Herstel boulevard Vlissingen Spoor opiumsmokkel naar Z.-Vlaanderen STATENLID KODDE KWAM MET VELE BEZWAREN IN DE STATEN m Zeeuwse Almanak NIEUWE REGELING IN STUDIE VOOR ONRENDABELE GEBIEDEN RALLY OM DE PAVILLON D'OR EINDIGDE IN VLISSINGEN Agenda 2 C. Verhaart verlaat het bestuur „Zeeuwse Stromen" Wegens het bereiken van de 75-jari- ge' leeftijd zal de heer C. J. C: Ver- kaart zijn functie als lid van de Vis serijen op de Zeeuwse Stromen op 11 augustus beëindigen. Het ministe rie van financiën heeft „Zevibel", de vissers vereniging, Vebo en de Zeeuw se Oester gevraagd een aanbeveling te doen voor een nieuw lid in het be stuur. Herstelwerkzaamheden aan aanleginrichting te Kruiningen De veerdienst Kruiningen—Perkpol- der zal in verband met herstelwerk zaamheden aan de aanleginrichting te Kruiningen tot nader aankondi ging vanaf 's zaterdagsavonds 22.20 uur tot 's maandagsmorgens 5.20 uur onderhouden worden met het mo torschip „Prins Bernhard". Geduren de deze periode is de maximum toe laatbare hoogte inclusief lading 3.40 meter. Stalen damwand als versteviging in „teen" Een klein „dijklegertje" van de firma J. G. van Oord uit Utrecht heeft in de afgelopen drie we ken een begin gemaakt met het herstel van de glooiing voor de Boulevard I)e Ruyter in Vlis singen. Een heftige voorjaars- storm had zoals bekend enkele maanden geleden enige „verzakkingen" in de teen van deze glooiing, ter hoogte van ho tel Noordzeeboulevard, veroor zaakt. Improvisorisch waren de enkele tientallen meters lange scheuren en gaten reeds gedicht met basaltblokkeu en asfalt. Nu echter is het definitieve herstel begonnen. Centrale verwarming S AWE MA NV Nedersbaa! 19 Middelburg - Te|. 01180-2962 Over een lengte van ongeveer hon derd meter wordt in de teen van de dijk een stalen damwand gedreven. Deze twee meter hoge damwand ver dwijnt vrijwel geheel in de teen van de glooiing. Thans is reeds ongeveer veertig meter van deze damwand ge reed. Met behulp van een trilhamer werden de in elkaar grijpende stalen- planken in de mijnsteenbescherming en het onderliggende zand gedreven. Bovendien wordt de teen van de dijk met cement-mortel geïnjecteerd, het geen uiteraard voor een massieve verdediging zorgt. In verband met de vakanties zal het herstelwerk tien dagen lang stilligen. Daarna zal het gereedmaken van de stalen damwand en het injecteren van het cement- mortel nog ongeveer een maand ver gen. Tenslotte krijgt de boulevardglooiing ter plaatse een nieuwe asfaltlaag. In middels zijn reeds proeven genomen om de juiste dikte van deze nieuwe asfaltlaag te bepalen. (foto P.Z.C.) TIJDENS VERGADERING VAN GISTEREN: Lof voor Zeeuws fotoboek Het S.G.I'.-statenlid D. Kodde bleek het gistermorgen tijdens de Staten- zitting op een aantal punten niet met Ged. Staten eens te zijn, zo kon hij er zich niet mee verenigen, dat Waleherse vliedbergen werden over gedragen aan het Zeeuwse Land schap: het beheer was bij do provin cie in betere handen, meende hij. Noch het betoog van gedeputeerde VAN TOT OVERSTELPEND WIE in de Westhoek van Schou wen is geweest moet toch zeker een excursie hebben meege maakt naar de broedgebieden van zilvermeeuwen. De gidsen, die de afgelopen maanden iede re dinsdag en vrijdag aan het hoofd van grdte groepen naar de stille oorden van deze vogels trokken, zijn zachtjes aan tot deze conclusie gekomen. „Het kan niet langer zo", zeggen zij, nu er weer een seizoen opzit. Een seizoen van overstelpende drukte en „massabetogingen", zoals de be heerder van de domeinen, de heer N. H. Lysen het zou villen noemen. Op de drie laatste avonden meldden zich namelijk niet minder dan respectieve lijk 560, 400 en 300 belangstellenden aan voor de excursie. De wandelaars in het domaniale ge bied zullen hebben gemerkt, dat er weer een stuk terrein aan het toch TOESTAND.... De twintigjarige timmerman uit een van (le Zuidbevelandse dorpen is er slecht aan toe: zijn motor is kapot. Zijn motor waarmee hij altijd naar hartelust heerlijk snel mee kon rond crossen. Zo eens eventjes naar Luxemburg met de paasdagen, of een weekend van „we hebben meer dan duizend kilometer gekard" enz. enz., kortom: het was altijd even mooi tot dat hij onlangs op een avond zo on fortuinlijk was om tijdens een ra zendsnelle avondlijke rit met zijn toekomstige verloofde, een 18-jarige hulp in de huishouding, niet te zien dat de weg voor hem was opgebro ken. Hel kwam nogal hard aan. Jon geman en meisje liepen verwondin gen op en motor ging kapot. Met enkele kleine verwondingen aan het been moest het meisje enkele we ken rust houden, en ze was dan ook blij dut een vriendin eens op zieken bezoek kwam. „Ja", vertelde ze de vriendin, „het is allemaal nogal goed afgelopen. Met Piet ook, die was al weer vlug op de been. Maar weet je waarom ik voor al zo blij ben f Piet mag nu de brom mer van zijn moeder lenen als hij van de andere kant van het dorp he lemaal naar mij toe moet komen, want het zag er naar uit dat hij weer zou moeten fietsen. Stel je toch eens voor, je zult toch gaan fietsen...." al zo imposante wandelgebied is toe gevoegd. Een prachtige „laagvlakte" van ruim 40 hectare, aan de rechter zijde van het tegelpad is thans ook voor het publiek opengesteld. Hiervan is 25 hectare met dennen beplant, voornamelijk Corsicaanse dennen. Het opengestelde terrein heeft veel aantrekkelijks: het is niet te dicht beplant, heeft ruime wegen, die er kris kras door heenlopen, terwijl er nog veel oorspronkelijke begroeiing is in de vorm van duindoorn en kruip wilg. Bij elke bank is een papiermand geplaatst. Alles bij elkaar Kan men nu van 350 hectare domaniaal duin gebied genieten tegen een alleszins redelijke toegangsprijs. RONDLEIDING Ook in de buurt van de andere grens, die aan deze rubriek is gesteld wor den excursies gehouden: in Aarden burg aan de St.-Baafskerk en het ge meentelijk museum J Alleen kan men hier nog niet terug zien op respectabele bezoekerscijfers. De „officiële" rondleidngen in de ko mende maand op dinsdag, woens dag en donderdag, telkens om half acnt 's avonds zijn er bij wijze van proef. Uiteraard kan men ook op an dere tijdstippen de St. Baafs en het gemeentemuseum binnen. Maar dan zonder deskundige leiding! MUZIEK De muziekvereniging „Rillandia" doet de laatste tijd nogal eens van zich horen. Zo ook deze week, toen het gezelschap naar de stations- buurt trok om daar de bewoners enige tijd aangenaam bezig te houden. Op de terugweg bracht „Rillandia" nog een serenade aan de heer en mevrouw J. Ots-.Tans- sen, die hun 45-jarig huwelijks feest vierden. INTERNATIONAAL ONDERZOEK Arrestaties in Koewacht en Hulst De rijkspolitie in Zeeuwsek- Vlaanderea heeft drie personen aangehouden, die verdacht wer den betrokken te zijn bij een smokkelaffaire van verdovende middelen. Twee van hen, R. de S. en R. v. L. uit Koewacht zijn inmiddels weer op vrije voeten De derde, een zekere P. R. uit St.