Enthousiasme bij „Maas"-zeilers over nieuwe centrum Zierikzee Wemeldingsemeester' Top wordt hoogleraar KAMPEERUITRUSTING VOOR „KINDERZORG' M. WESDORP TE WEMELDINGE 40 JAAR IN OVERHEIDSDIENST 6 PROVISOIALB ZEEUWSE) O OU R A N T ZATERDAG 3D JULI 1960 Zeeland wedstrijden vrijdag begonnen MET MEER DAN dertig jachten hebben de leden van de Koninklijke Roei- en Zeil vereniging „De Maas" vrij dag bezit genomen van de ha ven van Zierikzee. Het be treurde „Luitje", eenmaal de aanlegplaats van de provin ciale boot, vormde met molen en oude gevels een schilder achtig decor voor de fraaie jachten van de leden van „De Maas". En de bedaagde lieden, die aan de walkant dit nieuwe vertier aan het „Luitje" gadesloegen spraken bij hun schattingen over de totale waarde van de jachten, die vrij dagmiddag in Zierikzee meerden, over honderdduizenden guldens. ,,De Maas" heeft, nu Veere in ver band met de vorderingen van de Deltawerken niet langer het cen trum van de jaarlijkse „Zeeland wedstrijden" van deze Rotterdam se vereniging kan zijn, Zierikzee als een waardige, nieuwe domicilie gekozen. Gisteren zijn de zeilers Hun Zeeland-wedstrijden begonnen met een race van Zijpe naar Zie rikzee, waarbij het parcours over de Oosterschelde was uitgezet. Gisteravond zijn zij voor een diner en een door enthousiasme gete kend zeilersbal bijeengekomen in „Mondragon" en „Concertzaal". Een voor de Rotterdammers „gewijde" omgeving, want hier in een van de appartementen van „Mondragon" was het dat Pieter Caland werd geboren, de man die Rotterdam zijn Wa terweg en daarmee zijn wel vaart zou schenken. Veel bijval kreeg burgemeester mr. F. Th. Dijckmeester van Zierikzee toen hij de zeilers hieraan tij dens het diner herinnerde. Italiaans project voor 52.000 tons atoomtanker In Italië zijn plannen gemaakt voor de ontwikkeling van een atoomtank schip van 52.000 ton, dat zal worden uitgerust met een door water ge koelde kernreactor. De plannen zijn ontworpen door het Italiaanse nationale comité voor- kernonderzoek, een auto-fabriek en de scheepswerf Ansaldo. Italiaanse vertegenwoordigers heb ben vrijdag in Brussel het pro gramma voor studie- en onderzoek dat aan de bouw vooraf zal gaan, bij de Euratom-commissie ingediend. Euratom interesseert zich voor de ontwikkeling van een scheepsreac- 1 tor in de gemeenschap en men ver- wacht dat de commissie technische en financiële steun aan het project zal verlenen, omdat het in het be lang kan zijn van de gehele kern industrie in de zes landen. Belgisch saneringsplan voor mijnbouw blijft uit De Westduitse christen-democraat Lenz heeft aan de Hoge Autoriteit van de E.G.K.S. gevraagd of zij van plan is maatregelen te nemen wegens het uitblijven van Belgische plan nen voor sanering van de Belgische mijnbouw. De Hoge Autoriteit heeft bij een vroegere beschikking de Belgische regering verplicht om uiterlijk 1 mei van dit jaar met een saneringspro gram te komen dat voor eind 1963 de Belgische kolenproduktie met 9,5 miljoen ton steenkool zal doen ver minderen. Lenz stelt dat de Belgische regering nog steeds niet aan deze verplichting heeft voldaan. De Duitse afgevaardigde, lid van de christen-democratische fractie van het Europese Parlement, zou van de Hoge Autoriteit willen vernemen of zij van plan is (volgens de procedure van artikel 88 van het E.G.K.S.