PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Belgische minister van defensie stelde zijn landgenoten in toespraak gerust Lijvig rapport over wreedheden in Kongo Zeeuwse visserijschool kampt met tekort aan leerlingen TROEPEN BLIJVEN TOT LEVEN IN KONGO VEILIG IS Vandaag... 203e jaargang - no. 176 Dagblad, uitgave vjm de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: P. van de Velde en P. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. f 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 29 juli 1960 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per mm. Mlnim. p. advertentie Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (ma*. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vllsslngen Walstr. 58-60 tel. 23554 lijnen Cb.b.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, -tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 4234 <b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9. tel. 20: Terneuzen, Brouwerijstraat 2: Zierikzee, red. tel. 2425. adm. tel. 2U94. Rede voor radio en televisie ^^✓vW^V^/WW^W^^VW^^WVsAAAA'WVWSAAAAAAAAAA Oolc in Boelawayo, de ticeede stad van Zuid Rhodesia, wordt het stadsbeeld beheerst door tot de tanden gewapende mili tairen. Enige dagen geleden vonden er botsingen plaats, waarbij een aantal mensen gedood werd; daarna hebben Rho- desiaanse territoriale troepen sleutelposities in de stad bezet. „lk kan met aanvaarden dat onze militaire eenheden zonder meer de plaats ruimen voor de troepen van de Verenigde Naties. Uit talrijke plaatsen in Kongo wordt nog om hulp geroepen en ik ben ervan overtuigd, dat er nog personen zijn in verafgelegen plaatsen, die op onze bijstand wachten". Dit heeft de Belgische minister van landsverdediging, Gilson, gisteravond voor de Bel gische radio en televisie verklaard. „Eerst moet ik uitdrukkelijk de verzekering krijgen dat de taak van onze eigen militairen snel eu doelmatig door de internationale contingenten zal worden overgenomen". Minister Gilson zei dit woensdag aan de secreta ris-generaal van de Verenigde Naties te hebben meegedeeld. Hij verklaarde het Belgische volk te kunnen meedelen, dat „zijn be zorgdheid werd begrepen". De minister sprak de hoop uit, dat de waarborgen, die hij voor de Belgen in Kongo heeft geëist, zul len worden verkregen. „Eerst als dit is gebeurd, zal ik onze sol daten, die op een zo schitterende wijze hun taak hebben vervuld, naar huis terugroepen". In het begin van zijn toespraak bracht de minister liul.de aan „de vele Belgen, zowel in de openbare als in de particuliere sector, die niet hebben geaarzeld in deze tra gische omstandigheden hun ongelukkige medeburgers te hulp te komen". den worden teruggetrokken vóór dat door de Katangese autoriteiten zou worden verzocht. Hammarskjoeld zou aan de Belgische regering hebben verteld, dat de troe pen „voorlopig" buiten Katanga zou den blijven. Evenmin zou er sprake van zijn, dat de Belgen thans de Kon golese bases Kitona en Kamina ver laten welke hun waren toegewezen door de Kongolese regering. Loemoemba vond in Amerika geen steun De Verenigde Staten hebben in feite verklaard dat de Verenig de Naties maar moeten probe ren België over te halen zijn troepen uit Kongo terug te trek ken, en dat de Verenigde Stateii niet zullen trachten België on der druk te zetten. Dezè houding werd gisteren kenbaar gemaakt, nadat de Kongolese pre mier Loemoemba aan de Amerikaan se minister van buitenlandse zaken Christian Herter had verzocht al zijn invloed te gebruiken om de Belgen over te halen te vertrekken. Washington De Belgische ambassadeur Louis Scheyven