PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Minister Zijlstra komt werkende gehuwde vrouwen en studerenden tegemoet Belgische troepen vertrekken uit Kongo P.Z.E.M.-perikelen in de Staten van Zeeland BILT HERZIENING ZAL RIJK WAARSCHIJNLIJK 55 MILJOEN GULDEN PER JAAR KOSTEN BUDGETTAIRE GEVOLGEN VERWACHT... 203e jaargang - no. 177 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 30 juli 1960 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per mm. Mlmm. p. advertentie Ing. mededelingen driemaal tanef. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C„ Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60 tel.2355 4 lijnen (b.b.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 4254 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Temeuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red. tel. 2425. adm. tel.2094. Verplaatsing van belastingdruk Het grote -probleem van de ajval-olic, die grote wateroppervlakten bevuilt,, I schijnt opgelost te zijn door een uit- I vinding van een in Denemarken wo- I nende vroegere Duitser, Erberhard Potratz. Hij stelde een substantie sa- |.»ie>i, Oilsinkgenaamd, welke zich l met de drijvende olie vermengt en dit laat zinken. In Engeland heeft i men reeds proeven met „Oilsink" I genomen, die volkomen slaagden. Op de foto ziet men hoe een dikke wolk „Oilsink" uit een klein vliegtuig j stroomt op een verontreinigde rivier. (Van onze parlementaire redacteur) Tegelijk met een nota inzake de algemene tech nische belastingherziening en met nog drie nota's van wijziging van de reeds door minister Hofstra in 1958 ingediende wetsontwerpen in zake de inkomsten- vermogens- en de loonbelas ting, hebben de minister en de staatssecretaris van financiën, respectievelijk prof. dr. J. Zijlstra en dr. W. H. van den Berge, thans ook bij de Tweede Kamer ingediend een wetsontwerp tot invoering van een gedifferentieerd tarief voor de vennootschapsbelasting alsmede een wets ontwerp op de dividendbelasting, waarbij deze belasting wordt verhoogd van 15 tot 25 procent. De inkomensaftrek voor de wer kende gehuwde vrouw, die door minister Hof stra was voorgesteld te bepalen op een bedrag In de nota inzake de algemene herziening zetten de bewindslieden in een uitvoerig betoog uiteen, dat een gedifferentieerd tarief van de vennoot schapsbelasting, waarbij de netto uitgedeelde winst 15 punten lager wordt belast dan de overige winst, de voorkeur verdient boven een uniform tarief. Het huidige uniforme tarief legt in samenhang met de over de winstuitdelingen bij de kapitaalverschaffers geheven inkomstenbelasting een naar verhouding te zware druk op de voor uitdeling bestemde winsten van de lichamen. Bovendien zal een gedifferentieerd tarief de doorstroming van de vennootschapswinsten naar de kapitaalmarkt helpen bevorderen. Gedifferentieerd tarief voor vennootschapsbelasting Dividendbelasting Voorgesteld wordt de dividendbelas ting te verbogen van 15 tot 25 pro cent, behalve ten aanzien van op brengsten. die uit oen herkapitalisa tie voortvloeien,' waarvoor een tarief van 20 procent wordt voorgesteld, In MINISTER ZIJLSTRA de nota inzake de algemene herzie ning wordt uiteengezet, dat in de binnenlandse verhoudingen de divi dendbelasting geen zelfstandige hef fing is, doch slechts een voorheffing, die met de inkomstenbelasting of de vennootschapsbelasting wordt verre kend. De bewindslieden zeggen, dat het be lang van de voorgestelde verhoging vooral ligt in de sector van de be trekkingen tot het buitenland. De di videndbelasting zal worden geresti tueerd aan die personen, die buiten dc inkomstenbelasting vallen, dus wier inkomen niet meer bedraagt dan 7450,—. Zomers karakter (Van onze weerkundige medewerker Het "heeft bijna vijf weken ge duurd voordat de temperatuur ein delijk weer eens iets boven nor maal begon te komen. Gisteren was dit in het zuidoosten van ons land al het geval, daar het kwik in Oost-Brabant tot 25 graden C. steeg, hetgeen in juli nog niet was voorgekomen. Met de zuidweste lijke wind weid bij ons nog iets koelere luclit van zee aangevoerd. Boven Frankrijk is de luchtdruk gedaald, en doordat de tempera turen daar vrij hoog zijn gewor den. ontwikkelen zich daar ook