Een eeuwgasvoorziening in Goes De avonturen van Stikkeltje en Bruunke STOCKHOLM HEEFT PLAN TOT VERWARMING TROTTOIRS ZELDZAME PLANT IN ZEELAND VANDAAG KLMK1 lit be ETHER DONDERDAG 28 JOLI1960 PK OVINCI'ALE ZEEUWSE GOV BANT GEEN JUBILEUM, MAAR WÈL EEN MIJLPAAL In 1953 werd overgeschakeld op lange-afstandsgas uit Sluiskil Goes profiteert aanstaande zaterdag precies 100 jaar van de gas voorziening. Het is eigenlijk meer een mijlpaal dan een jubileum, want de gasvoorziening in Goes, die thans een „deel" vormt van de Gas Maatschappij Midden Zeeland, is noch 100 jaar een produktiebedrïjf, noch evenzovele jaren een gemeentelijk bedrijf. Feit is echter, dat een miniatuur fabriekje met twee gashouders van nauwelijks 150 kubieke meter op 30 juli 1860 voor het eerst licht gaf. In de loop van de laatste honderd jaar is er met het gas in Goes héél wat gebeurd; letterlijk en figuurlijk! Een terugblik in het ver leden van de honderjarige gasvoorziening getuigt daarvan. verwerkt. De produktie bedroeg tien jaar geleden bijna 4.000.000 kubieke meter. Lange-afstandsgas Onder de huidige directeur, ir. W. R. Sweep, zijn ingrijpende veran deringen tot stand gekomen. Niet langer meer maakt Goes zijn ei gen gas. Sedert 22 september 1953 krijgt men op Zuid-Beveland en Walcheren lange-afstandgas uit Sluiskil. Op 30 mei 1954 is de produktie in Goes, maar ook op de gasbedrijven van Middelburg en Vlissingen, stopgezet. Voor het zover was, moesten vele ingrij pende maatregelen worden geno men. De apparaten werden omge bouwd en er kwam een nieuw gas- tarfef tot stand. Als gevolg van het overschakelen op lange-af- Op dezelfde plaats, waar thans de G.M.Z. zetelt, is in 1860 aan de Westhavendijk een fabriekje ge bouwd. Opdrachtgever was de firma C. Verloop Zn. te Utrecht, die een concessie van 25 jaar van de gemeente Goes had verkregen. Gas-„minded" was de Goese be volking blijkbaar niet in die ja ren misschien ook kon men moeilijk afstand doen van de wal mende petroleumlampen want reeds na twee jaar deed de Utrechtse firma het bedrijf over aan de Algemene Nederlandse Gasverlichting Maatschappij te Den Haag. waarvoor de heer W. de Liefde als eerste directeur op trad. Het bedrijf werd onder zijn lei ding belangrijk uitgebreid onder meer werd de hoofdbuisleiding vergroot. De zaak kwam aardig op gang, totdat de heer De Liefde naar Hoorn vertrok en de boek houder Van der Haagen met het directeurschap werd belast. In 1SS4 nam deze echter plotseling de benen en liet het bedrijf in een verre van fraaie staat achter. De negentienjarige H. de Liefde, zoon van de eerste directeur, moest maar zien, dat hij de zaak draaiende hield Het lukte hem boven verwachting. Op 1 januari 1887 liep de con- sessie af. De gemeente besloot daarop het bedrijf over te ne men. De heer G. J. Wolters werd directeur en hij begon met 250 gasklanten. In 1890 volgde de gemeente-architect, de heer De Koning, hem op en toen deze in 1913 zijn functie neerlegde, was de gasproduktie reeds van 200.000 tot 700.000 kubieke meter per jaar geste gen. Ook financieel was de zaak zeer gezond. Verschillen de uitbreidingen en verbeterin gen kwamen in die jaren tot stand. Verdiensten Naar huidige maatstaven gere kend waren" de verdiensten echter gering. Het is toch wel interes sant om na te gaan wat het per soneel toen verdiende. In 1892 bij voorbeeld verdiende een stoker 14 cent per uur met werkdagen van 12 uur. De incasseerder kreeg per jaar niet meer dan 25,Hij zal het innen van de gasgelden dan ook wel als een hebben beschouwd... In 1913 kwam er wederom een nieuwe directeur, namelijk de heer S. Bonthuis. Onder diens leiding nam het bedrijf een grote vlucht. Hij had dan ook wel alle factoren mee. Het gasverbruik liep met sprongen omhoog. In 1914 kreeg ook Wilhelminadorp gas, in 