-ver- drag) aan de Belgische regering een termijn te stellen om aan haar ver plichtingen te voldoen, aangezien de Hoge Autoriteit anders wellicht het gevaar loopt dat een van de vijf an dere regeringen van de gemeenschap of een mijnonderneming haar bij het Gemeenschapshof in Luxemburg zal aan klagen. Kennismaking Aan deze door een geanimeerde sfeer getekende maaltijd wees burgemeester Dijckmeester er voorts op, dat Zierikzee thans het 1111-jarig bestaan viert. In tegen woordigheid van de leden van „De Maas" nog wel, die de kennisma king met Zierikzee niet anders dan geslaagd konden vinden. Daarvan getuigde de voorzitter van „De Maas de heer P. J. v. d. Giezen, die, alvorens een dronk op de slad uit te brengen, consta teerde dat Zierikzee de zeilers „in eigen stijl" ontvangen heeft. Hij verklaarde daarbij de tegen woordigheid van het Zierikzeese zeil comité ten zeerste op prijs te stellendit comité was het immers dat voor de instelling van de eeu wigdurende „Wiss el prijs Zierik zee" heeft gezorgd welke prijs in de kring van „De Maas" enthousiast is begroet. Terwijl het fleurige tafereel aan het „Luitje" langzaam door de duisternis werd opgeslokt, begon in de Concertzaal het zeilersbal, waarop behalve de leden van het Zierikzeese zeilcomitë de wethou ders Verheijen en Koevoets en ge meentesecretaris Van Ommeren ook de officieren van het marine- partouillevaartuig „P 805" de gas ten van „De Maas" waren. Jonge traditie De „P 805" is met bevelvoerder luitenant ter zee tweede klas Weiffenbach namelijk 't start en finishschip van deze Zee landwedstrijden, het regis treert de tijden, die de zeiljach ten maken en houdt daarmee als marine-vaartuig een nog jonge traditie in stand. Het is namelijk steeds een marine vaartuig ook de „P 805" koos gisteren een ligplaats aan het „Luitje" dat met deze „scheidsrechterlijke" taak is belast. Voor een aangename onderbre king van het zeilersbal, waarop een kwartet onder leiding van Jan Groenewoud de dansmuziek speel de, zorgde de koninklijke harmo nie „Kunst en Eer", die het wel kom aan de „Maas"-zeilers nog eens met enkele magistraal ge speelde marsen onderstreepte. Vandaag, zaterdag, en morgen worden de Zeelandwedstrijden van „De Maas" voortgezet. Op Ooster schelde, Roompot en Veersegat zijn de banen uitgezet. Hedenmorgen om negen uur klinkt bij de uitgang van het Zie rikzeese havenkanaal voor de ruim dertig jachten het startschot. Zierikzee, kwamen in de verschi lende klassen als winnaar uit de bus de jachten „Zwerver" van W. -X.H. van der Vorm uit Rotterdam (klassen I en 2), „Illusie" van J. van der Maas uit Rotterdam (Idas se 3), „Typhoon" van W'.S.V. „De vijf sluizen" uit Rotterdam (klas se 4) cn de „Brontoliet" van R.A. J. Terwindt uit Hedel (klassen 5 cn 6). Diploma-uitreiking in Goes vakopleiding bouwbedrijf Opleiding duurde twee jaar De afgelopen dagen heeft de Stich ting Vakopleiding Bouwbedrijf exa men afgenomen aan een aantal leer lingen van het landelijke leerlingen stelsel in het bouwbedrijf. Vrijdag morgen volgde in een lokaal van de ambachtsschool to Goes de diploma uitreiking. Dit geschiedde door de A-oorzitter van de examencommissie, de heer L. A. de Kok te Goes. Er waren 26 geslaagden. In zijn openingswoord herinnerde de heer 'De Kok eraan, dat de opleiding twee jaar duurt. De geslaagden trek ken al onmiddellijk profijt van hun diploma, want zij gaan na de bouw- vakantie, die vandaag begint, netto per week ongeveer 14 meer verdie nen. De heer De Kok wees de ge slaagden erop, dat zij door studie en werklust een verantwoordelijke po sitie kunnen veroveren in het bouw bedrijf. De drie beste leerlingen, P. I. Flipsc uit Kapelle-Biezelinge, H. Wiskerke uit Nieuwdorp en L. M. Smet uit Hansweert kregen een boek en een waardebon, welke laatste reductie geeft op de cursus voor gezel. Ook van werknemers- en werkgeverszijde waren enkele prijzen beschikbaar ge steld. Die waren voor de nummers vier, vijf en zes: namelijk C. Butijn uit Yerseke, A. Schier uit Waarde en C. J. de Vriend uit