enkele warmte-onweders. Deze ko men geleidelijk naar het noorden. Tijdens het weekend zal de tempe ratuur vrij zomers zijn, maar sta biel is het weertype nog niet. Zon dag neemt de kans op een ver spreide onweersbui wat toe. Toch heeft het weer in zijn geheel een wat zomersc-r karakter gekregen. Waarmee ook augustus maandag van start zal gaan. Werkende vrouw Ten aanzien van de werkende ge huwde vrouw, waarvoor een inko mensaftrek wordt voorgesteld van ,f J.000,hebben de bewinds lieden de aanvankelijk voor de af trek gestelde eis van beroepsar beid gedurende tenminste vier uur per dag teruggebracht tot drie en een half uur. Een belangrijke verruiming van de onderhavige faciliteit ligt nog in het nieuwe voorstel, de gehuwde vrouw indien zij in een kalenderweek in totaal tenminste 18 uur beroepsar- vau drie gulden per werkdag met een maximum van 624 gulden per jaar, stellen de huidige be windslieden voor te verruimen tot 4.50 gulden per werkdag met een maximum van 1000 gulden per jaar. Hoewel de voorstellen in hoofdzaak structurele betekenis hebben, omdat zij verbetering beogen van de grondslagen, waarnaar de belastingen van het inkomen, de winst en het vermogen worden geheven en zij dus niet het brengen van verandering in de totale hoogte van de belas tingdruk tot opzet hebben, vloeit hier toch enige belastingvermindering uit voort. Geschat wordt, dat deze belastingvermindering 65 miljoen gul den per jaar zal bedragen. Na aftrek van de aandelen van het gemeentefonds en het provin ciefonds resteert dan voor het rijk een vermin dering van circa 55 miljoen gulden per jaar. f beid heeft verricht, een aftrek voor zes dagen te verlenen. Studiekosten Met het oorspronkelijke voorstel stu diekosten boven een bepaald mini mum op het inkomen in mindering te brengen, kunnen de minister en de staatssecretaris van financiën zich verenigen. Met het oog op het maatschappelijk belang van een verhoging van het' algemeen niveau van persoonlijke kennis, stellen de bewindslieden ech ter voor het van f 200.maximum te verlagen tot f 120, V ermogenswinst Naar het oordeel van de bewinds lieden verdient het geen aanbeve ling aan ons belastingstelsel een vermogenswinstbelasting toe te voegen. Zij voeren daartegen ver schillende bezwaren aan. De be windslieden zijn van oordeel, dat de regeling inzake de heffing van inkomstenbelasting' bij vervreem ding van aandelen, die tot een zo genaamd aanmerkelijk belang be horen, moet blijven staan. Zij me nen dat het belastingpercentage bij de vervreemding van aanmer- (Zie slot pag. 3 kol. 2) Hieronder volgt een globale raming van de financiële consequen ties van de voorgestelde wijzigingen. Belastingverlagende maatregelen Aftrek werkende gehuwde vrouw 40 miljoen Grensverhoging vrijgestelde neveninkomsten (tot f 300,—6 Vervallen belastingtijdvak inkomstenbelasting 5 Egalisatie wisselende ondernemersinkomens 10 Verlaging grens aftrek voor kleine investeringen 8 Gedifferentieerd tarief vennootschapsbelasting 75 Kleine wijzigingen per saldo 6 Totaal 150 miljoen Bei-astingverhogende maatregelen Wijziging buitengewone lastenregeling 10 miljoen Wijziging coöperatieregiem 10 Afschaffing egalisatiereserve verzekeraars 20 Wijziging dividendbelasting 45 Totaal 85 miljoen Kivoe nog in muitershanden De eerste Belgische eenheden die uit Kongo worden terugge trokken, komen dinsdag in Brussel aan, zo heeft de minis ter van landsverdediging, Ar thur Gilson, vrijdag hekendge-< maakt. „Er is eeu plan opge steld voor de repatriëring van alle Belgische troepen, maar de uitvoering hiervan zal worden bepaald door de omstandighe den" aldus de Belgische be windsman. De eerste troepen die naar huis gaan. komen hoofd zakelijk uit Leopoldstad en het gebied van Neder-Kongo. Over 't terugtrekken van andere troepen er bevinden zich ongeveer 10.000 Belgische militairen, in hoofdzaak parachutisten, in Kongo wilde de minister geen bijzonderheden ver strekken. In antwoord op wagen over de positie van de Belgische ba ses te Kamina en Mitona in Katan ga, zei Gilson dat hun toekomst al leen tussen de Belgische en de Kon golese regering kan worden geregeld. De Indonesische minister van buiten landse zaken, dr. Subandrio, heeft