- Jansteen, die aanvankelijk nog voort vluchtig was, is in de loop van deze week in Hulst gearresteerd. Hij is overgegeven aan de officier van jus titie te Middelburg, waar hij thans nog verblijft. Aangenomen wordt dat betrokkenen handlangers zijn van een bende handelaren in verdovende middelen, die onder meer in de haven van Antwerpen opereert. Een intensief onderzoek in deze zaak, ingesteld door de Antwerpse haven politie leidde naar Nederland. De ge rechtelijke politie in België verzocht daarom opsporing, aanhouding en voorgeleiding van de genoemde per sonen aan de Koninklijke Marechaus see. Deze gaf het verzoek door aan de rijkspolitie in Zeeuwsch-Vlaanderen, die tot arrestatie van het drietal over ging. Op een van hen werden enkele opiummonsters gevonden en in be slaggenomen. Op internationaal ni veau vindt thans verder onderzoek plaats. Sellout, nocli dat van diens collega mr. Van der Weel overtuigden hem. Over de instelling van de rang hoö.fd- administrateur A ter provinciale griffie was hij evenmin te spreken. Mr. "Van der Weel betoogde, dat de- ze rang tussen de griffier en de afde lingschef op elke provinciale griffie bestond, maar de heer Kodde bleef provinciale weg door de bebouwde kom van Groede in beheer en onder houd werd overgenomen door de pro vincie. Dit was een zaak van de gemeente, vond hij. Ir. C. A. L. Horstmann (v.v.d.) was dat helemaal niet met hem eens: „Kijk maar eens naar België. Daar heeft men de situatie, dat een door gaande weg plotseling in een be bouwde ltorp slecht onderhouden is". Gedeputeerde ir. Dikötter betoogde, dat in het algemeen de gemeenten inderdaad in de bebouwde kom het onderhoud van wegen moeten hebben, maar hier ging het om een doorgaan de weg. Overigens hoopte de Gedepu teerde, dat de gemeenten hun uit breidingsplannen zodanig zouden ma ken, dat doorgaande wegen niet meer door de bebouwde kommen zouden gaan. De lieer Kodde bleef hij zijn bezwa ren: „Ik neem het niet wanneer men zegt, dat een gemeentebestuur niet in staat zou zijn een weg te onder houden. Laat de provincie liever naar haar eigen wegen kijken..." Overigens werden deze punten stuk (Slot van pag. 1) een wettelijke regeling uitkomst zou bieden, maar het blijkt dat „deze weg absoluut is afgesneden". „Wat nu vroeg mr. Van der Weel zich af. En hij voegde er met enige ironie aan toe „Hopen op een nieu we regering. De een zal dat met on geduld, de ander met geduld doen..." Mr. Schlingemann (v.v.d.) „Déze regering heeft in elk geval een de finitief antwoord gegeven". Mr. Van der Weel„Niet alle antwoorden van regeringen zijn bevredigend..." Er móet echter een oplossing komen. De provincie geeft nu van de beno digde zes miljoen tien procent, van de gemeenten wordt twintig procent verwacht, de P.Z.E.M. gaat zelfs tot drieënveertig procent, hetgeen 1,6 miljoen gulden betekent. „Dat is toch heus wel de uiterste grens, waartoe dit bedrijf kan gaan" mgende de heer Van der Weel. Voor de belanghebbenden blijft nu nog drieënveertig procent, hetgeen echter tien procent te hoog is in de herverkavelingsgèbïeden behoeven betrokkenen drieëndertig procent te betalen. „Wij hebben daarom gemeend voor die tien procent een beroep te mogen doen op de landbouw organisaties. Voor hen betekent dit bedrag bij een annuïteit van veertig jaar in totaal 23.500,— per jaar, hetgeen neerkomt op ze ventien cent per agrarische hec tare". Over dit voorstel zullen dus nu bin nenkort de onderhandelingen begin nen. Mr. Schlingemann deelde in dit verband nog mede, dat do gezamen