had een bespreking van een half uur gehad met llerter. De Belg liad om dat onderhoud verzocht. Loemoemba bezichtigde de stad en bracht een bezoek aan een handelaar in Cadillac-auto's. Ook had hij een ontmoeting met Eugene R. Black, president van de Wereldbank. Scheyven bracht Herter het stand punt van zijn regering over wat be treft de kwestie-Katanga en de af mars der Belgische troepen, nl. dat de troepen der Verenigde Naties niet naar Katanga moeten gaan zonder toestemming van de Katangese pre mier Moise Tsjombe, en dat de Bel gische troepen niet uit Katanga zou- Grens Door een bepaalde Belgische In stantie is een opmerking ge maakt over de toenemende smokkelarij langs de Nederlandse grens. Men heeft er in België nogal last van, dat aanzienlijke hoeveelhe den boter en ook nogal wat sterke drank uit Nederland clandestien in België worden aangevoerd. De Belgische opmerking werd prompt gepubliceerd in de pers en daarbij werd gezegd, dat er iets ha perde aan de grenscontrole in Ne derland. De Nederlandse douane zou nauwelijks geïnteresseerd zijn in het beletten van de clandestiene uitvoer. Uiteraard is dit verwijt direct van de hand gewezen, want de Nederlandse douane-ambtenaren doen alles wat in hun vermogen ligt om de smokkelarij te beletten. De huidige toeneming van de smokke larij is een zuiver economisch ver schijnsel. Zodra de prijsverschillen aan weerszijden van de grens daar toe aanleiding geven, leeft de smok kelarij op. Men zou zelfs kunnen stellen, dat bij een nagenoeg gelijk prijsniveau langs de grens, de smok kelarij een natuurlijke dood zou ster ven. omdat er dan voor de smokke lende grensbewoners niets meer te verdienen zou zijn. Maar een ding zal men toch nim mer kunnen eisen en dat is. dat het Nederlandse grensbe- wakingskorps plotseling uitgebreid wordt als er smokkelbcvorderende prijsverschillen optreden cn dat het weer wordt ingekrompen als geen srnokkelwinstjes meer tc behalen zijn. Zo'n korps heeft nu eenmaal een vaste omvang en het kan niet op- eu neergaan met bepaalde economische toevalligheden. Bij een plotselinge opleving van de smokkelarij zullen er dus altijd wel enige moeilijkhe den ontslaan. De ervaring heeft in- CZie slot pag. 3 kol. 1) Leopoldstad Hamerskjoeld is gisteren in Leo poldstad gearriveerd. Honderden handenklappende en juichende Kongolezen, van wie enkele „be vrijd de Kongo" zongen, gaven de secretaris-generaal der Verenigde Naties een koninklijke ontvangst. Hammarskjoeld was de ruim drie kilometer brede Kongo-rivier vanuit Brazzaville, waar hij eerder op de dag was aangekomen, overgestoken in een witte sloep, die het insigne van de Verenigde Naties voerde. Onder V.N.-functionarissen in Leo poldstad is niets bekend van plannen van hun chef om zijn goede diensten aan te bieden Lussen de centrale Kon golese regering en Katanga, dat zich onafhankelijk heeft verklaard, doch men acht een bemiddelingsaanbod niet uitgesloten. De premier van Katanga, Moise Tsjombe. heeft de oppositie gewaar schuwd dat het aanzetten tot verzet tegen de autoriteiten en bedreiging van de veiligheid van de staat „als ondermijnende en misdadige activi teit streng zal worden bestraft". Een delegatie van de regering van Katanga vertrekt morgen uit Elisa- betlistad via Brussel naar de Verenig de Staten, om de Verenigde Naties in te lichten over de zaak van Katanga's onafhankelijkheid, zo deelde Tsjombe voorts mee. Man beet hond p Een jeugdige Italiaan liep de- |jj ser dagen argeloos en tuelge- H woed een garage binnen in het p p nabij Rome gelegen plaatsje Porto d'Ascoli. Plotseling dook de reusachtige wolfshond