1916 gevolgd door Kloetinge. In 1922 vertrok de heer Bonthuis naar Al melo. Hij werd opgevolgd door de heer K.'K. Brink. De jaaromzet bedroeg in 1922 liefst 1.400.000 kubieke meters gas. Ook onder de leiding van de op-en-top gasman Bi ink gingen de zaken goed. In 1927 telde men 2750 aangeslote nen. In de dertiger jaren werd de fabriek een streekbedrijf. In 1930 werd begonnen met de gaslevering aan Kapelle en in de daarop volgende drie jaar schaarden ook Wemeldinge, Schore, Hanswcert, Krabben- dijke, Kruiningen en Rilland zich onder het vaandel van de Goese gasfabriek. Soms werden de kwijnende gas fabriek jes in deze plaatsen pas na vele onderhandelingen overge nomen. Bij het negentigjarig „ju bileum" had het bedrijf een buis leiding van 125 km, terwijl het aantal aangeslotenen Yond de 6000 bedroeg. Jaarlijks moesten toen 6 a 7000 ton kolen worden standgas is de N.V. Gasmaat schappij Midden-Zeeland opge richt, met Vlissingen en Goes als deelnemers. De oprichting kreeg haar beslag in 1956. Kort daarvo- ren was de eigen gasvoorziening in Yerseke stopgezet en werd deze plaats met bijna 1000 aan sluitingen bij Goes gevoegd. Het gasgebied van Goes be slaat thans geheel oostelijk Zuid-Beveland. Het transport leidingnet meet rond 150 km, terwijl het aantal „gasklan ten" meer dan 8200 bedraagt. Jaarlijks wordt meer dan 4.000.000 kubieke meter gas afgegeven, welk cijfer gunstig afsteekt bij de 4.000.000 van 1950, want de calorische waar de van het Sluiskil-gas is be langrijk hoger dan het gas van de vroegere produktiebedrij- ven. Zoals al gememoreerd, kan door de vele veranderingen, die zich in de loop van een eeuw in de gas voorziening hebben voltrokken, moeilijk van een jubileum worden gesproken. Toch wordt er iets voor het personeel gedaan. Niet alleen voor het personeel van „Goes", maar ook voor dat van „Vlissingen". In Vlissingen heeft men namelijk volgend jaar hon derd jaar gas. Het personeel van „Goes" en „Vlissingen" zal een dagtocht naar Rotterdam maken, waar een rondvaart door de ha vens op het programma staat, als mede een bezoek aan de Floriade en de Euromast. Het personeel gaat in twee groepen, namelijk één groep vandaag, 28 juli, en één morgen, 29 juli. IN DE STRENGSTE WINTER GEEN SNEEUW t Advertentie) neem ook y Aspirin mee op vakantie je kunt nooit weten Heet water en glycol in koperen buizen (Van een correspondent) Reeds in de komende winter zul len de trottoirs in het centrum van Stockholm vrij blijven van sneeuw. Volgens een geheel nieuw systeem zal heet water, vermengd met glycol een vervangings middel van glycerine in een systeem van koperen buizqn onder de straten circuleren. Het „verwarmde" gebied zal on geveer een hectare groot zijn en vooral straten omvatten, die bin nen het winkelcentrum uitslui tend bestemd zijn voor voetgan gersverkeer. Dit Stockholmse koopcentrum, dat pas in 1962 ge heel klaar is, gaat door voor het grootste in zijn soort in Europa. Het bevat behalve kantoorgebou wen en warenhuizen nog vele an dere publieke instellingen, waar onder verschillende restaurants en cafés, een grote onderaardse markthal en schoonheidssalons. Daar komt dan een medisch cen trum bij met een laboratorium, banken, een groot postktantoor en een bioscoop met mogelijkheden voor toneelvoorstellingen. Al deze inrichtingen kan het pu bliek in de winter met droge voe ten bereiken, zodra het de onder grondse spoorweg, die dagelijks 200.000 personen vervoert of de grote parkeergarages, verlaat. Naar schatting zal de trottoirver warming ruim zevenhonderddui zend gulden gaan kosten, die op gebracht moeten worden door de niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Beatniks zijn de besten De Cubaanse regering begroet H de Amerikaanse vertegen- m woordigers van de „beat gene- ration" als „goedé