lijke landbouworganisaties besloten hebben hiervoor een delegatie aan te Jongen dook op paaltje in kanaal Goese Sas De 16-jarige jongeman K. K. uit Goes is vrijdagmiddag bij^het duiken het kanaal aan h< voor stuk z.h.s. stemmen aanvaard, evenals een aantal andere voorstellen. Aan het slot van de vergadering bracht ir. C. A. L. Horstmann Ged. Staten hulde voor de totstandkoming van het fotoboek „Ontworsteld land", waarin naar zijn mening een synthe se tot stand werd gebracht tussen woord en beeld. De commissaris der koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembrpot, dankte de heer Horstmann, doch verklaarde dat diens woorden van lof vooral ge- icht dienden te worden tot de samen stellers van het boek. INTERNATIONAAL WATERSPORTFESTIJN Ruim dertig schepen bereikten eindpunt Vrijdagmiddag stond de haven van Vlissin gen in liet middelpunt der belangstelling van de, motorbootvaarders. De haven was namelijk het eindpunt van de in ternationale rally om de Pav illo» d'Or en liet beginpunt van de daar opvolgende stertoeht voor motorboten door Nederland. De Pavilion d'Or de gouden wimpel is een begerenswaardig voorwerp voor vele mo- torbootbëzitters. De strijd om deze prijs wordt vrijwel ieder jaar georganiseerd door een landelijke vereni ging van motorboot eigenaren, aangesloten bij de „Union Interna tionale Motonautique". Het is voor de vierde maal, dat de Konink lijke Nederlandse Mo torboot Club deze unie ke rally organiseert. Achtenvijftig boten schreven ditmaal in: 21 Nederlandse, 21 Engel se. 8 Duitse. 6 Belgi sche, 1 Franse en 1 Zwitserse. Helaas moest een twintigtal schepen de rest van de vloot afwachten bij Moerdijk, daar zij door het slechte weer Vlis singen niet konden be reiken. De bemannin gen van de in Vlissin gen gearriveerde sche pen verzamelden zich gisteravond in Britan nia op een door het be stuur van 'de K.N.M.C. aangeboden cocktail party. De Pavilion d'Or, die vandaag uitge reikt zal worden, komt in het bezit van de deelnemer die de langste af stand heeft moeten afleggen om het eindpunt van de ral ly te bereiken, en dan in de kortst mogelijke tijd. Hoe wel de finish op gis termiddag ongeveer vijf uur was gesteld, waren vele deelne mers al donderdag avond in Vlissin gen, sommigen zelfs woensdag, aan gekomen, De winnaar van dc be geerde prijs heeft vol gens traditie het voor recht om in het kon vooi tijdens de ster- tocht in tweede positie te mogen varen. De eerste plaats Is voor de voorzitter,van de orga niserende vereniging, in dit geval de heer D. H. Reinders, die bij de laatste strijd om de wimpel in 1958 als winnaar uit de bus kwam. Zondagmorgen om tien uur vertrekken de sche pen, die in lengte va riëren van 40 tot 7 me ter, naar Moerdijk, om van daar uit in drie da gen naar Deventer tc varen. Deze tocht kan naar keuze over drie verschillende waterwe- gen gemaakt worden, londerdag gaat het dan in konvooi naar Kampen, om dan terdag de tocht te ver volgen naar Hoorn. Bij Hoorn op het IJselmeer zullen dc jaarlijkse regelmatig heidswedstrijden ge houden worden om „Het Zilveren Schip". Dinsdag 9 augustus vaart nien dan laatste etappe naar Muiden. Tijdens een di ner in Hilversum zullen de prijzen worden uit gereikt, die in de ster toeht zullen zijn be haald. Als de hoogte van het water het toelaat, zul len bovendien nog ri vierenwedstrijden wor den georganiseerd. wijzen. Deze organisaties zijn erken telijk voor de pogingen dit vraagstuk aldus op te lossen, zei