINT Buitenlandse deelnemers hartelijk verwelkomd Hotel „Terminus" te Goes was gister middag en -avond trefpunt voor de buitenlandse groepen gasten van de r.-k. sportvereniging „Kasporgo" en de Goese pleegouders. In en rond het hotel, heerste een gezellige drukte. Men kon er Frans, Neder lands, Duits, Zweeds en Engels horen spreken. De pleegouders, van pie ve len hun „kinderen" al voor de tweede of derde maal onderdak verleenden, begroetten de buitenlandse gasten met veel enthousiasme. Zoals bekend organiseert „Kasporgo" van zaterdag af tot en met volgende week vrijdag een internationale gym nastiek-, volksdans- en balletweek, Heden overleed na een langdurig, moedig en ge duldig gedragen lijden, onze lieve zoon, broeder en kleinzoon 1 CORNELIS HU1BRECHT VAN SABBEN, in de leeftijd van 22 jaar. J. P. van Sabben. P. C. van SabbenKorstanje. Huib en Inge. M. korstanjevan Sprang. Goes, 29 juli 1960. Klokstraat 15. De teraardebestelling zal plaatshebben op de Algemeene Begraafplaats te Goes op maandag 1 augustus a.s. Vertrek sterfhuis 2 uur. waarvoor deze vereniging liefst zeven buitenlandse groepen uit vijf landen heeft uitgenodigd. Om kwart over twaalf arriveerde de groep uit We nen en nauwelijks waren de laatste Oostenrijkse gasten met hun pleeg ouders verdwenen of de Zweedse ploeg kwam met de bus aan. De Oos tenrijkers hadden de tocht per trein gemaakt, waartoe zij reeds donder dagavond uit liun woonplaats waren vertrokken. De Zweden verblijven reeds een week in Nederland. Zij kwamen per bus uit Rotterdam. De voorzitter van „Kasporgo", de heer C. W. Vervest, had voor ieder een welkomstwoord. Hij begroette iedere groep met een korte speech, waarin hij zijn dankbaarheid uitte voor het herleven van oude vriendschapsban den. Hij benadrukte in zijn toe spraak de verbroedering onder de volkeren, die door deze feestweek yan „Kasporgo" wordt bevorderd. Gisteravond arriveerde de Nicolson Pipe Band uit Folkestone, waarvan de leden waren gekleed in hun kleu rige Schotse uniformen. Als laatsten arriveerden gisteravond de Fransen. De Luxemburgers en de Salzburger en Zevenburgse groep komen van daag, zaterdag. In het programma is een enkele wijziging gekomen. De maandag was oorspronkelijk een vrije dag, maar te elfder ure is voor 's middags een programmapunt inge last, namelijk opluistei-ing van de re ceptie ter gelegenheid van het 12ys- jarig jubileum van de commissaris der koningin in de provincie Zeeland. De heer Vervest deelde ons gister avond nog mee, dat de culturele ver tegenwoordigster van Zweden, me vrouw E. de Miranda-Strömborn, vandaag in Goes arriveert en pas dinsdag weer vertrekt. tienduizenden, die van heinde en ver re waren gekomen om dit jaarlijkse grand spectacle bij te wonen. Er werd dit jaar nogal wat van hun feduld gevergd. Dat kwam niet om- at de wandelaars zoveel moeite hadden met het parcours door het land rondom Cuyk. De pontonniers hadden als vanouds een brug over de Maas "geslagen. Eén brug voor al len waarover de wandelaars van Brabant Limburg inmarcheerden. Maar op de grens van Limburg en Gelderland, op schootsafstand van Nijmegen, maakten velen halt om zich wat op te frissen en groot te nue te maken. De Canadezen waren daar het eerst 'mee klaar en togen met hun typische muziekkapel voor op in snelle pas naar de finish. Zij marcheerden als eerste militaire groep langs de honderdduizenden wachtenden en paradeerden stram langs de ere-tribune. Het moest toen nog twee uur slaan. Traag kwamen de volgende groepen en individuelen binnen. De grote massa van het wandel legioen talmde nog tot rond drie uur alvorens aan de laatste triom fantelijke ruk te beginnen. Dat talmen had ziju reden, want het was als een lopend vuurtje door de gelederen gegaan, dat de tele- visieuitzending pas om half vier in de lucht zou komen. En al die Annekes en Pietjes, de Jannen en de Marietjes hadden hun zinnen er op gezet om vlak langs de came ra's te marcheren, opdat hun glo rievolle tcrugkomste toch maar vooral thuis in Friesland of Lim burg, in Groningen of Zeeland op liet scherm zou komen. Toen de T.V.