Goes. Dank bracht de heer De Kok aan de controleur van de Stichting Vakop leiding Bouwbedrijf, de heer J. Pro voost. die bemiddelend is opgetreden bij het plaatsen van de jongens bij een baas. Voorts spraken de heer Provoost en de heer D. van Elsaeker te Goes, de laatste als consulent van de Stich ting Leerlingenstelsel Zeeland. De heer Van Elsaeker noemde het di ploma een eerste stap op de weg om een bekwaam vakman te worden. Vervolgens werden de diploma's uit gereikt aan: G. J. Begthel, Wissen- lcerke; C. Buteijn, Yerseke; H. A. Dommisse, Kapelle-Biezelinge; P. I. Flipse, Kapelle-Biezelinge; J. Goud, Kapelle-Biezelinge; L. Jacobusse, Krabbendijke; J. N. J. de Jonge, Heinkenszand; A. de Jonge, 's-Hee- renhoek; M. J. C. Kloet, 's-Heer Arendskerke; J. Koopman. 's-Gra- venpolder; A. Menheere, Lewedorp: J. de Muynck. Driewegen; J. v. d. Plasse, Nieuwdorp; P. Raas, 's-Heer Arendskerke; J. B. Remijnse, Elle- woutsdijk; A. Schrier, Waarde; L. M. Smet, Hansweert; G. J. Traas, Lewedorp; J. v. d. Velde, Wolfaarts- dijk; B. F. Vermeulen, 's-Heer Arendskerke; H. M. de Vos, Goes; C. J. Vriend, Goes; J. Welleman, Kloetinge; H. Wiskerke, Nieuwdorp; J. Wijnands, Goes. Vijf kandidaten werden afgewezen. Het Zwitserse „comité voor hulp aan slachtoffers van het communisme" wil kinderen van vluchtelingen uit Tibet in het kinderdorp Trogen in het kanton Ap- penzell opnemen en heeft een oproep tot hulp voor de vluchtelingen uit Tibet doen uitgaan. VERRASSING VAN „SPORT STEUNT ZONNEVELD" Cadeau van duizend gulden Hoewel zij meestal maar voor eventjes komen, zijn de leden van het comité „Sport Steunt Zonneveld" misschien wel de meest geziene bezoekers in de tehuizen „Ipenoord" cn „Zonne veld" te Oostkapelle en „Kinderzorg" te Middel burg, die door de Zeeuw se sportbeoefenaars ge adopteerd zijn. Want dank zij deze duizenden sportmensen komt het dagelijks bestuur van Sport Steunt Zonneveld meestal niet met lege handen op bezoeken bovendien zorgt het co mité vaak voor zeer on verwachte, maar ook zeer welkome verrassin gen. Vrijdagmiddag brachten enkele leden van het co mité zo'n kort bezoek aan het kindertehuis „Kinderzorg" aan de Veersesingel te Middel burg. waar voorzitter C. L. Westerweel namens de Zeeuwse sportmensen eventjes een volledige kwam zend gulden had het ca deau gekost, dat het Kinderzorg-bestuur in overleg met het comité voor de bewonertjes had uitgezocht. Netjes opge zet in het gazon voor het Kindertehuis stond vrij dagmiddag dit cadeau, bestaande uit een dub- beldaktent, twee gewo ne tenten en een bijbe horende uitrusting. Deze omvatte onder meer gas- toestellen, tentverlich ting, waterzakken, een wasbak, kampstoeltjes, rugzakken, een badmin- tónspel, pannensets voor veertien personen en be stek en bekers. Hoe wel kom dit cadeau was. bleek wel uit het feit. dat een sheltertje. dat ook nog bij dit geschenk hoorde, bij de officiële aanbieding reeds in ge bruik was. Twee 17-jari- ge jongens uit „Kinder- zorg", hadden dit al mee op trektocht. In zijn toespraak zei de beer Wésterwëel onder meer, dat veel geven een rijk ieven betekent". En het comité prijst zieh gelukkig omdat het veel kan geven. „Dank zij de diiizenden Zeeuwse sportmensen zijn de ba ten dit jaar zo groot, dat het comité gelukkig niet met dit ene cadeau hoeft te volstaan", zei de heer Westerweel verder tegen een zichtbaar verraste voorzitter, ds. H. M. Strating van „Kinder zorg" cn zijn staf, toen „Kinderzorg" naast dit cadeau nog een bedrag van duizend gulden werd toegezegd voor een nieuw geschenk! Een beetje overrompe lend was deze extra ver rassing dan ook wel ge weest. Ds. Strating zei tenminste, dat hij niet gauw met een mond vol