hij. De Staten besloten vervolgens tot lid van de vergadering van aandeelhou ders der P.Z.E.M. te benoemen de heer H. Flik weert. Aan de provin ciale vertegenwoordigers in deze ver gadering werd opdracht verstrekt in de raad van bestuur te kiezen de heer A. S. Wisse. Deze komt in de plaats van de heer D. Kodde, die als zodanig heeft bedankt. het Goese Sas zo on gelukkig terecht gekomen, dat hij li zorgwekkende, toestand naar het ziekenhuis te Tilburg moest worden vervoerd. De jongen zwom in een gedeelte van het kanaal waar geen toezicht is, on geveer 500 meter van het zwembad. Ter plaatse stond ongeveer een halve meter water. Van de kant af dook de jongen in het ondiepe water, waarbij hij met zijn borst op een paaltje ter recht kwam. Dokt,er T. F, v. d. Werff verleende de eerste hulp. De jongen werd met een gekneusde nekwervel naar het gasthuis te Goes overge bracht. Later op de avond werd nij naar Tilburg vervoerd. Zijn toestand was gisteravond laat zorgwekkend. Adhesie van Stavenisse in gasthuiskwestie De raad van Stavenisse heeft in zijn vergadering van vrijdagavond in stemming betuigd met het schrijven van de raad van St.-Maartensdijk, gericht aan de regenten van het Bur gergasthuis te Bergen op Zoom, in zake het beleid van dit college. Besloten werd de bouw van de ambts woning voor burgemeester A. Sluij- mers te doen aanbesteden onder de plaatselijke aannemers. De raad gaf verder zijn goedkeuring aan een voor stel om een krediet beschikbaar te stellen voor het afdekken van twee schoollokaalvloeren met linoleum. Volgens de schoolarts laten de vloe ren te wensen over en bestaat er ge-, vaar voor de gezondheid met het oog' op het stof in de naden. Op een vraag van de heer Nortier over de ver ouderde politieverordening deelde de voorzitter mee, dat binnen afzien bare tijd een nieuwe aan de raad zal worden aangeboden. Veerboot Scharendijke- Ouddorp had motorpech De veerboot „Wilford I" uit Scharen- dijke, waarmee een week geleden een geregelde dienst tussen deze Schouw- se plaats en Ouddorp op Goeree is begonnen, heeft vrijdagmorgen en 's middags een vaart in beide rich tingen: op de tereugreis van de och tendvaart viel de motor uit. De „Wil ford I", die een vijftal passagiers aan boord had, moest door het motor schip „De drie Gebroeders" uit Scha- rendijke do haven van deze plaats worden binnengesleept. Er ontstond een vertraging van een half uur. De motorstoring was spoedig verholpen en 's middags kon het schip zijn dienst normaal uitvoeren. Het schip had vrijdagmorgen reeds eerder met pech te kampen, toen in de haven van Ouddorp een meerpaal werd geramd. Woensdagavond is het Nederlandse m.s. „Lëentje" van kapitein Van IJzerlooy niet zware motorschade Hansweert binnengelopen. Het schip, geladen niet ijzer voor Duitsland, is in de loop van de avond door de sleepboot „En Avant 5" naar Zwijn- drecht gesleept. Carillonconcerten te Vlissingen Op het woensdag door de heer P. Broerse gegeven beiaardeoncert op het carillon van de Vlissingse St. Ja- cobstoren, zullen op de komende woensdagen, te weten 3, 10, 17, 24 en 31 augustus nog vijf concerten vol gen. Deze concerten zullen duren van half negen tot half tien in dc avond, en ze zullen worden gegeven door res pectievelijk Th. C. Ferwerda, stads- beiaardier van Middelburg, A. van Ooik, stadsbeiaardier van Zeist, C. Don, stadsbeiaardier van Vlaai'dlngen en Schiedam, A. Peters, stadsbeiaar dier van Nijmegen en Haarlem en P. Massen, stadsbeiaardier