-camera's eenmaal in actie kwamen, kwam er ook schot in de lopers. Groep na groep, detache ment na detachement, de eenlingen verspreid of in plukjes, rukten over de brede St. Annastraat op de finish aan, toegeklapt en bejubeld door de dikke hagen van supporters. Half Aalsmeer werd over de gladiatoren uitgestort en er was geen van 11.323 die de eindstreep haalden, die het zonder bloemen moest doep, In de avonduren droegen de dapperen vol trots hun verworven vierdaagse- kruis door de overvolle straten van Nijmegen, waar tot diep in de nacht het overwinningsfeest op uitbundige wijze werd voortgezet. Rahn naar Sportclub Enschede Na drie uren onderhandelen heeft de Duitse voetbalbond vrijdagavond be sloten de rechtsbuiten van het West- duitse elftal, Helmut Rahn, vrij te geven voor Sportclub Enschede, ech ter onder voorwaarde dat dè Duitse voetbalbond het recht behoudt Rahu in het elftal op to tellen. Met deze voorwaarde is Enschede akkoord ge gaan. De Duitse voetbalbond heeft echter wel te verstaan gegeven, dat Rahn in elk geval niet meer in het kader van de Duitse ploeg is opgeno men en niet zal worden opgesteld in het team voor do wedstrijden om het wereldkampioenschap. Heden overleed onze lieve vader, behuwd- en grootvader, JOZ1AS JANSE, weduwnaar van Catharina Maria van de Voorde, in de ouderdom van bijna 74 jaar. Vlissingen A. P. Janse Leeuwarden M. J. Verbeek Janse. P. J. Verbeek. Robert. Don. Marianneke. Vlissingen, 29 juli '60. Verk. Quakkel.str. 122. De teraardebestelling zal plaatsvinden op dinsdag 2 augustus a.s., des namiddags 2 uur, vanaf Verk. Quakkc- laarstraat 122. Enige en algemene kennisgeving. Heden overleed onze lieve vader, behuwd va der en opa, de heer JACOB FRANKE, weduwnaar van Jannetje Elisabeth van Bezooijen, in de ouderdom van bij na 92 jaar. J. T. de Kramer Franke. J. F. de Kramer. T. C. v. d. Eijk Franke. A. C. Buddipgh'— de Kra,mer. J. Buddlngh' en kinderen. Veere. 28 juli 1960. Oliemolenstraat A 28. Qèiufeot EEN WONDER OP WIELEN Nu ook met een snelle dieselmotor. PIK'S GARAGEBEDRIJF - GOES. Dealer voor Zuid- en Noord-Beveland. GARAGE J. JOOSSE Zn., Nw.- en St.-Joosland. dealer voor Walcheren. BEKENDMAKING. o— Gedeputeerde Staten van Zeeland maken bekend, dat de opstelling van een streek plan West- Zeeuwsch-Vlaan- deren wordt ter hand geno men. Dit plan strekt zich uit over het grondgebied van de ge meenten Aardenburg, Bier vliet, Breskens, Cadzand, Groede, Hoofdplaat, IJzen- Jijke, Nieuwvliet, Oostburg, Retranchement, Schoondij- ke, Sluis, Waterlandkerkje en Zuidzande. Bij besluit van de commis saris der koningin d.d. 14 juli 1947 nr. 1163, 3e afde ling, werd op grond van het bepaalde in artikel 8 van de wet houdende voorlopige regeling inzake het Nationa le Plan en de Streekplannen bepaald, dat voor Zeeuwsch- Vlaanderen een streekplan wordt voorbereid. Middelburg, 5 juli 1960. Gedeputeerde Staten voornoemd, A. F. C. de Casembroot, voorzitter. Jan de Vries, griffier wnd. Walstraat - Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 6