medegedeeld, dat Indonesië aan de Verenigde Naties heeft laten weten dat het toebereidselen treft voor het zenden van Indonesische troepen naar Kongo. Overigens is de rust in Kongo nog niet weergekeerd. Nog dagelijks houdt de stroom van vluchtelingen uit het district Goma naar de grensplaats Kabale aan. De Belgen, die vroeger woon den en werkten in de eens zo vreedzame „model" provincie Ki voe brengen zonder uitzondering berichten mee over wreedheden en onlusten in dit deel van voor malig Belgisch Kongo. Meer dan 4000 Europeanen verblij ven thans in Oeganda, en nog slechts een klein aantal blanken, naar schat ting minder dan 20 procent zou in Kivoe zijn achtergebleven. Dé meeste van deze achterblijvers trekken voor dat de nacht valt, de grens over en slapen in de stad Kisenyi in Roeanda. Muiters De Belgische vluchtelingen vertelden dat in de provincie Kivoe een gewa pende horde muiters ter sterkte van driehonderd man rondtrekt, die de blanken die zij ontmoeten met kolf slagen en knuppels voor zich uit ja gen. Ook hebben de krijgers van de Watoetsi stam hun vazallen die tot een pymeeënstam behoren tegen de In één morgen klaar IN ZEELANDS politieke leven heeft zich gisteren een onge woon verschijnsel voorgedaan: Provinciale Staten hadden maar één ochtend nodig om de agen da van de zomerzitting af te werken. Een reeks van punten passeerde vrijwel zonder dis cussie de hamer met dien ver stande, dat de S.G.P.-heer Kod de diverse opmerkingen te ber de bracht. Hij was echter de enige, hetgeen tot gevolg had, dat sommigen spraken van de „zitting van Kodde".... Er werd pas activiteit in alle fracties ontplooid, toen de jaar stukken van de P.Z.E.M. aan de orde kwamen. Daarbij werd voornamelijk over twee vragen gesproken 1. Is het wel nodig, dat de P.Z.E.M. vijf ton reser veert voor bijzondere af schrijvingen? 2. Kan er niet meer gedaan worden voor de onrenda bele gebieden? Reserveringsbeleid werd goedgekeurd vvvvvvvvwvvvvvvvwvvvvv Het was met name het" c.h.-lid A. J. Kaland, die zich afvroeg of het niet beter zou zijn, dat de P.Z.E.M. divi dend ging uitkeren. Hij dacht aan een ton, dat dan door de provincie als aaudeelhoudster voor speciale doeleinden kon worden gereserveerd. Aanvankelijk leek het er op alsof zijn woorden wel de instemming had den van de Staten, met uitzondering dan van de heren Van Oorschot (p.v. d.a en Tan Dongen (k.v.p.), die niets voor dit voorstel bleken te voe len. Toen evenwel gedeputeerde mr. A. J. van der Weel in een duidelijk analytisch betoog de achtergronden van 'de P.Z.E.M.-afschrïjvingspolitiek had duidelijk gemaakt, kwam vast te staan dat de Staten als geheel het afsehrijvingsbeleid van Zeelands elektriciteitsmaatschappij toch wel onderschreven. „Wij moeten ons niet v.erkijken op de winst acht ton van de P.Z.E.M.". aldus de heer Van dei- Weel. „Dit bedrijf schrijft name lijk zijn produktiemiddelen af in twintig jaar, terwijl het centraal bureau van de elektriciteitsbe drijven adviseert tot een gemid delde afschrijvingsduur van slechts twaalf tot vijftien jaar. Er moet dus een nieuw afschrij vingssysteem komen, maar het is nu nog niet ingevoerd. Daarom willen wij thans reeds van de acht ton winst er vijf reserveren", Deze reservering is derhalve nodig in afwachting van het nieuwe sys teem. zo zette de gedeputeerde uit een. Zij zal er toe leiden, dat in 1965 wanneer het bedrijf weer voor frote vernieuwingen staat er de inanciële ruimte zal zijn voor ver nieuwingsmaatregelen Over de reservering door de provin cie van dividend voor speciale doel einden. zoals die onder meer door de heer Kaland werd voorgestaan, zei de beer Van der Weel nog, dat de P.Z.E.M. zélf een fonds daartoe heeft, waarin zich thans een ton be vindt. Spreker verklaarde, dat in studie is de mogelijkheid om uit dit fonds steun te verlenen op het e- bied van de elektriciteitsvoorzie ning bij industrialisatie in de kern-gemeenten. Vervolgens zette de gedeputeerde het standpunt van de P.Z.E.M. uiteen in zake de onrendabele gebieden. Aan vankelijk had men gehoopt, dat hier (Zie slot pag. 2 kol. 4) KORTE PREDIKATIE ALTIJD BLIJDSCHAP (Filippenzen t, 4) Als wij iemand horen zeggen, dat we ons altijd moeten verblijdendan zijn ■we geneigd