van Breda. De programma's bestaan hoofdzake lijk uit Oudnederlandse en vaderland se liederen en klassieke werken. Als goede luisterplaatsen zijn aangewe zen de erve Bok en Achter de Kerk. Deelnemers jeugd- croisière waren een week in Zeeland H Een buitenlands gezelschap §j van tien jongelui, te weten een jongen en een meisje uit Dene- H marken, uit België. Frankrijk Engeland en Italië is een week lang in Zeeland geweest ff in het kader van de buiten- ff landse jeugd-croisière van de Rotary club. De jongelui waren H te gast bij de afdeling Middel- burg van deze club, en samen ff met hun gastvrouwen en gast- ff heren hebben ze heel wat van i| Zeeland kunnen zien, en van de stranden kunnen genieten. De voorzitter van de Rotary- club, de heer C. ter Poorten n M heeft zich ingespannen voor g een aantrekkelijk en niet te ee overladen programma, waarin ff ff ruimte werd geschapen voor ee de verwezenlijking van de Ro- ff s tary-doelstellingen, in het hij- ff zonder het leggen en verbreden van internationale contacten. Hoogtepunten waren voor de ff meesten een vaartocht rond !i Walcheren naar de Deltawer- ff ken te Vrouwenpolder, en een ff ff bezoek aan Zienkzee en de rest van het eiland Schouwen. f§ Van de tien jongelui, die allen n ff nog studeren, waren het voor- H al de Frangaise Anne-Marie ff Schlaepfer, en het Belgische H meisje Ghislaine Dupont die H op Schouwen niet uitgekeken ee raakten, en de Italanen Laurae If Pieroni en Giullio Baratto heb- Hl ben in de eerste plaats genoten n van de aanblik die de Zeeuwse ee ff huizen hen boden. Naast deze ee ;xcursies stonden de Middel- ff H burgse Markt, het Klank- en ff Lichtspel, Veere en Brugge li op het programma. De week ff iverd met 'n gezellige soïrée in ff fff Britannia besloten. Vandaag j= vertrekken de gasten met een =j. grote hoeveelheid Zeeuwse in- drukken naar Gouda, voor hun ff derde en laatste week van de ff croisière in Nederland. De ff eerste week brachten ze door in Nijkerk. ff iWiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Salaris leden van G. S. thans f 16.000 Provinciale Staten van Zeeland be sloten gistermorgen op voorstel van de fractievoorzitters het salaris van Gedeputeerde Staten te verhogen met 4000 per jaar. Sinds 1957 bedroeg de jaarwedde 12.000, zodat deze thans op 16.000 is gebracht. Dit bedrag is in overeenstemming met de Gedeputeerden-salarissen inandere provincies. DROST - VERF - VENLO VANDAAG. Middelburg: City: Wolven in de schaapskooi, 20 uur, 14 jaar; Electro: La Paloma, 19 en 21.15 uur, a.l. Mi niatuur Walcheren, Molenwater, ge opend van 9ttt22 uur. Vlissingen Luxor: Overval in de Par cific, 19 en 21 uur, 14 jaar; Alham- bra: Dor lachende Vagebund, 19 en 21 uur, a.l.; Stenenbeer; ringrijderij te paard, 9 uur; Industrieterrein Edison - weg: Concours Hippiquo, 14 uur. Goes Grand: Koningin Zenobia, de on tembare, 19 en 21 uur, 14 jaar; Prins van Oranje: feestavond Kasporgo, 20 uur: Beestenmarkt: optreden buiten landse gymnastiek-, volksdans- en balletgroepen, 15.1517 uur. MORGEN. Middelburg City: Wolven in de schaapskool, 14.30 en 20 uur, 14 jaar; Electro: La Paloma, 15.30, 19 en 21.15 uur, a.l.: Miniatuur Walcheren, Mo lenwater, geopend van 922 uur. Vlissingen Luxor: Overval in de Paci fic, 15, 19 en 21 uur, 14 jaar; Alham- bra: Der lachende Vagebond, 15, 19 en 21 uur, a.l. Goes Grand: Koningin Zenobia, do on tembare, 15, 19 en 21 uur, 14 jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 2