vrienden van Cuba en de revolutie." Wat dit betreft verschillen de s beatniks van hun ïandgeno- ten, vindt het regeringsblad La Caile (De Straat). Volkomen vrije Amerikanen H en daarom logischerwijze goe- de vrienden van Cuba en de re- volutie", aldus La Calle. „Men mag er nog xoél eens op 1 'vijzen dat deze Amerikanen, hoewel landgenoten van Nixon en Paribus, onbevooroordeeld zijn en even gemakkelijk tot f§ H een praatje komen met een communist als met wie ook, hun haar niet kammen, wan- §f neer ze daar geen zin in heb- n ben en Fidel Castro en zijn n H landbouwhervorming prijzen", H besloot La Calle. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiittiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiüi eigenaren en ondernemers in het nieuwe winkelcentrum. De stad Stockholm neemt de lopende be drijfskosten voor zijn rekening, die ongeveer gelijk zullen zijn als wat tot dusverre moest worden uitgegeven voor sneeuwruimen. Men heeft nu reeds een uitbreiding voorzien na een proefperiode van tien jaar. (Advertentie) radicale vernietiging van vliegen, motten en muggen. insectenverdelger RADIO- EN T.V.-RUBR1EK A/VVVVVVNAA/NAAA/VVVNA/VVVV ^\oycw, en.... scl\Y ïjven U moogt het wellicht niet willen ge loven en vooral de heren der schepping zullen het op zijn minst merkwaardig vinden, doch deze sta pelwolk is bedoeld als hoed. Het nog ongetwijfeld dure hoofddeksel maakt deèl uit van de herfstcollectie van de Londense ontwerper Ronald Paterson. Of men er prettig mee loopt in een herfststorinpje is natuur lijk vers tivee Verleden jaar zomer werden er uit de stre ken rond liet IJsel- meer, tot zelfs in Rot terdam, klachten ge hoord, dat er veel pluis met de wind werd meegevoerd en overal door straten en stegen, rondstoof. Het was alsof er iemand geregeld een kapokbed leeg schudde. Men heeft dit „ka pok" onderzocht en toen bleek het zaad pluis te zijn van een wilde, maar mooie plant: de Moerasandij- vie. Men kwam na onder zoekingen op het spoor waar deze plant groei de: zij bleek op het moerassige zoetwater land van de Flevopol- der in geweldige mas sa's plotseling te groeien. De honder den ha grote polder was één geel veld, gelijk een polder met koolzaad dat in bloei staat overdekt met de gele bloemen van de moerasandijvie. Het groot aantal zaadjes dat één zo'n plant voortbrengt is voor zien van een veder licht „parapluutje" van wollig haar, waardoor het door de wind vele tientallen kilometers kan worden meege voerd. Hoe ver, blijkt uit deze foto, die ge maakt is aan de rand van een zoet wa ter vijver bij Dom burg. Dat is hemels breed vanaf de Flevo- polder een afstand van liefst 165 km Zo is de wilde Flora op Walcheren *n nieu we, en voor deze stre ken zeldzame plant, rijker geworden!, die 1 a 114 meter kan hooj worden. Voor de elfde maal heeft Jan de Koek in opdracht van de N.C.R.V. een thriller voor televisie ge schreven. Deze keer speelt de geschiedenis zich af in „Wisseloord" het huis van een kunst verzamelaar, de heer Witsen. Het draait om' de erfenis van deze Wit sen en vier van zijn vrienden ontvangen een jaar na zijn dood een uitnodiging om op het inmiddels totaal verlaten „Wisseloord" een be spreking te houden. Er gebeuren allerlei.vreemde dingen tijdens deze bijeenkomst en het blijkt dat de heer Witsen indertijd werd vermoord. De vier vrienden komen tot de onvermijdelijke conclusie, dat een van hen de moordenaar moet zijn. Inspecteur Fedder komt op de proppen die met behulp van, nu ja van wie zullen we nu maar inhet midden laten, erin slaagt het myste rie op te lossen. Robert Sobels neemt weer de rol van inspecteur Fedder op zich in dit spel, dat onder de titel „Acht paardjes van jade" op het scherm wordt gebracht. Het begint om vijf over half negen. Voordat deze spannende geschiedenis