om te zeggen, dat deze persoon nog het leven in deze maat schappij "iet kent. Immers, dit is volkomen onmogelijk. Als we grote verliezen lijden, wanneer door de dood ons een man of vrouw of kind wordt afgenomen, dan zou het juist onmenselijk zijn, als we dan nog blij door het leven gingen. Daarom vra gen wij ons af, wie deze man is, die met zijn gezegden duidelijk laat zien, dat hij buiten het leven staat. Deze man is Paulus. Deze apostel is bij vele mensen wel bekend. Paulus is de man, die grote zendingsreizen gemaakt heeftmaar die tenslotte door de Romeinen is gevangen geno men. Hij heeft het hierbij niet altijd even makkelijk. Wanneer hij nu spreekt over deze blijdschap te allen tijde, dan zit hij i)i de gevangenis. Als we dit horen, dan moeten wij eerlijk zijn en onze woorden weer in trekken. Deze man zal toch wel de moeilijkheden van het leven kennen. Maar dan de vraag „hoe kan Paulus dit zeggen f". Het antwoord geeft hij zelf. We moeten ons te allen tijde in DE HERE GOD verblijden. Dit is dan een blijdschap over de liefde en genade van God. Paulus weet, dat hij op grond van Gods liefde met God verzoend is. In Christus heeft Pau lus vergeving ontvangen van zijn zonden en schuld. Nu is ook rooi- hem het eeuwige leven door Christus bereid. Dit bezit kan hem door geen aardse tegenslagen worden afgeno men. Het moeilijke leven op aarde blijft, maar in het geloof mag Pau lus weten, dat na de dóód voor hem het leven is bereid. Met David kan Paulus zeggen, dut God zelfs bij het sterven zijn ziel niet zal verlaten. Paulus kijkt over dood en graf heen naar de eeuwige heerlijkheid. Kunnen wij met Paulus instemmen Is deze geloofsblijdschap ook onze blijdschap In dit geloofsleven kunnen wij dan ook al onze moeiten en zorgen aan vaarden als komende van God, en dan weten wedat hun, die geloven, alle dingen zullen medewerken ten goede. Ds. P. Alblas, herv. predikant Scherpenisse. blanken opgezet. Deze kleine onover winnelijke oerwoudstrijders werpen barricades op over de wegen en be schieten de blanken met vergiftigde pijltjes en werpen hen met stenen. Een missionaris die zojuist uit Ki voe in Kabale arriveerde vertelde dat de leiders van een onderneming wa ren afgeranseld (loor muiters. Hierbij was èen Belg gedood. Sommige liuis- I^dienden leven nu in grootse stijl in het huis van hun vroegere meesters. Zij nodige vrienden en magen uit oni te komen drinken en eten, totdat er andere komen die sterker in getal zijn, en op hun beurt bezit nemen van het huis. HET WEER IN EUROPA Het weer in Europa volgens de porten van gisteravond 7 uur. Den Helder, licht bewolkt Ypenburg, half bewolkt Vlissingen. zwaar bewolkt Eolde, geheel bewolkt De Bilt, licht bewolkt Twente, zwaar bewolkt Eindhoven, licht bewolkt Zuid-Limburg, zwaar bewolkt Helsinki, zwaar bewolkt Stockholm, onbewolkt Oslo, regen Kopenhagen, regenbui Aberdeen, zwaar bewolkt Londen, half bewolkt Amsterdam, half bewolkt Brussel, zwaar bewolkt Luxemburg, zwaar bewolkt Parijs, regenbui Bordeaux, zwaar bewolkt Grenoble, zwaar bewolkt Nice, onbewolkt Berlijn, half bewolkt Frankfort, licht bewolkt Miinchen. onbewolkt Zürieli, onbewolkt Genève, onbewolkt Locamo, zwaar bewolkt Wenen, zwaar bewolkt Innsbruck, onbewolkt Belgrado, onbewolkt Athene, zwaar bewolkt Rome. onbewolkt Ajaccio, onbewolkt 20 gr. 22 gr. 21 gr. 22 gr. 24 gr. 25 gr. 24 gr. 24 gr. 22 gr. 22 gr. 21 gr. 22 gr. 21 gr. 20 gr. 23 gr. 24 gr. 24 gr. 26 gr. 30 gr. 29 gr. 26 gr. 22 gr. 27 gr. 24 gr. 28 gr. 20 gr. 24 gr. 24 gr. 31 gr. 30 gr. 27 gr. VERANDERLIJKE WIND Opklaringen maar later ook hier en daar een regen- en onweersbui. Zwakke tot matige veranderlijke wind. Dezelfde middagtemperatuxen als gisteren of iets hogere. STRANDVERWACHTING (Van onze weerkundige medewerker) Vandaag perioden met zonnig en zo mers strandweer. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richting. Tempe ratuur in de middag ruim 20 graden C. Zeewater: 18 graden. Vooruitzich ten: vrij goed strandweer, maar la ter kans op een verspreide onweers bui. ZON EN MAAN. 30 juli zon op 4.58 maan op 12.16 onder 20.34 onder 23.21 31 juli zon op 4.59 maan op 13.28 onder 20.32 onder 23.51

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1