van p de eigenaar op' en, zonder eni- p ge aanwijsbare reden, ging het p dier tot de aanval over. p Tip. jonge Italiaan stond eerst p met stomheid geslagen, doch p hij herstelde zich bijzonder p snel en 'vaardig. Hij greep de p p op hem toespringende hond bij p beide oren en zette vervolgens p zijn tanden in de nek van het p dier. Hij deed dit met een der- gelijke kracht, dat hij een stuk p vlees uit de hondensnoet beet. De wolfshond had hier niet van terug en nam overhaast de p vlucht. p Man en hond moesten zich on- der behandeling stellen. p llllllilllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllll Gevangenisstraf voor hoofdcommies De Roerniondse rechtbank veroordeel de donderdagmorgen wegens voortge zette verduistering in dienstbetrek king de 47-jaTige hoofdcommies ter secretarie te Meijel, de lieer II. J. K. tot een gevangenisstraf van acht maanden, waarvan drie maanden voorwaardelijk cn met aftrek van voorarrest en een proeftijd van drie jaar. Verleden week liad de officier van justitie tegen hem een gevangé- nisstraf geëist van een jaar cn drie maanden. £AVVV\AAVVVVNA*VV\AAA/VVV*VWV\<\**WvV\VVVVVVVV* Interpol kon dank zij Castro postzegelzwendelaar arresteren Door medewerking van de Cubaanse regering heeft d§ politie van Rome de hand kunnen leggen op een organisatie van postzegelver valsers. De bende wilde valse postzegels van Cuba en Paraguay ter gelegenheid van de komende Olympische Spelen in de handel brengen Het hoofd van de organisatie, een zekere Castagna, stelde Fidel Castro voor de winst die op anderhalf miljoen valse Cubaanse zegels zou worden gemaakt te delen. Castro bracht Interpol op de hoogte en Castagna en vijf medewer kers werden gearresteerd. Door zich voor te doen als hoofd van de Cubaanse posterijen had Castagna een Milanese industrieel zover weten te krijgen dat hij geld beschikbaar stelde voor de inrichting van een typografisch bedrijf. Vier andere medewerkers van Castagna zijn na een verhoor voorlopig op vrije voeten gesteld. VVWA*WW^AA<N<W>AAA»'VNWVWw\V*\WV\*VVWWVWi/ Cijfers nog niet volledig Gegevens voor Verenigde Naties De Belgische minister van justi tie, Mercliiers, lieeft gisteren op een persconferentie in Brussel meegedeeld, dat er aan de hand van getuigenverklaringen 230 gevallen van aanranding en 291 gevallen van ernstige mishande ling in Kongo zijn vastgesteld. Deze wandaden zijn door Kon golezen gepleegd jegens Europe se mannen, vrouwen en kinde ren tijdens de jongste onlusten. De cijfers zijn, naar de minister mee deelde, geenszins volledig. De door de Belgische regering ingestelde com missie is nog slechts twaalf dagen aan het werk en nog lang niet alle slachtoffers en getuigen konden wor den gehoord. De minister zei, dat nu reeds bekendheid wordt gegeven aan de tot dusver verzamelde gegevens, omdat „sommige Kongolese leiders er naar streven de tragische werke lijkheid van de feiten voor het forum van de wereldopinie in twijfel te trek ken". De Belgische minister ver klaarde, dat volgens de reeds verkre- ONDANKS ENTHOUSIASME Slechts 5 aanmeldingen voor nieuwe cursus „De visserijschool is prima, het is een grote vooruitgang". „Die school had er al veel eerder moeten komen!" „De jongens die van de visserijschool komen, kunnen iets, hebben iets ge leerd". Dit zeggen de vissers van Arne- muiden, Breskens, VHssingen en Veerè. Men is enthousiast, de gediplomeerde toekomstige vis sers zijn welkom op de Zeeuwse vloot! Maar het ziet er toch naar uit dat de Zeeuwse visserijschool te Vlissingen die in september voor het derde jaar zal draaien, een sombere toekomst tegemoet gaat. Het