voor U wordt ontrold, kunt U eerst genieten van een kwartiertje zang, dans en muziek van de Baskische dansgroep Oldarra. T elevisie De Franse en Vlaamse uitzendin gen van Brussel verzorgen om ne gen uur vanavond beide de finale van het Songfestival in Knokke. Op deze laatste avond is de Franse zanger George Brassens do gast. Om tien minuten voor elf nemen beide stations een uitzending van de Italiaanse zender over an liet Internationaal Balletfestival in Nervi. Te zien zal zijn „Het bal der dieven" van Leonide Massine naar het toneelstuk van Jean Anouilh. Frankrijk brengt om tien over ne gen de Perry Como-show op het scherm, gevolgd door een uitzen ding over ;,De kunstwereld". Radio INDIANEN De Nederlandse journalist Wim Homman is onlangs teruggekeerd van een reis per auto dwars door Zuid-Amerika. Hij heeft daar o.a. de positie van de indianen in ogen schouw genomen en onder de titel „uidamerikaanse indianen in de twintigste eeuw" houdt hij er via de A.V.R.O. een drietal causerieën over. De eerste, „Koppensnellende Jiva- ro's" wordt donderdagmorgen van ro's" wordt hedenmorgen van kwart voor twaalf tot twaalf uur uitgezon den. 's Avonds kan men van vijf over tien tot half elf luisteren naar op namen, die op het zangfestival te Knokke zijn gemaakt. Nederland, België, Frankrijk, Italië, Engeland en West-Duitsland zijn op dit fes tival vertegenwoordigd. De N.C.R.V. komt om vijf uur 's mid dags in „De zandloper" met een klankbeeld in de lucht over „Alva en zijn verloren bril". In deze uitzen ding, die voor jongeren is bestemd, maar waarvan ouderen waarschijn lijk ook nog wel iets kunnen opste ken, worden de gebeurtenissen van de le april 1672 onder de loep geno men. Om acht uur is er weer poste restante, een gevarieerd vakantie programma. Snelle groei van Japanse T.V. De groei van de televisie in Japan slaat alle records ter wereld. Het is haast ongelooflijk dat twee jaar geleden de Japanse bevol king nog naar theehuizen moest worden gelokt om proefuitzendin- gen te bekijken, terwijl nu, na anderhalf jaar officiële televisie Tokio dagelijks van 's morgens vroeg tot middernacht op zes ban den onafgebroken programma's uitzendt. Even merkwaardig is dat twee jaar geleden de aanschaf van een televisié-ontvanger in Japan een grote luxe was. Nu de Japanse industrie echter de goedkoopste t.v.-apparaten ter wereld in massa- fabricage heeft, is de aankoop van een toestel voor niemand meer een bezwaar. Sinds 1953 is het aantal radioluisteraars in Japan met 20 pet toe genomen, maar in de laatste jaren is het aantal televisiekijkers met 260 pet vergroot. Bij de programma's zijn enkele volledige klcuven-uitzendingcn. De Japanse toestellen kunnen zowel kleuren- als zwart-wit beelden opvangen. KERKNIEUWS NED. HERV. KERK Beroepen te Oude en Nieuwe Niedorp (toez.) A. D. H. Huysman te Rui- nerwold. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Zwartebroek D. Pas- schier te Oosterzee. Aangenomen naar Ottoland A. C. van Beek ir.. kandidaat te Woerden, die bedankte voor Eernewoude, Koog aan de Zaan, Kootwijkerbroek, Pe- sen^ en voor Woudsend naar Wes terenden J. Zijp, kandidaat te Delft, die bedankte voor Tzum en voor Val- thermond. Bedankt voor 's-Hertogenbosch (2e predikantsplaats) C. L, Ruben, luchtmachtpredikant te Eindhoven voor Siddeburen H. Willems te Au- gustinusga-Surhuizum. GEREF. GEMEENTEN Aangenomen naar Slikkerveer: W. C. J. Bosschaart, kandidaat te Wol- ohaartsdijk. Bedankt voor Aalst en Tricht, Almelo-Enter, Apeldoorn, Nunspeet, Elspeet, Uddel. Leerdam, Giessendam, Werkendam, Poortugaal, Zoetermeer, Nieuwerkerk, Oosterland St. Annaland, Scherpenisse. Scheve- nnigen, Kruiningen, Amsterdam (N.) en St. Catharines (Canada); W. C. J. Bosschaart, kandidaat te Wolphaarts- dijk. Dr. J. J.WoIdorp 45 jaar predikant Maandag zal het 45 jaar geleden zijn dat dr. J. J. Woldendorp uit Ressen in de burgerlijke gemeente Bemmel in Gelderland werd bevestigd als pre dikant in de Nederlandse Hervormde Kerk. Dr. Woldendorp stond van 1923 tot 1935 in de gemeente Wemeldinge. 