tanden staat, maar dat het ditmaal bijna het ge val was! Gelukkig kon ds. Strating wel genoeg woorden vinden om het comité voor dit geschenk te bedanken, en met het comité de hele Zeeuwse sportwereld, die dit mo gelijk maakt. Hieraan voegde ds. Strating nog toe, „dat de sportmen sen op deze wijze duide lijk maken, dat er veel meer achter de sport, zit dan de beoefening alleen. Een complete Kampeer uitrusting was het, vjaarmee de jongens en meisjes van Kinder zorgdoor het comité „Sport Steunt Zonne veld" werden verrast. Voorzitter ds. H. M. Strating flinks) stond zoals hij self toegaf bijna met zijn mond vol tandentoen de heer G. L. Westerweel het ca deau met e_en stevige handdruk aanbood. Te meer omdat, nog een an der geschenk tot een be drag van f 1000 werd toegezegd. (Foto P.Z.C.) Dat er krachten in schuilen, die men nog niet kent". En aan deze geschenken regen zal ook bij de an dere tehuizen nog wel geen einde komen, want secretaris-penning meester H. L. Plompen heeft dit jaar zoveel boe kingen kunnen doen, dat men verwacht het ka pitale bedrag van bijna f 9000, dat de Zeeuwse sportwereld in het afge lopen jaar aan het comi té beschikbaar stelde, in I960 overtroffen zal worden. NAAR BEIROET IN LIBANON In vrije tijd studie theologie voltooid „Meester" E. M. Top van de Prinses Beatrixschool voor schipperskinderen te Wemel- dinge wordt hoogleraar in Beiroet (Libanon)Het klinkt bijna als een modern sprookje: de eenvoudige dorpsonderwijzer blijkt plot- seling een professor van een universiteit. „Meester" Top durft het woord „professor" i nauwelijks in de mond te ne- men. Het verschil is ook zo i grootVoor hij die titel i waardig was, heeft de sympa- I thieke, lange schoolmeester i uit Wemeldinge na afloop van i zijn dagtaak vele uren ijverig moeten studeren. De studie i heeft vruchten afgeworpen, i want „meester" Top is «hans i predikant in de Nederlands i hervormde kerk en uit dien i hoofde is hem een leerstoel aan de universiteit van Bei- roet aangeboden. Hij heeft dit met beide handen geac- cepteerd. De heer of zo men wil dominee i Top is op 3 maart 1916 in Dc i Bill: geboren. Hij doorliep twee i klassen van de mulo en ging ver- volgens naar een kweekschool in Utrecht. In 1934 slaagde hij als onderwijzer en kort daarop stond j „meester" Top al voor de klas. In i 3936 behaalde hij de hoofdacte en in 1939 deed de toekomstige hoog- i leraar met succes zijn staatsexa- men gymnasium A. i De Wemeldingse onderwijzer ging I in en na de oorlog verder met zijn theologische studie. In 1947 i werd hij kandidaat in de Neder- lands hervormde kerk. Korte tijd i is de heer Top hulppredikant ge- i weest, maar hij keerde spoedig i terug tot zijn oude liefde: het on- derwijs. Hij was toen eerst 3 jaar onderwijzer aan de school van het i zeehospitium „Zonneveld" te Oost- j kapclle en daarna nog 3 jaar aan j dc stichting Hoenderloo. Sinds I 1 januari 1954 is hij werkzaam aan dc school te Wemeldinge. De vertrekkende onderwijzer E. M. Top (op de foto links) mocht onder meer uit handen van de hoofdonderwijzer, de lieer J. v. d. Berge (rechts) een boekwerk ont vangen. (Foto P.Z.C.) „Toen ik veertig werd", zo vertel de ons de Wemeldingse onderwij zer, „kwam ik tot de conclusie, dat als ik nog ooit predikant wil de worden, ik toch spoedig de stu die zou moeten afmaken". Hij moest daarvoor nog enkele kerkelijke examens afleggen. Van 3947 tot 3956 heeft „meester" Top de theologie overigens niet laten rusten. Kerkgeschiedenis had in die periode zijn grootste belang stelling. Ijverig is hij na zijn veertigste verjaardag weer aan de studie ge togen niet als resultaat, dat hij een jaar geleden een proefpreek kon houden