voorgeschreven minimum aantal leerlingen voor de zich niet zelden naar de technische scholen. De sociale voorzieningen zijn aan de wal beter. De meesten zijn op on voldoende basis verzekerd. (Er wordt overigens momenteel gestreefd naar een algehele verzekeringsregeling nieuwe eerste klas is twaalf. Tot nu voor de Zeeuwse vissersvloot), toe heeft de directeur van de school. Ondanks de resultaten zien velen de heer J. van Dijk. oUd-Iv.P.M. ge- j het belang van de school nog niet in. zagvoerder, slechts vijf opgaven van I Nog steeds komen er nieuwe jonge nieuwe leerlinge nontvungen... krachten op de vloot die de visserij- Zowel voor de heer Van Dijk als voor school met. hebben doorlopen. de vissers, de leden van „Zevibel" en de voorzitters van de vissersvereni gingen zijn de redenen voor 't terug lopen van het aantal leerlingen van de school niet geheel duidelijk. Oorzaken l)e redenen zijn In de verschillende visserijgemeenten verschillend. Wel neemt men overal aan dat het aantal leerlingen dat de vissersgezinnen kunnen leveren per jaar sterk schom melt, en 1960 zon eenvoudigweg een „slecht jaar" kunnen zijn. Daarmee is echter de geleidelijke regressie die zich op de school doet zien, uiet ver klaard. Andere oorzaken worden in visserskringen genoemd: De jongens wordt vaak aangera den een ander vak te kiezen. Het le ven op de visserij is zwaar, de ver dienste is wisselvallig. (De matrozen delen-meestal in de winst). Men richt De reisgelden, die het bezoek aan de school met zich meebrengen en die niet in alle gevallen worden ver goed, vormen voor sommige ouders een te groot bezwaar. De bezetting van de vloot laat niet altijd toe dat jaarlijks een nieuwe groep afgeleverde leerlingen kan worden geplaatst. De Breskense vloot werkt nog met een onderbezetting. De vijf aanmeldingen voor september komen dan ook alle uit Breskens. Het aantal ouderen dat jaarlijks de vloot verlaat is kleiner dan het aantal ge diplomeerden dat de school bij goede deelname kan afleveren. Op het ogenblik hebben de gediplomeerden allen gemakkelijk een boot kunnen vinden. Het zojuist genoemde verschil zou op de duur een jaarlijks groeiend overschot kunnen opleveren. Een in Veere en Arnemuiden merkbare ongerustheid voor de toe- Zie slot pag. 2 kol. 4) gen inlichtingen het aantal doden als gevolg van de bedreven wandaden betrekkeb'jk gering lijkt te zijn. Een groot aantal personen wordt echter nog vermist. „De daden van krenking van de menselijke waardigheid, van vernedering en miskenning van iede re beschaafde opvatting jegens de menselijke waarden, waren echter des te talrijker. Het is alsof er een wachtwoord was gegeven om alles in het werk te stellen mannen en vrou wen zo diep mogelijk te krenken, er zorg voor dragend geen daden te be drijven, waarvoor de daders later in de wereld als „moordenaars" zouden kunnen worden gebrandmerkt". Op de persconferentie gaf de mi nister een aantal voorbeelden van de wandaden, die liij typerend noemde voor hetgeen zich na de muiterij van de Kongolese weer macht in de provincies Leopold stad (vooral Thysstad en Matadi), Kasaï en Evenaar heeft afge speeld. Minister Mercliiers onder streepte, dat de wandaden jegens de Europese vrouwen werden be dreven in de aanwezigheid van hun echtgenoten en kinderen, die dikwijls onder bedreiging met vuurwapens moesten toezien. Talrijk zijn ook de gevallen, dat Eu ropese mannen en vrouwen aan tou wen gebonden werden voortgesleept of onder bedreiging met de dood be paalde werkzaamheden moesten uit voeren. Voorts noemde de minister gevallen waarin de Kongolese burgerbevolking zich aan