12. Stikkeltje is in het nest aange komen en ja hoor, tussen allerlei glimmende dingen ligt een agente- knoop. „Vang, Bruunke!" roept hij. Maar Bruunke waarschuwt angstig: „Pas op, daar heb jc de kraai!" Stikkeltje duikt vlug in elkaar tus sen de kraaieëieren. „Ik kan me be ter even schuilhouden!" denkt hij, wat angstig, als hij de grote kraai op hem af ziet komen vliegen. „Nou, is me dat 'n mooie boel: nu is het helemaal stikdonker!" pruttelt Stikkeltje, als de kraai haar vleugels over de eieren en Stikkeltje uit spreidt. „Pff. want 'n hitte; ik stik gewoon!" denkt hij. VRIJDAG 29 JULI, HILVERSUM I 402 m 746 kc/S. 7.00 VARA 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.30 Voor de jeugd. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. VPRO: 10.00 Dit en bet andere, lezing. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Gram. 10.30 Lichte muz. 11.00 Voor de kleuters. 11.15 Fluitduetten. 11.35 Orgelspel. AVRO: 12.00 Gram. 12.20 Rege- ringsuitz.: uitz. voor de landbouw. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Sport cn prognose. 12.50 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00 Hobo en klavecimbel. 14.25 Voordr. 14.45 Cellorecital. 15.05 Gevar. progr. VARA: 16.00 Muzikale lezing. 16.30 Voor de zieken. 17.00 Vragenbeantw. voor de jeugd. 17.25 Versierde vakantietips. 1S.OO Nws. 18.15 Polit, praatje. 18.25 Lich te muz. 18 50 Act. 19 00 Voor de kinderen. 19.10 Lichte muz. VPFO: 19.30 De stad nu, lezing. 19.45 Op bezoek bij anderen, le zing. 20.00 Nws. 20.05 Conferentie v. Christen-studenten in Straatsburg. 20.10 Deze wereld is niet de echte, klankb. 20.30 Gram. 20.35 Het leven van Jacob Armi- nius. lezing. 20.50 Benelux, lezing. VARA: 21.00 Gevar. progr. 22.15 Buitenl. week- overz. 22.30 Nws. VPRO: 22.40 Zorg om de mens. gesprek. VARA: 23.00 Soc. nws. in Esperanto. 23.10 Gram. 23.55—24.00 Nws. HILVERSUM II 298 m 1007 kc/s. 7.00 24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.30 Een woord voor de dag. 7.40 Gewij de muz. 8.00 Nws. 8.15 Radiokrant- 8.35 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Gram. 9.40 Voor de vrouw. 10.15 Grarn. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.15 Voor oudere luisteraars. 12.00 Pianorecital. 12.30 Land- en tuin bouwmeded. 12.33 Volksliederen. 12.33 Gr. 13.00 Nws. 13.15 Metropole ork. 13.55 Gr. 14.05 Meisjeskoor. 14.25 Kamerork. en solisten. 15.10 Voordr. 15.30 Lichte muz. 16.00 Gram. 16.25 Kamermuz. 17.00 Voor dr. 17.20 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Gr. 17.50 Harmonie-ork. 13.20 De hangmat. 18.50 Regeringsuitz.: De 7e zitting van de algemene vergadering van de Interna tionale Unie van Natuurbescherming, door dr. M. F. Mörzer Bruyns, hoofd van het Rijksinstituut voor veldbiologisch on derzoek ten behoeve van het natuurbe houd. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Hui-s- muz. 19.30 Radiokrant. 19.50 Gitaarens. 20.10 Zo ik niet had geloofdhoorsp. 21.05 Holland Festival 1960: Strijkkwart. 21.30 Kunstrubriek. 21.50 Gram. 22.30 Nws. en SOS-ber. 22.40 Gram. 22.45 Avondover denking. 23.00 Litteraire lezing. 23.20 Gr. 23.55—24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA. NTS: ló.OO—16.00 Rep. aankomst vier daagse te Nijmegen. 20.00 Weekjoumaal. VARA: 20.30 Act. 20.45 Pianorecital. 21.00 Documentair progr. 21.30 Filmprogramma. VLAAMS-BELG. T.V.-PROGRAMMA. 19.30 Nws. 20.00 Filmklucht. 20.20 T.V.- spel. 21.40 Première. 22.10 Documentair programma. 23.05 Nws. en Journaal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 9