in Utrecht. Aanstaan de zondag wordt ds. Top in het ambt bevestigd te Yrïezenveen (Ov.) cn zal in dezelfde dienst zijn intrede doel als predikant voor buitengewone werkzaamheden. Hoe hij hoogleraar is geworden in Beiroet 7 De MorgCnlandzendmg, de Nederlandse afdeling van de Action Chrétienno cn Oriënt, kwam namelijk aan de weet, dat aan de Schippersschool in Wemel dinge een dominee doceerde, die Engels M.O. studeerde. Dat was juist de man, die zij nodig hadden voor de onderwijsinstelling in Bei roet, gesticht door twee Ameri kaanse zendingsgenootschappen en de Arabische en Armeense Protestantse kerken. Deze onder wijsinstelling is aan de universi teit van Beiroet een van de be kendste in het Midden-Oosten verbonden. Aan deze instelling nu krijgt ds. Top een leerstoel in ge schiedenis, Oosterse cn Oude Ker ken. Om zijn Engels „bij te spij keren" gaat de nieuwe hoogleraar eerst nog negen maanden aan de beroemde universiteit van Oxford studeren. Uiterlijk 1. september 1961 moet liij in Beiroet voor de klas staan. Vrijdagmiddag hebben het bestuur het personeel en de leerlingen af scheid genomen van „meester" Top, die de Schippersschool in Wemeldinge bijna 7 jaar heeft ge diend. Aan zijn adres werden vele vriendelijke en waarderende woor den gesproken, o.a. door de voor zitter van het bestuur, de heer J. Florusse, dc hoofdonderwijzer, de heer J. v. d. Berge en mevrouw Pik-Flomsse namens de ouders der leerlingen. De scheidende on derwijzer mocht verschillende ca deaus meest boeken in ont vangst nemen. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllll lllllllllllllllllllllllllllllllllllll JUBILARIS NAM TEVENS AFSCHEID Bijna 38 jaar in dienst van rijkswaterstaat De heer M. M. Westdorp te Wemel dinge, machinist A in dienst van rijkswaterstaat heeft vrijdag te zijnen huize zijn veertigjarig jubi leum gevierd. Tevens nam liij in verband met liet bereiken van dc pensioengerechtigde leeftijd af scheid. De lieer Wesdorp wenl op 2 juni 1895 te Yerseke geboren. Na zich in de bankwerkerij bekwaamd te hebben, trok hij naar zee. Hij deed enkele jaren dienst als machinist op een van de vissersboten van Yerseke. Na het vervullen van zijn militaire dienst in de oorlog .1.914-1918 trad de scheidende „ju bilaris" in dienst van do gemeen te Rotterdam. Dat was in juni 1920. Als elektricien verrichtte hij zijn dagelijks werk in de elektri citeitsfabriek Schiehaven. In 1922 kwam hij naar Wemeldinge, waar hij bij de rijkselektriciteits werken. een onderdeel van rijks waterstaat, werd geplaatst. In 1926 werd hij belast met het toe- zich bij de voltooiing van de oost- sluis tc Wemeldinge. In 1935 kwam hij voorgoed in Wemeldin ge. De heer Wesdorp is al die ja ren heiast geweest met het onder houd, de exploitatie in het toezicht op het mechanisch en elektrisch deel van de sluizen en de bruggen, alsmede de verlichting. De jubilaris kreeg gisteravond be- zoek van de hoofdingenieur van rijkswaterstaat ii*. H. Wieringa te Vlissingen en bureelchef G. A. A. van Erp. Behalve een cadeau van het personeel ontving de scheiden de waterstaatsambtenaar de ge bruikelijke gratificatie voor veer tig jaar trouwe dienst. Vele vrien den. collega's en bekenden kwa men hem later op de dug felicite ren met dit jubileum. Ue minister van defensie van Malakka heeft tijdens een persconferentie medege deeld, dat in de afgelopen twaalf jaren 22.610 personen zijn gedood of gewond als gevolg van guerilla-acties of terroristische activiteit op Malakka. Hiervan behoorden 13.517 personen tot. tic communisten. 2947 tot dc politie van Ma lakka, 1473 tot de regeringstroepen en 4663 burgen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 14