wreedheden liad schuldig gemaakt. Europese officieren en on der-officieren werden soms dagen lang zonder voedsel of water in cel len opgesloten. De commissie heeft voorts getuigenverklaringen, dat ook kloosterzusters het slachtoffer van Kongolese militairen zijn geworden. Verscheidene mannen werden door de neger-soldaten getatoueerd door een vertikale insnijding tussen de ogen. Minister Merchiers deelde mede, dat in een aantal gevallen de namen van de daders bekend zijn. „Als rust en orde zullen zijn teruggekeerd, zal de Kongolese regering worden gevraagd de daders te vervolgen". De door de commissie te verzamelen gegevens, waarbij met de grootst mogelijke zorgvuldigheid te werk wordt gegaan zullen voorts in een witboek aan de Verenigde Naties worden overhan digd. H ...gaan tien miljoen Zuidkore- M M anen naar de stembus om uit H 1700 kandidaten 58 leden voor de eerste en 233 voor de twee- H de kamer te kiezen. Ij De stembureaus gaan open om zeven uur idat is half elf 's avonds Nederlandse tijd) en sluiten om vier uur in de mid- dag. s Voor de 36.000 man politie in H Zuid-Korea is vanaf donder- dagmorgen een staat van pa- raatheid van kracht om even- p tuele ongeregeldheden het H hoofd te kunnen bieden. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiil Zware overstromingen teisteren Polen Door de enorme hoeveelheden water die de zijrivieren aanvoeren, stroomt de Oder in het gebied van Zielona Gora niet langer naar zee maar landinwaarts, aldus bericht het Pool se persagentschap P.A.P. De overstromingen in de omgeving van Krakau zijn de zwaarste sinds twintig jaar. Circa 30.000 personen zijn dakloos geworden, vier mensen zijn verdronken. In Warschau, waai de afgelopen 24 uur evenveel regen is gevallen als normaal in een maand, worden zondag en maandag moei lijkheden verwacht, wanneer de Weichsel zijn hoogste stand zal heb ben bereikt. De spoorweg Warschau- Krakau is door het water wegge spoeld. HET WEER IN EUROPA Het weer ln Europa volgens de weerrap- porten van gisteravond 7 «ur. Den Helder, motregen 17 gr. Ynp.nburg, geheel bewolkt 18 gr. Vlissingen, geheel bewolkt 19 gr. Eelde, regen 21 gr. De Bilt, motregen 17 er. Twente, motregen 20 gr. Eindhoven, regenbul 18 gr Zuid-Limburg, motregen 16 gr. Helsinki, zwaar bewolkt 27 gr. Stockholm, zwaar bewolkt 21 gr. Oslo, licht bewolkt 24 gr. Kopenhagen, licht bewolkt 21 gr. Aberdeen, geheel bewolkt 14 gr. Londen, regenbui 23 gr. Amsterdam, motregen 18 gr. Brussel, motregen 17 gr. Luxemburg, motregen 15 gr. Parijs, zwaar bewolkt 21 er. Bordeaux, onbewolkt 25 gr. Grenoble, onbewolkt 24 gr. Nice, onbewolkt 27 gr. Berlijn, licht bewolkt. 22 gr. Frankfort, regen 21 gr. München, half bewolkt 19 gr. Zurich, regen 20 gr. Genève, zwaar bewolkj 23 gr. Locarno, half bewolkt 25 gr. Wenen, half bewolkt 21 gr. Innsbruck, zwaar bewolkt 22 er. Belgrado, geheel bewolkt 22 gr. Athene, onbewolkt 29 gr. Rome. half bewolkt 30 gr. Ajaccio, licht bewolkt 27 gr. Madrid, onweer 37 gr. Lissabon, onbewolkt 25 gr. ZUIDWESTELIJKE WIND Aanvankelijk bewolkt, uiet af en toe enige regen, later van het westen uit enkele opklaringen. Matige nu eu dan krachtige zuidwestelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. (Van onze weerkundige medewerker) Enige regen, later gevolgd door en kele opklaringen. Matige tot vrij krachtige zuidwestenwind. Tempera turen in de middag ongeveer 18 gra den. Zeewater bijna 18 graden. Vooruitzichten: zonnige perioden, maar nog een westelijke wind. 29 JuU ZON EN MAAN. zon op 4.57 maan op 11.06 onder 20.35 onder 22.54

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1